کشاورزی لرستان - اولین مجله علمی کشاورزی دانش سبز (دانشجویان لرستانی)
در سال1387 سال نوآوری و شکوفایی ایران اسلامی شروع کار و تلاش می کنیم آخرین اخبار و مقالات علمی کشاورزی و لینک سایتهای برتر کشاورزی را در وب قرار دهیم ...
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سجاد - پنجشنبه ۳٠ آذر ۱۳۸٥

افزايش عملكرد رقم زرقان چغندرقند به 110 تن در هكتار


خبرگزاري کشاورزي ايران - گروه پژوهش و تحقيقات : 

عملكرد در قم زرقان چغندرقند توسط يك كشاورزي در استان آذربايجان‌غربي به 110 تن در هكتار با عيار 18 رسيد.    

محسن‌پور، رييس مركز تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي آذربايجان‌غربي در گفت‌وگو با خبرنگار ايانا ضمن اعلام اين مطلب افزود: رقم زرقان، يك رقم متحمل به ريزومانيا است كه طي دو سال اخير، به‌صورت گسترده در استان كشت مي‌شود.

وي تصريح كرد: باتوجه به متحمل بودن آن از لحاظ ژنتيكي تا حدودي در برابر عملكرد ريشه محدوديت ايجاد مي‌كند.

وي با اشاره به سطح زيركشت چغندرقند در استان افزود: هم‌اكنون در 34 هزار هكتار از مزارع استان آذربايجان‌غربي، چغندرقند كشت مي‌شود كه از اين سطح سالانه يك ميليون و 210 هزار تن محصول برداشت مي‌شود.

محسن‌پور با اشاره به عملكرد بالاي چغندرقند در اين استان افزود: متوسط عملكرد توليد چغندرقند در هر هكتار از مزارع استان 43 تن است كه در مقايسه با متوسط كشوري يك تن افزايش نشان مي‌دهد.

رييس مركز تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي آذربايجان‌غربي درخصوص انواع ارقام كشت شده در اين استان گفت: عمده ارقام كشت‌شده در اين استان، شيرين، عسل، 7112 و زرقان است كه در كنار اين ارقام، برخي ارقام خارجي نظير اوريون، ريز و فورت كشت مي‌شود.

وي با اعلام اين مطلب كه ارقام ايراني از لحاظ درصد قند با ارقام خارجي رقابت مي‌كنند، افزود: افزايش ميزان قند چغندرقند از سياست‌هاي جديد اتحاديه اروپا مبني بر خريد محصولات كشاورزي است./

نویسنده: سجاد - پنجشنبه ۳٠ آذر ۱۳۸٥

58 برنامه راهبردي تحقيقات محصولي و موضوعي كشاورزي تدوين مي‌شود


خبرگزاري کشاورزي ايران - گروه پژوهش و تحقيقات : 

سازمان تحقيقات و آموزش كشاورزي به‌منظور هماهنگي، انسجام و كاربردي‌تر كردن فعاليت‌هاي تحقيقاتي موسسه‌ها و مراكز تحقيقاتي تابعه خود، 58 برنامه راهبردي تحقيقات محصولي و موضوعي را تهيه و تدوين مي‌كند.    

به گزارش روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي، اين برنامه‌ها در زمينه مهم‌ترين محصولات و موضوع‌هاي مرتبط با بخش كشاورزي مانند گندم، جو، دانه‌هاي روغني، برنج، پسته، شيلات و آبزيان، گوشت سفيد و قرمز، بيوتكنولوژي كشاورزي، جنگل و مرتع، آب و خاك و... خواهد بود.

به گفته دكتر اميرمسعود صابري، مجري تدوين و هماهنگي برنامه راهبردي تحقيقات محصولي و موضوعي، اين برنامه‌ها با مشاركت ذي‌نفعان مرتبط با هر محصول يا موضوع اعم از بخش‌هاي اجرايي، توليدكنندگان بخش‌هاي غيردولتي، دانشگاهيان، مروجان، اعضاي هيات‌علمي موسسه‌ها و مراكز تحقيقاتي تهيه و تدوين مي‌شود.

دكتر صابري افزود: اين گروه‌ها پس از شناسايي نيازها و مشكلات اساسي هر محصول با موضوع به بررسي نتايج تحقيقات گذشته پرداخته و سپس برنامه‌هاي تحقيقاتي آينده آن محصول را مشخص مي‌كنند.

وي اظهار داشت: تهيه و تدوين اين برنامه‌ها تا پايان سال‌جاري انجام و از سال آينده شاهد آغاز اجراي آنها خواهيم بود.

مجري اين طرح برنامه‌ها را الگويي براي ساماندهي تحقيقات كشور دانست و گفت: با اجراي برنامه‌هاي راهبردي تحقيقات محصولي و موضوعي، فعاليت‌هاي پژوهشي كشور كاربردي و در زمينه اعتبارات صرفه‌جويي قابل توجهي خواهد شد. ضمن آن‌كه هدايت برنامه‌هاي تحقيقاتي به سمت نيازهاي واقعي كشور سوق پيدا مي‌كند./

نویسنده: سجاد - پنجشنبه ۳٠ آذر ۱۳۸٥

  فرسايش ژنتيكي از عوامل از بين رفتن محصولات باغي است


خبرگزاري کشاورزي ايران - گروه پژوهش و تحقيقات : 

فرسايش ژنتيكي يكي از عوامل از بين رفتن محصولات باغي در استان آذربايجان غربي است.    

مهندس اسدالله عليزاده، عضو هيات‌علمي مركز تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي آذربايجان غربي در گفت‌وگو با خبرنگار ما افزود: متاسفانه در سال گذشته حدود 200 هزار تن از سيب توليدي استان به بيماري زنگار آلوده بودند كه اين عامل يكي از معايب فرسايش ژنتيكي در استان است.

وي اظهار كرد: گمي‌آلماسي، خان‌آلماسي، ترش‌آلماسي، شيخ احمد و قزل‌آلما ازجمله ارقام و ژنوتيپ‌هاي ممتاز استان هستند كه با گسترش كشت اين نوع محصولات در باغ‌هاي سيب، از هدر رفت محصولات توليدي مي‌توان جلوگيري كرد.

مهندس عليزاده در جمع‌آوري ارقام بومي سيب در استان يكي از ضروريات بخشي است.

وي ادامه داد: طبق بررسي‌هاي انجام گرفته در استان از سال 81 تاكنون مشخص شد كه تمامي ژنوتيپ‌هاي زرم پلاسم بومي سيب مربوط به گونه Malus domestica Borkh است./

نویسنده: سجاد - شنبه ٢٥ آذر ۱۳۸٥
موضوع : ملخ صحرايي، خطرناك‌ترين آفت در مزارع
گزارش : گزارش ايانا از خسارت آفت ملخ صحرايي: ،
  
 

ملخ صحرایی

ملخ از قديم‌الايام به‌عنوان يك آفت بسيار خطرناك و خسارت‌زا در كشاورزي مطرح بوده است و در برخي از سال‌ها كه شرايط آب و هوايي و پوشش گياهي  براي تكثير و طغيان آن مهياست مي‌تواند خطرات جدي را براي كشاورزان فراهم كند.

برخي از ملخ‌ها به‌دليل زاد و ولد در داخل كشورمان و قدرت پرواز كم به‌عنوان ملخ‌هاي بومي شناخته شده‌اند. ولي به‌دليل قدرت تكثير بالا، جابه‌جايي سريع و دامنه وسيع گياهاني كه مورد حمله قرار مي‌دهند، از اهميت بالايي برخوردارند و كشاورزان به تنهايي قادر به كنترل آن‌ها نيستند زيرا ممكن است بخشي از تغذيه و خسارت را در مراتع و جنگل‌ها (كه از منابع ملي است) به بار آورند.

به‌همين دليل اين آفات را در گروه آفات عمومي تقسيم‌بندي كرده‌اند كه مسووليت مبارزه با آن به‌عهده دولت است در حال حاضر تقريبا كل مبارزه با ملخ‌ها در داخل كشور بر عليه اين ملخ‌ها مي‌باشد كه در سال‌هاي مختلف سطوحي بين 100 تا 300 هزار هكتار توسط سازمان حفظ نباتات با اين ملخ‌ها مبارزه شده است.

ازجمله ملخ‌هاي بومي مي‌توان به ملخ ايتاليايي، ملخ آسيايي، ملخ كوهاندار تاغ، ملخ شاخك بلند اشاره كرد.

مهم‌ترين و خطرناك‌ترين ملخ از نظر قدرت پرواز ملخ صحرايي كه به‌عنوان مهم‌ترين ملخ مهاجر مناطق وسيعي از دنيا معادل 20 درصد كل مساحت خشكيل‌هاي كرهزمين (نزديك به 29 ميليون كيلومتر مربع) در بيش از 57 كشور را مورد تهديد قرار مي‌دهد.

اين آفت مي‌تواند از صحراهاي شمال غربي و مركزي آفريقا شروع به زاد و ولد و تغذيه و ايجاد خسارت نمايد و با مهاجرت خود به سمت شرق افريقا و عبور از درياي سرخ و استقرار و تغذيه و زاد و ولد در عربستان از طريق خليج فارس و درياي عمان به كشورمان وارد و مناطق جنوبي كشورمان را از خوزستان، بوشهر، كلكيلويه و بويراحمد، هرمزگان، جنوب فارس و كرمان تا سيستان و بلوچستان را مورد حمله قرار دهد. چرا كه ملخ صحرايي درصورت مهاجم بودن در دستجات متراكم قابليت تحرك و جابه‌جايي زيادي دارد و در مدت يك هفته قادر است تا مساحت هزار كيلومتر جابه‌جا شود.

با نگاهي گذرا به تاريخچه هجوم ملخ صحرايي به كشورمان خواهيم يافت كه در مقاطعي از تاريخ ازجمله در سال‌هاي 10– 1370، 13– 1312، 24– 1319، 32– 1328، 40- 1337 حملات گسترده و يا محدود اين ملخ عمدتا در استان‌هاي جنوبي كشور باعث بروز خسارت و زيان‌هايي به گياهان كشورمان بشود.

اولين مبارزه شيميايي با اين آفت در كشورمان در سال 1304 به روش پاشيدن طعمه سموم در سطح مراتع بوده است.

تاسيس اداره دفع ملخ و سن در سال 1316 با هدف مبارزه با ملخ صحرايي و چند آفات ديگر حاكي از اهميت بالايي است كه اين آفت داشته و دارد.

لازم به ذكر است، توسعه اين اداره منجر به تاسيس سازمان حفظ نباتات در سال 1346 شد.

هم‌اكنون گروه ملخ يكي از گروه‌هاي مديريت مبارزه با آفات عمومي همگاني سازمان حفظ است كه وظايف زير عهده‌دار است: همان‌طور كه اشاره شد، ملخ صحرايي، آفتي است كه مي‌تواند در مدت‌زمان كوتاهي كشورهاي متعددي را درنوردد. لذا هماهنگي بين كشورها در مراقبت پيش‌آگاهي و مبارزه با آن از مهم‌ترين عوامل موفقيت در كنترل آن است.

به‌همين دليل فائو، به‌عنوان يك نهاد بين‌المللي دست‌اندركار كشاورزي اقدام به تاسيس كميسيون‌هاي مختلف مركزي در مقر فائو و منطقه‌اي در مناطق مورد تهديد نموده است كه نام مهم‌ترين آن‌ها عبارت است از:

1- كميسيون مركز مبارزه با ملخ صحرايي DLCC

2- كميسيون منطقه مركزي مبارزه با ملخ صحرايي CRC (با 21 كشور عضو)

3- كميسيون جنوب غربي آسيا SWAC (با چهار كشور عضو)

4- كميسيون شمال غربي افريقا CWAC (با 17 كشور عضو)

كميسيون‌هاي منطقه‌اي هر دو سال يك‌بار با هماهنگي فائو با حضور نمايندگان حفظ نباتات كشورهاي عضو در يكي از كشورهاي عضو تشكيل و پيرامون ابعاد مختلف مبارزه با ملخ صحرايي بحث و بررسي و تصميم‌گيري مي‌كند.

كميسيون جنوب غربي آسيا SWAC كه كشورهاي هندوستان، پاكستان و افغانستان در كنار ج.ا ايران، اعضا آن‌را تشكيل مي‌هند، در دو سال قبل در دهلي نو تشكيل جلسه داد و بر اساس تصميمات متخذه در آن اجلاس امسال ايران ميزبان اين كميسيون است. اين كميسيون از 29/8/85 شروع و تا 2/9/85 در تهران – سازمان حفظ نباتات ادامه خواهد داشت. در خلال اين اجلاس ضمن ارايه گزارشات كشوري در زمينه اقدامات كشورهاي مختلف در طول دو سال گذشته در كنترل آفت ملخ صحرايي و جمع‌بندي آن‌ها از سوي فائو، نمايندگان كشورهاي عضو با آخرين اقدامات و تصميمات دبيرخانه كميسيون مركزي فائو آشنا شده و جديدترين توصيه‌هاي لازم را در انجام هرچه بهتر وظايف محوله، استماع خواهند كرد.

گفتني است، در خلال اين اجلاس آمادگي ملي ملخ صحرايي كه با اعتبارات سازمان حفظ نباتات در كرج تاسيس شده است نيز ادوات و تجهيزات و امكانات لازم حفظ آمادگي براي مبارزه مناطق مورد حمله اين آفت، پاك‌سازي شود.

تعدادي خودروي كمك‌دار، سمپاش، چادر، تانكرهاي آب، موتور برق و برخي امكانات الكترونيكي مورد نياز ازجمله تجهيزاتي كه ر اين ايستگاه نگهداري مي‌شود.

لازم به ذكر است، با مراقبت و پيش‌آگاهي مناسب صورت گرفته در كشورهاي مورد تهديد، چند سال است كه هيچ نقطه‌اي از كشور مورد حمله اين آفت نبوده است اگرچه در سال‌هاي 1990، 1996 و 1998 براي مهار ملخ صحرايي به ترتيب سطوحي برابر با 30 هزار، 40 هزار و 15 هزار هكتار با اين آفت مبارزه شده است./

نویسنده: سجاد - شنبه ٢٥ آذر ۱۳۸٥
موضوع : آرد مصرفي كشورفاقد ارزش غذایی است
گفتگو : محمدرضا خواجه، - كارشناس نان ،
  
 

نان

اصلاح روش‌هاي توليد نان در ايران در دهه‌هاي اخير همواره مورد بحث بوده است. ليكن به‌دليل ساختار توليد، توزيع و مصرف نان‌هاي سنتي، اين اصلاح هيچ‌گاه به‌صورت جدي در دستور كار قرار نگرفته است. افزايش مدام و ساليانه يارانه نان، لزوم افزايش كيفيت نان توليدي و همچنين جريان نقدي كردن يارانه‌ها و كوشش در جهت بهبود كيفيت نان و بهبود وضعيت بهداشت توليد نان و اجراي طرح غني‌سازي صنعت آرد و توجه بيشتر به اين مقوله را ضروري ساخته است و در اين راستا گفتگويي با محمدرضا خواجه، يكي از كارشناسان نان كشور انجام شده كه به‌شرح ذيل است.

 

راهكارهاي بهبود كفيت نان و افزايش زمان ماندگاري نان چيست؟

نان سريع دچار كپك‌زدگي، بيات‌شدگي و سفتي مي‌گردد كه براي افزايش ماندگاري نان فقط دو راه اساسي وجود دارد. يكي فريزكردن آن در دماي منهاي 10 درجه در فريزر و دوم خشك كردن نان. براي بهبود كيفي نان اقداماتي مي‌توان انجام داد و آن استفاده از افزودني‌هاي نانوايي است كه مخمر يا خمير مايه است.

بهبود كيفيت نان مستلزم برخورداري از آرد مرغوب، كارگر ماهي، درآمد مكفي، مدريت صحيح و الگوي پخت بي‌عيب است و ديگر اين‌كه بهبود كيفيت نان، مستلزم داشتن فضاي گسترده براي نگهداري قدح اصتيل، استراحت خمير، استراحت نان و نانوا و حذف تدريجي الگوي نان‌هاي مسطح و گرايش به سمت نان‌هاي نيمه‌حجيم است كه باعث توليد ناني مرغوب با حداقل ايراد علمي و فني مي‌شود كه نيازي به مصرف جوش شيرين ندارد.

 

مشكلات توليد نان‌هاي سنتي غيربهداشتي براي مصرف‌كنندگان را بيان كنيد؟

آرد مصرفي كشور هيچ‌گونه ارزش غذايي ندارد و 85 درصد املاح معدني و ريزمغذي‌هاي گندم در جريان سبوسگيري، جداسازي و دورريز مي‌شود، بنابراين آردي كه در كشور توزيع مي‌گيردد فاقد ارزش غذايي و فقط كنسرو نشاسته است كه سبب شيوع بيماري‌هاي غيرواگيري مانند چاقي، ديابت، فشار خون، كم‌خوني، پوكي استخوان، راشيتيسم و بيماري قلبي و عروقي را به‌دنبال داشته است.

در كشور آرد بين 15 تا 20 درصد سبوسگيري مي‌شود و 85 درصد عناصر معدني آن دورريز مي‌گردد.

همچنين مصرف جوش شيرين در خميري كه از آرد سبوسگيري‌شده توليد مي‌شود نه‌تنها تاثير نامطلوبي ندارد، بلكه سبب مرغوبيت ظاهري و پوكي نان نيز مي‌گردد.

 

وزارت بهداشت در جهت سلامت جامعه، چه برنامه‌اي را براي جلوگيري از عرضه نان‌هاي سنتي توليدشده با جوش شيرين، مدنظر دارد؟

بررسي راه‌هاي غني‌سازي نان در كشور، تدوين روش‌هايي در جهت جلوگيري از ضايعات بررسي كمي و كيفي الگوهاي مختلف عرضه مواد غذايي در كشور، كنترل، نظارت و ارزشيابي توليدات غذايي بر اساس ارزش تغذيه‌اي آن‌ها، بررسي راه‌هاي پيشگيري از ابتلا به بيماري‌هاي غيرواگير، بهبود خدمات تغذيه‌اي در جامعه از اهداف مركز علمي استيتو تحقيقات تغذيه كشور كه زيرنظر وزارت بهداشت است، قرار گرفته است.

 

در ايران براي غني‌سازي آرد از چه تدابيري به‌كار برده مي‌شود؟

غني‌سازي اقدامي است كه در جهت مقابله با تهي‌سازي آرد در فرآيند آسياباني انجام مي‌شود، اما در ايران تاكنون هيچ طرح جامعي براي غني‌سازي آرد و نان اجرا نشده است.

اقدام كلي و فراگير ديگري كه در زمينه غني‌سازي صورت گفته و به تاييد وزارت بهداشت رسيده است، غني‌سازي نان توسط شركت توليدي، تحقيقاتي نان خواجه نصير اصفهان صورت گرفته كه در حال حاضر در 100 واح نانوايي اين استان اجرا مي‌شود.

در اين طرح، ابتدا سبوس به‌صورت تزريقي به تركيب خمير افزوده مي‌شد كه با افازيش نانوايان متقاضي توليد نان سبوسدار، سازمان غله مجبور شد دو واحد از آسياب‌هاي اصفهان را ملزم به توليد آرد سبوسدار نمايد كه اين موفقيت بزرگ براي كشور بود.

 

يارانه‌هاي چرخه گندم، آرد و نان چه نكات قوت و ضعفي را براي اقتصاد اين بخش در كشور در بر دارند؟

وزير بازرگاني اعلام كرده است كه دولت سالانه 800 ميليارد تومان براي نان يارانه مي‌دهد و طرح پيشنهادي حذف تدريجي يارانه نان به سازمان برنامه‌ريزي و مديريت ارايه شده است.

در حال حاضر، حذف كامل يارانه نان به هيچ‌وجه عملي نيست، ولي تعديل آن ممكن است و با حذف يارانه، كيفيت نان بهتر نخواهد شد. ارتقا كيفيت نان منوط به ارتقاي كيفيت گندم، آگاهي نانوايان، نوع پخت و همچنين نرخ نان است.

حذف يارانه، بار سنگيني را بر دوش ملت تحميل مي‌كند، ولي تعديل آن همراه با تصويب نرخي مطلوب براي عرضه نان انقلاب بزرگي را در اين حوزه ايجاد خواهد كرد.

مهناز شكوري/

نویسنده: سجاد - شنبه ٢٥ آذر ۱۳۸٥
موضوع : حشرات گرده‌افشان در خطر نابودي
گزارش : گزارش ايانا از اولين تحقيق جهاني بر حشرات گرده‌افشان ،
  
 

زنبور عسل

زنبورعسل يكي از حشرات گرده‌افشان كه نقش مهمي در پراكندن بذرهاي كشاورزي دارد در خطر است.

بر اساس مطالعات اخيري كه دانشمندان بيولوژيك دانشگاه كاليفرنيا انجام داده‌اند يك‌سوم گرده‌افشاني محصولات كشاورزي از طريق حشرات گرده‌افشان ازجمله زنبورعسل، زنبور وحشي، پرندگان و خفاش‌ها صورت مي‌گيرد.

اين مطالعه اولين تحقيق رسمي است كه در سطح دنيا انجام شده و مبتني بر گرده‌افشاني حيوانات و حشرات است كه نقش مهمي در كشاورزي و محيط زيست دارد.

بنا بر اين گزارش، اكولوژيست‌ها و كشاورزان آلماني كه در اين تحقيق فعاليت مي‌كنند مطالعات خود را در سطح وسيعي متشكل از 200 كشور و روي 115 گونه گياهي انجام داده‌اند و دريافتند كه 4/1 ميليون كلني زنبورعسل در 550 هزار هكتار از زمين‌هاي مناطق تحت مطالعه به انتشار گرده‌ها و دانه‌هاي درخت با دام پرداخته‌اند.

يكي از اعضاي تيم تحقيق مي‌گويد: رابطه مستقيمي بين وجود حشره‌هاي گرده‌افشان و افزايش محصولات غذايي وجود دارد. به‌نحوي كه انسان‌ها بايد براي هر لقمه غذايي كه مي‌خورند از حشره‌هاي گرده‌افشان تشكر كنند.

از 115 گونه گياهي كه مورد مطالعه قرار گرفت 87 گونه مستقيما فقط از طريق حشرات و حيوانات گرده پراكني مي‌كنند 30 گونه تا حد زيادي وابسته به حشراتند و 27 گونه به‌طور متوسط و بينابيني وابسه به حشراتند.

كارشناس محيط زيست گروه تحقيق "كرمن" مي‌گويد: به‌رغم اهميتي كه زنبورهاي عسل در گرده‌افشاني دارند جمعيت اين حشرات مفيد در امريكاي شمالي رو به كاهش است.

وي ادامه مي‌دهد: زنبورهاي عسل همچنين با آفت‌هاي بيماري را كه در محصولات كشاورزي هستند و در مقابل آنتي‌بيوتيك‌ها مقاومند نيز مبارزه مي‌كنند.

اين كارشناس محيط زيست مي‌افزايد: جمعيت زنبورهاي عسل و زنبورهاي وحشي به خاطر كشاورزي‌هاي نامناسب، وجود كرم‌هاي پنير و روش‌هاي نامناسب آبياري روبه‌كاهش است.

كرمن براي حفظ جمعيت زنبورهاي عسل استفاده از كودهاي سنتيتك، كشاورزي در اكوسيستم‌هاي طبيعي و آبياري تحت فشار به‌جاي آبياري غرق‌آبي را پيشنهاد مي‌كنند.

يكي ديگر از اعضاي تيم "كلين" اظهار مي‌كند: ميوه پشن‌فوروت كه در برزيل كاشت مي‌شود و گران‌ترين ميوه جهان است به خاطر نبود حشرات گرده‌افشان به‌صورت دستي گرده‌افشاني مي‌شود كه اين كار وقت و انرژي زيادي صرف مي‌كند.

كلين ادامه مي‌دهد: در كشور برزيل به خاطر مصرف بيش از حد آفت‌كش‌ها در زمين‌هاي كشاورزي و نابودي زيستگاه‌هاي طبيعي توليد ميوه و سبزيجات بسيار پرهزينه است و درنتيجه قيمت ميوه و سبزيجات نيز بالاست و شهروندان برزيلي به‌جاي ميوه از مواد قندي و گوشت‌هاي چرب استفاده مي‌كنند كه آمار قاچاقي را در اين كشور بالا برده و باعث بيماري‌هاي گوناگون مي‌شود.

ثبات محصولات كشاورزي نه‌تنها بستگي به وجود گرده‌افشان‌هاي طبيعي ازجمله حشرات، پرندگان و خفاش‌ها دارد بلكه به وجود اكوسيستم‌هاي طبيعي نيز بستگي دارد.

بنابراين كشاورزان دنيا نياز به مديريت دقيق مراتع، زيستگاه‌ها و موجودات دارند.

کبری اکیشی/

نویسنده: سجاد - شنبه ۱۸ آذر ۱۳۸٥

     335 تن ذرت و کنجاله در بورس کشاورزی


خبرگزاري کشاورزي ايران - گروه کشاورزي : 

بورس کالای کشاورزی روز سه‌شنبه 14 آذرماه، شاهد عرضه 35 هزار و 605 تن ذرت و کنجاله در تالار معاملات بود.    

به گزارش خبرگزاري كشاورزي ايران (ايانا)، بنا به اعلام بورس کالای کشاورزی در این روز، 335  تن کالا  به ارزش یک میلیارد و چهار میلیون و 50 هزار ریال به‌فروش رفت.

در گروه ذرت، 485 تن ذرت مرودشت  بر روی تابلوی عرضه رفت که 30 تن آن به ارزش 53 میلیون و 700 هزار ریال توسط مشتریان خریداری شد. هر کیلو ذرت مرودشت به قیمت هزار و 790 ریال در این گروه به‌فروش رفت.

کارگزاران بورس کالای کشاورزی در گروه کنجاله، 35 هزار و 120 تن کنجاله سویا و کنجاله پنبه‌دانه عرضه کردند که 305 تن آن شامل 275 تن کنجاله سویا و 30 تن کنجاله پنبه‌دانه به ارزش 950 میلیون و 350 هزار ریال مورد معامله قرار گرفت.

کنجاله سویا پلیت و پرک برزیل به قیمت هر کیلو سه هزار و 200 و سه هزار و 170 ریال و کنجاله سویا پنبه‌دانه قزاقستان به قیمت دو هزار و 360 ریال در این گروه به‌فروش رفت./

كد:

نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :


زیارت عاشورا
وضعیت یاهو مذهبی
پیج رنک گوگل ساعت فلش مذهبی اوقات شرعی

بسيجي يعني علي
Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net

Powered by aeka.persianblog.ir

بانک صوت و فیلم مذهبی
PageRank
بسيجي يعني علي
مجله دانش سبز
PageRank RSS Feed Readers outils webmaster
دریافت کد
>>فرم اشتراک<<
{PAGETITLE}
pagerank search engine optimization Submit ExpressSearch Engine Marketing Services تماس با ما