کشاورزی لرستان - اولین مجله علمی کشاورزی دانش سبز (دانشجویان لرستانی)
در سال1387 سال نوآوری و شکوفایی ایران اسلامی شروع کار و تلاش می کنیم آخرین اخبار و مقالات علمی کشاورزی و لینک سایتهای برتر کشاورزی را در وب قرار دهیم ...
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سجاد - دوشنبه ٢٩ تیر ۱۳۸۸

همایش بیوتکنولوژی کشاورزی ایران برگزار شد
کرمان _ دومین همایش بیوتکنولوژی کشاورزی ایران روز پنجشنبه با حضور اساتید و کارشناسان این بخش در تالار وحدت دانشگاه شهید باهنر کرمان پایان یافت.
دبیر همایش به خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: آشنایی با پیشرفتهای علمی و فناوری جدید، تبادل نظر تجربیات، بحث و بررسی پیرامون آخرین دستاوردهای علمی و شناخت عمیق تر از ظرفیتهای موجود در زمینه های بیوتکنولوژی از اهداف مهم برگزاری این همایش بود.
محمدرضا محمدآبادی افزود: از 250 مقاله ارسال شده به دبیر خانه 200 مقاله انتخاب و در دومین همایش بیوتکنولوژی ایران ارایه شد.
وی ادامه داد: از این تعداد مقاله نیز 40 اثر به صورت سخنرانی و بقیه به صورت پوستر در زمینه های گیاهی، دام و دامپزشکی ارایه شد.
دومین همایش بیوتکنولوژی کشاورزی ایران طی روزهای 24 و 25 تیر ماه به میزبانی کرمان برگزار شد.ک/3 

نویسنده: سجاد - دوشنبه ٢٩ تیر ۱۳۸۸


رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در گفت‌وگو با فارس:
ایران رتبه 16 جهانی در نانوتکنولوژی کشاورزی جهان را بدست آورد

خبرگزاری فارس: رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی گفت: ایران رتبه 16 در فناوری نانوتکنولوژی کشاورزی در جهان را به دست آورده است.


مجتبی خیام‌نکویی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، افزود: بخش نانوتکنولوژی کشاورزی در پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی کرج در 28 تیر 88 با اعتباری بیش از 25 میلیارد ریال راه‌اندازی شد.
رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی گفت: ایران در بحث تولید علم در بخش نانوتکنولوژی کشاورزی براساس رتبه‌بندی ISI عنوان 16 جهان را بدست آورده است.
خیام نکویی گفت: هدف از بهره‌مندی از نانوتکنولوژی در بخش کشاورزی به عنوان نخستین بخش رسمی و مصوب در وزارت جهاد کشاورزی این است که زیرساخت لازم برای کاربرد و توسعه فناوری جدید نانو در بخش کشاورزی را استفاده کند.
رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی گفت: یکی از توانمند‌های این فناوری نانو در جهت جلوگیری از ضایعات محصول در بخش کشاورزی و افزایش عمر ماندگاری محصول است.
خیام نکویی تصریح کرد: با فناوری نانو و جلوگیری از ضایعات به تبع آن عملکرد در واحد سطح بخش کشاورزی افزایش می‌یابد.
وی گفت: علاوه بر آن یک پروژه تعریف شده برای بسته‌بندی نانو برای افزایش عمر ماندگاری و جلوگیری از ضایع شدن محصول است که این پروژه آغاز شده و تا پایان سال‌جاری یا اوایل سال 89 به دانش تولید بسته‌بندی با فناوری نانو در بخش کشاورزی دست می‌یابیم.
خیام نکویی گفت: این فناوری باعث افزایش ماندگاری محصول و عمر آن است.
رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی گفت: در خصوص کاربرد نانو تکنولوژی در بحث سموم، کودها و بیابان‌زدایی، بخش زراعت و باغبانی دانشمندان ایرانی فعالیت می‌کنند تا به این فناوری دسترسی پیدا کنند.
خیام نکویی گفت: 20 پروژه تحقیقاتی در کمیته نانوتکنولوژی وزارت جهاد کشاورزی تعریف شده و به سرعت مراحل انجام آن طی خواهد شد.
خیام نکویی در مورد کشت بافت خرما گفت: برای تجارت‌سازی فناورزی کشت بافت خرما کارهای مهمی انجام می‌شود و تلاش براین است که پروتکل کشت بافت خرما تجاری‌سازی شده و از مرحله آزمایشگاه به مرحله گلخانه و سپس به مزرعه انتقال یابد.
وی در مورد زمان انتقال فناوری از آزمایشگاه به نخلستان گفت: بسته به محصول متفاوت است و در برخی محصولات حدود 2 سال و در برخی حتی 4 ماه طول می‌کشد.

نویسنده: سجاد - یکشنبه ٢۸ تیر ۱۳۸۸


مدیرعامل اتحادیه تولیدکنندگان زعفران در گفتگو با ایانا خبر داد:

افزایش پنج برابری تولید زعفران


خراسان  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: تشکلهای غیردولتیاز اواخر آبان ماه برداشت زعفران از استانهای سه گانه خراسان آغاز می شود و پیش بینی می شود حجم تولید امسال زعفران به پنج برابر سال گذشته برسد.

مدیرعامل اتحادیه تولیدکنندگان زعفران کشور در گفتگو با خبرنگار ایانا گفت: از اواخر آبان ماه برداشت از مناطق کوهپایه ای تربت حیدریه آغاز و در مدت 40 روز کار برداشت در تمامی مناطق زعفران خیز استانهای سه گانه خراسان به اتمام خواهد رسید.

 

محمدحسین مشکانی افزود: با توجه به محلول پاشی اراضی زعفران کاری و فرآیند رشد پیازهای زعفران پیش بینی می شود حجم تولید زعفران سال جاری با عبور از 100 تن به پنج برابر تولید سال گذشته برسد.

 

وی تصریح کرد: شهرستان قاین به علت برخورداری از خاک و اقلیم مناسب از زعفران مطلوبتری برخوردار است.

 

 

 

کشت زعفران در منطقه کوهستانی پایدار نیست

 

مدیرعامل اتحادیه تولیدکنندگان زعفران همچنین با اشاره به کشت زعفران در استانهای کوهستانی و سردسیر گفت: نیاز به آب کمتر به عنوان مهمترین شاخصه زعفران باعث شده است مناطق خشک و کویری در اولویت کشت قرار گیرد. این در حالیست که تولید زعفران در مناطق سردسیری و کوهستانی به علت رطوبت و آب زیاد مقرون به صرفه نیست.

 

مشکانی تصریح کرد: رطوبت بالا قدرت انطباق پیاز زعفران را کاهش داده و مانع از کشت پایدار در مناطق سردسیری و کوهستانی می شود. این در حالیست که تولید زعفران در استانهای گرم و خشک در دوره پنج تا 10 ساله قابل برداشت است.

 

وی ادامه داد: علاوه بر پایداری، آفتاب گیری گل در مناطق گرمسیر و خشک باعث افزایش کیفیت زعفران برداشتی به لحاظ بو و رنگ خواهد شد که به نظر می رسد این شاخص در استانهای سردسیر با چالش روبرو شود.

 

مشکانی نبود الگوی کشت را مهمترین مسئله زعفران دانست و افزود: در حالی که کشور با نیازهای متفاوت کشت مثل چغندر، علوفه و غلات روبروست به علت نبود الگوی کشت به جای استفاده بهینه از آب به علت استفاده تجاری و سود بازرگانی سایر مناطق نیز به کشت زعفران اختصاص پیدا کرده اند.

 

 

 

زعفران عربستان، زعفران نیست

 

وی با اشاره به واردات پودری نارنجی رنگ که به عنوان زعفران عربستان وارد کشور شده است، گفت: آنچه به عنوان سوغاتی از عربستان توسط زائران با عنوان زعفران عربستانی وراد کشور شده به هیچ عنوان زعفران نبوده و ماده شیمیایی است.

 

مشکانی تصریح کرد: با افزایش قیمت هر کالایی هجوم متقلبان برای وارد کردن کالاهای با مشخصات ظاهری مرغوب اما بی کیفیت و حتی مضر آغاز می شود که واردات پودر به قیمت نازل از کشوری که زعفرانی نمی کارد در همین راستا است./

 

 

خبرنگار: فاطمه مهردادیان

 

 

 کد خبر: 12N-8804-2804

نویسنده: سجاد - یکشنبه ٢۸ تیر ۱۳۸۸


رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور در گفتگو با ایانا:

تغییر شرایط اقلیمی باعث گسترش بیماری بلاست برنج می‌شود


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: پژوهش و تحقیقاتبارندگی، سردی و گرمی شرایط آب و هوایی باعث می‌شود بیماری بلاست که بومی کشور است، گسترش یابد.

رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور با اعلام اینکه تمامی کشاورزان کشور به خوبی بیماری بلاست را می‌شناسند در گفتگو با خبرنگار ایانا گفت: بیماری بلاست از سالیان دور در کشور وجود داشته است و با مناسب شدن شرایط رشد قارچ عامل بیماری به سرعت گسترش پیدا می‌کند.

 

دکتر عباس شهدی کومله افزود: هفته گذشته شاهد بارندگی در منطقه شمال کشور بودیم و تمامی شالیکاران اقداماتی چون سمپاشی و مبارزه بیولوژیک برای پیشگیری از گسترش بیماری را در استان انجام دادند.

 

وی با اعلام اینکه بلاست، بیماری جدیدی نیست و در تمامی زمانها وجود دارد، خاطرنشان کرد: توصیه برای کشت ارقام مقاوم و سمپاشی قبل از خوشه‌زنی از توصیه‌های اکید بخش تحقیقات است.

 

دکتر شهدی کومله با اعلام اینکه دانش کشاورزی در حال حاضر شرایط بهتری دارد، خاطرنشان کرد: هیچ شالیکاری نیست که نداند در مواقع تغییر شرایط آب و هوایی گسترش بیماری بلاست حتمی است.

 

گفتنی است بلاست، یکی از مهمترین بیماریهای برنج در سراسر جهان است که پیش‌آگاهی و اطلاع‌رسانی به موقع برای پیشگیری و مبارزه با آن بسیار لازم و ضروری است./

 

خبرنگار: مژگان ستارکد خبر: 13R-8804-2101

نویسنده: سجاد - یکشنبه ٢۸ تیر ۱۳۸۸


رئیس موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور:

کلکسیون ملی قارچهای زنده ایران ثبت جهانی شد


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: پژوهش و تحقیقاتبا هدف حفظ تنوع‌زیستی مجموع قارچهای زنده ایران متعلق به موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور ثبت جهانی شد.

به گزارش ایانا، رئیس موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور با اعلام این مطلب گفت: مجموع قارچهای زنده ایران یکی از چند مجموعه ملی میکرو ارگانیزم هایی است که در موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور ایجاد و نگهداری می‌شوند.

 

دکتر حسن عسگری با اشاره به این که این مجموعه بیش از 40 سال است در بخش تحقیقات رستنیهای موسسه ایجاد شده و هر روز به غنای آن افزوده می‌شود افزود: مجموعه ملی قارچهای زنده ایران با داشتن هزار و 400 کشت زنده که حدود 900 کشت آن از ایران جمع‌آوری شده است در کشور و خاورمیانه منحصربه‌فرد است.

 

دکتر مهرداد عباسی نیز با تاکید بر اینکه این مجموعه  با هدف نگهداری قارچهای موثر در کشاورزی و به ویژه گیاهپزشکی و با همت و تلاش محققان قارچ‌شناس نگهداری می‌شود گفت: قارچهای نگهداری شده، از عوامل بیماریزای گیاهان، همچنین قارچهای بیمارگر روی حشرات، نماتدها، علفهای هرز و نیز سایر قارچها است و همانند کتابخانه‌ای زنده، بیانگر تنوع قارچهای زنده ایران نیز است.

 

رئیس بخش تحقیقات رستنیهای موسسه تحقیقات گیاهپزشکی افزود: در کلکسیون ملی قارچهای زنده ایران نمونه‌هایی متعلق به 120 جنس و 380 گونه نگهداری می‌شوند که هر روزه به این تعداد افزوده می‌شود.

 

دکتر عباسی با اظهار اینکه قارچهای این مجموعه تحت شرایط کنترل شده و بر حسب نوع قارچ و نیازمندی آن به صورتهای کشت روی محیطهای آگاردار، آب، خاک یا زیر روغن معدنی و در موارد محدود به صورت انجماد خشک نگهداری می‌شوند، افزود: قارچها و شبه‌قارچهای موجود متعلق به گروههای مختلف ازجمله بازدیدیومیستها، زیگومیستها، اوومیستها و قارچهای ناقص هستند و همه نمونه‌ها در دمای هفت تا 15 درجه سانتیگراد نگهداری می‌شوند.

 

بنا به اعلام روابط عمومی موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور، مجموعه قارچهای زنده ایران با شماره IRAN WDCM 939 در فهرست جهانی فدراسیون مجموعه‌های زنده میکروارگانیزمها “WFCC” به ثبت رسید./

 کد خبر: 13R-8804-2102

نویسنده: سجاد - یکشنبه ٢۸ تیر ۱۳۸۸


رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور در گفت‌وگو با ایانا:

پتانسیلهای لازم برای تولید برنج ارگانیک در کشور وجود دارد


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: پژوهش و تحقیقاتبا کشت توأم برنج و پرورش اردک و ماهی در شالیزارها می‌توان برنج ارگانیک تولید کرد.

رئیس مؤسسه تحقیقات برنج کشور با اعلام این مطلب در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا گفت: به صورت پایلوت مزرعه‌ای احداث شد که کود مورد نیاز محصول برنج از فضولات ماهی و اردک تأمین شد و علفهای هرز و آفات نیز به تغذیه اردکها رسید و بدین ترتیب بدون وجود هیچ نوع سم و کودی، برنج ارگانیک تولید شد.

 

دکتر عباس شهدی کومله افزود: در این روش باید از ارقام برنج با عملکرد بالا استفاده کرد و به جای کودهای شیمیایی، از کودهای بیولوژیک استفاده شود.

 

وی با اعلام اینکه کشت ارگانیک نیاز به حمایت دارد خاطرنشان کرد: با توجه به سیاستهای تعیین شده برای کشت محصولات اساسی کشور، باید نوع کشت را انتخاب کرد.

 

دکتر شهدی به انواع تناوب آبیاری، خشکه‌کاری و ترکیبی (ارگانیک) اشاره کرد و گفت: محصول تولید شده از کشت ارگانیک،‌ دارای کیفیت بسیار خوب است اما باید بر روی بالا بردن عملکرد در واحد سطح آن کار شود.

 

وی در ادامه گفت: استفاده از ارقام پرمحصول در کشت ارگانیک، خواهد توانست، عملکرد کمی و کیفی مناسبی را حاصل کند.

 

دکتر شهدی همچنین از رضایت‌بخش بودن آبیاری تناوبی در سال گذشته خبر داد و افزود: سال گذشته روش یک روز آب و هشت روز استراحت در شالیزارها به اجرا درآمد که عملکرد قابل توجهی داشت و در مصرف آب نیز به طرز معنی‌داری صرفه‌جویی شد.

 

وی در پایان گفت: کشور ما برای تولید کیفی و برخوردار از عملکرد مناسب دارای پتانسیل است اما تغییر روش کشت بستگی به سیاست برنامه‌ریزان کشور دارد./

 

 

 

خبرنگار: مژگان ستار

 

 کد خبر: 13R-8804-2201

نویسنده: سجاد - یکشنبه ٢۸ تیر ۱۳۸۸


رئیس هیات مدیره انجمن مکانیزاسیون در مناظره گفت: (5)

انتقال تکنولوژی بومی سازی شود


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: تشکلهای غیردولتیانتقال تکنولوژی باید توسط تولیدکننده در مزارع اجرا شده و بومی سازی شود.

به گزارش ایانا، رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان ماشین آلات کشاورزی در مناظره مکانیزاسیون بخش خصوصی و دولتی گفت: در زمان حاضر جدیدترین دستاوردهای علمی در اختیار موسسه تحقیقات است که هیچگونه ارتباطی با تولیدکننده ندارد.

 

حسن چهل امیران افزود: نمونه سازی و تحقیقات درباره ماشین آلات کشاورزی باید توسط تولیدکنندگان در مزارع اجرایی شده و بومی سازی شود.

 

وی ادامه داد: صنعت کشاورزی مشکلات عدیده ای دارد. وزارت صنایع فقط برای خرید ماشینهای خارجی ارز مورد نیاز صنعتگران را تامین می کرد و کاری به سفارش تولیدکنندگان نداشت.

 

این تولیدکننده خاطرنشان کرد: سال 1375 صنعت تراکتورسازی دچار بحران عدم تقاضا بود و در حال حاضر نیز این مشکل با وجود چهار هزار دستگاه تراکتور در کارخانه دوباره تکرار شده است.

 

چهل امیران گفت: عدم رعایت استاندارد باعث شده است تولید بخش کشاورزی به قبرستان ماشین آلات بی کیفیت تبدیل شود./

 

خبرنگار: فاطمه مهردادیان

 کد خبر: 12N-8804-2705                                         

نویسنده: سجاد - یکشنبه ٢۸ تیر ۱۳۸۸
سمر، گیاهی مفید برای تغذیه دام


هرمزگان  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: پژوهش و تحقیقاتاز گیاه سمر در تهیه تانن و از نیام (غلاف) خشک شده آن در تغذیه دام استفاده می کنند.

به گزارش ایانا، رییس بخش تحقیقات علوم دامی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی هرمزگان در این باره گفت: گیاه سمر متعلق به خانواده کهور و دارای چهار نوع است که سه نوع آن بومی استان و یک نوع غیربومی است این گیاه به صورت درخت و درختچه مقاوم به خشکسالی است و با کمترین رطوبت امکان رشد را داراست و تا ارتفاع حدود هشت تا 10 متر رشد می کند.

 

فیروز عسگری افزود: نیام (غلاف) این گیاه توسط مردم بومی جمع آوری، آسیاب و مورد استفاده قرار می گیرد.

 

وی در خصوص مواد مغذی این گیاه گفت: نیام (غلاف) این گیاه از نظر مواد مغذی غنی است و 13-12 درصد آن را پروتئین و 30 درصد آن را فیبر و پنج درصد کلسیم و فسفر که دو عنصر مورد نیاز دام است، وجود دارد.

 

وی با اشاره به اینکه مصرف بالای نیام (غلاف) سمر برای دام مشکل به وجود می آورد، خاطرنشان کرد: برای استفاده این گیاه به عنوان غذای دام بهتر است که به صورت آسیاب شده در جیره غذایی دام افزوده شود و یا به صورت تغذیه شبانه به دام داده شود.

 

رئیس بخش تحقیقات علوم دامی در این خصوص افزود: از 40 هزار هکتار سطح زیرکشت گیاه سمر سالانه بین 100-120 هزار تن نیام(غلاف) سمر در استان تولید و جهت استفاده به دامداران عرضه می شود./

 کد خبر: 13R-8804-2401

نویسنده: سجاد - یکشنبه ٢۸ تیر ۱۳۸۸
معرفی کتاب "پسماندهای کشاورزی و راهکارها"


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: پژوهش و تحقیقاتکتاب "پسماندهای کشاورزی و راهکارها" به اهتمام مهندس شهاب خزائلی در زمینه شناساندن اهمیت ضایعات بخش کشاورزی و ارائه راهکارهای مناسب جهت استفاده از آنها و در نتیجه تولید ثروت در کشور، نگاشته شده است.

بخش کشاورزی در ایران به لحاظ دارا بودن پتانسیلها و توانمندیهای قابل توجه در منابع و عوامل تولید از قبیل اراضی مستعد و حاصلخیز کشاورزی، منابع آبی قابل استحصال، تنوع آب و هوایی در اقلیمهای گوناگون، منابع تجدیدشونده، جنگلها و مراتع و داشتن هزاران کیلومتر مرز آبی و خشکی جهت دسترسی به بازارهای هدف، توانسته است یکی از مهمترین بخشهای تاثیرگذار در استقلال سیاسی و اقتصادی کشور باشد.

 

امروزه صنایع و تجهیزات صنعتی مرتبط با بخش کشاورزی نقش مهمی در توسعه این بخش و نیز توسعه روستایی ایفا می کند. به طوریکه سبب افزایش بهره وری و بالا رفتن راندمان تولید در مراحل مختلف کاشت، داشت و برداشت شده و به میزان قابل توجهی سطح تولیدات کشاورزی را افزایش می دهند.

 

از سوی دیگر آمارها نشان می دهد که میزان تولید ضایعات در ایران بسیار بالاست و این موضوع تاثیر منفی و نامطلوبی بر تولیدکنندگان و بازار داخلی مصرف و نیز صادرات غیرنفتی کشور به ویژه محصولات کشاورزی و صنایع غذایی داشته است.

 

باعث تاسف است که علیرغم تولید مناسب، سالانه میلیونها دلار ارز جهت واردات مواد مختلف از کشور خارج می شود و این روند هر ساله سیر صعودی به خود می گیرد. این در حالیست که ضایعات و پسماندهای کشاورزی در کشورهای توسعه یافته، منبع اصلی تامین مواد مختلف برای صادرات به کشورهای در حال توسعه می باشد.

 

شایان ذکر است که ضایعات در کشورهای پیشرفته، ثروت هنگفت محسوب می شود ولی کشورهای جهان سوم برای آن ارزش زیادی قائل نیستند.

 

کتاب "پسماندهای کشاورزی و راهکارها" که به اهتمام مهندس شهاب خزائلی در این زمینه نگاشته شده است، دربرگیرنده راهکارهای مناسب جهت استفاده مجدد از پسماندهای بخش کشاورزی و در نتیجه تولید ثروت در کشور است.

این کتاب در جشنواره ایده های برتر در اصلاح الگوی مصرف از بین 257 طرح رتبه اول را کسب کرده است.کد خبر: 13R-8804-2801

نویسنده: سجاد - جمعه ۱٩ تیر ۱۳۸۸

 

گستره پوشش حمایتی صندوق بیمه کشاورزی کنجد راهم فرا گرفت
بیمه 

 

 

 

 

 

 


          

       قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی اعلام کرد،  زراعت کنجد در استان های خوزستان ،فارس و جنوب کرمان به صورت آزمایشی تحت پوشش بیمه  قرار گرفت وپس از آن  در سراسر کشور  اجراء خواهد شد.                                                                                                                                                                                                                                                                         

وی با اشاره به مشخصات زیست شناختی وکشاورزی این گیاه افزود ،کنجد

که دارای پروتئین ، ویتامینهای B,D,E,F و لسیتین است دارای حدود 50%روغن

و مرکب از حدود 70% اسیدهای جرب اشباع نشده مانند لینولئیک اسید

و ‌اولئیک اسید می‌باشد؛باعنایت به  نقش بسیار مهمی که کنجد در بهداشت

عمومی داردهمسو باسیاست های راهبردی وزارت جهادکشاورزی  ،

 صندوق بیمه در ادامه برنامه های حمایتی خود از بخش کشاورزی

زراعت این محصول را افزون بر 109 فعالیت  در زیر بخش های زراعت

،باغبانی ،دام ،ماکیان و آبزیان تحت پوشش بیمه قرار داده است.

مهندس محمدحسین صفر پور طاهر اضافه کرداین محصول براساس عملکرد

در دوگزینه  460هزارریالی و740 هزارریالی بیمه می شودکه  دولت به منظور

حمایت از قرار هر هکتار 210 هزارریال از حق بیمه را پرداخت می کند که

کشاورزان عزیز با بیمه محصول  خود در صورت رخداد عواملی همچون

سیل،باران سیل آسا ،تگرگ  ،توفان وزلزله  غرامت دریافت خواهند کرد.

وی در پایان ازمحققین ،نخبگان وصاحب نظران در عرصه کشاورزی واقتصاد

خواست تا هرگونه نظر ،انتقاد ویا پیشنهاد خود را از طریق شماره تلفن

   66557758 ویارایانامه  amini@aiiri.gov.ir به این صندوق اعلام فرمایند.

نویسنده: سجاد - جمعه ۱٩ تیر ۱۳۸۸

صندوق کمک به تولید کنندگان خسارت دیده محصولات کشاورزی و دامی

صندوق کمک به تولید کنندگان خسارت دیده محصولات کشاورزی و دامی ، بعنوان یکی از نهادهای حمایتی در بخش کشاورزی ، اعتبارات بلاعوض بخش های آسیب دیده از عوامل مختلف قهری را به تناسب اعتبارات تخصیصی، در اختیار خسارت دیدگان بخش قرار داده و یا در بازسازی منابع تولیدی خسارت دیده حسب اعتبارات در اختیار مشارکت می نماید.
یکی از اقدامات اساسی صندوق کمک ، بررسی و برآورد خسارات وارده به بخش کشاورزی توسط کارگروه های تشخیص و تعیین خسارات متشکله از سازمان جهاد کشاورزی، فرمانداری و بانک کشاورزی و انعکاس آن به مراجع ذیصلاح جهت تامین اعتبارات مورد نیاز و در نتیجه کمک به بازیابی و حفظ توان تولیدی خسارت دیدگان بخش کشاورزی است.
پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران و با محور قرار گرفتن بخش کشاورزی در عرصه اقتصادی کشور در تاریخ 8/10/1358 ماده واحده قانون تشکیل صندوق کمک به تولیدکنندگان خسارت دیده محصولات کشاورزی و دامی توسط شورای انقلاب جمهوری اسلامی تصویب و بانک کشاورزی بعنوان سازمان اجرائی صندوق تعیین گردید.

نویسنده: سجاد - جمعه ۱٩ تیر ۱۳۸۸

تهیه خمیر کاغذ از ساقه برنج /1/

 

 

 

ایران صدا: کشاورزان تاکنون ساقه برنج را به عنوان ضایعات می‌سوزاندند و یا دور می ریختند، در حالی که می‌توان از آن به عنوان مواد اصلی تولید خمیر کاغذ استفاده کرد. 

 

مجری طرح تولید خمیر کاغذ از ساقه برنج و گیاهان غیر درختی گفت: برای اولین بار در کشور از ساقه برنج خمیر کاغذ تولید شد. 

 

روح اله منصف شکری اظهار داشت: ازاین رو در پارک علم و فناوری گیلان، از ساقه برنج، خمیر کاغذ تولید شد که در تهیه کاغذ بسته بندی، کارتن، کاغذ تحریر و کاغذ مکانیکی کرافت کاربرد دارد. 

 

وی که خود دکترای فرایند تبدیل شیمیایی و مکانیکی گیاهان غیر درختی از آکادمی صنایع سلولزی سن پترزبورگ است در این‌باره توضیح داد: شیوه تولید خمیر کاغذ از ساقه برنج کاملا جدید و عاری از هر گونه آلودگی است و پسابی که از تولید خمیر ایجاد می‌شود دوباره به چرخه تولید بر می‌گردد، از این رو روش تولید خمیر کاغذ کاملا دوستدار طبیعت و محیط زیست است.

نویسنده: سجاد - جمعه ۱٩ تیر ۱۳۸۸

نخستین ماشین چند کاره کشاورزی کشور ساخته شد

 

 

 

ایران صدا: نخستین بار در کشور، ماشین چند کاره کشاورزی در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران ساخته شد. 

 

این دستگاه که با موفقیت آزمایش شده است، قابلیت انجام پنج کار ماشین آلات مختلف کشاورزی را به صورت همزمان دارد.

عباس اکبری نیا -سازنده دستگاه چند کاره کشاورزی- گفت: به صورت مرسوم دستگاه های مختلف باید 7 نوبت وارد زمین شوند و اعمال مختلفی را روی زمین کشاورزی انجام دهند، در حالی که این دستگاه تمام اعمال خاکبرداری و کاشت را در یک نوبت انجام می دهد.

وی افزود: طبق محاسبات انجام شده، با استفاده از این دستگاه در زمین های زیر کشت گندم و جو، 180 میلیون لیتر در مصرف گازوئیل کشور صرفه جویی می شود.

نویسنده: سجاد - جمعه ۱٩ تیر ۱۳۸۸

 

دبیر اتاق فکر وزارت جهاد کشاورزی:

کشاورزی در زمین‌های خرد باید اقتصادی شود 

 

ایران صدا: دبیر اتاق فکر وزارت جهاد کشاورزی بر اقتصادی کردن تولید در بهره‌برداری ‌های خرد در اراضی کشاورزی کشور تاکید کرد. 

 

 

عباس مؤذن گفت: توسعه کشاورزی در کشور پشت خرده مالکی متوقف شده و لازم است برنامه‌ریزی مناسبی برای اقتصادی شدن تولید در اراضی خرد صورت گیرد.

وی با بیان این که از ابتدای شروع طرح تجهیز و نوسازی و یکپارچه‌سازی اراضی تا سال 1387 نزدیک به یک میلیون و 200 هزار هکتاراز اراضی آبی به منظور افزایش بهره‌وری زیر پوشش این طرح قرار گرفته است، گفت: رکورد یکپارچه‌سازی حدود 66 هزار هکتار ازاراضی مربوط به سال 1386 بوده که درمقایسه باآنچه که لازم است انجام شود، نیاز به توجه و سرمایه‌گذاری بیشتری است. 

دبیر اتاق فکر وزارت جهاد کشاورزی ضمن تاکید بر ادامه اجرای طرح یکپارچه سازی در اراضی کشاورزی در عین حال استفاده ازراهکارها، شیوه ها و فن آوری‌ها و ماشین‌های متناسب با اراضی خرد را برای اقتصادی کردن تولید ضروری دانست.

 

نویسنده: سجاد - پنجشنبه ۱۸ تیر ۱۳۸۸

آیا می دانید که متوسط بارندگی در استان لرستان طی سی سال منتهی به سال 1379 هجری شمسی حدود 520 میلی متر بوده است .

آیا می دانید متوسط بارندگی در استان لرستان طی نه سال گذشته حدود 240 میلی متر بوده است.(کمتر از نصف شده است )

آیا می دانید استان لرستان از پتانسیل 10 میلیارد متر مکعب آب سطحی و زیر سطحی برخورداراست .

آیا می دانید بدلیل شرایط خاص اقلیمی (کوهستانی بودن و شیب زیاد اراضی در استان ) بیش از قریب 80 درصد از آب استان   با شتاب زیاد از استان خارج می گردد.

آیا می دانید مجموع برداشت استان از این سرمایه خود (چاه عمیق و نیمه عمیق و چشمه و قنات و برداشت های سطحی کمی بیش از   2 میلیارد متر مکعب است. 

آیا می دانید سرشاخه های کرخه و کارون از کوههای سر به فلک کشیده لرستان است. 

آیا می دانید چند سد مهم در استان لرستان با کاربری های متعدد در حال ساخت است .؟

http://www.ostan-lr.ir/ostan-lr/pagecontent.php?rQV==wHQwMjM0MDQ6IXZi1WduRWSldWYwxHQwAkOlBXeURnblRnbvNGfABDQ6UGc5RVZyVHdjVnc0NHfABDQ6UGc5RFZslmZ8B0N2QDQ6UGb0lGd

 

نویسنده: سجاد - سه‌شنبه ۱٦ تیر ۱۳۸۸

صادرات گیاهان دارویی به بیش از 11 هزار تن رسید
مدیرکل دفتر امور سبزی، گیاهان زینتی و دارویی وزارت جهاد کشاورزی از صادرات 11 هزار و 903 تن گیاه دارویی خبر داد.

بهروز غیبی در گفتگو با مهر در خصوص ضرورت اجرای طرح جامع گیاهان دارویی در کشور گفت: در حال حاضر سطح زیرکشت گیاهان دارویی درکشور معادل 39 هزار و 618 هکتار با تولید حدود 38 هزار و661 تن است.

مدیرکل دفتر امور سبزی، گیاهان زینتی و دارویی وزارت جهاد کشاورزی بیان کرد: میزان صادرات گیاهان دارویی در سال جاری بالغ بر 11 هزار و 903 تن است، ضمن اینکه عملکرد این گونه از گیاهان هم اکنون 9 دهم تن درهکتار است.

وی افزایش سطح زیرکشت، تولید و صادرات گیاهان دارویی را از اهداف طرح جامع عنوان کرد و افزود: در این طرح بهبود شرایط کشت، فراهم کردن تجهیزات برای تولید و فرآوری مکانیزه گیاهان دارویی دنبال می شود، ضمن اینکه افزایش تعداد کارخانجات فرآوری این گیاهان و مجهزکردن واحدهای فرآوری موجود به منظور افزایش تولید داروهای گیاهی و مواد اولیه صنایع دارویی، غذایی، آرایشی و بهداشتی در دستور کار قرار دارد.

مدیرکل دفتر امور سبزی، گیاهان زینتی و دارویی وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: در طرح جامع گیاهان دارویی که درسال گذشته با اعتباری بالغ بر 5 میلیارد تومان به منظور افزایش 100 هزار تنی تولیدات گیاهی نهایی شد، کمک به طراحی و ساخت دستگاههای کاشت و برداشت، ساماندهی وضعیت تولید بذور، قلمه و نشاء و نیز کنترل واردات بی رویه بذور اصلاح شده هدفگذاری شده است.

وی با اشاره به تدوین دستورالعمل کشت گیاهان دارویی مختص مناطق خشک و نیمه خشک در طرح مذکور خاطرنشان کرد: افزایش کیفیت محصولات فرآوری شده از گیاهان دارویی و افزایش سطح دانش فعالان بخش تولید و فرآوری در این طرح دنبال می شود.

به گزارش مهر، طرح جامع گیاهان دارویی به عنوان طرحی ملی در کلیه استانهای کشوربه مدت 5 سال و با اعتباری بالغ بر یک هزار و 9/53 میلیارد ریال با هدف صادرات، ارزآوری و اشتغالزایی اجرا خواهد شد.

نویسنده: سجاد - سه‌شنبه ۱٦ تیر ۱۳۸۸

وزارت جهادکشاورزی اعلام کرد:
بررسی چالشهای تولید گیاهان دارویی در کشور
مدیرکل دفتر گل و گیاهان زینتی، دارویی و قارچهای خوراکی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در حال حاضر به دلیل نوپایی کشت گیاهان دارویی، اطلاعات در زمینه تولید و فرآوری آنها کافی نیست.

بهروز غیبی در گفتگو با مهر درباره چالشها و تنگناهای موجود در بخش گیاهان دارویی گفت: در شرایط  کنونی گسست فرهنگی در ارتباط  با مصرف گیاهان دارویی به دلیل نفوذ دانش پزشکی مدرن و بی اطلاعی از گرایش مجدد کشورهای توسعه یافته به مصرف این گیاهان و استفاده از طب سنتی همچنین عدم شناخت کافی پزشکان، داروسازان و کادردرمانی کشور با خواص اینگونه از گیاهان از تنگناهای موجود در بخش گیاهان دارویی است.

مدیرکل دفتر گل و گیاهان زینتی، دارویی و قارچهای خوراکی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به کمبود داروهای گیاهی موثردرسیستم دارویی کشور عنوان کرد: درحال حاضرنبود نظارت دقیق بر نحوه عرضه گیاهان دارویی در سطح عطاریها مشکلاتی را برای تولیدکنندگان داروهای گیاهی ایجاد کرده است.

وی اطلاعات در زمینه تولید و فرآوری گیاهان دارویی درکشوررا به دلیل نوپا بودن کشت این گیاهان ناکافی خواند و افزود: به منظور تولید اسانسهای گیاهی و مواد معطربا کمبود کارخانجات روبرو هستیم، ضمن اینکه نظارت کافی بر ورود اسانسهای  شیمیایی و عرضه آنها تحت عنوان اسانسهای طبیعی وجود ندارد و این امرمنجربه انجام تقلبات در این زمینه شده است.

غیبی با اشاره به عدم  نظارت بر ورود اسانسهای طبیعی که در کشور تولید می شود تصریح کرد: در شرایط حاضر در خصوص برداشت بی رویه ازمراتع نظارت لازم و کافی وجود ندارد.

راهکارهای ارتقای بخش گیاهان دارویی

وی خاطرنشان کرد: با توجه به نیازاستانها باید نیروی انسانی متخصص تامین شود، ضمن اینکه تامین مواد اولیه مورد استفاده در صنایع دارویی از تولیدات حاصل از کشت بذور اصلاح شده باید قانونمند شود.

مدیرکل دفتر گل و گیاهان زینتی، دارویی و قارچهای خوراکی وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر انجام تحقیقات کاربردی جهت کشت گیاهان دارویی بومی درکشوراظهارداشت: به منظور جلوگیری از برداشت بی رویه گیاهان از عرصه های طبیعی جهت تشویق و ترغیب کشاورزان  به کشت و تولید گیاهان دارویی بومی ایران باید اقدامات لازم انجام شود.

وی بیان کرد: از راهکارهای ارتقای بخش گیاهان دارویی در کشور توسعه پایدار با بهره برداری بهینه از مناطق کوهپایه ای بلاکشت و تخصیص اینگونه اراضی به کشت این گیاهان در قالب طرح ملی است، ضمن اینکه حضور در بازارهای منطقه ای و بین المللی محصولات کشاورزی و توسعه صادرات این گیاهان باید در دستور کار قرار گیرد.

غیبی تصریح کرد: در راستای برون رفت از چالشهای مربوط به گیاهان دارویی مکانیزه کردن کشت، بهبود وضعیت پس از برداشت و نیزبهبود وضعیت بازرگانی گیاهان دارویی ضروری است، ضمن اینکه باید نظارت دقیق بر اسانسهای تقلبی داخلی و خارجی جهت جلوگیری از متضرر شدن تولیدکندگان کشور صورت گیرد.

اهم اقدامات انجام شده در زمینه گیاهان دارویی

 وی با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه گیاهان دارویی عنوان کرد: در حال حاضر طرح جامع گیاهان دارویی به منظور افزایش 100 هزار تنی تولیدات این گیاهان به اتمام رسیده است، ضمن اینکه طرح کشت دیم، طرح جایگزینی کشت گیاهان دارویی مقاوم به خشکی ، طرح آرمانی زیره سبز و گل محمدی در کشورتهیه شده است.

مدیرکل دفتر گل و گیاهان زینتی، دارویی و قارچهای خوراکی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به شناسایی گیاهان دارویی قابل توسعه در کشورافزود: در حال حاضر زمینه بیمه کردن گیاهان دارویی و گل محمدی ایجاد شده، ضمن اینکه کمیته های فنی این گیاهان تشکیل شده و برای توسعه مکانیزاسیون گیاهان دارویی اقدامات لازم به عمل آمده است.

نویسنده: سجاد - یکشنبه ۱٤ تیر ۱۳۸۸

طبیعت زیبای لرستان منتظر حضور مسافران در فصل تابستان است
استان لرستان دارای آثار تاریخی، طبیعی و باستانی فراوانی است و در فصل گرمای تابستان طبیعت سرسبز، بکر و زیبای این استان منتظر حضور مسافران است.
ل‍رس‍ت‍‍ان‌ ب‍‍ا وس‍‍ع‍ت‍‍ی‌ ح‍دود 28 ‌ه‍ز‌ار ک‍ی‍ل‍وم‍ت‍ر م‍رب‍‍ع‌ در ‌غ‍رب‌ ک‍ش‍ور ق‍ر‌ار گ‍رف‍ت‍ه‌، ک‍ه‌ ‌اق‍ل‍ی‍م‌ م‍‍ع‍ت‍دل‌ و ب‍‍ارن‍دگ‍‍ی‌ م‍ن‍‍اس‍ب‌ ب‍‍ا م‍ی‍‍ان‍گ‍ی‍ن‌ 250 ت‍‍ا350 م‍ی‍ل‍ی‍م‍ت‍ر درس‍‍ال‌ ، طب‍ی‍‍ع‍ت‍‍ی‌ ش‍گ‍رف‌ و دی‍دن‍‍ی‌ ب‍‍ا ب‍ی‍ش‌ ‌از دو م‍ی‍ل‍ی‍ون‌ و 100 ‌ه‍ز‌ار ‌ه‍ک‍ت‍‍ار ج‍ن‍گ‍ل‌ و م‍رت‍‍ع‌ ر‌ا م‍‍ه‍ی‍‍ا س‍‍اخ‍ت‍ه‌ ‌اس‍ت‌ . 
وج‍ود د‌ه‍‍ه‍‍ا دری‍‍اچ‍ه‌ ، س‍ر‌اب‌ ، ‌آب‍ش‍‍ار وچ‍ش‍م‍ه‌ س‍‍ار ن‍ظی‍ر"ب‍ی‍ش‍ه‌ ، گ‍‍ه‍ر، ک‍ی‍و، ‌آب‌ س‍ف‍ی‍د، ش‍و‌ی‌ ، ک‍‍ه‍م‍‍ان‌ ، زز، گ‍ری‍ت‌ ، ط‍اف‌ " و ‌اک‍ول‍وژ‌ی‌ م‍ن‍‍اس‍ب‌ در ‌اس‍ت‍‍ان‌ ‌از دی‍گ‍ر وی‍ژگ‍‍ی‌ ‌ه‍‍ا‌ی‌ ق‍‍اب‍ل‌ ت‍وج‍ه‌ ب‍ر‌ا‌ی‌ گ‍ردش‍گ‍ر‌ان‌ ، م‍س‍‍اف‍ر‌ان‌ و دوس‍ت‍د‌ار‌ان‌ ب‍ه‌ طب‍ی‍‍ع‍ت‌ ‌اس‍ت‍‍ان‌ ل‍رس‍ت‍‍ان‌ ‌اس‍ت‌ . 
‌اس‍ت‍‍ان‌ ل‍رس‍ت‍‍ان‌ ب‍ه‌ و‌اس‍طه‌ ق‍دم‍ت‌ ت‍‍اری‍خ‍‍ی‌ و ب‍‍اس‍ت‍‍ان‍‍ی‌ و د‌اش‍ت‍ن‌ ‌آث‍‍ار ش‍گ‍رف‌ طب‍ی‍‍ع‍‍ی‌ و س‍‍اخ‍ت‍ه‌ دس‍ت‌ ‌ان‍س‍‍ان‌ ‌اول‍ی‍ه‌ ، در ح‍‍ال‌ ح‍‍اض‍ر ی‍ک‍‍ی‌ ‌از ن‍ق‍‍اط ق‍دی‍م‍‍ی‌ و ب‍‍اس‍ت‍‍ان‍‍ی‌ دن‍ی‍‍ا م‍ح‍س‍وب‌ م‍‍ی‌ ش‍ود. 
‌ای‍ن‌ روز‌ه‍‍ا س‍رزم‍ی‍ن‌ ش‍ق‍‍ای‍ق‌ ‌ه‍‍ا، س‍رزم‍ی‍ن‌ س‍رس‍ب‍ز و زی‍ب‍‍ا ب‍‍ا ج‍‍اذب‍ه‌ ‌ه‍‍ا‌ی‌ طب‍ی‍‍ع‍‍ی‌ و ب‍ک‍ر، ‌آث‍‍ار ت‍‍اری‍خ‍‍ی‌ ف‍ر‌او‌ان‌ ، چ‍ش‍م‌ ‌ان‍د‌از‌ه‍‍ا‌ی‌ زی‍ب‍‍ا وچ‍ش‍م‍ه‌ ‌ه‍‍ا‌ی‌ طب‍ی‍‍ع‍‍ی‌ ‌آم‍‍اده‌ م‍ی‍زب‍‍ان‍‍ی‌ ‌از م‍س‍‍اف‍ر‌ان‌ ‌اس‍ت‌ . 
دی‍دن‌ ‌غ‍‍ار‌ه‍‍ا‌ی‌ "‌ه‍ل‍ی‍لان‌ ، پ‍‍اس‍ن‍گ‍ر، ی‍‍اف‍ت‍ه‌ ، ک‍ن‍ج‍‍ی‌ ، دوش‍ه‌ ، م‍ی‍رم‍لاث‌ ، ‌اش‍ک‍ف‍ت‌ ق‍م‍ر‌ی‌ "، دری‍‍اچ‍ه‌ "ک‍ی‍و" و ‌ام‍‍ام‍ز‌ادگ‍‍ان‌ "زی‍دب‍ن‌ ‌ع‍ل‍‍ی‌ ، ‌ام‍‍ام‍ز‌اده‌ ‌ه‍‍ا م‍ح‍م‍د و‌اح‍م‍د، ‌ام‍‍ام‍ز‌اده‌ ‌اب‍و‌ال‍ق‍‍اس‍م‌ " و د‌ه‍‍ه‍‍ا ‌اث‍ر دی‍گ‍ر ب‍ر‌ا‌ی‌ گ‍ردش‍گ‍ر‌ان‌ و م‍س‍‍اف‍ر‌ان‌ خ‍‍ال‍‍ی‌ ‌از ل‍طف‌ ن‍ی‍س‍ت‌ . 
وج‍ود د‌ه‍‍ه‍‍ا دری‍‍اچ‍ه‌ ، س‍ر‌اب‌ ، ‌آب‍ش‍‍ار و چ‍ش‍م‍ه‌ س‍‍ار ن‍ظی‍ر "ب‍ی‍ش‍ه‌ ، گ‍‍ه‍ر، ک‍ی‍و، ‌آب‌ س‍ف‍ی‍د، ش‍و‌ی‌ ، ک‍‍ه‍م‍‍ان‌ ، زز، گ‍ری‍ت‌ ، ط‍اف‌ " و ‌اک‍ول‍وژ‌ی‌ م‍ن‍‍اس‍ب‌ در ‌اس‍ت‍‍ان‌ ‌از دی‍گ‍ر وی‍ژگ‍‍ی‌ ‌ه‍‍ای‍‍ی‌ ‌اس‍ت‌ ک‍ه‌ م‍‍ی‌ ت‍و‌ان‍د س‍‍ا‌ع‍‍ات‍‍ی‌ خ‍وش‌ و ب‍ه‌ ی‍‍ادم‍‍ان‍دن‍‍ی‌ ر‌ا ب‍ر‌ا‌ی‌ گ‍ردش‍گ‍ر‌ان‌ ، م‍س‍‍اف‍ر‌ان‌ و دوس‍ت‍د‌ار‌ان‌ ب‍ه‌ طب‍ی‍‍ع‍ت‌ ل‍رس‍ت‍‍ان‌ رق‍م‌ ب‍زن‍د. 
ق‍ل‍‍ع‍ه‌ ت‍‍اری‍خ‍‍ی‌ ف‍ل‍ک‌ ‌الاف‍لاک‌ ی‍ک‍‍ی‌ دی‍گ‍ر ‌از ‌آث‍‍ار ت‍‍اری‍خ‍‍ی‌ م‍ن‍ح‍ص‍ر ب‍ه‌ ف‍رد ل‍رس‍ت‍‍ان‌ ‌اس‍ت‌ ک‍ه‌ ‌ای‍ن‌ ‌اث‍ر ب‍ر‌ا‌ی‌ ‌ه‍ر گ‍ردش‍گ‍ر‌ی‌ م‍‍ه‍م‌ ‌اس‍ت‌ . 
‌ای‍ن‌ ق‍ل‍‍ع‍ه‌ ب‍رف‍ر‌از ت‍پ‍ه‌ ‌ا‌ی‌ ب‍‍اس‍ت‍‍ان‍‍ی‌ در م‍رک‍ز ش‍‍ه‍ر خ‍رم‌ ‌آب‍‍اد ب‍ن‍‍ا ش‍ده‌ و ب‍ه‌ گ‍ف‍ت‍ه‌ ک‍‍ارش‍ن‍‍اس‍‍ان‌ م‍ی‍ر‌اث‌ ف‍ر‌ه‍ن‍گ‍‍ی‌ ‌اول‍ی‍ن‌ ب‍ن‍‍ا‌ی‌ ‌ای‍ن‌ ‌اث‍ر ‌از دوره‌ ‌ه‍‍ا‌ی‌ ق‍ب‍ل‌ ‌از ت‍س‍ل‍ط س‍‍اس‍‍ان‍ی‍‍ان‌ ‌اح‍د‌اث‌ ش‍ده‌ ‌اس‍ت‌ . 
ق‍‍ع‍ل‍ه‌ م‍ذک‍ور در م‍ن‍‍اب‍‍ع‌ م‍ک‍ت‍وب‌ ، ب‍ن‍‍ام‌ ‌ه‍‍ا‌ی‌ دژ "ش‍‍ا‌ه‍پ‍ور خ‍و‌اس‍ت‌، س‍‍اب‍ر خ‍و‌اس‍ت‌، خ‍رم‍‍اب‍‍اد و ف‍ل‍ک‌ ‌الاف‍لاک‌ " ن‍‍ام‌ گ‍ذ‌ار‌ی‌ ش‍ده‌ ‌اس‍ت‌ . 
م‍ن‍طق‍ه‌ ‌اش‍ت‍ر‌ان‍ک‍وه‌ ی‍ک‍‍ی‌ دی‍گ‍ر ‌از م‍ک‍‍ان‌ ‌ه‍‍ا‌ی‌ دی‍دن‍‍ی‌ وج‍ذ‌اب‌ ل‍رس‍ت‍‍ان‌ ‌اس‍ت‌ ک‍ه‌ ب‍ه‌ ل‍ح‍‍اظ ب‍رخ‍ورد‌ار‌ی‌ ‌ازش‍ر‌ای‍ط خ‍‍اص‌ ج‍‍غ‍ر‌اف‍ی‍‍ای‍‍ی‌ و وی‍ژگ‍‍ی‌ ‌ه‍‍ا‌ی‌ م‍ن‍طق‍ه‌ ‌ا‌ی‌ ، زی‍س‍ت‍گ‍‍اه‌ م‍ن‍‍اس‍ب‌ و م‍س‍ت‍‍ع‍د‌ی‌ ب‍ر‌ا‌ی‌ رش‍د و ت‍ک‍ث‍ی‍ر وح‍وش‌ ب‍ه‌ خ‍ص‍وص‌ پ‍س‍ت‍‍ان‍د‌ار‌ان‌ ب‍زرگ‌ ‌اس‍ت‌ . 
دری‍‍اچ‍ه‌ گ‍‍ه‍ر ی‍ک‍‍ی‌ ‌از زی‍ب‍‍ات‍ری‍ن‌ دری‍‍اچ‍ه‌ ‌ه‍‍ا‌ی‌ طب‍ی‍‍ع‍‍ی‌ ک‍و‌ه‍س‍ت‍‍ان‍‍ی‌ م‍طرح‌ در س‍طح‌ ک‍ش‍ور ‌اس‍ت‌ ک‍ه‌ ‌ه‍م‍چ‍ون‌ ن‍گ‍ی‍ن‌ ف‍ی‍روزه‌ ‌ا‌ی‌ در ق‍ل‍ب‌ م‍ن‍طق‍ه‌ ح‍ف‍‍اظت‌ ش‍ده‌ ‌اش‍ت‍ر‌ان‍ک‍وه‌ ل‍رس‍ت‍‍ان‌ م‍‍ی‌ درخ‍ش‍د. 
‌ای‍ن‌ دری‍‍اچ‍ه‌ ب‍ه‌ ف‍‍اص‍ل‍ه‌ 40 ک‍ی‍ل‍وم‍ت‍ر‌ی‌ ج‍ن‍وب‌ ش‍‍ه‍رس‍ت‍‍ان‌ دورود ب‍‍ا ‌ارت‍ف‍‍ا‌ع‌ دو ‌ه‍ز‌ار و 360 م‍ت‍ر‌ی‌ ‌از س‍طح‌ دری‍‍ا در ک‍ن‍‍ار رف‍ی‍‍ع‌ ت‍ری‍ن‌ ق‍ل‍ل‌ ک‍و‌ه‍‍ه‍‍ا‌ی‌ س‍ر ب‍ه‌ ف‍ل‍ک‌ ک‍ش‍ی‍ده‌ ‌اش‍ت‍ر‌ان‍ک‍وه‌ ق‍ر‌ار گ‍رف‍ت‍ه‌ ‌اس‍ت‌ . 
‌اس‍ت‍‍ان‌ ل‍رس‍ت‍‍ان‌ د‌ار‌ا‌ی‌ ب‍ی‍ش‌ ‌از دو ‌ه‍ز‌ار ‌اث‍ر ت‍‍اری‍خ‍‍ی‌ ‌اس‍ت‌ ک‍ه‌ ت‍‍اک‍ن‍ون‌ ب‍ی‍ش‌ ‌از ی‍ک‌ ‌ه‍ز‌ار و 500 ‌اث‍ر ‌آن‌ در ف‍‍ه‍رس‍ت‌ ‌آث‍‍ار م‍ل‍‍ی‌ ک‍ش‍ور ب‍ه‌ ث‍ب‍ت‌ رس‍ی‍ده‌ ‌اس‍ت‌.ک‌ /4 
551/7268

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر 572373

   موقعیت ریاضی ( طول و عرض جغرافیایی ) استان 

استان لرستان بین مرزهای 32 درجه و 37 دقیقه تا 34 درجه و 22 دقیقه عرض شمالی از خط استوا و 46 درجه و 51 دقیقه تا 50 درجه و 30 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ واقع است .
استان لرستان از شمال به استانهای مرکزی و همدان , از شرق به اصفهان , از جنوب به استان خوزستان و از غرب به استانهای کرمانشاه و ایلام منتهی شده است .


    آخرین وضعیت تقسیمات کشور 

استان لرستان متشکل از 9 شهرستان می باشد , شهرستانهای استان عبارتند از : الیگودرز , بروجرد , خرم آباد ,‌دورود , کوهدشت , ازنا , پلدختر و سلسله , خرم آباد مرکز اداری و سیاسی استان است , این استان دارای 22 شهر , 25 بخش , 81 دهستان و 2842 پارچه آبادی مسکونی می باشد .

نویسنده: سجاد - یکشنبه ۱٤ تیر ۱۳۸۸

  تاکید معاون استاندار بر احداث مرکز رشد گیاهان دارویی در لرستان 

 

  

 معاون برنامه ریزی استاندار لرستان بر ضرورت احداث مرکز رشد گیاهان دارویی در این استان تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی استانداری لرستان، در جلسه ستاد راهبردی گیاهان دارویی و طب سنتی استان برگزار شد که روز یکشنبه در استانداری لرستان برگزار شد سید رضا دهناد معاون برنامه ریزی استاندار لرستان و عضو این ستاد با تأکید بر لزوم توجه به بخش کشاورزی به عنوان مزیت عمده استان ، احداث مرکز رشد گیاهان دارویی را از ضرورت های استان دانست و گفت: احداث این مرکز در کنار پارک علم و فناوری می تواند در جهت حمایت از کشاورزان ، تولید علم و اشتغال زایی مفید واقع شود .

معاون استاندار لرستان برگزاری همایش گیاهان دارویی را توسط دبیرخانه ستاد به منظور بررسی ظرفیت های موجود ضروری دانست و بر لزوم گذران بخشی از واحدهای عملی دانشگاه های کشور در این منطقه تأکید کرد.

در ادامه جلسه صالح نیا دبیر ستاد راهبردی گیاهان دارویی و طب سنتی هدف از تشکیل این ستاد در استان را استفاده از مزیت ویژه منطقه زاگرس به عنوان زیستگاه جهانی گیاهان دارویی عنوان کرد و گفت : وزارتخانه های مربوطه از جمله بهداشت و درمان ،جهاد کشاورزی و ... باید تلاش کنند با همکاری و هماهنگی لازم این مزیت را از قوه به فعل درآورده و از این مزیت طبیعی به خوبی استفاده کنند.

 وی  از پتانسیل های طبیعی منطقه زاگرس به وجود 800 نوع گیاه اشاره  کرد و گفت که از این تعداد حدود 400 نوع گیاه از زمره گیاهان دارویی محسوب می شوند.

 صالح نیاگفت : وظیفه اصلی و مهم ستاد ، شناسایی ، جمع آوری و استفاده از این منابع طبیعی و خدادادی و تغییر وضعیت بهره برداری و کشت گیاهان دارویی از شیوه سنتی به شیوه کلاسیک در کوتاه ترین زمان ممکن است که این کار موجبات ایجاد اشتغال را نیز فراهم خواهد کرد.

 صالح نیا ضمن اشاره به تأکید استاندار لرستان، بر تکمیل تحقیقات گذشته در زمینه گیاهان دارویی  ، جلب توجه دولت به مزیت های منطقه زاگرس را به عنوان یک مزیت ویژه از دیگر وظایف ستاد عنوان کرد .

نویسنده: سجاد - یکشنبه ۱٤ تیر ۱۳۸۸

معاون ‌استاندار لرستان‌ تاکید کرد
تلاش برای تحقق اصل 44 در لرستان‌

خبرگزاری فارس: معاون برنامه‌ریزی استاندار لرستان گفت: تلاش برای تحقق اصل 44 در لرستان از مهم‌ترین وظایف است.

به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، سید‌رضا دهناد پیش از ظهر امروز در جلسه کارگروه امور اقتصادی و تولیدی استان لرستان ضمن تأکید بر لزوم توجه به بحث‌های کلان اقتصادی در جلسه‌های کارگروه اقتصادی استان لرستان، بررسی برنامه‌های راهبردی را برای تحقق اصل 44 در استان از ضرورت‌ها دانست و اظهار داشت: اگر بخواهیم در حوزه اقتصاد، مدیریت کارآمد داشته باشیم نیاز است شاخص‌های اقتصادی مرتب مورد تجزیه و تحلیل کارشناسی قرار گیرد. 
وی در ادامه در خصوص سهمیه شیر مدرسه‌ها افزود: با توجه به نیاز دانش‌آموزان استان هیچگونه کوتاهی در امر توزیع شیر مدرسه‌ها صورت نگرفته، لذا توصیه می‌شود ضمن بررسی برنامه سال گذشته برای انجام مطلوب این امر مهم در سال آینده برنامه‌ریزی لازم صورت گیرد. 
معاون برنامه‌ریزی استاندار‌ لرستان در خصوص احداث نانوایی‌های صنعتی در استان خاطرنشان کرد: مجوز احداث نانوایی صنعتی باید به تشکل‌های صنفی مربوط داده شود و اگر قرار است در لرستان نان صنعتی تولید شود، این تشکل‌ها مدنظر قرار گیرند. 
در ادامه جلسه حجت‌الله بیرانوند رئیس سازمان بازرگانی استان لرستان از برگزاری نمایشگاه عرضه مستقیم کالا در شهریورماه و در 9 شهرستان خبر داد و اعلام کرد: بحمدالله در ماه مبارک رمضان در باره ذخیره کالاهای ضروری مورد نیاز مردم و به‌ویژه گوشت سفید و گوشت قرمز تدابیر لازم اندیشیده شده و هم استانی‌های عزیز برای تهیه این کالاها مشکلی نخواهند داشت. 
‌انتهای پیام؛/ش30.

نویسنده: سجاد - یکشنبه ۱٤ تیر ۱۳۸۸

بیش از 600هزار تن انواع محصول از کشاورزان لرستان خریداری شد
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان گفت: از آغاز فصل برداشت و خرید محصولات تا کنون 662هزار تن محصول گندم، جو و کلزا دیم و آبی از کشاورزان استان خریداری شده است.
عظیم دادگر روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا این مقدار محصول را 72هزار تن گندم، 30هزار تن جو و 560هزار تن کلزا بیان کرد.
وی با بیان اینکه برداشت تا پایان شهریور ماه ادامه دارد افزود: امسال میزان برداشت محصولات نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری یافته است. 
وی همچنین سطح زیر کشت کلزا، گندم و جو دیم و آبی در استان را به ترتیب سه هزار و 200، 295 و 138هزار هکتار برشمرد.ک/3 
551/7269

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر 574202

نویسنده: سجاد - یکشنبه ۱٤ تیر ۱۳۸۸

هزارتن گندم مازاد برنیاز از کشاورزان کوهدشت خریداری شد
مدیر جهادکشاورزی شهرستان کوهدشت گفت: از ابتدای فصل برداشت محصول تاکنون 40 هزار تن گندم مازاد بر نیاز از کشاورزان این شهرستان خریداری شده است.
ابراهیم صادقی روز دوشنبه درگفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این میزان گندم خریداری شده نسبت به مدت مشابه سال زراعی گذشته از رشد چشمگیری برخوردار است. 
وی اظهار داشت: علاوه بر این پنج هزار تن جوی مازاد بر نیاز از کشاورزان این شهرستان توسط هشت کمیسیون خریداری شده است. 
صادقی گفت: پارسال براثر بروز پدیده خشکسالی 100 درصد اراضی دیم این شهرستان از بین رفت و خسارات زیادی به کشاورزان وارد شد. 
وی یادآورشد: درشهرستان کوهدشت 110 هزار هکتار اراضی قابل کشت دارد که بیش از 90 درصد آن دیم می باشد.ک/3 
631/7268/551/7271

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر 567702

نویسنده: سجاد - یکشنبه ۱٤ تیر ۱۳۸۸

کار برداشت محصول کلزا در بروجرد آغاز شد
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بروجرد از آغاز کار برداشت محصول دانه روغنی کلزا در این شهرستان خبر داد.
"محمود بختیاری" روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: 161هکتار از اراضیاین شهرستان زیر کشت محصول کلزا قرار دارد. 
وی اضافه کرد: به علت رعایت اصول زراعی و مدیریت مناسب مزارع امسال 5/3درصد افزایش تولید این محصول را نسبت به پارسال در بروجرد خواهیم داشت. 
به گفته وی پیش بینی می شود 403تن دانه روغنی کلزا از سطح اراضی زیر کشت این محصول در شهرستان برداشت شود. 
شهرستان بروجرد دارای 60هزار هکتار اراضی مستعد کشاورزی است. 
7189/551/542

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر 572191

نویسنده: سجاد - یکشنبه ۱٤ تیر ۱۳۸۸

صادرات کالاهای غیرنفتی لرستان از نظر وزنی 118 درصد رشد دارد
رییس گمرک استان لرستان گفت: صادرات کالاهای غیرنفتی استان در سه ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی 118 درصد رشد دارد.
علی توان روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در این مدت یک میلیون و 498 هزار و 882 کیلوگرم کالا از گمرک لرستان به دیگر کشورها صادر شده است. 
وی ارزش این کالاها را 39 میلیارد و 837 میلیون و 945 هزار ریال عنوان کرد و اظهار داشت: کالاهای صادراتی لرستان به کشورهای ترکیه، عراق، افغانستان، تاجیکستان،ایتالیا، یونان و رومانی صادر شد. 
وی عمده کالاهای صادراتی لرستان را شامل سنگ، کاشی سرامیک، داروهای انسانی، کربنات کلسیم، داروهای دامی لوله پلیکا، انواع میخ های آهنی، لوله و اتصالات، پارچه، صابون و علایم و تابلوهای نورانی بیان کرد. 
توان افزود: همچنین در این مدت 393 هزار و 827 کیلوگرم کالا به ارزش هشت میلیارد و 43 میلیون و 305 هزار ریال به استان وارد شده است. 
وی کالاهای وارداتی را شامل چیپس پلی آمید، انواع میز چوبی، صندلی ترمینالی، گلیسیرین، پارچه آکسفورد، کیف، دوچرخه تاشو، قطعات خودرو پروتون، چمدان، کفش و گل مصنوعی ذکر کرد. 
رییس گمرک استان لرستان گفت: میزان واردات در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به لحاظ وزنی 11 درصد افزایش و از نظر دلاری 62 درصد کاهش داشته است. 
وی درآمد عمومی گمرک لرستان در مدت سه ماهه نخست سال جاری را هشت میلیارد و 360 میلیون و 277 هزار ریال اعلام کرد و گفت: این میزان درآمد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 17 درصد رشد دارد.ک/3 
551/7268

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر 570273

نویسنده: سجاد - یکشنبه ۱٤ تیر ۱۳۸۸

در سالجاری صورت می گیرد؛
صدور 143 فقره جواز تاسیس صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی
مدیرکل دفتر حمایت از صنایع تبدیلی و تکمیلی وزارت جهاد کشاورزی از صدور 143 فقره جواز تاسیس واحدهای صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی در سالجاری تاکنون خبر داد.

علیرضا پوربصیر در گفتگو با مهر بیان کرد: از سال 66 تاکنون 16 هزار و 860 فقره جواز تاسیس واحدهای بهره برداری صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی صادر شده، ضمن اینکه در سال گذشته تعداد مجوزهای صادره بالغ برهزارو 896 فقره بوده است.

وی تصریح کرد: در اردیبهشت ماه امسال تعداد واحدهای بهره برداری صنایع تبدیلی و تکمیلی در حال ساخت 2 هزار و169 واحد بوده که دراین ماه 40 واحد به بهره برداری رسیده است.

پوربصیربا اعلام اینکه از ابتدای سالجاری 54 واحد صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی به بهره برداری رسیده است افزود: ازابتدای سال 66 تاکنون بالغ بر3 هزار و 627 واحد مورد بهره برداری قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: میزان اشتغال ایجاد شده در واحدهای صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی از ابتدای سالجاری تاکنون معادل 8 هزار و 78 نفر بوده و ازسال 66 تاکنون میزان اشتغالزایی 49 هزار و 34 نفر برآورد شده است.

مدیرکل دفتر حمایت از صنایع تبدیلی و تکمیلی وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد: میزان ظرفیت جذب مواد خام در واحدهای صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی درسالجای تاکنون 411 هزار تن و از سال 66 تاکنون 18 هزار و 755 تن بوده است.

نویسنده: سجاد - یکشنبه ۱٤ تیر ۱۳۸۸

45هزار تن محصول باغی لرستان برداشت نمی شود
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان گفت: بر اساس برآورد کارشناسان امسال به دلیل خشکسالی و سرمازدگی بهاره 45هزار تن از محصولات باغی استان برداشت نمی شود.
بهروز بهاروند روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: امسال برداشت 151هزار تن محصول میوه در استان پیش بینی شده که با کاهش 45 هزار تن از این محصولات، میزان برداشت 30درصد کاهش می یابد. 
وی تصریح کرد: سیب، هلو، شلیل، انگور، گردو، بادام، انار، انجیر و زیتون از جمله محصولاتی است که دچار خسارت شده استد. 
وی به رغم اعلام این میزان کاهش برداشت، کیفیت محصولات باغی را بسیار مطلوب دانست و گفت: محصولات باغی لرستان به دلیل کیفیت بالا به بازارهای خارج از استان به ویژه تهران و کرج صادر شده و کاهش برداشت با افزایش قیمت محصولات تا حدودی جبران شده است. 
وی همچنین میزان میوه های برداشت شده از باغات استان را تا کنون دو هزار و 400 تن زردآلو، یک هزار و 800 تن هلو، 570 تن شلیل، و 150 تن سیب گلاب زودرس عنوان کرد. 
بهاروند با بیان اینکه برداشت محصولات باغی تا آبان ماه ادامه دارد یادآور شد: در حال حاضر 24 درصد از سطح 50 هزار هکتاری باغات لرستان بارور است.ک/3 
7269 /551/7268

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر 572319

نویسنده: سجاد - یکشنبه ۱٤ تیر ۱۳۸۸

هکتار از مزارع گندم در خرم آباد طعمه حریق شد
معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان لرستان گفت: بر اثر بی احتیاطی 45هکتار از مزارع گندم در منطقه ماسور خرم آباد طعمه حریق شد.
سرهنگ "بهمن نورالهی " روز شنبه درگفت و گوبا خبرنگار ایرنا افزود: متاسفانه در این آتش سوزی یک نفر جان خود را از دست داد. 
وی اظهارداشت: این میزان مزارع گندم متعلق به 35 نفر از اهالی روستاهای "محمد بیگی و 
حاج خدیجه عربان "منطقه ماسور خرم آباد می باشد. 
وی گفت: این آتش سوزی با تلاش فراوان اهالی منطقه و عوامل آتش نشانی پس از چند ساعت مهار شد. 
وی افزود: تحقیقات برای روشن شدن علت این آتش سوزی و برآورد میزان خسارت توسط کارشناسان جهاد کشاورزی و نیروی انتظامی ادامه دارد.ک/2 
551/361

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر 573821

نویسنده: سجاد - یکشنبه ۱٤ تیر ۱۳۸۸

طرح مبارزه با آفات کرم"هیلوتیس" گوجه فرنگی دربروجرد آغاز شد
مدیر جهاد کشاورزی بروجرد از آغاز اجرای طرح مبارزه بیولوژیکی با آفات کرم "هیلوتیس" گوجه فرنگی از روز دوشنبه در این شهرستان خبر داد.
"محمود بختیاری" در گفت و گو با ایرنا افزود: در این راستا کار رها سازی 600هزار عدد زنبور در سطح 300هکتار از مزارع صیفی و جالیز بروجرد آغاز شده است. 
وی اضافه کرد:این طرح با هماهنگی واحدحفظ نباتات مراکز خدمات همت آباد و آزمایشگاههای گیاه پزشکی اجرا می شود. 
وی هدف از اجرای این طرح را کاهش مصرف سموم نباتی، تحقق اهداف سیستم کشاورزی پایدار و سلامت مصرف کنندگان دانست. 
شهرستان بروجرد دارای 60هزار هکتار اراضی کشاورزی مستعد است. 
7189/551/542

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر 575541

نویسنده: سجاد - یکشنبه ۱٤ تیر ۱۳۸۸

گیاه دارویی آنغوزه در افزر قیر وکارزین فارس کاشته شد
شیراز- سرپرست اداره منابع طبیعی و آب خیز داری شهرستان قیر و کارزین فارس گفت: در 250 هکتار از ارتفاعات یک هزار و 500 متری کوه افزر از توابع شهرستان قیرو کارزین بذر گیاه دارویی آنغوزه کاشته شد.

عبدالرضا محمدی در این زمینه گفت: گیاه آنغوزه(با نام علمی ferula assa foetida)،‌ گیاهی چند ساله، ‌علفی بزرگ، دارای ریشه راست گوشتی و نسبتاً ضخیم و ساقه‌ای قوی، ‌خشن و فیبری است و در انواع اشکمی یا دانه‌ای و توده‌ای وجود دارد. 
این گیاه در نواحی بایر، زمین‌های ماسه‌ای خشک و آهکی گرم می‌روید و منشاء آن درمناطق استپی افغانستان و ایران نظیر استان‌های یزد، خراسان و کرمان ،‌هرمزگان ،‌ بوشهر و فارس می‌باشد. 
وی درباره خواص درمانی این گیاه اظهار داشت: آنغوزه دارای اثر ضد تشنج ، قاعده آور وضد کرم است و در رفع بیماریهای منشاء عصبی دستگاه تنفسی ، اسپاسم حنجره و دستگاه هضم ، آسم و رفع یبوست افراد مسکن بکار می رود . 
وی ادامه داد: از نظر دفع کرم برروی بعضی از انواع آنها مانندکرمک و لومبر ها اثر دارد بعلاوه در دفع کرم در Brohite Vermineuse دورو کبدی اثر قاطع ظاهر می سازد. 
محمدی گفت: از آنغوزه در دامپزشکی استفاده بسیار بعمل می آید و در تهیه بعضی از فرآورده های غذایی نیز به کار می رود . 
و ی افزود: آنغوزه به علت بوی ناپسندی که دارد همیشه بصورت حب ( حب ها 0/2 گرمی به تعداد دو تا پنج عدد در هر روز ) مصرف می شود . 
او همچنین گفت: در 20 هکتار از مراتع آب سکویه هم با همکاری بسیج سازندگی نهال کنار برای جلوگیری از فرسایش خاک و افزایش پوشش گیاهی کاشته می شود. 
محمدی ادامه داد: کنار نوعی درخت جنگلی و دارویی است که نیاز به آبیاری ندارد و با آب و هوای گرم و خشک سازگار است. 
وی افزود:این درخت در فصل پاییز گل می دهد که علاوه برعلوفه دام، خاصیت دارویی صدر و شهد آن هم غذای مناسبی برای زنبور عسل وحشی است. 
سرپرست اداره منابع طبیعی و آب خیز داری شهرستان قیر و کارزین گفت: زنبورها تولید عسل طبیعی را همراه با گل دادن درختان کنار آغاز می کنند و عسل طبیعی بدون هزینه درآمدی خدادادی برای بیکاران است. 
محمدی همچنین اظهار داشت: اجرای طرح آب خیز داری تل دراز با اعتبار پنج میلیون ریال آغاز شده است. 
وی افزود: طرح های آب خیز داری روستاهای هورز و کردیل هم در مجموع با دو میلیارد ریال اعتبار و به ترتیب با 95 و 75 درصد پیشرفت فیزیکی در حال انجام است. 
شهرستان ‏قیروکارزین به مرکزیت قیر در‏169 ‏کیلومتری جنوب غرب شیراز قرار دارد. 
7380 / 675

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر 399194

نویسنده: سجاد - یکشنبه ۱٤ تیر ۱۳۸۸

رییس پژوهشکده گیاهان دارویی: ذرت دفع کننده سنگ کلیه است

رییس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی گفت: ذرت یک گیاه علفی با کاربردهای درمانی مختلف است که از مهمترین این کاربردها می توان به ادرار آور بودن و تاثیر آن در دفع سنگ های کلیه اشاره کرد.
دکتر "شمسعلی رضا زاده" در این خصوص در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا با بیان این مطلب افزود: این گیاه دارویی همچنین برای درمان التهاب مثانه، مجاری ادراری، پروستات و شب ادراری به کار برده می شود. 
وی گفت: روغن این گیاه دارویی حاوی اسیدهای اشباع نشده است که بیماران با کلسترول بالا می‌توانند از آن استفاده کنند. 
رییس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی یادآور شد: همچنین بر اساس آثار فارماکولوژیک مشاهده شده، خاصیت کولینرژیکی آن سبب کاهش فشار خون، اثر دیورتیکی و انقباض مثانه می‌شود. 
وی که دارای دکترای تخصصی شیمی دارویی است، اضافه کرد: کریپتوگزانتین موجود در گیاه مانند ویتامین A و تانن‌های گیاه سبب خاصیت قابض بودن گیاه می شود. همچنین اثرات آنتی اکسیدانی عصاره کاکل ذرت نیز گزارش شده است. 
رضا زاده یادآور شد: ذرت (بلال) با نام علمی (Zea mays L. (Poaceae گیاه علفی ، یکساله به طور حدودا سه متر با کاکل های پر مانند است. این گیاه بومی آمریکای جنوبی است و در نقاط مختلف ایران به صورت کاشته شده ، وجود دارد. 
رییس پژوهشکده گیاهان دارویی در خصوص زمان برداشت قسمت مورد استفاده گیاه دارویی ذرت گفت: این گیاه در فصل تابستان جمع‌آوری می‌شود و قسمت مورد استفاده آن شامل کاکل ذرت (خامه و کلاله گل آذین ماده) است. 
رضا زداه با اشاره به اینکه گرده گیاه، باعث واکنش های حساسیتی می‌ شود گفت: فعالیت های آلرژیکی مانند درماتیت تماسی و کهیر در اثر تماس با کاکل ذرت و به خصوص دانه گرده آن گزارش شده است. همچنین به دلیل وجود یک ماده سمی ناشناخته می‌تواند ترکیبات سیانوژیک ایجاد کند. 
رییس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی در خصوص موارد منع مصرف این گیاه گفت: بهتر است از مصرف این گیاه در دوران بارداری خودداری نشود. 
این متخصص شیمی دارویی یادآور شد: ترکیبات شیمیایی این گیاه شامل نشاسته، فلاونوئید، آلکالوئید، آلانتوئین، ساپونین، اسانس، موسیلاژ، ویتامین (K,C) و پتاسیم است. 
رییس پژوهشکده گیاه دارویی جهاد دانشگاهی در خصوص مصارف غذایی این گیاه دارویی گفت: روغن این گیاه به عنوان مکمل غذایی با کالری زیاد بکار می‌رود و همچنین از نشاسته این گیاه نیز استفاده می‌شود. 
وی با اشاره به اینکه این گیاه به صورت دم کرده، جوشانده و تنتور مورد استفاده قرار می گیرد، گفت: در روش دم کرده ، یک قاشق مرباخوری کاکل ذرت در نصف فنجان آب جوش، به مدت چند دقیقه ریخته شود و هر 3-2 ساعت به صورت گرم یا ولرم استفاده می شود. مصرف روزانه 500 میلی لیتر از آن در التهاب مثانه مفید است. 
رییس پژوهشکده گیاهان دارویی اضافه کرد: جوشانده دانه ذرت به صورت ضماد در درمان زخم ها و سوختگی ها بکار می‌رود.

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر567854

نویسنده: سجاد - پنجشنبه ۱۱ تیر ۱۳۸۸

طرح کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی اجرا می شود
رئیس انجمن صنفی کاریابیهای استان تهران از اجرای طرح کارورزی و به کار گماری فارغ التحصیلان دانشگاهی توسط کاریابیها در سال جاری خبر داد.

فریدون ریاحی در گفتگو با مهر با اشاره به اجرای طرح کارورزی و به کار گماری فارغ اتحصیلان بیکار دانشگاهی گفت:  به عنوان یکی از مهم ترین اقدامات برای حل  بخشی از مشکلات مربوط به بیکاری، اجرای درست طرح کارورزی و اقدامات حمایتی توسط کاریابیها دنبال می شود.

رئیس انجمن صنفی کاریابیهای استان تهران اظهار داشت: یکی از مهم ترین چالشها در این بخش مربوط به عدم مهارت افراد بیکار و جویای شغل است به نحوی که این افراد از پیدا کردن شغل باز می مانند.

ریاحی در بخش دیگری از سخنانش به اجرای طرح کارورزی در سال جاری اشاره کرد و افزود: در این ارتباط توسط دولت اقدامات حمایتی برای اجرای طرح کارورزی افراد جویای کار انجام می شود.

وی خاطر نشان کرد: نحوه کار در این بخش به صورتی است که توسط سازمانها و مجموعه ها تا یکسال 50 درصد از حداقل حقوق پایه هر ماه یک کارگر پرداخت می شود و مابقی نیز توسط سازمان و یا مجموعه پذیرنده کارورز تقبل می شود.

ریاحی در ادامه توضیح داد: پس از طی یکسال از زمان اجرای طرح کارورزی، سازمانها و افراد می توانند برای ادامه همکاری با یکدیگر توافق نمایند و بدیهی است در این مقطع امکان قطع ارتباط کاری نیز وجود دارد.

این مقام مسئول در حوزه کاریابیها در ادامه خاطر نشان کرد: در راستای توانمند سازی کاریابیها و بر عهده گرفتن بخشی از وظایف حوزه کار توسط آنها، طبق هماهنگی و تعامل با معاونت روابط کار وزارت کار و امور اجتماعی و سازمان کار استان تهران بخشی از مسئولیتهای حوزه روابط کار به کاریابیها واگذار می شود.

رئیس انجمن صنفی کاریابیهای استان تهران اظهار داشت: تنظیم قراردادهای کار بین نیروی کار و کارفرما از جمله مشکلاتی است که در این بخش وجود دارد به نحوی که در این خصوص چارچوب مشخصی برای آن وجود ندارد و کاریابیها به آن خواهند پرداخت.

ریاحی در پایان نقطه عطف اقدام جدید در این مورد را واگذار شدن تنظیم روابط کار بین کارگر و کارفرما بر عهده کاریابیها اعلام کرد و بیان داشت: ورود به بحثهای بازرسی کار، بیمه بیکاری و تنظیم شکایتهای قابل طرح در هیئتهای تشخیص در کنار اقدام به حل مشکلات مربوط به تنظیم بازار کار توسط کاریابیها در سال جاری پیگیری خواهد شد.

نویسنده: سجاد - پنجشنبه ۱۱ تیر ۱۳۸۸

بانک توسعه صادرات از صادرکنندگان گل و گیاه حمایت می کند
بانک توسعه صادرات ایران از صادرکنندگان گل، گیاه و میوه و تره بار کشور حمایت می کند

به گزارش خبرگزاری مهر، مدیراعتبارات بانک توسعه صادرات ایران در نشست مشترکی با اعضای اتحادیه صادرکنندگان گل و گیاه کشور با معرفی خدمات و تسهیلات این بانک اظهار داشت: تسهیلات صادراتی بانک برمبنای اعتبار اسنادی صادراتی معتبر، قرارداد صادراتی و یا به صورت امانی در اختیار صادرکنندگان قرار می گیرد.

احتشام فلاح فر افزود: تولیدکنندگان گل و گیاه می توانند برای تامین نیازهای وارداتی خود از جمله تجهیزات، بذر و کودهای خاص از خدمات بانک استفاده نمایند.

وی تاکید کرد: همچنین در صورت ارایه طرح توجیهی صادراتی برای تولید گل و گیاه می توانند از تسهیلات ارزی برای تامین مالی خرید ماشین آلات بهره مند شوند.

مدیریت امور اعتبارات بانک توسعه صادرات اظهار امیدواری کرد که صادرکنندگان این بخش با تعامل بیشتر اتحادیه در سراسر کشور بتوانند به نحو مطلوب از خدمات و تسهیلات بانک استفاده نمایند.

نویسنده: سجاد - دوشنبه ۸ تیر ۱۳۸۸

  نام علمی گیاه        ..........                       Ephedra procera

 

                                 نام تیره               ..........                       Ephedraceae

                                نام فارسی          ............                        ریش بز

                                 نام محلی           ...........                          شوشک

 

ریخت شناسی

درختچه ای است از باز دانگان که ساقه بند بند و بسیار منشعب دارد و ارتفاع آن به یک متر میرسد . خاکستری کوتاه - انشعابات کوتاه و قطور - شاخه های متقابل یا فراهم - برگهای فلس مانند و مجموعا به شکل غلافی مجتمعند . در قسمت پایین ضخیم شده و در قسمت بالا باریک وتقریبا خشکیده اند . پرچم های نازا به حالت مخروطی بدون پایه - تاجی شکل - براکته ها تخم مرغی و گرد بوده تا یک سوم بهم متصل هستند . طول هر پرچم دو میلیمتر است . براکته های داخلی گرد و کمی بلندتر از قسمت پایین بساکهاشش(6)الی 8 تا بدون پایه و بعضی مواقع پرچمهای وسطی روی میله ها بوجود آمده اند . میوه مخروطی شکل و دارای طعمی شیرین است و دانه های آن قهوه ای و به شکل تخم مرغ کشیده می باشد

  ترکیبات شیمیایی

عناصری که در این گیاه یافت میشوند عبارتند از:آلکللوئید - تانن - ساپونین

 خواص درمانی

جهت تهیه مشک از پوست حیوانات و رنگ آمیزی آن مصرف میشود

  

نویسنده: سجاد - یکشنبه ٧ تیر ۱۳۸۸

نام علمی گیاه           Elaeagnus angustifolia

نام تیره                      Elaeagnaceae

نام فارسی         

نام محلی                ایگره برگه - سنجد
 

ریخت شناسی

درخت سنجد که بصورت درختچه بزرگ ویا درخت کوچکی دیده میشود دارای برگهای بیضوی شکل نیزه ای میباشد روی برگها نقره ای کبود وپشت آن نقره ای است و به همین دلیل آن را غبیرا مینامند چون اغبر است . گلهای آن کوچک و زرد رنگ معطر با عطر قوی که بوی آن تا فاصله زیادی منتشر میشود و اغلب ایجاد حساسیت می نماید . میوه آن به شکل و ابعاد زیتون - گوشتدار و پوست نازک میوه به رنگ قرمز نارنجی و گوشت آن سفید نخودی با طعمی کمی شیرین و قابض و قابل خوردن است

ترکیبات شیمیایی

عناصری که در میوه این گیاه یافت میشوند عبارتند از:آلکالوئید - تانن - ساپونین و فلاونوئید

خواص درمانی

برگ و میوه خشک آن اثر قابض دارد و از گلهای آن جهت معطر ساختن استفاده می گردد و بعضی معتقدند اثر تب بر نیز دارد

 محل رویش

 خرم آباد - کوههای لرستان - قره شاهوردی - قاچکانلو و نوروزی
 

نویسنده: سجاد - یکشنبه ٧ تیر ۱۳۸۸

                      
                 نام علمی گیاه ...................     Allium sativum
                     نام تیره    .............................  Liliaceae 

                    نام فارسی ...................... .   ثوم الحیه و اسقوردیون - موسیر

 

      
  

ریخت شناسی

گیاهی است پایا و قسمت زیر زمینی اش متورم که ریشکها از آن بیرون آمده و این تورم که روی آنها پوششی سفید رنگ یاصورتی پوشانیده است.برگهای آن نواری به رنگ سبز تیره - گلها کوچک - صورتی یا مایل به سبز که به صورت یک چتر در انتهای ساقه استوانه ای گل دهنده به ارتفاع 50 -60 سانتیمتر ظاهر میشود و دانه های آن سیاه است

 ترکیبات شیمیایی

موسیر از نظر ترکیبات شیمیایی دارای حدود 1-0/06 درصد اسانس میباشد که شامل آلیل پروپیل - دی سولفید و دو ترکیبگوگردی میباشد همچنین دارای آلیسین - آلیساتین 1و2 میباشد 

 خواص درمانی

بادشکن - ضد عفونی کننده - پایین آورنده فشار خون - بازدارنده رشد جرمهای گرام نگاتیو گروههای تیفوئید و شبه حصبه یا پاراتیفوئید و ورم روده کوچک میباشد - همچنین خاصیت جرم کشی دارد و همچنین موجب اتساع شریانها و رفع تصلب شرائین میشود مدر - قاعده آور - معرق و ضد سم است .همچنین برای تصفیه آواز - رفع نفس تنگی - فراموشی - فلج - رعشه و اکثر بیماریهای عصبی مفید استدردهای مفاصل - سیاتیک - نقرس - درد لگن خاصره و امثال اینها را تسکین میدهد و برای قطع اخلاط غلیظه - دفع بادهای تهی گاه خارج ساختن زالوی در حلق مانده - برای اخراج اقسام کرم معده و کرم کدو مفید است . در سرد مزاجان برای تقویت نیروی جنسی و افزایش تولید اسپرم مفید است

 محل رویش

خرم آباد - الشتر - منطقه طایفه پاپی - نوژیان

خیر آباد غربی

نویسنده: سجاد - یکشنبه ٧ تیر ۱۳۸۸

 نام علمی                     Carthamus Tinctorius L  
                                نام تیره                      Compositae             
                               نام فارسی تیره                  کاسنی
 
                               نام فارسی گیاه                کافشه یا گلرنگ یا کاجیره
                              نام محلی                          کاجیره
 
 
 ریخت شناسی

گلرنگ عبارت است از گلهای لوله ای شکل به رنگ قرمز متمایل به نارنجی

پر رنگ است که در اثر مجاورت با آب رنگ قرمز

از خود پس میدهد . گیاهی است علفی با ساقه های چوبی شده وزرد

رنگ و برگهایی با کناره های تیغ دار وکپسولهایی تقریبا

کروی که دارای براکته های زرد رنگ وتیغ دار می باشند

ترکیبات شیمیایی

 

دو ماده رنگی در این گیاه وجود دارد که یکی زرد رنگ و دیگری قرمز رنگ

بنام کارتامین که در آب نیز محلول است

در میوه این گیاه حدود 30 درصد پروتئین وجود دارد

خواص درمانی

به عنوان عطر و طعم دهنده و میوه های آن تحت نام تخم گلرنگ یا تخم

کافشه به عنوان ملین مصرف سنتی دارد

محل رویش

خرم آباد - کوه های لرستان -کوههای 7 چاه واقع در علی زینل -
خیر آباد غربی - شفیع
 

نویسنده: سجاد - یکشنبه ٧ تیر ۱۳۸۸

نام علمی                Echium amoenum Fisch . 8 Mey     

نام تیره                   Boraginaceae 

نام فارسی تیره       گل گاو زبان

نام فارسی            گل گاو زبان یا لسان الثور       

نام محلی             گل گاو زبان

ریخت شناسی

عبارتست از گلهایی بنفش یا قرمز رنگ دارای قسمت لوله ای بلند که بتدریج به طرف بالا شیپوری شکل میشود و در اثر

مجاورت با آب گرم رنگ قرمز تیره خود را پس می دهد

این گیاه دارای برگهایی بدون انشعاب و گلهایی بزرگ است کهبطور تقریبا یک طرفه در انتهای شاخه ها قرار میگیرند

تمام اندامهای هوایی گیاه را کرکهای گلاندار می پوشاند که جای افتاده آنها به صورت برجستگیهای کوچک و سفید

رنگ به چشم می خورند

خواص درمانی

بعنوان معرق - افزایش دهنده فشار خون و آرامبخش استفاده می گردد

 
محل رویش

خرم آباد

امیر آباد ینگه قلعه - کواکی - آبشوری - رشوانلو - بردروقره جغه - باغهای جوزان - کچلانلو - استاد -عمارت

اسفیجیر - قره شاهوردی - و شغل آباد
 
 

نویسنده: سجاد - یکشنبه ٧ تیر ۱۳۸۸

  نام علمی گیاه                    Delphinium zalil Ait         
 
     نام تیره                                Ranunculaceae

     نام فارسی                          زبان در قفا

    نام محلی                             قلیه - ذلیل

 
 
ریخت شناسی
 

گیاهی یکساله - دو ساله و چند ساله است . برگهای آن بریده شده و به شکل نخ و گلهای آن خوشه ای باز است و در هر گل یک سیخک با مهمیز در بن گل دیده میشود . رنگ گل آبی است

ترکیبات شیمیایی
 

دو نوع آلکالوئیدی وجود دارد . بطور مجموع در دانه و تخم آن حدود 1 درصد آلکالوئید میباشد . در دانه آن حدود 39 درصد روغن ثابت وجود دارد . همچنین گلوکزید نیز در گیاه مشخص شده است

خواص درمانی
 

مسکن - ضد درد - مدر - تمیز کننده و پاک کننده میباشد . در موارد استسفا و برای زردی و ناراحتیهای طحال و به میزان محدود کاربرد دارد . از گیاه له شده به صورت ضماد برای تحلیل ورم استفاده میگردد

 محل رویش
 خرم آباد

گرماب - بین قوچان و لطف آباد

نویسنده: سجاد - یکشنبه ٧ تیر ۱۳۸۸

نام علمی                Mentha logifolia(L) . Hadson

                                        نام تیره                        Labiatae    

                                       نام فارسی تیره               نعناع                          

                                      نام فارسی                 قودنج یا پونه

                                      نام محلی                    پودینه - پونه

                                

  ریخت شناسی

ساقه های چهارگوش - برگهای کرکدار - غبار آلود - به رنگ سبز نقره ای و دندانه دار و گلهای آبی رنگ و مجتمع در انتهای شاخه ها از خصوصیات آن است . از کلیه قسمتهای هوایی گیاه بوی مخصوص نعنا استشمام میگردد

 

ترکیبات شیمیایی

اعضای مختلف این گیاه دارای تانن - مواد رزینی - مواد پکتیکی - قند واسانس میباشند
 
 
 خواص درمانی
 

پونه و عرق حاصل از تقطیر با بخار آب آن به عنوان بر طرف کننده نفخ و دردهای معده مصرف سنتی دارند . در درمان

نقرس نیز مفید بوده و بادشکن - خلط آور و محرک میباشد

 

محل رویش

خرم آباد - استان لرستان

کلاته زمان - محمودی - کواکی - آبشوری - بهار - شورچه - شفیع (کوههای ترشاب - ددو - یان چشمه - آق چشمه

و گارکافور)تبریان - رشوانلو - بردروقره جغه - چری - اسفیجیر - حصار اندف - اینچه سابلاغ - قره شاهوردی و

رودخانه اترک

نویسنده: سجاد - جمعه ٥ تیر ۱۳۸۸

 

    

  
خاکشیر             FLixweld

نام علمی     Descurainia sophia

کلیات گیاه شناسی
 
خاکشیر گیاهی است علفی یکساله یا دو ساله که ارتفاع ساقه آن تا یک متر نیز می رسد . پائین گیاه کرک دراست در حالیکه بالای آن بدون کرک می باشد . تخم این گیاه که همان خاکشیر است ریز و کمی دراز و معمولا به دو رنگ وجود دارد یکی از آنها قرمز که دارای طعم کمی تلخ است و دیگری برنگ قرمز تیره     می باشد .
ترکیبات شیمیایی:

خاکشیر دارای تعدادی اسید چرب مانند اسید لینوئیک ،‌اسید لینولنیک ، اسید اولئیک ،‌اسید پالمتیک و اسید استئاریک می باشد . ضمنا در خاکشیر اسانس روغن فراری وجود دارد که دارای مواد بنزیل و ایزوسیانات است

خواص دارویی:
 
خاکشیر از نظر طب قدیم ایران گرم و تر است .

1)التیام دهنده زخم و جراحات است .

2)جوشانده خاکشیر برای رفع اسهال های ساده و رفع ترشحات زنانگی مفید است .

3)خاکشیر ادرار آور است .

4)خاکشیر تب بر است .

5)برای دفع کرم مفید است .

6)التهاب کلیه را برطرف می کند.

7)سرخک و مخملک را دوا می کند .

8)خاکشیر صدا را باز می کند .

9)برای از بین بردن کهیر و التهابات پوستی از خاکشیر استفاده کنید .

10)از گلها و برگهای گیاه می توان برای رفع بیماری ناشی از کمبود ویتامین C استفاده کرد .

11)سنگ کلیه را دفع می کند.

12)برای دفع سنگ کلیه می توان خارشتر ،‌خاکشیر و ترنجبین را با هم مخلوط کرده وصبح ناشتا خورد .

13)برای برطرف کردن جوشهای صورت که بعلت خوردن چربی و شیرینی زیاد ایجاد می شود باید جوشانده یک قاشق ترنجبین را با دو قاشق غذاخوری خاکشیر مخلوط کرده و هر روز صبح ناشتا بمدت دو هفته آنرا میل میل کنید تا جوشها از بین برود.

مضرات :
بعضی از افراد هنگامیکه خاکشیر می خورند ممکن است سردرد بگیرند اینگونه اشخاص باید خاکشیر را با کتیرا بخورند
 
 
 

نویسنده: سجاد - جمعه ٥ تیر ۱۳۸۸

 

http://www.mums.ac.ir/shares/buali/dolatih1/BuAli-Pic/GardenHeader.jpg
   مسئول قسمت: مهندس جمال کساییان
    پست الکترونیک:  KasaeeianJ1@mums.ac.ir
                               
در سالهای اخیر رویکردی همه جانبه جهت استفاده از داروهای با
 منشأء طبیعی و به ویژه گیاهی در بین مردم بوجود آمده است.
 بطوری که بخش عــمــده ای از داروهــای عــــرضه شــده در برخی از
 کشورهای جهان را داروهای با منشأء گیاهی و طبیعی تشکیل می -
 دهند. بدون شک رسیدن به این جایگاه جز با حمایت همه جانبه مراکز
 تحقیقاتی و  دانشگاهی امکان پذیر نبوده است به ویــــژه آنــکه نیـاز
 روزافزون کارخانه های داروسازی به مواد اولیه و همچنین لزوم حفــظ
 منابع طبیعی، اهیمت کشت و فرآوری گیاهان دارویی را دو چـــــندان
 نموده است بدین خاطر امروزه بسیاری از دانشگاهــهای مـعـــتـبـر در
 سراسر جهان، شاخه ای مستقل تحت عنوان تولید و فرآوری داروهای
 گیاهی تأسیس نموده و به تربیت نیــروهــــای مـــتخصص و کـارآمــــد
 مشغولند.
     مجموعه باغ گیاهان دارویی یک فضـــای قــابل استفاده برای کلیه
 مراجعین ازقبیل محققین ، پژوهشگران و دانشجویان سطوح مختلف 
 است که عملیات اجرایی ان در تا بستان 85 تکمیل گردید .
 
 
 
 
     مشخصات فنی باغ  گیاهان دارویی
 
  در حال حاضرباغ گیاهان دارویی پژوهشکده بوعلی که شامل گونه های گیاهی کمیاب و باارزش دارویی ایران
  میباشد ، دارای چند بخش است :
  1-  باغچه های رویشی گیاهان داروئی . 
  2 -  گلخانه شیشه ای گیاهان گرمسیری . 
  3 -  رویشگاه های  بذر و بانک بذر . 
  4 - هرباریوم و واحد تحقیقاتی میکروسکوپی .
 
  مجموعه فعالیت های انجام شده جهت بهینه سازی و نگهداری باغ گیاهان داروئی عبارتند از : 
  1 – وجین  دوره ای علف های هرز باغچه های رویشی .
  2 –آبیاری منظم باغچه های رویشی .
  3 – هرس شاخه های  خشک شده و نامناسب و پیرایش فرم کلی درختان و درختچه های داروئی کاشته شده   . 
  4 - تنظیم ردیف بندی رویشی کونه های گیاهان دارویی کاشته شده در باغچه های رویشی . 
  5 – تنظیم  پلاک اسامی گونه های گیاهی دارویی .
  6- تنظیم پارامترهای خاص گلخانه شیشه ای .
  7 – کاشت فصلی بذر در مجموعه رویشگاه بذر . 
  8 - ردیف بندی گونه های گیاهی دارویی که بذر آنها در رویشگاه بذر کاشته شده وتولید گیاهچه کرده اند . 
  9 – کاشت بوته ؛ درختچه و نهال گیاهان داروئی دراطراف باغچه های رویشی . 
  10– سم پاشی دورهای کلیه محوطه ها .
  11 – هرس گونه های درختچه ای و درختی .
  مجموعه فعالیتهای صورت گرفته در جهت بهبود کیفیت باغ گیاهان دارویی همچنان بطور مستمر ادامه دارد .
 
     پیرو سیاست کلی ارتباط  مراکز علمی – تحقیقاتی و  در راستای اشاعه و ترویج فرهنگ استفاده صحیح و علمی از گیاهان
  دارویی در امور بهداشتی –  درمانی از کلیه علاقه مندان دعوت میگردد تا از مجموعه باغ گیاهان دارویی این پژوهشکده بازدید
  فرمایند . 

 

نویسنده: سجاد - جمعه ٥ تیر ۱۳۸۸

 

http://www.mums.ac.ir/shares/buali/dolatih1/BuAli-Pic/GardenHeader.jpg
   مسئول قسمت: مهندس جمال کساییان
    پست الکترونیک:  KasaeeianJ1@mums.ac.ir
                               
در سالهای اخیر رویکردی همه جانبه جهت استفاده از داروهای با
 منشأء طبیعی و به ویژه گیاهی در بین مردم بوجود آمده است.
 بطوری که بخش عــمــده ای از داروهــای عــــرضه شــده در برخی از
 کشورهای جهان را داروهای با منشأء گیاهی و طبیعی تشکیل می -
 دهند. بدون شک رسیدن به این جایگاه جز با حمایت همه جانبه مراکز
 تحقیقاتی و  دانشگاهی امکان پذیر نبوده است به ویــــژه آنــکه نیـاز
 روزافزون کارخانه های داروسازی به مواد اولیه و همچنین لزوم حفــظ
 منابع طبیعی، اهیمت کشت و فرآوری گیاهان دارویی را دو چـــــندان
 نموده است بدین خاطر امروزه بسیاری از دانشگاهــهای مـعـــتـبـر در
 سراسر جهان، شاخه ای مستقل تحت عنوان تولید و فرآوری داروهای
 گیاهی تأسیس نموده و به تربیت نیــروهــــای مـــتخصص و کـارآمــــد
 مشغولند.
     مجموعه باغ گیاهان دارویی یک فضـــای قــابل استفاده برای کلیه
 مراجعین ازقبیل محققین ، پژوهشگران و دانشجویان سطوح مختلف 
 است که عملیات اجرایی ان در تا بستان 85 تکمیل گردید .
 
 
 
 
     مشخصات فنی باغ  گیاهان دارویی
 
  در حال حاضرباغ گیاهان دارویی پژوهشکده بوعلی که شامل گونه های گیاهی کمیاب و باارزش دارویی ایران
  میباشد ، دارای چند بخش است :
  1-  باغچه های رویشی گیاهان داروئی . 
  2 -  گلخانه شیشه ای گیاهان گرمسیری . 
  3 -  رویشگاه های  بذر و بانک بذر . 
  4 - هرباریوم و واحد تحقیقاتی میکروسکوپی .
 
  مجموعه فعالیت های انجام شده جهت بهینه سازی و نگهداری باغ گیاهان داروئی عبارتند از : 
  1 – وجین  دوره ای علف های هرز باغچه های رویشی .
  2 –آبیاری منظم باغچه های رویشی .
  3 – هرس شاخه های  خشک شده و نامناسب و پیرایش فرم کلی درختان و درختچه های داروئی کاشته شده   . 
  4 - تنظیم ردیف بندی رویشی کونه های گیاهان دارویی کاشته شده در باغچه های رویشی . 
  5 – تنظیم  پلاک اسامی گونه های گیاهی دارویی .
  6- تنظیم پارامترهای خاص گلخانه شیشه ای .
  7 – کاشت فصلی بذر در مجموعه رویشگاه بذر . 
  8 - ردیف بندی گونه های گیاهی دارویی که بذر آنها در رویشگاه بذر کاشته شده وتولید گیاهچه کرده اند . 
  9 – کاشت بوته ؛ درختچه و نهال گیاهان داروئی دراطراف باغچه های رویشی . 
  10– سم پاشی دورهای کلیه محوطه ها .
  11 – هرس گونه های درختچه ای و درختی .
  مجموعه فعالیتهای صورت گرفته در جهت بهبود کیفیت باغ گیاهان دارویی همچنان بطور مستمر ادامه دارد .
 
     پیرو سیاست کلی ارتباط  مراکز علمی – تحقیقاتی و  در راستای اشاعه و ترویج فرهنگ استفاده صحیح و علمی از گیاهان
  دارویی در امور بهداشتی –  درمانی از کلیه علاقه مندان دعوت میگردد تا از مجموعه باغ گیاهان دارویی این پژوهشکده بازدید
  فرمایند . 

 

نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :


زیارت عاشورا
وضعیت یاهو مذهبی
پیج رنک گوگل ساعت فلش مذهبی اوقات شرعی

بسيجي يعني علي
Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net

Powered by aeka.persianblog.ir

بانک صوت و فیلم مذهبی
PageRank
بسيجي يعني علي
مجله دانش سبز
PageRank RSS Feed Readers outils webmaster
دریافت کد
>>فرم اشتراک<<
{PAGETITLE}
pagerank search engine optimization Submit ExpressSearch Engine Marketing Services تماس با ما