کشاورزی لرستان - اولین مجله علمی کشاورزی دانش سبز (دانشجویان لرستانی)
در سال1387 سال نوآوری و شکوفایی ایران اسلامی شروع کار و تلاش می کنیم آخرین اخبار و مقالات علمی کشاورزی و لینک سایتهای برتر کشاورزی را در وب قرار دهیم ...
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سجاد - سه‌شنبه ٢۸ آبان ۱۳۸٧
دست آورد جدید محققان ایرانی:
خاک رس مقاوم در برابر پرتودهی با نانو

محققان کشورمان طی پژوهشی موفق به سنتز نانوکامپوزیت‌های پلی اتیلن- خاک رسی را ساختندکه در برابر پرتودهی مقاوم است و نیز تولید پلیمرهای تقویت شده به همراه واکنش کراسلینک شدند.

 

به گزارش سروس دانش و فناوری برنا،این نانوکامپوزیت‌ها قابلیت کاربرد در صنایع خودروسازی، کابل‌ها، ظروف آزمایشگاهی، اندام مصنوعی پیشرفته، صنایع نظامی، هوا فضا و غیره را دارا هستند.

این پژوهش در قالب پایان‌نامه کارشناسی ارشد احمد محدث‌پور (دانش‌آموخته کارشناسی ارشد دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه تهران)، با همکاری شهریار جعفری‌نژاد و با راهنمایی حسین ابوالقاسمی (عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه تهران) و سید جواد احمدی (عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فنون) انجام گردیده است.

محدث‌پور اظهار داشت: "وقتی نانوکامپوزیت‌های پلی اتیلن در معرض پرتودهی قرار می‌گیرند به علت چسبیدن زنجیرهای پلیمر، مقاومت آنها تا مقدار خاصی از پرتودهی تغییر می کند.

در حقیقت، مقدار بهینه‌ای برای پرتودهی وجود دارد که برای پلیمرهای خاص باید تعیین شوند. افزودن خاک رس در مقیاس نانو به پلیمر در مقیاس بسیار اندک باعث بهبود چشمگیر خواص این پلیمرها می‌شود و وقتی با مقدار مناسبی از پرتودهی همراه شوند، خواص آنها به صورت بسیار چشمگیری بهبود می‌یابد".

ایشان در ادامه گفتگو در تشریح نحوه انجام گفت: "ابتدا باید خاک رس در ابعاد نانومتری تهیه گردد. بعد از آن عمل مهمی که در این خصوص باید انجام شود اصلاح خاک رس است. خاک رس ماده معدنی است و سازگار با محیط آلی و مواد پلیمری نیست که قابل به کار‌گیری با آنها باشد. لذا سطح لایه‌های خاک رس با موادی همچون آمین‌ها و فسفات‌ها اصلاح می‌گردد.

کار دیگری که در این پروژه انجام شد، به کار‌گیری سازگار‌کننده آلی در کنار اصلاح‌کننده ماده معدنی یا همان خاک رس بوده است. در واقع، ما شرایط را برای همگون کردن پلیمر و ماده معدنی بهینه نمودیم. این عمل باعث شد که لایه‌های خاک رس که در مقیاس نانو بودند به صورت لایه لایه در زمینه پلیمری پخش شوند و محیط همگنی به‌وجود آید. در حقیقت، جذابیت کار در همین نقطه است که تنها این ساختار لایه لایه است که باعث بهبود چشمگیر خواص پلیمر می‌شود. لذا به کار‌گیری این دو ماده در کنار هم برای تولید نانوکامپوزیت‌های پلیمری دستاورد جدیدی به شمار می‌رود.

در نهایت، این مواد در راکتوری به حجم 50 سانتیمتر مکعب در دمای آنیله شدن پلیمر با هم مخلوط می‌شوند تا نانوکامپوزیت، تحت شرایط کنترل شده حاصل گردد. سپس محصول به‌دست آمده به منظور انجام آزمون‌ها، رول شده و در پرس گرم قالب‌گیری می‌شود.

انتهای خبر // شبکه خبری برنا//69 - 69 - 50//www.BornaNews.ir

نویسنده: سجاد - شنبه ٢٥ آبان ۱۳۸٧

 

وبلاگ شاهد

فلسطین همچنان تنهاست...هرلحظه بودن ومرگ... پیش چشاجاریه... دست فلسطینیا...منتظر یاریه ...

تا حالا فکر کردی چند تا تیر به کشته شدن کودک فلسطینی کمک کردی؟ آره ! درست خوندی، هر ریالی که برای خرید اجناس شرکتهای صهیونیستی می دی تیریه که به قلب کودک فلسطینی میزنی ....

می‌دانی؟ من و تو درست ایستاده‌ایم وسط یک میدان جنگ، چه بخواهیم، چه نخواهیم. ما پذیرفته‌ایم که مسلمانیم و باید بپذیریم که مسلمان دشمن دارد. این دشمن قصد جانمان را کرده و تا از بین نبردمان، کوتاه نمی‌آید.

من نسکافه نمی‌خورم! من نسکافه نمی‌خرم!

من حتی یک ریال نمی‌دهم

که بشود آن تکه سرب

که بشود یک قطره بنزین برای آن ماشین آهنی

که بشود بند پوتین آن سرباز اسراییلی

 قانون حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین

ماده هشتم) هر نوع برقراری رابطه‌ی اقتصادی و تجاری و فرهنگی با کمپانی‌ها و موسسات و شرکت‌های وابسته به صهیونیست‌ها در سطح جهان ممنوع می‌باشد.تبصره) وزارت امور خارجه‌ی جمهوری اسلامی ایران موظف است ظرف مدت یک سال، در حد امکان لیست کامل شرکت‌ها و موسسات و کمپانی‌های صهیونیست را در سطح جهان شناسایی و به مجلس شورای اسلامی و هیات دولت ارایه دهد.

شرکت نوکیا NOKIA

این شرکت حضور خود در اسراییل را با یک سرمایه‌گذاری 500میلیارد دلاری در سال 1379 آغاز کرد و بخش عمده‌ی این سرمایه در اختیار شرکت‌های اسراییلی قرار گرفته است.نوکیا چند مجتمع تحقیقاتی و صنعتی را در سرزمین‌های اشغالی راه‌اندازی کرده و بخشی از فرآیند طراحی و تولید محصولاتی مانند باتری گوشی‌های تلفن همراه در این مجتمع‌ها انجام می‌شود.

 شرکت اینتل Intel corp

اینتل یک واحد توسعه‌ی خود را در سال 1353 در حیفا و یک مجتمع تولید ریزپردازنده را در سال 1364 در قدس بنا نهاد. این واحدها نخستین مراکزی بودند که این شرکت خارج از مرزهای ایالات متحده ایجاد کرده بود.

شرکت نستله Nestle

شرکت نستله که بزرگترین تولیدکننده‌ی مواد غذایی دنیا محسوب می‌شود، به پاس خدماتش به رژیم اشغال‌گر قدس، جایزه‌ی جوبیلی را از نتانیاهو (نخست‌وزیر وقت اسراییل) گرفته است. این شرکت بیش از دویست‌میلیارد تومان در اسراییل سرمایه‌گذاری کرده و در مقابل این خوش‌خدمتی، سالانه حدود بیست و چهارمیلیارد تومان کمک مالی از ایالات متحده دریافت می‌کند.

شرکت کوکا کولا Coca Cola

وزارت خارجه‌ی رژیم اشغال‌گر قدس در روزنگاری که برای سال 1345 منتشر کرده، شش واقعه را حیاتی خوانده است. مخالفت صریح شرکت کوکاکولا با تحریم اسراییل از سوی کشورهای اسلامی یکی از این وقایع است.

شرکت آی بی ام IBM

شرکت آی‌بی‌ام یک‌سال پس از اعلام تشکیل دولت اسراییل نخسیتن سرمایه‌گذاری‌هایش را در سرزمین‌های اشغالی شروع کرد و در سال 1381، به پاس نیم‌قرن خدمات چشمگیرش به این دولت، جایزه‌ی سفیر را از شیمون پرز (نخست‌وزیر پیشین اسراییل) دریافت نمود.

شرکت بابیلون Babylon Ltd

شرکت سازنده و ناشر فرهنگنامه‌ی بابل (که به اشتباه بابیلون خوانده می‌شود؛ در حالیکه بابیلون برگردان انگلیسی واژه‌ی بابل است) که این روزها نام کمابیش شناخته‌شده‌ای است، در سال 1375 در سرزمین‌های اشغالی تاسیس شده است. این شرکت هم‌اکنون با به‌کارگیری حدود هشتاد نفر، دفاتری در اسراییل و آلمان دارد.

شرکت تیمبرلند Timberland

جفری سوارتز مدیرعامل و رییس هیات‌مدیرهی شرکت در پایان یک سفر چهارروزه به سرزمین‌های اشغالی، در گفتگو با نشریه‌ی یهودی جروزالم‌پست تاکید کرد که اسراییل باید پیامش را به گوش جهانیان برساند.شرکت تیمبرلند بیش از بیست فروشگاه در سرزمین‌های اشغالی دایر کرده و یکی از تولیدکنندگان پوتین‌های سربازان ارتش رژیم اشغالگر قدس است.

شرکت تایم وارنر Time Warner

همان‌گونه که از نامش پیداست، این شرکت نتیجه‌ی پیوستن چند شرکت رسانه‌ای آمریکایی به یک‌دیگر است. شرکت‌هایی همچون برادران وارنر، تایم و AOL که هرکدام در رشته‌ی خود یکی از بزرگترین‌ها بودند.تایم وارنر جایزه‌ی جوبیلی را به پاس پشتیبانی طولانی و همه‌جانبه از اسراییل، از بنیامین نتانیاهو (نخست‌وزیر پیشین این رژیم) دریافت کرده است.

شرکت والت دیسنی Walt Disney

شرکت سرمایه‌گذاری خانواده‌ی دیسنی، بیش از پانصدمیلیارد تومان در سرزمین‌های اشغالی سرمایه‌گذاری کرده است. این شرکت اعلام کرده که می‌خواهد فعالیت اقتصادی جدیدی را آغاز کند که حجم آن دست‌کم دویست و پنجاه‌میلیارد تومان است . شرکت نیوز یکی از بزرگترین مجموعه‌های رسانه‌ای دنیاست که بیش از 175 روزنامه و دهها شبکه‌ی تلویزیونی و رادیویی را در اختیار دارد. روپرت مرداخ، مالک این غول رسانه‌ای که به گورکن کثیف مشهور است، به تازگی سرمایه‌گذاریهای سنگینی را در سرزمین‌های اشغالی آغاز کرده است.

شرکت سارالی Sara Lee

سارالی بزرگترین تولیدکننده‌ی پوشاک دنیاست. این شرکت مالک بیش از چهل‌درصد سهام شرکت دلتاجلیل (بزرگترین تولیدکننده‌ی پوشاک اسراییل) و مهم‌ترین شریک تجاری آن است. تولیدات این شرکت با عناوین و نشان‌های مختلفی در کشورهای مختلف به فروش می‌رسد.

 شرکت دلتا جلیل DELTA GALIL

داو لاتمن یکی از دوستان نزدیک ایهود باراک (نخست‌وزیر پیشین اسراییل) است. او دلتاجلیل را در سال 1354 در اسراییل بنا نهاد و هم‌اکنون مهمترین سهام‌دار و مدیر آن است. سارالی (بزرگترین شرکت تولیدکننده‌ی پوشاک دنیا) دومین سهام‌دار دلتا و شریک اصلی آن محسوب می‌شود.هوارد شولتز مدیرعامل شرکت، از سوی یکی از موسسات یهودی به عنوان «پشتیبان صهیون» مورد تقدیر قرار گرفت. یکی از مقامات وزارت امور خارجه‌ی رژیم صهیونیستی نیز فعالیت یهودیان ثروتمندی چون شولتز را یکی از عوامل موفقیت تبلیغاتی اسراییل می‌داند.

شرکت اوریل L’OREAL

اسراییل مرکز منطقه‌ای این شرکت در جنوب غربی آسیاست. کنگره‌ی یهودیان آمریکا در بیانیه‌ای خشنودی خود را از پشتیبانی شرکت L’oreal از دولت اسراییل اعلام کرده است.

 شرکت لیمیتد برندز Limited brands

لس وگزنر، بنیان‌گذار، مدیرعامل و رییس هیات مدیره‌ی شرکت، یکی از اعضای کمیته‌ی اِمِت است. این کمیته یک «اتاق جنگ رسانه‌ای» است که برای اطمینان از پوشش رسانه‌ای حوادث جهانی به سود اسراییل تشکیل شده است. نام این کمیته از برگردان عبری واژه‌ی حقیقت (emet) گرفته شده است. چند نفر از قدرت‌مندترین رهبران سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ایالات متحده از اعضای این کمیته هستند.رونالد لادر مدیر این شرکت است. وی رییس کنونی صندوق ملی یهود و مدیر پیشین کنفرانس مدیران سازمان‌های یهودی آمریکاست. او که یک صهیونیست دوآتشه و پرکار آمریکایی است، مخالف سرسخت بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمین‌هایشان است و معتقد است باید ایشان را از بین برد.
/انتهای پیام/

منبع : http://www.snn.ir/NewsContent.aspx?newsid=82283

نویسنده: سجاد - پنجشنبه ٢۳ آبان ۱۳۸٧
اقتصاد کشاورزی و توسعه زمستان 1384; 13(52):155-180.
 
جایگاه رهیافتهای ترویجی در توسعه کشاورزی پایدار ایران
 
حیدری علی قلی*,شهبازی اسماعیل,حسینی سیدمحمود
 
* وزارت جهاد کشاورزی
 
 

تروج کشاورزی به طور کلی شامل نظام آموزشی غیررسمی است که ارباب رجوع

 آن را عمدتا مردم روستای با اشتغال اولیه کشاروزی تشکیل می دهند. رهیافتهای

 تروجی شکل و فرم کار و جوهر یک نظام ترویج است و نظام به کمک آنها انواعی

از پیامها را تهیه می کند و به مردم می رساند.
در این تحقیق مهمترین رهیافتهای ترویج، که در مناطق مختلف جهان و در ایران کم

  و بیش به کار گرفته شده و سپس از دیدگاه متخصصان تروج کشور میزان کاربرد هر

 رهیافت در وزارتخانه های کشاورزی سابق، جهاد سازندگی سابق و جهاد کشاروزی

 کنونی به منظور تحقق توسعه پایدار کشاورزی مورد مطالعه و سنجش گرفته است.
رهیافتهای مورد استفاده در وزارت کشاورزی به ترتیب عبارتند از رهیافت متعارف ترویج،

 تخصصی کالا، دگرگونی فنی و پروژه ای و در وزارت جهاد سازندگی شامل رهیافت

 مشارکتی، متعارف ترویج و توسعه جامع روستایی بوده است. همچنین در خصوص

 رهیافتهای ترویجی مناسب برای استفاده در وزارت جهاد کشاروزی به ترتیب رهیافتهای

 مشارکتی، تحقیق و تروج در نظام های زراعی و توسعه جامع روستایی پیشنهاد شده

است. از ویژگیهای مهم پژوهش حاضر می توان به جامعیت آن از لحاظ ابعاد موضوعی

 و نگرش گذشته نگر و جهت گیری مطلوب برای آینده به منظور تحقق توسعه

پایدار کشاورزی و روستایی اشاره کرد.

 

کلید واژه: وزارت جهاد سازندگی، وزارت کشاورزی، وزارت جهاد کشاورزی، رهیافتهای

 ترویجی

 
 
نویسنده: سجاد - پنجشنبه ٢۳ آبان ۱۳۸٧
علوم کشاورزی ایران 1385; 2-37(2 (ویژه اقتصاد و توسعه کشاورزی)):277-285.
 

تحلیل نگرش اعضای هیات علمی دانشکده های کشاورزی کشور نسبت

 به کشاورزی پایدار

 

علی بیگی امیرحسین*,ایروانی هوشنگ,شعبان علی فمی حسین,کلانتری خلیل,

میرایی آشتیانی سیدرضا

 
* دانشکده کشاورزی، دانشگاه رازی
 
 

این تحقیق توصیفی- همبستگی با هدف کلی بررسی نگرش اعضای هیات علمی

 دانشکده های کشاورزی دانشگاه های دولتی نسبت به کشاورزان پایدار و تعیین

 عوامل موثر بر این نگرش انجام شد. جامعه آماری تحقیق را اعضای هیات علمی

دانشکده های کشاورزی دانشگاه های دولتی تشکیل دادند (N=1186) که تعداد

206 نفر از آنها به عنوان نمونه، با استفاده از روش نمونه گیری تصادفی طبقه ای،

 انتخاب شدند. داده های مورد نیاز با استفاده از پرسشنامه ای که توسط محققان

طراحی شد گردآوری گردید. با استفاده از تحلیل عاملی، پنج عامل به عنوان عوامل

 اصلی تشکیل دهنده مقیاس سنجش نگرش نسبت به کشاورزی پایدار شناسایی

 شدند. این عوامل عبارتند از همکاری، استقلال، تنوع گرایی، سازگاری با طبیعت

و بهره برداری متعادل. نگرش اعضای هیات علمی نسبت به هر یک از عوامل ذکر شده

 و به طور کلی نسبت به کشاورزی پایدار در حد مثبت برآورد شد. متغیرهای تعداد

 مقالات علمی- پژوهشی، تعداد مقالات ارایه شده در کنفرانس های خارجی و

 سابقه کار 27 درصد از تغییرپذیری سطح نگرش اعضای هیات علمی نسبت به

 کشاورزی پایدار را تبیین کردند. بر اساس یافته ها می توان نتیجه گرفت که یکی

از شرایط مهم تلفیق کشاورزی پایدار در برنامه های درسی رشته های کشاورزی

 که همان نگرش اعضای هیات علمی نسبت به پایداری است فراهم می باشد.

 
کلید واژه: توسعه پایدار، کشاورزی پایدار، نگرش، آموزش کشاورزی
 
 
نویسنده: سجاد - پنجشنبه ٢۳ آبان ۱۳۸٧
علوم و فنون کشاورزی و منابع طبیعی بهار 1384; 9(1):25-41.
 

بررسی نقش کاریکاتور در تغییر نگرش کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی

 شیراز نسبت به کشاورزی پایدار

 
شاه ولی منصور,مشفق ژیلا
 
 
 

تغییر نگرش کارشناسان کشاورزی، نسبت به اصول و مفاهیم پایداری، برای تحقق

 کشاورزی پایدار ضروری است. به منظور تحقق این مهم، باید به همه تدبیرهایی که

 منجر به تحکیم این گونه تغییرات می شود توجه نمود. از جمله چالش های مهم برای

 دست یابی به این هدف، تهیه کانال های اطلاع رسانی مناسب برای اثربخشی بیشتر

 است. هدف این پژوهش، بررسی نقش کاریکاتور در تغییر نگرش کارشناسان سازمان

 جهاد کشاورزی شیراز نسبت به کشاورزی پایدار بود که به "روش نیمه تجربی" و با

 دو گروه تجربی و یک گروه شاهد انجام گرفت. هشتاد نفر از کارشناسان سازمان جهاد

 کشاورزی شیراز با روش نمونه گیری ساده تصادفی به عنوان شرکت کنندگان در پژوهش

 منظور شدند. برای بررسی نگرش آنان، پرسش ها بر اساس فرضیه های پژوهش،

طرح و داده ها با پرسش نامه جمع آوری گردیدند. روایی آن با نظر سنجی اساتید تعیین

 و به منظور سنجش میزان پایایی آن ضمن انجام یک مطالعه راهنما، که به طور

تصادفی، بین 33 نفر از جامعه آماری مشابه (کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی تبریز)

 صورت گرفت، از آزمون کرنباخ آلفا بهره گرفته شد. میزان ضریب پایایی کل پرسشنامه

 در این پژوهش 0.65 بود.
تحلیل پاسخ ها با آماری توصیفی و استنباطی انجام گردید. مقایس? نتایج دو کارگاه

 آموزشی با کاریکاتور و بی کاریکاتور از طریق آزمون "من ویتنی یو" و در نهایت مقایسه

 نتایج کارگاه های آموزشی با کاریکاتور و بی کاریکاتور با گروه شاهد از طریق آزمون

 "کروسکال والیس" حاکی از آن است که کارگاه آموزشی با کاریکاتور بیشترین تغییرات

 را در نگرش کارشناسان در راستای کشاورزی پایدار ایجاد کرده است. بنابراین،

به کارگیری کاریکاتور به منظور تبیین علمی کشاورزی پایدار می تواند حرکتی مؤثر

 برای تحقق کشاورزی پایدار باشد. زیرا به دلیل قابلیت های ویژه آن در ایجاد ارتباط با

مخاطبانش، زمینه گسترده ای فراهم می شود تا مردم پیام های زیست محیطی را

 با گوش دل بشنوند و به طور جهانی فکر کنند و راه زیستن بهتر را همراه با حفاظت از منابع، در شرایط محلی خود بیابند.

 
کلید واژه: کشاورزی پایدار، نگرش، کاریکاتور
 
 
نویسنده: سجاد - پنجشنبه ٢۳ آبان ۱۳۸٧
پژوهشهای زراعی ایران 1383; 2(2):216-228.
 

ارزیابی میزان آگاهی از دانشجویان رشته های کشاورزی در ایران

 از اصول کشاورزی پایدار

 
کوچکی علیرضا,نصیری محلاتی مهدی,عاقل حسن
 
 
 

به منظور ارزیابی اطلاعات دانشجویان کشور از اصول کشاورزی پایدار، دانشجویان سال

 آخر مقطع کارشناسی و نیز کارشناسی ارشد پنج رشته تحصیلی (زراعت، باغبانی،

 گیاهپزشکی، خاکشناسی و آبیاری) در دانشگاههای تهران، تبریز، شیراز، بوعلی سینا

 همدان، شهید باهنر کرمان، فردوسی مشهد، آزاد اسلامی مشهد و واحد علوم و

تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، مورد بررسی قرار گرفتند. ارزیابی از طریق

 پرسشنامه هایی انجام شد که در آن با طرح 12 سوال، آگاهی دانشجویان از مفاهیم

کشاورزی پایدار (8 سوال) و کاربردهای آن (4 سوال) سنجش می شد. به علاوه با

 طرح 2 سوال منابع کسب اطلاعات و نیز نظر دانشجویان در مورد اهمیت آموزش

 کشاورزی پایدار به عنوان درس یا دروس رسمی در رشته تحصیلی آنان بررسی شد.

نتایج 347 پرسشنامه پس از استخراج مورد تجزیه و تحلیل و مقایسات آماری قرار گرفت.

 مقایسه فراوانی پاسخ های صحیح حاکی از وجود تفاوت معنی دار بین دانشگاههای

 تحت بررسی بود، علاوه بر این کلیه دانشجویان تحت بررسی از مفاهیم کشاورزی پایدار

 در مقایسه با کاربردهای آن آگاهی کمتری داشتند. البته در هیچیک از دانشگاههای

 تحت بررسی فراوانی پاسخ های صحیح از 50 درصد تجاوز نکرد. مقایسه بین رشته ای

 نشان داد که دانشجویان رشته های زراعت و باغبانی در مقایسه با گیاهپزشکی،

 خاکشناسی و آبیاری از سطح آگاهی بالاتری برخوردار بودند. مقطع تحصیلی تاثیر

معنی داری بر سطح اطلاعات دانشجویان از اصول کشاورزی پایدار داشت. البته تفاوت

 بین رشته های تحصیلی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مشابه بود.

نتایج این نظرسنجی نشان داد که کتابهای غیردرسی و مطالب پراکنده درسی مهمترین

 منابع کسب اطلاعات از اصول کشاورزی پایداری می باشد. 70 درصد از دانشجویان

 کارشناسی و 93 درصد از دانشجویان کارشناسی ارشد ضرورت گنجاندن دروس مرتبط

 با کشاورزی پایدار در رشته تحصیلی خود را زیاد تا خیلی زیاد قلمداد کردند.

 
کلید واژه: کشاورزی پایدار، سطح آگاهی، رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی، ایران
 
نویسنده: سجاد - چهارشنبه ٢٢ آبان ۱۳۸٧

 

 

کشاورزی با بذرهای اتمی

 

 

 

 

 

 

 
 
کشاورزی با بذرهای اتمی
نویسنده:حسن کدخدای عرب
منبع:روزنامه قدس
انرژی هسته ای خدمات برجسته ای در زمینه های مختلف دارد که مهمترین خدمت آن را می توان در بخش کشاورزی در نظر گرفت؛ افزایش جمعیت و نیاز روز افزون به غذا، آب و حتی صادرات محصولات غذایی محتاج علمی است که بتواند به این نیازها پاسخ دهد. امروزه استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای در بسیاری از کشورهای پیشرفته و در حال توسعه متداول است و ایران نیز مانند خیلی از کشورهای در حال توسعه، تحقیقات هسته ای خود را دنبال می کند.اما آمریکا با ریختن بمب اتم بر سر مردم هیروشیما و ناکازاکی ژاپن در جنگ جهانی دوم و تهدیدهای دوران جنگ سرد و افزایش زرادخانه ها و کلاهکهای اتمی در کشورهای پیشرفته پندار اغلب مردم دنیا را نسبت به انرژی هسته ای تحت تأثیر قرار داده و بسیاری بر این باورند که انرژی هسته ای یعنی "بمب"!
به دنبال محدود بودن منابع فسیلی و انرژی های طبیعی، ایران نیز از چند سال پیش به تحقیق و پژوهش و استفاده از انرژی پاک هسته ای در بخشهای صلح آمیز پرداخته است که به بخشی از آنها اشاره می شود. تولید برق هسته ای مهمترین هدف اعلام شده از سوی ایران است. با رشد توسعه اجتماعی و اقتصادی و ارتقای سطح زندگی و بهبود شاخصهای اقتصادی و همچنین تقاضای صعودی برق در بخشهای خانگی و صنعتی، استفاده از انرژی هسته ای مقرون به صرفه است و در بخش پزشکی، بهداشتی و صنایع از دیگر کاربردهای صلح آمیز انرژی هسته ای است.اما آنچه بیشتر در این مطلب مورد توجه است، کاربردهای متفاوت انرژی هسته ای بخصوص در بخش کشاورزی است، موضوعی که ممکن است بسیاری از مردم با آن آشنا نباشند.

کاربردهای انرژی هسته ای در کشاورزی

حسین آفریده دکترای انرژی هسته ای دانشگاه صنعتی امیرکبیر به برخی از تحقیقات انجام شده در مرکز تحقیقات کشاورزی و پزشکی هسته ای اشاره می کند و می گوید: دانش هسته ای امروزه در تمام شاخه های علوم و فنون بویژه در پزشکی، کشاورزی، صنعت و تولید برق کاربردهای زیادی دارد.وی می افزاید: در کشور ما نیز دانشمندان و کارشناسان جوان با درک ضرورت پیشرفت در علوم، تحقیقات در بخش کشاورزی هسته ای را با جدیت دنبال می کنند، بخصوص در مورد محصولات گندم، جو، خرما، پنبه و سویا تحقیقات مفیدی انجام شده است.عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تأکید می کند که برای اصلاح بذر و نگهداری بهتر مواد غذایی باید مراکز پرتودهی انرژی هسته ای در کشور افزایش یابد.وی می گوید: با استفاده از تکنیکهای هسته ای می توان عمر محصولات کشاورزی را بالا برد، در حالی که در مقابل آفات هم مقاوم باشند. در این زمینه گلهایی کوچک و زیبا، گلهای زینتی با طول عمر بیشتر تولید شده است.

اصلاح ژنتیک

اصلاح نباتات از جمله موضوعاتی است که همواره مورد توجه کارشناسان علوم کشاورزی بوده است. محدودیت منابع آب و خاک و نیاز به مواد غذایی بیشتر، ضرورت افزایش تولید و عملکرد را مضاعف کرده است.دکتر علی ایزدی، استاد دانشگاه در این زمینه می گوید: تنوع گیاهان ابزار اولیه مورد نیاز اصلاح نباتات است و برای اینکه بخواهیم از نظر عملکرد، مطلوبیت و خصوصیات کیفی انتخاب کنیم، از بین این تنوع، بهترینها را انتخاب و به عنوان بذر یا گیاه منتخب برای کشت مورد استفاده قرار می دهیم، اما گاهی این تنوع برای یک صنعت مورد نظر در گیاهان وجود ندارد که آن وقت تنها راه ممکن برای دستیابی به تنوع جدید و بالا بردن ذخیره ژنتیکی استفاده از انرژی هسته ای است.عضو سابق هیأت علمی مؤسسه بیوتکنولوژی کشاورزی ایران می افزاید: طی کردن مسیرهای اصلاح نباتات با هدف داشتن گیاه با عملکرد بالا، گیاهان مقاوم به بیماری و آفت و مقاوم به تنشهای محیطی مثل خشکی، شوری و سردی از طریق پرتودهی و اعمال تیمارها به وسیله فرایندهای انرژی هسته ای انجام می شود.وی به عملکرد برخی ارقام زراعی اشاره می کند و می گوید: تحقیقات نشان داده که با بهره گیری از انرژی اتمی ارقام پاکوتاهی در دنیا تولید شده؛ مثل "سورگم" یا جو که امکان استفاده از کود در آنها بالا رفته، لذا محصول اقتصادی "بذر" افزایش یافته است.
عضو سابق هیأت علمی مؤسسه بیوتکنولوژی کشاورزی خاطرنشان می کند: مواد رادیو اکتیو و انرژی هسته ای در تحقیقات مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در مهندسی ژنتیک در تهیه "نشان دارها" برای ردیابی ژنها، جدا سازی ژنها و بررسی تنوع ژنتیکی ارقام از مواد رادیواکتیو استفاده می کنیم که در تحقیقات بخش کشاورزی بسیار مهم و حیاتی می باشد، به طوری که می توانیم با اتم های رادیواکتیو؛ فسفر، پروتئین، گوگرد و اسیدهای آمینه را ردیابی و استخراج و از طریق آن صفات مثبت را تقویت و صفات منفی گیاه مثل بیماری را از بین ببریم.دکتر ایزدی می گوید: پیشرفت در کشاورزی نیازمند بالا بردن سرعت تحقیقات بویژه در بحث انرژی هسته ای است که امیدواریم وابستگی به "نشان دارها" و "کیت"های مورد نیاز به خارج کم و برطرف شود البته این امر نیازمند به ادامه تحقیقات تا دستیابی به فناوری کامل در این علم است.

راه تبدیل کشور وارد کننده به صادر کننده

یکی از روشهای مهم اصلاح نباتات، موتاسیون یا جهش تغییرات ژنتیکی است طبق آخرین گزارشها بیش از 1800 گیاهی که طی فرایند موتاسیون جهش یافته می باشد و این تکنیک جایگاه ویژه ای در کشورها دارد."برنج" مهمترین محصول کشاورزی چینی هاست؛ هم از نظر اقتصادی، تأمین غذا و هزینه پایین تولید و هم از نظر پاسخ به نیاز جمعیت میلیاردی.دکتر اردکانی می گوید: چین از طریق همین تکنیک موتاسیون بیش از یک میلیون هکتار از زمینهای کشاورزی خود را زیر کشت برنج با عنوان "زفو 87" با تولید عملکرد بسیار بالا برده است.دکتر آفریده در این زمینه، کشور پاکستان را در همسایگی کشورمان صاحب تجربه خوبی در تولید پنبه می داند و می گوید: پاکستان با تولید پنبه ای به نام "نیاب" از طریق همین تکنیک موتاسیون در حالی که روزی وارد کننده پنبه بود، امروز به صادر کننده پنبه تبدیل شده است.عضو کمیسیون انرژی مجلس می افزاید: در کشورهای مختلف عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی از جمله کشورهای شرق آسیا، فیلیپین، هند و پاکستان، کشورهای آمریکای لاتین و کشورهای اروپایی این فناوری مورد توجه جدی است، به طوری که می توان گفت که امروزه فناوری هسته ای غوغا می کند.

تقویت صفات زودرس و دیررس

دکتراردکانی با اشاره به اینکه هر صفتی در گیاهان در کنترل یک ژن هست، می گوید: هر کدام از صفتهای ارتفاع، رنگ، تعداد گل، زودرسی، دیررسی در کنترل یک ژن است که می توان در بخش کشاورزی هسته ای هر کدام از این صفات را پرورش داد.در این مرکز، تحقیق بر روی زودرسی گندم و برنج و دیررسی نارنگی انجام شده که هر کدام فواید خاص خودش را دارد. مثلاً دیررسی مرکبات باعث تداوم بازار و تثبیت قیمت و وجود این میوه در زمان بیشتری از سال می شود که از نظر اقتصادی هم برای باغدار و هم مصرف کننده مقرون به صرفه است.وی می گوید: همچنین تحقیقاتی نیز بر روی پیازهای زعفران به منظور بالا بردن کیفیت و افزایش گل در حال انجام است.دکتر آفریده، دکترای انرژی هسته ای دانشگاه امیرکبیر می گوید: با تکنیک هسته ای می توان بذر را پرمحصول کرد که این امر در کشور خودمان اتفاق افتاده و با استفاده از همین تکنیک به جای برداشت 30 تن گوجه فرنگی از یک هکتار، 50 تن تولید کردیم در حالی که مصرف آب و مصرف کود هم به مقدار قابل ملاحظه ای کاهش پیدا کرد.

تولید بذرهای مقاوم به شوری و سرما

دکتر آفریده یکی از مهمترین مزیتهای استفاده از انرژی هسته ای در کشاورزی را تولید بذرهای مقاوم در برابر شوری، تولید بذرهای مقاوم در برابر سرما و تولید بذرهایی مناسب برای مناطق خشک عنوان می کند. وی با اشاره به محدودیت منابع آب در کشور می گوید: با پرتودهی بذرها می توان آنها را در برابر آب و خاک شور و مناطق سرد مناسب کشت کرد. از این طریق در برخی مناطق کویری هم می توان گیاهان مقاومی را کاشت و بارور کرد.دکتر اردکانی نیز می گوید: زیر نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی و با همکاری چند کشور پروژه افزایش سطح زیر کشت در زمینهای شور و مناطق خشک در مناطقی از استانهای خوزستان، گلستان و یزد در حال انجام است.رئیس بخش کشاورزی هسته ای سازمان انرژی اتمی در مورد مراحل انجام کار به طور مختصر اشاره می کند و می گوید: با استفاده از تکنیک موتاسیون که جهش ژنتیکی است، تنوع زیادی در جمعیت گیاهی ایجاد شده و از بین آنها صفت مورد نظر مثلاً مقاومت به شوری یا مقاومت به سرما را بر اثر پرتو تابی پیدا می کنیم، آنها را پرورش می دهیم و بهبود می بخشیم تا آن صفت در آن گیاه تثبیت شود.
وی می افزاید: این تحقیق روی گندم و دانه روغنی کلزا کار شده و در نظر داریم روی برنج هم این تحقیق صورت گیرد.
به گفته وی گیاهان دیگری مثل آتریپلکس و اکالیپتوس شناسایی شده اند که پس از مقاوم سازی نسبت به شوری و خشکی در مناطق مورد نظر کاشته شوند که در این صورت تأمین علوفه دامها، سرسبزی منطقه، جلوگیری از حرکت شنهای روان و جلوگیری از فرسایش خاک از مزایا و دستاوردهای بسیار مهم این پروژه است.
به گفته دکتر اردکانی طرح استفاده از آب و خاک شور از اهمیت ویژه ای در کشاورزی پایدار برخوردار است و به عنوان پروژه برتر سازمان انرژی اتمی انتخاب شده است و چند کشور منطقه هم با استفاده از تکنیکهای هسته ای در این زمینه فعالیت می کنند.
وی می گوید: بخش کشاورزی هسته ای این مرکز بیش از 20 طرح تحقیقاتی متنوع در دست اقدام دارد که برگرفته از الگویی است که در آژانس بین المللی انرژی اتمی تعریف شده است.

نارنگی های بدون هسته

بخش کشاورزی هسته ای در چهار گروه با عناوین "ژنتیک و اصلاح نباتات"، "مدیریت آب و خاک و تغذیه گیاهی"، "پرتودهی مواد غذایی و کنترل آفات" و "بهداشت دام و فرآورده های دامی" است.
رئیس این بخش می گوید: این مرکز با مراکز علمی و تحقیقاتی کشور و دنیا همکاری و همفکری دارد. مراکز تحقیقاتی جهاد کشاورزی بیشترین تعامل را با مرکز هسته ای دارد و پروژه های مشترکی را به اجرا می گذارد؛ از جمله با همکاری مرکز تحقیقات مرکبات کشور در تنکابن پرتقال و نارنگی کم هسته تولید شد که محصولی بازارپسند است.

دیگر اشک پیازکاران در نمی آید

دکتر اردکانی خاطرنشان می کند: جوانه زدن محصولات کشاورزی هر سال خسارات زیادی به کشاورزان وارد می کند. پوسیدگی و از بین رفتن محصولات از جمله پیاز، سیر و سیب زمینی نیز در انبارها را هر سال شاهدیم، اما با پرتو تابی فعالیت جوانه ها متوقف و مدت نگهداری در انبار بالا می رود که هم جلو خسارتها را می گیرد و هم برای صادرات مناسب است.
وی می افزاید: در این زمینه با مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی همدان روی محصولات سیب زمینی، پیاز و سیر کار تحقیقاتی مشترکی را انجام می دهیم.

"ان قلت" های ترا ریخته در مورد محصولات اتمی وجود ندارد

ماجرای تولید برنج تراریخته (جهش یافته) را که سال گذشته در رسانه های جمعی مطرح شد، چنان جنجال برانگیز شد که کارشناسان سازمان حفاظت از محیط زیست مخالف و محققان جهاد کشاورزی موافق اجرای طرح بودند.این موضوع و همچنین اطمینان از محصولات "موتاند" یا جهش یافته از طریق تکنیک موتاسیون را از رئیس بخش کشاورزی هسته ای ایران جویا می شویم که وی می گوید: در محصولات تراریخته، "ترانژنیک" ژن موجودی به موجود دیگری انتقال می یابد که ماهیتاً متعلق به خود او نیست و بیم آن می رود که آن ژن اضافه شده در گیاه که در ساختار طبیعی آن نبوده، برای متابولیسم بدن ما سازگار نباشد و عوارض منفی در پی داشته باشد. به طوری که در برنج تراریخته وقتی کرم ساقه خوار برنج از آن ماده تراوش شده که در اندامهای برنج است، استفاده کند، از بین می رود، که البته موافقان طرح معتقدند آن مواد فقط در اندام رویشی گیاه مثل ساقه و برگ می ماند و به اندام زایشی یا دانه منتقل نمی شود، اما این دغدغه در مخالفان وجود دارد که از طریق دانه منتقل شود.
دکتر اردکانی می افزاید: در موتاسیون از بیرون چیزی به گیاهان اضافه نمی شود و با پرتو تابی فقط ساختار ژنتیکی دستخوش یکسری تغییرات می شود. مثلاً کروموزم، ژن یا سیتوپلاسم یک گیاه با انرژی زیادی که از طریق پرتو تابی به آنها وارد می شود، دگرگونی هایی به صورت ظاهری در "فنوتیپ" گیاه ایجاد می شود.

بذرهای بومی، رمق می گیرند

عملکرد پایین تولید محصولات کشاورزی مهمترین معضل کشاورزی کشور ماست. مصرف بالای آب در عین محدودیت منابع آب و محدودیت خاک حاصلخیز با کمترین میانگین تولید، در عمل ثروتهای ملی را هدر می دهد.
تولید بذرهای اصلاح شده با عملکرد بالا این مشکل را حل کرده و بسیاری از کشورهای دارای فناوری هسته ای، صادرات محصولات کشاورزی را در حد بالایی از آن خود دارند.
دکتر آفریده می گوید: اصلاح بذر از طریق پرتودهی، بازده عملکرد را به حد بسیاری بالا برده که مهمترین خصوصیت در این بخش اصلاح بذرهای بومی هر منطقه با استفاده از انرژی هسته ای است.

کشتار میکروبها با اتم

وی با بیان اینکه با پرتودهی اندک می توان قارچها را در محصولاتی نظیر ادویه جات و زعفران و دیگر محصولات کشاورزی از بین برد، تصریح کرد: امروزه در دنیا به بهداشت محصولات غذایی اهمیت فوق العاده زیادی می دهند که دستیابی به فناوری پرتودهی هسته ای و استفاده از آن در آفت زدایی و بالا بردن زمان نگهداری محصول بدون اینکه آسیبی به محصول برسد در بهبود اقتصاد کشور نقش مهمی دارد.
در این زمینه دکتر محمد رضا اردکانی، رئیس بخش کشاورزی و پزشکی هسته ای ایران نیز با اشاره به دیپورت بعضی از محصولات کشاورزی صادراتی به کشور می گوید: در سالهای گذشته از برخی مواد شیمیایی و سموم تدخینی یا گازی برای ضدعفونی کردن محصولات کشاورزی و موادغذایی صادراتی استفاده می شد که هم عوارض بر محصول و مصرف کننده داشت و هم برای محیط زیست مناسب نبود.
وی می افزاید: اکنون ما می توانیم از تکنیک پرتو تابی با یک "دز" مشخص و مناسب تخم "لارو " یا حشره ای در توده بذر یا موادغذایی را از بین ببریم و محصول عاری از هر گونه آلودگی را به روش غیر شیمیایی روانه بازار کنیم این روش اکنون جایگاه خودش را در صنایع غذایی دنیا باز کرده است.
"آفریده" چند مثال در مورد بالا بردن زمان نگهداری محصولات کشاورزی می زند و می گوید: "قارچ" را نمی توان چند روز نگهداری کرد، اما با پرتودهی 3 هفته ماندگار می شود، خرما هم شکرک می زند و هم ترش می شود اما با پرتو دهی می توان این دو مشکل خرما و عوامل میکروبی را برطرف کرد.
این در حالی است که هر سال حدود 700 هزار تن خرمای کشور به دلیل فراهم نبودن شرایط نگهداری آسیب جدی می بیند.
دکتر اردکانی با اشاره به خسارتهای زیادی که هر ساله آفت کرم گلوگاه انار به باغداران وارد می کند، می گوید: کرم گلوگاه انار از طریق تاج وارد انار شده، تخم گذاری می کند و "لارو" آن در داخل انار به وسیله سمپاشی از بین نمی رود. در بخش کنترل آفات مرکز تحقیقات کشاورزی وابسته به سازمان انرژی اتمی، از طریق تکنیک عقیم سازی حشرات که در آژانس انرژی اتمی "SIT" شناخته می شود، حشره پرورش و تکثیر می شود و تخم گذاری می کند و بعد با پرتو تابی به تخم یا شفیره حشره بدون آنکه در رفتار فیزیولوژی آنها تغییری حاصل شود، آنها عقیم و سپس در طبیعت رها می شوند و با حشرات دیگر جفت گیری می کنند، اما نسلی نخواهند داشت، بدین ترتیب بعد از چند سال این آفت کنترل خواهد شد.
این نوع مبارزه با آفت از نظر کشاورزی پایدار و حفظ محیط زیست بسیار مورد توجه می باشد.

دامپروری

همچنان که استفاده از فناوری هسته ای بهترین راه افزایش تولیدات کشاورزی است، این تکنیکها به کمک دامپزشکی هم آمده و در تشخیص و درمان بیماریهای دامی، تولیدمثل، تغذیه، اصلاح نژاد، بهداشت و ایمن سازی محصولات و خوراک دام مفید واقع شده است.
رئیس بخش کشاورزی هسته ای مرکز تحقیقات کشاورزی وابسته به سازمان انرژی اتمی در این باره می گوید: این مرکز در رابطه با بهداشت دام و تهیه رادیو واکسنها دستاوردهای خوبی داشته است.
دکتر اردکانی توضیح می دهد که در تهیه واکسنها از عامل بیماری زای کشته شده یا ضعیف شده استفاده و تزریق می شود که موجود زنده با ترشح پادتن نسبت به آن مقاوم می گردد. منتها برای ضعیف کردن آن عامل، مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد که برابر برخی گزارشها می تواند عوارض جانبی برای دام یا انسان داشته باشد.
اما در فناوری انرژی هسته ای به جای مواد شیمیایی از پرتو دهی برای ضعیف کردن عامل بیماری زا استفاده می شود که عوارضی در بر نخواهد داشت.
وی همچنین به عوامل بیماری زایی که از طریق تغذیه وارد بدن دام و از طریق شیر و گوشت وارد بدن انسان می شود، اشاره می کند و می گوید: علوفه و نانهای خشک مملو از قارچ و کپک که به مصرف دامها در دامداریهای سنتی می رسد، تولید آفلاتوکسین می کند که از طریق انتقال به شیر، عوارضی را در دام و انسان به وجود می آورد، در حالی که علوفه پاک و عاری از هر گونه آلودگی با پرتو تابی جیره غذایی مطمئنی برای دامهاست.
وی همچنین، طرح افزایش باروری طیور و افزایش زادآوری جوجه را یکی دیگر از طرحهای تحقیقاتی انرژی اتمی ذکر می کند و می گوید: برای این منظور اسپرم خروس مورد پرتو تابی قرار می گیرد.

سرعت تحقیقات

برخی تحقیقات معمول کشاورزی زمان بیشتری می برد در حالی که با بهره گیری از تکنیکهای هسته ای آن زمان به نصف کاهش می یابد.
دکتر آفریده می گوید: برای بررسی یک بذر تا رسیدن به نتیجه مطلوب در تحقیقات معمولی اگر 10 سال زمان نیاز داشته باشد، در تحقیقات هسته ای این زمان به نصف کاهش پیدا می کند.
اردکانی رئیس بخش کشاورزی هسته ای سازمان انرژی اتمی هم می گوید: تکنیک هسته ای یک ابزار و وسیله کمکی در کنار سایر وسایل و روشهای کلاسیکی است و لزوماً و در همه جا سرعت نمی دهد، اما در برخی جاها کمک می کند و سرعت هم می دهد. مثلاً اگر بخواهیم جذب فسفر یا ازت را طبق روشهای معمول و کلاسیک در گیاه ارزیابی کنیم، باید بافت گیاه را بگیریم، آسیاب کنیم، عمل هضم و استخراج صورت بگیرد و سپس با دستگاه های مختلف اندازه گیری کنیم که در این پروسه استفاده از تکنیک هسته ای سرعت کار را بالا می برد.

پنجره ای رو به پیشرفت

تحقیقات در بخش کشاورزی هسته ای به قول رئیس این بخش در سال 1356 شروع شد، اما جنگ، تحریمهای اقتصادی و تلاش برخی کشورها برای عقب نگه داشتن ایران از قافله علم، هیچ گاه جوانان دانشمند کشور را از دستیابی به مدارج بالای علمی و تحقیق و پژوهش باز نداشت وامیدواریم با یاری خداوند تحقیقات کشاورزی هسته ای، راه های پیشرفت را تا خودکفایی و صادرات محصولات کشاورزی ادامه دهد.

 

نویسنده: سجاد - چهارشنبه ٢٢ آبان ۱۳۸٧

شما دانشجویان، متوجه باشید که یکی از بزرگترین وظایف شما، خودسازی اخلاقی است، اخلاق خود را تکمیل کنید، شما جوانان فرصت را دارید. دوران، دوران شماست، شما در دوران خوبی زندگی میکنید؛ در سایه حکومت قرآنی و فرهنگ اسلامی زندگی می کنید؛ بنابراین، از لحاظ روحی و معنوی، فرصت برای والا و شایسته شدن دارید، این فرصت را مغتنم بشمارید . علم باید در کنار اخلاق و پیشرفت صنعتی و علمی و مادی در کنار رشد اخلاقی باشد. توجه به خدا هم مایه اصلی رشد اخلاقی به حساب می آید.

مقام معظم رهبری

نویسنده: سجاد - یکشنبه ۱٩ آبان ۱۳۸٧

 

نویسنده: سجاد - جمعه ۱٧ آبان ۱۳۸٧
درمان های گیاهی

.

فوائد و مصارف

نام گیاه

میزان مصرف

ضدالتهاب‏، ضداسپاسم، اشتهاآور، بادشکن، صفراآور، ضدمیکروب

 

کاربرد اصلی در اختلالات گوارشی مثل التهاب، اسهال، نفخ، دل‌پیچه

 

در صورت مصرف خارجی برای التهاب پوست و غشاهای مخاطی و بهبود زخمها

 

به طور سنتی برای بندآوردن خون در خونریزی از هموروئید در اختلالات قاعدگی و برطرف کردن تعریق

بومادران 

Achillea millefolium L

مقدار مصرف روزانة بومادران نباید بیش از 5/4 گرم گیاه، 3 گرم گل یا 3 قاشق چایخوری عصارة فشردة گیاه تازه باشد.

 

عصارة مایع (عصارة 1: 1 در الکل 25%): 4- 2 میلی‌لیتر خوراکی 3 بار در روز

 

حمام: 100 گرم گیاه در 20 لیتر آب

 

چای: به 2 گرم گیاه آب جوش اضافه شده روی آن پوشانیده می‌شود و بعد از 15 – 10 دقیقه  صاف می‌شود. 1 فنجان چای تازه تهیه شده 3 تا 4 بار در روز می‌تواند مصرف شود.

 

تنتور (عصاره 1: 5 در الکل 45%): 4 – 1 میلی‌لیتر خوراکی 3 بار در روز

 

ضدالتهاب، ضداسپاسم، بادشکن، اشتهاآور

 

کاربرد اصلی خوراکی در اختلالات گوارشی نظیر گاستریت، آنتریت، کولیت، نفخ، دل‌پیچه و همچنین در مشکلات قاعدگی

 

در التهاب دهان به صورت دهانشویه

 

در التهاب و قرمزی پوست به صورت ضماد، حمام و پماد

 

بابونه آلمانی

Matricaria chamomilla L

عصارة مایع: برای بزرگسالان عصارة 1: 1 یا 1: 5/1 گیاه در الکل 70- 10 % به میزان 4 – 1 میلی‌لیتر سه بار در روز

 

گیاه خام: در روغنهای ماساژ استفاده می‌شود و بر حسب نیاز به دفعات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

چای: به یک قاشق سوپخوری بابونه آب جوش اضافه شده روی آن پوشانیده می‌شود و بعد از 10 – 5 دقیقه صاف می‌شود. برای رفع دل‌آشوبگی در بزرگسالان و کودکان بزرگتر از شش سال یک  فنجان چای 4- 3 بار در روز بین غذا داده می‌شود. برای رفع التهاب غشاهای مخاطی دهان و گلو، چای بابونه به صورت دهانشویه یا غرغره مصرف می‌شود.

 

کرم موضعی: 4 بار در روز در نواحی آسیب‌دیده

موارد خفیف افسردگی عصبی (برای مثال در طی یائسگی، خستگی عصبی)

 

در طب سنتی به عنوان ضداسهال (به دلیل تانن موجود در آن)، مدر ( به دلیل فلاونوئید موجود در آن)، ضد شب‌ادراری، روماتیسم و نقرس مصرف می‌شود. همچنین عصارة روغنی حاصل از آن برای بهبود زخمها و سوختگیها مفید است.

علف چای

 Hypericum perforatum L

کپسول یا قرص برای افسردگی خفیف تا متوسط: دوز اولیه 900 میلی‌گرم خوراکی یکبار در روز، دوز نگهدارنده 300 تا 600 میلی‌گرم خوراکی یکبار در روز

 

برای افسردگی: 4-2 گرم گیاه خشک شده به صورت خوراکی یکبار در روز یا 1- 2/0 میلی‌گرم هایپریسین

 

برای زخم، ضرب‌دیدگی و تورم: به صورت موضعی در نواحی آسیب‌دیده مصرف می‌شود.

 

عصارة مایع: 4-2 میلی‌لیتر به صورت خوراکی یکبار در روز

 

چای: 3-2 گرم گیاه خشک در آب‌جوش

 

تنتور: 4-2 میلی‌لیتر به صورت خوراکی یکبار در روز

به دلیل وجود اسانس به طور خوراکی خلط‌‌آور، ضداسپاسم نایژه (برای مثال در برونشیت حاد و مزمن، سیاه‌سرفه و به طور کلی در نزله دستگاه تنفسی فوقانی)، ضدعفونی‌کننده و ضدباکتری

 

در مصرف خارجی به عنوان ضدباکتری و همچنین عامل خوشبوکننده در التهاب دهان و گلو (به صورت دهانشویه و غرغره)

 

در طب سنتی به دلیل اثرات ضداسپاسم آن، به عنوان اشتها‌آور و بادشکن استفاده می‌شود. همچنین مدر، ضدعفونی‌کننده مجاری ادرار و داروی دافع کرم می‌باشد.

آویشن

 Thymus vulgaris L

دوز متوسط روزانه: 2-1 گرم برگ یا گل خشک شده به صورت خوراکی چندین بار در روز، حداکثر 10 گرم برگ خشک شده در روز

 

حمام: 004/0 گرم اسانس آویشن (حداقل دوز) به یک لیتر آب اضافه شده، صاف شده و سپس به آب حمام (cْ 38- 35) اضافه می‌شود یا اینکه 500 گرم گیاه به 4 لیتر آب‌جوش اضافه شده، صاف شده و سپس به آب‌ حمام مطابق دستور فوق اضافه می‌شود.

 

عصارة مایع: 2-1 گرم به صورت خوراکی تا 3 بار در روز

 

چای: 2-1 گرم برگ یا گل خشک در 150 میلی‌لیتر آب‌جوش برای مدت 10 دقیقه باقی‌بماند، صاف شده و چندین بار در روز مصرف شود.

 

موضعی: 5 گرم گیاه در 100 میلی‌لیترآب جوش (دم‌کرده 5%)، برای مدت 10 دقیقه باقی‌بماند، صاف شده کمی که سرد شد به صورت غرغره یا کمپرس استفاده شود.

میوه:-    به صورت خارجی برای پانسمان پوست و روماتیسم

 

میوه یا روغن میوه به صورت خوراکی مقوی بوده و برای افزایش فعالیت کبد بکار می‌رود.

 

درمان اسهال، اختلالات صفراوی و خونریزی

 

افزایش دهنده شیر

 

 

 

برگ:-   چای یا شیرة گیاه تازه به صورت خوراکی خونساز و مدر

 

بهبود آرتریت و روماتیسم مفاصل و عضلات

 

افزایش تولید آنزیم از غدد ترشح‌کنندة شیرة معدی

 

ضد دیابت

 

بهبود زخم و اختلالات صفراوی

 

در صورت مصرف خارجی برای درمان شوره سر و چرب شدن بیش از حد مو

 

 

 

ریشه:-   مدر

 

به دلیل وجود تانن موجود در آن به عنوان قابض و به صورت غرغره بکار می‌رود.

 

درمان احتقان هایپرپلازی خوش‌خیم پروستات و اشکال در دفع ادرار در مراحل اولیة بیماری

 

پلی‌ساکاریدهای موجود در ریشه ضدالتهاب و محرک سیستم ایمنی هستند.

 

لکتین ریشه باعث تحریک تکثیر لنفوسیتها می‌شود.

گزنه

 Urtica dioica L

رینیت آلرژیک: 600 میلی‌گرم برگ (Freeze- dried) به صورت خوراکی در هنگام شروع علائم بیماری مصرف شود.

 

هیپرپلازی خوش‌خیم پروستات: 4 گرم عصارة ریشه به صورت خوراکی یکبار در روز یا 1200- 600 میلی‌گرم عصارة داخل کپسول شده به صورت خوراکی یکبار در روز

 

شیره ‌تازه: 10- 5 میلی‌لیتر به صورت خوراکی 3 بار در روز

 

دم‌کرده: 5/1 گرم گیاه پودرشده در آب سرد، حرارت داده می‌شود تا حدی که جوش بیاید و 1 دقیقه در حال جوش باقی بماند، سپس روی آن پوشانیده می‌شود و مدت 10 دقیقه باقی‌ می‌ماند و سپس صاف می‌شود (1 قاشق چای‌خوری = 3/1 گرم گیاه)

 

عصارة مایع (1:1 در الکل 25%): 6-2 میلی‌لیتر به صورت خوراکی 3 بار در روز

 

استئوآرتریت: یک برگ در روز بر روی نواحی درگیر استفاده می‌شود.

 

روماتوئید‌آرتریت: 12- 8 گرم عصارة برگ به صورت خوراکی یکبار در روز

 

چای: یک قاشق سوپ‌خوری گیاه جوان تازه در یک فنجان آب جوش برای مدت 15 دقیقه باقی می‌ماند. 3 فنجان یا بیشتر در طول روز مصرف می‌شود.

 

تنتور (5:1 در الکل 45%): 6-2 میلی‌لیتر به صورت خوراکی 3 بار در روز

 

مهار التهاب

 

در صورت مصرف خارجی به شکل دم‌کرده، تنتور و پماد برای بهبود زخم و درمان التهاب پوست و غشاهای مخاطی، کوفتگیها، کورکها و جوشهای پوستی، فارنژیت یا التهاب حلق، درماتیت و زخمهای پا

 

در صورت مصرف خوراکی به عنوان ضدالتهاب و ضداسپاسم در گاستریت، آماس مثانه، گرفتگیهای لولة گوارش

 

در طب سنتی: معرق، مدر، ضداسپاسم، ضدکرم، بهبودی دهندة اختلالات کبدی

همیشه‌بهار

 Calendula officinalis L

پماد: 5-2 گرم گیاه پودر شده در 100 گرم پایة پماد برای مصارف خارجی مصرف می‌شود.

 

چای: 2-1 گرم گیاه در هر فنجان آب یکبار در روز به صورت خوراکی یا به صورت غرغره مصرف می‌شود.

 

تنتور: (9:1 با مخلوط آب / الکل 20%) برای مصارف خارجی

آرامبخش در ضعف اعصاب، مشکلات خواب، اضطراب، بیقراری، اختلالات عصبی بخصوص در کودکان

 

ضداسپاسم

 

اختلالات گوارشی ناشی از استرس، کاهش اضطراب و بیخوابی یائسگی

گل‌ساعتی

 Passiflora incarnata L

گیاه خشک شده: 25/0 تا 1 گرم خوراکی، 3-2 کپسول 100 میلی‌گرمی خوراکی 2 بار در روز، یا یک کپسول 400 میلی‌گرمی خوراکی یکبار در روز

 

عصاره در پایة گلیسیرن (بدون الکل): 15- 10 قطره، خوراکی 3-2 بار در روز

 

برای بریدگیها و کوفتگیها: برگها یا گلهای خرد شده در صورت نیاز به صورت موضعی مصرف می‌شود.

 

برای هموروئید: 20 گرم گیاه در 200 میلی‌لیتر آب نیم‌جوش خیسانده می‌شود، صاف شده و قبل از مصرف سرد می‌شود و به صورت موضعی استفاده می‌شود.

 

دم‌کرده: 150 میلی‌لیتر آب داغ به یک قاشق چای‌خوری گیاه اضافه ‌شده ، بعد از 10 دقیقه صاف می‌شود. 3-2 بار در روز مصرف می‌شود به این صورت که آخرین دوز 30 دقیقه قبل از رفتن به بستر مصرف می‌شود.

 

عصارة مایع (1:1 در الکل 25%): 1- 5/0 میلی‌لیتر خوراکی 3 بار در روز

 

عصاره خشک: در دوزهای 300 – 150 میلی‌گرم در روز به صورت خوراکی داده می‌شود.

 

تنتور (8:1 در الکل 45%): 2-5/0 میلی‌لیترخوراکی سه بار در روز یا 1- 5/0 قاشق‌ چایخوری خوراکی 3 بار در روز

منبع:

http://www.imp.ac.ir/webpage_f.php?web=4-4_f

نویسنده: سجاد - جمعه ۱٧ آبان ۱۳۸٧

فصلنامه

منبع :آرشیو فصلنامه

http://www.imp.ac.ir/journal_f.php

 

--------------------------------------------------------------------------------------------

معرفی فصلنامه گیاهان دارویی

 

 

 

.

 

صاحب امتیاز: جهاددانشگاهی

مدیر مسؤول: دکتر شمسعلی رضازاده (.Ph.D شیمی دارویی)
سردبیر: دکتر معصومه شفیعی (.Ph.D فارماکولوژی)
مدیر اجرایی: دکتر جلال زرین‌قلم مقدم
شورای اجرایی: مصطفی افضل، لیلا قوی‌پنجه، آزاده حاتمی و هاجر قوی‌پنجه
ویراستاران فارسی: دکتر جلال زرین‌قلم، لیلا قوی‌پنجه
ویراستار انگلیسی: دکتر مرتضی پیرعلی همدانی

حامی علمی نشریه: پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی
سازمان علمی: جهاددانشگاهی

خلاصه مقالات این فصلنامه در بانک‌های اطلاعاتی زیر نمایه می‌شود:

Chemical Abstracts (CA), Index Copernicus, Elsevier’s Bibliographic Databases (EMBASE, Compendex, Geobase, Scopus), IMEMR, NAPRALERT, CABI, SID و SRLST

(( راهنمای اشتراک ))

نویسندگان محترم می‌توانند از طریق پایگاه اطلاعات علمی جهاددانشگاهی (SID) به نشانی www.sid.ir، مقالات خود را به صورت On-lineجهت بررسی به این نشریه ارسال نمایند. متن کامل مقالات هر شماره علاوه بر این سایت (آرشیو) در سایت SID هم قابل دسترسی است.

حق کپی‌رایت محفوظ است.
هر گونه استفاده از مطالب نشریه بدون ذکر منابع ممنوع است.

(( آرشیو فصلنامه گیاهان دارویی ))

 

 

.

 

راهنمای نگارش و ارسال مقاله برای فصلنامه علمی- پژوهشی گیاهان دارویی

اصول کلی


1- نشریه گیاهان دارویی به صورت فصلنامه منتشر می‌شود. این فصلنامه حاوی مقالاتی در زمینه‌های علوم پایه و بالینی مرتبط با گیاهان دارویی شامل فارماکوگنوزی، فارماکولوژی پایه و بالینی، سم‌شناسی پایه و بالینی و فارماسوتیکس می‌باشد.
2- نوع مقالاتی که در فصلنامه چاپ می‌شود عبارت است از:
- مقالات تحقیقاتی (Research Article): حاصل یافته‌های پژوهشی نویسندگان می‌باشد.
- مقالات مروری (Review Article): تألیف پژوهشگران مجربی که به تشخیص هیات تحریریه اشراف کافی به موضوع داشته باشند و تعدادی از منابع تجارب خودشان باشد.
-گزارش‌های موردی (Case Report): موارد استثنایی زمینه‌های مذکور را مطرح می‌نماید.
3- مقاله بایستی تاکنون در هیچ مجله داخل یا خارج کشور به چاپ نرسیده و همزمان برای چاپ به نشریه دیگری ارسال نشده باشد.
4- مسؤولیت صحت مطالب مندرج در مقاله به عهده نویسنده و یا نویسندگان است.
5- مقاله ارسال شده، توسط هیأت تحریریه بررسی می‌شود سپس توسط سه داور ارزیابی و بعد از آن به تایید نهایی هیأت تحریریه می‌رسد و فصلنامه دراصلاح دستوری و املایی آن مختار است.
6- تمام مقالات باید با رعایت اخلاق در تحقیقات بالینی و حیوانی و با توجه به بیانیه‌های مشخص در اخلاق پژوهش انجام شده باشد.

 

 

 

 

نحوه تهیه مقاله


- زبان فصلنامه فارسی است، لذا حتی‌المقدور باید از کلمات فارسی برای بیان مطالب علمی استفاده شود و مقاله بایستی فاقد اشکالات املایی یا نکات دستوری باشد.
- تمامی مطالب متن، منابع، ماخذ و جداول باید یک خط در میان (double space) تایپ شده و دارای حاشیه 5/2 سانتیمتر از هر طرف باشد. قلم به کار رفته ترجیحاً لوتوس و اندازه آن 12 باشد.
- تمامی مقالات باید مشتمل بر بخش‌های زیر باشد و هر بخش در صفحه جداگانه‌ای تایپ گردد.


1- عنوان مقاله: عنوان مقاله با قلم ضخیم (bold) تایپ شود. آنگاه نام نویسنده یا نویسندگان، رتبه علمی، آدرس دقیق (شامل نام دانشگاه یا دانشکده، موسسه و واحد تحقیقاتی مرتبط و ...) و کدپستی قید گردد. در پایان صفحه، آدرس مکاتبه‌ای به زبان فارسی همراه با آدرس دقیق و کدپستی، شماره نمابر، تلفن و درصورت امکان پست الکترونیک(E-mail) باشد. همچنین مؤلف مسؤول (corresponding author) با علامت * متمایز شود.

2- چکیده مقاله: چکیده فارسی بایستی دارای بندهای مقدمه، هدف از تحقیق، روش بررسی، یافته‌ها و نتیجه‌گیری بوده و آنها را به طور اختصار بیان نماید (حداقل 150 کلمه و حداکثر 250 کلمه). این نکته برای چکیده مقاله به زبان انگلیسی نیز صادق است.
     در پایان چکیده مقاله باید تعدادی گل واژه (Keyword) معرفی شود (حداقل 3 و حداکثر 5 عبارت، در چکیده فارسی به زبان فارسی و در چکیده انگلیسی به زبان انگلیسی).

3- مقدمه: مقدمه باید ضمن بیان هدف و مسأله مورد تحقیق، حاوی خلاصه‌ای از مطالعات و مشاهدات مرتبط با تحقیق مورد نظر در چند سال اخیر همراه با ذکر منابع و مأخذ آنها باشد. لازم به یادآوری است که نباید در این قسمت داده‌ها و یا نتیجه‌گیری کار گزارش شود.

4- مواد و روش‌ها: مواد و روش تحقیق به معنای بیان واضح موضوعات مشاهداتی یا آزمایشی است به طوری که تکرار آن در آزمایشگاه‌ها یا مراکز دیگر امکان پذیر باشد. مواردی که باید رعایت شوند، عبارت است از: الف- منابع تهیه مواد آزمایشگاهی ب- چگونگی انتخاب نمونه و کنترل ج- ذکر منبع و مرجع روش کار د- روش آماری به کار رفته.

5- نتایج: در این بخش بایستی نتایج به دست آمده از تحقیق بدون بحث بیان گردد و نباید داده‌های جداول، تصاویر و نمودارها مجدداً در این قسمت تکرار شوند. شماره جداول، تصاویر و نمودارها بایستی با دقت در متن ذکر گردند وهر کدام در صفحات جداگانه‌ای آورده و شماره گذاری شوند.

6- بحث: در این بخش باید نتایج به دست آمده از تحقیق با دیگر تحقیقات انجام شده در جهان مقایسه گردد و مورد بحث قرار گیرد. همچنین بایستی علت موارد اشتراک و اختلاف با مطالعات دیگر محققان آورده شود. در پایان بحث نتیجه کلی از تحقیقات و پیشنهادهای تحقیقاتی برای آینده حداکثر در 3 الی 5 سطر بیان گردد.

7- تقدیر و تشکر: در این بخش می‌توان از تأمین کنندگان بودجه و امکانات کار و اشخاص دیگری که در انجام تحقیق کمک نموده‌اند، سپاسگزاری نمود.

8- منابع و مأخذ: منابع به انگلیسی و به ترتیب ورود در متن، شماره‌گذاری شده و بر طبق همان شماره در فهرست منابع به صورت ذیل ذکر گردند:

مقاله: نام خانوادگی نویسنده یا نویسندگان/ نام کوچک نویسنده یا نویسندگان / عنوان مقاله/ نام اختصاری مجله/ سال انتشار/ شماره جلد/ شماره صفحه.
مثال:

Harkey MR, Henderson GL, Gershwin ME, Stem JS and Hechman RM. Variability in commercial ginseng products: an analysis of 25 preparations. Am. J. Clin. Nutr. 2001; 73: 1101- 1106


کتاب: نام خانوادگی نویسنده یا نویسندگان/ نام کوچک نویسنده یا نویسندگان/ نام کتاب/ شماره چاپ/ نام ناشر/ محل انتشار کتاب/ سال انتشار/ شماره صفحه.

مثال:

Duke JA. Handbook of Medicinal Herbs. 2nd ed. CRC Press LLC. USA. 2001, pp: 256-7
Wink M. Special Nitrogen Metabolism In: Dey PM and Harborne JB. Plant Biochemistry.
Acadmic Press. USA. 1997, pp: 439-57

 ذکر اسامی تمامی نویسندگان کتب و یا مقالات الزامی است.

9- تصاویر، نمودارها و جداول: نسخه اصلی تصاویر، نمودارها و جداول هر کدام در صفحات جداگانه و در کاغذ A4 گلاسه ارسال گردد. ذکر شماره هر کدام، نام نوسینده اول و جهت تصویر در پشت هر یک ضروری است. تعداد تصاویر، نمودارها و جداول نباید بیش از 6 مورد باشد. عکس‌ها حتی المقدور به صورت سیاه و سفید تهیه شود. در صورت تمایل برای چاپ رنگی هزینه بر عهده نویسنده می‌باشد.

10- زیرنویس تصاویر و نمودارها: در این بخش زیرنویس تصاویر و نمودارها در صفحه‌ای جداگانه با ذکر شماره آنها به دقت شرح داده می‌شود. لازم است اختصارات موجود در تصاویر، در زیرنویس فارسی توضیح داده شود.
- مقالات تحقیقاتی و موردی شامل موارد 1 تا 10 است.
- مقالات مروری شامل بخش‌های: خلاصه، مقدمه، اصل مقاله، تشکر و منابع می‌باشد.
- به کلیه نویسندگان هر مقاله، فصلنامه‌ای به رایگان اهدا خواهد شد.

 

نحوه ارسال مقاله:


نویسنده و یا نویسندگان باید اصل مقاله به انضمام سه نسخه کپی آن را به آدرس زیر ارسال دارند. لازم به ذکر است ارسال دیسکت حاوی متن مقاله با نرم‌افزار Word 2003 الزامی است. در ضمن ارسال مقاله از طریق این سایت (ارسال مقالات) و سایت www.sid.ir نیز امکان‌پذیر می‌باشد.

(( ارسال مقالات ))

 

آدرس دفتر نشریه:


تهران، خیابان انقلاب اسلامی، خیابان فخررازی، خیابان شهدای ژاندارمری، شماره 172، طبقه سوم، صندوق‌پستی: 1446- 13145.
تلفن: 66971191 - 021
پست الکترونیک:
contact@imp.ac.ir
وبگاه: www.imp.ac.ir

منبع :

http://www.imp.ac.ir/webpage_f.php?web=6-1_1_f

نویسنده: سجاد - جمعه ۱٧ آبان ۱۳۸٧

 

بیش از 54 درصد اعضای سازمان نظام مهندسی کشاورزی کشور جویای کار هستند
 رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور اعلام کرد: بیش از 54 درصد از اعضای حقیقی این سازمان جویای کار هستند.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور اعلام کرد: بیش از 54 درصد از اعضای حقیقی این سازمان جویای کار هستند.
مهندس "محسین موحدیان عطار" روز سه شنبه در نشست مطبوعاتی در گرگان شمار اعضای حقیقی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور را تاکنون 105 هزار نفر ذکر کرد و افزود: از این تعداد، 24 هزار نفر در دستگاههای بخش دولتی، 22 هزار نفر در نهادهای بخش خصوصی اشتغال داشته و مابقی اعضا، بیکار هستند. وی اضافه کرد: تاکنون چهار هزار شرکت و موسسه نیز به عنوان اعضای حقوقی، به عضویت سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور پذیرفته شده اند.
وی، ترکیب جنسی اعضای حقیقی سازمان نظام مهندسی کشاورزی کشور را 34 درصد بانوان و 66 درصد آقایان ذکر کرد و گفت: از تعداد کل اعضاء، 700 نفر در سطح دکترا، هفت هزار نفر در سطح کارشناسی ارشد و مابقی دارای درجه کارشناسی هستند.
وی درباره تاریخچه این سازمان اظهار داشت: سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی به عنوان یک سازمان صنفی تخصصی براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی در سال 80 ایجاد شد و فعالیتهای اجرایی آن عملا با هدف ارائه خدمات فنی و مهندسی در بخش کشاورزی، در قالب شوراهای شهرستانی، استانی و مرکزی از سال 81 آغاز گشت.
موحدیان عطار، عمده اهداف این سازمان را ساماندهی متخصصان بخش کشاورزی، معرفی ظرفیتهای ملی به حوزه اجرا و استفاده از دانش فنی متخصصان در بخش کشاورزی عنوان کرد. وی در تبیین وظایف و فعالیتهای سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور گفت: یکی از وظایف، مهندسی شدن فرآیند تولید در بخش کشاورزی است، بدین معنا که تمامی فعالیتها، با افزایش کمی و کیفی کلیه محصولات زراعی، منتهی به توسعه بخش کشاورزی شود.
وی، اظهار نظر درباره قوانین و مقررات بخش کشاورزی، حمایت صنفی تخصصی از اعضاء در مواجهه با مسائل و مشکلات برون سازمانی، حمایت از بهره برداران بخش کشاورزی که از خدمات فنی و مهندسی اعضای سازمان بهره می برند، نظارت بر حسن اجرای امور از سوی اعضاء در محیطهای کشاورزی را از دیگر فعالیتها برشمرد. وی همچنین به تلاش برای ساماندهی اشتغال اعضای سازمان نظام مهندسی کشاورزی اشاره کرد و گفت: هر چند تولید شغل را از وظایف دولت می دانیم اما تلاش ما این است که از ظرفیتهای شغلی که در محیطهای کشاورزی، ایجاد می شود برای اشتغال اعضا، استفاده کنیم.
موحدیان عطار، در ادامه، از دیگر وظایف سازمان نظام مهندسی را، هماهنگی و همفکری با مراجع ذیربط برای گسترش فعالیتهای علمی و تحقیقاتی در امور کشاورزی و منابع طبیعی کشور، تدوین و تنظیم تعرفه های بخش کشاورزی که البته تصویب آن بر عهده مراجع دولتی است، تدوین دستورالعملهای خاص صنفی برای اعضا و رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه ای اعضا در هیئتهای انتظامی که سازمان در درون خود دارد و نماینده ای نیز از سوی قوه قضائیه در این هئیتها حضور دارند، عنوان کرد.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور، وظیفه عمده دیگر این سازمان را بازآموزی اعضاء ذکر کرد و گفت: برای توانمندسازی اعضاء با توجه به پیش بینی برنامه چهارم، از کل سهمیه 17 هزار کارورز در تمامی بخشهای تولیدی، جذب ده هزار کارورز، به تنهایی سهم بخش کشاورزی کشور بوده است.
موحدیان ادامه داد: براساس این برنامه که مصوبه سال 86 بوده و امسال شکل اجرایی به خود گرفته است تاکنون موفق شده ایم که بیش از ده هزار واحد پذیرنده را در سطح کشور شناسایی کنیم و این واحدها برای پذیرش کارورزان اعلام آمادگی کرده اند و طی این مدت سپری شده از سال، بیش از هفت هزار کارورز به این محیطهای پذیرنده، معرفی شده اند.
این مقام، واحدهای پذیرنده را واحدهایی تعریف کرد که به لحاظ کشاورزی پیشرفته بوده و قابلیت آموزش در سطوح بالا را دارند و از دانش و فناوری روز برای افزایش مهارت استفاده می کنند که می توان در این زمینه مجتمع های کشاورزی، مجتمع های کشت و صنعت و مزارع نمونه را نام برد.
وی دوره کارآموزی را 11 ماه عنوان کرد و گفت: کارورزان در محیطهای کارورزی استقرار یافته و با فعالیتهای محیط آشنا می شوند. وی عمده این فعالیتها را در دو بخش سرمایه گذاری و ارائه خدمات در محیطهای کشاورزی عنوان کرد. رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور درباره آموزش اعضاء گفت: از سال 81 تاکنون، در مجموع حدود 540 هزار نفرروز، آموزش نظری و عملی به اعضاء ارایه شده که البته عمده این آموزشها جنبه عملی و مهارتی داشته چرا که اقتضای کار کشاورزی، افزایش سطح مهارتهاست.
١۴:٠ ١۴/٠٨/١٣٨٧
منبع :
http://www.bazarekar.ir/frmArticle_fa-IR.aspx?ID=217751&CategoryID=

نویسنده: سجاد - جمعه ۱٧ آبان ۱۳۸٧
گروه پژوهشی بیوتکنولوژی گیاهان دارویی

.

 

معرفی گروه

این گروه با هدف مطالعه در زمینه بیوتکنولوژی گیاهان دارویی در سال 1384 تشکیل شد و در حال حاضر با 3 عضو هیأت علمی تمام‌وقت و 2 عضو هیأت علمی پاره‌وقت مشغول به فعالیت می‌باشد.

 

 

 

 

اهداف گروه

 

1- بهینه‌سازی روشهای ریزازدیادی گیاهان دارویی از طریق کشت بافت

2- تولید متابولیت‌های ثانویه از طریق کشت سوسپانسیون سلولی

3- بررسی تنوع ژنتیکی گیاهان دارویی بومی ایران با استفاده از مارکرهای مولکولی

 

 

 

 

 

محورهای و زمینه های فعالیت گروه:

 

1- ریزازدیادی گیاهان دارویی مهم از طریق کشت بافت

2- بررسی تنوعات ژنتیکی گیاهان دارویی با ارزش و بومی ایران

3- تولید متابولیت‌های ثانویه گیاهان دارویی در شرایط آزمایشگاهی و مطالعات مولکولی در زمینه افزایش تولید این متابولت‌ها

.Biotechnology Group

 

 

.

توانائیهای تخصصی گروه:

 

اجرای طرح‌های تحقیقاتی در زمینه کشت بافت و بیوتکنولوژی گیاهان دارویی،‌ تکثیر گیاهان دارویی مهم از طریق تکنیک‌های کشت بافت، ارائه خدمات و مشاوره در زمینه مطالعات مولکولی گیاهان دارویی

 

 

 

تجهیزات عمده گروه:

 

1- دستگاه ترمال سایکلر (PCR)

2- سانتریفوژ یخچالدار

‌3- دستگاه آنالیز ژل (ژل داکیومنتیشن)

4- الکتروفورز

5- اسپکتروفتومتر

6- اتوکلاو

7-‌ لامینار ایرفلو

8- ‌ژرمیناتور

9- pH متر

--------------------------------------------------------------------------------------------

گروه پژوهشی کشت و توسعه گیاهان دارویی

.

 

 

 معرفی گروه

 

گروه پژوهشی کشت و توسعه گیاهان دارویی از سال 1374 با هدف انجام طرحهای تحقیقاتی جهت علمی نمودن کشت و کار گیاهان دارویی، زراعی نمودن گونه‌های وحشی و بهبود عملکرد کمی و کیفی گیاهان دارویی و ارائه خدمات مشاوره‌ای و قراردادهای کارفرمایی در زمینه‌گیاهان دارویی، تولید بذر و نشای گیاهان دارویی تشکیل شد و در حال حاضر با 5 عضو هیئت علمی تمام‌وقت و 1 عضو هیئت علمی پاره‌وقت و 2 کارشناس مشغول فعالیت می‌باشد.

.

اهداف گروه

 

اهداف اصلی گروه پژوهشی کشت و توسعه عبارتند از:

 

- جمع‌آوری گونه‌های دارویی بومی کشور به منظور ایجاد بانک ژن، اهلی‌سازی، اصلاح و دستیابی به ارقام با ارزش دارویی

 

- تولید علف‌کش، آفت‌کش و قارچ‌کش‌های ارگانیک با استفاده از گیاهان دارویی در راستای کشاورزی پایدار

 

- ساماندهی تولید و عرضه بذر و نهال گیاهان دارویی در کشور با ایجاد مرکز کنترل و گواهی بذر

 

- بررسی اثر فاکتورهای محیطی بر خصوصیات کمی و کیفی گیاهان دارویی در راستای دستیابی به دانش فنی کاشت، داشت و برداشت گیاهان دارویی

 

- مستند سازی اطلاعات و دانش فنی در قالب کتاب و مقاله

.

 

 

Cultivation

.

محورها و زمینه های فعالیت گروه

 

- توسعه هرباریوم گیاهان دارویی و بانک ژن مرجع گیاهان دارویی کشور

 

- تولید ارقام گیاهان دارویی مهم با استفاده از روشهای اصلاحی

 

- تحقیقات پیرامون کشت و تولید گلخانه‌ای گیاهان داوریی

 

- بررسی روشهای فرآوری و نگهداری گیاهان دارویی پس از برداشت

 

- تولید ارگانیک گیاهان دارویی و استفاده از گیاهان دارویی در کشت ارگانیک

 

- بررسی اثر فاکتورهای محیطی و زراعی بر کمیت و کیفیت متابولیت‌های ثانویه و خصوصیات زراعی گیاهان دارویی

 

- بررسی توده‌های گیاهان دارویی بومی و غیر بومی، اهلی‌سازی آنها (شامل روشهای تکثیر جنسی، غیرجنسی و روشهای به‌زراعی و ...)

 

 

.

امکانات تحقیقاتی و آزمایشگاهی

 

- بانک ژن بذورگیاهان دارویی

 

- هرباریوم گیاهان دارویی

 

- مزرعه تحقیقاتی گیاهان دارویی

 

- گلخانه‌های تحقیقاتی گیاهان دارویی

 

- آزمایشگاه فیزیولوژی گیاهی

 

- آزمایشگاه کنترل و گواهی بذر

 

- کلکسیون زنده گیاهان دارویی

 

 

.

طرحهای پژوهشی

 

الف - عناوین تعدادی از طرحهای پژوهشی انجام شده در گروه پژوهشی.

 

1- کنترل شیمایی بیماریهای بوته‌میری و لکه‌برگی کدو دارویی (Cucurbita pepo conver. Styriaca)

 

2- بررسی روشهای کاهش هزینه‌های کاشت، داشت و برداشت تولید گل بابونه آلمانی (Matricaria recutita).

 

3- ارزیابی توده‌های سیر ایرانی به منظور تعیین کلون‌های برتر دارویی و زراعی.

 

4- مقایسه کمی و کیفی ترکیبات فرار سولفوره موجود در اکوتیپ‌های سیر ایرانی.

 

5- جمع‌آوری و شناسایی فون حشرات گیاهان دارویی مزرعه تحقیقاتی پژوهشکده گیاهان دارویی (هلجرد – کرج).

 

6- مقایسه ژنوتیپ‌های گیاه دارویی هوفاریقون (Hypericum perforatum).

 

7- تأثیر فاصله کشت و زمان برداشت آویشن روی عملکرد اسانس و اندام هوایی و میزان اسانس تیمول.

 

8- بررسی خواب بذر تعدادی ازگیاهان دارویی مهم.

 

ب - عناوین طرح‌های در دست انجام گروه

 

1- ارزیابی فیزیولوژیک و فیتوشیمیایی توده‌های روناس ایرانی به منظور شناسایی و انتخاب بهترین جمعیت‌های گیاهی.

 

2- بررسی اثر مقادیر مختلف شوری بر ویژگی‌های زراعی و دارویی بابونه شیرازی.

 

3- اثر ورمی‌کمپوست بر عملکرد کمی و کیفی سنبل‌الطیب.

 

4- مقایسه ژنوتیپ‌های مختلف گیاه هوفاریقون از نظر میزان هایپرفوزین.

 

5- طرح بررسی فلورستیکی و اتنوبوتانیکی منطقه الموت.

 

6- ارزیابی توده‌های بومی آویشن کرمانی(Thymus carmanicus Jalas) به منظور شناسایی توده برتر...

 

 

.

دستاوردها

 

- نالیف کتاب کاشت، داشت و برداشت گیاهان دارویی توسط اعضای هیأت علمی گروه.

 

- ترجمه و چاپ کتاب گیاهان اسانس‌دار توسط اعضای هیأت علمی گروه.

 

- نگهداری و توسعه کلکسیون گیاهان دارویی ایران.

 

- نگهداری و توسعه بزرگترین بانک ژن گیاهان دارویی.

 

- ارائه 11 مقاله حاصل از تحقیقات اعضای هیأت علمی گروه در مجلات معتبر بین‌المللی (ISI).

 

- ارائه 38 مقاله بصورت پوستر و شفاهی همایش‌های بین‌المللی و داخلی.

 

- ارائه 25 مقاله حاصل از تحقیقات اعضای هیأت علمی گروه در مجلات علمی – پژوهشی داخلی.

 

- راهنمایی و مشاوره 5 پایان‌نامه کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی توسط اعضای هیأت علمی گروه .

 

-----------------------------------------------------------------------------------

گروه پژوهشی فارماکوگنوزی و داروسازی

.

معرفی گروه

 

این گروه با داشتن اعضای هیات علمی متخصص در زمینه فارماکوگنوزی، شیمی دارویی و داروسازی و همچنین امکانات آنالیز دستگاهی، عصاره‌گیری، جداسازی، شناسایی و فرمولاسیون داروها،‌ در زمینه آنالیز،‌ جداسازی و تشخیص ترکیبات طبیعی و فرمولاسیون فراورده‌ها فعالیت می‌نماید.

اهداف گروه

 

1- جداسازی و شناسایی مواد متشکله گیاهان و دستیابی به ترکیبات جدید

2- خالص‌سازی ترکیبات دارویی با منشاء طبیعی و بهینه‌سازی تولید آنها

3- ارائه روشهای آنالیز و استانداردسازی فرآورده‌های طبیعی و شیمیایی

.

 

1

محورها و زمینه های فعالیت گروه

 

1- جداسازی و شناسایی مواد متشکله گیاهان

2- جداسازی و شناسایی اجزاء روغن فرار گیاهان

3- آنالیز کیفی و کمی فرآورده‌های دارویی و گیاهی

4- فرمولاسیون اشکال دارویی

5- مطالعات پایداری فرآودره‌های دارویی و گیاهی

 

 

توانائیهای پژوهشی گروه

 

1- جداسازی و خالص سازی ترکیبات طبیعی

2- شناسایی ساختار ترکیبات شیمیایی

3- آنالیز و تعیین مقدار ترکیبات دارویی

4- استانداردسازی فرآورده‌های طبیعی

5- فرمولاسیون فرآورده‌های دارویی

 

تجهیزات عمده گروه:

 

1- دستگاه HPLC با دتکتورهای uv و فلورسانس

2- دستگاه کروماتوگرافی گازی

3- دستگاههای فرمولاسیون و آنالیز فیزیکوشیمیایی داروها

4- دستگاه کروماتوگرافی گازی متصل به شناساگر جرمی

5- دستگاه اسانس‌گیر آزمایشگاهی و Pilot

6- دستگاههای عصاره‌گیری

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گروه پژوهشی فارماکولوژی و طب کاربردی

.

معرفی گروه

گروه فارماکولوژی و طب کاربردی با هدف بررسی اثر داروهای گیاهی روی بیماریهای مختلف بصورت آزمایشگاهی و بالینی فعالیت می‌کند. این گروه از بینش و راهنمایی اعضاء هیأت علمی تمام وقت و پاره‌وقت بهره می‌گیرد. گروه دارای حیوانخانه مجهز بوده و امکانات مطالعه حیوانی به اعضای این گروه و سایر محققان این اجازه را می‌دهد تا بتوانند طرحهای گوناگون تحقیقاتی را به انجام برسانند.اعضای این گروه با هدف تبیین و ترویج مصرف داروهای گیاهی اقدام به تأسیس و اداره بهداری واقع در مجتمع نموده‌اند. بعلاوه تجهیزات پیشرفته و روزآمدی چون فیزیوگراف، اسپکتروفتومتر، دستگاههای کپسول زنی و قرض زنی، فریزردرایر و ... در پیشرو اهداف گروه مهیا و قابل استفاده هستند.

 

 

اهداف گروه

تحقیقات آزمایشگاهی و بالینی جهت بررسی تأثیر دراوهای گیاهی و مکانیسم سلول، بافت و بدن حیوانات و انسان. شناسایی گیاهان دارویی مورد استفاده در طب سنتی بصورت مکتوب (کتب پیشین و مقالات موجود) و شفاهی (جستجو از طریق عطاران و تجربه‌کاران) بررسی آزمایشگاهی و بالینی گیاهان شناسایی شده جهت رد یا تأیید اثرات درمانی اشاره شده در طب سنتی. ارزیابی اثرات احتمالی گیاه روی حیوان. کار آزمایی بالینی اثرات گیاه در درمان بیماریها ارائه و ترجمه، تألیف و تحقیق خلاصه و متون کامل مقالات گوناگون در مجلات معتبر داخلی و خارجی شرکت در همایش‌های داخلی و خارجی و معرفی نتایج و دستاوردهای حاصله

 

 

 

Pharmacology

.

محور و زمینه‌های فعالیت گروه

 

اولویت‌های پژوهشی گروه به شرح زیر می‌باشد:

 

1- داروهای گیاهی موثر بر بیماری دیابت و چربی خون

2- داروهای گیاهی موثر بر کبد

3- داروهای گیاهی موثر برسیستم قلب و عروق

4- داروهای گیاهی موثر برسیستم عصبی مرکزی

5- داروهای گیاهی موثر برسیستم گوارشی

 

 

 

 

توانائی‌های پژوهشی گروه

گروه فارماکولوژی و طب کاربردی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی توانایی انجام تحقیقات متعدد را به صورت مستقل یا شرکت با سایر مراکز دانشگاهی تحقیقاتی را دارا می‌باشد و امید است تا در آینده نزدیک داروهای گیاهی موثر و مثبت طب سنتی را معرفی نماییم.

 

 

 

تجهیزات عمده گروه

 

1- دستگاه فریزدرایر

2- حیوانخانه

3- فیزیوگراف

4- ترمومیکسر

 

5- آزمایشگاه کشت سلول انسانی

منبع:

http://www.imp.ac.ir

نویسنده: سجاد - جمعه ۱٧ آبان ۱۳۸٧
تولید و تجارت گیاهان زینتی در ایران

 بهره گیری  از مواهب طبیعی و ذخایر غنی کشور  برای  اعتلای رشد و توسعه  اقتصادی  پایدار واشتغال مولد  به  مفهوم  بهره وری  اقتصادی است. ایران کشوری  وسیع  با تنوع اب وهوایی است  که  از چهارده  گونه اقلیم آب وهوایی شنا خته شده در جهان  دوازده نوع آنرا  دارا میباشد ، از اینرو از استعداد پرورش طبیعی برای رویش انواع گیاهان برخوردار است. بنابر این تولید و پرورش گیاهان زینتی با توجه به این استعداد طبیعی ونیز نیروی کار ارزان مقرون به صرفه بوده و می تواند علاوه بر تقاضای بازار داخلی بخشی از تقاضای بازار چندین  میلیارد دلاری  انواع گیاهان زینتی را تا مین کند.مسائل گوناکونی در بخش تولید و تجارت گلها و گیاهان  زینتی وجود دارد که مانع  از رسیدن به سهم مناسب در بازار  جهانی این محصول شده  که شناسایی آنها و یا فتن راهکارهای  مناسب برای  رفع  مشکلات می تواند اقتصاد کشور را از درآمد ارزی بیشتر  و اشتغال مناسبتر نیروی انسانی بهره مند سازد. در این  مقاله ضمن بررسی موقعیت  ایران در خصوص  تولید انواع  گیاهان زینتی و تنگنا های  موجود، معرفی گونه های  عمده زینتی در ایران و جهان، به معرفی معضلات موجود در دو بخش تولید و صادرات‏ و راه حلهای مناسب،  جایگاه ایران در بازار جهانی،ارزشهای اقتصادی تولید گیاهان زینتی و وضعیت تولید آن در سایر کشور ها خواهیم پرداخت.

 

کلید واژه : گیاهان زینتی،تولید و تجارت

 

 مکرم روانبخش ،فهیمه آقا قاضیانی

 

منبع :

http://erijd.ir/index.php?option=com_content&task=view&id=118&Itemid=32

نویسنده: سجاد - جمعه ۱٧ آبان ۱۳۸٧
اکالیپتوس و محیط زیست شهری

در مدیریت محیط زیست شهری انتخاب انواع گونه های درختی در فضای سبز شهری دارای اهمیت زیادی است. گونه های انتخابی ضمن داشتن فواید متعدد باید کمترین آثار نامطلوب را داشته باشند.از اهداف این تحقیق بررسی وضعیت رشد اکالیپتوس در فضای سبز شهری با در نظر گرفتن خصوصیات مختلف آن است که در خیابانهای شهر گنبد کاووس بررسی واندازه گیری شد. براساس داده های این تحقیق نتایج زیر حاصل شد : بررسی نشان داده است که اثرات نامناسب اکالیپتوس در اثر رشد سریع اندامهای مختلف مانند ریشه ها، قطر یقه، رشد طولی ، قطر تاج  و عدم سلامتی  تاج وتنه آن به وجود می آید که از عوامل مخرب و برهم زننده سلامتی وزیبایی محیط زیست شهری هستند. بیشترین اثرات نامناسب اکالیپتوس مربوط به رشد قطری یقه، امتداد ریشه وبرآمدگی آن است. این اثرات با تخریب وصدمه به لوله های آب و کانالهای فاضلاب وجدولها ظاهر شدند. به علاوه بیشترین اثرات مخرب در پیاده روهایی دیده شد که با آسفالت پوشیده شده بودند. فاصله بین درختان وکانالهای فاضلاب (جدولها) اثر مستقیمی در تخریب این جدولها دارد. تاج ، شاخه ها وسر شاخه های بیشتر درختان اکالیپتوس ناسالم ویا دارای شکستگی اند.

چنین گونه های درختی  با اندامهای زیرزمینی مانند ریشه ها واندام های هوایی مانند تاج ، اثرات نامناسب بر محیط زیست می گذارند. در نتیجه، درختان سریع الرشدی که رشد قطری زیاد وتاج گسترده وپرحجم دارند نباید در پیاده روها ، خیابانها ، حاشیه جاده ها ، فضاهای سبز شهری ودرنزدیکی مناطق مسکونی کاشته شوند.

کلید واژه ها : محیط زیست، اکالیپتوس، یقه، پیاده رو، تاج، ریشه، فضای سبز 

سید مرتضی موسوی نوکنده، سید علی رضوی، شعبان قلندر آیشی

 منبع:

http://erijd.ir/index.php?option=com_content&task=view&id=136&Itemid=32

نویسنده: سجاد - جمعه ۱٧ آبان ۱۳۸٧
بررسی توانایی جذب فلزات سنگین در گیاه میکوریزایی ممرز (Carpinus betulus L.) در منطقه رودبار

قارچها یکی از مهمترین اجزای زیستی خاک هستند که می‌توانند با ریشه گیاهان همزیستی میکوریزایی ایجاد کنند.این همزیستی علاوه بر تأثیر در جذب عناصر مورد نیاز گیاه وتأمین آب، نقش مهمی در بالا بردن تحمل گیاه نسبت به فلزات سنگین دارد.شناسایی شرایط اکولوژیکی مناسب جهت برقراری این همزیستی در اکوسیستم‌های مختلف به حفظ و بازسازی پوششهای گیاهی کمک می‌کند. در تحقیق حاضر که در بخش غربی از جنگلهای خزری ایران صورت گرفته است ( دامنة درفک رودبار در 3 ایستگاه با ارتفاعهای متفاوت از525 تا  متر1155) ، نمونه‌های ریشه، خاک، برگ گیاه غالب ممرز (Carpinus betulus) در دو فصل پاییز و بهار جمع‌آوری شد و مقاطع ریشه از نظر نوع میکوریزا مورد بررسی قرار گرفت و همچنین تعداد اسپورها در هر گرم خاک برای هر ایستگاه در دو فصل و ارتفاعهای مختلف شمارش گردید. نتایج نشان دادند که فصل و ارتفاع ، هر دو ، بر تعداد اسپور موثرند. میزان فلزات سنگین Ni، Rb، Sr، Zn، Cu، Ba، Pb در خاک و برگ گیاهان با دستگاه فلورسانس اشعه(XRF) X اندازه‌گیری شد. نتایج نشان می دهند که میکوریزا می تواند از جذب Pb در این گیاه ممانعت کند.

 

کلید واژه ها : گیاه ممرز ، فلزات سنگین ، قارچ میکوریزا ، رودبار

 مرمر نقی زاده منجیلی ، حسن زارع مایوان ، فائزه قناتی

منبع :

http://erijd.ir/index.php?option=com_content&task=view&id=138&Itemid=32

نویسنده: سجاد - جمعه ۱٧ آبان ۱۳۸٧
طرح های پژوهشی

.

طرح‌های خاتمه یافته

 

گروه کشت و توسعه

 

1- کنترل شیمیایی بیماریهای بوته میری و لکه برگی کدودارویی Cucurbita pepo convar. styriaca

 

2- بررسی روشهای کاهش هزینه‌های کاشت و برداشت تولید گل بابونه آلمانی Matricaria recutita

 

3- ارزیابی توده‌های سیر ایرانی به منظور تعیین کلون‌های برتر دارویی و زراعی

 

4- مقایسه کمی و کیفی ترکیبات فرار سولفوره موجود در اکوتیپ‌های سیر ایرانی

 

5- جمع‌آوری و شناسایی فون حشرات گیاهان دارویی مزرعه تحقیقاتی پژوهشکده گیاهان دارویی (هلجرد – کرج)

 

6- مقایسه ژنوتیپ‌های گیاه دارویی هوفاریقون

 

7- تأثیر فاصله کشت و زمان برداشت آویشن روی عملکرد اسانس و اندام هوایی و میزان اسانس و تیمول

 

.

گروه فارماکوگنوزی

 

1- شناسایی اجزاء تشکیل دهنده روغن فرار چهارگونه از جنس Stachys جمع‌آوری شده از منطقه ارسباران

 

2- بررسی تغییرات کمی و کیفی اسانس گیاهان آویشن،‌پپرمینت،‌ ترخون و شوید د راندام‌های خشک و تر گیاه

 

3- تعیین مقدار ماده موثره گونه ایرانی گیاه شاتره Fumaria Parviflora Lam.

 

4- بررسی اثرات سیتوتوکسیک عصاره گونه‌های گیاهی موجود در خانواده‌های Solanaceae و Leguminosae موجود در ایران

 

.

گروه فارماکولوژی

 

1- بررسی اثر آلکالوئیدهای گیاه papaver بر فعالیت آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE)

 

2-  بررسی کلینیکی اثربخشی داروی گیاهی Liv 52 و عصاره بذر گیاه ماریتیغال بر سیروز کبدی در بیماران مبتلا به هپاتیت مزمن در مقایسه با دارونما

 

3- مطالعه پریکلینال و بالینی اثرات ضدافسردگی زعفران                                      

 

4- بررسی اثر درمانی عصاره گیاه سیلی‌مارین در کاهش مقاومت انسولینی و قند خون در بیماران دیابتی غیروابسته به انسولین

 

5- بررسی اثرات ضددیابتی پسیلیوم در بیماران دیابتی نوع در مقایسه با دارونما  یک مطالعه بالینی تصادفی دو سوکور

 

6- کارآزمایی بالینی اثرات ضدافسردگی گلبرگ زعفران در بیماران سرپایی در مقایسه بافلوکستین

 

7- بررسی روش خالص سازی آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) از ریه خرگوش

 

8- فرمولاسیون کپسول عصاره ریشه گل قاصد جهت درمان سنگ کیسه صفرا و ترمیم کبد    

 

9- تولید داروی گیاهی کنگرفرنگی جهت کاهش کلسترول خون در انسان 

 

10- بررسی اثر عصاره میوه هندوانه ابوجهل در کاهش قند خون و مقاومت انسولینی  در بیماران دیابتی غیروابسته به انسولین   

 

11- بررسی خاصیت مهارکنندگی ACE در گیاهان‌مورد استفاده برای‌درمان فشارخون در طب سنتی ایران

 

12- بررسی اثر عصاره بذر گیاه Securigera securidaca L. در پایین آوردن قند خون بیماران دیابتی نوع II

 

13- بررسی اثرات ضدویروسی گیاهان دارویی ایران فاز اول         

 

14- بررسی خاصیت مهارکنندگی ACE زیرگونه ژرمینال 20 گیاه دارویی با کاربرد ضدفشار خون در طب سنتی ایران        

 

 .

 

طرح‌های در دست اجراء

 

گروه کشت و توسعه

 

1- ارزیابی فیزیولوژیک و فیتوشیمیایی توده‌های روناس ایرانی به منظور شناسایی و انتخاب بهترین جمعیت‌های گیاهی

 

2-‌ بررسی اثر مقادیر مختلف شوری بر ویژگیهای زراعی و دارویی بابونه شیرازی

 

3- بررسی خواب بذر تعدادی از گیاهان دارویی مهم

 

4- اثر ورمی کمپوست بر عملکرد کمی و کیفی گیاه سنبل‌الطیب

 

5- مقایسه ژنوتیپ‌های مختلف گیاه هوفاریقون از نظر میزان هیپرفورین

 

6- طرح بررسی فلورستیکی و اتنوبوتانیکی منطقه الموت

 

.

گروه فارماکوگنوزی

 

1- بررسی تغییرات فصلی فلاونوئیدهای گیاه Ginkgo biloba کاشته شده در شمال ایران

 

2- بررسی اثرات ضدقارچی گیاهان Pimpinella anisum، Illicium verum، Origanum Vulgare، Coriandrum Sativum و Citrus medica

 

3- بررسی فیتوشیمیایی مقدماتی اسانس، عصاره و اثرات آنتی باکتریائی گیاه رکورد و آویشن استوکو با نام علمی Gontscharovia Popovii

 

4- بررسی ترکیبات شیمیایی و اثرات ضد باکتریایی روغن فرار حاصل از سه گونه Thymus trautvetteri، Teucrium orientale و Satureja intermedia

 

5- جمع‌آوری و شناسایی گیاهان دارویی ایران (فاز اول) با اولویت گونه‌های ذکر شده در فارماکوپه گیاهی ایران

 

6- استاندارد نمودن عصاره‌های الکلی بادرنجبویه و مریم گلی.

 

.

گروه فارماکولوژی

 

1- بررسی اثر داروی گیاهی عدس الملک بر دیابت نوع دوم – با همکاری مرکز تحقیقات غدد و متابولیسم دانشگاه تهران

 

2- بررسی اثر داروی گیاهی ریواس وکنگر فرنگی در پایین آوردن چربی خون در بیماران دیابتی نوع II – با همکاری مرکز تحقیقات غدد و متابولیسم دانشگاه تهران

 

3- بررسی اثر داروی گیاهی مورینگاه در پایین آوردن چربی خون در بیماران دیابتی نوع II – با همکاری مرکز تحقیقات غدد و متابولیسم دانشگاه تهران

 

.

گروه بیوتکنولوژی

 

1- بررسی تنوع ژنتیکی توده‌های سیر ایران با استفاده از نشانگر مولکولی RAPD

2- تکثیر گیاه دارویی ژینکوبیلوبا به روش کشت بافت اجزاء مختلف گیاه

منبع:

http://www.imp.ac.ir/webpage_f.php?web=3-1_f

نویسنده: سجاد - جمعه ۱٧ آبان ۱۳۸٧

 

پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی 
INSTITUTE OF MEDICINAL PLANTS
www.imp.ac.ir


به سایت پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خوش آمدید

Welcome To Institute of Medicinal Plants Site

پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی در مهر ماه 1377 آغاز به کار نمود و در سال 1380 به عنوان مرکز تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی مورد تصویب شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گرفت. در حال حاضر این پژوهشکده با 23 عضو هیأت علمی و کارشناس در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد در چهار گروه پژوهشی فعالیت دارد. چهار گروه این پژوهشکده عبارتنداز:

 

1- گروه کشت و توسعه گیاهان دارویی

 

2- گروه فارماکوگنوزی و داروسازی

 

3- گروه فارماکولوژی و طب کاربردی

 

4- گروه بیوتکنولوژی تولید مواد اولیه دارویی

 

ساختمان اصلی پژوهشکده گیاهان دارویی در مجتمع تحقیقاتی در کیلومتر 55 جاده تهران - قزوین قرار دارد. این مجتمع 14000 مترمربع زیربنای پژوهشی دارد که حدود 40 درصد آن در حال بهره برداری بوده و بقیه در چند سال آینده تکمیل و به بهره برداری خواهد رسید.

 

IMP Complex

 

در کنار ساختمان اصلی 10 هکتار مزرعه و 28 گلخانه تحقیقاتی و تولیدی با اهداف زیر ایجاد شده است:

 

1- کشت گیاه جهت ارایه به بازار گیاهان دارویی

 

2- انجام تحقیقات پیرامون فیزیولوژی، کشت و توسعه گیاهان دارویی

 

3- تولید بذور گیاهان بومی و غیربومی به منظور غنی سازی بانک ژن این گیاهان در کشور

 

4- کشت گلخانه ای گیاهان دارویی در شرایط مختلف اکولوژیکی جهت تعیین نیازهای بهینه گیاهان

 

5- تولید نشاء گیاهان دارویی

 

همچنین این پژوهشکده یک مرکز تولید و بسته بندی گیاهان دارویی به شکل دمنوش دارد که محصولات آن با اسم ارمغان طبیعت در بازار دارویی کشور توزیع می شود.

 

آخرین بروزرسانی: 15آبان ماه 1387 - Last Update: 5 Nov 2008

نویسنده: سجاد - جمعه ۱٧ آبان ۱۳۸٧

 

پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی 
INSTITUTE OF MEDICINAL PLANTS
www.imp.ac.ir


به سایت پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خوش آمدید

Welcome To Institute of Medicinal Plants Site

پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی در مهر ماه 1377 آغاز به کار نمود و در سال 1380 به عنوان مرکز تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی مورد تصویب شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گرفت. در حال حاضر این پژوهشکده با 23 عضو هیأت علمی و کارشناس در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد در چهار گروه پژوهشی فعالیت دارد. چهار گروه این پژوهشکده عبارتنداز:

 

1- گروه کشت و توسعه گیاهان دارویی

 

2- گروه فارماکوگنوزی و داروسازی

 

3- گروه فارماکولوژی و طب کاربردی

 

4- گروه بیوتکنولوژی تولید مواد اولیه دارویی

 

ساختمان اصلی پژوهشکده گیاهان دارویی در مجتمع تحقیقاتی در کیلومتر 55 جاده تهران - قزوین قرار دارد. این مجتمع 14000 مترمربع زیربنای پژوهشی دارد که حدود 40 درصد آن در حال بهره برداری بوده و بقیه در چند سال آینده تکمیل و به بهره برداری خواهد رسید.

 

IMP Complex

 

در کنار ساختمان اصلی 10 هکتار مزرعه و 28 گلخانه تحقیقاتی و تولیدی با اهداف زیر ایجاد شده است:

 

1- کشت گیاه جهت ارایه به بازار گیاهان دارویی

 

2- انجام تحقیقات پیرامون فیزیولوژی، کشت و توسعه گیاهان دارویی

 

3- تولید بذور گیاهان بومی و غیربومی به منظور غنی سازی بانک ژن این گیاهان در کشور

 

4- کشت گلخانه ای گیاهان دارویی در شرایط مختلف اکولوژیکی جهت تعیین نیازهای بهینه گیاهان

 

5- تولید نشاء گیاهان دارویی

 

همچنین این پژوهشکده یک مرکز تولید و بسته بندی گیاهان دارویی به شکل دمنوش دارد که محصولات آن با اسم ارمغان طبیعت در بازار دارویی کشور توزیع می شود.

 

آخرین بروزرسانی: 15آبان ماه 1387 - Last Update: 5 Nov 2008

نویسنده: سجاد - جمعه ۱٧ آبان ۱۳۸٧

 

پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی 
INSTITUTE OF MEDICINAL PLANTS
www.imp.ac.ir


نویسنده: سجاد - جمعه ۱٧ آبان ۱۳۸٧

 

/SID، دریچه‌ای فراروی دانش ایرانی/
بانک جامع همایش‌های علمی کشور ایجاد می‌شود
متن کامل مقالات محققان ایرانی درپایگاه اطلاعات علمی جهاد قابل دسترسی است

معاون مهندسی و نرم افزار مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی با اشاره به این که پایگاه مرکز(SID) در دو بخش فارسی و انگلیسی به نمایه سازی 100 درصد چکیده‌ها و همچنین ارائه متن کامل مقالات محققان ایرانی می‌پردازد از ایجاد بانک جامع همایش‌های علمی کشور در این پایگاه در آینده نزدیک خبر داد.
به گزارش خبرنگار «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مهندس افشین صندوق‌دار که در کارگاه آموزشی معرفی امکانات و خدمات پایگاه «اس آی دی» در دانشگاه صنعتی شریف سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد: نشریات علمی ــ پژوهشی یکی از غنی‌ترین منابع برای استفاده پژوهشگران و محققان است، زیرا عموما نتایج آخرین تحقیقات کشور به صورت مقاله تدوین و در این نشریات به چاپ می‌رسند.
وی افزود: بدیهی است ساماندهی (شناسایی، تهیه و به روز رسانی و ارائه) بیش از 370 عنوان نشریه علمی ــ پژوهشی مصوب برای هر دانشگاه و مراکز علمی در سراسر کشور از جمله مناطق محروم، مستلزم صرف وقت و هزینه بسیار خواهد بود، بنابراین بهره‌مندی از پایگاههای اینترنتی اطلاعات علمی بهترین یا تنها راه حل می‌باشد.
صندوق‌دار خاطر نشان کرد: جهاد دانشگاهی به عنوان یک نهاد عمومی غیر دولتی و ملی در راستای توسعه اطلاع‌رسانی علمی، ایجاد ارتباط و تعامل بیشتر پژوهشگران، ارتقای کیفی فعالیت‌های پژوهشی و همچنین جلوگیری از انجام پژوهش‌های تکراری در کشور، پایگاه اطلاعات علمی را به نشانی اینترنتی
WWW.SID.IR در مرداد ماه سال 83 راه‌اندازی کرد.
وی تصریح کرد: این بانک در دو بخش فارسی و انگلیسی به نمایه سازی 100 درصد چکیده‌ها و همچنین ارائه متن کامل مقالات می‌پردازد.
معاون مهندسی و نرم افزار مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی، با بیان این که ماهانه بیش از 5 میلیون مراجعه کننده در تمامی گروههای علمی به طور آزاد و بدون محدودیت از این اطلاعات بهره می‌برند، اظهار داشت: یکی دیگر از خدمات منحصر به فرد و ممتاز پایگاه اطلاعات علمی ارائه سرویس گزارش‌های استنادی نشریات به صورت کاملا پویا (آنلاین) می‌باشد.
وی در این خصوص ادامه داد: در این سرویس امکان ارزیابی و رتبه بندی نشریات بر اساس معیارهای جهانی علم سنجی از طریق شاخص تاثیر و شاخص آنی و همچنین امکان شناسایی مقالات و نویسندگان پر استناد به طور سالانه مسیر می‌باشد.
صندوق‌دار افزود: با توجه به وجود مقالات و امکان شناسایی استنادات همه نویسندگان نشریات علمی ــ پژوهشی در پایگاه SID شرایط بررسی و ارزیابی عملکرد نویسندگان و نیز اخذ تصمیم برای حمایت از برترین‌های پژوهش و تحقیق در تمام موضوعات علمی در سطح کشور فراهم شده است.
وی اعلام کرد: به زودی اطلاعات جمع‌آوری شده همایشهای علمی برگزار شده و آتی کشور در پایگاه SID نمایه شده و محققان و علاقمندان می‌توانند از بانک جامع و روزآمد همایشهای علمی کشور نیز بهره‌مند شوند.
معاون مهندسی و نرم افزار مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی، ضمن اعلام این که استفاده از مقالات این بانک به صورت رایگان می‌باشد، اظهار کرد: در حال حاضر در بخش پزشکی، 96 نشریه به فارسی و 39 نشریه به زبان انگلیسی، علوم پایه 19 نشریه فارسی و 9 نشریه انگلیسی، فنی و مهندسی 29 نشریه فارسی و 21 نشریه انگلیسی، کشاورزی 38 نشریه فارسی و 9 نشریه انگلیسی و در بخش هنر و معماری سه نشریه فارسی در این بانک پوشش‌دهی شده‌اند.ح/الف

منبع:

http://www.acecr.net/frmArticle_fa-IR.aspx?ID=458724&CategoryID=15

نویسنده: سجاد - جمعه ۱٧ آبان ۱۳۸٧

 

میوه کاری
مؤلف : دکتر رسول جلیلی مرندی
ناشر : جهاددانشگاهی واحد آذربایجان غربی
نوبت چاپ : دوم- 84

فلات ایران از مهمترین مراکز اقلیمی برای پرورش میوه محسوب می گردد و ایران یکی از کشورهای مهم پرورش و تولید میوه در دنیا به شمار می آید و ایرانیان از 1500 سال قبل با فن پرورش درختان میوه آشنایی داشتند . ایران با توجه به عرض جغرافیایی و شرایط مختلف اقلیمی ، از مناطق کمیاب برای کشت و کار و پرورش انواع میوه های سردسیری ،‌نیمه گرمسیری و گرمسیری می باشد . به طور کلی اقلیم سردسیر شمالی در شمال غرب ، شمال مرکزی ، منطقه غرب ، جنوب مرکزی ، مناطق شرقی و فارس شرایط لازم را برای پرورش درختان میوه مناطق معتدل سرد و گرم همچون گوجه، آلو ، گیلاس، آلبالو ،‌به ، شلیل ، هلو ، زردآلو ، فندق ، بادام ، گردو و انگور فراهم می نماید. اقلیم نیمه سردسیر و خشک فلات مرکزی موجب رشد و پرورش انار، انجیر ، پسته و انگور می گردد و اقلیم نیمه گرمسیری ساحلی شرایط مناسب را برای کشت و کار مرکبات ، کیوی فروت، خرمال، زیتون و چای به وجود می آورد، همچنین اقلیم گرمسیری خشک و مربوط جنوب کشور منطقه مناسب برای پرورش خرما، موز و انبه می باشد.
کتاب حاضر براساس سرفصل های توصیه شده از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای دروس میوه کاری ، میوه های معتدله ، میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری و میوه های ریز تنظیم گردیده است تا به عنوان کتاب درسی مورد استفاده قرار گیرد .
این کتاب در قالب 251 صفحه و با قیمت 28000 ریال در دسترس دانشجویان و علاقه‌مندان قرار دارد .

منبع:

http://www.acecr.net/frmArticle_fa-IR.aspx?ID=10977&CategoryID=27

نویسنده: سجاد - جمعه ۱٧ آبان ۱۳۸٧

 

فیزیولوژی بعد از برداشت
(جابه جایی و نگهداری میوه ، سبزی و گیاهان زینتی)
مؤلف : دکتر رسول جلیلی مرندی
ناشر: جهاددانشگاهی واحد آذربایجان غربی
نوبت چاپ: اول – 1383

گیاهان باغی ، بویژه میوه ها و سبزی ها محصولاتی بسیار حساس بوده و سهل انگاری و عدم دقت کافی در زنجیره های مختلف بازار از جمله بسته بندی ، حمل و نقل ، نگهداری و انتقال محصول به عمده فروش ها و خرده فروش ها موجب ضایعات و تلفات محصول برداشت شده گردیده و کیفیت آن را کاهش می دهد . با توجه به اینکه کشورما از مناطق مهم تولید محصولات باغی در دنیا بشمار می آید ،‌بنابراین برای حفظ کیفیت محصول و کاهش ضایعات پس از برداشت و فراهم آوردن امکان صادرات محصول به کشورهای دیگر ، رعایت استانداردهای بین المللی ، بسته بندی و حمل و نقل امری ضروری می باشد .
علم فیزیولوژی بعد از برداشت روش های اصولی برداشت ، بسته بندی ، نگهداری و حمل و نقل محصول را بررسی می کند و مباحث آن می تواند برای صاحبان کارگاه های بسته بندی ، سردخانه ها ، کارخانجات صنایع غذایی ، صادرکنندگان و سایر علاقه مندان مفید واقع گردد. کتاب حاضر براساس سرفصل های تدوین شده از سوی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری برای درس فیزیولوژی بعد از برداشت تنظیم شده است تا به عنوان کتاب درسی مورد استفاده قرار گیرد . همچنین در این کتاب به عوامل موثر قبل از برداشت محصول ،‌فیزیولوژی  بعد از برداشت گل های زینتی و ناهنجاری های فیزیولوژیکی آنها نیز اشاره شده است .
لازم به ذکر است این کتاب در قالب 276 صفحه و با قیمت 2900 تومان در اختیار دانشجویان و علاقه مندان قرار گرفته است .

منبع :

http://www.acecr.net/frmArticle_fa-IR.aspx?ID=10993&CategoryID=27

نویسنده: سجاد - جمعه ۱٧ آبان ۱۳۸٧

 

راهنمای تداخلات گیاهان دارویی با داروهای شیمیایی (به انضمام موارد منع مصرف و عوارض گیاهان دارویی)
مولفین: دکتر فرحناز خلیقی سیگارودی، میترا تقی زاده، دکتر صغری جاروندی
نوبت چاپ: اول- 1384
ناشر: انتشارات جهاددانشگاهی واحد شهیدبهشتی

هزاران سال است که ساکنین مناطق مختلف جهان، از گیاهان برای درمان بیماری ها و حفظ سلامتی استفاده می نمایند. بسیاری از داروهایی که امروزه تجویز می شوند از گیاهان مشتق شده اند. یک چهارم از داروهای مرسوم، که حدود 120 داروی جدید نسخه شده را شامل می شوند، حاوی حداقل یک ترکیب فعال مشتق شده از گیاهان می باشند. داروهایی نظیر آسپیرین، آتروپین، کدئین، مرفین، کلشی‌سین، دیگوکسین و افدرین همگی منشاء گیاهی دارند.
به گزارش سازمان جهانی بهداشت، 80 درصد جمعیت دنیا از درمان های گیاهی استفاده می نمایند. امروزه تعداد زیادی از بیماران به طور همزمان از چند دارو، گیاه و مکمل غذایی استفاده می نمایند. به موازات اثرات مفید حاصل از ترکیبات مختلف موجود در گیاهان، امکان بروز عوارض و تداخل ناشی از مصرف توام فرآورده های مختلف گیاهی و شیمیایی نیز وجود دارد، که واضح است پیش بینی تمامی این تداخلات بسیار مشکل بوده و از طرف دیگر تصور عدم ایجاد تداخل نیز بی اساس می باشد.
برای حل این مشکل، شناخت مکانیسم تداخلات دارو- دارو و گیاه- دارو ضروری به نظر می رسد. شناخت این مکانیسم ها، باعث تشخیص تداخلات بالقوه می شود، که برای جلوگیری از بروز آنها باید تصمیم مناسبی اتخاذ نمود. باید توجه داشت که مصرف توام فرآورده های گیاهی و داروهای شیمیایی همیشه باعث تداخل بالینی گیاه- دارو نمی شود، هرچند که نمی توان وجود بالقوه آن را انکار نمود.
علاوه بر آن منظور از واژه تداخل، همیشه به معنای تداخلات مضر نمی باشد، بلکه در برخی موارد، تداخلات مفیدی که در اثر مصرف چند فرآورده دارویی مختلف اعم از گیاهی و شیمیایی نیز ممکن است بروز نماید، می تواند مدنظر قرار گیرد.
بنابراین همک برای پیشگیری از بروز تداخلات مضر و هم برای استفاده مناسب از تداخلات مفید، داشتن آگاهی کافی نسبت به احتمال بروز هر یک از این تداخلات، ضروری به نظر می رسد.
 
در فصل اول کتاب حاضر، اشاره مختصری به مکانیسم های مختلف تداخلات شده و در فصول بعدی به تفصیل به شرح تداخلاتی که از گیاهان مختلف در منابع گوناگون آمده است، پرداخته می شود. در بخش ضمایم نیز موارد منع مصرف گیاهان دارویی در دوران بارداری و شیردهی و بیماری های مختلف، همچنین عوارض جانبی گیاهان دارویی و آزمون هایی که باید در بیمارانی که گیاهان دارویی مصرف می کنند مورد بررسی قرار گیرند، جداولی ارایه می شوند.
لازم به ذکر است ، این کتاب با قیمت12000ریال ودر قالب114صفحه در اختیار علاقه مندان قرار دارد.ح/الف

منبع :

http://www.acecr.net/frmArticle_fa-IR.aspx?ID=37393&CategoryID=27

نویسنده: سجاد - جمعه ۱٧ آبان ۱۳۸٧

 

تربیت و هرس درختان سیب و گلابی

کتاب تربیت و هرس درختان سیب و گلابی ترجمه دکتر نعمت‌ا... اعتمادی و مهندس علی‌اکبر

ابذل توسط مرکز انتشارات جهاددانشگاهی واحد صنعتی اصفهان در بهار 85 با تیراژ 2000 جلد و قیمت 13500 ریال منتشر شده است. این کتاب مجموعه‌ای از راهکارهای علمی و عملی روشهای تربیت و هرس درختان بخصوص درختان سیب و گلابی است.
در بخشهای ابتدایی کتاب، به اصول کلی هرس و مواردی چون رابطه میوه‌دهی و رشد رویشی، مدیریت نور، اثرات فیزیولوژیکی هرس، انواع برشهای هرس و قدرت رشد اشاره شده است. در سایر فصول  هرس تابستانه، تربیت درختان جوان سیب و گلابی در سیستم‌های مدیریتی مختلف (سیستم پیشاهنگ مرکزی، فرم تربیتی پیشاهنگ چندتائی، سیستم تربیت بوته ترکه‌ای، فرم محور مرکزی (محور فرانسه‌ای)، فرم پنجه‌ای تابع پوشش لینکلن، سیستم داربستی جناغی) و اصلاح درختان مورد بررسی قرار گرفته است.ح/الف

منبع :

http://www.acecr.net/frmArticle_fa-IR.aspx?ID=92467&CategoryID=27

 

نویسنده: سجاد - جمعه ۱٧ آبان ۱۳۸٧

 

طراحی و راه اندازی کارگاه
پرورش کرم خاکی
مولف:سیف اله فرمحمدی
ناشر:جهاددانشگاهی واحد صنعتی اصفهان

طراحی و راه اندازی کارگاه
پرورش کرم خاکی
مولف:سیف اله فرمحمدی
ناشر:جهاددانشگاهی واحد صنعتی اصفهان
نوبت چاپ:اول-سال 1385
تمامی کرم‌های خاکی در ردة اولیگوکیتها (Oligocheata) طبقه‌بندی می‌شوند و تاکنون بیش از 3000 گونه از آنها شناسایی شده است. گسترش انواع کرم‌های خاکی در تمامی نقاط جهان

یکسان نیست و عوامل متعددی باعث شده تا یک یا چند گونه از جمعیت بیشتری برخوردار گردند. برای مثال در مناطق متعدله نیمکرة شمالی، گسترش انواع خانواده لومبریسیده (Lumbricidae) از همه بیشتر بوده، اما امروزه در نقاط گرمسیری نیز به دلیل دخالت‌های انسان این خانواده از کرم‌های خاکی نیز گسترش یافته است .
بسیاری از مطالب مربوط به مباحث بیولوژی، اکولوژی، پراکنش جمعیتی کرم‌های خاکی و رده‌بندی آنها در مجموعه‌ای تحت عنوان «بیولوژی کرم‌های خاکی» آورده شده است. همچنین مطالب جامع و کاملی در مجموعة دیگری تحت عنوان «تکثیر و پرورش کرم‌های خاکی» ذکر شده‌اند، لذا جهت جلوگیری از تکرار مکررات دراین کتاب جهت یادآوری و یا اینکه احتمالاً خواننده به دیگر کتاب‌ها دسترسی نداشته باشد در جاهایی که نیاز بوده تنها اشارات مختصری به آنها شده است.
با توجه به کثرت علاقمندان و کمبود منابع علمی به زبان فارسی در این زمینه کتاب حاضر بر اساس تجربیات و کارگاه های آموزشی برگزار شده توسط نگارنده به رشته تحریر درآمده تا با برآوردن قسمتی از نیازهای علمی بتواند به عنوان یک راهنمای کاربردی در اختیار متقاضیان قرار گیرد.
کتاب حاضر در شش فصل تدوین گشته که به ترتیب شامل بخش‌های بیولوژی کرم‌های خاکی، تجهیزات و امکانات موردنیاز جهت راه‌اندازی کارگاه، مواد مورد نیاز پرورش، محصولات کارگاه، اقتصاد کارگاه و وضعیت بازار و سازمان های حمایت کننده این صنعت می‌شود.
گفتنی است،این مجموعه در قالب 104 صفحه و با قیمت 10000 ریال در اختیار علاقمندان قرار دارد.ح/الف

منبع :

http://www.acecr.net/frmArticle_fa-IR.aspx?ID=347728&CategoryID=27

نویسنده: سجاد - جمعه ۱٧ آبان ۱۳۸٧

 

حاصلخیزی بیولوژیک خاک

حاصلخیزی بیولوژیک خاک
مولفین: لنیت ک. ابوت، دانیل و. مورفی
مترجمین: هادی اسدی رحمانی، احمد اصغرزاده، کاظم خاوازی، فرهاد رجالی، غلامرضا ثواقبی
سال انتشار: 1386
نوبت چاپ: اول
ناشر: سازمان انتشارات جهاددانشگاهی شعبه واحد تهران
کتاب «حاصلخیزی بیولوژیک خاک» با موضوع استفاده از اراضی زراعی، به تأثیرات عملیات مدیریتی بر بخش زنده خاک و فرایندهایی از آن می‌پردازد که در حاصلخیزی بیولوژیک خاک نقش دارند. اگرچه عموماً عوامل فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیک به عنوان مهم‌ترین عوامل حاصلخیزی خاک شناخته شده‌اند ولی غالباً در مقایسه با بخش بیولوژیک، به مدیریت بخش‌های فیزیکی و شیمیایی خاک توجه بیشتری شده است.
این کتاب اطلاعاتی را در رابطه با چگونگی تاثیر عملیات مدیریت اراضی کشاورزی برجنبه‌های فیزیکی و شیمیایی حاصلخیزی خاک و تاثیری نهایی آن برفرآیندهای بیولوژیک خاک و یا برعکس ارائه می‌کند.
کتاب حاضر، هم چنین به بررسی جایگاه مهم بیولوژی خاک در اکوسیستم‌های کشاورزی پرداخته و اهمیت حاصلخیزی بیولوژیک را در تغییر شرایط فیزیکی و شیمیایی خاک ناشی از

عملیات مدیریت زراعی نشان می‌دهد.
در فصول مختلف این کتاب، ضمن توصیف نقش‌های بی‌دلیل گروه‌های مختلف موجودات خاکزی، جنبه‌های بیولوژیک تاثیرگذار بر حاصلخیزی خاک، به طور روشن از جنبه‌های فیزیکی و شیمیایی تفکیک شده‌اند.
دو فصل از این کتاب به نقش‌های مفید جانوران خاکزی در ایجاد تغییرات شیمیایی و نیز تاثیر بر ویژگی‌های مهم فیزیکی خاک اختصاص یافته، موضوعاتی که به طور نسبی کمتر مورد بررسی و ارزیابی محققین قرار داشته است. در فصول دیگر، اهمیت فراوانی و تنوع میکرو ارگانیسم‌های خاکزی در انجام فرآیندهای ضروری برای گیاه مانند چرخه عناصر غذایی در خاک و به ویژه نقش‌های کلیدی این موجودات در فراهمی عناصر غذایی و تولید عوامل محرک رشد گیاه در ناحیه ریز و سفر، توصیف شده است.
در تدوین هریک از فصول این کتاب، متخصصین صاحب نام در سطح جهانی، حاصل تجربیات شخصی و نیز نتایج پژوهش‌های سایر محققین را در سطح اطلاعات علمی روز مطرح کرده و راهکارهای مناسب برای مدیریت پایدار تولیدات کشاورزی به طور همگام با حفظ کیفیت و سلامت منابع خاک و محیط زیست ارائه داده‌اند.
مطالعه این کتاب نه تنها برای محققین علوم خاک، بلکه برای تمامی دانش پژوهان علاقه‌مند به زمینه‌های مختلف کشاورزی و محیط زیست توصیه می‌شود.
کتاب حاضر در 312 صفحه با تیراژ هزار نسخه و به قیمت 40 هزار ریال به چاپ رسیده است.ح/الف

منبع:

http://www.acecr.net/frmArticle_fa-IR.aspx?ID=453485&CategoryID=27

 

نویسنده: سجاد - جمعه ۱٧ آبان ۱۳۸٧

 

فیزیولوژی گیاهان زراعی

نویسنده: فرانکلین پی. گاردنر، آر.برنت پی پرس، راجرال. میشل
ترجمه: دکترعوض کوچکی، دکتر غلامحسین سرمدنیا
نوبت چاپ: سیزدهم
سال: 1386
ناشر: سازمان انتشارات جهاددانشگاهی واحد مشهد

فیزیولوژی گیاهان زراعی» شاخه نسبتا جدیدی از علم فیزیولوژی گیاهی است و تدریس آن در دانشکده‌های کشاورزی در سطح دنیا سابقه چندانی ندارد. در ایران نیز تدریس این درس از

چندین سال گذشته شروع شده است.
کتاب حاضر از جمله اولین کتاب‌هایی است که در زمینه فیزیولوژی گیاهان زراعی است و در آن مثال‌های مناسبی برای گیاهان مختلف زراعی آورده شده است.
نظم این کتاب بر خلاف چاپ‌های گذشته، به صورت محصول به محصول نیست بلکه بر مفاهیم فیزیولوژیکی و عوامل موثر بر متابولیسم، رشد و تکثیر گیاهان تاکید می‌شود.
کتاب فیزیولوژی گیاهان زراعی در ابتدا به مبحث فتوسنتز، تثبیت 2CO توسط جوامع گیاهی، انتقال و توزیع مواد فتوسنتزی، روابط آب، تغذیه عناصر معدنی و تثبیت بیولوژیکی ازت می‌پردازد.
در بخش‌های بعدی این کتاب، مبحث تنظیم رشد گیاه، رشد و نمو، جوانه زدن بذرها، رشد ریشه، رشد رویشی و تولید گل و میوه را مورد بررسی قرار داده است.
کتاب حاضر در 400 صفحه و به شمارگان 2100 نسخه و به قیمت 30 هزار ریال به چاپ رسیده است.
مطالعه این کتاب به دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته‌های مختلف کشاورزی و نیز دانشجویان گیاه شناسی توصیه می‌شود.ح/الف

 منبع:

http://www.acecr.net/frmArticle_fa-IR.aspx?ID=454839&CategoryID=27

نویسنده: سجاد - جمعه ۱٧ آبان ۱۳۸٧

 

کشاورزی پایدار

کشاورزی پایدار
ترجمه: دکتر عوض کوچکی – دکتر ابوالحسن هاشمی دزفولی
نوبت چاپ: ششم - 1387
تیراژ: 1550
ناشر: انتشارات جهاددانشگاهی واحد مشهد

سیستم‌های کشاورزی پایدار، سیستم‌هایی هستند که برای حصول تولید در درازمدت و

سازگاری محیطی بر نهاده‌های کم انرژی و مقادیر کمی مواد شیمیایی متکی هستند. برای سیستم‌های پایدار استفاده از اثرات متقابل و فرآیندهای اکولوژیکی ضروری است.
کشاورزی پایدار باید ازنظر اکولوژیکی، مناسب، ازنظر اقتصادی، توجیه‌پذیر و ازنظر اجتماعی، مطلوب باشد. در کشاورزی پایدار دو اصل کلیدی وجود دارد که در آن استفاده از مواد شیمیایی به‌خصوص آفت‌کش‌ها و کودها باید به حداقل برسد. مزرعه به‌صورت جامع نگریسته شود. بعضی از متخصصین که بر جنبه‌های اکولوژیکی سیستم زراعی تأکید می‌کنند. آن را کشاورزی ارگانیک، بیولوژیک، اکولوژیک، طبیعی و یا جایگزین می‌نامند. بعضی دیگر که به پویایی منابع اکوسیستم زراعی توجه دارند، آن را کشاورزی کم نهاده یا کارآمد ازنظر انرژی می‌نامند. برخی دیگر از متخصصین بر جنبه‌های اجتماعی و اکولوژیکی تأکید دارند و بعضی دیگر عملیات خاصی براساس روابط اکولوژیکی و اجتماعی را درنظر می‌گیرند که به آن بیودینامیک می‌گویند.
کتاب حاضر مشتمل بر پنج فصل است و ابتدا با کلیاتی درباره کشاورزی پایدار آغاز می‌کنند و سپس به مباحث اجزاء سیستم‌های کشاورزی پایدار، اهمیت تلفیق در سیستم‌های کشاورزی پایدار، تجارت کشاورزی پایدار در جهان و اثرات اکولوژیکی کشاورزی پایدار می‌پردازد.
کتاب «کشاورزی پایدار» در 164 صفحه و به‌قیمت 16 هزار ریال دراختیار علاقه‌مندان قرار دارد.ح/الف

منبع :

http://www.acecr.net/frmArticle_fa-IR.aspx?ID=458369&CategoryID=27

 

نویسنده: سجاد - یکشنبه ۱٢ آبان ۱۳۸٧
مجله تحقیقات مهندسی کشاورزی تابستان 1382; 4(15):21-32.
 

بررسی اثر طول بستر گیاه نی بر استهلاک انرژی پتانسیل موج در ساحل

رودخانه‌ ها

 
مسجدی علیرضا,موسوی جهرمی سیدحبیب
 
 
 

استفاده از پوشش گیاهی به منظور حفاظت و پایداری سواحل رودخانه ها

 از جمله مسایلی است که از جنبه های علمی، فنی، اقتصادی و زیباسازی

آن مورد توجه می باشد. این شیوه از جمله روشهایی است که به طور

طبیعی قابلیت تجدید حیات و بازسازی خود را دارد. هدف از این تحقیق

بررسی آزمایشگاهی میزان استهلاک انرژی موج توسط گیاه نی می باشد.

 تعداد کل آزمایشهای انجام شده در این تحقیق در حدود 80 مورد ‎‎آزمایش

 بر روی گیاه نی است. این تحقیق با استفاده از کانال موج با طول 8 متر،

 عرض 5/0 متر و ارتفاع 8/0 متر در آزمایشگاه هیدرولیک دانشگاه شهید

چمران اهواز انجام شده است. کلیه آزمایش ها با استفاده از امواج منظم

 انجام شده اند. امواج با طول موجهای0/1، 5/1، 0/2، 5/2، 3.0، 3.5 متر

و ارتفاع متفاوت، در آب با عمق 5/0 متر به طرف نی ها رانده شده و

 عملکرد هیدرولیکی نی ها در مقابل امواج در فلوم موج مورد بررسی

و نتایج مورد بحث و تحلیل قرار گرفته است.
با انجام تحلیل ابعادی ابتدا روابطی بین پارامترها برقرار
وسپس با توجه

 به نتایج حاصل از بررسی های آزمایشگاهی، معادله تجربی جهت

 تعیین ضریب عبور موج ارایه گردید است. آنگاه ضمن مقایسه این

دست آورد با نتایج حل دقیق و همچنین اندازه گیری های آزمایشگاهی،

میزان انطباق هر یک از نتایج با یکدیگر با استفاده از روش تطابق

منحنی (Curve fitting) مشخص گردد. با توجه به نتایج حاصل از

 آزمایش های انجام شده و همچنین معادله تجربی ارایه شده در

این تحقیق و مقایسه نتایج میتوان نتیجه گرفت که با افزایش طول

 بستر نی، ضریب عبور موج به صورت غیر خطی کاهش می یابد.

 
کلید واژه: آبراهه ها، استهلاک انرزی، حفاظت سواحل، نی، طول بستر
نویسنده: سجاد - یکشنبه ۱٢ آبان ۱۳۸٧
: علوم خاک و آب 1383; 18(2):208-218.
 
تخمین تعرق خیار گلخانه‌ ای با استفاده از شبکه عصبی مصنوعی
 
فتحی پرویز,کوچک‌زاده مهدی
 
 

 پیش‌بینی دقیق تعرق گیاه در مدیریت بهینه گلخانه‌ها، جهت تولی

د محصول با کیفیت و کمیت بالا، نقش حیاتی دارد. از جمله دقیق‌ترین

 روش‌ها برای اندازه‌گیری تعرق، استفاده از لیسیمتر‌های وزنی و یا

 روش بیلان آبی می‌باشد. به علت هزینه بالا و طولانی بودن زمان

 اندازه‌گیری و همچنین نیاز به انجام آزمایشات دقیق، اندازه‌گیری

تعرق با روش‌های فوق‌الذکر در گلخانه‌های موجود در سطح کشور

 معمولاً امکان‌پذیر نبوده و به صرفه نیست. علاوه بر آن اندازه‌گیری‌های

 انجام شده، خاص گلخانه مورد آزمایش بوده و قابل تعمیم به سایر

 گلخانه‌ها نمی‌باشد. تاکنون تحقیقات فراوانی برای یافتن ارتباط

میان مقدار تعرق و متغیرهای اقلیمی داخل گلخانه صورت پذیرفته

است که در آنها معمولاً سعی شده با اندازه‌گیریهای آزمایشگاهی،

 منحنی مناسبی بر داده‌های حاصل برازش شود. لیکن معمولاً ا

رتباط آنها به صورت خطی در نظر گرفته می‌شود و همین موضوع

 موجب ایجاد خطا در تخمین تعرق گیاهان گلخانه‌ای می‌گردد.

هدف از این تحقیق استفاده از شبکه عصبی جهت تخمین نیاز آبی

 خیارگلخانه‌ای می‌باشد. به همین منظور، شبکه‌ای از نوع

پرسپترون چند لایه با قانون یادگیری پس انتشار خطا برای بازیابی

 نگاشت غیرخطی میان تشعشعات خورشیدی داخل گلخانه و

 مقدار تعرق خیارگلخانه‌ای طراحی و به کمک آن مقدار تعرق

تخمینی بدست آمد. نتایج نشان داد که انطباق خوبی بین

 مقادیر پیش‌بینی شدة تعرق بوسیله شبکة عصبی مصنوعی

 و داده‌های اندازه‌گیری شده، وجود دارد و خطای ایجاد شده

کمتر از روش تجربی ارائه شده بوسیله یانگ می‌باشد.

 
کلید واژه: تخمین هوشمند، تعرق، خیار گلخانه‌ ای، شبکه عصبی مصنوعی
 
 
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :


زیارت عاشورا
وضعیت یاهو مذهبی
پیج رنک گوگل ساعت فلش مذهبی اوقات شرعی

بسيجي يعني علي
Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net

Powered by aeka.persianblog.ir

بانک صوت و فیلم مذهبی
PageRank
بسيجي يعني علي
مجله دانش سبز
PageRank RSS Feed Readers outils webmaster
دریافت کد
>>فرم اشتراک<<
{PAGETITLE}
pagerank search engine optimization Submit ExpressSearch Engine Marketing Services تماس با ما