کشاورزی لرستان - اولین مجله علمی کشاورزی دانش سبز (دانشجویان لرستانی)
در سال1387 سال نوآوری و شکوفایی ایران اسلامی شروع کار و تلاش می کنیم آخرین اخبار و مقالات علمی کشاورزی و لینک سایتهای برتر کشاورزی را در وب قرار دهیم ...
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سجاد - چهارشنبه ٢٢ مهر ۱۳۸۸
مجله علمی شیلات ایران (فارسی) بهار 1387; 17(1):91-98.
 
اثرات بیهوشی عصاره گیاهان سنبل الطیب (Valerian officinalis)، بادرنجبویه (Melissa officinalis)، خشخاش (Papaver samniferum) و شقایق (Papaver bracteatum) بر ماهی قرمز حوض (Carassius auratus)
 
صدیق اعتقاد سعید*,قوامی سیاوش,مرتضوی جاوید,میرزایی حمید
 
* گروه بهداشت و بیماریهای آبزیان، انجمن علمی دانشکده دامپزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی تبریز
 
 

با توجه به گستردگی کاربرد بیهوشی در ماهیان و مراکز تحقیقی و پرورشی آبزیان و مشکلات داروهای مصرفی متداول، نیاز به داروهای بیهوشی مناسب، قابل دسترس و ارزان، ضروری به نظر می رسد. از این رو با تکیه بر سابقه مصرف گیاهان دارویی و مزایای استفاده از این مواد این تحقیق انجام گرفت. در این بررسی بعد از مطالعات اولیه، چهار گیاه ذیل تهیه، فرآوری و عصاره گیری شدند و در غلظت های مختلف آماده گردیدند. غلظت های 2، 3 و 4 گرم در لیتر برای سنبل الطیب، 5، 10 و 15 گرم در لیتر برای بادرنجبویه، 0.85، 1.6 و 3.2 گرم در لیتر برای خشخاش و 0.3، 0.6 و 0.9 گرم در لیتر برای شقایق تهیه گردیدند. در مرحله بعد 60 عدد ماهی قرمز (Carassius auratus) در دامنه وزنی و طولی، 7.41±0.2 گرم و 8.4±0.11 سانتیمتر انتخاب و در شرایط آزمایشگاه با اکسیژن و درجه حرارت یکسان نگهداری شدند. سپس ماهی ها در 4 گروه 15 عددی و به ازای غلظت های مختلف هر دارو، گروه مورد نظر به 3 زیر گروه 5 عددی تقسیم بندی شده و تحت تاثیر دارو قرار گرفتند. در روند مطالعه تجربی، دو گیاه خشخاش و شقایق به دلیل عدم ظهور نتایج مورد انتظار از روند مطالعات آماری حذف گردیدند ولی همبستگی معنی داری بین مدت زمان لازم برای رسیدن به مرحله چهار بیهوشی و بازگشت از آن با غلظتهای گیاه بادرنجبویه مشاهده شد (P<0.01). از طرف دیگر مدت زمان لازم برای رسیدن به مرحله چهار بیهوشی و بازگشت از آن در غلظتهای 10 و 15 گرم در لیتر بادرنجبویه بطور معنی دار کمتر از سنبل الطیب در غلظت های 3 و 4 گرم در لیتر برآورد شد (P<0.05).

 
کلید واژه: ماهی قرمز حوض، Carassius auratus، گیاهان دارویی، بیهوشی ماهی
 

 

http://sid.ir/fa/ViewPaper.asp?ID=82821&varStr=7;صدیق%20اعتقاد%20سعید,قوامی%20سیاوش,مرتضوی%20جاوید,میرزایی%20حمید;مجله%20علمی%20شیلات%20ایران%20(فارسی);بهار%201387;17;1;91;98

نویسنده: سجاد - چهارشنبه ٢٢ مهر ۱۳۸۸

گزارشهای استنادی نشریات سال 2008- موسسه اطلاعات علمی (ISI)

موسسه اطلاعات علمی Information Scientific for Institute - ISI بعنوان یکی از معتبرترین موسسه سنجش اعتبار نشریات پژوهشی جهان میباشد. آنچه که مسلم است از اهداف اصلی ISI، ایجاد بانک اطلاعاتی ، تهیه فهرست جامعی از مهمترین و تاثیرگذارترین پژوهشها در سطح جهان میتوان یاد نمود.
ISI تعهد دارد که با پوشش جامع نشریات مهم و موثر در تولید علم دنیا، اطلاعات لازم برای آگاهی از پیشرفت های علمی روز دنیا و مرور تحولات گذشته را در اختیار پژوهشگران و محققان قرار دهد.اما این جامعیت الزاما به معنای فهرست شدن همه مجله ها نیست. فهرست کردن همه مجله ها نه فقط از لحاظ اقتصادی غیر علمی است بلکه تحلیل نوشتارهای علمی نشان داده است که ضرورتی هم ندارد. طبق آنچه غالبا اصل "برادفورد"، نامیده می شود، معلوم شده است که تمام نتایج علمی اصلی و مهم را می شود در مجموعه نسبتا کوچکی از مجله ها پیدا کرد. در اواسط دهه 1930 "برادفورد"، دریافت که نوشتار اصلی هر رشته علمی حداکثر متشکل از 1000 مجله است. از این هزار مجله تعداد نسبتا کمی ارتباط خیلی قوی با مباحث معین دارند و آنجایی که ارتباطشان ضعیف است خیلی بیشترند. اما این دسته اخیر نوعا مناسبت بیشتری با مباحث دیگر دارند. "برادفورد" به این نتیجه رسید که مجموعه نسبتا کوچکی از مجله ها در بر گیرنده نوشته های پایه برای همه رشته ها می باشد و مهمترین مقاله ها نیز بیشتر در همین مجموعه یافت می شوند.
  در سال 2009 تعداد نشریات بین المللی فهرست شده در Master Journal List موسسه اطلاعات علمی ISI، بیش از 16265 نشریه میباشد که از این تعداد 40 نشریه ایرانی در این فهرست مشاهده میشود.
  موسسه اطلاعات علمی (ISI)، برای ارزیابی مجله های تحت پوشش فهرست نویسی خود، سه شاخص درنظر گرفته است. این شاخص ها شامل شاخص تاثیر (Impact Factor)، شاخص آنی (Immediacy Index) و نیمه عمر استناد (Half Life Cited) می باشند.

۱-شاخص تاثیر :  استنادهای مقالات تمام نشریات منتشر شده در سال گزلرشگیری به مقالات منتشر شده نشریه مورد نظر در دو سال ماقبل از سال گزارشگیری میباشد. در مواردی شاخص تاثیر مجله به طور میانگین (که معدل فاکتور تاثیر در طول دوران فهرست شدن آن مجله در ISI می باشد) نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این شاخص، مهمترین و در عین حال کاربردی ترین شاخص ارزیابی مجله ها از نظر ISI می باشد.
۲-شاخص آنی : استنادهای مقالات تمام نشریات منتشر شده در سال گزارشگیری به مقالات منتشر شده  نشریه مذکور در همان سال میباشد.این شاخص در حقیقت شیب رشد منحنی ارجاعات را بیان می کند.
۳-نیمه عمر ارجاعات به مجله یا نیمه عمر استناد: تعداد سال هایی که از سال ارزیابی باید به عقب برگشت تا شاهد پنجاه درصد کل ارجاعات به مجله در سال مورد ارزیابی باشیم. به عبارت دیگر، این شاخص مدت زمانی را که نیمی از کل استنادات به آن مجله صورت پذیرفته باشد را نشان می دهد و در حقیقت، سرعت کاهش میزان ارجاعات به مجله را بیان می کند: بدیهی است که وقتی مقاله های یک مجله ارزش خود را برای ارجاعات زود از دست بدهند (مقاله های سطحی باشند و خیلی زود بی ارزش شوند)، تنها به مقاله های جدید مجله ارجاع داده می شود.این موضوع باعث می شود که نیمه عمر ارجاعات به مجله کاهش یابد. بنابر این هر چه نیمه عمر ارجاعات به مجله بیشترباشد، نشان می دهد که ارزش مقاله های مجله در طول زمان بیشتر حفظ شده است و هنوز مورد ارجاع قرار می گیرند. در مجموع، هر چه نیمه عمر ارجاعات به یک مجله بزرگتر باشد، ارزش مجله بالاتر می رود.

  از اینرو با توجه به اهمیت گزارش فوق برای پژوهشگران و سازمانهای تحقیقاتی، مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی آخرین گزارش استنادی نشریات بین المللی ISI را که در سال 2008 منتشر شده است را تهیه و در اختیار کاربران خود خواهد داد.

خواهشمند است جهت کسب اطلاعات بیشتر و چگونگی شرایط دریافت گزارش فوق با شماره تلفن 4-44265001 داخلی 114 تماس حاصل فرمائید.

نویسنده: سجاد - سه‌شنبه ٢۱ مهر ۱۳۸۸

hadis

 

emam sadegh

نویسنده: سجاد - سه‌شنبه ٢۱ مهر ۱۳۸۸

24 مهرماه روز جهانی غذا (WFD)


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: کشاورزی


با شعار دستیابی به امنیت غذایی در زمانهای بحران، 24 مهرماه روز جهانی غذا گرامی داشته شد.


به گزارش ایانا از روابط عمومی سازمان شیلات ایران، 24 مهرماه سال جاری مصادف با گرامیداشت روز جهانی غذا (WFD) است که هرساله در 16 اکتبر در سراسر جهان گرامی داشته شده و مراسم ویژه ای در کشورهای جهان به همین مناسبت توسط FAO و دفاتر وابسته به فائو برگزار می شود که نظر به اهمیت موضوع و نقش بخش کشاورزی در تامین امنیت غذایی و همچنین فرآورده های آبزیان، در این راستا به شعار روز جهانی غذا در سال 2009 با عنوان «دستیابی به امنیت غذایی در زمانهای بحران» پرداخته شد و همچنین پیام فائو به همین مناسبت در ادامه خواهد آمد.

 

دستیابی به امنیت غذایی در زمانهای بحران

Achieving Food Security in Times of Crisis

در حالی که بحران اقتصادی سرفصل خبرها را به خود اختصاص می دهد، جهان باید آگاه باشد که همه مردم جهان در ادارات و یا کارخانجات اشتغال ندارند و بحران روی مزارع کوچک که بیش از 70 درصد گرسنگان جهان در آن محدوده زندگی و فعالیت می کنند نیز سایه افکنده است.

بر اساس تخمین تعداد 105 میلیون گرسنه در جهان در سال 2009، بیش از 02/1 میلیارد انسان مبتلا به سو تغذیه وجود دارند که در واقع بیانگر این است که تقریبا 6/1 جمعیت کل جهان از گرسنگی رنج می برند و برای رهایی از این شرایط، سرمایه گذاری های بخش خصوصی و دولتی نیاز است یا به عبارت دیگر، برای ترغیب سرمایه گذاری بخش خصوصی و به خصوص زارعان، لازم است دولتها سرمایه گذاری های هدفمندی را آغاز کنند.

در سالگرد برگزاری هفته جهانی غذا (نوامبر 2009) و روز جهانی غذا در 16 اکتبر سال 2009 لازم است روی انسانهایی که به دلیل شرایط پیش آمده گرسنه هستند تمرکز کنیم. بحران باشد یا نباشد، باید چاره ای برای گرسنگی اندیشید. اگر این موضوع را جدی بگیریم می توان برای رهایی از این مشکل و کمک به رفع گرسنگی نسبت به جمع آوری پول اقدام کرد. بگذارید همه با هم تلاش کنیم که گرسنگی را به عنوان یک مشکل جهانی معرفی کرده و برای حل این مشکل بسیج شویم. گردهمایی جهانی امنیت غذایی توسط سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در نوامبر 2009 می تواند مبنایی برای ریشه کنی گرسنگی باشد.

 

At a time when the global economic crisis dominates the news, the world needs to be reminded that not everyone works in offices and factories. The crisis is stalking the small-scale farms of the world too, where 70 percent of the world’s hungry live and work.

With an estimated increase of 105 million hungry people in 2009, there are now 1.02 billion malnourished people in the world, meaning that almost one sixth of all humanity is suffering from hunger.

Both public and private investments are needed, more specifically through targeted public investment to encourage and facilitate private investment, especially by farmers themselves.

On the occasion of World Food Week and World Food Day 2009, let us reflect on those numbers and the human suffering behind them. Crisis or no crisis, we have the know-how to do something about hunger. We also have the ability to find money to solve problems when we consider them important. Let us work together to make sure hunger is recognized as a critical problem, and solve it. The World Summit on Food Security proposed by FAO for November 2009 could be fundamental for eradicating hunger.

نویسنده: سجاد - سه‌شنبه ٢۱ مهر ۱۳۸۸


نماینده مردم مهریز، بافق، ابرکوه و خاتم در مجلس شورای اسلامی:

بهره برداری مناسبی از تعاونیهای کشاورزی نشده است

تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: کشاورزی

گزارشگر: مژگان ستار


در صورت حمایت و نظارت دولت بر کار تعاونیهای موجود در کشور، مشکلات عمده بخش کشاورزی حل خواهد شد.


نماینده مردم مهریز، بافق، ابرکوه و خاتم در مجلس شورای اسلامی با اعلام این مطلب در جمع خبرنگاران گفت: در حال حاضر که فصل برداشت محصول سیب است هیچ بازاری برای این محصول وجود ندارد.

کاظم فرهمند افزود: با ساماندهی تعاونیهای تولید کشاورزی و روستایی و اختصاص تسهیلات به آنها می توان بازار مناسبی برای محصولات فراهم کرد.

وی سیب دماوند را از بهترین های کشور برشمرد و خاطرنشان کرد: عملکرد و کیفیت بالا، این محصول را از محصولات سایر استانها متمایز کرده است.

 

باید تعرفه واردات سیب بالا برود

فرهمند با اعلام اینکه باید با بالا بردن تعرفه ها جلوی واردات گرفته شود، گفت: در فصل برداشت باید تعرفه های بالایی برای واردات محصولاتی که آماده برداشت است وضع شود تا محصولات بدون خریدار نماند.

وی همچنین درباره پایین بودن قیمت تضمینی محصول سیب در پاسخ به سوال ایانا گفت: اعلام قیمتها توسط شورای اقتصاد انجام می شود.

فرهمند خاطرنشان کرد: نظر کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی درباره قیمتهای تضمینی، محاسبه آنها بر اساس هزینه های تولید شده است.

وی افزود: اگر هزینه های تولید محاسبه شود، کشاورزان نیز متحمل ضرر نخواهند شد.

فرهمند به نتیجه رسیدن این امر را نیز در حال پیگیری اعلام کرد و گفت: قیمتهای تضمینی باید به گونه ای انتخاب شود که به تولیدکننده و مصرف کننده ضرری وارد نشود.

 

نتایج بررسیهای چهار وزارتخانه درباره برنجهای آلوده هنوز به مجلس اعلام نشده است

نماینده مردم مهریز، بافق، ابرکوه و خاتم در مجلس شورای اسلامی درباره برنجهای وارداتی آلوده نیز افزود: بر اساس جلسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی مقرر شد که وزارتخانه های جهاد کشاورزی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی و گمرک گزینش خود را مبنی بر میزان سموم موجود در برنجهای وارداتی به کمیسیون کشاورزی مجلس اعلام کنند. این گزارش هنوز اعلام نشده است.

فرهمند با اعلام اینکه تمامی ارگانها خطرساز بودن آرسنیک را برای سلامتی انسان قبول داشتند، گفت: مقرر شد اگر میزان آرسنیک موجود در برنجهای وارداتی نصف سرب باشد، مورد قبول برای سلامتی قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: قبلا میزان آرسنیک محاسبه نمی شد اما مقرر شد که از این پس میزان این عنصر نیز مورد بررسی قرار گیرد./

نویسنده: سجاد - سه‌شنبه ٢۱ مهر ۱۳۸۸
کاشت گل نرگسکاشت گل نرگس در مزارع آبدانان


آبدانان  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: کشاورزی


در راستای توسعه کاشت گل و گیاهان زینتی، در مهرماه سال جاری شهرستان آبدانان اقدام به احداث مزارع الگویی گل نرگس در سطح پنج هکتار کرده است.


به گزارش ایانا، مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی ایلام در این باره گفت: برای احداث مزارع فوق، شش هزار و 300 کیلوگرم پیاز گل نرگس با اعتبار 80 میلیون ریال خریداری و بین کشاورزان توزیع شده است.

همایون مظاهری افزود: پیش بینی می شود در بهمن ماه سال جاری از پیازهای کاشته شده 150 هزار بوته گل نرگس برداشت شود.

وی در پایان گفت: قیمت هر شاخه گل نرگس 700 ریال بوه که علاوه بر توزیع در گل فروشیهای استان، به استانهای همجوار و همچنین تهران عرضه می شود./

نویسنده: سجاد - سه‌شنبه ٢۱ مهر ۱۳۸۸
گیاه روناس

برای اولین بار در استان فارس

کشت گیاه روناس در زمینهای کاملا شور مرودشت


مرودشت  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: کشاورزی


روناس از معدود گیاهان زراعی است که سازگاری بسیار خوبی با آب و خاک شور دارد، بنابراین در بسیاری از زمینهای استان فارس به ویژه شهرستان مرودشت این گیاه را می توان کشت کرد.


به گزارش ایانا، رییس اداره آموزش و ترویج مدیریت جهاد کشاورزی مرودشت در این باره گفت: حدود یک چهارم از خاکهای شهرستان مرودشت شور و نیمه شور هستند و در این خاکها گیاهان نیمه مقاوم مثل جو هم نمی توان کشت کرد.

عزیز رحیمی افزود: با تحقیقاتی که انجام شد متوجه شدیم که در شهرستان اردکان یزد کشاورزان با استفاده از آب و خاک شور گیاه روناس را کشت می کنند و در آمد خوبی هم دارند که به منظور آشنایی کشاورزان مرودشت با گیاه روناس جمعی از آنها را به اردکان اعزام کردیم و در نهایت، امروز با کمک کارشناسان زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان یزد و برای اولین بار شاهد کشت گیاه روناس در مزارع شهرستان مرودشت و استان فارس هستیم.

مصطفی میراب زاده اردکانی کارشناس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد نیز در مورد روناس گفت: روناس گیاهی است رنگی که از ریشه آن رنگ قرمز استخراج می کنند، ریشه قالی را با آن رنگ می کنند و در صنایع داروسازی و لوازم آرایشی بهداشتی این گیاه کاربرد دارد.

وی افزود: گیاه روناس بسیار مقاوم به شوری است و هرچقدر آب و خاک شورتر باشد، کیفیت محصول تولیدی بهتر است. روناس دارای رنگ ثابتی است و خاصیت حشره کشی دارد. این گیاه ضدآفت و بیماری است و مدت انبارداری بسیار بالایی دارد بطوریکه تا 10 سال قابل نگهداری در انبار است. در کل، کشت این گیاه علاوه بر افزایش قابل ملاحظه درآمد کشاورزان، باعث اشتغالزایی نیز خواهد شد.

گفتنی است، گیاه روناس را هر سه سال یک بار برداشت می کنند و از ساقه های آن نیز برای علوفه دام استفاده می شود./

نویسنده: سجاد - دوشنبه ٢٠ مهر ۱۳۸۸
زیره سبزپژوهشی در زیره سبز

گروه: پژوهش و تحقیقات

نویسنده / مولف: الیاس رضاییان زاده

سمت: -


پژوهشی در زیره سبزمقدمه
زیره سبز با نام علمی L. Cuminum cyminum گیاهی است از خانواده apiaceae، یکساله، معطر، بدون کرک (جز میوه) ساقه علفی با انشعابات دو تایی و گاهی سه تایی می باشد. ساقه گیاه شیار دار بوده و دارا ی بافت کلانشیم محیطی است.همچنین گیاهی است یکساله کوچک و علفی که ارتفاع آن 60 سانتیمتر است ریشه آن دراز و باریک برنگ سفید، ساقه آن راست و برگهایش به شکل نوار باریک و نخی شکل و برنگ سبز می باشد (4و6).
گل آذین از نوع چتر مرکب می باشد و هر چتر مرکب به سه تا شش چترک ختم می شود. و هر چترک دارای سه تا چهار گل می باشد. براکته های گشیده و خطی در زیر چتر مرکب به صورت حلقه ای مجتمع شده و گریبان نامیده می شود. براکته های قاعده هر گل نیز در قاعده چترک ها به صورت حلقوی وجود داشته و گریبانک نامیده می شود. میوه دوکی شکل بوده و در دو سر باریک می باشد و از نوع دو فندقه شیزوکارپ است که شامل دو مریکارپ میباشد. جنین دانه کوچک بوده و در البومین محصور است و به شدت به جدار مریکارپ فشرده است.

بخش شکمی جدار مریکارپ مسطح و بخش پشتی آن محدب است و دارای 5 ضلع برجسته یا خطوط پره مانند طولی است که این پره ها یکی در پشت، دو تا در طرفین و دو تا در حاشیه مریکارپ قرار دارند.
از هر پره یک دسته آوندی عبور می کند که آوند های چوبی در داخل و آوند های آبکش در داخل قرار دارند.گرده افشانی در این گیاه توسط باد و به ندرت حشرات انجام می گیرد. چتر ها از پائین بو ته به سمت بالا و از اطراف به مر کز تولید بذر می کنند که نشان دهنده گل اذین نامحدود آن است(2).


شرح گیاه

گیاهی کوچک، علفی به ارتفاع 15 تا 50 سانتی متر و دارای ریشه دراز باریک به رنگ سفید و ساقه ای راست و منشعب به تقسیمات دو تایی است منشأ اولیه آن ناحیه علیای مصر و سواحل نیل بوده است ولی امروزه به حالت نیمه وحشی در منطقه وسیعی از مدیترانه، عربستان، ایران، و نواحی مختلف می روید و یا در این نواحی پرورش می یابد.

برگهای آن متناوب، شفاف، بی کرک، منقسم به بریدگیهای بسیار نازک و ظریف ولی دراز و نخی شکل است. گلهائی کوچک، سفید یا صورتی رنگ و مجتمع به صورت چتر مرکب دارد. میوه آن بیضوی کشیده، باریک در دو انتها، بسیار معطر، به طول 6 میلی متر، به قطر 5/1 میلی متر و پوشیده از تارهای خشن است.بعضی از واریته های این گیاه میوه های عاری از تار دارند.رنگ میوه بر حسب واریته های مختلف گیاه ممکن است زرد تیره یا خرمائی مایل به سبز و یا خاکستری باشد(4).
نیاز اکولوژیکی

چون زیره سبز گیاهی مدیترانه ای است، لذا در طول رویش به حرارت مناسب و نور کافی نیاز دارد مقدار اسانس گیاهان که در مناطق گرم با نور فراوان می رویند بیش از مناطق دیگر است. این گیاه در مرحله گل دهی و تشکیل میوه به رطوبت کمتری نیاز دارد. خاکهای با بافت متوسط و خاکهای لوم شنی، خاکهای مناسبی برای تولید زیره سبز هستند. کشت در خاکهای سبک شنی و تهی از مواد و عناصر غذایی مناسب نیست چون این خاکها شرایط را برای ابتلای گیاهان به بیماریهای قارچی آماده می کنند. PH خاک برای کشت زیره سبز 5/4 تا 2/8 مناسب است(2).

آماده سازی خاک

در اوایل پائیز 15 تا 20 تن در هکتار کودهای حیوانی کاملاً پوسیده به زمین اضافه نموده و سپس شخم زده می شود و در ادامه زمین را باید تسطیح نمود. خاک باید نرم باشد وسله تولید نکند قبل از کشت زمین را آماده و آنرا کرت بندی می کنند (1).


تاریخ و فواصل کاشت

از تناوب کاشت زیره با گیاهان تیره جعفری باید خوداری نمود. زیرا زیره سبز به بیماریهای قارچی بسیار حساس بوده و بیماریهای گیاهان تیره جعفری کم و بیش مشابه هستند.

تکثیر گیاه توسط بذر صورت می گیرد. تاریخ کشت به شرایط اقلیمی محل رویش بستگی دارد. بطوریکه در مناطق معتدل یک محصول پائیزه در مناطق سرد به صورت یک محصول بهاره کشت می شود اواسط پائیز (آبان ماه) زمان مناسبی برای کشت پائیزه است. در حالیکه کشت بهاره در اسفند انجام می گیرد.
اگر زیره سبز ردیفی کشت شود،فاصله ردیف ها 15 تا 20 سانتی متر مناسب است.هر هکتار زمین به 12 تا 15 کیلوگرم بذر با کیفیت نیاز دارد. عمق بذر به تناسب بافت خاک بین 5/1 تا 2 سانتی متر مناسب است. پس از کشت از انجام هر گونه عملی که سبب جابجائی بذر شود باید خودداری نمود (2).


کاشت
کشت زیره سبز توسط بذر و مستقیماً در زمین اصلی صورت می گیرد. مدتی قبل از کاشت زمین را باید آبیاری نمود. بذرها را می توان پس از مخلوط کردن با ماسه نرم به صورت دست پاش در سطح زمین پاشید در بعضی نقاط زیره سبز را به صورت ردیفی کشت می کنند.برای افزایش قوه رویشی بذرها را باید به مدت 24 تا 36 ساعت در آب خیس نمود.

پس از کاشت بلافاصله باید زمین را آبیاری کرد. آبیاری نباید شدید باشد تا بذرها شسته شود و در مرکز کرتها متراکم شود.دومین آبیاری باید 8 تا 10 روز پس از اولین آبیاری انجام گیرد. رویش بذرها پس از دومین آبیاری آغاز می شود. چنانچه منطقه کشت از دمای بالایی برخوردار باشد باید 5 تا 6 روز پس از دومین آبیاری مجدداً گیاهان را آبیاری نمود. این آبیاری سبب می شود تا رویش بذرها تکمیل شود گیاهان را باید هر 12 تا 20 روز (بسته به شرایط آب و هوائی) آبیاری کرد. اضافه کردن 20 تا 30 کیلوگرم در هکتار ازت 40 تا 50 روز پس از کشت به همراه آبیاری سبب افزایش عملکرد می شود (2).


داشت
چون زیره سبز ارتفاع کمی دارد و اگر امکان رویش به علفهای هرز داده شود،نه تنها می تواند بر زیره سبز غلبه کند و جذب آب و کسب نور را دچار اشکال سازند، بلکه سبب انتشار و گسترش آفتها و بیماریها نیز می شوند لذا وجین علف های هرز ضروری است. هنگامیکه ارتفاع بوته ها به پنج سانتی متر رسید باید وجین علف های هرز را آغاز و در طول رویش زیره سبز علفهای هرز را باید دو تا سه مرتبه وجین کرد. برگرداندن خاک بین ردیفها نیز نقش عمده ای در افزایش عملکرد دارد. آبیاری باید با دقت انجام گیرد. هنگام گل دهی و تشکیل میوه، گیاهان به حداقل آبیاری نیاز دارند. آبیاری زیاد نه تنها سبب کاهش عملکرد می شود بلکه شرایط را برای ابتلاء به بیماریهای قارچی آماده می کند.
بیماریهای قارچی زیره سبز یکی سفیدک سطحی است که برای مبارزه با آن باید از قارچ کش های سولفوره و تابل به مقدار یک کیلوگرم در هکتار یا از کاراتان به مقدار 5/0 لیتر در هکتار به صورت محلول پاشی استفاده کرد.از دیگر بیماری قارچی بلایت زیره است که در مرحله گل دهی به گیاهان آسیب می رساند.وجود لکه های قهوه ای رنگ بر روی ساقه،برگها از علائم این بیماری است برای مبارزه با آن از قارچ کش های حاوی ترکیبات مس نظیر دیتان، بلیتوکس (Blitox 50)، کوپرومار (Cupromar) به مقدار 6/0 تا 1 کیلوگرم در هکتار می توان استفاده نمود پوسیدگی ریشه نیز از بیماریهای دیگر زیره است که در تمام مراحل رویش زیره سبز را تهدید می کند که جهت کنترل از مخلوط کاراتان و دیتان می توان استفاده نمود (2).


برداشت
محصول معمولاً 100 تا 120 روز پس از کشت آماده برداشت میشود از اردیبهشت تا اوایل خرداد می توان زیره سبز را برداشت نمود. عمل برداشت معمولاً با دست انجام می گیرد. گیاهان را با دست از ریشه بیرون کشیده یا با داس برداشت می کنند. سپس آنها را باید خشک نمود. پس از بوجاری باید بذرها را از سایر اندام ها جدا و با استفاده از جریان هوا آنها را تمیز و بسته بندی کرد.


عملکرد بذر بسیار متفاوت است و به شرایط اقلیمی محل رویش بستگی دارد. از هر هکتار 8/0 تا 1 تن بذر تولید می شود (2).


دامنه انتشار

خراسان: سبزوار، علی آباد، مشهد،صالح آباد تهران، بین تهران و سمنان در ناحیه ای بنام کیش لک در ارتفاعات 900 متری به حالت خودرو و نیمه خودرو سمنان، دامغان، سرخه در 1100 متری پرورش آن در غالب نواحی مساعد صورت می گیرد.


ترکیبات شیمیایی

زیره دارای تانن، روغن زرین و اسانس است. اسانس زیره را از تقطیر میوه له شده تحت اثر بخار آب بدست می آورند. این اسانس مایعی است بیرنگ که در اثر ماندن ابتدا برنگ زرد و سپس قهو ه ای رنگ می شود.
بوی زیره مربوط به آلدئیدی بنام کومینول است. مقدر کومینول در زیره بسته به محل کشت آن بین 30 تا 50 درصد است.
ضد تشنج است. برای برطرف کردن بیماری صرع مفید است. در دفع گاز معده موثر است. قاعده آور است. عرق آور است. برای رفع برونشیت از دم کرده زیره استفاده کنید. برای برطرف کردن سوءهاضمه مفید است. ترشحات زنانگی را برطرف می کند. برای تحریک اشتها زیره سبزه را با سرکه و آب مخلوط کرده و قبل از غذا بخورید. برای برطرف کردن قطره قطره ادرار کردن زیره را تفت داده و سرخ کنید سپس با آب بخورید. برای رفع نفخ روده و معده می توانید دم کرده زیره را تنقیه کنید. برای التیام زخم چشم، دانه های له شده زیره سبز را در آب برنج خام خیس کرده و سپس مایع بدست آمده را قطره قطره روی زخم چشم بریزید. هنگامیکه اطفال شیر خوار دل درد دارند و نفخ در شکم شان پیچیده چند قطره اسانس زیره را با روغن بادام مخلوط کرده و با آن شکم آنها را ماساژ دهید و بالاخره زیره را در غذاهایی که نفاخ هستند مخصوصا حبوبات استفاده کنید (1).


سرما و مقاومت به آن در گیاهان:

تنش دمای پایین

یکی از مهمترین عوامل محیطی محدود کننده رشد گیاهان، دمای پایین می باشد. گونه های مختلف گیاهی از نظر قابلیت تحمل به تنش دمای پایین، بسیار متفاوتند. گیاهان گرمسیری حساس به سرما، حتی در دمای بالاتر از دمای انجماد بافتها، بطور جبران ناپذیری آسیب می بینند. گیاه بواسطه اختلال در فرآیندهای متابولیکی، تغییر در خواص غشاءهای سلولی و اندامکی، تغییر در ساختمان پروتیینها و اثرات متقابل میان ماکروملکولها، و نیز توقف واکنشهای آنزیمی دچار صدمه میگردد. گیاهانی که به یخبندان حساس ولی به سرما متحمل هستند، در دمای اندکی زیر صفر قادر به ادامه حیات بوده، ولی بمحض تشکیل کریستالهای یخ در بافتها، بشدت آسیب می بینند (5و3). این در حالی است که گیاهان متحمل به یخبندان قادر به ادامه حیات در سطوح متفاوتی از دماهای یخبندان هستند، البته درجه واقعی تحمل بستگی به گونه گیاهی، مرحله نمو گیاه و مدت زمان تنش دارد (3).

قرار گرفتن گیاهان در معرض دمای زیر صفر منتج به تشکیل کریستالهای یخ در فضای بین سلولی، خروج آب از سلولها و از دست رفتن آب سلول (پسابیدگی) میگردد. بنابراین، تحمل به یخبندان با تحمل به پسابیدگی (که در اثر خشکی یا شوری زیاد بوجود می آید)، همبستگی شدیدی دارد (5). پسابیدگی ناشی از یخبندان سبب اختلالات گوناگونی در ساختمانهای غشایی از جمله بهم چسبیدن غشاءها میگردد. اگرچه پسابیدگی سلولی ناشی از یخبندان، علت اصلی صدمات ایجاد شده در اثر یخبندان می باشد، ولی عوامل دیگری هم در این امر دخالت دارند. کریستالهای در حال رشد یخ سبب وارد آمدن خسارات مکانیکی به سلولها و بافتها میشود. دمای بسیار پایین حاکم در شرایط وقوع یخبندان فی نفسه و پسابیدگی ناشی از آن سبب واسرشتگی پروتیینها و تخریب کمپلکس های ماکروملکول میگردد. وجه مشترک همه تنشهای پیچیده ای نظیر دمای پایین، تولید گونه های اکسیژن فعال (ROS) می باشد، که میتواند سبب صدمه دیدن ماکروملکولهای مختلف درون سلول گردد(5). دمای پایین بخصوص وقتی با یخبندان همراه باشد، با سیستمهای موثر جلوگیری کننده از تولید اکسیژن فعال که عامل وقوع تنش اکسیداتیو است، همبستگی دارد(5و3).

گیاهان نواحی معتدله با فعال نمودن مکانیزم سازگاری به سرما که منتج به افزایش تحمل به یخبندان میگردد، به دمای پایین واکنش نشان میدهند. این فرآیند سازگاری با تغییر نحوه ابراز برخی ژنهای مسوول واکنش به تنش همراه است. این ژنها تولید پروتیینها و متابولیتهای نگهدارنده ساختمانهای سلولی و حافظ نقش آنها در مقابل اثرات منفی یخبندان و پسابیدگی ناشی از آن را کنترل می نمایند. تغییر در ابراز ژتهای عامل واکنش به سرما توسط مجموعه ای از فاکتورهای رونوشت برداری که به محرکهای دمایی واکنش نشان میدهند، کنترل میگردد(3).
در اثر سرما تغییرات وسیعی در رفتار غشاها، چربی ها آنزیم ها رنگیزه ها و اسکلت سلولی گیاهان گرمسیری بوجود می آید. برخی از این تغییرات می توانند به عنوان اثرات اولیه ای تلقی شوند که منجر به عدم تعادل متابولیکی، تلفات آب نشت یون، از دست رفتن جایگزینی سلولی و نهایتا مرگ سلول می شوند (3و5).
مکانیزم هایی که گیاهان مقاوم به سرما بدان وسیله از تغییرات جلوگیری می کنند به خوب شناخته نشده است و تحقیقات بسیار زیادی برای درک اینکه چگونه غشاها و پروتئین ها به نحوی تغییر می یابند که می توانند در مقابل سرما پایدار بمانند، لازم است. مقاومت به سرمازدگی یک صفت چند ژنی است و بنا بر این اصلاح گران در اتقال صفت مقاومت به سرما به گیاهان حساس به سرما با مساله پیچیده ای روبرو هستند (5).

سرما و یخ زدگی همه ساله خسارات قابل توجهی را به اقتصاد وچرخه تولید کشورتحمیل می کند. بنابر این برای مقاومت گیاهان به سرماویخ زدگی لازم است تا مدیریت تنش رعایت شود.

به گزارش خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) سعید ترکش اصفهانی - کارشناس ارشد اصلاح نباتات در مقاله ای به بررسی اثرات سرما بر گیاهان پرداخته است.

در این مقاله آمده است: سرما و یخ زدگی ازمهمترین عوامل قهری خسارتزا درمحصولات کشاورزی است وهمه ساله خسارات قابل توجهی را به اقتصاد وچرخه تولیدکشور تحمیل می کند.

سهم عامل تنش سرما و یخبندان نسبت به سایر عوامل تهدید کننده در زیربخشهای زراعی و باغی از وزن بسیار بالایی برخوردار است و پهنه وسیعی از حاصلخیزترین مناطق تولیدی کشور ما و قسمت عمده محصولات اقتصادی مهم کشورهمه ساله در معرض تهدید تنش سرما و یخزدگی قرار دارند.

این مقاله در خصوص تعریف تنش و عوامل تنش زا می افزاید: تنش عبارت است از هر گونه انحراف معنی دار از شرایط بهینه برای زندگی موجود زنده، و عوامل تنش زا باعث تغییر و اختلال در فرایندهای فیزیولوژیکی گیاهی می شوند واز این طریق تولید گیاهان زراعی را تحت تاثیر قرار می دهند(5).

تنش‌های محیطی عبارتند از: عوامل بیماری‌زا،علف‌های هرز، آفات، آسیب هایمکانیکی، درجه حرارت، آب، خاک و...
همچنین انواع یخبندانها که باعث خسارتهای زیادی می شوند عبارتند از: یخبندانهای تشعشعی و یخبندانهای انتقالی.
این مقاله در خصوص روشهای مقابله با خسارتهای ناشی از سرما و یخبندان می افزاید: روشهای فعال (کوتاه مدت) و روشهای غیرفعال (درازمدت) برخی از این روشها هستند.

همچنین آنچه که معمولا در جهت مقابله با سرما و یخبندان انجام می شود، حفاظت در برابر یخبندانهای تشعشعی است و روشهای حفاظتی نقش چندان موثری برای مقابله با یخبندانهای انتقالی ندارد.

بخاریها- سیستمهای آبیاری و ماشینهای باد از مهمترین روشهای حفاظتی کوتاه مدت هستند.

خصوصیات استفاده از بخاریها عبارتند از: بالا بودن هزینه سوخت، کارآیی بیشتر در باغهای میوه نسبت به مزارع، حداکثر کارآیی در شرایط وارونگی دمایی، مزیت تعداد زیاد بخاریهای کوچک بر تعداد اندک بخاریهای بزرگ.
همچنین اساس استفاده از سیستمهای آبیاری، افزایش ظرفیت و هدایت گرمایی خاک و آزادسازی گرمای نهان آب در هنگام یخ زدن را باعث می شود، که انواع ان عبارت است از:

آبیاری سطحی (غرقابی و شیاری)، آبیاری بارانی، سیستمهای آبپاش (رودرختی و زیردرختی) و آبیاری قطره ای.
استفاده از روش ماشینهای بادنیز، تنها در صورت وجود وارونگی دمایی کارآیی استفاده دارند تا به صورت ترکیبی با سایر سیستمهای حفاظتی مورد استفاده قرار گیرند و میزان کارآیی انها به شدت وارونگی دما بستگی دارد.

سایر روشهای حفاظتی فعال نیزعبارت است از: استفاده از بالگرد، دستگاههای مولد مه، پوشاندن گیاه با پوششهای مخصوص،مالچ پاشی، استفاده از پوشش کف یا فوم، استفاده از سیستم ) SIS Inverted Sink (Selected، استفاده از سیستمهای تلفیقی، استفاده از بالگرد سبک در نقاط تجمع هوای سرد در سطح مزارع، پرواز بالگرد در ارتفاع پایین جهت بر هم زدن لایه های وارونگی و پوشش خاک با استفاده از مالچ جهت جلوگیری از هدر رفت گرمای خاک (3).

انواع سیستم های SIS نیز عبارتند از: دستگاه HEAT DRAGON جهت گرم کردن هوای سرد مجاور سطح زمین، دستگاه HEAT DRAGON جهت گرم کردن هوای سرد مجاور سطح زمین.

مهمترین روشهای حفاظتی غیرفعال نیز عبارتند از: انتخاب مکان مناسب، انتخاب محصول، انتخاب واریته، پوشش زمین، عملیات به زراعی (کوددهی، هرس، شخم، آبیاری، تاریخ کاشت، عمق کاشت، و....)، به کارگیری سیتمهای نظارتی جامع مجهز به حسگرهای دمایی و زنگ اخبار (Monitoring) و استفاده از مواد شیمیایی است.

بنابراین: اصلاح‌ برای‌ مقاومت‌ به‌ سرما و اصلاح‌ برای‌ مقاومت‌ به‌ یخ‌زدگی‌ (از نظر تئوری‌، عملی‌ و مفهومی) از یکدیگر متفاوت است، منظور از سرما، کاهش دما به حدود صفر درجه سانتیگراد ویا چند درجه بالاتر است که می تواند برحسب نوع گیاه ودرجه مقاومت آن، به اندامهای مختلف (گل، برگ، میوه، جوانه و شاخه) خسارت وارد کند (5).
این مقاله گیاهان را از نظر طبقه‌بندی انها‌ براساس‌ واکنش‌ آنها به‌ دماهای‌ پایین‌، به گیاهان: حساس‌ به‌ سرما، حساس‌ به‌ دماهای‌ سرد بالای‌ صفر، حساس‌، حساس‌ به‌ درجه‌ حرارتهای‌ یخبندان‌ کم‌ یا دماهای‌ نزدیک‌ به‌ صفر درجه‌ سانتی‌گراد، کمی‌ مقاوم‌، زنده‌ماندن‌ در دماهای‌ انجماد تا -5 درجه‌ سانتی‌گراد، نیمه‌مقاوم‌، زنده‌ماندن‌ در دماهای‌ انجماد در محدوده‌ -5 تا -10 درجه‌ سانتی‌گراد، بسیار مقاوم‌، زنده‌ماندن‌ در دماهای‌ انجماد در محدوده‌ -10 تا -20 درجه‌ سانتی‌گراد، خیلی‌ زیاد مقاوم‌، گونه‌های‌ با حداکثر مقاومت‌ به‌ یخ‌زدگی‌ که‌ توانایی‌ تحمل‌ سرماهای‌ بسیار شدید (فراسردی‌) را دارند.

‌اساس ژنتیکی تحمل به‌ سرما عبارت است از: پلی ژن بودن وراثت اکثر صفات مهم اقتصادی از جمله مقاومت به سرما و یخبندان، تحت تاثیر محیط بودن این صفات و دشواری اندازه گیری آنها، متکی بودن مطالعه این صفات بر روشهای آماری پیچیده و شاخصهای آماری مانند میانگین، واریانس، کوواریانس، شاخصهای چند متغیره و ...
استراتژی های بهنژادی برای‌ افزایش‌ مقاومت‌ گیاهان‌ به‌ سرمانیز عبارتند از: اصلاح تدریجی گیاهان برای مقاومت به سرما و یخبندان از طریق کاربرد روشهای مرسوم اصلاحی و انتخاب، انجام هیبریداسیون بین گیاهان زراعی و خویشاوندان وحشی آنها که دارای صفت مقاومت به سرما و یخبندان هستند، اهلی کردن‌ گونه‌ های‌ وحشی‌ که‌ در محیطهای‌ سرد به‌ خوبی‌ رشد می‌کنند از طریق‌ اصلاح‌ و انتخاب‌ برای‌ بهبود صفات ‌زراعی‌ آنها، شناسایی‌ ژن‌های‌ مقاومت‌ به‌ سرما و یخ‌زدگی‌، کلون‌کردن‌ آنها و دست‌ورزی‌ ژنتیکی‌ آنها با استفاده‌ از روش‌های‌ بیولوژی‌ مولکولی، معرفی‌ ژنی‌ خالص و نو به‌ محیطهای‌ سرد به‌ منظور وسعت‌ بخشیدن‌ به‌ منابع‌ پایه‌ ژنی، مثال‌های‌ کمی‌ در مورد هیبریداسیون‌ بین‌گونه‌ای‌ شامل‌ گوجه‌فرنگی‌ و گندم‌ وجود دارد (3و5).

در جمعیتهای‌ اصلاح‌ شده‌ و سازگار گیاهان‌ مختلفی‌ مانند ذرت‌، تنوع‌ ژنتیکی‌ فراوانی‌ برای‌ مقاومت‌ به‌ تنش‌ سرما دیده‌ شده‌ است اما استفاده‌ از نژادهای‌ خارجی‌ مقاوم‌ نیز موقعیتهای‌ مناسبی‌ را جهت‌ اصلاح‌ مقاومت‌ به‌تنش‌ سرما در این‌ گیاهان‌ فراهم‌ می کند.

‌به عنوان مثال در اصلاح‌ سیب‌ زمینی‌ می‌توان‌ از منابع‌ ژنتیکی‌ وحشی‌ مانند گونه‌های‌ وحشی‌ سیب‌ زمینی‌ مقاوم ‌به‌ یخ‌زدگی‌ به‌ عنوان‌ والد در تلاقی‌ها استفاده‌ کرد.

این مقاله در پایان می افزاید: در هر گیاه‌ زراعی‌ عملکرد نتیجه‌ نهایی‌ تمامی‌ فرآیندهای‌ بیوشیمیایی‌ و فیزیولوژیکی‌، از زمان‌ سبزشدن‌ تا بلوغ‌ فیزیولوژیکی‌ و تأثیرات‌ متقابل‌ این‌ فرایندها با محیط است، اختلاف‌ بین‌ عملکرد ثبت‌ شده‌ و میانگین‌ عملکردها، به‌ عواملی‌ که‌ از بروز کامل‌ پتانسیل‌ ژنتیکی‌ گیاهان‌ جلوگیری‌ می‌کنند مربوط می‌شود، برای‌ تعدادی‌ از مؤلفه‌ های‌ صفات‌ مقاومت‌ به‌ سرما، تنوع‌ ژنتیکی‌ وجود دارد. ترکیبی‌ از مقادیر کمی‌ از این‌ تنوع‌، با برخی‌ ازتکنولوژی‌های‌ دقیق‌ اصلاحی‌ که‌ در اینجا بحث‌ شد، می‌تواند زمینه‌ را برای‌ دستکاری‌ ژنهایی‌ در زمینه‌های‌ ژنتیکی‌ خالص‌ فراهم‌ سازد.

در مناطقی‌ که‌ گیاهان‌ حساس‌ به‌ سرما کشت‌ می‌شود، هر جا که‌ دماهای‌ سرد درطول‌ فصل‌ رویش‌ غالب‌ است‌، اصلاح‌ مقاومت‌ به‌ سرما که‌ منجر به‌ تولید بهتر در مزرعه‌ می‌شود، می‌تواند قسمتی‌ از تفاوت‌ بین عملکردهای‌ بهینه‌ و عملکرد واقعی‌ را کاهش‌ دهد.

اصلاح‌ یک‌ صفت‌ مقاومت‌ به‌ سرما به‌ صورت‌ منفرد نمی‌تواند در یک‌ محیط دارای‌ محدویت‌ از نظر دما، اثری‌ روی‌ عملکرد یک‌ ژنوتیپ‌ خاص‌ داشته‌ باشد، بلکه‌ راه‌ بهتر این‌ است‌ که‌ چندین‌ صفت‌ مقاومت‌ را در زمینه‌ ژنتیکی‌ مناسب‌ جمع‌آوری‌ کنیم‌ تاژنوتیپ‌هایی‌ به‌ دست‌ آیند که‌ توانایی‌ تولید را در شرایط دمایی‌ سرد طی‌ فصل‌ رشد داشته‌ باشند (5).


مواد و روش ها

به منظور بررسی تحمل گیاه زیره به سرما آزمایش به صورت اسپلیت پلات فاکتوریل در قالب طرح کاملا تصادفی در سه تکرار در گلخانه تحقیقاتی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی به اجرا در آمد.

فاکتورهای مورد آزمایش شامل خو سرمایی (خوسرمایی و عدم خوسرمایی ) به عنوان پلات اصلی و ترکیب اکوتیپ (تربت، قوچان، سبزوار، خواف، قائن) در دما (0،3-، 6-،9-،12-،15- درجه سانتیگراد) به صورت فاکتوریل در پلات فرعی در نظر گرفته شده بود. تحمل به سرما و بازیافت گیاه از طریق اندازه گیری صفاتی مانند درصد بقا و دمای کشنده برای 50% از نمونه ها (LT 50 ) سه هفته پس از اعمال تیمار یخ زدگی و ارتفاع گیاه تعداد گره در ساقه اصلی، وزن خشک گیاه، دمای کاهنده 50% وزن خشک گیاه ( DMT50 ) در پایان اندازه گیری مورد نظر بود که به دلایلی آزمایش ادامه نیافت.

بذور پنج اکوتیپ زیره با دقت به صورت منوکارپ در آمد. سپس با قارچ کش کربوکسی تیرام به مدت 24 ساعت آغشته شد. این عمل بواسطه قرار دادن بذور در دستمال های پارچه ای و خیساندن آنها توسط آب شهری بود. به گونه ای که آب از شیر با دبی تقریبی 1 قطره در ثانیه بر دستمال های حاوی بذر و قارچ کش ریخته و از سمت دیگر اضافی اب از دستمال ها خارج می شد. سپس بذور ضد عفونی شده را در پتری دیش کشت کرده و بیش از 50% از بذور تمام اکوتیپهای مورد نظر پس از 72 ساعت جوانه زدند، که این زمان به عنوان زمان جوانه زنی ثبت شد. سه روز پس از جوانه زنی بذور مذکور توسط پنس آغشته به وایتکس رقیق شده در لیوان های پلاستیکی ( با قطر 8 cm) که از قبل در زیر آنها زهکش تعبیه شده بود قرار داده شد. خاک مورد استفاده مخلوطی از ماسه و خاک برگ ضد عفونی شده بود که با آون استریل شد. بستر کشت متشکل از این دو ماده به نسبت مساوی بود. خاک پیش از کشت خیس شده روی بذور کشت شده در لیوان ها ماسه ای به ضخامت 3 تا 4 میلیمتر پوشانده شد.
لیوان ها هر یک روز در میان آبیاری شده و در شرایط دما و رطوبتی گاخانه های تحقیقاتی نگهداری شدند. پس از حدود 4 روز گلدانها به مرحله سبز شدن رسیدند. در ابتدای کار تمامی اکوتیپهای مورد آزمایش به خوبی سبز شدند و مشکلی نیز در مورد بوته میری مشاهده نشد. ولی باگذشت حدود یک هفته از زمان سبز شدگی، در تمامی اکوتیپ ها کمابیش علائم بوته میری مشاهده شد. پس از حدود پانزده روز(مرحله دو برگ حقیقی) عوارض بوته میری به گونه بود که ادامه آزمایش غیر ممکن نمود.

 

دلایل پیشنهادی برای توقف آزمایش و از بین رفتن گیاهچه ها

1-      وجود عامل بیماری ( احتمالا قارچ Fusarium oxysporum) در داخل یا سطح خارجی بذر ها(7)

2-       وجود عامل بیماری در بستر کشت ( آلودگی خاک یا لیوان ها)

3-       انتقال عامل بیماری توسط ابزار مورد استفاده برای کشت

4-       انتقال عامل بیماری از گلدان ها و طرح های مجاور و حتی از خارج گلخانه

5-       دما و رطوبت نسبی بالای هوا( شرایط گلخانه ای)

6-       آبیاری بیش از حد

7-       تیره بودن خاک بستر به گونه ای که دمای خاک در روز به بیش از 35 درجه سانتیگراد هم می رسید

8-       تراکم بالای کشت (بیش از 10 گیاهچه در هر لیوان)

9-       حساسیت بیش از حد گیاهچه های زیره سبز به شرایط فوق الذکر

 

پیشنهادات جهت کاهش بوته میری و کاهش خطا در آزمایش

استفاده از ماده سدیم متیل دی تیو کاربامات. این ماده بر روی جوانه زنی، رشد گیاه، و عدم ابتلای زیره سبز به بوته میری اثر مطلوبی نشان می دهد.

استفاده از کود ها ی آلی، نیتروژنه، فسفره و پتاسه در کاهش شدت بیماری بوته میری موثر است.

استفاده از قارچکش های خاک مصرف مانند اگروزان که پایداری زیادی در خاک داشته در صورت انتقال عامل بیماری، از ابتلای گیاهچه ها جلوگیری می کنند.

استفاده از مدیریت های زراعی از جمله افزایش فواصل آبیاری، کاهش تراکم بوته ای، تنظیم دما و رطوبت نسبی گلخانه و استفاده از وسایل و خاک استریل و جلوگیری از انتقال بیماری از مناطق مجاور نیز می توانند ابتلای گیاهچه ها به بوته میری را کاهش دهند.

 

منابع:
1- طرزی، ع. 1374. بررسی اثر شوری برترکیبات سازتده اسانس زیره سبز در کشت بافت و گیاه کامل، پایان نامه کارشناسی ارشد علوم گیاهی، دانشگاه تهران. ص 12 14.

2- کافی، م. 1381. زیره سبز فناوری تولید و فراوری. انتشارات دانشگاه فردوسی مشهد. 200 صفحه

3- کافی، م. و ع. مهدوی دامغانی. (ترجمه). 1381. مکانیزمهای مقاومت گیاهان به تنشهای محیطی. انتشارات دانشگاه فردوسی مشهد. 467 صفحه

4- Cronquist, A. 1981. An integrated system of classificastion of flowering plants. Columbia University Press. New York. pp. 846-849

5- George M.F and M. Becwar. 1982. Freezing avoidance by deep undercooling of tissue water in winter-hardy plants. Cryobiology. 19:628-639.

6- Judd, W.S., C.S. Campbell, E.A. Kellogg, and P.F. Stivens. 1999. plant systematic. A phylogenic approach. Sinauer Associates Inc. pp.378-390

7- Mathur, B. L., and N. Prasad. 1964. Studies on wilt disease of Cumin by Fusarium oxysporum f.sp.cumini.Indian J. Agric. Sci. 34:131-137./

نویسنده: سجاد - دوشنبه ٢٠ مهر ۱۳۸۸

کارگاه آموزشی بین المللی "چالشهای استفاده پایدار آب در مناطق خشک و نیمه خشک" برگزار شد


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: صنایع و توسعه روستایی


کارگاه آموزشی بین المللی "چالشهای استفاده پایدار آب در مناطق خشک و نیمه خشک، تحت تاثیرات تغییر اقلیم"، در روزهای 28 سپتامبر تا یکم اکتبر 2009 (ششم تا نهم مهرماه 1388) در تاشکند ازبکستان برگزار شد.


به گزارش ایانا از شبکه خبری آب ایران، این کارگاه آموزشی بین المللی را مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری - تهران، یونسکو، وزارت فدرال آموزش و تحقیقات آلمان، جمهوری ازبکستان، برنامه بین المللی کشاورزی پایدار در آسیای میانه و قفقاز برگزار کردند و محققان و کارشناسانی از کشورهای آلمان، جمهوری اسلامی ایران و ازبکستان در آن به سخنرانی و ارایه مقاله پرداختند.

ستار محمودی، مشاور وزیر نیرو و مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، نیز در این کارگاه بین المللی، مقاله ای را با عنوان "خشکسالی و مدیریت منابع آب در ایران" ارایه داد./

نویسنده: سجاد - دوشنبه ٢٠ مهر ۱۳۸۸

در 40 سال گذشته در کشور:

نزولات جوی کشور 43 درصد کاهش یافت


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: صنایع و توسعه روستایی


در روزهای گذشته سال جاری آبی و در مقایسه با میانگین 40 سال گذشته، میزان بارندگیها 43 درصد کاهش یافت.


به گزارش ایانا از پایگاه خبری وزارت نیرو، بررسیهای شرکت مدیریت منابع آب ایران در این زمینه نشانگر آن است که میزان نزولات جوی در میانگین 40 سال گذشته در این مدت (18 روز ابتدایی مهرماه) هفت میلیمتر بوده است.

این درحالیست که این میزان در سال آبی 89 - 88 تنها چهار میلیمتر بوده است. این میزان حاکی از کاهش 43 درصدی میزان بارندگی در مقایسه با 40 سال گذشته دارد.

بر پایه این گزارش میزان بارشها نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته نیز تغییری را نشان نمی دهد.

بر این مبنا کمترین اختلاف نسبت به سال گذشته در حوضه دریای خزر با 15 درصد کاهش و بیشترین میزان آن در حوضه مرزی شرقی وخلیج فارس با صد درصد کاهش ثبت شده است.

این آمارها از حوضه های آبریز مرزی شرقی، سرخس، دریای خزر، دریاچه ارومیه، خلیج فارس و دریای عمان و فلات مرکزی به دست آمده است.

یادآور می شود، به طور کلی منطقه ای که تمام رواناب ناشی از بارش در آن منطقه را آبراه یک رودخانه، دریاچه، باتلاق یا توده های آب دیگر دریافت می کند، حوضه آبریز می خوانند. با توجه به نحوه زهکشی رودخانه ها و برای سهولت مطالعه منابع آب، کشور ایران به شش حوضه آبریز اصلی تقسیم شده است.

حوضه آبریز دریای خزر شامل منطقه ای در شمال ایران است که تمام رودخانه های آن به طرف دریای خزر جریان دارند. این حوضه با وسعت حدود 177 هزار کیلومترمربع نزدیک به 11 درصد سطح کشور را می پوشاند.

حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان نیز شامل مناطق جنوب، غرب و جنوب غربی ایران است. همه رودخانه های جاری در این حوضه آبریز به خلیج فارس و دریای عمان می ریزند. این حوضه با وسعت حدود 430 هزار کیلومترمربع بیش از 26 درصد سطح کشور را می پوشاند.

بر این اساس حوضه آبریز دریاچه ارومیه نیز منطقه کوچکی در شمال غربی ایران را دربر می گیرد که رودخانه های آن به دریاچه ارومیه می ریزند. وسعت این حوضه حدود 52 هزار کیلومترمربع و حدود سه درصد مساحت کل کشور است.

حوضه فلات مرکزی ایران محدوده کوههای البرز در شمال، زاگرس در غرب و جنوب و کوه های مشرق ایران را شامل می شود. تمام رودخانه هایی که در این حوضه جریان دارند به دریاچه ها، باتلاقها و کویرهای بسته داخلی مانند دریاچه نمک، کویر سیرجان یا باتلاق گاوخونی منتهی می شود. این حوضه با وسعت 831 هزار کیلومترمربع بیش از نیمی از سطح کشور را دربر گرفته است.

همچنین حوضه آبریز هامون نیز در شرق کشور گسترش دارد و رودخانه های آن به سمت دریاچه هامون، هریرود یا دریاچه ها و باتلاقهای نزدیک مرز افغانستان و پاکستان جریان دارد. این حوضه با وسعت حدود 106 هزار کیلومترمربع شامل 5/6 درصد سطح کشور است.

در نهایت حوضه آبریز سرخس منطقه ای است در شمال شرقی کشور که آبهای جاری در آن به صحرای قره قوم در خاک ترکمنستان منتهی می شود. این حوضه با وسعت حدود 44 هزار کیلومترمربع بیش از 5/2 درصد سطح کشور را می پوشاند.

این حوضه ها به زیرحوضه های کوچکتری تقسیم می شود./

نویسنده: سجاد - دوشنبه ٢٠ مهر ۱۳۸۸

جشنواه فناوری نانو بخش ویژه صنعت برگزار می‌گردد.


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: پژوهش و تحقیقات


ستاد ویژه توسعه فناوری نانو به منظور تحقق اهداف سند راهبرد آینده، نمایشگاهی را به صورت سالانه با عنوان نمایشگاه فناوری نانو برگزار می‌کند.


به گزارش ایانا ستاد ویژه توسعه فناوری نانو به منظور تحقق اهداف سند راهبرد آینده، نمایشگاهی را به صورت سالانه با عنوان نمایشگاه فناوری نانو برگزار می‌کند. در این نمایشگاه، دستاوردهای کشور در حوزه‌های زیر به نمایش گذاشته می‌شود:

- منابع انسانی متخصص در فناوری نانو

- محصولات فناوری نانو

- ارتباط پژوهش‌های دانشگاهی با صنایع

- آموزش مفاهیم و کاربردهای فناوری نانو

- زیرساخت‌های تجهیزاتی- ارتباطات بین‌الملل

دبیر اجرایی جشنواره فناوری نانو زمان برگزاری این نمایشگاه را 13 الی 17 آبان ماه سال جاری و مکان آن را مصلی تهران اعلام کرد و افزود: هدف از برگزاری این نمایشگاه، اطلاع‌رسانی از همه فعالیتهای انجام‌شده در زمینه این فناوری، ترویج آن و همچنین آشنایی و همکاری نهادها و افراد فعال در حوزه فناوری نانو، می‌باشد.

بنا به این گزارش، این دوره از نمایشگاه شامل بخشهای مختلفی مانند بخش پایان‌نامه‌ها، نمایشگاه عمومی، بخش ویژه صنعت و فروشگاه نانو می‌باشد.

دبیر اجرایی این جشنواره در پایان اضافه کرد: یکی از مهمترین بخشهای این نمایشگاه بخش ویژه صنعت می‌باشد که بازدید از این بخش ویژه صاحبان صنایع بوده و هدف از برگزاری آن تعامل بیشتر فعالان در حوزه فناوری نانو با صنعتگران جهت به‌کارگیری این فناوری است.

علاقه‌مندان، می توانند با مراجعه به سایتهای www.nano.ir/exhibition و  www.nanoindustrialshow.ir  برای بازدید رایگان از این بخش ثبت نام به عمل آورند./

نویسنده: سجاد - دوشنبه ٢٠ مهر ۱۳۸۸تولید قارچ خوراکی صدفی بر ضایعات کنجد و خرما


بوشهر  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: کشاورزی

تولید قارچ خوراکی صدفی بر ضایعات کنجد و خرما در استان بوشهر با موفقیت انجام شد.


به گزارش ایانا، معاون پژوهش مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان بوشهر گفت: برای اولین بار تولید قارچ صدفی بر روی ضایعات کنجد و خرما با مواد غنی شده در استان بوشهر مورد برسی قرار گرفت و نتایج آن بسیار موفقیت آمیز بود.

خادمی افزود: این طرح به مدت دو سال از سال 85 تا 87 در سطوح آزمایشی، در سالنهای آزمایش و پرورش قارچ مرکز تحقیقات کشاورزی انجام شد.

وی ادامه داد: مهمترین عامل محیطی جهت پرورش قارچ صدفی دما و رطوبت است که در استان بوشهر با توجه به شرایط اقلیمی مناسب ترین زمان آن در طول پاییز و زمستان است.

معاون پژوهش مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان بوشهر دمای مناسب پرورش  قارچ صدفی  در مراحل رشد را در بین 18 تا 26 درجه ذکر کرد که بابرخی از گونه های سازگار با گرما نیز حتی تا 30 درجه سانتیگراد نیز پرورش آن امکان پذیر است.

خادمی اظهار داشت: از ضایعات خرما وکنجد می توان جهت پرورش قارچ خوراکی استفاده کرد.

وی در ادامه گفت: با توجه به شرایط آب و هوایی استان بوشهر که متوسط درجه حرارت و رطوبت آن نسبتا بالا است قارچ صدفی Pleurotus spp بهترین گزینه ا ست که در شرایط آب و هوایی منطقه به خوبی رشد می کند.

گفتنی است، در استان بوشهر بیش از شش میلیون اصله نخل خرما در سطحی بالغ بر 35 هزار هکتار وجود دارد که هرساله در نتیجه حذف برگهای مسن خوشه های خشک شده و برگهای باقیمانده از سالهای گذشته شاهد انباشت مقادیر زیادی از ضایعات آن از قبیل برگ و لیف و برگ هستیم که اکثر مواد سوزانده می شود و ضایعات کنجد نیز بعد از برداشت در محلی انباشته و بعد از جداسازی سوزانده می شود./

نویسنده: سجاد - دوشنبه ٢٠ مهر ۱۳۸۸

با هدف اصلاح الگوی مصرف سموم انجام شد

کنترل بیولوژیکی گل جالیز


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: پژوهش و تحقیقات


محققان موسسه تحقیقات گیاهپزشکی برای اولین بار در کشور موفق به کنترل بیولوژیکی گل جالیز در مزارع کشاورزی شدند.


به گزارش ایانا از روابط عمومی موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور، محققان این موسسه موفق شدند با دستیابی به جدایه هایی از قارچ بیمارگر فوزاریوم و با هدف کاهش مصرف سموم، یکی از مهمترین گیاهان انگل مزارع کشاورزی کشور را کنترل کنند.

دکترمنصور منتظری که سرپرستی تیم تحقیق طرح کنترل بیولوژیکی گل جالیز را بر عهده داشته است، در این باره گفت: گل جالیز، انگل بسیاری از گیاهان زراعی و غیرزراعی است که با استقرار روی ریشه گیاهان و انگلی کردن آنها سالانه به طور متوسط باعث کاهش عملکرد 40 درصدی محصولاتی نظیر گوجه فرنگی و خیار می شود.

عضو هیات علمی موسسه تحقیقات گیاهپزشکی، با اشاره به اینکه این گیاه انگلی 70 درصد دوره زندگی خود را زیر خاک می گذراند و بذرهای آن تا 12 سال امکان زنده ماندن در خاک را دارند، کنترل گل جالیز را بسیار مشکل برشمرد و افزود: در طرح کنترل بیولوژیکی گل جالیز، محققان موسسه تحقیقات گیاهپزشکی موفق شدند با استفاده از قارچ فوزاریوم، علایم بیماری روی گل جالیز را پس از مایه زنی این گیان انگل با اسپور قارچ مشاهده کنند.

وی ادامه داد: در مرحله بعد با انجام مطالعات دقیق تر، محققان جدایه هایی از قارچ را شناسایی کردند که بیشترین میزان کنترل روی گل جالیز را داشته است.

منتظری دستیابی به روش تولید انبوه و فرمولاسیون قارچ فوزاریوم و نیز دستیابی به زمان دقیق و چگونگی کاربرد قارچ جهت کنترل گیاه انگل را از مهمترین دستاوردهای تحقیقاتی این طرح عنوان کرد.

رییس موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور نیز با اشاره به اینکه کاربرد علفکشهای شیمیایی علاوه بر پرهزینه بودن، تاثیرات زیست محیطی خطرناکی به همراه دارد گفت: کنترل بیولوژیکی گل جالیز از طرحهای موفقی است که علاوه بر اصلاح و کاهش مصرف سموم در مزارع و حفظ سلامت محیط زیست، باعث کاهش هزینه های مبارزه با این گیاه انگل می شود.

دکترحسن عسکری افزود: این طرح مراحل آزمایشگاهی، مزرعه ای و پایلوت را با موفقیت پشت سر گذاشته و دانش فنی آن در اداره کل ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی، به نام موسسه تحقیقات گیاهپزشکی و مجری طرح، به ثبت رسیده است.

رییس موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور در پایان، آمادگی این موسسه برای واگذاری دانش فنی این طرح موفق به بخش خصوصی و حمایت از آن را اعلام داشت./

نویسنده: سجاد - سه‌شنبه ٧ مهر ۱۳۸۸

 

   

اطلاعیه‌ سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ کشور درباره‌ اعلام‌ ظرفیت‌ پذیرش‌ رشته‌های جدید و تکمیل ظرفیت برخی ازکد رشته محلهای دوره های مختلف آزمون‌ ورودی‌ تحصیلات‌ تکمیلی ‌(دوره‌های‌ کارشناسی‌ ارشدناپیوسته‌ داخل‌) سال‌ 1388

  88/07/06 تاریخ درج خبر      بدین‌وسیله‌ به‌اطلاع‌ داوطلبان‌ مجاز به انتخاب رشته (با توجه به کارنامه نهایی) درآزمون‌ ورودی‌ تحصیلات‌ تکمیلی‌ (دوره‌  های‌ کارشناسی‌ ارشد ناپیوسته‌ داخل‌) سال1388 می‌رساند، نظر به‌ اینکه‌ بعضی‌از دانشگاهها و موسسات‌ آموزش‌ عالی‌مندرج‌ درجداول‌ ذیل‌ پس از اعلام نتایج ، علاوه‌ برظرفیتهای‌ مندرج‌ دردفترچه‌ راهنمای‌انتخاب‌ رشته‌های‌ تحصیلی (شماره‌2) ، برای‌ پذیرش‌ دانشجو اعلام‌ ظرفیت‌ نموده‌اند، لذا داوطلبان مجاز به انتخاب رشته(با توجه به کارنامه نهایی) براساس ضوابط و شرایط مندرج در دفترچه هاو برگه های راهنمای آزمون مذکور و این اطلاعیه می توانند از تاریخ 13/7/1388 الی15/7/1388 به پایگاه اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org   مراجعه و برحسب مورد نسبت به انتخاب کد رشته محلهای رشته امتحانی خود که در این اطلاعیه  درج شده وبراساس کارنامه نتایج نهایی آزمون دررشته و گرایش مربوط که مجازشده اند، اقدام نمایند.
الف‌ - موارد قابل‌ توجه‌
   1‌- گـزینش‌ نهـایی‌ در هریک‌ از کد رشته‌ های تحصیلی‌ اعلام شده در این اطلاعیه، مطابق‌ شرایط وضوابط مندرج‌ در دفترچه‌های‌ راهنمای شماره‌ 1 و 2 آزمون‌ ورودی‌ تحصیلات‌تکمیلی‌ (دوره‌ های‌ کارشناسی‌ ارشد ناپیوسته‌ داخل‌) سال‌ 1388 انجام‌ خواهد شد.
  2‌-‌ آن‌ دسته‌ از داوطلبانی‌ که‌ اسامی‌ آنان‌ به‌ عنوان‌ پذیرفته‌ شده‌ نهایی‌ در یکی‌ از کد رشته‌ محلهای‌ تحصیلی‌ بورسیه‌ ویا دارای‌ شرایط خاص‌ اعلام‌ شده‌است‌ ، حق‌ انتخاب کد رشته محلهای مندرج دراین اطلاعیه راندارند.
3‌- چنانچه‌ هر یک ‌از داوطلبان ‌متقاضی‌ که ‌فهرست‌ آنان‌ به‌ عنوان‌ پذیرفته‌ شده‌ نهایی‌ که از طریق پایگاه اینترتتی این سازمان اعلام ‌گردیده‌ (به‌ غیر از کدرشته محلهای‌ بورسیه‌ وکد رشته‌ محلهای‌ دارای‌ شرایط خاص‌ که‌ مطابق‌ بند 2 فوق‌ حق‌ شرکت‌ ندارند) در ردیف‌ پذیرفته‌شدگان‌ هریک‌از کدرشته‌ محلهای این اطلاعیه قرار گیرند ، قبولی‌ قبلی‌آنان‌ (قبولی‌ اعلام‌ شده‌ از طریق پایگاه اینترتتی  مذکور) «کان‌ لم‌ یکن»‌تلقی‌ می‌گردد و باید برای‌ ادامه‌تحصیل‌ به‌ محل‌ قبولی‌ جدیدمراجعه‌ نمایند. ضمناً چنانچه قبولی قبلی آنان مربوط به دوره روزانه باشد حتی با دادن انصراف از تحصیل نیز حق شرکت درآزمون سال بعد را نخواهندداشت . لذا به‌ پذیرفته‌ شدگان‌ تاکید می‌شود درانتخاب کد رشته محلهای مندرج در این اطلاعیه دقت‌ کافی‌ مبذول‌ دارند، در غیراینصورت‌  هیچگونه‌ اعتراضی‌ قابل‌ قبول‌ نخواهد بود.
ضمناً نیمسال پذیرش دانشجو در هریک از کدرشته محلهای مندرج در این اطلاعیه بسته به امکانات و نظر دانشگاه یا موسسه محل قبولی ، نیمسال اول یا نیمسال دوم  سال تحصیلی 89- 1388 خواهد بود.
 4‌- در آن‌ دسته‌ از کد رشته‌ های‌ امتحانی‌ که‌ ظرفیت‌ اعلام‌ شده‌ جدید بیش‌ از یک‌ محل‌ تحصیل‌ باشد، داوطلبان‌ درصورت‌ تمایل ‌می‌‌توانند با توجه به مندرجات کارنامه، کلیه‌ کد رشته‌محلهای‌ مورد علاقه‌ خودرا به ترتیب‌ اولویت حداکثر تا ده کدرشته محل‌، انتخاب‌ ‌ نمایند.
5- هرداوطلب‌ منحصراً مجازبه‌ انتخاب‌ کد رشته‌ تحصیلی‌ خواهد بود که‌ در رشته‌ امتحانی‌ مربوط شرکت‌ کرده‌ و براساس کارنامه نتایج نهایی درآن رشته وگرایش مربوط مجاز به انتخاب رشته شده باشد.
6- کد رشته محلهای مربوط به رشته های امتحانی دارای آزمون عملی و تشریحی این اطلاعیه را منحصراً داوطلبانی که قبلاً در آزمونهای عملی وتشریحی  شرکت نموده اند می توانند انتخاب نمایند.
7- داوطلبانی که متقاضی ثبت‌نام و شرکت در مرحله تکمیل ظرفیت آزمون‌ ورودی‌ تحصیلات‌ تکمیلی ‌(دوره‌های‌ کارشناسی‌ ارشدناپیوسته‌ داخل‌) سال‌ 1388 می‌باشند، لازم است قبل از ورود به سایت اینترنتی سازمان و انتخاب رشته، مبلغ 000/16 (شانزده هزار) ریال به حساب 748 خزانه داری کل نزد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران (قابل پرداخت در کلیه شعب بانک ملی ایران) واریز و شماره و تاریخ فیش واریزی را در محل مخصوصی که در فرم ثبت‌نام اینترنتی در نظر گرفته شده است، وارد نمایند. بدیهی است به درخواست‌هایی که شماره فیش واریزی مبلغ آنان توسط بانک ملی ایران، مورد تأیید قرار نگیرد ترتیب اثر داده نخواهد شد. ضمنا ضرورت دارد داوطلبان پس از قبولی اصل فیش‌های واریزی را هنگام ثبت‌نام به دانشگاهها وموسسات آموزش عالی تحویل نمایند

1302ـ مهندسی کشاورزی -آبیاری وزهکشی(کدگرایش1 (

5

دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی گرگان

7911

روزانه

2

دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی ساری

6865

شبانه

1

دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی گرگان

7912

شبانه

1302ـمهندسی کشاورزی -سازه های آبی(کدگرایش2 (


فاقدخوابگاه

4

دانشگاه شهیدباهنرکرمان

6874

روزانه

 

2

دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی ساری

6889

شبانه

1302ـ مهندسی کشاورزی -مهندسی منابع آب(کدگرایش3 (


فاقدخوابگاه

4

دانشگاه شهیدباهنرکرمان

6898

روزانه

 

3

دانشگاه رازی کرمانشاه

7913

روزانه

 

8

دانشگاه زابل

7914

روزانه

 

4

دانشگاه زابل

7915

شبانه


 

1303ـ مهندسی کشاورزی -اصلاح نباتات(کدگرایش1 (

 

1

دانشگاه زابل

6936

شبانه

فاقدخوابگاه

4

دانشگاه شهیدباهنرکرمان

6939

شبانه

 

4

دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی ساری

6945

شبانه

1303ـ مهندسی کشاورزی -زراعت(کدگرایش2 (

 

1

دانشگاه زابل

6958

روزانه

فاقدخوابگاه وتسهیلات- محل تحصیل دانشکده کشاورزی واقع در اتوبان تهران- کرج

1

دانشگاه تربیت مدرس

6981

شبانه

 

2

دانشگاه زابل

6985

شبانه

فاقدخوابگاه

4

دانشگاه شهیدباهنرکرمان

6989

شبانه

1304ـ مهندسی کشاورزی -اقتصادکشاورزی(کدگرایش1 (


فاقدخوابگاه

2

دانشگاه شهیدباهنرکرمان

7029

روزانه

 

3

دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی ساری

7045

شبانه

 

8

دانشگاه پیام نورمرکزتحصیلات تکمیلی تهران

7051

پیام نور

1306ـ مهندسی کشاورزی -ترویج وآموزش کشاورزی(کدگرایش1 (


فاقد خوابگاه و تسهیلات-محل تحصیل  دانشکده کشاورزی واقع در اتوبان تهران-کرج

4

دانشگاه تربیت مدرس

7131

شبانه

 

2

دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی رامین-ملاثانی اهواز

7916

شبانه


 

1307ـ مهندسی منابع طبیعی -جنگلداری(کدگرایش1 (

10

دانشگاه یاسوج

7153

شبانه

1308ـ مهندسی کشاورزی -علوم خاک(کدگرایش1 (

1

دانشگاه ولی عصر(عج )-رفسنجان

7917

شبانه

1309ـ مهندسی کشاورزی -علوم دامی(کدگرایش1 (


گرایش تغذیه دام

2

دانشگاه زابل

7274

روزانه

گرایش اصلاح نژاددام-فاقدخوابگاه

4

دانشگاه شهیدباهنرکرمان

7282

روزانه

گرایش تغذیه دام-فاقدخوابگاه

4

دانشگاه شهیدباهنرکرمان

7283

روزانه

گرایش تغذیه دام

1

دانشگاه زابل

7330

شبانه

گرایش اصلاح نژاددام-فاقدخوابگاه

2

دانشگاه شهیدباهنرکرمان

7337

شبانه

گرایش تغذیه دام-فاقدخوابگاه

2

دانشگاه شهیدباهنرکرمان

7338

شبانه

گرایش فیزیولوژی دام

1

دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی رامین-ملاثانی اهواز

7918

شبانه

تغذیه دام

2

دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی ساری

7919

شبانه

اصلاح نژاد دام

2

دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی ساری

7920

شبانه

1311ـ مهندسی منابع طبیعی -تکثیروپرورش آبزیان(کدگرایش1 (


باضرایب مهندسی منابع طبیعی -شیلات

2

دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی ساری

7921

شبانه

1313ـ مهندسی کشاورزی -علوم وصنایع غذایی(کدگرایش1 (


گرایش تکنولوژی صنایع غذایی

2

دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی ساری

7457

شبانه

1314ـ مهندسی کشاورزی -حشره شناسی کشاورزی(کدگرایش1 (

4

دانشگاه یاسوج

7922

روزانه

2

دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی ساری

7496

شبانه

4

دانشگاه یاسوج

7923

شبانه

10

موسسه غیرانتفاعی جهاددانشگاهی-کاشمر

7924

غیرانتفاعی


 

1315ـ مهندسی کشاورزی -بیماری شناسی گیاهی(کدگرایش1 (


فاقدخوابگاه

2

دانشگاه شهیدباهنرکرمان

7510

روزانه

فاقدخوابگاه

2

دانشگاه شهیدباهنرکرمان

7526

شبانه

 

2

دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی ساری

7530

شبانه

1319ـ مهندسی کشاورزی -مکانیک ماشینهای کشاورزی(کدگرایش1 (


فاقدخوابگاه

1

دانشگاه شهیدباهنرکرمان

7558

روزانه

فاقدخوابگاه

3

دانشگاه شهیدباهنرکرمان

7570

شبانه

 

2

دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی ساری

7573

شبانه

1320ـ هواشناسی کشاورزی(کدگرایش1 (

5

دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی ساری

7581

شبانه

1322ـ مهندسی کشاورزی -مکانیزاسیون کشاورزی(کدگرایش1 (

1

دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی رامین-ملاثانی اهواز

7925

شبانه

1324ـ مهندسی کشاورزی -بیوتکنولوژی درکشاورزی(کدگرایش1 (

1

دانشگاه زابل

7631

روزانه

1

دانشگاه زابل

7653

شبانه

2

دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی ساری

7662

شبانه

8

دانشگاه پیام نورمرکزتحصیلات تکمیلی تهران

7665

پیام نور

1326ـ مهندسی کشاورزی -شناسایی ومبارزه باعلفهای هرز(کدگرایش1 (

4

دانشگاه شیراز

7926

شبانه


1303ـ مهندسی کشاورزی -اصلاح نباتات(کدگرایش1 (

 

1

دانشگاه زابل

6936

شبانه

فاقدخوابگاه

4

دانشگاه شهیدباهنرکرمان

6939

شبانه

 

4

دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی ساری

6945

شبانه

1303ـ مهندسی کشاورزی -زراعت(کدگرایش2 (

 

1

دانشگاه زابل

6958

روزانه

فاقدخوابگاه وتسهیلات- محل تحصیل دانشکده کشاورزی واقع در اتوبان تهران- کرج

1

دانشگاه تربیت مدرس

6981

شبانه

 

2

دانشگاه زابل

6985

شبانه

فاقدخوابگاه

4

دانشگاه شهیدباهنرکرمان

6989

شبانه

1304ـ مهندسی کشاورزی -اقتصادکشاورزی(کدگرایش1 (


فاقدخوابگاه

2

دانشگاه شهیدباهنرکرمان

7029

روزانه

 

3

دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی ساری

7045

شبانه

 

8

دانشگاه پیام نورمرکزتحصیلات تکمیلی تهران

7051

پیام نور

1306ـ مهندسی کشاورزی -ترویج وآموزش کشاورزی(کدگرایش1 (


فاقد خوابگاه و تسهیلات-محل تحصیل  دانشکده کشاورزی واقع در اتوبان تهران-کرج

4

دانشگاه تربیت مدرس

7131

شبانه

 

2

دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی رامین-ملاثانی اهواز

7916

شبانه

1307ـ مهندسی منابع طبیعی -جنگلداری(کدگرایش1 (

10

دانشگاه یاسوج

7153

شبانه

1308ـ مهندسی کشاورزی -علوم خاک(کدگرایش1 (

1

دانشگاه ولی عصر(عج )-رفسنجان

7917

شبانه


1309ـ مهندسی کشاورزی -علوم دامی(کدگرایش1 (


گرایش تغذیه دام

2

دانشگاه زابل

7274

روزانه

گرایش اصلاح نژاددام-فاقدخوابگاه

4

دانشگاه شهیدباهنرکرمان

7282

روزانه

گرایش تغذیه دام-فاقدخوابگاه

4

دانشگاه شهیدباهنرکرمان

7283

روزانه

گرایش تغذیه دام

1

دانشگاه زابل

7330

شبانه

گرایش اصلاح نژاددام-فاقدخوابگاه

2

دانشگاه شهیدباهنرکرمان

7337

شبانه

گرایش تغذیه دام-فاقدخوابگاه

2

دانشگاه شهیدباهنرکرمان

7338

شبانه

گرایش فیزیولوژی دام

1

دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی رامین-ملاثانی اهواز

7918

شبانه

تغذیه دام

2

دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی ساری

7919

شبانه

اصلاح نژاد دام

2

دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی ساری

7920

شبانه

1311ـ مهندسی منابع طبیعی -تکثیروپرورش آبزیان(کدگرایش1 (


باضرایب مهندسی منابع طبیعی -شیلات

2

دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی ساری

7921

شبانه

1313ـ مهندسی کشاورزی -علوم وصنایع غذایی(کدگرایش1 (


گرایش تکنولوژی صنایع غذایی

2

دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی ساری

7457

شبانه

1314ـ مهندسی کشاورزی -حشره شناسی کشاورزی(کدگرایش1 (

4

دانشگاه یاسوج

7922

روزانه

2

دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی ساری

7496

شبانه

4

دانشگاه یاسوج

7923

شبانه

10

موسسه غیرانتفاعی جهاددانشگاهی-کاشمر

7924

غیرانتفاعی


1315ـ مهندسی کشاورزی -بیماری شناسی گیاهی(کدگرایش1 (


فاقدخوابگاه

2

دانشگاه شهیدباهنرکرمان

7510

روزانه

فاقدخوابگاه

2

دانشگاه شهیدباهنرکرمان

7526

شبانه

 

2

دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی ساری

7530

شبانه

1319ـ مهندسی کشاورزی -مکانیک ماشینهای کشاورزی(کدگرایش1 (


فاقدخوابگاه

1

دانشگاه شهیدباهنرکرمان

7558

روزانه

فاقدخوابگاه

3

دانشگاه شهیدباهنرکرمان

7570

شبانه

 

2

دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی ساری

7573

شبانه

1320ـ هواشناسی کشاورزی(کدگرایش1 (

5

دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی ساری

7581

شبانه

1322ـ مهندسی کشاورزی -مکانیزاسیون کشاورزی(کدگرایش1 (

1

دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی رامین-ملاثانی اهواز

7925

شبانه

1324ـ مهندسی کشاورزی -بیوتکنولوژی درکشاورزی(کدگرایش1 (

1

دانشگاه زابل

7631

روزانه

1

دانشگاه زابل

7653

شبانه

2

دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی ساری

7662

شبانه

8

دانشگاه پیام نورمرکزتحصیلات تکمیلی تهران

7665

پیام نور

1326ـ مهندسی کشاورزی -شناسایی ومبارزه باعلفهای هرز(کدگرایش1 (

4

دانشگاه شیراز

7926

شبانه

نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :


زیارت عاشورا
وضعیت یاهو مذهبی
پیج رنک گوگل ساعت فلش مذهبی اوقات شرعی

بسيجي يعني علي
Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net

Powered by aeka.persianblog.ir

بانک صوت و فیلم مذهبی
PageRank
بسيجي يعني علي
مجله دانش سبز
PageRank RSS Feed Readers outils webmaster
دریافت کد
>>فرم اشتراک<<
{PAGETITLE}
pagerank search engine optimization Submit ExpressSearch Engine Marketing Services تماس با ما