کشاورزی لرستان - اولین مجله علمی کشاورزی دانش سبز (دانشجویان لرستانی)
در سال1387 سال نوآوری و شکوفایی ایران اسلامی شروع کار و تلاش می کنیم آخرین اخبار و مقالات علمی کشاورزی و لینک سایتهای برتر کشاورزی را در وب قرار دهیم ...
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سجاد - یکشنبه ۳٠ اردیبهشت ۱۳۸٦

خبرگزاري کشاورزي ايران - گروه سیاسی : انگليسيها از تركيب خيار و خربزه سوپر ميوه‌اي به نام پپينو ساختند كه با استقبال بازارهاي بين‌المللي روبرو شد. به گزارش ايانا و به نقل از سايت خبري ديلي ميل: هر پپينو كه 5 يورو در بازارهاي انگلستان به فروش مي‌رسد حاوي مقادير زيادي پتاسيم است كه در كاهش فشار خون موثر خواهد بود. اين گزارش افزود: فوايد بسيار زياد اين ميوه كه براي علاقمندان به طعم خيار و خربزه مناسب است با تقاضاي قابل توجهي در بازار روبرو شده است. براساس اين گزارش اين ميوه حاوي مقدار زيادي ويتامين‌هاي A، B، C است كه براي سلامت بودن انسان و مقاومت به سرطان و بيماري قلبي مفيد است و همچنين اين ميوه براي افرادي كه داراي رژيم غذايي هستند نيز انتخاب خوبي است چون داراي كالري بسيار پايين است. گفتني است اين ميوه در برخي كشورهاي آسياي جنوب شرقي به ميزان كم وارد بازار شده است./ مترجم: فرزانه دانافر

نویسنده: سجاد - یکشنبه ۳٠ اردیبهشت ۱۳۸٦
رشد توانمند بخش كشاورزي با ترديد باز باعث رشد سرانه ناخالص‌ ملي و اقتصاد برزيل شده است.

اقتصاد كشاورزي اين كشور بر پايه زمين‌داري بزرگ استوار بوده كه طي آن اراضي وسيعي به يك تك‌محصول صادراتي اختصاص مي‌يافت و توليد اين محصول نيز به نيروي كار بردگان متكي بود.

با شروع كشت نيشكر در قرن شانزدهم روند اقتصادي برزيل دستخوش يك سلسله چرخه‌هاي متناوب رونق شد و به دنبال نيشكر پنبه، كاكائو، كائوچو و قهوه محصولات عمده برزيل را تشكيل دادند.

در دهه هفتاد ميلادي شمار محصولات كشاورزي صادراتي برزيل افزايش يافته و سويا يكي از محصولاتي سنتي و درآمد‌زاي بود از محصولات ديگر شامل قهوه،‌ كاكائو و شكر پيشي گرفت.

در اين دهه با سياستهايي كه دولت برزيل مبني بر اعطاي اعتبارات روستايي اتخاذ كرد ارزش، حجم و تنوع محصولات فرآوري شده كشاورزي بطور قابل توجهي افزايش يافت.

در پي اقدامات دولت بخش كشاورزي برزيل با استفاده از فن‌آوري‌هاي جديد و شيوه‌هاي نوين تصميم‌گيري بازرگاني نوسازي‌هايي را در بخش كشاورزي انجام داد.

در طول سالهاي دهه 80 ميلادي به رغم كاهش چشمگير اعتبارات روستايي و سرمايه‌گذاري دولتي در اثر بحران مالي دولت كشاورزي همچنان نقش عمده‌اي در اقتصاد كشور ايفا كرد.

در طول اين دهه بخش كشاورزي توانست- عملكرد مثبتي ارايه دهد و بازده توليد زراعي سالانه بين 4/3 تا 4 درصد رشد كرد. با گشوده شدن درهاي بخش كشاورزي به بازارهاي بين‌المللي دولت برزيل سياست موسوم به "حداقل قيمت تضميني" را ارايه كرد كه در حفظ سطح درآمد بخش كشاورزي موفق بود.

طي سالهاي دهه نود ميلادي نه تنها سياستهاي اقتصادي داخلي بلكه ايجاد سازمان تجارت جهاني بخش كشاورزي برزيل را تحت تاثير قرار داد.

در بعد داخلي از سال 1995 به اين سو سياستهاي كشاورزي دولت به كارگيري ابزارهاي اقتصادي نظير اعطاي اعتبارات روستايي و اجراي برنامه‌هايي در جهت حمايت از تجارت محصولات كشاورزي را همراه با ابزارهاي ساختاري نظير پژوهش‌هاي كشاورزي و دامپروري دنبال كرد. اين سياستها باعث افزايش بهره‌وري شده و جنبه بازرگاني كشاورزي را نيز تقويت كرد.

در زمينه تجارت بين‌المللي نيز صادرات كشاورزي برزيل 35/37 درصد رشد كرد.

با بروز بحران آسيا در پايان دهه نود ميلادي صادرات كشاورزي برزيل با روند انقباظي روبرو شده و 8/3 درصد كاهش يافت.

اينك در آغاز قرن بيست و يكم، كشاورزي همچنان يك بخش راهبردي اقتصادي برزيل به شمار مي‌رود و برزيل همچنان بزرگترين توليد كننده قهوه جهان است.

حدود يك سوم از پرتقال جهان در برزيل توليد مي‌شود و برزيل بزرگترين تامين كننده جهاني اين ميوه به شمار مي‌رود برزيل همچنين بزرگترين توليدكننده حبوبات، سويا، ذرت، كاكائو موز و برنج است.

طي دو دهه اخير به منظور تنوع بخشي به محصولات كشاورزي گوناگوني‌هايي در برزيل صورت گرفته كه نتايج چشمگيري به بار آورده و توليد غلات شامل گندم برنج،‌ ذرت و بويژه سويا رشد چشمگيري داشته است.

فرآورده‌هاي جنگلي بويژه كائوچو، انواع ميوه‌هاي هسته‌دار جنگلي شامل بادام هندي موم و الياف گياهي، ديگر همچون گذشته از درختان خودروي جنگلي بدست نمي‌آيد بلكه كشت مي‌شود.

برزيل در ميان كشورهاي توليدكننده گوشت گاو در جهان مقام دوم را دارد و 80 درصد گاوهاي برزيل به خاطر توليد گوشت و 20 درصد باقي مانده براي توليد شير پرورش مي‌يابد.

فرآوري و صنايع تبديلي و تكميلي يكي از بخش‌هاي اصلي اقتصاد برزيل است كه 12 درصد توليد ناخالص ملي را تشكيل مي‌دهد.

طي سالهاي دهه هفتاد ميلادي سهم كشت و صنعت در مجموع صادرات كشور 70 درصد بوده و در سال 2002 ميلادي اين سهم به 40 درصد رسيد.

رشد توانمند بازده كشاورزي برزيل منجر به مصونيت اين كشور از ركود اقتصادي در خلال بحران انرژي سال 2001 ميلادي شد.

فرآيند فرآوري محصولات كشاورزي در انتهاي زنجيره خود ارتباط نزديكي با صنعت بسته‌بندي، صنايع فرآوري، صنايع توليدكننده مواد اوليه شامل آفت‌كش‌ها، كودهاي شيميايي خوراك دام و طيور محصولات دامپزشكي و تجهيزات كشاورزي دارد.

اين بخش همچنين در برگيرنده توليد انرژي با بهره‌گيري از مواد آلي است كه در اين عرصه برزيل پيشتاز ديگر كشورهاي جهان است.

در يك برآورد كلي تخمين زده مي‌شود كه بخش كشت و صنعت 30 درصد اقتصاد برزيل را تشكيل مي‌دهد./

خبرنگار: كبري آكيشي

 

نویسنده: سجاد - جمعه ۱٤ اردیبهشت ۱۳۸٦

پسته ايران با چالش‌هاي بسيار سنگيني روبروست. در عرصه داخلي "بحران آب" كه بصورت تحليل منابع آب و هجوم آبهاي تحت‌الارضي شور به سوي منابع زيرزميني آب شيرين  ظاهر شده، يك تهديد استراتژيك براي باغهاي موجود و مانع از گسترش اقتصادي باغهاي جديد به شمار مي‌رود. مساعد نبودن فضا براي ايجاد باغهاي بزرگ و برخوردار از مكانيزاسيون و دانش روز كه تنها راه بلند مدت پاسخگويي به استاندارد‌هاي توليد مواد غذايي و تداوم صادرات است نيز باعث نگراني مي‌شود. اصرار دولت بر پررنگ كردن حضور خود در زنجيره ارزش پسته و تصدي‌گري در آن نيز مزيد بر علت است كه با توجه به تجربه محدود و منابع عظيم دولت، مي‌تواند خطرناك باشد.

در صحنه بين المللي ظهور و رشد رقباي توليدي به ويژه آمريكا، تركيه و سوريه روز بروز پررنگ‌تر مي‌شود. اروپا كه در ميانه دهه 90 مقصد بيش از 90 هزار تن صادرات بود، بعلت موانع بهداشتي مصرفي كمتر از 25 هزار تن دارد. پسته ايران عملاً از بازار ژاپن به همين علت خارج شده و در كانادا و استراليا دچار مشكل است. تحريم بهداشتي احتمالي پسته ايران توسط اتحاديه اروپا مي‌تواند (مانند پرونده جنون گاوي يا آنفلوآنزاي مرغي) موجد زنجيره تقليد ساير كشورها شده و صادرات را با توقف روبرو كند.

سازمان ملل در چارچوب "كدكس" سرگرم تدوين حدود مجاز بين المللي آفلاتوكسين است كه اگر اعداد سخت‌گيرانه پيشنهادي اتحاديه اروپا تصويب شود، بخش عمده‌اي از محصول ايران قابل صدور نخواهد بود.

اما از سوي ديگر پسته ايران خواستگاه فرصت‌هاي ارزشمندي است كه جايگاه خاصي برايش در سبد اقتصاد ملي ايجاد كرده است.

صنعت پسته، صنعتي مولد به شمار مي‌رود كه بدون اتكا به بودجه ملي يا كمك دولتي، منبع درآمد اصلي بيش از يك ميليون ايرانی در 12 استان به ويژه كرمان، يزد و خراسان است. اين صنعت علاوه بر تامين معاش ساكنين اين استانها، سالانه قريب يك ميليارد دلار  ارز به اقتصاد ملي تزريق مي‌كند.

غالب مناطق پسته‌خيز در كويرهاي با زمين شور و آب شوري است كه براي فعاليت‌هاي كشاورزي ديگر مساعد نيست. اين موهبتي الهي براي ايجاد ثروت از مناطقي است كه استعداد ديگري ندارد. پسته خون معيشت كويرهاي ايران است.

حتي اگر امروز توسعه باغهاي پسته متوقف شود، بعد از به ثمر رسيدن باغهاي موجود، ايران با توليد سيصد هزار تن پسته به ارزش يك و نيم ميليارد دلار حداقل تا سال 2015 ميلادي مقام اول جهاني را حفظ مي‌كند.

دولت جديد اثبات كرده با اشتياق و صداقت در پي زمينه‌سازي رشد و تعالي صنعت پسته است و از تخصيص منابع در اين راه خودداري نمي‌كند. اگر اين انرژي عظيم معطوف تصدي‌گري شود، بايد آن را تهديد دانست، اما اگر صرف حمايت هوشمند از صنعت و ترغيب به سرمايه‌گذاري در طرحهاي اصولي باغي، حل معضل آب، حمايت از طرحهاي پژوهشي كاربردي و امثال آن شود، سبب يك رستاخيز در صنعت پسته خواهد شد.

صنعت پسته تا امروز سخنگو و تشكل واحدي نداشته است. گروهي از باغداران در قالب تعاوني پسته‌كاران رفسنجان و برخي از صادركنندگان در قالب اتحاديه صادركنندگان خشكبار و برخي بازرگانان داخلي در چارچوب صنفي، تشكلاتي با سابقه چند دهه دارند. اما هيچ يك سخنگوي صنعت پسته (كه زنجيره ارزش آن از باغ و توليد شروع و پس از گذر از فرآوري به بازرگاني و صادرات مي‌رسد) نبودند.

اهالي پسته، خسته از بي‌سرو ساماني صنعت، نگران از تهديدهاي بنيان كن پيش‌رو و اميدوار به فرصت‌هاي ارزشمند موجود، تصميم گرفتند در يك قالب واحد جمع شوند.

هيات موسسين انجمن كه متشكل از وجوه باغداران كرمان، يزد، قم و برخي ديگر استانها، اعضاي هيات مديره اتحاديه صادركنندگان و صادركنندگان نمونه ملي، بازرگانان داخلي، فرآوري كنندگان و صنعتگران بود، در زمستان 85 در كرمان تشكيل جلسه داد و هيات امناي 20 نفره‌اي را از طريق ر‌أي‌گيري انتخاب كرد. هيات امنا، هيات مديره 7 نفره‌اي را برگزيد و انجمن پسته‌ ايران متولد شد و توسط اطاق بازرگاني ايران به ثبت قانوني رسيد.

حضور فعال باغداران، صادركنندگان،‌ تجار داخلي، فرآوري كنندگان و صنعتگران به انجمن پسته اين امكان را داده كه محل بروز عقل جمعي صنعت پسته ايران شده و سعي كند با همدلي جامعه پسته كشور به توليد فكر و تدبير براي حل معضلات بپردازد.

دولت، استانداري كرمان، اطاقهاي بازرگاني و مسوولين محلي نيز براي همكاري با انجمن پسته اعلام آمادگي كرده‌اند و اكنون جامعه پسته كشور صاحب اطاق فكر و سخنگوي واحدي شده است. /

محمد حسين كريمي‌پور- عضو هيات مديره انجمن پسته ايران

نویسنده: سجاد - جمعه ۱٤ اردیبهشت ۱۳۸٦
صريح، كوتاه و پرنكته. پاسخهاي دكتر قطب‌الدين صادقي از نام آشناترين‌هاي تئاتر كشور و پژوهش هنر درباره آسيب‌شناسي فرهنگ بومي و روستايي،‌ اين گونه است. او معتقد است روستاهاي ما براي ارائه آثار هنري، آن اندازه كاركرد مضموني دارند كه هيچ گاه رو به اتمام نمي‌رود.

 

v      چندي پيش يكي از فيلمسازان كه اغلب آثار روستايي مي‌سازد در گفتگو با ما گفت كه در روستا از منظر انساني، منطقه‌اي و بومي موضوعهاي بسياري وجود دارد كه مي‌توان روي آن كار كرد. آيا شما به عنوان كارگرداني كه وفاداري خود را به مفاهيم بومي نشان داده‌ايد، چنين نظري داريد؟

·         من معتقدم روستاها داراي گذشته‌اي غني و در عين حال سرشار از ارزشها و حوادث و قهرماناني هستند كه اگر تمام عمر هم از آن بنويسيم، تمام نمي‌شود.

 

v    پس چرا برخي همكاران شما در تئاتر، به طور خاص، اين التفات را كمتر به روستا نشان داده است؟

·         چون همين به تعبير شما، برخي، از اهل هنر، معلوماتي در حد چند كتاب ترجمه شده دارند و سرزمين و بوم و آيين خود را نمي‌شناسند. در واقع اطلاعات افراد در اين مواد كم است و اين بي‌اطلاعاتي به هر حال آزاد دهنده است.

 

v    قضيه و ميانداري مباحث جهاني شدن فرهنگ بومي طي اين چند سال بر اين عامل تاثير‌گذار بوده است يا اين كه به طور مجزا قابل طرح است؟

·         بي‌شك امروزه و در دوره گذار كه در حال دل كندن از فرهنگ سنتي و روي آوردن به فرهنگ مدرن هستيم، مهم ترين هنر تنها و تنها هنر ملي است. اما خطرهايي نيز پيش روي آن وجود دارد كه دشمن هنر ملي تلقي مي‌شود و آن يكسان‌سازي فرهنگي است كه هم اكنون در دنيا اتفاق مي‌افتد.

 

v  به رغم تاكيدي كه بر ظرفيتهاي فرهنگي بومي، روستايي داشته‌ايد، اما همچنان نمايشهايي به صحنه و نظاره مي‌آيد كه اغلب اقتباسي از آثار خارجي و غيربومي ما است. البته مي‌دانيد و منظورم اين نيست كه چرا آثار خارجي و حتي داخلي حتي غيرروستايي قوي كار مي‌شود؟!

·         بسياري از كارهاي ايراني، اداي بيهوده‌اي از كارها و آثار خارجي است. اصلاً عده‌اي علاقه‌مندند اثرشان شبيه كارهاي خارجي باشد. البته جهاني شدن و Globalism چنين پيامدي دارد كه همه هنرها را شبيه يكديگر مي‌سازد. اما الگو‌برداري سطحي كه نه متعلق به ما است و نه با فرهنگ ما همخواني دارد، غلط است.

 

v         آقاي دكتر! اگر اجازه دهيد كمي به ابتدا بازگرديم، شما گفتيد كه اطلاعات برخي از اهل هنر درباره مباحث بوم و روستا كم است. اين رويداد در بخشهاي پژوهشي نيز چنين بعد و رويي دارد؟

·         حتي بسياري از استادان دانشگاه هم از فرهنگ خود اطلاعات كمي دارند. بسياري از معلمان به اعتبار يك تكه كاغذ كار مي‌كنند و تعداد افرادي كه مقالات پژوهشي مي‌نويسند يا كارگرداني مي‌كنند در اين عرصه بسيار اندك است. به نظر من خطر اصلي متوجه مسئولان است.

 

v    چرا؟

·         براي اين كه آنان بايد مطلع باشند و فرهنگ بومي و در نهايت "ملي" را تقويت كنند. اين در حالي است كه حتي بسياري از همين مسئولان، چند كار نمايشي درجه چهار اروپايي را به خارج مي‌برند و به عنوان كار ايراني عرضه مي‌كنند.

 

v درباره مسئولان نمي‌گويم. اما شرايط زمانه شايد به نوعي پژوهشگران و هنرمندان نمايش باعث شده است تا كمتر فرصت تحقيق و پژوهش و توجه به مسائل و مفاهيم روستايي داشته باشند. اما مشكل آن جاست كه در شناسنامه كاري افرادي در اين حوزه فعاليت دارند، سوژه‌هاي بومي و روستايي كمتر ديده مي‌شود. تجربه سالها تدريس شما در دانشگاه در اين مورد به ما چه مي‌گويد؟

·         در واقع يكي از مشكلات ما نپرداختن دانشجويان روستايي به موضوعهاي بومي و منطقه‌اي در تئاتر كشور است. من دانشجويان زيادي داشته‌ام كه از شهرستانهاي كوچك به تهران آمدند و بعد حاضر نشدند تهران را ترك كنند. چرا كه شهرنشيني جذاب است. اين افراد در حال فرار از خود و به فراموشي سپردن ريشه‌هايشان هستند. اينها به نوعي از خود بيگانه شده‌اند و هيچ كدامشان حاضر نيستند حتي بگويند اهل كدام روستا هستند!

 

v    شما چند سال پيش در يكي از فرهنگسرا‌هاي پايتخت درباره تئاتر شهرستانها كار كرديد. نتيجه‌اش اين روند را بهبود نبخشيد؟

·         هدف ما در آن جا خدمت به تئاتر شهرستانها بود و البته تعدادي نيز تربيت شدند تا به شهرستانها باز گردند اما حالا شاهد اين قضيه هستيم كه افراد حاضر نيستند به شهرستان باز گردد.

 

v    حاضر نيستند به شهرستان بازگردند، روستا بماند به كنار....

·         در روستا‌ها نيز يا امكانات جذب اين افراد وجود ندارد و يا فضايي وجود دارد كه امكان كار كردن به كسي را نمي‌دهند. بدين ترتيب افراد در تهران اغلب عمرشان را تلف مي‌كنند، بدون آن كه كار مفيدي انجام دهند.

 

v    چه بايد كرد؟

·         مي‌بايد فرهنگهاي گوناگون در ايران، معتبر شمرده شود. رسانه‌ها نيز در اين ميان اغلب فهرنگ بورژوازي و پايتخت نشيني را تبليغ مي‌كنند و در اين راه به جوانان روستايي و شهرستاني قرباني مي‌شوند!/

خبرنگار: اسماعيل نايبي

نویسنده: سجاد - چهارشنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳۸٦
خبرگزاري کشاورزي ايران - گروه بين الملل : به دليل افزايش نگرانيها در مورد كيفيت كالاهاي وارداتي از هند، روسيه واردات كنجد، بادام زميني و برنج را از هند ممنوع كرد.    

به گزارش ايانا و به نقل از سايت خبري اريزا: روسيه واردات كنجد، بادام زميني و برنج را به دليل بعد از افزايش نگرانيها در مورد كيفيت كالاهاي وارداتي از هند ممنوع كرد.

بنابه اين گزارش: مسئول كشاورزي روسيه اعلام كرد كه تصميمشان را در مورد ممنوعيت واردات كالاها از اول ماه "مي" در ماه مارس به دهلي نو اعلام كردند كه چنانچه موافقت نشود، اقدامات بيشتري در بررسي صادرات كالاهاي پرخطر انجام مي‌شود.

اين گزارش افزود: روسيه مدعي است كه مواردي از آلودگي‌هاي برنج، دانه‌هاي كنجد، بادام زميني وارد شده از هند مرتباً ثبت شده‌اند و ممنوعيت واردات برنج، كنجد، بادام زميني از امروز عملي مي‌شود.

اين گزارش در ادامه افزود: مسئول كشاورزي روسيه اعلام كرد در ماه ژانويه يك محموله 125 تني از برنج هندي آلوده به آفت‌ها پيدا شده بود.

اين گزارش تصريح كرد: روسيه به دولت هند پيشنهاد كرد كه اطلاعاتي در مورد مقدار استفاده از آفت‌كشها، آخرين تاريخ استفاده از آفت‌كشها را فراهم نمايد و با هر محموله برنج صادراتي به روسيه آن را گزارش دهد.

گفتني است گرچه هند بزرگترين صادركننده برنج به روسيه است مسكو، ممنوعيتي مشابه را براي كالاهاي كشورهاي پاكستان، مصر و تايلند در نظر گرفته است./

نویسنده: سجاد - چهارشنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳۸٦

آر.اس.اس. چیست؟

آر.اس.اس. شيوه ساده ای است که به شما امکان می دهد به طور خودکار تازه ترين اخبار موجود در سايت ما را دريافت کنيد.
همچنان که در سايت ما در طول روز اخبار و گزارش ها ی جدیدی اضافه می شود، خبرخوان شما نیز به روز می شود. بدين ترتيب تازه ترين عناوين خبری، به علاوه چکيده ای از هر گزارش يا خبر را خواهيد ديد که در کنار آن پيوندی وجود دارد که شما را به متن کامل خبر يا گزارش راهنمايی می کند.
آر.اس.اس. به عنوان مخفف Really Simple Syndication یا Rich Site Summary در توضیح فنی ، قالبی است برای انتشار و جمع آوری مطالب از منابع اینترنتی شامل روزنامه ها، مجلات و وبلاگ ها.
بسیاری از وبلاگها، مجلات و سایت های خبری از جمله New York Times، Reuters، BBC و CNN در کنار بسیاری دیگر محتویات تازه خود را به صورت RSS عرضه می نمایند.

مزیت های استفاده از آر.اس.اس.

بدون آن که نیازی باشد به سایت های مختلف بروید می توانید مطالب آن ها را روی یک صفحه به ترتیبی که خودتان مرتب کرده اید ببینید. آن گاه به طور انتخابی مطالبی را که می خواهید کامل بخوانید روی سایت اصلی ببینید. به این ترتیب بدون آن که درگیر تمام مطالب جدید و قدیم سایت ها بشوید برنامه خبرخوان مطالبی را که شما نخوانده اید برایتان جدا کرده است. این طور هم در وقتتان صرفه جویی کرده اید هم پول اینترنت کمتری داده اید هم می توانید روی مطالب مورد علاقه تان یک علامت ستاره بزنید.
فواید دیگر: جلوگیری از انتقال برنامه های مزاحم (spam)، سادگی، سرعت، ...

روش های استفاده از RSS

1- دریافت آر.اس.اس. در سایت های خبرخوان
2- استفاده از برنامه های RSS Aggregator (جمع آوری کننده خروجی های آر.اس.اس.) برای جمع آوری، به روز رسانی و مشاهده خروجی های RSS.
3- نمایش RSS در یک صفحه اینترنتی مثلا در وبلاگ خودتان


سایت های خبرخوان

در این سایت ها می توانید یک صفحه شخصی ایجاد کنید و RSS های مورد نظر را در آن جا بخوانید.
از جمله این سایت ها http://www.bloglines.com و google reader می باشند.
اگر صفحه اول مرورگر وب شما گوگل است خواننده گوگل (google reader) را به آن اضافه کنید.

راهنمای اضافه کردن آر.اس.اس. به صفحه گوگل

1- صفحه گوگل را بیاورید. (http://google.com)
2- SignIn در گوشه بالای صفحه را کلیک کنید و وارد شوید تا صفحه شخصی خودتان را بیاورد. (با نشانی Gmail خودتان می توانید وارد شوید)
3- بالای صفحه، Personalized Home را کلیک کنید.
4- بالای صفحه، Add Content را کلیک کنید.
5- نشانی صفحه آر.اس.اس. اخبار فاوا (http://www.favanews.com/default.aspx/feed_rss2.aspx) را در بخش "Search by topic or feed URL:" کپی کنید.
6- کلید "Go" را بزنید.
تمام شد. "Add Content" بسته می شود و از این پس روی صفحه اول گوگل "آخرين خبرهای فاوا" را می بینید.

اگر می خواهید روی صفحه گوگل خودتان چند آر.اس.اس. را یک جا ببینید به صورت زیر عمل کنید:

1- صفحه خواننده گوگل را بیاورید. (http://reader.google.com)
2- وارد شوید تا صفحه شخصی خودتان را بیاورد. (با نشانی Gmail خودتان می توانید وارد شوید)
3- روی Edit sudscriptions کلیک کنید.
4- روی Add a feed کلیک کنید.
5- نشانی صفحه آر.اس.اس. اخبار فاوا (http://www.favanews.com/default.aspx/feed_rss2.aspx) را در بخش "Feed URL" وارد کنید و کلید "Preview" را بزنید.
6- کلید "Subscribe" را بزنید.
7- بالای صفحه روی "Google Home" کلیک کنید.
8- بالای صفحه، Add Content را کلیک کنید.
9- پایین این بخش، "More Content" را کلیک کنید.
10- در "Search all content:" تایپ کنید "Reader" و کلید "Search" را بزنید.
8- نیجه جستجو "Reader" گوگل است. کلید "add" را بزنید.
9- پیغام گوگل را Ok بزنید.
10- بخش "Reader" به صفحه گوگل خودتان اضافه می شود.
تمام شد. از این پس مطالب جدید را روی صفحه اول گوگل خودتان می بینید. برای دیدن همه مطالب هم می توانید در صفحه اول گوگل خودتان روی Reader کلیک کنید.


برنامه های خبرخوان

بايد برنامه ای تهيه کنيد به نام خبر خوان آر اس اس (RSS News Reader). اين برنامه اخبار و اطلاعات سايت مورد نظر شما را روی رايانه تان نشان خواهد داد.
فهرستی از برنامه های خبرخوان را در صفحه زیر ببینید:
dmoz, RSS News_Readers

برای اطلاعات بیشتر :

IBM, An introduction to RSS news feeds
Technology at Harward Law, RSS 2.0 Specification

نویسنده: سجاد - یکشنبه ٩ اردیبهشت ۱۳۸٦
فائو برگزار مي‌كند

    كنفرانس بين المللي كشاورزي ارگانيك و امنيت غذايي


خبرگزاري کشاورزي ايران - گروه بين الملل : 

كنفرانس بين المللي كشاورزي ارگانيك و امنيت غذايي در تاريخ 3 تا 5 ماه "مي" سال جاري در شهر "رم" برگزار مي‌شود.    

به گزارش ايانا و به نقل از فائو كنفرانس بين المللي كشاورزي ارگانيك و امنيت غذايي در شهر "رم" برگزار مي‌شود و اين كنفرانس همزمان با سي و سومين نشست كميته جهاني امنيت غذايي برگزار خواهد شد.

بنابه اين گزارش: هدف نهايي از برگزاري اين كنفرانس، افزايش سهم كشاورزي ارگانيك در توليدات كشاورزي جهان در نتيجه بالا بردن امنيت غذايي است و براي تحقق اين هدف، در برنامه‌هاي اين نشست بررسي وضعيت موجود توليدات كشاورزي در نواحي مختلف جهان صورت خواهد گرفت.

در گزارش افزود: در اين كنفرانس همچنين ظرفيت‌هاي موجود در بخش كشاورزي سراسر جهان براي تحقق اهداف مرتبط با چالش امنيت غذايي و امكانات لازم براي دستيابي به اهداف آن نيز بررسي خواهد شد.

اين گزارش در ادامه افزود: در برخي از محورهاي اصلي مورد بحث در اين نشست عبارتند از كشاورزي ارگانيك و وضعيت توليد غذا، دسترسي عمومي به غذا در جهان، پايداري توليد و عرضه مواد غذايي، الگوهاي مصرف غذا و امنيت غذايي و كمبودهاي ناشي از آن.

نویسنده: سجاد - یکشنبه ٩ اردیبهشت ۱۳۸٦

  افزايش نرخ حمل و نقل، صادرات تره‌بار را كاهش داده است

 
خبرگزاري کشاورزي ايران - گروه تشکل هاي غير دولتي : 

افزايش نرخ حمل و نقل منجر به افزايش قيمت 50 درصدي محصولات صادراتي تره‌بار شده است.    

پرويز درويشي، مدير عامل اتحاديه صادركنندگان ميوه و تره‌بار فارس در گفت و گو به خبرنگار ايانا گفت: هر چند امسال به دليل شرايط جوي مناسب و بارندگي كافي كيفيت و ميزان توليدات تره‌بار افزايش پيدا كرده اما افزايش نرخ حمل و نقل منجر به افزايش قيمت 50 درصدي محصولات صادراتي تره‌بار شده است.

درويشي ادامه داد: هر ساله 55- 54 هزار تن تره‌بار از استان فارس به كشورهاي حاشيه خليج فارس انجام مي‌شود كه معمولاً از ارديبهشت كار صادرات شروع مي‌شود و تا پايان شهريور ادامه پيدا مي‌كند.

مدير عامل اتحاديه صادركنندگان ميوه و تره‌بار تصريح كرد: در كشور ما به دليل ثابت بودن ارزش دلاري باعث مي‌شود تا به دليل بالا رفتن نرخ تمام شده محصولات، بروي ميزان صادرات اثر گذاشته و منجر به كاهش آن شود.

وي ادامه داد: كار صادرات تره‌بار بيشتر از شهرهايي صورت مي‌گيرد كه تا مقصد 4 الي 5 ساعت بيشتر فاصله ندارد و كار بسته‌بندي و سورت نيز با وجود هزينه‌هاي بالا در كنار زمين‌هاي كشاورزي صورت مي‌گيرد.

درويشي در ارتباط با صادرات گوجه فرنگي گفت: از آنجا كه گوجه فرنگي محصول آسيب‌پذيري است امكان صادرات آن وجود ندارد و تا به حال برنامه‌ريزي در ارتباط با اين محصول انجام نشده است.

مدير عامل اتحاديه صادركنندگان ميوه و تره‌بار از برنامه‌ريزي صادركنندگان براي گسترش بازارهاي صادراتي از جمله قطر، بحرين، عمان خبر داد./

نویسنده: سجاد - یکشنبه ٩ اردیبهشت ۱۳۸٦
تبارنامه اسب ايران تدوين مي‌شود
گفتگو : گفتگو با مدير عامل تعاوني پرورش و مشاوره اسب تركمن ،
  

كشور ايران به دليل تنوع زيستي و گياهي خواستگاه توليد و پرورش اسب با ژنتيك خاص است و بزرگترين فرصت سرمايه‌گذاري انساني و فرهنگي با استفاده از اين نعمت خدادادي را داشته و منجر به توليد نژادهاي متنوع اسب بومي شده است. تنوع گياهي در كشور ايران باعث شده كار پرورش اسب در مناطق مختلف كشور انجام شود و موقعيت استثنايي براي بهره‌برداري تحقيقات ژنتيك از اسب‌هاي ايراني وجود داشته باشد.

در حال حاضر مهمترين نژادهاي اسب بومي ايران كرد، تركمن، دره شوري، كاسپين است كه به دليل اقبال عمومي فرصت سرمايه‌گذاري در پرورش اسب افزايش يافته است به همين منظور براي جلوگيري از اضمحلال و تخريب بهترين ذخاير ژنتيكي، تحقيقات شجره‌اي در ارتباط با اسب ايران در حال انجام است و پروژه شناسايي ژنتيك در بين 215 رأس اسب ايران در مناطق گلستان و خراسان شمالي مراحل پاياني را طي مي‌كند.

براي اطلاع از توسعه فعاليت پرورش اسب در ايران و چگونگي روند تحقيقات ژنتيكي گفت و گويي با عبدالجليل غيادي مدير عامل شركت تعاوني پرورش و مشاوره اسب اصيل تركمن در خراسان شمالي انجام داديم.

 

v      با توجه به اينكه اسب‌هاي ايران از تنوع ژنتيكي منحصر به فردي برخوردارند، پرورش دهندگان اسب در ايران از چه مزيت‌هايي برخوردارند؟

-          با اينكه ايران داراي پيشينه قديمي در پرورش اسب، است هنوز در شرايط ايده‌آل كاري نيستيم ولي مسوولين در اين چند ساله اخير دغدغه بيشتري نسبت به توسعه و همگاني‌شدن استفاده از اسب و فرهنگ اسب‌ و سواركاري پيدا كرده و نيازهاي آن طرف دنيا به دليل قابليت‌هاي ژنتيكي و ورزشي اسب ايران دوبرابر شده است و در عين حال فرصت بهره‌برداري و اقتصادي و بهره‌وري بهينه از اين فرصت براي پرورش دهندگان به شكل كالاي تجاري ايجاد شده تا اسب ايران با حفظ ذخاير ژنتيكي به كشورهاي متقاضي صادر شود.

 

v      تنوع ذخاير ژنتيك بيشتر در چه مناطقي از كشور مشاهده مي‌شود؟

-          نژادهاي اسب در اكثر استانهاي ايران داراي تنوع ذخاير ژنتيكي است اما بعضي استانها در ارتباط با برخي نژادها گوي سبقت را فراگرفته‌اند مثلاً اسب تركمن در خراسان شمال و استان گلستان ولي با اين حال بيشتر شهرهاي ايران از جمله تهران، خوزستان، اصفهان،‌يزد، تبريز، جزيره كيش اصيل‌تر بوده و به صورت تك‌گير منبع ذخاير ژنتيكي است.

 

v      آيا شما از وضعيت كنوني پرورش اسب تركمن رضايت داريد؟ ارزيابي شما چگونه است؟

-          همه دنيا مي‌دانند بهترين نژاد اسب سواركاري متعلق به تركمن اسب مخصوصاً نژاد معروف "تاروبرد" يا اسب نژاد انگليسي از تركيب دو نژاد تركمن، نژاد نزديك تركمن و يك اسب عرب بوجود آمده كه سريعترين و سواري‌ترين اسب در دنيا به شمار مي‌آيد و اسب تركمن به عنوان اسب "آخال تكه" در بيشتر كشورها شناخته شده كه در كشور تركمنستان، روسيه، فرانسه، آمريكا، تركيه، قبرس و دبي به شمار مي‌رود.

 

v      چه تفاوتي بين اسب آخال تكه ايران با تركمنستان وجود دارد؟

-          بيشتر  تفاوت اين دو اسب از نظر ظاهري است "آخال تكه" بلند تر و باريك‌تر و كشيده و ظريف است و اسب‌هاي تركمن ايران عضلاني و قدرتمند‌تر و نسبت به "آخال تكه" تركمنستان كوتاهترند ولي با انتخاب خوب و روش اصلاح نژادي كه در حال حاضر تحقيقات ژنتيكي آن شروع شده با علم مدرن ورزش و سواركاري تلفيق شده و اسب‌هاي تركمن ايران به راحتي قابليت كسب هر دو خاصيت دارند هم زيبا شوند و هم قدرتمند.

 

v         در حال حاضر اسب ايران در بازارهاي جهاني با چه قيمت‌هايي خريد و فروش مي‌شود؟

-          در بازارهاي جهاني اسب خاص تركمن بين 25هزار دلار تا 150 هزار دلار خريد و فروش مي‌رسد، در ايران بالاترين رقمي كه خريد و فروش شده 15 ميليون تومان و رنج متوسط اسب تركمن بين 5 تا 10 ميليون است.

 

v      پرورش اسب ايران چه قدر در اشتغالزايي موثر بوده است؟

-          به جرأت مي‌توان گفت به ازاي هر اسب تركمن يك اشتغالزايي بوجود آمده است ولي در حال حاضر با توسعه صادرات و احداث ميادين در خراسان شمالي و واگذاري ميادين و ايجاد ميدان در استان گلستان به اسب خالص تركمن اين اشتغال براي هر اسب به دو نفر افزايش مي‌يابد و از آنجاييكه اسب تركمن يك اسب ورزشي است و براي زيبايي نيز استفاده شده و به دليل داشتن نژاد آميخته قابليت رقابت با اسب‌هاي خارجي را دارد مي‌تواند در ميزان افزايش اشتغالزايي موثر باشد.

 

v      آيا سرمايه‌گذاري اسب در ايران وضعيت مطلوبي دارد؟

-          سرمايه‌گذاري در اسب تركمن در اين چند ساله اخيراً افزايش پيدا كرده، سال 1375 زماني كه ما كاربردي اسب تركمن را آغاز كرديم قيمت فوق‌العاده اين اسب 150 هزار تومان و متوسط رنج قيمت آن 70 تا 100 هزار تومان است و الان بعد از يازده سال جهش فوق‌العاده پيدا كرده و تا 15 ميليون تومان كره اسب‌ها به فروش مي‌رسد.

 

v      جهاد كشاورزي و سازمان دامپزشكي براي حفظ ذخاير ژنتيكي چه اقداماتي انجام داده است؟

-          اصلاح حركاتي كه در فدراسيون صورت مي‌گيرد با اقدامات حمايتي ديگر وزارت جهاد تكميل شده و وضعيت اسب تركمن و كرد ايران را روز به روز بهتر مي‌كند اين نكته لازم به ذكر است كه بيشترين حمايت براي شكوفايي از صنعت اسب در ايران را سازمان جهاد سازندگي گلستان و خراسان شمالي و تعاوني‌هاي پرورش دهنده اسب در اين استانها را انجام دادند.

 

v      اسب ايران چه سهمي از صادرات كالاهاي غيرنفتي را به خود اختصاص مي‌دهد؟

-          آيين‌نامه صادرات ايران كاملاً مشخص است و براساس فرمول حفظ ذخاير ژنتيكي و موقعيت كشور ما نوشته شده است كه در آن مالكيت معنوي اسب‌هاي صادراتي متعلق به ايران نيز لحاظ شده است و غير از آن يكي از بندهاي آيين‌نامه مربوط به حفظ اسب تركمن است كه هيچ وقت كل صادرات به يك كشور يا هر كشوري نبايد از 2/1 اندازه موثر جمعيت ما بيشتر شود ولي تنوع زيستي كشور ما به گونه‌اي است كه اگر توليد را متوقف كنيم باز هم از بقيه دنيا جلوتر هستيم و براي حفظ آن فعاليت آگاهانه پرورش‌دهندگان و فدراسيون سواركاري و جهاد كشاورزي نشان مي‌دهد كه آنها ارزش اين گوهر گرانبها را شناخته و ديگر از دست نمي‌دهند و اين تحولي است كه توسعه‌اش يك اشتغال پايدار و توليد منطقي را به دنبال داشته است.

 

v      دولت براي توسعه پرورش اسب چه اقداماتي را تا به حال انجام داده است؟

-          در حال حاضر دولت در سطح جهاد و سازمان تربيت بدني كمك مقطعي انجام داده و در پروژه ژنوتاپينگ (شناسايي ژنتيك، كمك‌هاي اساسي انجام داده و در جشنواره‌ها نيز كمك‌هاي قابل ملاحظه‌اي داشته است اما آنچه مسلم است اين كمك‌ها بايد مدون شود و برنامه‌ريزي شود تا حمايت‌هاي دولت در يك بستر مناسب جريان داشته باشد مثلاً در بحث واگذاري زمين به تعاوني‌هاي فراگير فدراسيون با وزارت جهاد كشاورزي تعامل خوبي داشته باشد كه بتوانند تشكيلات سواركاري را در آنجا مستقر سازند و در بحث مهم طرح شناسايي ژنتيك و طرح محوري حمايت از اسب‌هاي بومي ايران منجر به ملي شدن طرح ژنو تاپينگ شود كه نتيجه دو سال چانه‌زني با دولت در زمينه توسعه پرورش اسب در ايران بوده است كه نشان دهنده ارتقا كيفيت در نگاه به اسب ايراني است بايد اين توجه به ساير بخش‌ها نيز تسري پيدا كند الگوي موفق اسب تركمن هم در بحث ژنوتاپينگ، هم در بحث مسابقات و لوروكس به ساير نژاد‌ها مثل عرب، تركمن، كرد و كاسپين تسري پيدا كند.

 

v      براي اصيل نگه داشتن اسب ايراني تا به حال چه اقداماتي انجام داديد؟

-          براي خلوص نياز به خالص‌سازي است و بايد براي اين كار پايه اسب را بشناسيم كه اين اقدام در حال انجام است و به زودي "تبارنامه" اسب ايران تدوين مي‌شود و حداقل هر استان يك تبارنامه مشخص و صحيح براي خود داشته باشند، غير از خلوص كارايي اسب هم است يك اسب خالص بايد كارآيي هم داشته باشد بنابراين سعي مي‌كنيم تمام استانداردهايي كه فدراسيون جهاني و فدراسيون سواركاري براي ورزش سواركاري دارد از يك طرف و معيار‌هايي كه براي اصلاح نژاد در سازمان جهاد كشاورزي وجود دارد به كار گرفته شود و با چشم باز كار شود تا محصولي كه توليد شود خالص‌تر و كارآتر باشد مثلاً در گذشته ما مي‌توانستيم بيماري‌هاي ژنتيك و قابل انتقال را در اسب‌ها مشخص كنيم از روي تجربه شايد ولي از روي ژن نهفته و ظاهر اسب نمي‌توانستيم تشخيص بدهيم و الان طوري است كه در طرح شناسايي ژنتيك، شناخت بيماري‌هاي چندگانه ژنتيك قابل انتقال به سن بعدي در هر اسب مشخص كنيم و آن اسب را يا از گردونه خارج كرده يا حداقل در كار سواركاري به كار ببريم تا نژاد‌ ما عاري و مبرا از هر گونه آلودگي ژنتيك باشد.

 

v      پرورش اسب چه قدر در پيشبرد و بهبود اقتصاد كشور موثر بوده است؟

-          اشتغالزايي، ارز‌آوري بحثي مهم در پرورش اسب به شمار مي‌رود چون ما در مرحله صادرات هستيم توسعه پتانسيل‌هاي ژنتيكي يا غني‌كردن بانك ژن هم از نظر تحقيقاتي و هم از نظر تنوع زيستي كمك بزرگ به دولت است، دولت به دنبال ابزارهاي خاص است كه بتواند در عرصه جهان رقابت كند چه نظر از اقتصادي، ورزشي، سياسي، پرورش اسب ابزار خوبي به شمار مي‌رود ايران با داشتن 180 هزار رأس اسب در ايران موجوديتش ثابت شده است و بستر فرهنگي و انساني كار آماده است و از نظر نيروي انساني مشكلي وجود ندارد و از نظر فرهنگي پذيرش مردم براي اين كار خوب ورزش اقتصادي آماده است و مناطق ديگر آماده هرگونه جهش در واحدهاي اقتصادي است و پرورش اسب در ايران از يك طرف به عنوان بانك ژني و از طرف ديگر در رشته‌هاي خاص مثل ماراتن، سواركاري، استقامت، پرش و زيبايي و درساژ با استقبال عمومي روبرو شده است و اسب تركمن چون قبل توانايي‌هايش را در اين خصوص ثابت كرده هم در نژاد خالص، هم در نژاد آميخته با اندكي توجه توانايي رقابت در عرصه بين‌المللي دارد.

 

v      كشورهاي ديگر چه قدر در زمينه پرورش اسب در ايران سرمايه‌گذاري كرده‌اند؟

- سرمايه‌گذاري در زمينه پرورش اسب در ايران به راحتي قابل انجام است و كانادا قصد انجام سرمايه‌گذاري در ايران را داشت ولي چون در آن زمان قانون صادرات مدون نبود اين كار متوقف ماند ولي با اين حال ايران با داشتن بستر جغرافيايي و مراتع غني با يك سرمايه‌گذاري خوب اين كار قابل انجام است مثلاً الان در كرمانشاه يك محموله براي سرمايه‌گذاري خارجي ايجاد شده كه مي‌خواهند روي اسب كار كنند كه با اندكي توجه و بسترسازي ساده و برقراري قرارداد همكاري مشترك در قالب يك شركت بين المللي اين كار به راحتي قابل انجام است.

 

v      اسب ايران چقدر در جشنواره‌هاي خارجي حضور دارد؟

-          در حال حاضر غير از بحث قطر كه اخيراً اتفاق افتاده اسب‌هاي ايراني در رشته پرش شركت كردند و چون هنوز بحث قرنطينه كل اسب ايران تاييد نشده و هم بخاطر استانداردهاي ورزشي تازه شروع شده تا به سطح بين المللي برسيم اين دو عامل منجر شده تا اسب‌هاي ايراني در عرصه رقابت ورزشي نروند ولي با اين حال اسب‌هاي ايراني در رشته زيبايي قابل رقابت با اسب‌هاي ديگر هستند و در رشته پرش، درساژ، استقامت بسترها آماده است.

 

v      در سال جديد چه اقدامات جديدي براي بهبود پرورش اسب در ايران داريد؟

- در سال جديد بزرگترين پروژه‌اي كه دنبال مي‌كنيم فعال كردن تمام استانها از نظر شناسايي ژنتيك و صدور تبارنامه اسب نژاد مخصوص هر استان است كه كتاب انسابش در بيايد و اين كار شروع شده و در دو استان پايلوت استان خراسان شمالي و استان گلستان در حال اتمام است و استانهاي ديگر نيز اين كار را قطعاً در سال 86 با كمك فدراسيون و بنابر برنامه‌ريزي با جهاد انجام مي‌شود با همكاري تشكل‌هاي خصوصي و NGO و يك كار ديگر فعال كردن فعاليت‌هاي بازرگاني در داخل هيات‌ها و تعاوني‌هاست كه با ايجاد و بورس و حراج‌هاي فصلي و ساليانه اسب هر استان يا استان‌هاي پايلوت بتوانند اسب خود را در يك بازار دائمي و نمايشگاه دائمي عرضه كنند و طراحي وب‌سايت‌ها مختلف براي اسب‌هاي مناطق مختلف كشور است و از همه مهمتر فعال كردن هيات‌هاي سواركاري براي اجراي يكي از بندهاي وظايف هيات‌هاست كه مي‌گويد فعاليت بازرگاني هيات‌هايي است كه الان نمي‌توانند جايزه خوب بدهند و مسابقات را با كيفيت خوب انجام بدهند و اين كار به راحتي از طريق توافقي بين فدراسيون و وزرات مسكن و شهرسازي استانها با وزارت جهاد كشاورزي بخصوص براي واگذاري زمين‌ها و منابع طبيعي بخشنامه صادر شده و بانك‌ها الان اسب را به عنوان كالاي داراي توجيه اقتصادي دارند بپذيرند حتي در استان خراسان شمالي يك كار گروه ويژه اسب وجود دارد كه بتوانند هماهنگي بين ادارات و سازمانها را براي بهره‌برداري هيات‌ها و تعاوني‌ها قرار بدهد و با مشاركت سازمان‌هايي نظير سازمان ميراث فرهنگي به يك جهش فوق‌العاده در داخل هيات‌ها و تعاوني‌ها از نظر فعاليت اقتصادي و زير ساخت‌هاي علمي و تحقيقاتي ژنوتاپينگ رسيد.

 

v      برگزاري نمايشگاه و جشنواره در زمينه اسب در ايران چگونه است؟

-          در داخل ايران برگزاري جشنواره‌ها زياد است و در سطح ملي براي اسب‌هاي بومي بوده و اسب‌هاي تركمن و عرب جشنواره ملي دارند و در خصوص اسب ايران جشنواره و كنگره و سمينار‌هاي ملي و بين المللي برگزار شده است.

 

v      شركت تعاوني‌ها چقدر در پرورش اسب در ايران مشاركت دارند؟

-          در مناطق مثل استان خراسان شمالي و گلستان تعاوني‌ها نقش بسيار فعال دارند و حمايت‌هاي جهاد و فدراسيون سواركاري منجر شده انگيزه تعاوني‌ها براي فعاليت در ديگر استانها نيز افزايش پيدا كند و با برنامه‌ريزي‌هايي كه انجام شده با شناخت كامل از موقعيت‌ و امكاناتي كه در استانها وجود دارد فعاليت بازرگاني هيات‌ها را فعال كنيم و آن را به تعاوني‌ها تسري دهيم.

 

 

حرف آخر

اسب مثل جنگل يا آب‌هاي دنيا يك ثروت بين المللي است و حق بهره‌وري و مالكيت معنوي آن متعلق به كشور است كه در آن پرورش مي‌يابد و براي نشان دادن برتري اين ثرورت در سطح بين المللي بايد در بعد تحقيقات، ورزش و رقابتهاي اقتصادي تلاش شود و لازمه‌اش كاهش تصدي‌گري دولت در امور و واگذاري كارها به بخش خصوصي و تعاوني است به عنوان مثال به جاي آنكه تربيت بدني خود اقدام به ساخت ميدان كند، زمين در اختيار تعاوني‌ها قرار داده شود تا منافع تعاوني‌ها نيز تامين شود و دولت نيز پاسخگوي اصل 144 باشد و انگيزه فعاليت براي كساني كه مستقيم يا غيرمستقيم دست‌اندكار پرورش اسب هستند تقويت شود.

اسب يك ثروت ملي به شمار مي‌رود و فعاليت‌اش توجيه اقتصادي دارد و در رقابت اقتصادي به دليل داشتن پتانسيل‌هاي ژنتيكي پايان‌ناپذير حضور پايدار و مستمر دارد.

ژن اسب تمام ناشدني است و از يك نسل به نسل ديگر بيشتر مي‌شود كشورهاي اروپايي و امريكايي فوايد اين ثروت را درك كردند ولي به همان اندازه كه پايان‌ناپذير است آسيب‌پذير و نابود شدني هم است و ذخيره ژنتيكي‌اش به راحتي مي‌تواند از دست برود.

براي استفاده از اين معدن جواهر بايد هنر خوب استخراج كردن هم وجود داشته باشد با شناسايي ژنتيك، استاندارد‌ كردن حركتهاي ورزشي، اصلاح نژاد و عرضه كردن آن در قالب ويترين و شوهاي خوب و اطلاع رساني مدون در بازارهاي بين المللي به پايان‌ناپذيري اين معدن منجر مي‌شود.

دست‌اندركاران بخش كشاورزي بايد بدانند كه يك بخش مهم توسعه كشاورزي پايدار به اسب ايران بستگي دارد موضوعي كه مورد غفلت قرار گرفته و بايد توجه بيشتر به آن شود. /

گفتگو: سعيده احساني راد

نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :


زیارت عاشورا
وضعیت یاهو مذهبی
پیج رنک گوگل ساعت فلش مذهبی اوقات شرعی

بسيجي يعني علي
Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net

Powered by aeka.persianblog.ir

بانک صوت و فیلم مذهبی
PageRank
بسيجي يعني علي
مجله دانش سبز
PageRank RSS Feed Readers outils webmaster
دریافت کد
>>فرم اشتراک<<
{PAGETITLE}
pagerank search engine optimization Submit ExpressSearch Engine Marketing Services تماس با ما