کشاورزی لرستان - اولین مجله علمی کشاورزی دانش سبز (دانشجویان لرستانی)
در سال1387 سال نوآوری و شکوفایی ایران اسلامی شروع کار و تلاش می کنیم آخرین اخبار و مقالات علمی کشاورزی و لینک سایتهای برتر کشاورزی را در وب قرار دهیم ...
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سجاد - دوشنبه ۳٠ آذر ۱۳۸۸

معاون برنامه ریزی و پشتیبانی سازمان تات خبر داد:

راه اندازی دفتر تجاری سازی و انتقال فناوریهای بخش کشاورزی


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: پژوهش و تحقیقات

دفتر تجاری سازی و انتقال فناوریهای بخش کشاورزی با هدف فروش و انتقال دانش فنی طرحهای تحقیقاتی در سازمان تات راه اندازی شد.


به گزارش خبرنگار ایانا، معاون برنامه ریزی و پشتیبانی سازمان تات با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران گفت: 75 درصد از تحقیقات انجام شده در بخش کشاورزی، کاربردی و مبتنی بر نیاز است و مستقیما در عرصه تولید ظاهر می شود.

دکتر نادرقلی ابراهیمی افزود: هفته پژوهش، هفته ایست که برخی از فعالیتها در مراسم خاصی ارج گذاشته می شود.

وی با اعلام اینکه کشاورزی ایران دارای قدمتی هفت هزار ساله است، گفت: قدمت چند هزار ساله کشاورزی با زندگی مردم عجین شده است و در مقایسه با سایر تمدنها، تمدن ایرانی توانسته بیشترین استفاده را از فناوریهای جدید انجام دهد.

ابراهیمی به نویسنده کتاب قناتها اشاره کرد و افزود: حاسف کرجی ابداع گر روش حفر قناتها بود که در حال حاضر در بسیاری از دانشگاههای بین المللی در زمینه حفر تونل و قنات به یافته های این ایرانی اشاره می شود.

وی خاطرنشان کرد: تنها پنج درصد کشاورزی در دست بخش دولتی است و مابقی خصوصی بوده و با فهم و دانش بومی عجین است.

معاون برنامه ریزی و پشتیبانی سازمان تات تحولات انجام شده در زمینه افزایش تولید در واحد سطح، غذای سالم، افزایش کمی و کیفی محصولات زراعی – باغی، جنگل و صنایع تبدیلی را مرهون کار پژوهش برشمرد و گفت: قسمت اعظم آن توسط دانش محققان ایرانی انجام شده است.

 

ریسک پذیری تولید محصولات کشاورزی بالاست

ابراهیمی در ادامه گفت: با توجه به چهار اقلیم متفاوت کشورمان، ریسک پذیری در تولید محصولات کشاورزی بالا است. اما با این وجود، رکورد تولید گندم آبی 5/11 تن در هکتار، سیب درختی 126 تن در هکتار و در چغندر قند تولیدی بیش از 160 تن در هکتار را شاهد هستیم.

وی افزود: بخش کشاورزی باید بر تقویت تشکلها و اصناف کشاورزی تاکید داشته باشد. زیرا اینها می توانند جهت انعکاس تحقیقات بسیار موثر عمل کنند.

ابراهیمی مجمع ملی خبرگان را عصاره افراد صاحب نظر، محقق و اهل اندیشه عنوان کرد و گفت: این مجمع نقش تعیین کننده ای در انتقال یافته های تحقیقاتی دارد.

 

افتتاح همزمان 25 پروژه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی در سراسر کشور

وی در ادامه اظهار داشت: به طور همزمان در هفته پژوهش 25 پروژه زیرساخت و تجهیز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی در سراسر کشور به بهره برداری رسید.

ابراهیمی افزود: بهره برداری از تجهیز اراضی تحقیقاتی در سطح 480 هکتار، پروژه آبیاری تحت فشار در 14 ایستگاه تحقیقاتی کشاورزی در استانهای کردستان، سمنان، اصفهان، کرمانشاه، مرکزی، چهارمحال و بختیاری، فارس، کهگیلویه و بویراحمد و یزد به عنوان طرحهای الگویی تحقیقی – ترویجی هستند که با هزینه ای معادل 5/14 میلیارد ریال به بهره برداری رسید.

وی گفت: همچنین مجموعه اداری – تحقیقاتی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گیلان با زیربنایی معادل سه هزار و 330 مترمربع و هزینه ای معادل 20 میلیارد ریال نیز از دیگر طرحهای به بهره برداری رسیده است.

معاون برنامه ریزی و پشتیبانی سازمان تات از افتتاح آزمایشگاه مرجع ملی روغن گیاهی با زیربنای 300 مترمربع خبر داد و افزود: این آزمایشگاه به منظور تجزیه کمی و کیفی تمام روغنهای گیاهی در موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر با هزینه ای معادل 8/1 میلیارد ریال شروع به کار کرد.

ابراهیمی خاطرنشان کرد: مجموعه آزمایشگاههای تحقیقاتی منابع طبیعی، علوم دامی، خاک و آب، گیاهپزشکی و اصلاح و تهیه بذر و نهال در مجموعه ساختمان جدید مورد بهره برداری مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان مازندران نیز با زیربنایی معادل 750 مترمربع و با هزینه تجهیز 3/1 میلیارد ریال روز گذشته آغاز به کار کرد.

وی همچنین به انار به عنوان یکی از محصولات بازارپسند بین المللی اشاره کرد و گفت: انار کشور ما ارگانیک بوده و بازارپسندی بالایی در کشورهایی چون کره و آمریکا دارد.

 

ساخت دستگاه پرچم زدای انار برای مقابله با کرم گلوگاه

ابراهیمی افزود: تعیین فرمون کرم گلوگاه انار توسط محققان ایرانی یکی دیگر از افتخاراتیست که در کنترل این آفت نقش تعیین کننده ای دارد و در افزایش بازارهای صادراتی انار موثر است.

وی از ساخت دستگاه جدیدی به نام پرچم زدای انار نام برد و گفت: این دستگاه با جدا کردن پرچمهای انار از تخم ریزی کرم گلوگاه جلوگیری کرده و خسارت آفت را می کاهد.

ابراهیمی در ادامه درباره کاربردی کردن تحقیقات گفت: نتایج اولیه تحقیقات، تماما دانش فنی نیست و در مراحل بعدی دستاورد می تواند به دانش فنی و تکنولوژی تبدیل شود و گسترش یابد و در حال حاضر بیش از 75 درصد تحقیقات کاربردی است و مبتنی بر نیاز بخش است.

وی خاطرنشان کرد: نتایج تحقیقات کاربردی مستقیما در عرصه تولید ظاهر می شود و در برخی موارد که نیاز به وجود ماشین آلات است، این یافته ها در حد نمونه تولید و پس از تجاری سازی به بخش وارد می شود.

ابراهیمی همچنین اظهار داشت: دفتر تجاری سازی و انتقال فناوریهای بخش کشاورزی طی دو سال گذشته رسالت خود را برای ثبت و تجاری سازی یافته های جدید بخش دولتی و خصوصی به انجام رسانده است.

معاون برنامه ریزی و پشتیبانی سازمان تات به ناکافی بودن بودجه پژوهش اشاره کرد و افزود: در سال جاری گشایشی در اعتبارات به وجود آمده که امید می رود در سالهای آینده نیز ادامه داشته باشد./

 

خبرنگار: مژگان ستارکد خبر: 13R-8809-2501_R

نویسنده: سجاد - دوشنبه ۳٠ آذر ۱۳۸۸

رییس موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور:

حداکثر باقیمانده مجاز هزار سم محصول تعیین شد


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: پژوهش و تحقیقات

تاکنون هزار MRL (حداکثر باقیمانده مجاز سموم شیمیایی) که مطابق استاندارد فائو است، تعیین شده است.


به گزارش خبرنگار ایانا، رییس موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور با اعلام این مطلب گفت: در قانون حفظ نباتات کشور تعیین MRLها بر عهده وزارت جهاد کشاورزی گذاشته شده است و این موسسه به عنوان ناظر و مجری تدوین آفت کشها را به عهده گرفته و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز مجری پایش آنها در محصولات کشاورزی است.

دکتر حسن عسکری افزود:‌ تا پایان سال 1386 حدود 278 مورد MRL توسط این موسسه تعیین شد و به موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی کشور جهت تایید و چاپ در کتابچه فرستاده شد. اما از آنجایی که باید تمام محصولات کشاورزی تحت پوشش قرار گیرند، سال گذشته در موسسه کارگروهی تشکیل شد تا میزان اثر تمامی آفت کشها به مرور مورد بررسی قرار گیرد.

وی ادامه داد: نتیجه کار این کارگروه، تهیه نقشه راهبردی کاربرد آفت کشهاست که به صورت رسمی رونمایی شد و با کار شبانه روزی محققان این موسسه سموم ثبت شده که وارد سبد غذایی مردم می شوند برای هزار سم محصول تعیین شد که مطابق استانداردهای مورد قبول سازمان فائو است.

عسکری درباره نحوه تعیین حداکثر مجاز باقیمانده سموم خاطرنشان کرد: بر روی لایه های اطلاعاتی میزان مصرف هر یک از سموم بر محصولات مختلف بررسی شده و میزان حدمجاز آن در بدن انسان نیز مورد بررسی قرار می گیرد. در مراحل بعد این عدد در قالب کتابچه ای به موسسه استاندارد اعلام می شود و وزارت بهداشت نیز مسئول اجرای آن در سراسر کشور است. مدنظر این موسسه نیست که به هر قیمتی محصولات کشاورزی افزایش داشته باشد. زیرا این به صلاح مملکت نیست زیرا باید شاخصه ای برای سنجیدن محصولات کشاورزی تعیین شود.

وی بر تولید محصول سالم از بدو اولیه رشد تاکید کرد و اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی مسئولیت دارد، محصولی که به بازار عرضه می کند ازنظر میزان باقیمانده سموم دارای استاندارد باشد.

 

تعیین MRLها هرگز تمام نمی شود

عسکری با اعلام اینکه سموم شیمیایی در هر زمانی نیاز به بازنگری دارد افزود: طبق نقشه راهبردی تبیین شده لازم است که در هر زمان سموم شیمیایی مورد پایش قرار گیرد تا برخی از سموم کم خطر حذف و جایگزینی برای آنها پیدا شود.

رییس موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور از حذف چهار سم پرخطر در بخش کشاورزی خبر داد و گفت: مواد اولیه این چهار سم تجاری دیگر به کشور وارد نخواهد شد و آنچه در انبارها وجود دارد مصرف خواهد شد.

وی تصریح کرد: کار حذف یک سم باید به صورت تدریجی انجام شود، نه ناگهانی. زیرا حذف یک سم نیاز به بررسی و ترویج جایگزین مناسب برای آن دارد.

عسکری افزود: برای برخی از محصولات از جمله انار، پسته، زعفران و زغال اخته که ویژه کشور ماست لازم است شاخصهای MRL ملی و ویژه تعریف شود.

وی به لزوم سیاست تشویقی برای مصرف محصول سالم اشاره کرد و گفت: برای آنکه محصولات سالم تهیه شده مورد توجه مصرف کنندگان قرار گیرد، لازم است در سالهای اول این محصولات شناسنامه دار به مردم با سیاستی تشویقی معرفی شود. یعنی اول محصول سالم را از غیرسالم تفکیک کنیم و سپس درصدد ترویج آن برآییم.

 

اختصاص بخشی از یارانه ها به سمت عوامل بیولوژیک جدید

رییس موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور درباره یارانه سموم نیز گفت: حذف یارانه سموم تا حدی می تواند کمک کند ولی تمام کار این نیست. نگاه دولت بر اختصاص بخشی از یارانه به مردم است. اما لازم است که دولت برای تقویت جایگزینی مواد بیولوژیک نیز زیرساختهایی را فراهم کند.

عسکری افزود: می توان بخشی از یارانه سموم را به واردات عوامل بیولوژیک اختصاص داد که بدین ترتیب ضمن ایجاد اشتغال و بازار کار جدید سلامت محصولات کشاورزی نیز حفظ می شود و انباشت دانش فنی با کمک یارانه ها در حد تجاری سازی جلو می رود.

وی خاطرنشان کرد: در طول چند سال اخیر حداقل 30 مورد عامل بیولوژیک و تکنولوژی ساخت 40 نوع فرمون جلب کننده حشرات ساخته شد که برخی از آنا در مرحله تجاری سازی قرار دارد و مابقی منتظر حمایتهای دولت است.

عسکری افزود: با آزادسازی یارانه سموم و حرکت آن به سمت عوامل جایگزین طبیعی می توانیم عوامل بیولوژیک جدید را به عرصه بیاوریم.

وی کرم گلوگاه انار را آفتی عنوان کرد که حتی اگر باغداران بخواهند سم مصرف کنند نمی توانند آن را به صورت کامل کنترل کنند.

رییس موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور در ادامه گفت: محققان این موسسه وسیله ای را برای این بازار طراحی کردند که پرچم انار را حذف می کند و بدین ترتیب آفت نمی تواند در محل گلگاه تخمریزی کند و بدین ترتیب خسارت ناشی از آن کاهش یافته و بخش عظیمی از انار کشور از کرم خوردگی در امان خواهد ماند.

عسکری به وجود سرمایه گذاری برای تولید تجای این دستگاه و سایر دستگاههای اینچنینی اشاره و عنوان کرد: اگر از محل یارانه ها اعتباری برای این منظور اختصاص یابد، بخش خصوصی می تواند عهده دار تولید این ادوات شده تا سال بعد بخش خصوصی قادر به تولید انبوه شود.

وی افزود: در صدد هستیم سال آینده حجم محصولات سالم کشورمان را به شدت افزایش دهیم.

عسکری به حساس بودن محصول چای اشاره کرد و گفت: اگر در چای سمی مصرف شود به دلیل مصرف بالای این محصول در طول روز توسط انسانها، دز بالایی از سموم وارد بدن شده و مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد. بنابراین این موسسه کنترل بیولوژیک را به جای سموم شیمیایی را جایگزین مناسبی برای چای ایرانی معرفی کرده است.

وی محصول چای را ارگانیک خواند و گفت: چای ایرانی اگر خوب فرآوری شود، کیفیت بالایی خواهد داشت و ازنظر سلامت مطمئن است.

رییس موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور خاطرنشان کرد: گاز اتیلن که به صورت طبیعی در محصولات کشاورزی وجود دارد باعث رسیدگی میوه ها می شود و باید در مصرف آن برای محصولاتی چون موز که به صورت سبز برداشت می شود دقت کرد تا میزان استفاده آن از حدمجاز بالاتر نرود. زیرا باعث سیاهی و له شدن پوست میوه شده و مقداری از آن نیز به پوسته داخلی نفوذ می کند و خطر بزرگی را برای سلامت انسانها دارد.

عسکری در پایان درباره استفاده از گاز اسیتلن به جای اتیلن برای زودرس کردن برخی محصولات کشاورزی هشدار داد و افزود: این گاز همان گازیست که در جوشکاری مورد استفاده قرار می گیرد و نباید در بخش کشاورزی به مصرف برسد./

 

خبرنگار: مژگان ستار

نویسنده: سجاد - دوشنبه ۳٠ آذر ۱۳۸۸

ثبت شد:

معرفی رقم جدید کنجد با نام "دشتستان 2"


بوشهر  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: پژوهش و تحقیقات

مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی رقم کنجد دشتستان دو را در مراکز علمی ثبت کرد.


به گزارش ایانا، محقق دانه های روغنی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان بوشهر گفت: یکی از دستاوردهای بخش کشاورزی استان، تولید رقم کنجد دشتستان دو در استان بوشهر است.

کازرانی افزود: به منظور افزایش عملکرد کنجد در استان طرح اصلاح کنجد محلی دشتستان به اجرا درآمد که حاصل اجرای این طرح معرفی رقم جدید کنجد استان با نام دشتستان دو است.

وی با اشاره به آغاز این طرح در سال 1370 اظهار داشت: متوسط عملکردبدست آمده در آزمایشات انجام شده دو هزار و 360 کیلوگرم در هکتار که نسبت به توده محلی کنجد 4/14در صد افزایش عملکرد دارد.

وی با اشاره به سطح زیرکشت کنجد استان به میزان هزار و 800 هکتار یادآور شد: چنانچه حداقل هزار و 500 هکتار از اراضی استان کنجد کار شود حدود 300 کیلوگرم به تولید کنجد استان در هر هکتار افزوده خواهد شد و باعث افزایش درآمد تولیدکنندگان کنجد استان خواهد شد.

وی ویژگی این رقم را زودرس بودن آن نسبت به سایر ارقام دیگر عنوان کرد و افزود: با کشت این محصول با بارش بارندگیهای پاییزه کمتر مواجه خواهیم شد.

وی خاطرنشان کرد: این رقم در جلسه  شورای عالی تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی مورد تایید قرار گرفته است. و با نام رقم پیشنهادی دشتستان دو موافقت شد./کد خبر: 13R-8809-2901

نویسنده: سجاد - دوشنبه ۳٠ آذر ۱۳۸۸

با حضور وزیر جهاد کشاورزی در هفته پژوهش انجام شد:

رونمایی از نقشه راهبردی آزمایشات و کاربرد آفتکشها


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: پژوهش و تحقیقات

طی مراسمی در هفته پژوهش با حضور وزیر جهاد کشاورزی، از نقشه راهبردی آزمایشات و کاربرد آفتکشها در موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور رونمایی شد.


به گزارش ایانا از روابط عمومی موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور، به مناسبت هفته پژوهش در مراسمی با حضور وزیر جهاد کشاورزی، رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، رییس موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور، اعضای هیات علمی موسسه تحقیقات گیاهپزشکی و تعدادی از خبرنگاران، از نقشه راهبردی آزمایشات و کاربرد آفتکشها رونمایی شد.

بنا بر این گزارش، دکتر حسن عسگری با اشاره به این که امروزه مصرف آفتکشها در ایران مانند بسیاری از کشورهای جهان به عنوان روشی غالب در کنترل آفات مطرح است، گفت: علیرغم مشکلات عدیده ناشی از مصرف آفتکشها، بکارگیری صحیح این ترکیبات در قالب برنامه های IPM (مدیریت تلفیقی مبارزه با آفات و تدوین برنامه راهبردی کاربرد آفتکشها با رعایت موازین MRL (حداکثر باقیمانده مجاز سموم، می تواند ابزاری مناسب برای افزایش کمی و کیفی محصولات کشاورزی باشد.

رییس موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور افزود: برای تحقق این هدف، ثبت و به کار گرفتن سموم موثر و جدید، با کمترین اثرات سو بهداشتی و زیست محیطی ضروری است.

وی ادامه داد: با تحقق این هدف و تدوین نقشه راهبردی آزمایشات آفتکشها، امکان توفیق برنامه ریزیهای دیگر برای بکارگیری صحیح آفتکشها و عوامل بیولوژیک بیشتر خواهد بود.

در همین رابطه دکتر احمد حیدری، رییس بخش تحقیقات آفتکشهای موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور که مسئولیت تدوین این نقشه را بر عهده داشته است، گفت: این نقشه جامع با جمع آوری اطلاعات آفتکشهای شیمیایی مجاز و ثبت شده در کشور که توسط کشاورزان مورد استفاده قرار می گیرد، با همکاری محققان بخش تحقیقات آفتکشهای این موسسه تهیه و تدوین شده است.

دکتر حیدری در پایان به تعدادی از مزیتها و نتایج ثمربخش نقشه راهبردی آزمایشات آفتکشها اشاره کرد و گفت: شناسایی آفاتی که کنترل شیمیایی آنها می تواند ارزش افزوده اقتصادی برای محصولات کشاورزی داشته باشد، حذف سموم شیمایی پرخطر، معرفی آفتکشهای جدید و کم خطر برای محصولات کشاورزی که فاقد آفتکشهای مجاز و ثبت شده هستند، تعیین خلاها و کمبودهای موجود در ثبت سموم، جلوگیری از مصرف سموم غیرمجاز در راستای پایش حداکثر مجاز باقیمانده سموم شیمیایی (MRLs) در محصولات کشاورزی و بکارگیری هدفمند محققان و امکانات موجود برای تحقق هرچه بهتر برنامه آزمایشات سموم از جمله از نتایج مهم این دستاورد مهم علمی در کشور است./کد خبر: 13R-8809-2903

نویسنده: سجاد - شنبه ٢۸ آذر ۱۳۸۸

 

با سلام
با تشکر از ایجاد چنین سایت اطلاع رسانی در زمینه کشاورزی به اطلاع می‌رساند اینجانب در سال 1386 کتابی را تحت عنوان واژه شناسی زراعت منشر نمودم. در صورت امکان کتاب مذکور را در بخشی از سایت جهت آگاهی از عنوان کتاب و محتوای آن که در مورد اصطلاحات و مطالب مهم در زراعت می باشد را برای آگاهی دانشجویان محترم قرار دهید.درصورت نیازامکان ارسال اطلاعات بیشتری وجود دارد.
مرکز فروش: تهران - نشر سپهر خیابان انقلاب - پاساژ فروزنده
همچنین اینجانب به صورت تلفنی سفارشات را ارسال می نمایند
سیامک جاهد
09121308446
 
Siamak Jahed

اما درباره سیامک جاهد از زبان وی:


نام و نام خانوادگی : سیامک جاهد
کارشناسی ارشد زراعت (فارغ التحصیل1381)
 کارمند و ساکن تهران
دو سال در دانشگاه آزاد اسلامی دامغان درس دادم که به دلیل راه دور و مشغله نتوانستم ادامه همکاری دهم.
در سال 1386 کتاب فوق الذکر را با هدف جمع آوری بخشی از مطالب و موارد مهم در زراعت منتشر نمودم و در حال گردآوری مطالبی در خصوص فیزیولوژی تنش شوری بر گیاهان هستم که برای چاپ تا چند ماه آینده آماده می‌گردد. اینجانب.
آماده همکاری در زمینه های مختلف کشاورزی زراعت می باشم و از ارتباط با شما خوشحال شدم در ضمن به پیوست طرح جلد کتاب واژه شناسی زراعت را برای شما ارسال می‌نمایم. به امید ارتباطات بعدی
با تشکر
 
Siamak Jahed

نویسنده: سجاد - چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۸۸

سلام

روز دانشجو مبارک

احتراما به استحضار می رساند ، جهت اطلاع رسانی هرچه بیشتر دانشجویان از رویدادهای علمی کشاورزی سایر دانشگاه ها ، شما دوست عزیز می توانید نقش چشمگیری در این ارتباط داشته باشید.

لذا مطالب خود را از طریق ایمیل می توانید ارسال نمایید

sajad252003@gmail.com

مطالبی شامل

اخبار علمی

کنفرانس ها

همایش ها

کارگاه ها

و سایر رویدادهای کشاورزی

منتظر مطالب شما هستیم

با تشکر

مدیریت مجله الکترونیکی دانش سبز

 

نویسنده: سجاد - چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۸۸
شش سم پرخطر در بخش کشاورزی حذف شد
رئیس سازمان حفظ نباتات کشور در همایشی به مناسبت روز جهانی بدون سم با اشاره حذف شش سم پرخطر در بخش کشاورزی گفت: ورود سموم پرخطر به کشور از سال 86 ممنوع شده و هیچ شرکتی حق فروش سموم پرخطر را در کشور ندارد.
به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی، "همایون دارابی" افزود: هر یک از سموم پرخطر در سطح وسیع و به میزان یک تا 2 هزار تن در سال در اراضی کشاورزی مصرف شده است.
وی ادامه داد: در زمان حاضر 5/16 میلیون هکتار اراضی زیرکشت کشور سالانه 16 هزار و 700 تن سم با غلظت های مختلف مصرف می شود.
دارابی گفت: میانگین مصرف سم در کشور براساس ماده موثر 700 گرم در هکتار است در حالی که میانگین جهانی آن بیش از یک کیلوگرم در هکتار است.
وی با بیان اینکه ایران به لحاظ حجم مصرف سم نسبت به میانگین جهانی در جایگاه خوبی قرار دارد، افزود: معضل اصلی در کشاورزی ایران، در انتخاب، نحوه، میزان و زمان مصرف از سموم برای کنترل آفات و بیماری های گیاهی است.
وی بر مبارزه بیولوژیک برای کنترل و دفع آفات و بیماری های محصولات کشاورزی تاکید کرد و گفت: در این زمینه 600 میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت در اختیار استان ها قرار گرفته است.
اقتصام** 1556 ** 1558

 

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر 822900
نویسنده: سجاد - چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۸۸

رییس موسسه خاک و آب در گفتگو با ایانا:

آهن موجود در خاکهای کشور برای صدها سال کشت کافی است


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: پژوهش و تحقیقات


آهن موجود در خاکهای کشور با وجود فراوانی، به دلیل آنکه به صورت غیرقابل استفاده برای گیاه ذخیره می شود، قابل جذب توسط گیاه نیست.


رییس موسسه تحقیقات خاک و آب کشور با اعلام این مطلب در گفتگو با خبرنگار ایانا گفت: خاکهای کشور ما کمبود روی و آهن ندارد.

دکتر حسین بشارتی افزود: خاکهای کشور همچنین از لحاظ عناصر کم مصرف و میکرو عناصری چون فسفر، آهن، مس، منگنز و روی کمبودی ندارد اما شرایط برای بهره مندی از این عناصر موجود نیست.

وی با اعلام اینکه بیشتر عناصر در PH اسیدی خوب جذب می شوند، گفت: خاکهای کشور قلیایی است، بنابراین عناصر دچار مشکل می شوند و کمبود پیش می آید.

دکتر بشارتی اسیدی کردن خاک با عناصر در دسترس چون گوگرد را یکی از روشهای غنی سازی خاک برشمرد و افزود: فناوریهای زیستی کمک می کند تا غنی سازی خاک انجام شود.

وی وجود باکتریایی که گوگرد را تجزیه کند در کنار مصرف گوگرد موثر خواند و گفت: تی باسیلوسها گوگرد را می سوزانند و باعث آزادی آنها در خاک می شوند و بدین صورت کود بیولوژیک تولید می شود تا عناصر مورد نیاز خاک در اختیار گیاهان قرار گیرد./

 

نویسنده: سجاد - چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۸۸

سه طرح زود بازده در موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور کلید خورد


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: پژوهش و تحقیقات


سه طرح زودبازده مدیریت کنترل کرم خراط، کرم گلوگاه انار و بیماری میوه سبز مرکبات در موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کلید خورد.


به گزارش ایانا از روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر حسن عسگری با اعلام این خبر گفت: این سه طرح بر اساس امضای تفاهم نامه بین موسسه و وزارتخانه از امسال به مدت دو تا سه سال اجرا می شود.

به گفته دکتر عسگری طرح مدیریت کنترل کرم خراط در استانهای خسارت دیده، طرح کرم گلوگاه انار در استانهای مرکزی و یزد و طرح بیماری میوه سبز مرکبات در استانهای هرمزگان و فارس اجرا می شود.

وی افزود: کرم خراط آفت مهمی است که جمعیت آن در دوران خشکسالی و سالهای پس از آن افزایش می یابد و طی دو سال اخیر در برخی استانها خسارات فروانی به درختان باارزش از جمله درختان گردو وارد کرده است.

این مقام مسئول گفت: محققان در زمینه کرم گلوگاه انار و بیماری سبز مرکبات به دنبال پیدا کردن روشهایی برای کنترل این بیماریها هستند.

وی از تدوین یک برنامه جامع راهبردی در مورد محصولات ارگانیک در آینده نزدیک خبر داد و ابراز داشت: در این برنامه راهبردی خط مشی و استراتژی کشور و راهکارهای تولید محصولات ارگانیک از سوی دستگاههای مختلف از جمله موسسه تحقیقات گیاهپزشکی تعیین می شود./

نویسنده: سجاد - چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۸۸

عضو هیات علمی موسسه تحقیقات برنج کشور در گفتگو با ایانا:

تغییر ذایقه مردم به سمت برنج دانه بلند اشتباه استراتژیک است


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: پژوهش و تحقیقات


تغییر ذایقه مردم به سمت برنج دانه بلند اشتباه استراتژیک است.


عضو هیات علمی موسسه تحقیقات برنج کشور با اعلام این مطلب در گفتگو با خبرنگار ایانا گفت: امنیت غذایی ایجاب می کند که در تولید برنج خودکفا شویم.

علیرضا خانکشی پور افزود: پیش بینی ها نشان می دهد تا کمتر از یک دهه آینده هرچقدر هم که نیاز به برنج داشته باشیم، نمی توانیم وارد کنیم، زیرا مقدار تولید جهانی برنج کاهش خواهد یافت و کشورهای تولیدکننده برای خود تولید خواهند کرد.

 

کاهش ذخایر جهانی برنج

وی با اعلام اینکه ذخایر جهانی برنج به طور مرتب در حال کاهش است، خاطرنشان کرد: همچون سایر کشورها باید به فکر خودکفایی باشیم.

خانکشی پور افزود: تغییر ذایقه مردم از برنج خوش طعم و معطر ایرانی به سوی برنج دانه بلند اشتباه بزرگی است که باید به زودی جبران شود.

وی خاطرنشان کرد: مسئولان کشور باید استراتژی خودکفایی برنج را جدی بگیرند و تاکید بر این است که همچون دیگر محصولات، این محصول نیز از تولید کشور خودمان به مصرف برسد./

 

خبرنگار: مژگان ستار

نویسنده: سجاد - چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۸۸

علیرغم تلاش برخی جریان های تفرقه افکن برای ملتهب کردن فضای دانشگاه ها، دانشجویان انقلابی دانشگاه تهران دیروز - هفدهم آذرماه - نیز با حضور پرشور خود، توطئه های دشمنان ملت را خنثی کردند.

www.snn.ir

شبکه خبر دانشجو

16

نویسنده: سجاد - چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۸۸

www.snn.ir

آخرین اخبار دانشجویان ایران و رویدادهای مهم دانشگاه ها را از شبکه خبر دانشجو دریافت کنید

www.snn.ir

 

قهرمان دانشجویان افراطی تحکیم کیست؟

majid tavakolimajid tavakoli

تصاویری از مجید توکلی با لباس مبدل زنانه

 

نویسنده: سجاد - سه‌شنبه ۳ آذر ۱۳۸۸

سلام

خوش آمدید.

نویسنده: سجاد - یکشنبه ۱ آذر ۱۳۸۸
   

پژوهشکده گیاهان و مواد اولیه دارویی

 

     
 

گروه کشاورزی

این گروه در حال حاضر با دارا بودن کلکسیون زندة گیاهان دارویی و بانک بذر آنها و همچنین ارتباط با مراکز تحقیقاتی بین المللی گیاهان دارویی قادر به انجام فعالیتهای زیر در زمینه کشت و تولید گیاهان دارویی می باشد:

-همکاری با سازمانها، شرکتهای دارویی و مراکز آموزش عالی جهت طراحی و اجرای مزارع آزمایشی گیاهان دارویی با اهداف آموزشی و تحقیقاتی

-کشت و تولید گیاهان دارویی بومی و با ارزش ایران به منظور سازگاری، ارزیابی فیتوشیمیایی و حفظ ذخایر ژنتیکی آنها (ایجاد بانک بذر)

-ارائه نمونه های گیاهان دارویی در مقیاس آزمایشگاهی جهت استخراج مواد موثره و تعیین اثرات فارماکولوژیکی آنها

-مشاوره در اجرای پایان نامه های تحقیقاتی کشاورزی در زمینه گیاهان دارویی برای موسسات آموزش عالی

-همکاری با مراکز تحقیقاتی برای انجام طرحهای بهزراعی و بهنژادی گیاهان دارویی

-تکثیر و تولید گیاهان دارویی با ارزش از طریق تکنیکهای ریز ازدیادی

-ارائه خدمات مشاوره ای در جهت راه اندازی مزارع تولیدی گیاهان دارویی برای افراد یا شرکتهای خصوصی

نویسنده: سجاد - یکشنبه ۱ آذر ۱۳۸۸


مدیر اداره کل چای شمال در گفتگو با ایانا خبر داد:

هرس کف بر هفت هزار هکتار از باغهای چای شمال

تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: کشاورزی

گزارشگر: مژگان ستار


در صورت تخصیص اعتبار، حدود هفت هزار هکتار از باغهای چای شمال هرس کف بر می شود.


مدیر اداره کل چای شمال با اعلام این مطلب در گفتگو با خبرنگار ایانا گفت: عمر بالای باغهای چای کشور از مهمترین دلایل بی کیفیتی چای خشک استحصالی است.

حمید نصری افزود: برنامه ریزی شده است که هر باغدار 30 درصد از باغ چای خود را هرس کف بر کند.

وی خاطرنشان کرد: این درصد به دلیل آنکه باغهای کف بر شده تا سه سال برداشت اقتصادی ندارد، به باغداران آسیب جدی وارد نمی کند.

نصری در ادامه گفت: بهترین زمان هرس پایان آذر و اوایل دی ماه است و امید است به زودی تسهیلات مورد نیاز اختصاص یابد.

وی افزود: هر هکتار باغ چای برای انجام هرس کف بر به دو میلیون و 700 هزار تومان هزینه نیاز دارد و اگر دولت دو میلیون و 300 هزار تومان یارانه پرداخت کند یا تسهیلات با بازپرداخت طولانی مدت اختصاص دهد، بوته های جوان و سرزنده چای را شاهد خواهیم بود.

 

کاهش ذخیره چای خشک موجود در انبارها با هرس کف بر

نصری با اعلام اینکه در زمان هرس کف بر تا سه سال حدود 50 هزار تن برگ سبز و 5/11 هزار تن چای خشک از مقدار تولید کم می شود، گفت: تولید کم باعث می شود که چایهای سنواتی ذخیره شده کاهش پیدا کند و بدین ترتیب کارخانه ها برای تولید چای کیفی تر اقدام خواهند کرد.

وی خاطرنشان کرد: البته تولید کم بعد از سه سال لطمه ای وارد نمی کند، چون پس از سه سال بوته های جوان، بالاترین کیفیت و کمیت را دارا خواهند بود.

نصری گفت: اگر سالانه 30 درصد از باغهای چای کف بر شود، پس از پنج یا شش سال، جوان سازی باغهای ایرانی را شاهد خواهیم بود.

 

چای ایرانی بهترین است

مدیر اداره کل چای شمال در ادامه گفت: چای ایرانی بهترین چای است اما به دلیل عدم رعایت نکات فنی از کیفیت مناسبی برخوردار نیست.

نصری افزود: پس از هرس کف بر لازم است که بوته های چای دست چین شود و برگ سبز چای با توجه به ظرفیت سبد حمل پر شود، زیرا فشار برگهای چای بر روی هم باعث لطمه به کیفیت می شود.

وی وقت گذاشتن کارخانه در تبدیل برگ سبز چای را از دیگر دلایل افزایش کیفیت برشمرد و گفت: به دلیل افزایش تقاضا برای تبدیل، کارخانه ها با سرعت کار می کنند و از کیفیت کار کاسته می شود.

وی در پایان بسته بندی مناسب و فرهنگ سازی برای مصرف چای ایرانی را از دیگر عوامل افزایش کیفیت چای ایرانی عنوان کرد./

 

خبرنگار: مژگان ستار

نویسنده: سجاد - یکشنبه ۱ آذر ۱۳۸۸
نیروگاههای حرارتیبهبود عملکرد برج خنک کن در نیروگاههای حرارتی


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: صنایع و توسعه روستایی


با بهبود عملکرد برجهای خنک کن در مواجه با وزش بادهای منطقه ای در فصل تابستان علاوه بر بازدهی اقتصادی ناشی از افزایش انرژی تولیدشده در طول یک دوره معین، به دلیل همزمانی با پیک مصرف برق در این فصل سال می تواند از خاموشیهای احتمالی نیز جلوگیری کند.


به گزارش ایانا از پایگاه خبری وزارت نیرو، از آنجایی که کشور ایران در منطقه گرمسیر قرار گرفته است به دلیل به کارگیری وسایل خنک کننده در فصول گرم سال، مصرف برق بطور اجتناب ناپذیری افزایش می یابد.

این در حالی است که وزش بادهای نامنظم و شدید در مناطق کویری در فصول گرم سال رایج بوده و این باعث می شود تا برجهای خنک کن نیروگاهها در این مناطق، ظرفیت خنک کاری از پیش طراحی شده خود را از دست داده و به دنبال آن بازده نیروگاه مربوطه به طور چشمگیری کاهش یابد.

همچنین وزش بادهای جانبی موجب ایجاد خفگی در دهانه برج خنک کن و کاهش مکش هوا در ورودی دلتاها می شود، در نهایت دبی جرمی هوای گرم خروجی کاهش یافته و توان خنک کاری آن افت می کند.

بنا بر این گزارش، با بهبود عملکرد برجهای خنک کن در مواجه با وزش بادهای منطقه ای در فصل تابستان علاوه بر بازدهی اقتصادی ناشی از افزایش انرژی تولیدشده در طول یک دوره معین، به دلیل همزمانی با پیک مصرف برق در این فصل سال می تواند از خاموشیهای احتمالی نیز جلوگیری کند.

گفتنی است، در این طرح با استفاده از گردآوری اطلاعات جامع درخصوص عملکرد خنک کن با مکش طبیعی، میزان اثرات منفی وزش باد بر عملکرد برج خنک کن بخصوص در ماههای گرم سال تعیین می شود و سپس به کمک دینامیک سیالات محاسباتی و برگیری از شیوه های پردازش موازی برج خنک کن با مکش طبیعی، مدل سازی و در نهایت شبیه سازی عددی شده و صحت نتایج عددی بدست آمده در شرایط نامی مشخصی با اطلاعات به دست آمده از نیروگاههای کشور مقایسه می شود، سپس وزش باد منطقه ای مدل سازی شده و پدیده خفگی برج به طور کامل مطالعه و بررسی می شود.

شایان ذکر است، به منظور کاهش اثرات نامطلوب در بازده برج، طرحهایی برای مقابله با آن پیشنهاد و مورد بررسی عددی قرار می گیرد و برای آنکه بتوان از میان طرحهای تایید شده از نقطه نظر تحلیل عددی بر طرح قابل اجرا دست یافت، لازم است تا طرحهای برگزیده، تحت آزمون قرار گیرند.

بنابراین نمونه های آزمایشگاهی که قبلا شبیه سازی شده اند، ابتدا ساخته و سپس در تونل باد مطابق استانداردهای موجود مورد آزمایش قرار می گیرند و پس از بررسی نتایج آزمونها طرح عملیاتی اولویت بندی می شود./

نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :


زیارت عاشورا
وضعیت یاهو مذهبی
پیج رنک گوگل ساعت فلش مذهبی اوقات شرعی

بسيجي يعني علي
Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net

Powered by aeka.persianblog.ir

بانک صوت و فیلم مذهبی
PageRank
بسيجي يعني علي
مجله دانش سبز
PageRank RSS Feed Readers outils webmaster
دریافت کد
>>فرم اشتراک<<
{PAGETITLE}
pagerank search engine optimization Submit ExpressSearch Engine Marketing Services تماس با ما