کشاورزی لرستان - اولین مجله علمی کشاورزی دانش سبز (دانشجویان لرستانی)
در سال1387 سال نوآوری و شکوفایی ایران اسلامی شروع کار و تلاش می کنیم آخرین اخبار و مقالات علمی کشاورزی و لینک سایتهای برتر کشاورزی را در وب قرار دهیم ...
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سجاد - چهارشنبه ٢٧ خرداد ۱۳۸۸

 

رئیس موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور در گفتگو با ایانا: 


تحقیقات تقاضامحور در کشور گسترش می‌یابد 


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: پژوهش و تحقیقات 

توسعه تحقیقات مشتری، تقاضامحور و اثربخش به ویژه در زمینه روشهای غیرشیمیایی و بیولوژیک در دستور کار موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور قرار گرفت.


رئیس موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور با اعلام این مطلب در گفتگو با خبرنگار ایانا گفت: به مدت دو روز روسای بخشهای تحقیقاتی گردهم آمده‌اند تا در زمینه مسائل و مشکلات موجود و برنامه‌های آتی و راهبردی پیش‌بینی شده بحث و بررسی کنند.

دکتر عسگری افزود: بخشی از توان گیاهپزشکی کشور در ستاد موسسه مستقر است ولی بخش اعظمی از آن در استانها به صورت بخشهای تحقیقاتی گسترده شده است.

وی با اشاره به اینکه خودکفایی و امنیت و سلامت غذایی با هماهنگی تمامی بخشها امکان‌پذیر است، گفت: در قالب شش برنامه راهبردی در زمینه‌های عوامل خسارتزای جانوری، عوامل خسارتزای بیماریزا، رده‌بندی موجودات زنده، آفت‌کشها، علفهای هرز و برنامه راهبردی تولید محصولات ارگانیک برنامه‌های این موسسه و بخشهای ذی‌ربط هماهنگ خواهد شد.

دکتر عسگری برنامه تولید محصولات ارگانیک را از برنامه‌های جدید این موسسه برشمرد و خاطرنشان کرد: از سالیان گذشته محققان این موسسه با سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی FAO در قالب آموزشی کشاورزان و تسهیلگران برنامه‌های منسجمی داشته است ولی با تاکیدات معاونت تولیدات گیاه، این برنامه با شتاب بیشتری پیش خواهد رفت.

گفتنی است گردهمایی روسای بخشهای تحقیقات گیاهپزشکی کشور از صبح امروز آغاز و تا فردا ادامه خواهد داشت./

 

خبرنگار: مژگان ستار

 

نویسنده: سجاد - چهارشنبه ٢٧ خرداد ۱۳۸۸


با هدف حفظ تنوع زیستی کشور 

کلکسیون ملی باکتریهای مفید راه‌اندازی شد 


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: پژوهش و تحقیقات 

کلکسیون ملی کشت پروکاریوت‌ها و باکتریهای مرتبط با گیاهان در مؤسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور راه‌اندازی شد.

به گزارش ایانا از روابط عمومی مؤسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور، کلکسیون ملی باکتریهای مفید به همت محققین این مؤسسه و تحت سرپرستی آقای دکتر علیزاده علی‌آبادی راه‌اندازی شده است.

 

در همین رابطه، دکتر علیزاده گفت: مؤسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی با توجه به وظایف راهبردی خود در حفظ ذخایر زیستی، از دو سال پیش و در قالب یک طرح پنج ساله که به تصویب سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی رسیده، اقدام به راه‌اندازی کلکسیون کشت پروکاریوت‌های مرتبط با گیاهان کرده است.

 

عضو هیأت علمی مؤسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی در ادامه افزود: شناسایی و نگهداری پروکاریوت‌های مرتبط با گیاهان اعم از بیماری‌زا، همزیست و آنتاگونیست از وظایف اصلی این کلکسیون است.

 

وی ادامه داد: این کلکسیون می‌تواند در کنار حفظ و نگهداری از ذخایر زیستی ارزشمند ملی، دولت و بخش خصوصی را از لحاظ علمی، تحقیقات پایه و کاربردی و نهایتا توسعه و بهبود تولیدات کشاورزی یاری رساند.

 

دکتر علیزاده ضمن اعلام آمادگی مؤسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی در نگهداری ایمن، علمی و قانونمند جدایه‌های جمع‌آوری شده توسط اساتید، دانشجویان و محققین کشاورزی و علوم زیستی سراسر کشور اظهار امیدواری کرد که دستگاهها و بخشهای سیاست‌گذار و اجرایی کشور، حمایتهای معنوی و مادی خود را از این اقدام مهم علمی به عمل آورند.

 

بنابراین گزارش، تعدادی از مهمترین کلکسیونهای زیستی کشور از جمله کلکسیون ملی نماتدهای بیمارگر گیاهی، کلکسیون ملی ویروسهای گیاهی و کلکسیون قارچهای زنده ایران، در مؤسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور نگهداری و مراقبت می‌شوند.

 

علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به پایگاه اینترنتی مؤسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور به آدرسWWW.iripp.ir  مراجعه نمایند.

نویسنده: سجاد - چهارشنبه ٢٧ خرداد ۱۳۸۸

 


معاون وزیر: 

نمونه‌های بخش کشاورزی، تحت حمایت بنیاد نخبگان قرار می‌گیرند 


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: پژوهش و تحقیقات 

برنامه‌ریزی برای تحت حمایت قرار گرفتن بهره‌برداران نمونه بخش کشاورزی توسط بنیاد نخبگان انجام شده است.

به گزارش خبرنگار ایانا، معاون وزیر جهاد کشاورزی با اعلام این مطلب در جمع خبرنگاران گفت: در سی‌امین سالگرد تاسیس جهاد سازندگی و آغاز هفته جهاد از 22 تا 29 خرداد ماه سال جاری از 96 بهره‌بردار نمونه تجلیل می‌شود.

 

دکتر جهانگیر پرهمت افزود: برخی از قهرمانان تولید، دارای رکورد جهانی هستند و در آینده خواهند توانست به عنوان مربیان تولید عمل کنند.

 

وی درباره برخی از عملکردهای بهره‌برداران نمونه در سال جاری گفت: عملکرد بهره‌بردار نمونه گندم آبی 1/12 تن در هر هکتار است، در حالی که متوسط عملکرد کشوری 7/3 تن در کشور است.

 

همچنین در گندم دیم عملکرد بهره‌بردار نمونه 5/14 تن در هکتار است در حالی که متوسط عملکرد کشور 1/4 تن است.

 

دکتر پرهمت عملکردهای کشاورزان نمونه در محصول برنج را 2/15 تن در هکتار برشمرد و گفت: متوسط عملکرد کشوری 1/4 تن در هکتار است و در سایر محصولات ازجمله پنبه، ذرت دانه‌ای،‌چغندرقند، سیب‌زمینی، کلزا، سویا، پیاز، سیب درختی، جو آبی، پسته و انگور به ترتیب عملکرد بهره‌برداران نمونه 1/8، 5/16، 159، 6/134، 6/6، 5/8، 137، 132، 6/12، 8/13 و 125 تن در هکتار است در حالی که متوسط عملکرد کشوری در این محصولات به ترتیب 2/2، 4/7، 6/36، 26، 5/1، 2، 36، 3/16، 2/3، یک و 5/12 تن در هکتار است.

 

وی تعداد محصولات نمونه در سال جاری را 19 محصول برشمرد و خاطرنشان کرد: میانگین عملکردها در کشور رو به رشد است.

 

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، در ادامه گفت: استفاده از مزارع این کشاورزان نمونه، به عنوان مزارع الگویی و ترویج روشهای کار آنها در برنامه است.

 

وی خاطرنشان کرد: به رسمیت شناختن بهره‌برداران نمونه بخش کشاورزی به عنوان نخبگان بخش از برنامه‌های اجرایی سازمان تات است./

 

 

 

خبرنگار: مژگان ستار

نویسنده: سجاد - چهارشنبه ٢٧ خرداد ۱۳۸۸

رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج خبر داد: 


معرفی دو رقم گندم مقاوم به زنگ سیاه 


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: پژوهش و تحقیقات 

دو رقم گندم که به بیماری زنگ سیاه و زرد دارای مقاومت هستند، معرفی و در مرحله نامگذاری است.


به گزارش خبرنگار ایانا، رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج با اعلام این مطلب در گفتگو با خبرنگار ایانا گفت: زنگ سیاه یک بیماری خطرناک است که از کشورهای افریقایی اوگاندا و کشورهای اطراف آن، به سمت یمن و غرب کشور شیوع پیدا رده و در حال حاضر مبارزه با آن به صورت فراگیر امکانپذیر نیست و تنها راه مقابله معرفی ارقام مقاوم است.

 

دکتر جهانگیر پرهمت سالهای 1386 و اوایل 1387 را زمان شروع گسترش این بیماری در کشور اعلام کرد و افزود: بخش تحقیقات با همکاری سازمان حفظ نباتات کشور، برای پایش این بیماری در 15 نقطه اقدام کرد و همزمان با آن موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر و نهال در بخش تحقیقات غلات پیگیری و شناسایی ارقام مقاوم به زنگ سیاه را آغاز کرد.

 

وی درباره خصوصیات این دو رقم گفت: یکی از این ارقام دارای میانگین 68/8 تن در هر هکتار است و نسبت به بیماری زنگ سیاه و زرد مقاومت داشته و عملکرد رقم دوم نیز به 58/8 تن در هر هکتار می‌رسد.

 

دکتر پرهمت دستیابی به ارقام مقاوم را یکی از راههای دستیابی به پایداری تولید برشمرد و افزود: کم کردن آسیب‌پذیری در مقابل نوسانات نیز یکی دیگر از مصادیق اصلاح الگوی مصرف است.

 

 

 

افزودن اصلاح الگوی مصرف به برنامه‌های راهبردی

 

رئیس سازمان تات با اعلام اینکه در حال حاضر 83 برنامه راهبردی در بخش تحقیقات وجود دارد، گفت: در نظر داریم که یک برنامه‌ای تحت عنوان اصلاح الگوی مصرف به برنامه‌های راهبردی کشور اضافه کنیم.

 

دکتر پرهمت از معرفی 20 دستاورد جدید تحقیقاتی در هفته جهاد کشاورزی خبر داد و گفت: در نمایشگاهی که در محل مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود، این دستاوردها اعلام خواهد شد.

 

وی در ادامه گفت: حدود 37 میلیون هکتار اراضی مستعد در بخش کشاورزی وجود دارد و مابقی اراضی هم به دلیل نبود منابع آبی دارای مشکل است.

 

دکتر پرهمت افزود: حدود 130 میلیارد مترمکعب آب قابل استحصال است که تا کنون فقط از 96 میلیارد مترمکعب آن بهره‌برداری شده است.

 

وی با اعلام اینکه با استفاده از منابع علمی کشور و تولید دانش در مزارع تولید 100 هزار تنی محصولات کشاورزی محقق شد، خاطرنشان کرد: در سالهای اوایل انقلاب تولید تنها 20 هزار تن بود، در حالیکه اکنون به 100 هزار تن رسیده است.

 

دکتر پرهمت تولید غذای سالم را یکی دیگر از اهداف اصلاح الگوی مصرف عنوان کرد و گفت:تولید غذای سالم باعث می‌شود که هزینه‌های درمان نیز کاهش یابد.

 

وی از حرکت کشاورزی به سمت کشت های پاییزه نام برد و گفت: محصولاتی که امکان کشت در پاییز برای آنها وجود دارد باید در زمانهای پرآب سال کشت شود.

 

 

 

ارتقا میانگین تولید پنج محصول اصلی کشاورزی

 

دکتر پرهمت از طرح ارتقا میانگین تولید پنج محصول گندم، ذرت دانه‌ای، کلزا، چغندر قند و سیب‌زمینی خبر داد و گفت: به عنوان یک اقدام مهم، در راستای اصلاح الگوی مصرف، امسال به صورت آزمایشی در استانهای مختلف کشور به اجرا در خواهد آمد.

 

وی آموزش کشاورزان را از مهمترین محورهای این طرح عنوان کرد و افزود: توانمندسازی کشاورزان با استفاده از مزارع الگویی و استفاده از نهادهای علمی بخش خصوصی مانند تولیدکنندگان برتر کشاورزی، شرکتهای خدمات علمی و فنی کشاورزی، تسهیلگران، سربازان سازندگی با مدیریت کارشناسان باتجربه در این طرح دیده شده است.

 

دکتر پرهمت افزود: این طرح به عنوان یک طرح مدیریت مزرعه می‌تواند، در سطح 10 درصد اراضی گندم کشور، برای ارتقاء میانگین پنج درصدی مورد استفاده قرار گیرد.

 

وی ادامه داد: در 10 درصد از سطح 7/2 میلیون هکتاری گندم آبی، ارتقا میانیگین از 7/3 تن در هکتار به 1/4 تن در هکتار خواهد رسید که بدین ترتیب حدود 100 هزار تن افزایش محصول را در گندم آبی شاهد خواهیم بود و در کل تولید گندم به 500 هزار تن افزایش خواهد یافت./

 

 

 

خبرنگار: مژگان ستار

 

نویسنده: سجاد - چهارشنبه ٢٧ خرداد ۱۳۸۸

 


رئیس موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر و نهال چغندر قند در گفت‌وگو با ایانا خبر داد: 

اجرای 90 پروژه و پنج طرح تحقیقاتی در قالب برنامه‌ریزی چغندرقند 


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: پژوهش و تحقیقات 

در سال جاری 90 پروژه و پنج طرح تحقیقاتی در قالب برنامه‌های راهبردی چغندرقند در دستور کار موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر و نهال چغندرقند کرج قرار دارد.

رئیس موسسه تحقیقات اصلاح وتهیه بذر و نهال چغندرقند با اعلام این مطلب در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا گفت: با تصویب 27 فقره پروژه جدید تحقیقاتی، در مجموع با اجرای 90 پروژه و پنج طرح، این موسسه به اهداف برنامه خواهد رسید.

 

دکتر داریوش طالقانی افزود: پروژه‌های تحقیقاتی این موسسه در 10 بخش تحقیقاتی واقع در مرکز چغندرخیز کشور و ستاد موسسه در کرج به مورد اجرا گذاشته شده است.

 

وی دستیابی به ارقام جدید منوژرم چغندرقند با مقاومت نسبت به بیماریهای عمده (ریزومانیا، نماتد و انواع پوسیدگی ریشه)، اصلاح و معرفی رقم مقاوم به بولتینگ، اصلاح رقم متمحل به خشکی و... را از مهم‌ترین اهداف تحقیقاتی این موسسه عنوان کرد و خاطرنشان کرد: در زمینه تحقیقات به‌زراعی نیز این موسسه با اجرای پروژه‌های متعدد تحقیقاتی در خصوص روشهای مناسب کم آبیاری، مدیریت بقایای گیاهی، مدیریت تولید پایدار، مبانی فیزیولوژیکی تولید محصول، امکان‌سنجی کشت پاییزه چغندرقند در مناطق مستعد جدید در پی رفع موانع مبتلا به تولید این محصول استراتژیک است./

نویسنده: سجاد - چهارشنبه ٢٧ خرداد ۱۳۸۸


معاون وزیر در مراسم تجلیل از نمونه‌های بخش کشاورزی 

قهرمانان تولید، باید بخشی از شبکه آموزش و ترویج را عهده‌دار شوند 


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: پژوهش و تحقیقات 

سپردن بخشی از آموزشهای ترویجی به قهرمانان و تولیدکنندگان برتر بخش کشاورزی از اولویتهای وزارت جهاد کشاورزی است.

به گزارش خبرنگار ایانا، معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با اعلام این مطلب در بیست و چهارمین دوره انتخابات و معرفی تولیدکنندگان برتر بخش کشاورزی گفت: نیروی انسانی رکن اصلی حرکت به سمت خودکفایی و خوداتکایی و تامین امنیت غذایی است.

 

دکتر جهانگیر پرهمت افزود: قهرمانان تولید امروز و مربیان فردا توانستند مصداق واقعی الگوی مصرف باشند و از حداقل نهاده‌ها، حداکثر تولید را داشته باشند.

 

وی بر طرح مسائل و مشکلات تولیدکنندگان بخش کشاورزی در سطوح مختلف از طریق نخبگان بخش تاکید و خاطرنشان کرد: بر این اساس، در اولویت است که بخشی از وظیفه شبکه آموزش و ترویج کشاورزی به این قهرمانان سپرده شود.

 

دکتر پرهمت با اعلام اینکه فرآیند انتخاب در عرصه کشاورزی که بیش از چهار میلیون نفر به صورت مستقیم در حال فعالیت هستند کار آسانی نیست، خاطرنشان کرد: در مرحله اول 12 هزار نفر بر اساس معیارهای موجود انتخاب شد و سپس در سطح شهرستان، استان و سپس ملی انتخاب شدند تا به جایی که امروز از 96 نفر تجلیل می‌شود.

 

وی عملکرد بالا و استفاده حداقلی از نهاده‌های تولید و منابع به خصوص آب را از ویژگیهای بارز نمونه‌های سال جاری عنوان کرد و افزود: امید است با به کارگیری از ظرفیتها و پتانسیلهای موجود، بتوان میزان تولید را تا سه برابر افزایش داد.

 

دکتر پرهمت بر علم‌محوری و دانش‌بنیانی تاکید کرد و افزود: امید است به صورت فراگیر بتوانیم از نقش این قهرمانان تولید استفاده کنیم./

 

خبرنگار: مژگان ستار

نویسنده: سجاد - چهارشنبه ٢٧ خرداد ۱۳۸۸

علوم و فنون کشاورزی و منابع طبیعی زمستان 1384; 9(4):137-151.
 

تاثیر رژیم های آبیاری و تراکم کاشت بر عملکرد، کارآیی مصرف آب

و کیفیت دانه سه رقم سویا در کشت تابستانه در شرایط آب و هوایی کرمان

 

خواجویی نژاد غلام رضا,کاظمی حمداله,آلیاری هوشنگ,جوان شیر عزیز

,آروین سیدمحمدجواد

 
 
 

این بررسی به منظور تعیین اثر رژیم های مختلف آبیاری و تراکم کاشت بر میزان

عملکرد و کیفیت دانه در سه رقم سویا، طرح اسپلیت فاکتوریل براساس بلوک های

کامل تصادفی، در سه تکرار و به مدت دو سال اجرا گردید. براساس نتایج به

دست آمده از این پژوهش، میزان عملکرد دانه و هم چنین میزان روغن و پروتئین

موجود در دانه، در هر دو سال آزمایش تحت تاثیر سطوح مختلف آبیاری، تراکم کاشت

و رقم قرار گرفت. مقادیر حداکثر و حداقل عملکرد دانه در بوته و در واحد سطح به ترتیب

در تیمارهای آبیاری I2 و I4  به دست آمد. علاوه بر آن، مقادیر حداکثر و حداقل

عملکرد دانه در بوته به ترتیب در تراکم های کاشت D1 و D4 و در واحد سطح به ترتیب

در تراکم های کاشت D3 و D1 حاصل شد. در بین ارقام نیز، حداکثر عملکرد دانه،

هم در بوته و هم واحد سطح، به رقم V2 و حداقل آن به رقم V3 تعلق داشت.

درصد روغن دانه در تیمارهای D1, I1 وV2 حداکثر و در تیمارهای D4, I4 و V3 حداقل بود

، در صورتی که درصد پروتئین دانه در تیمارهای D4, I4 و V1 بیشترین و در تیمارهای

 D1, I1 و V3کمترین میزان بود. بالاترین کارآیی مصرف آب در تیمار آبیاری I3 و

کمترین آن در تیمار آبیاری I1 حاصل شد. بالاترین کارآیی مصرف آب براساس

عملکرد بیولوژیک در رقم V2 و براساس عملکرد دانه در رقم  V1 به دست آمد،

در صورتی که کمترین کارآیی مصرف آب براساس بیولوژیک و دانه به ترتیب به

ارقام V1 و V3 تعلق داشت. جهت افزایش تولید عملکرد در واحد سطح، اعمال

تیمارهای I2V2D3 توصیه می شود.

 
کلید واژه: 
 
 

نویسنده: سجاد - چهارشنبه ٢٧ خرداد ۱۳۸۸

 مجله الکترونیک تولید گیاهان زراعی بهار 1387; 1(1):101-113.
 
اثر تاریخ کاشت و تراکم بوته بر عملکرد بلال ذرت شیرین در کشت تابستانه
 
مختارپور حسن,مساوات سیدافشین,فیض بخش محمدتقی*,صابری علیرضا
 
* مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گلستان
 
 

به منظور بررسی اثر تاریخ کاشت و تراکم بوته برعملکرد بلال ذرت شیرین آزمایشی

به مدت سه سال زراعی از تیر ماه در ایستگاه تحقیقات کشاورزی گرگان 1380

اجرا گردید. در این آزمایش پنج تاریخ کاشت (3 تیر، 18 تیر، 2 مرداد، 17مرداد و 1

شهریور) و چهار تراکم (45، 55، 65 و75 هزار بوته در هکتار) به صورت فاکتوریل

و در قالب طرح بلوک های کامل تصادفی مورد ارزیابی قرار گرفتند. نتایج نشان

داد که طول بلال، ارتفاع گیاه، وزن دانه قابل کنسرو، نسبت دانه به بلال و شاخص

برداشت تحت تاثیر سال قرار گرفت و هیچکدام از صفات

متقابل تاریخ کاشت × تراکم بوته معنی دار نگردید و حداکثر وزن بلال

به میزان 12810 کیلوگرم در هکتار در سال سوم اجرای طرح به دست آمد.

با تاخیر در کاشت تا 18 تیرماه میزان عملکرد ثابت ماند اما در تاریخ های کشت

دیرتر به طور معنی داری کمتر از دو تاریخ کشت تیرماه بود. تاخیر در کشت

در مرداد ماه سبب کاهش محصول نگردید و حداکثر تولید بلال در تاریخ کاشت

سوم تیرماه به مقدار 13690 کیلوگرم در هکتار محاسبه شد. از نظر آماری

بین تراکم های مختلف کاشت برای وزن بلال و وزن دانه قابل کنسرو اختلافی

مشاهده نگردید ولی طول بلال و نسبت دانه به بلال با افزایش تراکم کاهش یافت.

همچنین توصیه می گردد، برای حصول عملکرد بالاتر و بازار پسندی بیشتر

از تراکم 55-45 هزار بوته در هکتار برای کشت ذرت شیرین استفاده گردد.

 
کلید واژه: 
 
 
 

نویسنده: سجاد - چهارشنبه ٢٧ خرداد ۱۳۸۸

 علوم و فنون کشاورزی و منابع طبیعی زمستان 1386; 11(42 (الف)):17-31.
 

تاثیر فواصل ردیف کاشت و تراکم بوته بر شاخص های رشد و عملکرد گلرنگ

، توده محلی اصفهان «کوسه» در کشت تابستانه

 
پورهادیان حسین,خواجه پور محمدرضا*
 
* دانشکده کشاورزی، دانشگاه صنعتی اصفهان
 
 

آرایش کاشت از طریق تاثیر بر شاخص های رشد بر عملکرد تاثیر می گذارد. به

منظور بررسی این اثرها در کشت تابستانه گلرنگ، توده محلی اصفهان به نام

کوسه، آزمایشی در سال 1383 با طرح بلوک های کامل تصادفی و آرایش تیمارها

در چارچوب کرت های یکبار خرد شده در مزرعه پژوهش کشاورزی دانشگاه صنعتی

اصفهان با چهار تکرار اجرا گردید. فاکتور اصلی شامل سه فاصله ردیف کاشت

(20 و 30 سانتی متر به صورت مسطح و 45 سانتی متر به صورت جوی و پشته)

و فاکتور فرعی شامل دو تراکم 40 و 50 بوته در متر مربع بود. کاشت در تاریخ 4

تیر انجام شد. با کاهش فاصله ردیف کاشت، تاج پوشش گیاهی زودتر بسته شد،

دوام سطح برگ افزایش یافت و تجمع ماده خشک، شاخص سطح برگ و سرعت

رشد محصول تا اواسط دوره رشد دانه بیشتر بود. هم چنین حداکثر سرعت رشد

نسبی و میزان جذب خالص در فاصله ردیف کاشت 20 سانتی متر به دست آمد.

بیشترین عملکرد دانه (3093 کیلوگرم در هکتار) در فاصله ردیف کاشت 20

سانتی متر و کمترین عملکرد دانه (1930 کیلوگرم در هکتار) در فاصله ردیف

کاشت 45 سانتی متر به دست آمد. تراکم بوته بر سرعت بسته شدن تاج

پوشش، سرعت رشد محصول، سرعت رشد نسبی، میزان جذب خالص و

عملکرد دانه بی تاثیر بود. اما حداکثر وزن خشک بوته و شاخص سطح برگ

بیشتر و دوام سطح برگ کمتری در تراکم 50 بوته در متر مربع به دست آمد.

نتایج به دست آمده نشان دهنده آن است که فاصله ردیف کاشت 20 سانتی

متر با تراکم 50 بوته در متر مربع برای کشت تابستانه گلرنگ، توده محلی

اصفهان، در شرایط مشابه با مطالعه حاضر ممکن است مناسب باشد.

 
کلید واژه: 
 
 
 

نویسنده: سجاد - شنبه ٢۳ خرداد ۱۳۸۸

خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران 
سرویس: سیاسی

وزیر کشور در بیان جدیدترین نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری دهم گفت: از کل 35 میلیون و 434 هزار و 404 رای ماخوذه، محمود احمدی‌نژاد با 22 میلیون و 359 هزار و 18 رای ، محسن رضایی با 607 هزار و 135 رای ، مهدی کروبی با 308 هزار و 113 رای و میرحسین موسوی با 12 میلیون و 150 هزار و 178 رای به ترتیب حائز این آرا شدند.

به گزارش ایسنا وی افزود: با این حضور گسترده ما رکوردی را در کشور شکستیم و پیش‌بینی می‌کنیم بالای 39 میلیون مشارکت داشته‌ایم که به معنی 85 درصد مشارکت مردم عزیز کشورمان است.

وی افزود: از 366 شهرستان تا کنون آرای 350 شهرستان شمارش و فرم 28 در آن‌ها پر شده است.

---------------------------------------------------------------------------------------------

آخرین نتایج شمارش آرا 
*احمدی‌نژاد: 22 میلیون و 359 هزار و 18 رای 
*موسوی: 12 میلیون و 150 هزار و 178 رای

---------------------------------------------------------------------------------------------

صاحب نظران خطاب به برخی نامزدها و حامیان آنها:

زیرسوال بردن صحت انتخابات جفا به ملت است

 

به رغم اینکه پیروزی شگرف دکتر محمود احمدی نژاد در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خوشحالی گسترده ایرانیان را درپی داشته است ، برخی سیاسی کاران هنوز نمی خواهند به رای ملت تمکین کنند و تلاش می کنند که صحت انتخابات را زیر سوال ببرند.
جمعی از صاحب نظران، نمایندگان مجلس، فعالان سیاسی و دانشجویی در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه زیر سوال بردن صحت انتخابات جفا به ملت است، تصریح کردند که برخی جریان ها با اعتراض به صحت انتخابات درپی توجیه شکست خود هستند. 

** توجیه شکست 
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد:برخی جریان ها با اعتراض به صحت انتخابات دنبال توجیه شکست خود هستند. 

"محمد اسماعیل کوثری" در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا اظهار داشت: افرادی که با طرح صیانت از آرا تلاش می کنند منافع ملی را قربانی کنند بدانند قربانی کردن منافع و مصالح کشور برای توجیه شکست در انتخابات قابل بخشش نیست. 
وی با اشاره به اینکه طرح این مسائل ایجاد نوعی عملیات روانی از سوی اصلاح طلبان است گفت: این کار کاملا غیرقانونی است وقتی تمامی نمایندگان شورای نگهبان و وزارت کشور در کنار صندوق ها هستند بیان این مساله کاملا غیر قانونی است. 
کوثری تاکید کرد:پذیرش قواعد دموکراسی ایجاب می کند که جریان ناکام در انتخابات برای مردم احترام بگذارد و برای توجیه شکست خود دنبال مقصر نگردد. 
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: آنان وقتی دیدند که نمی توانند رای مورد نظر را کسب کنند جوسازی ها را شروع کردند و عملا با این کار به مردم بی احترامی کردند. 
عضو ستاد اجرایی صندوق های مجلس خبرگان در فرمانداری تهران با اشاره به اینکه اعضای ستاد کمیته صیانت از آرا تهران ستاد میر حسین موسوی تخلف زیادی را امروز انجام داده اند گفت: مسئولان این ستاد با دادن حکم به افرادی آنان را به عنوان ناظر به پای صندوق ها می فرستادند و می خواستند که به نحوه اجرای انتخابات نظارت کنند. 
وی افزود: افراد ما به محض اطلاع از این موضوع با آن افراد برخورد کردند و هم اکنون مسئولان ستاد موسوی تحت پیگرد قانونی هستند. 
وی اظهار داشت: آنان با این فعالیت ها می خواهند عملیات روانی ایجاد کنند. 


** با اعتراض به صحت انتخابات منافع و مصالح کشور را قربانی می کنند 
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی و عضو فراکسیون اصولگرایان اظهار داشت: عده ای با اعتراض به صحت و سلامت انتخابات منافع ملی و مصالح کشور را قربانی می کنند. 

"فاطمه آلیا" گفت: اصلاح طلبان در این دوره تاکید داشتند که باید ناظرین بین المللی برای انتخابات حضور یابند که با این کارشان عملا شعور مردم را زیر سوال بردند. 
وی افزود: شتاب زدگی مدعیان اصلاح طلبی در مخدوش اعلام کردن نتیجه انتخابات بیش از برگزاری آن از غیر منطقی بودن و بی صداقتی آنان نشات می گیرد. 
وی با اشاره به اینکه عده ای با طرح پروژه صیانت از آرا عملا به بیگانگان چراغ سبز نشان داده اند تاکید کرد:بیان پروژه صیانت از آرا خوش خدمتی به بیگانگان و چراغ سبز نشان دادن به آنان است. 
وی تاکید کرد: اصلاح طلبان با بیان این مسائل در اصل پشت به نظام می کنند و برای دلخوشی بیگانگان تلاش می کنند. 
وی با اشاره به اینکه حامیان نامزدهای اصلاح طلب در روزهای اخیر فعالیت های غیر قانونی بسیاری انجام داده اند گفت:این افراد به علت ناکامی های خود می خواهند عملا نظام را زیر سوال ببرند ولی مردم ما همیشه آگاهاند و با آنان برخورد می کنند و امروز نیز آگاهانه رفتار می کنند. 


** برخی گروهها با مخدوش اعلام کردن نتیجه،می خواهند شکست خود را پنهان کنند 
نماینده مردم تهران و نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت:برخی گروه ها می خواهند با مخدوش اعلام کردن نتیجه انتخابات شکست خود و بی اقبالی مردم به آنان را پنهان کنند. 

"طیبه صفایی" تاکید کرد: دموکراسی که خود اصلاح طلبان به اصطلاح مدعی آن هستند ایجاب می کند که آنان برای توجیه شکستشان و ناکامی در انتخابات به اقدامات غیر اخلاقی رو نیاورند و از بیان این مسائل خودداری و اجتناب کنند. 
وی با اشاره به اینکه مخدوش جلوه دادن انتخابات زیر سوال بردن شعور و درک مردم است، اظهار داشت: این جریان با اعتراض به صحت انتخابات در واقع شکست خود را پذیرفته اند.صفایی افزود: متاسفانه این پروژه از مدت ها قبل از سوی اصلاح طلبان مطرح شده است و آنان سعی داشتند با بیان این مساله ذهن مردم را مشوش کنند ولی امروز با بی اقبالی مردم به خودشان فهمیدند که موفق نشده اند. 
وی با اشاره به اینکه پروژه صیانت از آرای مطرح شده از سوی اصلاح طلبان غیر قانونی است، تاکید کرد: آنان با این قانون گریزی سعی دارند که بی اقبالی مردم به خودشان را توجیه کنند. 
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اصلاح طلبان مثل همیشه باز هم با طرح این مساله به شعور مردم توهین کرده اند تاکید کرد:سیاه نمایی رویه همیشگی آنان است و بیان این گونه مسائل از سوی آنان تازگی ندارد. 
عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مردم سال ها پیش به این اصلاح طلبان نه گفتند و نشان دادند که مدت زیادی است که افکار و عقاید آنان در بینشان خواهانی ندارد. 


** مخدوش جلوه دادن صحت انتخابات جفا به مردم است 
عضو هیات علمی موسسه آموزشی_پژوهشی امام خمینی(ره)در قم و دبیر سیاسی نشریه پرتو سخن گفت:مخدوش جلوه دادن صحت و سلامت انتخابات از سوی برخی از گروه ها جفا به مردم است. 

"قاسم روانبخش" در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا با اشاره به اینکه طرح پروژه صیانت از آرا از سوی اصلاح طلبان یک حربه است گفت:آنان با این هدف جلو آمدند که اگر نتوانستند در انتخابات برنده شوند برگ برنده ای در دست داشته باشند که بتوانند شکست خود را توجیه کنند. 
وی تاکید کرد:قربانی کردن منافع و مصالح کشور برای توجیه شکست در انتخابات قابل بخشش نیست.و مردم هیچ گاه اصلاح طلبان را نمی بخشند. 
وی با اشاره به اینکه امروز نمایندگان هر چهار نامزد در سر صندوق های رای حضور یافته اند اظهار داشت:نمایندگان هر چهار نامزد از لحظه اول صندوق خالی را مشاهده کرده اند و تا پایان نیز در کنار صندوق باقی می مانند. 
روانبخش گفت: نمایندگان نامزدها تا آخرین لحظه در کنار صندوق می مانند و در پایان انتخابات نیز تعداد رای نامزد خود از صندوق مورد نظر را دریافت و برای ستادشان ارسال می کنند. 
وی تاکید کرد: در این دور انتخابات خانه احزاب نیز بحث نظارتی را در کنار نمایندگان شورای نگهبان و وزارت کشور بر عهده دارد. 
عضو هیات علمی موسسه آموزشی_پژوهشی امام خمینی(ره)در قم با اشاره به اینکه اصلاح طلبان برای شکست خود در انتخابات دنبال دلیل و مدرک می گردند گفت:امروز اگر به خیابان ها بروید کاملا مشخص است که رای مردم به سمت نامزد عدالت خواه است و دیگر کار اصلاح طلبان تمام است. 
وی تاکید کرد: اصلاح طلبان فهمیده اند که نگاه مردم امروز به سمت آنان نیست به همین دلیل تلاش می کنند که انتخابات را مخدوش جلوه دهند . 
روانبخش با اشاره به اینکه امروز نوعی هماهنگی بین این جریان با غربی ها در راس آنان آمریکایی ها وجود دارد اظهار داشت:امروز هماهنگی بین این جریان ها به وضوح دیده می شود و مردم ما نیز به این امر کاملا واقف هستند. 


** اعتراض به صحت انتخابات استراتژی فرار به جلو برخی گروه ها است 
دبیرکل اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل سراسر کشور با اشاره به برخی از شاعیات در خصوصو عدم سلامت انتخابات تاکید کرد:اعتراض به صحت انتخابات یک استراتژی فرار به جلو برای اصلاح طلبان است. 

"محمد محمدی مسعودی" با اشاره به اینکه گروه های اصلاح طلب پذیرفته اند که در انتخابات بازنده هستند، گفت: آنان می دانند که از سوی مردم اقبالی ندارند به همین دلیل با بیان این بحث ها سعی می کنند که شکست خود در انتخابات را کم رنگ جلوه دهند. 
وی گفت:آنان با این بحث می خواهند شکست خود را توجیه کنند.ولی استراتژی آنان یک استراتژی سوخته است. 
وی تاکید کرد: همه آنان می دانند که انتخابات به دلیل ساختاری که دارد هیچ گاه نمی تواند مورد تقلب قرار گیرد و تقلب ناپذیر است و خود این گروه ها هم به این مساله واقف هستند ولی این تنها راه توجیه شکستشان است. 
وی تصریح کرد:آنان با طرح این مسائل نه تنها پایگاه خود را در میان مردم بالا نمی برند بلکه جایگاه خود را در میان مردم از بین می برند. 
وی با اشاره به اینکه مردم ایران با پشت سر گذاشتن انتخابات زیادی توجهی به این فضا سازی ها ندارند، گفت:مردم اجازه نمی دهند عده ای ورشکسته سیاسی با جوسیازی فضای انتخابات را مشوش و ناآرام کنند. 
وی اظهار داشت: اصلاح طلبان یقین بدانند در صورت کوچکترین تحرک و ناآرامی از سوی عوامل غافل، ملت ایران خود مستقیما با آنان برخورد می کنند. 

** اعتراض به صحت انتخابات همراهی با دشمنان است 
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع) با محکوم کردن برخی شایعات از سوی اصلاح طلبان مبنی بر عدم صحت انتخابات گفت:عده ای با اعتراض به صحت انتخابات آب به آسیاب دشمن می ریزند و با آنان همراهی می کنند. 

"محمد ثنایی فر" با اشاره به اینکه صحبت و اعتراض در خصوص سلامت انتخابات خلاف قانون است گفت: اعتراض به صحت انتخابات و صحبت هایی که اخیرا در خصوص اینکه در ایران باید ناظر بین المللی بر صندوق های رای وجود داشته باشد همگی نشان دهنده آب به آسیاب دشمن ریختن و همراهی با آنان است. 
وی با اشاره به اینکه شورای نگهبان و وزارت کشور 30 سال مسئولیت حراست و حفظ آرا را بر عهده داشته اند گفت:حرف اصلاح طلبان دوگانگی دارد، زیرا در زمان آنان نیز این مسائل بوده است و هیچ کدام آنان دم از تقلب در انتخابات را نزده اند. 
وی تاکید کرد: این نشان دهنده این است که امروز آنان احساس خطر کرده اند و پذیرفته اند که در این انتخابات پیروز نیستند به همین دلیل به بیان این صحبت ها رو آورده اند. 
وی با اشاره به اینکه مردم چهار سال قبل به آنان نه گفتند، اظهار داشت: مردم به یک شخص نه نگفتند بلکه به یک جریان فکری نه گفتند. 
مسئول بسیج دانشجویی امام صادق(ع) گفت: مافیای قدرت و ثروت امروز می ترسند که بین گفتمان قدرت و ثروتی که آنان چهار سال قبل ایجاد کرده بودند فاصله بیافتد پس تلاش می کنند با بیان این مسائل فاصله بین این گفتمان ها را از میان بردارند. 


** ادعای برخی گروه ها در زیر سوال بردن صحت انتخابات نامفهوم است 
مسوول سابق واحد سیاسی دانشگاه امام صادق(ع) شایعاتی را که اصلاح طلبان در زیر سوال بردن انتخابات مطرح کرده اند را بسیار نادرست دانست و تاکید کرد: ادعای برخی گروه ها در زیر سوال بردن صحت و سلامت انتخابات پوچ و نامفهوم است. 

"علی نادری" گفت:ادعای تشکیک در سلامت آرا از چند ماه قبل توسط هاشمی رفسنجانی مطرح شده بود و اصلاح طلبان در این مدت تلاش کردند از این صحبت بهره برداری کنند. 
وی گفت: خود این افراد برآوردشان از انتخابات این بود که شکستشان قطعی است به همین دلیل با طرح این صحبت ها تلاش می کردند، شکست خود را توجیه کنند. 
وی با اشاره به اینکه بیان پروژه کمیته صیانت از آرا خارج از چارچوب قانون است، گفت:هر کدام از نامزدهای انتخاباتی می توانند 45 هزار نماینده بر صندوق های رای داشته باشند،با این وجود چه طور اصلاح طلبان این ادعا را دارند که امکان تقلب وجود دارد. 
نادری با اشاره به اینکه این ادعاهای اصلاح طلبان خنده دار و نامفهوم است گفت: در طول 30 سال گذشته نهادهای نظارتی همچون شورای نگهبان و وزارت کشور تلاش کرده اند که با صیانت از آرای مردم انتخابات را برای آنان شیرین کنند. 
وی گفت: نامزد اصولگرا توانست با عدالت خواهی هایش آرای خاموش بسیاری را به سمت خود جلب کند. 


** تدارک برنامه اعتراض به سلامت انتخابات نشانه هراس از نتیجه انتخابات است 
دبیر کل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با اشاره به برخی شایعات مطرح شده از سوی اصلاح طلبان مبنی بر عده سلامت انتخابات گفت: تدارک اعتراض به سلامت انتخابات نشان دهنده هراس این گروه ها از نتیجه آرا انتخابی مردم است. 

"علی جوادی" تاکید کرد: مسلما جریان مافیای قدرت و ثروت از انتخابات هراسان هستند زیرا نتیجه قطعی انتخابات را می دانند به همین دلیل می خواهند با ایجاد شبهه در سلامت انتخابات خود را توجیه کنند. 
وی با اشاره به اینکه مردم می دانند که این انتخابات مانند انتخابات قبلی در صحت و سلامت کامل برگزار می شود گفت:این حرکت گروه های اصلاح طلبی چیزی جز فرافکنی نیست و اصلاح طلبان به نحوی می خواهند شکست از پیش تعیین شده خود را توجیه کنند. 
دبیر کل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با اشاره به اینکه رای قاطع مردم روشن و شفاف و به وضوح مشخص است اظهار داشت:بعضی از اینکه رای مردم نامزد عدالت خواه است نگران هستند ولی این افراد راه به جایی ندارند و بدانند که رای مردم همه چیز را مشخص می کند و مطمئنا این رای به نفع آنان نخواهد بود. 
وی با اشاره به اینکه برخی شایعاتی مبنی بر عدم سلامت در انتخابات را مطرح کرده اند گفت: تدارک اعتراض به سلامت انتخابات نشان دهنده هراس گروه های اصلاح طلب از نتیجه آرا است. 

** توصیه "خاتمی" به نامزدهایی که رای نیاورده اند: به رای ملت تمکین کنید 
عضو مجلس خبرگان رهبری و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به نامزدهایی که حائز اکثریت آرا نشدند توصیه کرد که به شایعه کهنه تقلب که شایعه دشمنان انقلاب است، دامن نزنند و به رای ملت تمکین کنند. 

آیت الله سید احمد خاتمی در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا انتخابات را امتحان الهی برای مردم و نامزدهای ریاست جمهوری دانست و تاکید کرد: انصافا حضور پرشور مردم در انتخابات بسیار چشمگیر بود، واقعیت مطلب این است که بعد از رفراندوم همه پرسی جمهوری اسلامی و قانون اساسی این انتخابات از انتخابات کم نظیر بود. 
وی تاکید کرد: این مهم ترین نماد مردم سالاری دینی است، این امتحان را بایستی همه نامزدها و هوادارانشان اعم از نامزدی که رای آورده و نامزدهایی که حائز اکثریت نشده درنظر داشته باشند. 
امام جمعه موقت تهران انتظارات از نامزدها را در پنج بند خلاصه کرد و گفت: مهم ترین پیامد مردم سالاری دینی پذیرش رای مردم است پس تمکین کردن در برابر رای مردم ، یک اصل است. 
عضو مجلس خبرگان رهبری گفت:نامزدها باید بدانند در داخل بدنه نظام کاندیدا شده اند و مناسب است در اظهارات خود حرفی نزنند که دشمنان انقلاب اسلامی را شاد کنند و نبایدباعث رنجش دوستان انقلاب در داخل و خارج بشوند. 
وی گفت:از نامزدهایی که حائز اکثریت آرا نشدند با توجه به این همه دقتی که مجریان و ناظران کردند و اجازه حضور نمایندگان کاندیداها را بر سر صندوق ها دادند و همه چیز زیر نظر آنان بوده است ، انتظار می رود که به شایعه تقلب و امثال آن که شایعه کهنه دشمنان انقلاب در هر انتخاباتی است دامن نزنند. 
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه نامزدی که حائز رای نشده باید با نامزدی که رییس جمهور شده همکاری لازم را بکند، تاکید کرد: انتظار می رود که نامزدهایی که حائز رای نشده اندبه نامزدی که حائز رای اکثریت شده پیام تبریک بفرستند و اعلام آمادگی برای همکاری با او بنمایند و اگر این کار را نمی کنند حداقل آن است که کارشکنی نکنند. 
وی با اشاره به اینکه نامزدهایی که حائز اکثریت آرا نشده اند باید هواداران خود را سفارش به تمکین رای مردم نمایند گفت: همان گونه که قبل از انتخابات گفتند که بعد از انتخابات همه باید وحدت خود را حفظ کنند به این سخن خود پایبند باشند. 
خاتمی اظهارداشت:به حمد الله تاکنون خبری از اغتشاش در هیچ جای کشور نداشتیم، امیدواریم همچنان این آرامش حفظ شود و هواداران برخی از کاندیدا ها شیرینی این جشن بزرگ سیاسی را در کام مردم تلخ نکنند. 
عضو مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد:آخرین نکته آن است که به نامزدهای محترم و هواداران می گویم آن کس که برای خدا نامزد شده و آنکس که برای خدا پای صندوق های رای آمده، پیروز است ولو رای نیاورده باشد یا نامزد مورد نظرش موفق به کسب رای اکثریت نشده باشد. 
خاتمی ضمن تبریک به دکتر احمدی نژاد برای پیروزی در انتخابات اظهار داشت:از نامزد محترمی که رای آورده می خواهم همانند گذشته سخت کوشانه در خدمت این ملت و مطیع ولایت باشد و تمام تلاشش را برای اعتلای ایران اسلامی به کار گیرد .

====================================================

سایت ریاست جمهوری خبر داد:

شنبه 23 خرداد 1388 - 15:22 
رییس جمهور امشب با مردم سخن می گوید

 
 

رییس جمهور امشب بعد از خبر 21 شبکه یک سیما با مردم ایران سخن می گوید .
با اعلام نتایج و مشخص شدن ابعاد حضور حماسی و بی سابقه مردم ایران در آزمون بزرگ دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که برگ زرینی در کارنامه افتخارات نظام مقدس جمهوری اسلامی است ، دکتر محمود احمدی نژاد رییس جمهور ،امشب بعد از خبر 21 سیما با مردم شریف ایران سخن خواهد گفت.

 

نویسنده: سجاد - چهارشنبه ٢٠ خرداد ۱۳۸۸

بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع) در واکنش به نامه هاشمی:
مراقب اطرافیانتان باشید تا حوادث تلخ تکرار نشود

خبرگزاری فارس: بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع) با صدور بیانیه‌ای در واکنش به نامه هاشمی رفسنجانی به مقام معظم رهبری اعلام کرد: بسیج دانشجویی صراحتاً و از روی دلسوزی به جنابعالی توصیه می‌کند که مراقب اطرافیانتان باشید تا انقلاب اسلامی شاهد حوادث تلخ نظیرآنچه تاکنون اتفاق افتاده، نباشد.

به گزارش خبرگزاری فارس، بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق در واکنش به نامه هاشمی رفسنجانی به رهبر معظم انقلاب با صدور بیانیه ای اعلام کرد: 
نامه سرگشاده جنابعالی به رهبر معظم انقلاب اسلامی (دام ظله الشریف) مشاهده و موجب تاسف فراوان گردید. 
درباره این نامه، نکات بسیاری وجود دارد که در ذیل به اهم آنها اشاره می شود: 
1-اصل نگار ش نامه به رهبر انقلاب از سوی مسئولین، امری غیرمعمول نبوده است، اما نگارش نامه‌ای سرگشاده به رهبری معظم و استفاده از تعابیر تعریض آمیز به مقام ولایت، گستاخی کم سابقه‌ای است که در وقت مناسب با برخورد شدید جنبش دانشجویی مواجه خواهد شد. برای مثال در جایی نوشته اید "رهبری معظم صلاح را در سکوت دیده‌اند " و در جای دیگر آورده اید: "از جنابعالی با توجه به مقام و مسئولیت و شخصیتتان انتظار است برای حل این مشکل و برای رفع فتنه های خطرناک و خاموش کردن آتشی که هم اکنون دودش در فضا قابل مشاهد است، هرگونه که صلاح می دانید اقدام موثری بنمایید. " 
اگر رهبر انقلاب صلاح را در سکوت دانسته‌اند، نگارش جملات طلبکارانه اینچنینی چه معنایی دارد؟ 
2- مقایسه دولت خدمتگزار نهم، که بارها و بارها مورد حمایت های بی‌دریغ و ویژه رهبر معظم انقلاب قرارگرفته است با منافقان و گروه‌های ضد انقلاب و دولت بنی صدر از سوی جنابعالی از تعابیری است که حقیقتاً موجب تاسف و تاثراست و میزان انطباق نظرات شما با رهبر انقلاب را نمایش می‌دهد. 
3- جنابعالی در جای جای این نامه، خود را با شهید مظلوم آیت‌الله بهشتی مقایسه کرده‌اید که حقیقتاً این مقایسه مظلومیتی مضاعف برای آن شهید بزرگوار است. متاسفانه تذکرات مکرر دلسوزان نظام و انقلاب به شما درباره نحوه زندگی جنابعالی و اطرافیانتان و بی توجهی جنابعالی به این نصیحت های خیرخواهانه کار را بدانجا رساند که یکی از مسئولان نظام اسلامی مجبور به افشاگری این حقایق در تریبونی عمومی گشت؛ به عبارت دیگر نظام اسلامی چنان ضربه‌ای از این بی توجهی و تغافل نسبت به سو استفاده مختلفی که درچارچوب های معیوب و ناقص قانونی کشور انجام شده، خورده سات که برای دغدغه مندان انقلاب راهی جز دادخواهی از محضر ملت بزرگ ایران باقی نگذاشته است. 
بسیج دانشجویی صراحتاً و از روی دلسوزی به جنابعالی توصیه می‌کند که مراقب اطرافیانتان باشید تا انقلاب اسلامی شاهد حوادث تلخ مشابهی نظیرآنچه تاکنون اتفاق افتاده نباشد. 
4- جنابعالی همچنین در سرتاسر این نامه فضایی سیاه و تاریک از وضعیت موجود کشور نمایانده‌اید که علی رغم مخالفت با واقعیت موجود و بیانات صریح رهبر معظم انقلاب، جنبش دانشجویی را به یادنامه امام جمعه مستعفی اصفهان می اندازد که با پاسخ انقلابی مردم غیور اصفهان مواجه شد. 
5- جنبش دانشجویی ایران - همانگونه که بارها و بارها نیز اعلام کرده است خواهان بررسی وضعیت اقتصادی حضرتعالی و اطرافیان و برخی از مدیران کشور در گذشته و در حال در دادگاهی صالحه بوده و هست و اکنون نیز که در برخی از مدیران کشور در گذشته و حال در دادگاهی صالحه بوده و هست و اکنون نیز که در فضای انتخابات تنها سرفصل برخی از مفاسد راجع به خانواده جنابعالی و برخی دیگر از مدیران مطرح شده است فرصت را مناسب تر از همیشه دیده و از دستگاه قضایی می‌خواهد در دادگاهی علنی و در محضر ملت شریف ایران به اتهامات مطرح شده رسیدگی کند و بی‌تردید در صورت کوتاهی دستگاه قضایی - همانگونه که تاکنون اتفاق افتاده است دادگاه افکار عمومی در این باره به قضاوت خواهد نشست. 
انتهای پیام/ی

نویسنده: سجاد - دوشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۸۸

سیل میلیونی هواداران احمدی نژاد را در برگرفت

 

همایش میلیونی حامیان احمدی نژاد در مصلی تهران - 1

سیل میلیونی هواداران احمدی نژاد را در برگرفت

دقایقی پیش در حالی گردهمایی بزرگ و تاریخی حامیان محمود احمدی نژاد در مصلی تهران برگزار شد که به دلیل سیل میلیونی جمعیت رئیس جمهور موفق به سخنرانی نشد.

 

به گزارش خبرنگار سیاسی «شبکه خبر دانشجو» بزرگترین گردهمایی انتخاباتی تاریخ ایران عصر امروز توسط حامیان مردمی محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران که پرچم مقدس ایران را دست داشتند، در مصلی بزرگ امام خمینی شهر تهران برگزار شد.

در این مراسم که با حضور بیش از یک میلیون نفر از حامیان احمدی نژاد برگزار می شد، چهره های فرهنگی، هنری، ورزشی و سیاسی حامی احمدی نژاد دقایقی به سخنرانی پرداختند.

حسین رضازاده، حمید استیلی از ورزشکاران، حاج محمود کریمی، سعید حدادیان ، حاج منصور ارضی از مداحان نامی کشور و ... از جمله افرادی بودند که در این مراسم حضور داشتند.

احمدی نژاد که برای ایراد سخنرانی در این جمع باشکوه وارد مصلی شد پس از یک ساعت و 40 دقیقه تلاش نیز نتوانست به جایگاه سخنرانی برسد و بدین ترتیب فرزاد جمشیدی مجری محبوب تلویزیون و رادیو که مسئولیت اجرای این مراسم را داشت، پایان مراسم را اعلام کرد.

هم اکنون با پایان برگترین گردهمایی تاریخ انتخاباتی ایران حامیان احمدی نژاد که همگی پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران را در دست دارند از مصلی خارج می شوند. /انتهای پیام/

نویسنده: سجاد - دوشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۸۸

 


مدیرکل دفتر امور میوه‌ها در گفتگو با ایانا خبر داد:

اجرای طرح توسعه انار در مناطق کم‌خطر کشور


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: کشاورزی

طرح توسعه انار در مناطق کم‌خطر کشور، یکی از اولویتهای دفتر امور میوه‌های وزارت جهاد کشاورزی است.


مدیرکل دفتر امور میوه‌ها با اعلام این مطلب در گفتگو با خبرنگار ایانا گفت: کشور ما نخستین تولیدکننده انار در جهان است و به دلیل ارگانیک بودن، مقاومت به خشکی، شوری و درجه تحمل به سرما تا 12- درجه، لازم است، استانهای دارای این شرایط در حال شناسایی شود.

 

آقارضا فتوحی افزود: استانهای لرستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، کهکیلویه و بویراحمد و بخش کمی از استان گلستان از مناطق کم‌خطر برای کشت این محصول ارزشمند محسوب می‌شوند.

 

وی افزود: سطحی حدود 10 هزار هکتار برای این طرح در نظر گرفته شد و از نهالهای دارای گواهی سلامت، اصالت و استاندارد استفاده شد.

 

فتوحی با اعلام اینکه استانهای شناسایی شده در طی سالهای اخیر کمتر دچار سرمازدگی شده‌اند، خاطرنشان کرد: این طرح در صورت تخصیص اعتبارات در سال جاری عملیاتی خواهد شد و در طی یک برنامه پنج ساله اجرا می‌شود./

 

 

 

خبرنگار: مژگان ستار

 

نویسنده: سجاد - دوشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۸۸
جبران افت قیمت نفت با مدرنترین پایانه گل و گیاه


مازندران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: تشکلهای غیردولتی

با راه‌اندازی مدرنترین پایانه گل وگیاه خاورمیانه افت قیمت نفت جبران می‌شود.

به گزارش ایانا، استاندار مازندران در حاشیه بازدید از بزرگ‌ترین پایانه گل و گیاه خاورمیانه در عباس‌آباد گفت: با راه‌اندازی مدرنترین پایانه گل و گیاه خاورمیانه افت قیمت نفت جبران خواهد شد، چراکه پایانه گل و گیاه  مازندران با صنعت نفت برابری می‌کند.

 

سیدمحمد کریمی هدف از راه‌اندازی این پایانه را ساماندهی گل وگیاه کشور و همسایگان ایران، شرایط مناسب برای صادرات گل و گیاه زینتی، تبادل تجارت تولیدکنندگان و صادرکنندگان داخلی با سایر نقاط فروش گل و گیاه کشاورزان به طور مستقیم و بدون واسطه و برپایی نمایشگاهی بین‌المللی فصول اعلام کرد.

 

وی افزود: این پایانه بیش از 60 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال 89 به بهره‌برداری برسد./

نویسنده: سجاد - دوشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۸۸
آبمیوه آلمانی با طعم توت فرنگی فاقد استاندارد معرفی شد


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: صنایع و توسعه روستایی

اداره کل استاندارد استان تهران در اردیبهشت امسال از ورود 10 قلم کالای غیراستاندارد وارداتی ازجمله آبمیوه طعمدار آلمانی و شیردوش ترکیه‌ای که مستقیما با سلامت غذایی مرتبط است، جلوگیری کرد.

به گزارش ایانا، مدیرکل استاندارد استان تهران گفت: 10 قلم کالای غیراستاندارد وارداتی به ارزش حدود 401 هزار و 284 دلار و به وزن 140 هزار و 709 کیلوگرم، ازجانب بازرسان این اداره کل در گمرکات استان تهران شناسایی و جهت مرجوع کردن آن به مبدا حمل به گمرکات ذیربط اعلام شد.

 

مهدی پورهاشم با معرفی کالاهای فوق با اشاره به نام تجاری آنها افزود: 10 قلم کالاهای غیراستاندارد وارداتی شامل، آبمیوه گازدار با طعم توت فرنگی  با نام تجاری ROBBY BUBBLE تولید شده در آلمان و شیردوش با نام تجاری KURTSUD  تولید شده در ترکیه  با کاربرد غذایی و سایر وسایل مصرفی نظیر کولر گازی مدل ESA12PS5MB با نام تجاری ELECTROLUX تولید شده در چین، ویدوئو DVR تولید شده در چین، نوت‌بوک مدل CS230 با نام تجاری SONY تولید شده در چین، ورق فولادی سرد نوردیده با نام تجارتی FERCOMETEL تولید شده در قزاقستان، چندکاره برقی با نام تجاری MICROMAXX تولید شده در چین، نوت‌بوک در مدلهای CS215-CS230-SR210 با نام تجاری SONY تولید شده در چین، نوت‌بوک در مدلهای CS120 با نام تجاری SONY تولید شده در چین و ماکروفر با نام تجاری ELECTROLUX  تولید شده در چین بوده است.

 

وی در ادامه گفت: در جهت اجرای ماده چهار قانون اصلاح قوانین و مقررات سازمان استاندارد، کالاهای وارداتی که مغایر با استانداردهای مورد قبول این سازمان باشد، ورود آنها به کشور غیرمجاز اعلام می‌شود و از همان بدو ورود در گمرکات به کشور مبدا مرجوع می‌شوند./

نویسنده: سجاد - دوشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۸۸

فائو اعلام کرد:

خودکفایی ایران در تولید گندم در سال جاری


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: صنایع و توسعه روستایی

براساس آمار سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، تولید برنج ایران به مرز دو میلیون تن خواهد رسید. تولید جو در ایران 300 هزار تن و تولید گوشت 119 هزار تن افزایش یافت. فائو با پیش‌بینی افزایش تولید پنج محصول مهم در ایران طی سال جاری اعلام کرد: تولید گندم ایران در این سال با افزایش 7/3 میلیون تنی به 5/13 میلیون تن خواهد رسید.

به گزارش ایانا از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت به نقل از فارس سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، طی گزارشی موسوم به "چشم‌انداز غذایی جهان" به ارائه پیش‌بینی خود از تولید محصولات مهم کشاورزی در کشورهای جهان ازجمله ایران طی سال جاری پرداخته است.

 

افزایش 4/4 میلیون تنی تولید غلات ایران در سال جاری 

 

در حالی که بروز خشکسالی موجب کاهش شدید تولید غلات ایران در سال گذشته شد با بهتر شدن شرایط آب و هوایی در سال جاری پیش‌بینی شده است تولید غلات ایران از 3/14 میلیون تن در سال 1387 به 7/18 میلیون تن در سال جاری برسد. بدین ترتیب غلات ایران در سال زراعی جاری با 4/4 میلیون تن افزایش نسبت به سال قبل از آن مواجه خواهد شد.

 

در نتیجه افزایش تولید داخلی واردات غلات از 7/12 میلیون تن در سال گذشته به 2/8 میلیون تن در سال جاری کاهش خواهد یافت.

 

مصرف غلات در ایران نیز از 2/26 میلیون تن در سال گذشته به 9/26 میلیون تن در سال جاری می‌رسد.

 

این گزارش حجم ذخایر غلات ایران در سال گذشته را 7/3 میلیون تن اعلام و پیش‌بینی کرده این رقم در سال جاری بدون تغییر باقی بماند.

 

کاهش چهار میلیون تنی واردات گندم توسط ایران 

 

بر اساس این گزارش گندم بیشترین سهم در افزایش تولید غلات در ایران طی سال جاری را خواهد داشت. پیش‌بینی شده است تولید گندم ایران در سال جاری به 5/13 میلیون تن برسد که این رقم نسبت به سال قبل 7/3 میلیون تن افزایش خواهد داشت. تولید گندم ایران در سال گذشته به 8/9 میلیون تن رسیده بود.

 

در عین حال مصرف گندم در ایران نیز طی سال جاری افزایش خواهد داشت و از 7/15 میلیون تن در سال گذشته به 5/16 میلیون تن در سال جاری خواهد رسید.

 

این گزارش واردات گندم ایران در سال 1387 را هفت میلیون تن اعلام کرده و پیش‌بینی کرده در اثر افزایش تولید داخلی این رقم به سه میلیون تن در سال جاری کاهش یابد.

 

حجم ذخایر گندم ایران نیز بدون تغییر نسبت به سال گذشته در سطح سه میلیون تن باقی می‌ماند. 

 

افزایش 300 هزار تنی تولید جو در ایران 

 

بر اساس پیش‌بینی فائو تولید جو در ایران نیز طی سال زراعی جاری 300 هزار تن افزایش خواهد یافت و از 9/1 میلیون تن به 2/2 میلیون تن خواهد رسید.

 

به همین میزان از سطح واردات جو کاسته خواهد شد. واردات جو ایران از 5/1 میلیون تن در سال گذشته به 2/1 میلیون تن در سال جاری کاهش می‌یابد.

 

مصرف جو در ایران نیز از 5/3 میلیون تن در سال گذشته به 4/3 میلیون تن در سال جاری کاهش می‌یابد. حجم ذخایر جو ایران در سال گذشته 200 هزار تن بوده است که پیش‌بینی می‌شود این رقم طی سال جاری در همین سطح باقی بماند.

 

تولید برنج ایران به مرز دو میلیون تن خواهد رسید 

 

برنج یکی از غلات مهم است که تولید آن در ایران طی سال جاری افزایش خواهد یافت. در حالی که طی سال گذشته 6/1 میلیون تن برنج در ایران تولید شد پیش‌بینی می‌شود این رقم در سال جاری با افزایش 200 هزار تنی به 8/1 میلیون تن برسد.

 

این در حالی است که مصرف برنج نیز 100 هزار تن کاهش خواهد یافت و از سه میلیون تن در سال گذشته به 9/2 میلیون تن در سال جاری خواهد رسید.

 

در عین حال فائو پیش‌بینی کرده است واردات برنج توسط ایران در سال جاری 200 هزار تن افزایش یابد و از یک میلیون تن در سال گذشته به 2/1 میلیون تن در سال جاری برسد.

 

ذخایر برنج ایران در سال 1387، نیم میلیون تن اعلام شده بود که انتظار می‌رود این رقم در سال جاری به 400 هزار تن کاهش یابد.

 

افزایش 119 هزار تنی تولید گوشت در سال جاری 

 

بر اساس گزارش چشم‌انداز غذایی فائو گوشت تولیدی ایران در سال 1388 با افزایش 119 هزار تنی نسبت به سال قبل مواجه خواهد شد. در سال 1387، 427/2 میلیون تن انواع گوشت در ایران تولید شده بود که پیش‌بینی می‌شود این رقم در سال جاری به 546/2 میلیون تن برسد.

 

کل مصرف گوشت در ایران طی سال گذشته 548/2 میلیون تن اعلام شده است و انتظار می‌رود این رقم در سال جاری به 667/2 میلیون تن افزایش یابد.

 

به رغم افزایش مصرف گوشت واردات این محصول نسبت به سال قبل هیچ تغییری نخواهد کرد و در سطح 109 هزار تن باقی خواهد ماند.

 

فائو همچنین پیش‌بینی کرده است صادرات گوشت ایران در سال جاری با 2 هزار تن افزایش مواجه شود و از 25 هزار تن در سال گذشته به 27 هزار تن در سال جاری برسد.

بر اساس این گزارش تولید شیر در ایران نیز از 7/7 میلیون تن در سال گذشته به 8/7 میلیون تن در سال جاری افزایش خواهد یافت که افزایش 100 هزار تنی را نشان خواهد داد. 

 

واردات شیر نیز بدون تغییر نسبت به سال قبل در سطح 400 هزار تن باقی خواهد ماند./

 

 

 

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------

 24 تا 27 خردادماه سال جاری برگزار می‌شود

نمایشگاه دستاوردهای کشاورزی در محل مجلس شورای اسلامی


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: کشاورزی

نمایشگاه دستاوردهای بخش کشاورزی از 24 تا 27 خردادماه سال جاری همزمان با سی‌امین سالگرد تشکیل جهاد سازندگی به فرمان امام راحل و هفته جهاد کشاورزی در مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود.

به گزارش ایانا از روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی، ارائه دستاوردها و عملکرد بخش کشاورزی در  زمینه‌های تحقیقات، زراعت، باغبانی، امور دام و شیلات و آبزیان، جنگلها و مراتع، آب و خاک و... و همچنین ارتقای سطح تعامل با نمایندگان مجلس شورای اسلامی از اهداف برگزاری این نمایشگاه است.

 

بر پایه این گزارش در پی استقبال نمایندگان مجلس شورای اسلامی از نخستین نمایشگاه دستاوردهای کشاورزی در سال گذشته برای دومین بار است که این نمایشگاه در مجلس شورای اسلامی برپا می‌شود.

 

این گزارش می‌افزاید: نمایشگاه دیگر نیز با رویکرد عرضه مستقیم محصولات کشاورزی و دستاوردهای بخش از 25 تا 31 خردادماه امسال در محل کانون فکری کودکان و نوجوانان در خیابان حجاب در معرض دید مردم و بهره‌برداران قرار می‌گیرد.

 

این نمایشگاه در فضایی به مساحت سه هزار مترمربع برگزار و تولیدات زنان روستایی و تشکلهای کشاورزی نیز برای عرضه به نمایش گذاشته می‌شود./

---------------------------------------------------------------------------------------------

رئیس سازمان بازرگانی استان تهران خبر داد: 


پروژه فرآیند ثبت سفارشی الکترونیکی کرج نهایی شد


کرج  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: کشاورزی

مراسم آغاز به کار رسمی تفویض اختیار فرآیند ثبت سفارش الکترونیکی (ثبتارش) در مدیریت بازرگانی کرج برگزار می‌شود.

به گزارش ایانا، سید علی موسوی با اعلام خبر نهایی شدن فرآیند ثبت سفارش الکترونیکی (ثبتارش) در کرج، گفت: راه‌اندازی ثبت سفارش الکترونیکی در کرج و تفویض اختیار آن به اداره بازرگانی این شهرستان انجام گرفت و از این پس بازرگانان می‌توانند مستقیما از طریق مراجعه به سایت www.Sabtaresh.Tpo.ir فعالیت بازرگانی خود را انجام دهند.

 

بنا به اعلام روابط عمومی سازمان بازرگانی استان تهران، وی با اشاره به تفویض ثبت سفارش الکترونیکی در 30 مرکز استان افزود: کرج سومین شهر غیرمرکز استانی است که پس از شهرهای خرمشهر، آبادان و گناوه فرایند ثبت سفارشی در آن انجام می‌شود.

 

رئیس سازمان بازرگانی استان تهران خاطرنشان کرد: با توجه به واحدهای صنعتی مستقر در غرب تهران و درخواستهای بالایی که برای ایجاد مرکز ثبت سفارش مطرح می شود قطعا با آغاز به کار این مرکز نیمی ازمجوزها که روزانه 700 تا 800 مورد است، به سوی این مرکز سوق پیدا می‌کند.

 

وی در ادامه با بیان اینکه بر اساس آمار استانی در سال گذشته حدود 150 هزار مورد ثبت سفارش در استان تهران انجام شده است، ادامه داد: بر اساس آمار 47 درصد از مجموع ثبت سفارشات کشور در تهران انجام می‌شود.

 

موسوی با اشاره به صدور بخش عمده‌ای از ثبت سفارشات در تهران اظهار داشت: به لحاظ ارزشی بیش از 65درصد از ثبت سفارشات و اصلاحیه و تمدید 80 درصد از مجوزهای کل کشور در استان تهران انجام می‌شود.

 

رئیس سازمان بازرگانی استان تهران اظهار امیدواری کرد که با راه‌اندازی مرکز ثبت سفارش کرج، ترافیک مراجعه‌کنندگان به تهران کاهش یافته و با توجه به اینترنتی بودن آن بستر لازم برای حذف مراجعه حضوری متقاضی فراهم شود./

 

نویسنده: سجاد - دوشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۸۸

 


مناظره تلویزیونی کروبی و موسوی
کروبی: آنهایی که با من کار می‌کنند در اولویت‌اند

خبرگزاری فارس: دبیرکل حزب اعتماد ملی گفت: آنهایی که با من کار می‌کنند در اولویت‌اند اما هر نیروی که بخواهد مخلصانه در جمهوری اسلامی کار کند و در خدمت این ملت و کشور باشد با او کار خواهم کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، مهدی کروبی کاندیدای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ادامه مناظره زنده تلویزیونی با میرحسین موسوی با اشاره به بخش دیگری از برنامه‌های خود در حوزه اقتصادی اظهار داشت: من واقعاً یک احساس خطری برای کشور کردم، هم اکنون احساس کردم و هم 4 سال پیش این احساس خطر را کردم منتهی خطر روز به روز تشدید شد یعنی احساس کردم که یک انقلابی به این عظمت و با این تمدن و با این ملت بزرگ انجام شده ولی حوادث تلخی پیش می‌آید و لذا اشاره می‌کنم وقتی 4 سال پیش سرنوشت انتخابات بدان صورت شد من بیرون نرفتم و همه تلاش‌هایم را نیز کردم تا سرنوشت انتخابات این‌چنین نشود که شرح و ماجرای طولانی دارد.
وی ادامه داد: چون پیش‌بینی من این بود که کار دارد خراب می‌شود و نمی‌دانیم چه چیزی از درونش دربیاید اما می‌دانستم آن شیوه‌ای که شروع شده که خود آقای مهندس موسوی در برخی جلسات آن بوده و حضور داشته تلاش کردم و اتمام حجت‌ کردم و کارها را انجام دادم و وقتی نشد وارد صحنه شدم و بدان صورت هم انتخابات پایان یافت که آخر عرایضم خواهم گفت و این بار دیگر با برنامه‌ آمدم و رفتم حزب تشکیل دادم، برنامه ریختم، کار تشکیلاتی کردم و 4 سال زحمت کشیدم و واقعاً فکر کردم یا خودم می‌آیم و یا یک حزبی می‌آورم و ما جز کاری حزبی راه دیگری نداریم و لذا وارد این ماجرا شدم و از مدتی پیش هم اعلام کردم و اولین نفر هستم که اعلام کردم و به هیچکس این بار نرفتم پیشنهاد کنم که شما بیایید و هرکس هم که گفتند که می‌آید گفتم مقدمش را گرامی می‌داریم.
دبیرکل حزب اعتماد ملی عنوان کرد: ‌بر خلاف دفعات قبل که می‌رفتم و اصرار می‌کردم اما این‌بار در عروسی دختر آقای صدر بودیم و بعضی برگشتند و به آقای میرحسین موسوی گفتند که شما بنا دارید که بیایید که ایشان یا می‌گفت آره و یا می‌گفت نه و من اصلاً سکوت کردم چون بنا نداشتم که دنبال کسی باشم و بنا داشتم که اساساً کار حزبی و تشکیلاتی انجام بدهم لذا آمدم و جمعی هم بود و وارد این بحث شدم و تاکنون 6 بیانیه صادر کردم.
این کاندیدای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در تشریح بیانیه‌های متعددی که از سوی وی در خصوص مسائل متعدد مطرح شده و درباره مدیریت آینده کشور اضافه کرد:‌ اولین بیانیه در خصوص احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و شورای پول که توضیحاتی در این خصوص داده شده و ایشان (میرحسین موسوی) و دیگران هم اشاره کردند و اصلاً مغز کشور رفته است مگر می‌شود مدیریت و برنامه‌ریزی در کشور نباشد و اگر نباشد یعنی هیچ و این یعنی زمان قاجار که بگذاریم اینجا، زمانی که مثلاً یک سلسله، یک جوانی آمد به قم و به من گفت چرا می‌گویند که شما آدم خوبی هستید اما به یک سلسله اهانت کردید من در خصوص مسئله‌ای از وی عذرخواهی کردم و به او گفتم که عذرخواهی می‌کنم شما درست می‌گویید و کجا و کی نظام این‌گونه بوده است، احیای شوراها را به عنوان بیانیه‌ای دیگر مطرح کردم و گفته‌ام که نواقص آن را برطرف می‌کنم. بیانیه دیگرم سهام نفت بود، بیان کردیم که نفت مال ملت است و فعلاً دو قسمت‌اش هم می‌کنیم یک قسمت آن را صادرات می‌کنیم که در اختیار دولت است و برای کار زیربنایی مصرف می‌شود و یک قسمت دیگر برای مصرف داخلی است نه گداپروری است، بلکه پول حق ملت است و پولش را به آنها می‌دهیم و در واقع آن تشکیلاتی را که بوجود می‌آوریم مردم دو نوع برخورد می‌کنند یا ماهانه‌شان را می‌گیرند و 3 ماه یکبار به آنها داده می‌شود یا نمی‌خواهند بگیرند که سرمایه‌گذاری می‌شود و پول خودشان است که با آن سرمایه‌گذاری صورت می‌گیرد. به دوستان خود در این زمینه هم گفتم که حد اعلای احتیاط را به مردم اعلام کنید که مطمئناً بتوانم انجام بدهم و لذا همین الآن که محاسبه‌ای آقایان محترم در قالب یک گروه اقتصادی کرده‌اند و آنها را قبول دارم و خودشان هم روی آن کار کردند و من هم در این قضیه بوده‌ام و نمی‌خواهم اسم کسی را ببرم گفتند همین الان هم بیشتر از اینها می‌شود اعلام کرد اما همان حد احتیاط را گرفتیم و به مردم می‌دهیم و هرکس خواست بگیرد و هر کس خواست نمی‌گیرد که برای وی سرمایه‌گذاری می‌شود و وی سهامدار است و متعلق به خودش است.
دبیرکل حزب اعتماد ملی بیان کرد: در این شرایط نفت و پول در اختیار دولت نیست که بخواهد برای مردم کُرکُری بخواند و هرگونه خواست عمل کند و آنطور که پول نفت زیاد می‌شود می‌بینید که چه اوضاعی در مملکت بوجود می‌آید باید دولت وام بگیرد و مالیات را نیز از مردم بگیرد و با آن شرحی که ما دادیم و اگر بخواهم وارد شوم با این وقتی که ما داریم امکانش وجود ندارد.
کروبی به بیانیه خود در خصوص حقوق شهروندی اشاره کرد و گفت: ما انقلاب کردیم و این کشور اقوام مختلف دارد، این کشور مذاهب مختلف دارد و من می‌بنیم که این سالها چه بلایی بر سر این ملت بالاخره بوسیله همین یک جمعی خودسر بوجود آمده، حسینیه‌ دراویش را چرا خراب می‌کنید. مسلمان که هست حتی اگر مسلمان هم نباشد، شیعه هم هست و حتی اگر شیعه هم نباشد، شهروند این کشور است و می‌رود آنجا و ذکر می‌گوید، آن هم چه خانواده‌هایی، چه شخصیت‌هایی خیلی محترم، چرا امنیت ندارند که حسینیه‌اش بر سرش خراب می‌شود، امروز بروجرد، فردا اصفهان، پس فردا کرج و روز دیگری قم و لذا به تناسب هم نامه نوشتم و می‌دانستم هم که باید هزینه بپردازم، از قم به مراجع نوشتم، از بروجرد به وزیر کشور و از حقوق همه ملت چه مسیحی و چه شیعه دفاع می‌کنم، من ارتباطم اکنون با مسیحی‌ها، یهودی‌ها و با زرتشتی‌ها در کشور خوب است و آن زمان هم که رئیس مجلس بودم با همه دیدارهای مرتب داشتم.
وی گفت: دگراندیشانی بودند و خط من هم مشخص است، آرمان‌هایم را همیشه گفته‌ام که من در چارچوب جمهوری اسلامی و امام، آنهایی که تدوین کننده قانون اساسی بودند نه این‌نظرتنگ‌ها، بارها گفته‌ام و خدا پدرش هم بیامرزد این گروه کیهان را که چند نفر هم که از من سؤال می‌کردند من گفتم که من قانون اساسی را می‌گویم و نه قانون اساسی شما که فلانی می‌گوید و انصافاً رفتند و همه را نوشتند و از این جهت هم خوشم می‌آید رفتم و خواستند و مصاحبه‌ هم با آنها کردم و می‌خواهم بگویم که یعنی آمده‌ام که از حقوق مردم دفاع کنم و لذا از زندانیان سیاسی دفاع کرده‌ام، از اقلیت‌ها، مطبوعات، ردصلاحیت‌ها دفاع کرده‌ام و از کل حوادثی که این چند سال برای این ملت پیش آمده به شدت دفاع کرده‌ام و گفته‌ام یعنی چه که فردی که 20 سال در مجلس بوده رد صلاحیتش می‌کنند بنابراین از حقوق این ملت دفاع کرده‌ام و مرزهایم هم مشخص و معین است که در چه خطی هستم اما عده‌ای متأسفانه هستند که اینچنین دسته‌بندی‌هایی می‌کنند یعنی وقتی آقای دکتر سروش حرفی می‌زند که آنها خوششان می‌آید می‌گویند خیلی آقای دکتر سروش بزرگ است اما وقتی دکتر سروش می‌آید و من را تأیید می‌کند یک کمونیست را وادار می‌کنند که به او بد بگوید و به آن اهانت کند و اصلاً من این چیزها را قبول ندارم و آیا به این می‌گویند تضارب افکار، سلیقه، دیدگاه من روشن است.
این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در بیان برنامه های خود ادامه داد: از حقوق خانم‌ها به شدت دفاع می‌کنم و می‌گویم که خانم‌ها باید حضور داشته باشند الان هم اعلام می‌کنم و فردا هم که تبریز می‌روم انشاالله یک خانم برای کابینه‌ام اعلام می‌کنم و از نیروهای مختلف استفاده می‌کنم یعنی چتر انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی را باز می‌کنم و از همه نیروهای خوب استفاده خواهیم کرد و این به این معنی نیست که حزبی‌ها در جایگاه اول قرار دارند و طبیعی است آنهایی که با من کار می‌کنند در اولویت‌اند اما هر نیروی که بخواهد مخلصانه در جمهوری اسلامی کار کند و در خدمت این ملت و کشور باشد کار خواهم کرد و وظیفه‌ام را انجام می‌دهم و همه بیانیه‌ها را به جد دنبال می‌کنم. 

موسوی: در بسیاری از موارد به برنامه‌های کروبی نزدیک هستم

خبرگزاری فارس: کاندیدای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: ما در بسیاری از موارد با برنامه‌های آقای کروبی نزدیکی و قرابت احساس می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، میرحسین موسوی کاندیدای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ادامه مناظره تلویزیونی خود با مهدی کروبی گفت: البته ما در بخش عمده‌ای از برنامه‌ها با آقای کروبی نزدیک هستیم اما من در این دو هفته اخیر احساس کردم که به بهانه حضور من در انتخابات، حمله بی‌سابقه‌ای به دهه اول انقلاب صورت گرفت در حالیکه من می‌گویم دهه اول مربوط به من نیست بلکه مربوط به امام، شهدا و ملت است که با تمام سختی‌های آن دوران که 5 استان ما زیر بمباران بود و ما در عرصه بین‌الملل مشکلات زیادی داشتیم و هر روز فاجعه‌ای رخ می‌داد، صبر کردم و کشور اداره شد.
موسوی ادامه داد: تا این مدت بی‌انصافی‌های زیادی صورت گرفته است و من ترسیدم مبادا با نگفتم من انحراف بوجود بیاید و امروز می‌خواهم به برخی از آنها جواب دهم.
وی افزود: هر چند در زمان دفاع مقدس نهادهای انقلابی مختلفی مانند جهاد سازندگی وجود داشت اما دولت زمان جنگ طرفدار محرومان و مستضعفان بود و آن را رکن اصلی انقلاب می‌دانست که می‌باید به آنها خدمت رسانی کرد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: در زمان جنگ که سهم امور اجتماعی در هزینه‌ها به دلیل هزینه‌های جنگی پایین می‌آید سهم هزینه‌ای امور اجتماعی را از 18.4 درصد به 39.5 درصد در زمان دفاع مقدس رساندیم و این یعنی بی‌سابقه‌ترین سرمایه‌گذاری مستضعفان که مردم خاطره آن را به یاد دارند و البته وظیفه ما هم همین بود.
موسوی خاطرنشان کرد: ما در کنار هزینه‌های گزاف جنگ به این موضوع اهتمام ورزیدیم چرا که این امر را حمایت واقعی از جنگ می‌دانستیم که با بی‌انصافی امروز می‌گویند هزینه‌های جنگ 14 و خورده‌ای درصد بود.
وی به امور بهداشتی در زمان دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: ساختار شبکه بهداشت درمانی جنگ یکی از بهترین برنامه‌های بهداشتی در جهان بود که استانداردهای ما را در مقابله با بیماری‌ها بالا برد.
کاندیدای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهور اظهار داشت: در زمان دفاع مقدس امید به زندگی از 51 سال به 61 سال نرخ مرگ و میر کودکان زیر 5 سال از 140 نفر در هزار به 68 نفر، نرخ مرگ و میر کودکان زیر یک سال از 100 نفر در هزار به 53 نفر، مرگ و میر مادران از 220 مورد به 56 نفر، با سوادی از 41 درصد به 61 درصد جمعیت زیر خط فقر از 45 درصد به 25 درصد رسید.
موسوی افزود: با این حساب، هر چه بخواهند فضای آن موقع را تخریب و سیاه‌نمایی کنند باز این خاطرات مردم از بین نخواهند رفت و ما امروز اعلام می‌کنیم که در صورت پیروزی باز هم توجه اصلی‌مان به اقشار مستضعف خواهد بود ما اقتصاد صدقه‌ای نخواهیم داشت و معتقدیم اگر پولی در اختیار دولت است حق مردم است که باید به بهترین شکل هزینه شود.
وی ادامه داد: وقتی مردم مشکل سفره، بهداشت و امنیت داشته باشند به هیچ وجه نمی‌توانند از حقوق شهروندی، مدنی و انسانی خود بهره‌مند شوند و فردی که چند شیفت در روز کار می‌کنند، نمی‌تواند مخارج زندگیش را تامین کند بنابراین با مشکلات اعتیاد، مریضی، بداخلاقی، اجاره روبرو می‌شود و مردم خود قضاوت می‌کنند با این سیاست‌هایی که در طول این سالها بوده و با این ریزش پول عظیم در سالهای اخیر آیا این امر به سمت بهبودی وضع مردم رفته است یا نه.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: دولت می‌گوید حقوق‌ها را افزایش دادیم در صورتیکه به هیچ وجه این طور نیست و اگر افزایشی بوده، حق مردم است و ما می‌پرسیم چرا قوانین را دیر اجرا کردید و آن را به شب انتخابات انداختید ؟ این کارهای شما چون سرمایه‌گذاری برای اشتغال مولد نمی‌کند و هیچ برنامه اساسی هم ندارید، منجر به بهبود قشرها نمی‌شود.
در این قسمت از مناظره مجری به میرحسین موسوی تذکر داد که با این نوع صحبت کردن شما در مورد کاندیدای غایب وقت دیگری در اختیار ایشان قرار خواهد گرفت.
موسوی گفت: ایشان که همیشه وقت دارند و من هم اسمی نبردم اما ایشان گفته‌اند صنعت و تولید در زمان جنگ صفر بود که این یکی از دروغ‌های بزرگ است. مگر طرح 92 درصد از طرح مبارکه یا جاده بافق - بندرعباس، ساخت کانال‌ها و سدها یا ساخت سیلوها توسط نیروهای داخلی در زمان دفاع مقدس انجام نگرفت ؟
نخست‌وزیر دوران دفاع مقدس گفت: ما در آن زمان حدود 300 طرح قوی داشتیم تا وقتی جنگ تمام شد، کشور با ویرانی روبرو نشود. همچنین در تجهیزات دفاعی موفقیت‌هایی داشتیم و من می‌پرسم آیا صندلی ریاست جمهوری اینقدر ارزش دارد که اینقدر دروغ بگوییم و سیاه‌نمایی کنیم؟
وی خاطرنشان کرد: در کشورهای دیگر شاخص‌ها و آمار آنقدر روشن است که همه می‌ـوانند نظر دهند و من از سازمان بازرسی کل کشور می‌خواهم که مسائل مربوط به دوران دفاع مقدس را بررسی کند
این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: من جز الان هیچ فرصتی برای صحبت کردن ندارم و دیروز که در کرج بودم دهها هزار نفر به استقبال آمدند اما بلندگو را قطع کردند و در وسط جمعیت چیزهایی منتشر کردند و هنگام رفتن ما نیز با پرتاب سنگ شیشه ماشینمان را شکستند. 

کروبی: نظارت شورای نگهبان را قبول دارم

خبرگزاری فارس: دبیر کل حزب اعتماد ملی گفت: شورای نگهبان نظارت دارد و من آن را قبول دارم، این شورا باید هم ناظر باشد، اگر ناظر نباشد دولت‌ها آمده مجلس فرمایشی درست می‌کنند اما حدود این نظارت باید مشخص و توضیح داده شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام مهدی کروبی کاندیدای انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری شامگاه امشب (یکشنبه) در ادامه مناظره با میرحسین موسوی در خصوص اصلاح قانون اساسی تصریح کرد: در مواردی باید بگوییم اصلاح قانون اساسی، منتها مثال‌هایی همانند شوراها زدم یعنی ما باید کاری کنیم که شوراها بتوانند حالت پارلمانی داشته باشند، شوراها گنگ است و باید بتوانند اختیارات بهتری داشته و کارهای خود را انجام بدهند البته بارها اعلام کرده‌ام که این پیشنهاد بنده است ولی پذیرفته شدن آن راه دیگر و بخشی جدا دارد.
وی افزود: درباره نظارت استصوابی، بالاخره شورای نگهبان نظارت دارد، بنده هم نظارت شورای نگهبان را قبول دارم و باید هم شورای نگهبان ناظر باشد اگر ناظر نباشد دولت‌ها آمده مجلس فرمایشی درست می‌کنند اما حدود این نظارت باید مشخص و توضیح داده شود و اینکه سلیقه‌ای نشود که هر وقت دل آنها خواست عمل کنند و الا بنده هم طرفدار اصل نهاد شورای نگهبان هستم ولی نظارت هم باید باشد.
این کاندیدای انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری تصریح کرد: برای چندین بار تکرار می‌کنم، قانون اساسی دو بخش دارد یک بخش آن قابل تغییر نیست که جمهوری اسلامی و حکومت دینی است که مجتهد جامع الشرایطی در راس آن قرار دارد و این‌ها برای بنده اصل است.
کروبی اضافه کرد: اینکه دخالت در هر کاری شود، هر کاری را هم بزنند و هر موقع خواستند هر کاری کنند این‌ها باید در قانون اساسی مشخص و معین شود، حدود اختیارات و کارها مشخص شود همین اصل 44 که بدین صورت عمل شده؛ حالا عمل بشود، نشود چقدر شده و چقدر می‌شود من نمی‌دانم، ما در شرایطی قانون اساسی تصویب کردیم که فضای خاص بود.
وی اظهار داشت: در آن فضای خاص 10 سال بعد ایجاب کرد که جاهایی را باید اصلاح کنیم حالا هم باید ضرورتا اول تلاش کنیم از این ظرفیت قانون اساسی در بخش‌های مختلف خوب استفاده کرده و در مواردی که مشکلی داریم باید مطرح کرده و اصلاح کنیم.
دبیرکل حزب اعتماد ملی خاطرنشان کرد: همانطور که در فرانسه جمهوریت هست این جا هم جمهوری اسلامی هست بنابراین بحث بعدی بنده در رابطه با مواردی است که اول برویم و قانون اساسی را کاملا اجرا و عملی کنیم، اصول معتل شده را باید اجرا کنیم، اصل 15 و 19 را باید اجرا شود، مسائل و تبعیض‌هایی که در حال حاضر در جامعه ما بین اقوام وجود دارد باید از بین برود چرا که همه انسان‌ها از نظر حقوق شهروند اول هستند البته باید هم باشند.
وی تصریح کرد: این دخالت‌هایی که افراد در حریم خصوصی مردم می‌کنند و به مردم متعرض می‌شوند باید جلوی این موضوعات هم بوسیله مراکز قدرت گرفته شود، آنجایی که اختیار دارم از قانون اساسی خوب استفاده می‌کنم، آنجایی که اختیاراتی ندارم تعامل و گفتگو کرده و از اختیارات دیگران در بخش‌های مختلف استفاده خواهم کرد.
این کاندیدای انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری اظهار داشت: آنجایی که نتوانستم صادقانه به مردم خواهم گفت که مردم من این را نتوانستم اجرا و عمل کنم بنابراین بخش سوم حرف‌هایم اجرای قانون اساسی، قوانین عادی و اختیاراتی که دولت باید برای کارهای خود داشته باشد البته با حفظ حرمت‌ها و همه خطوطی که بارها اعلام کرده‌ام.
کروبی ادامه داد: این طور نباشد هر کس هر کسی را که خواست بگیرد، همین دانشجویان؛ آماری طولانی این جا داشتم که شب گذشته اشاره نکردم، از اینکه ما چه آماری داریم که دانشجویان هر روز برای تحصیل محروم و در به در می‌شوند یا تا چه حد آنها تحقیر می‌شوند.
وی در ادامه گفت: کتاب‌ها و نشریات برخوردهای که سلیقه‌ای با آن‌ها می‌شود، عده‌ای از نویسندگان، هنرمندان و موسیقی‌دانان این ها همه باید حقوقشان کاملا رعایت شود تا بتوانند در کشور بزرگی همانند ایران با عظمت و بزرگی زندگی کنند و هر کس به هر نحوی که می‌خواهد به سر آنها نزند.
دبیرکل حزب اعتماد ملی با اشاره به تشکیل کابینه خود اظهار داشت: کابینه‌ای تشکیل خواهم داد که بر همان کابینه هم نظارت کافی خواهم داشت تا بتوانم کارهای خود را هم به خوبی انجام بدهم.
کروبی در خصوص بیمه تحصیلی تاکید کرد: بیمه تحصیلی فرزندان را از دبیرستان به بعد انجام می‌دهم و پول آنها را به حساب خواهم ریخت، بنابراین بخش سوم صحبت‌هایم اجرای قانون اساسی و اگر عیوبی هم هست مطرح خواهم کرد که به امید خدا اجرا و عملی شود به همان صورت مثال‌هایی که قبلا زدم. 

 

نویسنده: سجاد - دوشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۸۸

تبدیل مناظره موسوی و کروبی به محاکمه غیابی احمدی‌نژاد

خبرگزاری فارس: سایت‌های اینترنتی نوشتند؛ در پی پیروزی‌های احمدی‌نژاد در مناظره‌های جداگانه تلویزیونی با میرحسین موسوی و مهدی کروبی نامبردگان تصمیم‌گرفته‌اند جلسه مناظره امشب را تبدیل به محاکمه و تخریب غیابی احمدی‌نژاد نمایند.

به گزارش خبرنگار سرویس "فضای مجازی " خبرگزاری فارس، بسیاری از سایت‌های خبری از جمله جهان، برنا، دیدگاه، مردمیار، مهر ورزش، گرانیوز، رهوا، ثانیه نیوز، حدا‌نیوز، روایت، خبرنویس، بچه‌های قلم، خدمت ، قلم‌‌پرس و ... نوشتند؛ مهدی هاشمی رفسنجانی و غلامحسین کرباسچی و تعداد دیگری از اعضای ستادهای میرحسین موسوی و کروبی تصمیم‌ گرفتند در جلسه‌ای فضای مناظره به صحنه محاکمه احمدی‌نژاد مبدل شود.
در پی پیروزی‌های احمدی‌نژاد در مناظره‌های جداگانه تلویزیونی با میرحسین موسوی و مهدی کروبی نامبردگان تصمیم‌گرفته‌اند جلسه مناظره امشب را تبدیل به محاکمه و تخریب احمدی‌نژاد نمایند.
این افراد همچنین تاکید کردند: با توجه به اینکه احمدی‌نژاد در جلسه امشب حضور ندارد و نمی‌‌تواند مثل شب‌های قبل از خود دفاع کند، بهترین فرصت برای طرح ادعاهای تخریبی و ارائه اسناد مجعول از جمله سند‌سازی درباره شهرداری تهران و مواردی از قبیل وجود دارد.
افراد فوق در این جلسه تاکید کردند: ما باید از فضای یکطرفه مناظره علیه احمدی‌نژاد حداکثر بهره را برای بازسازی چهره هاشمی رفسنجانی و خانواده و بستگان وی بدست آوریم.
این افراد معتقدند ما باید با بهره‌گیری از مناظره امشب چهره احمدی‌نژاد را که در نظر سنجی‌های اخیر و پس از برگزاری دو مناظره افزایش یافته، تخریب کنیم.
قرائت بیانیه دفتر آقای هاشمی رفسنجانی از سوی یکی از دو نفر (موسوی و کروبی) از دیگر تصمیمات این جلسه است که با هدف بازسازی و احیای چهره هاشمی قرار است، انجام شود.
بخش زیادی از عناصر افراطی که در شب‌های گذشته هم تلاشهای نافرجامی برای ایجاد تنش و درگیری در خیابان‌ها داشتند، قرار است امشب بعد از مناظره به برخی خیابان‌ها و مناطق پرتردد هجوم برده و با حرکت‌های فیزیکی و اهانت به مقدسات و فحاشی به رهگذران زمینه تحریک مردم و حامیان احمدی‌نژاد را فراهم کنند. در همین ارتباط تحریک دانشجویان کوی دانشگاه تهران در دستور کار قرار گرفته و تلاش می‌شود شبیه حادثه 18 تیر بازسازی شود. 

نویسنده: سجاد - دوشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۸۸

با حضور عبدی و بهشتی برگزار شد
جلسه مشترک برای هماهنگی در تقسیم کار برای حمله به احمدی‌نژاد

 

جلسه مشترک میان نمایندگان مهدی کروبی و میرحسین موسوی به منظور هماهنگی درخصوص مناظره امشب میان این دو کاندیدا برگزار شد.

به گزارش رجانیوز، در این جلسه که با حضور عباس عبدی (نماینده کروبی) و علیرضا بهشتی (نماینده موسوی) تشکیل شد، طرفین توافق کردند، سطح بحث از مناظره جدی درباره سوابق این دو کاندیدا و برنامه‌های آنان به نقد وضع موجود و حمله به احمدی‌نژاد اختصاص داده شود.

عبدی در این جلسه با اشاره به بازخورد بسیار منفی مناظره شب گذشته برای کروبی در افکار عمومی و متهم شدن وی به زد و بند با افراد بدنام اقتصادی، تأکید کرده است که همان‌طور که کروبی در پایان مناظره شب گذشته‌اش با احمدی‌نژاد گفت، قصد دارد بخش دیگری از انتقاداتش به احمدی‌نژاد را امشب بیان کند.

بهشتی هم با تأکید بر اینکه نتیجه مناظره با موسوی هم تا حد زیادی به نفع احمدی‌نژاد بود و تنها شانس مهندس این بود که تمام کننده بحث بود، تأکید کرده است که از فرصت امشب باید به طور کامل برای نقد وضع موجود استفاده کرد و ضمن تکرار اینکه ادامه این وضع، مساوی با سقوط است، مناظره را از فاز تقابل درخصوص سوابق یا اطرافیان، به برنامه‌ها برای تغییر وضع جهت‌دهی کرد.

این هماهنگی در حالی صورت می‌گیرد که گفته می‌شد پیش از مناظره موسوی و رضایی هم جلسه هماهنگی مشابهی در منزل رضایی تشکیل شده بود.

موسوی در مناظره با رضایی با نقض صریح دستورالعمل تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، اقدام به قرائت سخنرانی و اظهار مطالبی علیه احمدی‌نژاد (کاندیدای غایب) کرده بود.

نویسنده: سجاد - دوشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۸۸

سراج در گفت‌وگو با «شبکه خبر دانشجو»: انتخابات دهم رقابت بین سه گفتمان انقلاب، سکولاریسم و لیبرالیسم است

انتخابات دهم رقابت بین سه گفتمان انقلاب، سکولاریسم و لیبرالیسم است

 

 

نویسنده: سجاد - یکشنبه ۱٠ خرداد ۱۳۸۸

سالانه چهار هزار تن گیاهان دارویی صنعتی در کشور برداشت می شود
مدیرکل دفتر امور جنگلی سازمان جنگلها، مراتع آبخیزداری گفت: سالانه چهار هزار تن گیاهان دارویی و صنعتی در کشور برداشت می شود.
"پیمان یوسفی" روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه این میزان برداشت دو میلیون دلار ارزآوری برای کشور دارد،افزود:تاکنون بیش از پنج هزار گونه گیاهی دارویی در کشور شناسایی شده است.
وی مهمترین گونه های گیاهی کشور را آنغوزه،آویشین، کتیرا،وشا،شیرین بیان، گل گاو زبان و اشنان بیان کرد و گفت: یکصد هزار خانوار به صورت مستقیم در این عرصه فعالیت می کنند.
یوسفی اظهار داشت: گیاهان دارویی کشور به صورت خام و فرآوری نشده به بهای بسیار ناچیز صادر می شودحال آنکه در مواردی این گیاهان با بیش از100 تا 200 برابر ارزش افزوده به صورت فرآوری شده در قالب داروهای نادر و سایر فراورده های صنعتی به کشور بازمی گردد.
وی اضافه کرد: جلوگیری از این مشکل، همکاری و حمایت اتحادیه صادرکننده گیاهان دارویی و صنعتی، وزرات صنایع و مسوولان کشوری بخش صنعت و فرآوری را می طلبد.
وی افزود:امیدواریم با توسعه صنایع فرآوری در کشور از قاچاق صادرات خام گیاهان داوریی و صنعتی و خروج ارز از کشور جلوگیری شود.
وی با بیان اینکه بسیاری از گیاهان دارویی صنعتی منحصر به فرد است، گفت: رویشگاههای آنقوزه درکشور ازمهمترین ذخایر دارویی محسوب می شود که از ریشه آنها نوعی صمغ به دست می آید که در صنعت داروسازی کاربرد دارد.
یوسفی گفت: این صمغ به صورت خام و قاچاق به بهای بسیار ناچیزی از کشور صادر می شود و در خارج از کشور به صورت بسته بندی ساده و بااعمال فرآوری های اولیه به مواد بسیار گرانبهایی در صنعت داروسازی تبدیل می شود.
وی با بیان اینکه عمر آنغوزه هشت سال است و در سال هشتم این گیاه به بار می نشیند و بذر می دهد، گفت: در مواردی بهره برداران، بوته های این گیاه را در سال پنجم قطع می کنند که در صورت دامه این روند، در چند سال آینده با انقراض نسل گونه گیاهی آنغوزه روبرو خواهیم بود.
ک/3 7546/1027/543 شماره 290 ساعت 12:23 تمام

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر 320384 

نویسنده: سجاد - یکشنبه ۱٠ خرداد ۱۳۸۸

حمایت ستاد طب کشوری گیاهان دارویی از مراکز پژوهشی گیاهان دارویی
دبیر ستاد کشوری گیاهان دارویی و طب ایرانی گفت: ستاد طب کشوری گیاهان دارویی و طب ایرانی در حمایت گسترده از دانشگاهها و مراکز پژوهشی و آموزشی و شرکت های دانش بنیان فعال در عرصه گیاهان دارویی و طب ایرانی، نسبت به پرداخت بودجه ای معادل 40 میلیارد ریال به این مراکز اقدام نمود.
به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از ستاد طب سنتی و گیاهان دارویی وزارت بهداشت، دکتر عباس حاجی آخوندی با ابراز خرسندی از اقداماتی که تاکنون در این ستاد صورت گرفته، گفت: در حال حاضر تعامل و ارتباط بسیار خوبی بین ستاد و دیگر سازمانها، نهادها، وزارتخانه ها و حتی انجمن ها و گروه های مختلف برقرار شده است.
مشاور وزیر در امور طب سنتی و مکمل و صنایع گیاهان دارویی ، با اشاره به اثرات و خواص بسیار مهم گیاهان در درمان بیماریها اظهار داشت: توجه و اهتمام به حفظ و زنده نگهداشتن علوم تحقیقاتی و پژوهشی مستلزم هزینه های قابل توجه است که انجام این مهم در دستور کار دولت نهم قرار گرفت و همین امر موجب حمایت قابل توجه فعالان این علم ریشه دار شد.
وی افزود: ارتباط و تعامل ستاد با سایر سازمانها، زمینه ساز هم فکری و تعالی منطبق بر علم امروزی است که ضمن پرهیز از انجام فعالیت های پژوهشی و اجرایی موازی، همگی در راستای پیشبرد و توانمندسازی فعالان عرصه طب سنتی و گیاهان دارویی، موثر است.
حاجی آخوندی ادامه داد: به همین منظور ستاد طب سنتی و گیاهان دارویی با پیگیری های همه جانبه و تلاش های مستمر و تدوین برنامه راه توانست طرح حمایتی خود را از دانشگاهها، مراکز پژوهشی و آموزشی و حتی شرکت های دانش بنیان فعال در عرصه طب سنتی و گیاهان دارویی به تصویب رسانده و تا پایان سال 1387 نسبت به پرداخت بودجه معادل 40 میلیارد ریال به این گونه مراکز و موسسات اقدام نماید.
وی از جمله دستگاه های دولتی، دانشگاه ها و مراکز آموزشی و پژوهشی که در مرحله اول مورد حمایت قرار گرفته اند، به وزارت جهاد کشاورزی و سازمان ها و موسسات وابسته به آن اشاره کرد که نزدیک به 25 درصد از بودجه حمایتی را دریافت کرده اند.
حاجی آخوندی ادامه داد: همچنین برای وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه های وابسته به آن، وزارت علوم و تحقیقات و فناوری، جهاد دانشگاهی و دانشگاه شاهد هم بر اساس ماموریت تعیین شده بودجه پژوهشی 60 درصد فناوری تخصیص یافت.
وی گفت: ‌تعدادی از شرکت ها و بخش های خصوصی فعال دانش بنیان نیز در مرحله اول مورد توجه بوده و 15 درصد از این حمایت ها به آنان اختصاص یافته است شامل شرکت باریج اسانس، مجتمع صنایع داروسازی دینه ایران، کارخانه تولید مواد اولیه گیاهان دارویی سها 4، کارخانه داروسازی گلدارو اصفهان، شرکت کشت و فرآوری عصاره گیاهی زرد، شرکت کشت و صنعت چشمه دماوند است.
به گفته دبیر ستاد کشوری گیاهان دارویی و طب ایرانی، برای این گونه شرکت ها و موسسات بودجه تخصیصی به صورت تسهیلات و از نوع قرض الحسنه تحقق یافت.
آخوندی افزود: در آینده نزدیک در مورد صنایع مورد حمایت این ستاد و انتظارات منطقی از توسعه توانمندی های این فناوری و دانش در کشور با حمایت صادقانه دولت، خبرهای خوبی ارایه خواهد شد.
شاخص حمایت های سال 88 معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از مراکز دانش بنیاد و فناوری و کارخانجات کشت و صنعت گیاهان دارویی و بنیادهای خدمات طب ایرانی ، براساس میزان فعالیت و هماهنگی آنها با نقشه راه ملی توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب ایرانی است.
حاجی آخوندی در ادامه اظهار داشت: امروزه بیشتر افراد بنا بر اقتضای زندگی ماشینی، از توجه به حفظ سلامت خود غافل شده اند و حتی در زمان بیماری نیز از رفتن به پزشک اکراه دارند و تنها راه درمان را در استفاده از قرص ها و داروهای شیمیایی می دانند.
وی گفت: در چنین دورانی توجه و اهتمام به حفظ و زنده نگهداشتن علوم تحقیقاتی و پژوهشی مستلزم هزینه های قابل توجهی است که به دلیل اهمیت موضوع و دیدگاه سیاست گذاران کلان کشور انجام این مهم در دستور کار دولت نهم قرار گرفت و همین امر موجب حمایت قابل توجهی از فعالان این علم ریشه دار شد.

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر 484253 

نویسنده: سجاد - یکشنبه ۱٠ خرداد ۱۳۸۸

گیاهان دارویی سالانه 10 میلیون دلار ارز عاید کشور می کند
یزد - مدیرکل امورجنگلی سازمان جنگلها،مراتع و آبخیزداری کشور گفت: با برداشت گیاهان دارویی و صنعتی، سالانه 10 میلیون دلار ارز عاید کشور می شود.
پیمان یوسفی روزپنجشنبه درگفت وگو با خبرنگار ایرنا در یزد با بیان اینکه بارندگی سال جاری بخصوص نزولات بهاره مناسب بوده است، ابراز امیدورای کرد که امسال صادرات این گیاهان نیز مناسب باشد.
وی افزود:طبق آماررسمی سالانه پنج هزار تن گیاهان دارویی و صنعتی درکشور برداشت می شود.
مدیرکل دفتر امور جنگلی سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری اضافه کرد: طبق بررسی انجام شده 10 تا 15 هزار تن از این گیاهان به خارج از کشور صادر می شود.
وی افزود: هم اکنون در حال بررسی هستیم که این گیاهان به چه قیمتی در خارج به فروش می رسد.
یوسفی ، مهمترین گونه های گیاهی کشور را آنغوزه، آویشین، کتیرا ، وشا، شیرین بیان ، گل گاوزبان و اشنان بیان کرد.
وی گفت:گیاهان دارویی کشور به صورت خام و فرآوری نشده به بهای بسیارناچیز صادر می شود،حال آنکه درمواردی این گیاهان با بیش از100تا 200 برابر ارزش افزوده به صورت فرآوری شده در قالب داروهای نادر و سایر فراورده های صنعتی به کشور باز می گردد.
مدیرکل دفتر امور جنگلی سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری،از تشکیل کمیته ملی برای رفع این مشکل باهمکاری اتحادیه صادرکنندگان گیاهان دارویی و صنعتی،وزارت بهداشت و وزارت صنایع خبر داد.ک/3
543/7546/1027

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر 450433

نویسنده: سجاد - یکشنبه ۱٠ خرداد ۱۳۸۸

موزه گیاهان دارویی در مجموعه سعدآباد گشایش یافت
شمیرانات- مدیر مجموعه فرهنگی - تاریخی سعدآباد گفت: به مناسبت گرامیداشت هفته میراث فرهنگی، موزه گیاهان دارویی در سعدآباد گشایش یافت.
عشرت شایق روز سه شنبه با اشاره به وسعت 110هکتاری مجموعه سعدآباد افزود: این مجموعه قابلیت پژوهش و مطالعه درخصوص شناسایی گیاهان دارویی ومعرفی آنها و پتانسیل تبدیل شدن به یکی از مراکز بهره برداری پژوهشگران رشته های گیاه شناسی را دارد.
وی یادآور شد: پارسال مقدمات تشکیل موزه تخصصی با عنوان موزه گیاهان دارویی دراین مجموعه فراهم شد و در هفته میراث فرهنگی، مجموعه سعدآباد شاهد تنوع کاخ موزه هاست. شایق همچنین از افتتاح موزه های اسناد، مدارک و کتابخانه و صلح و دوستی جهانی خبر داد.
وی گفت: در موزه "اسناد، مدارک وکتابخانه"، اسناد مکتوب، اسناد صوتی وتصویری،کتاب های مربوط به دوره های پهلوی اول و دوم به نمایش گذاشته شده است.
شایق افزود: موزه صلح و دوستی جهانی نیز با هماهنگی یونسکو به منزله پل ارتباطی با سایر کشورها و براساس نیاز انسان ها به صلح ایجاد شده است.
وی، هدف از گشایش این موزه را گسترش فرهنگ صلح و دوستی، تحکیم روابط دوستی و برادری، انزجار از جنگ و خشونت در جهان عنوان کرد.
این موزه ها از امروز تا پایان هفته میراث فرهنگی در مجموعه فرهنگی - تاریخی سعدآباد برای بازدید علاقه مندان برپاست.
تهرام/7244/537

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر 494961

نویسنده: سجاد - یکشنبه ۱٠ خرداد ۱۳۸۸

دماوند از منحصر به فرد ترین نقاط رویش گیاهان دارویی است
دماوند- رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان دماوند گفت: شهرستان دماوند از جمله نقاط منحصر به فرد برای رویش گیاهان کمیاب و دارویی است.

مرتضی امیری صبح امروز در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: به دلیل اهمیت ویژه این منطقه به منابع طبیعی و وجود شرایط مطلوب برای رشد گیاهان بیش از 150 هزار هکتار از زمین های منطقه را به این امر اختصاص داده ایم.
وی افزود: وجود ارتفاعات جنوب البرز، پوشش گیاهی خاص، مجموعه‌ای از بهترین گیاهان دارویی از طبیعت ناب شهرستان دماوند بوده که در سطح استان بی‌نظیر است.
امیری به گیاهان ارس که تنها زیستگاه آن در کشور در منطقه دماوند قرار دارد اشاره کرد و افزود: این گیاه یک گیاه منحصر به فردی است که به عنوان ذخیره ژنتیکی در منطقه ما موجوداست و تحت حفاظت قرار دارد.
وی به خطراتی که پوشش گیاهی و منابع طبیعی شهرستان را تهدید می‌کند اشاره کرد وگفت: فرسایش خاک، سیلاب، تخریب و نابودی، زیست بوم دماوند را تهدید می‌کند که با توجه به اهمیت دادن به منابع طبیعی این منطقه می توانیم خطرات احتمالی را پیش بینی کنیم.
مدیر جهاد کشاورزی دماوند با اشاره به هفته منابع طبیعی و روز درختکاری گفت: 23 هزار نهال در تمامی نقاط مختلف شهرستان توزیع شده که برای کاشت این نهال‌ها برنامه‌ریزی هایی صورت گرفته است و نباید اجازه دهیم از این نهال‌ها برای تصرف رمین‌های دولتی استفاده شود.
مدیر جهادکشاوری دماوند برنامه‌های این نهاد در هفته منابع طبیعی را شامل توزیع نهال بین نهاد ها و شهروندان، طبیعت‌گردی و آشنایی دانش‌آموزان و دانشجویان با گیاهان دارویی و شرکت بسیجیان در طرح درختکاری عنوان کرد.ک 3
تهرام/ ا.ح / 687/ 1645

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر 383174

نویسنده: سجاد - یکشنبه ۱٠ خرداد ۱۳۸۸

 
بسیاری از گیاهان دارویی کشور در معرض نابودی قرار دارند
کرج - مدیر گروه احیای مناطق خشک و کوهستانی و استاد پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران گفت: بسیاری از گیاهان دارویی خودرو در کشور در معرض خطر انقراض قرار دارند.
حسین آذرنیوند روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: کشور ما با اینکه در زمره کم بارش ترین مناطق جهان قرار دارد، از نظر تنوع گیاهی از غنی ترین مناطق دنیاست.
وی خاطرنشان کرد: تاکنون در ایران هشت هزار گونه گیاهی شناسایی شده، درحالی که در قاره اروپا با آن وسعت و شرایط آب و هوایی، 12 هزار گونه گیاهی شناخته شده است.
آذرنیوند گفت: با این وجود، به دلیل بی توجهی و تخریب زیستگاههای گیاهی، بسیاری از این گیاهان درحال نابودی هستند.
این استاد دانشگاه ادامه داد: گیاهان بویژه در مناطق بیابانی و نیمه بیابانی کشور دارای ترکیبات شیمیایی و ذخایر بسیار موثری هستند که باید مورد توجه قرار گیرند.
آذرنیوند افزود: ترکیبهای شیمیایی گیاهان بخاطر ویژگیهای بیولوژیکی و طبیعی، عوارض و خطرهای ترکیبهای شیمیایی مصنوعی را ندارند پس از این گیاهان می توان در زمینه های گوناگون بویژه در صنایع دارویی کشور بهره جست.
وی گفت: توجه به گیاهان دارویی ضمن حفظ سلامت انسانها، فرصتهای شغلی جدیدی را نیز ایجاد کرده و بهره برداری از این گیاهان در تمام زمینه ها، چه اقتصادی و چه آموزشی از نیازهای کشور است.
اکنون گروه مهندسی احیای مناطق خشک و کوهستانی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران در گرایشهای آبخیزداری، علوم مرتع، بیابان زدایی، مرتعداری و مدیریت مناطق بیابانی در سه مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا فعال است.
پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران با بیش از سه هزار دانشجو در 90 رشته تحصیلی در مقاطع گوناگون در کرج واقع است. ک/3
7419/561/ 684/ 1645

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر 416151 

نویسنده: سجاد - یکشنبه ۱٠ خرداد ۱۳۸۸

سبزترین پسته ایران در قزوین 

کلکسیون ارقام پسته در هفته دولت افتتاح می‌شود 


قزوین  - خبرگزاری کشاورزی ایرانکلکسیون ارقام پسته در هفته دولت افتتاح می‌شود

گروه: پژوهش و تحقیقات 

همزمان با هفته دولت کلکسیون ارقام پسته در استان قزوین به بهره‌برداری می‌رسد.


رئیس ایستگاه تحقیقات یزبر قزوین با اعلام این مطلب در گفتگو با خبرنگار ایانا گفت: در حال حاضر ارقام موجود 12 رقم است که چهار رقم آن غیربومی و هشت رقم نیز به استان قزوین اختصاص دارد.

کاشانی‌زاده افزود: در این کلکسیون ارقام پسته بر روی پایه قزوینی پیوند زده شده و در قالب بلوکهای کامل تصادفی در چهار تکرار مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی با اعلام اینکه ارقام مورد بررسی از نظر مقاومت به خشکی و شوری نیز آزمایش می‌شوند، خاطرنشان کرد: در سرمای سال جاری رقم قزوینی مقاومت خوبی نشان داد و در حال شناسایی سایر ارقام مقاوم هستیم.

کاشانی‌زاده در ادامه گفت: به دلیل موقعیت آب و هوایی استان قزوین، پسته این استان از رنگ سبز فوق‌العاده برخوردار است.

وی کله‌بزی، کال‌خندان، پسته قرمز، آق‌پسته، شمشیری، بادامی، بقالی و تجارتی را از ارقام بومی برشمرد و گفت: اکبری، اوحدی، کله‌قوچی و احمد آقایی نیز از ارقام غیربومی محسوب می‌شود.

کاشانی‌زاده این کلکسیون را بزرگترین کلکسیون پسته ایران برشمرد و گفت: این کلکسیون در حال تکمیل است و تا هفته دولت به صورت رسمی به بهره‌برداری خواهد رسید./ 

 

نویسنده: سجاد - یکشنبه ۱٠ خرداد ۱۳۸۸

رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور در گفتگو با ایانا: 

کشت زودهنگام برنج، خسارتهای ناشی از ورس را کاهش می‌دهد 


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایرانکشت زودهنگام برنج، خسارتهای ناشی از ورس را کاهش می‌ده

گروه: پژوهش و تحقیقات 

هرساله با آغاز باد در شالیزارهای برنج، ورس (خوابیدگی) ساقه‌های این محصول اتفاق می‌افتد و خسارت قابل توجهی وارد می‌کند که امسال این پدیده وجود نخواهد داشت.


رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور با اعلام این مطلب در گفتگو با ایانا گفت: امسال با بارندگیهای بسیار مناسب در استانهای شمالی کشور و استفاده کشاورزان از توصیه‌های کاربردی، وضعیت کاشت بسیار خوب ارزیابی می‌شود.

دکتر عباس شهدی کومله با اعلام اینکه هیچ مشکلی در شالیزارها وجود ندارد، افزود: هرساله در شهریورماه، عارضه ورس اتفاق می‌افتاد که امسال امید است با کشت زودهنگام، خسارت ناشی از این پدیده کاهش یابد.

وی در ادامه گفت: امسال با استفاده از تجارب خشکسالی سال گذشته، حداقل دو هفته کشت برنج زودتر انجام شد که از نظر علمی این اقدام هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

دکتر شهدی، لایروبی انهار، استفاده از ارقام پرمحصول و هیبرید به جای محلی، احداث چاه، آمادگی ذهنی کشاورزان برای کشت زودهنگام را برخی از توصیه‌های لازم بخش تحقیقات برای پشت سر گذاشتن بحران سال گذشته عنوان کرد./

 

نویسنده: سجاد - یکشنبه ۱٠ خرداد ۱۳۸۸

رئیس ایستگاه ملی گل و گیاه محلات در گفتگو با ایانا خبر داد: 

ثبت 200 رقم گل داوودی جدید در سال جاری ثبت 200 رقم گل داوودی جدید در سال جاری


محلات  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: پژوهش و تحقیقات 

در جهت تنوع، تا پایان سال جاری 200 رقم گل داوودی به ثبت خواهد رسید.


رئیس ایستگاه ملی گل و گیاه محلات با اعلام این مطلب در گفتگو با خبرنگار ایانا گفت: با استفاده از روشهای دورگ‌گیری سال گذشته، محققان موفق شدند 100 رقم گل داوودی را به ثبت برسانند.

سید محمد نبی‌جمالی افزود:‌گلهای تولیدشده تماما داخلی هستند و از عملیات دورگ‌گیری حاصل شده‌اند و از نظر رنگی کاملا نزدیک به هم بوده ولی صد در صد با یکدیگر متفاوت هستند.

وی تولید این ارقام را در راستای نیازهای کشور خواند و خاطرنشان کرد:

ظرف شش تا هشت ماه آینده این مرکز آماده واگذاری دانش فنی تولید، به بخش خصوصی است.

نبی‌جمالی در پایان گفت: در بخش گل و گیاه باید به سلیقه‌های جامعه متکی بود و لازم است گلهایی با توجه به سلیقه‌های مختلف مردم تولید کرد./

 

خبرنگار: مژگان ستار

 

نویسنده: سجاد - یکشنبه ۱٠ خرداد ۱۳۸۸

رئیس موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور در گفتگو با ایانا: 

تحقیقات تقاضامحور در کشور گسترش می‌یابد 


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایرانتحقیقات تقاضامحور در کشور گسترش می‌یابد

گروه: پژوهش و تحقیقات 

توسعه تحقیقات مشتری، تقاضامحور و اثربخش به ویژه در زمینه روشهای غیرشیمیایی و بیولوژیک در دستور کار موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور قرار گرفت.


رئیس موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور با اعلام این مطلب در گفتگو با خبرنگار ایانا گفت: به مدت دو روز روسای بخشهای تحقیقاتی گردهم آمده‌اند تا در زمینه مسائل و مشکلات موجود و برنامه‌های آتی و راهبردی پیش‌بینی شده بحث و بررسی کنند.

دکتر عسگری افزود: بخشی از توان گیاهپزشکی کشور در ستاد موسسه مستقر است ولی بخش اعظمی از آن در استانها به صورت بخشهای تحقیقاتی گسترده شده است.

وی با اشاره به اینکه خودکفایی و امنیت و سلامت غذایی با هماهنگی تمامی بخشها امکان‌پذیر است، گفت: در قالب شش برنامه راهبردی در زمینه‌های عوامل خسارتزای جانوری، عوامل خسارتزای بیماریزا، رده‌بندی موجودات زنده، آفت‌کشها، علفهای هرز و برنامه راهبردی تولید محصولات ارگانیک برنامه‌های این موسسه و بخشهای ذی‌ربط هماهنگ خواهد شد.

دکتر عسگری برنامه تولید محصولات ارگانیک را از برنامه‌های جدید این موسسه برشمرد و خاطرنشان کرد: از سالیان گذشته محققان این موسسه با سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی FAO در قالب آموزشی کشاورزان و تسهیلگران برنامه‌های منسجمی داشته است ولی با تاکیدات معاونت تولیدات گیاه، این برنامه با شتاب بیشتری پیش خواهد رفت.

گفتنی است گردهمایی روسای بخشهای تحقیقات گیاهپزشکی کشور از صبح امروز آغاز و تا فردا ادامه خواهد داشت./

 

خبرنگار: مژگان ستار

 

نویسنده: سجاد - یکشنبه ۱٠ خرداد ۱۳۸۸

مهلت توزیع دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی و انتخاب رشته در آزمون کارشناسی ارشد تمدید شد 
10/03/88 تاریخ درج خبر
 

بدین وسیله به اطلاع کلیه داوطلبان مجاز به انتخاب رشته در آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی (دوره‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته داخل) سال 1388 می‌رساند به منظور فراهم آوردن تسهیلات لازم برای آن دسته از داوطلبانی  که تاکنون برای دریافت دفترچه (شماره 2) راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی آزمون مذکور اقدام ننموده‌اند با همکاری شرکت پست جمهوری اسلامی ایران ترتیبی اتخاذ گردید که: 
1ـ در روز دوشنبه 11/3/88  منحصراً در باجه‌های مرکزی شهرستانهای مختلف کشور (به جز شهرستان تهران که به شرح بند 2 ذیل خواهد بود) نسبت به توزیع دفترچه (شماره 2) اقدام شود. 
2ـ در شهرستان تهران در روز دوشنبه 11/3/88  منحصراً در مناطق پستی 11، 13، 14، 15، 16، 17، 18 و 19 نسبت به توزیع دفترچه (شماره 2) اقدام شود. 
ضمناً به اطلاع می‌رساند داوطلبان مجاز به انتخاب رشته آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی (دوره‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته داخل) سال 1388 که دفترچه راهنمای انتخاب رشته را تا تاریخ 11/3/88  دریافت می‌دارند می‌توانند حداکثر تا ساعت 24 روز دو‌شنبه 11/3/88 با مراجعه به پایگاه اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی WWW.SANJESH.ORG نسبت به انتخاب رشته در آزمون مذکور اقدام نمایند. 

روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور

قبل از انتخاب رشته مطالب دفترچه راهنما را به دقت مطالعه نمایید

توجه داشته باشید هر داوطلب فقط یکبار مجاز به انتخاب رشته می باشد و پس از آن امکان ویرایش و یا انتخاب رشته مجدد را نخواهد داشت

 •  مهلت انتخاب رشته
 • مهلت انتخاب رشته تاپایان روز  دهم خرداد ماه 88 می باشد
     
 •  دریافت رسید 15 کاراکتری
 • فقط در صورتی اطلاعات شما بدست ما رسیده است که از سیستم یک رسید 15 کاراکتری دریافت نموده باشید این رسید را  پس از انجام مراحل تکمیل و ارسال اطلاعات و در یک صفحه مجزا دریافت می نمایید

     
 •  دریافت مجدد شماره رسید
 • در صورتی که انتخاب رشته نموده باشید از بخش مشاهده و پرینت اطلاعات اقدام نمایید

     
 •  خطا
 • در صورتی که در هر یک از مراحل تکمیل اطلاعات دچار خطا شده باشید آن خطا در همان صفحه یا صفحه ای مجزا نمایش داده خواهد شد به پیامهای ارائه شده به دقت توجه نمایید.

     
 • توجه ویژه
 • در صورت مواجه شدن با هرگونه مشکل و یا داشتن سوال می توانید به ترتیب ذیل عمل نمایید:

     
   

      الف : مشکل در روند انتخاب رشته  اینترنتی:

             مراجعه به بخش ارتباط با بخش فنی ار منوی سمت راست صفحات

     ب :هر گونه سوال در مورد  انتخاب رشته : تماس با شماره تلفن های

   88802741-021 ,88802740-021

   

  نویسندگان وبلاگ:
  مطالب اخیر:
  دوستان من:
  کدهای اضافی کاربر :


  زیارت عاشورا
  وضعیت یاهو مذهبی
  پیج رنک گوگل ساعت فلش مذهبی اوقات شرعی

  بسيجي يعني علي
  Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net

  Powered by aeka.persianblog.ir

  بانک صوت و فیلم مذهبی
  PageRank
  بسيجي يعني علي
  مجله دانش سبز
  PageRank RSS Feed Readers outils webmaster
  دریافت کد
  >>فرم اشتراک<<
  {PAGETITLE}
  pagerank search engine optimization Submit ExpressSearch Engine Marketing Services تماس با ما