کشاورزی لرستان - اولین مجله علمی کشاورزی دانش سبز (دانشجویان لرستانی)
در سال1387 سال نوآوری و شکوفایی ایران اسلامی شروع کار و تلاش می کنیم آخرین اخبار و مقالات علمی کشاورزی و لینک سایتهای برتر کشاورزی را در وب قرار دهیم ...
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سجاد - شنبه ٢۸ فروردین ۱۳۸٩

پیام رهبر معظم انقلاب به نخستین کنفرانس بین‌المللی «خلع سلاح و عدم اشاعه»

نخستین کنفرانس بین‌المللی «خلع سلاح و عدم اشاعه» امروز، شنبه با پیام حضرت آیت‌الله خامنه‌ای و با حضور بیش از 14 وزیر خارجه، 10 معاون وزیر و هشت نماینده از سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در تهران آغاز شد.

 

به گزارش گروه سیاسی «شبکه خبر دانشجو» به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، متن پیام رهبر انقلاب اسلامی که توسط دکتر علی‌اکبر ولایتی در افتتاحیه این کنفرانس قرائت شد، به این شرح است:

بسم ‌الله الرحمن الرحیم

به شما میهمانان محترم که در اینجا گرد آمده‌اید خوشامد می‌گویم. مایه خرسندی است که جمهوری اسلامی ایران امروز میزبان اجلاس بین‌المللی خلع سلاح است، به امید آنکه از فرصت فراهم آمده استفاده کرده، نتایج ماندگار و ارزشمندی را که از گفت و گو و مشورت با یکدیگر به دست می‌آورید، تقدیم جامعه‌ بشری کنید.

اتم‌شناسی و علوم هسته‌ای یکی از بزرگترین دستاوردهای بشری است که می‌تواند و باید در خدمت رفاه ملت‌های جهان و رشد و توسعه‌ همه جوامع انسانی باشد.

گستره‌ی کاربرد علوم هسته‌ای طیف وسیعی از نیازهای پزشکی، انرژی و صنعتی را پوشش می‌دهد که هر یک از اهمیت شایسته‌ای برخوردار است. به این دلیل می‌توان گفت که فناوری هسته‌ای جایگاه برجسته‌ای را در حیات اقتصادی به خود اختصاص داده است و با گذر زمان و افزایش نیازهای صنعتی، پزشکی و انرژی به طور فزاینده‌ای اهمیت آن بیشتر خواهد شد و به همین میزان، تلاش برای دستیابی به انرژی هسته‌ای و بهره‌گیری از آن نیز افزایش می‌یابد.

ملّت‌های خاورمیانه که مانند دیگر ملّت‌های جهان تشنه‌ صلح و امنیّت و پیشرفت‌ هستند، حق دارند که با بهره‌گیری از این فناوری، جایگاه اقتصادی و موقعیّت برتر نسل‌های آتی خود را تضمین کنند. شاید یکی از اهداف غبارآلود کردن فضا در مورد برنامه‌های صلح‌آمیز هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران این است که مانع از توجه جدی ملت‌های منطقه به این حق طبیعی و ارزشمند خود شوند.

طَرفه آن که، تنها مجرم اتمی جهان اینک به دروغ خود را مدعی مبارزه با گسترش سلاح اتمی معرفی می‌کند، در حالی که یقیناً هیچ اقدام جدی در این مسیر صورت نداده است و هرگز صورت نخواهد داد. اگر ادعای مبارزه با گسترش سلاح هسته‌ای آمریکا دروغ نبود، آیا رژیم صهیونیستی می‌توانست ضمن خودداری از پذیرش مقررات بین‌المللی در این زمینه، بویژه «ان.پی.تی»، سرزمین اشغال شده‌ فلسطین را به زرادخانه‌ای مبدل سازد که انبوهی از سلاح‌های هسته‌ای در آن ذخیره شده است؟

نام اتم به همان میزان که بیانگر پیشرفت دانش بشری است، متأسفانه یادآور زشت‌ترین واقعه تاریخ و بزرگ‌ترین نسل‌کشی و سوء ستفاده از دستاورد علمی انسان نیز است؛ هر چند که کشورهای متعددی اقدام به تولید و انباشت سلاح هسته‌ای کرده‌اند که فی‌نفسه می‌تواند مقدمه‌ ارتکاب جرم تلقی شده و صلح جهانی را شدیداً در معرض تهدید قرار دهد، اما فقط یک دولت مرتکب جرم اتمی شده است. تنها دولت ایالات متحده آمریکاست که ملت مظلوم ژاپن در هیروشیما و ناکازاکی را در جنگی نابرابر و غیر انسانی مورد هجوم اتمی قرار داد.

از زمانی که انفجار نخستین جنگ‌افزارهای هسته‌ای توسط دولت ایالات متحده در هیروشیما و ناکازاکی فاجعه‌ای انسانی با ابعاد بی‌سابقه در تاریخ آفرید و امنیت بشری را با تهدیدی عظیم مواجه ساخت،‌ ضرورت نابودی کامل این سلاح‌ها مورد اجماع قاطع جامعه جهانی قرار داشته است.

استفاده از سلاح‌ هسته‌ای نه تنها به کشتار و تخریب گسترده منجر شد،‌ بلکه میان آحاد ملت، نظامی و غیر نظامی، کوچک و بزرگ، زن و مرد و کهنسال و خردسال تمایزی قائل نشد و آثار ضد بشری آن مرزهای سیاسی و جغرافیایی را درنوردید و حتی به نسل‌های بعدی نیز خسارت‌های جبران‌ناپذیر وارد کرد و لذا هرگونه استفاده و حتی تهدید به استفاده از این سلاح، نقض جدی مسلم‌ترین قواعد بشردوستانه و مصداق بارز جنایت جنگی قلمداد می‌ شود.

به لحاظ نظامی و امنیتی نیز به دنبال دستیابی چند قدرت به این سلاح ضد بشری، تردیدی باقی نماند که پیروزی در جنگ هسته‌ای ناممکن و درگیری در چنین جنگی غیر عقلانی و ضد انسانی است، ولی با وجود این بدیهیات اخلاقی، عقلانی، انسانی و حتی نظامی، خواست مؤکد و مکرر جامعه‌ جهانی برای نابودی این سلاح‌ها توسط گروه انگشت‌شماری از دولت‌ها، که امنیت خیالی خود را بر ناامنی همگانی بنا کرده‌اند، نادیده گرفته شده است.

اصرار این دولت‌ها بر نگهداری، افزایش و گسترش توان تخریبی این سلاح‌ها، که هیچ کاربردی جز ارعاب و ترور دسته‌جمعی و ایجاد امنیت کاذب، مبتنی بر بازدارندگی ناشی از نابودی تضمین‌شده همگانی نداشته و ندارد، استمرار کابوس هسته‌ای جهان را به دنبال داشته است.

منابع خارج از شمار اقتصادی و انسانی در رقابت غیر عقلانی هزینه شده‌اند تا هر یک از ابرقدرت‌ها توان خیالی پیدا کنند که بیش از ده هزار بار رقیبان خود و سایر ساکنان کره خاکی از جمله خودشان را نابود کنند. بی‌دلیل نیست که این راهبرد بازدارندگی مبتنی بر نابودی تضمین‌شده متقابل، یا دیوانگی نام گرفته است.

برخی از دولت‌های هسته‌ای در سال‌های اخیر از نظریه‌ بازدارندگی در مقابل سایر قدرت‌های هسته‌ای بر مبنای نابودی تضمین‌شده متقابل هم فراتر رفته‌اند تا جایی که در راهبرد هسته‌ای این دولت‌ها، بر حفظ انتخاب هسته‌ای در برابر تهدیدات متعارف از سوی ناقضان معاهده عدم اشاعه تأکید شده است، در حالی که بزرگترین ناقضان معاهده عدم اشاعه، قدرت‌هایی هستند که علاوه بر نقض تعهد خود در ماده 6 معاهده برای خلع سلاح هسته‌ای، حتی در اشاعه عمودی و افقی این سلاح‌ها گوی سبقت را از دیگران ربوده و از جمله با کمک به تسلیح رژیم صهیونیستی به سلاح‌های هسته‌ای و حمایت از سیاست‌های آن رژیم، در اشاعه‌ واقعی این سلاح‌ها نقش مستقیم و مغایر تعهدات خود بر مبنای ماده 1 معاهده ایفا کرده و منطقه‌ خاورمیانه و جهان را با تهدیدی جدی روبرو کرده‌اند و در رأس این دولت‌ها، رژیم زورگو و متجاوز ایالات متحده آمریکاست.

جا دارد که کنفرانس بین‌المللی خلع سلاح، ضمن بررسی خطرهای تولید و انباشت سلاح هسته‌ای در جهان، بطور واقع‌بینانه راهکارهایی را برای مقابله با این تهدید علیه بشریت ارائه کند تا بتوان گامی جدی در مسیر پاسداری از صلح و ثبات به پیش نهاد.

به اعتقاد ما افزون بر سلاح هسته‌ای، دیگر انواع سلاح‌های کشتار جمعی نظیر سلاح شیمیایی و سلاح میکروبی نیز تهدیدی جدی علیه بشریت تلقی می‌شوند. ملت ایران که خود قربانی کاربرد سلاح شیمیایی است، بیش از دیگر ملت‌ها خطر تولید و انباشت این گونه سلاح‌ها را حس می‌کند و آماده است همه‌ امکانات خود را در مسیر مقابله با آن قرار دهد.

ما کاربرد این سلاح‌ها را حرام، و تلاش برای مصونیت بخشیدن ابنای بشر از این بلای بزرگ را وظیفه‌ همگان می‌دانیم.

سیدعلی خامنه‌ای
27/فروردین/1389
1/جمادی‌الاول/
1431

/انتهای پیام/

--------------------------------------------------------------------------------------------

اولین بازتاب‌های نشست هسته‌ای تهران؛

فتوای رهبری در خصوص تحریم تسلیحات هسته ای در صدر اخبار رسانه‌های جهان قرار گرفت

رسانه‌های جهان در بازتاب نشست خلع سلاح هسته‌ای در تهران، فتوای مقام معظم رهبری مبنی بر حرام بودن استفاده از بمب‌های اتمی را در صدر اخبار خود قرار دادند.

 

به گزارش گروه بین الملل «شبکه خبر دانشجو»، خبرگزاری فرانسه در گزارشی از نشست بین المللی خلع سلاح هسته ای در تهران، دو موضوع حرام اعلام شدن استفاده از بمب های هسته ای توسط حضرت آیت الله خامنه ای، مقام معظم رهبری و همچنین تاکید محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ایران بر ایجاد یک نهاد مستقل بین المللی برای خلع سلاح را در صدر اخبار خود قرار داد.

خبرگزاری آلمان نیز با اشاره به حضور جمع کثیری از مقامات ارشد بیش از 70 کشور جهان در نشست اتمی تهران، شعار «انرژی صلح آمیز هسته ای برای همه و بمب هسته ای برای هیچ کس» را در کنار فتوای مقام معظم رهبری به عنوان شعار این نشست در صدر اخبار خود قرار داد.

این خبرگزاری، تاکید نشست بین المللی هسته ای تهران را روی خلع سلاح جهانی دانست و در ارزیابی آن، اثبات صلح آمیز بودن نیات هسته ای جمهوری اسلامی به مردم جهان را هدف نهایی برگزاری این نشست دانست.

این خبرگزاری غربی، افشای ماهیت تهدیدآمیز بمب های هسته ای رژیم صهیونیستی را از دیگر اهداف نشست بین المللی خلع سلاح اتمی در تهران تحلیل کرد.

 

نویسنده: سجاد - شنبه ٢۸ فروردین ۱۳۸٩

*همایش کشاورزی در افق 1404*

*مجری همایش:* بسیج دانشجویی دانشکده
کشاورزی دانشگاه شاهد

*زمان برگزاری همایش :* 28 اردیبهشت 1389

*مکان برگزاری همایش:* تهران، ابتدای
آزادراه تهران- قم، روبروی حرم مطهر امام
خمینی (ره)، دانشگاه شاهد.

*محـور هـای همایش:*

 بررسی جایگاه کشاورزی در سند چشم انداز
بیست ساله نظام مقدس جمهـوری اسلامی
ایران
بررسـی تاثیرهدفمنـدکردن یــارانه هـا در
ارتقـاء بخش کشـاورزی
بررسـی ظرفیت ها، چـالش ها، راهبـردها و
رویکـرد های بخش کشـاورزی
بـررسـی نقـش تحقیقــات در تـوسعــه
کشـاورزی نـوین
بررسی فضـای کسب و کـار در بخش کشـاورزی و
اشتغـال فـارغ التحصیـلان
بررسـی چگـونگی دریافـت تسهیــلات و
بازپـرداخت آن
بررسـی علل مـوفقـیت بـرخـی کـارآفرینـان
بـرتـر در عـرصه کشـاورزی

*مهمـانان و سخنرانان:*

 ( دکتـر خلقـانی (معاونت برنامه ریزی و
اقتصادی وزات جهاد کشاورزی)
رئیس و معاونین موسسه پژوهش های برنامه
ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی
رئیس و معـاونین سازمان نظـام مهنـدسی
کشـاورزی و منـابع طبیعی
رئیس و معـاونین سازمـان تحقیقات، آمـوزش
و تـرویج کشـاورزی
رؤسای پژوهشکـده بیوتکنولوژی و موسسات
تحقیقات گیـاه پزشـکی ، اصـلاح و تهیـه
نهـال و بذر وخاک و آب و تعدادی از
کارآفرینـان برتر در بخش کشـاورزی

برای کسب اطلاعات بیشتر به پایگاه
اینترنتی زیر مراجعه فرمایید

*www.shahed.ac.ir* <http://www.shahed.ac.ir/>* *

*www.shbasij.com* <http://www.shbasij.com/>* *

*روابط عمومی همایش:**           ** *51214011-021

آدرس پوستر همایش:
http://shahed.ac.ir/new/shahed/picfile/880347/baner1.jpg
[image: http://shahed.ac.ir/new/shahed/picfile/880347/baner1.jpg]


از شما دوست عزیز دعوت می شود که در این
همایش شرکت کرده وبا حضور خود بر غنای
علمی وفرهنگی ان بیفزایید.

همچنین از شما خواستاریم در صورت امکان
مطالب فوق به همراه پوستر یالوگو را در
وبلاگ خود قرار دهید تا به واسطه

کمک شما تمام دوستانی که فصد شرکت در این
همایش را دارند بتوانند حضور به هم
رسانند.

پیشاپیش از همکاری وحمایت شما کمال تشکر
را داریم

همایش کشاورزی در افق 1404

نویسنده: سجاد - جمعه ٢٧ فروردین ۱۳۸٩

با استعانت از پروردگار متعال،  یازدهمین کنگره علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران  با شعار تولید پایدار زراعی و امنیت غذایی توسط انجمن علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران و دانشگاه شهید بهشتی در تاریخ 2 تا 4 مرداد ماه سال 1389 در محل دانشگاه شهیدبهشتی تهران، با اهداف و زمینه های تخصصی زیر برگزار می شود.

اهداف:

 • تعامل و هم اندیشی برای تبادل اطلاعات علمی بین پژوهشگران رشته های مختلف علوم زراعت و اصلاح نباتات.
 • ارائه دستاوردهای علمی و فنی توسط پژوهشگران  عرصه های مرتبط با علوم زراعت و اصلاح نباتات.
 • انعکاس نتایج پژوهش های انجام شده به بخش های اجرایی و بهره برداران کشاورزی، برای رفع موانع و مشکلات تولید پایدار محصولات زراعی.
 • بحث و تبادل نظر پیرامون سیاست‌های کلان بخش کشاورزی و ارائه  پیشنهادات سازنده ضاحبنظران به سیاستگزارن و مجریان بخش کشاورزی.

زمینه های تخصصی:

به نژادی

 • ژنتیک و تنوع زیستی
 • به نژادی گیاهان زراعی
 • زیست فناوری کشاورزی

 

به زراعی

 • تولیدات گیاهان زراعی
 • فیزیولوژی گیاهان زراعی
 • اکولوژی گیاهان زراعی
 • فناوری بذر
 • مدیریت علف‌های هرز
 • گیاهان جدید و فراموش شده

 

دبیرخانه کنگره از کلیه صاحبنظران، اساتید، پژوهشگران،کارشناسان، دانشجویان و تولیدکنندگان جهت شرکت در این کنگره و ارائه مقاله در زمینه های تخصصی فوق دعوت به عمل می آورد.علاقه مندان به شرکت در کنگره وارائه مقاله می توانند به نشانی اینترنتی دبیرخانه یازدهمین کنگره علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران http://congress.agrobreed.org مراجعه نمایند.

نویسنده: سجاد - جمعه ٢٧ فروردین ۱۳۸٩

آدرس سایت همایش : http://cbiau.ir

برگزاری همایش ملی " دستاوردهای نوین در تولید گیاهان با منشا ء روغنی " را در روزهای 5و6 خردادماه 89 دردانشگاه آزاد اسلامی واحد بجنورد 

 

محورهای همایش

دستاوردهای نوین در تولید گیاهان با منشاء روغنی

Imageالف- به زراعی

اکولوژی تولید و فیزیولوژی عملکرد دانه های روغنی در بهره گیری از شرایط محیطی

تغذیه بهینه گیاهی در تولید دانه های روغنی

مباحث نوین در زراعت و تولید گیاهان روغنی

مدیریت آب و نهاده های کشاورزی در تولید گیاهان روغنی

نقش گیاهان روغنی در طراحی الگوی کشت منطقه ای و کشوری

جایگاه تولید و بهره وری از گیاهان روغنی در تناوب زراعی و اصلاح شرایط خاک

مکانیزاسیون و ماشینهای کشاورزی در تولید دانه های روغنی

کنترل علفهای هرز در زراعت و تولید گیاهان روغنی

بررسی‌های به‌زراعی به منظور تعیین شرایط زراعی مناسب برای بهره‌گیری از حداکثر پتانسیل تولیدی گیاهان دانه‌روغی

ب-به نژادی

نقش ژنتیک و اصلاح نباتات در تولید بذور گیاهان روغنی

نقش اصلاح نباتات در افزایش کیفی و کمی گیاهان روغنی

بیوتکنولوژی و افزایش تولید دانه های روغنی

شناسائی سیتوژنتیکی و بیوتکنولوژیکی ژرم‌پلاسم گیاهان دانه‌روغنی کشور

ج-گیاهپزشکی

بیماریهای مهم گیاهان روغنی و مبارزه با آن

آفات مهم گیاهان روغنی و مبارزه با آن

جایگاه دانش بومی در کنترل آفات ، بیماریها و علفهای هرز گیاهان روغنی

مدیریت تلفیقی و جایگاه آن در زراعت گیاهان روغنی

د-مدیریت و تعاون

نظام ترویج تعاون و مدیریت پایدار در تولید گیاهان روغنی

تسهیلگری، توانمندسازی و ظرفیت‌سازی تعاونیها در تولید گیاهان روغنی

نقش و کارکرد بخش غیردولتی در توسعه، تولید و فراوری گیاهان روغنی

تئوری‌ها، دیدگاه‌ها و تجربیات جهانی وملی در برنامه ریزی و ارزشیابی پروژه‌های مدیریتی و تعاونی در توسعه، تولید و فراوری گیاهان روغنی

 

 

هزینه های ثبت نام

 

حق ثبت نام بموقع (تا 5/2/89)
اعضای هیات علمی دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی و کارشناسان: 600000 ریال
دانشجویان تحصیلات تکمیلی با معرفی نامه: 300000 ریال
- شرکت کننده بدون مقاله800000 ریال 

حق ثبت نام با تاخیر (از 5/2/89 تا 25/2/89)

اعضای هیات علمی دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی و کارشناسان800000ریال
دانشجویان تحصیلات تکمیلی با معرفی نامه: 500000 ریال
شرکت کننده بدون مقاله: 1000000 ریال

حساب بانکی همایش جهت ثبت نام و واریز وجه ، می توانند وجه ثبت نام در همایش را به 5555 بانک ملی شعبه دانشگاه آزاد اسلامی واحد بجنورد (کد8699) واریز و رسید آن را از طریق سایت ارسال فرمایند بدیهی است بدون فیش واریزی و ثبت نام امکان ارائه گواهی شرکت یا چاپ مقاله وجود نخواهد داشت .

 

 

 

آخرین مهلت ارسال مقاله

اعلام نتایج داوری مقالات

ثبت نام در همایش

ثبت نام با تاخیر


89/02/01

89/02/20

89/02/05

89/02/25

 

نویسنده: سجاد - جمعه ٢٧ فروردین ۱۳۸٩

تحقیقات مرتع و بیابان ایران تابستان 1387; 15(2 (پیاپی 31)):256-268.
 
مقایسه عملکرد علوفه کشت مخلوط و تک کشتی یونجه و آگروپایرون
 
قادری غلام رضا*,گزانچیان علی,یوسفی محمود
 
* مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی
 
 

کشت مخلوط میتواند بعنوان یکی از راههای افزایش عملکرد و پایداری تولید در واحد

سطح مطرح باشد. امروزه کشت مخلوط گراس با لگوم بخاطر بالا رفتن ارزش غذایی

علوفه مخلوط به لحاظ تامین انرژی از گراس و پروتئین از گونه لگوم بیشتر مرسوم است.

بمنظور تعیین قابلیت تولید علوفه کشت مخلوط دو گیاه چند ساله یونجه

 (Medicago sativa v.codyو آگروپایرون (Agropyron desertorumدر شرایط دیم

شمال خراسان، آزمایشی با دو میزان بذر یونجه و آگروپایرون بصورت خالص و

مخلوط اجرا گردید. تیمارها شامل کشت خالص دو گونه و سه نسبت مخلوط

33، 50 و 66 درصد از هر گونه بود که در دو روش درهم و ردیفی کشت گردید.

در روش کشت مخلوط ردیفی، فاروهایی به فاصله 40 سانتیمتر ایجاد شده

و گونه ها در ردیفهای متناوب کشت شدند. در روش درهم، زمین پس از تسطیح

دست نخورده باقیمانده و بذرها بصورت دست پاش کشت گردید. آزمایش بصورت

اسپلیت پلات در چهار تکرار در قالب بلوک کامل تصادفی اجرا گردید. این طرح طی

سالهای 79- 1374 در ایستگاه تحقیقات منابع طبیعی شمال خراسان با متوسط

بارندگی سالانه 270 میلیمتر اجرا شد. برداشت گونه ها در فصل بهار در مرحله

گلدهی یونجه و خوشه دهی آگروپایرون صورت گرفت. علوفه بدست آمده بصورت تازه

و خشک توزین شده و وزن خشک دو گونه به تفکیک و در مجموع هر سال

اندازه گیری شد. عملکرد علوفه خشک مجموع دو گونه در تیمارهای خالص و مخلوط

و همچنین سهم هر گونه در مخلوط، مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

نتایج تجزیه آماری شش ساله اجرای طرح نشان داد که عملکرد گونه ها

ارتباط مستقیم با بارندگی سالانه داشته و در بین تیمارها، مخلوط 66 درصد یونجه

و 33 درصد آگروپایرون بیشترین عملکرد را داشت. متوسط عملکرد علوفه خشک

یونجه خالص 1.8 تن در هکتار و آگروپایرون خالص 1.2 تن بود. به لحاظ عملکرد علوفه،

در تیمارهای مخلوط، گونه غالب یونجه و گونه مغلوب آگروپایرون بود، بهمین دلیل

سهم آگروپایرون در مخلوط بتدریج کاهش یافت. بطور کلی، نتایج این تحقیق نشان

می دهد که بهترین ترکیب گونه ای مخلوط، نسبتی حدود دو سوم یونجه و یک

سوم آگروپایرون قابل توصیه بوده که این نسبت می تواند در احیا اراضی دیم کم

بازده استان خراسان شمالی مورد استفاده قرار گیرد.

 
کلید واژه: کشت مخلوط، یونجه، آگروپایرون، تولید علوفه
 
 

نویسنده: سجاد - جمعه ٢٧ فروردین ۱۳۸٩

پژوهش و سازندگی پاییز 1383; 17(3 (پی آیند64) در زراعت و باغبانی):39-45.
 
بررسی کشت مخلوط ذرت و آفتابگردان
 
توحیدی نژاد عنایت اله,مظاهری داریوش,کوچکی عوض,قلاوند امیر
 
 
 

به منظور بررسی کشت مخلوط ذرت و آفتابگردان در منطقه جیرفت، آزمایشی

در سال 1376 در مزرعه تحقیقاتی مرکز تحقیقات شهرستان جیرفت،

در قالب طرح بلوک های کامل تصادفی با 5 تیمار و 3 تکرار انجام گرفت که تیمارهای

مورد آزمایش عبارت بودند از :1M (تک کشتی ذرت)، 2M (75 درصد ذرت + 25 درصد

آفتابگردان)، 3M (50 درصد ذرت + 50 درصد آفتابگردان) ، 4M 

(25 درصد ذرت + 75 درصد آفتابگردان) و 5M(تک کشتی آفتابگردان).

گیاهان مذکور با استفاده از روش جایگزینی کاشته شدند. با محاسبه LER

 (نسبت برابری زمین) ملاحظه گردید که کشت مخلوط این دو گیاه با

ترکیب 2M (75 درصد ذرت + 25 درصد آفتابگردان) بیشترین عملکرد علوفه تر،

علوفه خشک، عملکرد دانه و میزان کل پروتئین را در منطقه بر داشت. همچنین

برای استفاده بهینه از رطوبت خاک ترکیب 2M نسبت به سایر ترکیب ها برتری

نشان داد. بنابراین شاید در مجموع برای منطقه این نوع کشت (2M) جهت

دستیابی به عملکرد بالا قابل توصیه باشد.

 
کلید واژه: 
 
 

نویسنده: سجاد - جمعه ٢٧ فروردین ۱۳۸٩

پژوهشهای زراعی ایران 1388; 7(1):271-281.
 

بررسی مزیت کشت مخلوط زنیان و شنبلیله در سطوح مختلف کود دامی

و آرایش کاشت

 
میرهاشمی سیده ملیحه,کوچکی علیرضا,پارسا مهدی,نصیری محلاتی مهدی
 
 
 

به منظور بررسی و مقایسه ترکیب های مختلف کشت مخلوط زنیان و شنبلیله

تحت تاثیر سطوح مختلف کود دامی، آزمایشی در سال زراعی 1384 در منطقه مشهد

به اجرا در آمد. آزمایش به صورت کرتهای خرد شده در قالب بلوکهای کامل تصادفی با

سه تکرار انجام شد. فاکتورهای مورد مطالعه شامل چهار سطح کود دامی

(15، 20، 25 و 30 تن در هکتار) به عنوان فاکتور اصلی و آرایشهای مختلف

کشت مخلوط دو گیاه زنیان و شنبلیله در پنج سطح (A: کشت خالص زنیان،

 Bکشت خالص شنبلیله،کشت مخلوط تک ردیفی D: کشت مخلوط

دو ردیفی و E:کشت مخلوط سه ردیفی زنیان و شنبلیله) به عنوان فاکتور فرعی

در نظر گرفته شدند. نتایج نشان داد که ترکیبهای مختلف کشت بر ارتفاع بوته،

انشعاب اولیه، تعداد غلاف در بوته، تعداد چتر در بوته، تعداد چترک در چتر،

تعداد دانه در چترک و وزن هزار دانه تاثیر معنی داری نداشت، ولی انشعاب ثانویه،

عملکرد دانه، عملکرد بیولوژیک، در زنیان و شنبلیله و وزن خشک تک بوته و شاخص

برداشت در زنیان تحت تاثیر آرایش کاشت قرار گرفت. در بین تیمارهای کشت مخلوط،

مخلوط تک ردیفی در مقایسه با مخلوط های دو ردیفی و سه ردیفی از نظر

عملکرد دانه و عملکرد بیولوژیک برتر بود. بیشترین تعداد انشعاب ثانویه در زنیان

و شنبلیله به ترتیب در کشت مخلوط تک ردیفی و کشت خالص بدست آمد.

شاخص برداشت و وزن خشک تک بوته زنیان در کلیه تیمارهای کشت مخلوط

بیشتر از کشت خالص بود. تاثیر کود دامی تنها بر تعداد دانه در غلاف شنبلیله

و تعداد چترک در چتر، درصد و عملکرد اسانس زنیان معنی دار بود. بیشترین تعداد

دانه در غلاف و تعداد چترک در چتر به ترتیب در سطوح 30 و 15 تن کود در هکتار

حاصل شد. درصد و عملکرد اسانس در سطوح بالای کود (25 و 30 تن در هکتار)

در کشت مخلوط در مقایسه با کشت خالص بیشتر بود. ارزیابی نسبت برابری

زمین نشان داد که بیشترین نسبت برابری زمین (47/1) مربوط به تیمار کشت

مخلوط تک ردیفی و کمترین آن (28/1) مربوط به تیمار کشت مخلوط دو ردیفی بود.

 
کلید واژه: زنیان، شنبلیله، کشت مخلوط ردیفی، آرایش کاشت، کود دامی
 
 

نویسنده: سجاد - جمعه ٢٧ فروردین ۱۳۸٩

پژوهشهای زراعی ایران 1387; 6(1):67-78.
 

بررسی ترکیب های مختلف کشت مخلوط زیره سبز (Cuminum cyminum)

و عدس (Lens culinaris) در سیستم های کشاورزی کم نهاده

 
جهانی مریم,کوچکی علیرضا,نصیری محلاتی مهدی
 
 
 

به منظور بررسی مقایسه ترکیبهای مختلف کشت مخلوط زیره سبز و عدس، آزمایشی

در سال زراعی 1384 در مزرعه تحقیقاتی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد

در قالب طرح بلوک های کامل تصادفی با 4 تکرار و 5 تیمار  شامل آرایش های مختلف

کاشت مخلوط دو گیاه عدس و زیره اجرا شد. تیمارهای این آزمایش عبارت بودند از A:

کشت مخلوط ردیفی زیره و عدس، B: کشت نواری زیره و عدس (3 ردیف زیره و 3 ردیف

عدس)، C: کشت نواری زیره و عدس (4 ردیف زیره و 4 ردیف عدس)،: کشت خالص

 زیره (6 ردیف)، E: کشت خالص عدس (6 ردیف). بدین ترتیب تیمارها در دامنه ای از

کشت مخلوط ردیفی شروع و به کشت نواری ختم شد. بررسی عملکرد و اجزای

عملکرد در گیاه زیره سبز نشان داد که وزن خشک اندام های رویشی، عملکرد دانه،

عملکرد بیولوژیک، وزن هزار دانه و تعداد بذر در هر چتر بطور معنی داری تحت تاثیر

ترکیبهای مختلف کاشت قرار گرفت و با تغییر الگوی کاشت از کشت مخلوط ردیفی به

سمت کشت خالص مقادیر آنها کاهش یافت. وزن خشک اندام های رویشی،

عملکرد دانه، عملکرد بیولوژیک و شاخص برداشت در عدس نیز تحت تاثیر

الگوهای کشت قرار گرفت، به طوریکه بیشترین مقادیر در تیمار کشت خالص عدس

بدست آمد. ارزیابی نسبت برابری زمین (LER)  نشان داد که بیشترین 

(1.86) LER مربوط به تیمار A (کشت مخلوط ردیفی) و کمترین (1.26) LER مربوط

به تیمار C (کشت مخلوط نواری) بود. به تدریج و با تغییر الگوی کشت مخلوط

ردیفی به سمت کشت مخلوط نواری، LER کاهش پیدا کرد.

 
کلید واژه: کشت مخلوط نواری، کشت مخلوط ردیفی، نسبت برابری زمین
 
 
 

نویسنده: سجاد - جمعه ٢٧ فروردین ۱۳۸٩

مجله علوم زراعی ایران بهار 1385; 8(1 (پیاپی 29)):1-13.
 

ارزیابی کشت مخلوط سویا (Glycine max) و سورگوم (Sorghum bicolor)

با استفاده از مدل عکس عملکرد

 

راعی یعقوب*,قاسمی گلعذانی کاظم,جوان شیر عزیز,آلیاری هوشنگ,

محمدی سیدابوالقاسم

 
* دانشگاه محقق اردبیلی، اردبیل
 
 

این بررسی به منظور برآورد کمی ضرایب تداخل برون گونه ای و درون گونه ای و نیز

ارزیابی اثرات تراکم سورگوم بر روی عملکرد سویا انجام گرفت. ارتباط بین عملکرد

تک بوته سویا با تراکم سورگوم در تراکم های مختلف سویا و نیز ارتباط آن با تراکم

سویا در تراکم های مختلف سورگوم از طریق معادلات عکس عملکرد به خوبی توصیف

گردید. عملکرد سویا در واحد سطح با افزایش تراکم سورگوم کاهش یافت، به طوریکه

بالاترین افت عملکرد (%57) به ترتیب به تراکم های 50 و 12 بوته در مترمربع سویا و

سورگوم مربوط بود. تراکم های مطلوب سویا بر اساس حداکثر عملکرد آن در واحد

سطح در تراکم های صفر، 4، 8 و 12 بوته در مترمربع سورگوم، برابر 50، 34، 32 و 36

 بوته در مترمربع به دست آمد. اثرات توام تراکم های سورگوم و سویا بر روی عملکرد

تک بوته سویا و بیوماس تک بوته سورگوم نشان داد که سورگوم رقیب قوی تری

نسبت به سویا است، بدین ترتیب که یک بوته سورگوم بر اساس عملکرد سویا

معادل 2.5 بوته سویا محاسبه شد. در مقابل، یک بوته سویا بر اساس بیوماس

سورگوم معادل با 0.18 بوته سورگوم بود. بنابراین، می توان نتیجه گرفت که  میزان

عملکرد بیولوژیک سورگوم بیشتر تحت تاثیر رقابت درون گونه ای و عملکرد سویا،

تحت تاثیر رقابت برون گونه ای قرار دارد.

 
کلید واژه: سورگوم، سویا، رقابت، مدل عکس عملکرد، عملکرد دانه، عملکرد بیولوژیک
 
 

نویسنده: سجاد - جمعه ٢٧ فروردین ۱۳۸٩

تحقیقات مرتع و بیابان ایران بهار 1388; 16(1 (پیاپی 34)):23-33.
 

ارزیابی محصول علوفه و سازگاری هفت جمعیت شبدر قرمز

(.Trifolium pratense L) بصورت کشت خالص و مخلوط با فستوکا بلند

(.Festuca arundinacea Schreb) در مراتع البرز شمالی

 
پورمرادی صادق,جعفری علی اشرف*
 
* موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور
 
 

به منظور بررسی عملکرد علوفه خشک و سودمندی کشت مخلوط شبدر و

فستوکای بلند در مقایسه با کشت خالص آنها، 7 اکوتیپ شبدر قرمز و یک اکوتیپ

فستوکای بلند بصورت تک کشتی و کشت مخلوط با نسبت 50 درصد شبدر و 50

درصد فستوکا در قالب طرح بلوک های کامل تصادفی با 3 تکرار در مراتع ییلاقی

استان مازندران در سالهای 84-1382 مورد ارزیابی قرار گرفتند. داده های مربوط

به هر سال مورد تجزیه ساده و داده های 2 سال در قالب طرح اسپلیت پلات در

زمان تجزیه شدند و میانگین تیمارها توسط آزمون دانکن دسته بندی شدند و برای

سودمندی کشت مخلوط از نسبت برابری زمین استفاده شد. نتایج بدست آمده

در سال اول نشان داد که تفاوت بین کشت خالص و مخلوط معنی دار بود. میانگین

عملکرد علوفه خشک در کشت های خالص شبدر، فستوکا و کشت مخلوط به ترتیب

5199، 2078 و 2981 کیلوگرم در هکتار بود. در سال دوم تفاوت معنی داری بین

تیمارها مشاهده نشد و میانگین عملکرد تک کشتی در شبدر قرمز، فستوکا و

کشت مخلوط آنها به ترتیب 3059، 3014 و 3024 کیلوگرم در هکتار بود که نشان

دهنده غالب بودن فستوکا در سال دوم آزمایش بود. در مقایسه بین هفت اکوتیپ

شبدر قرمز در شرایط تک کشتی، اکوتیپ های 1568، 1753، 618 و 2086 با

میانگین 4300 تا 4800 کیلوگرم در هکتار عملکرد علوفه بیشتری داشتند. در

بین آنها اکوتیپ 1753 با منشا ارومیه به دلیل شکل رویشی خوابیده، از مزیت

نسبی بهتری در رابطه با مقاومت به چرای دام برخوردار بود و جهت احداث چراگاه

در منطقه توصیه شد. برای کشت مخلوط شبدر 2086 و فستوکا، با متوسط محصول

علوفه مخلوط 4047 و 3987 کیلوگرم در هکتار و نسبت برابری زمین 1.09 و 1.18 به

ترتیب در سال اول و دوم نسبت به بقیه اکوتیپ ها سودمندی بیشتری برای کشت

مخلوط با فستوکا داشت.

 
کلید واژه: کشت مخلوط، عملکرد علوفه، شبدر قرمز، فستوکای بلند
 
 

نویسنده: سجاد - جمعه ٢٧ فروردین ۱۳۸٩

پژوهشهای زراعی ایران 1388; 7(1):175-184.
 

ارزیابی عملکرد زعفران (.Crocus sativus L) در کشت مخلوط با غلات،

حبوبات و گیاهان دارویی

 
کوچکی علیرضا,نجیب نیا سمانه,للهگانی دزکی بختیار
 
 
 

زعفران(Crocus sativus L.) ، گیاه زراعی با ارزشی است که عمدتا در ایران،

هند و یونان رشد می کند. چرخه زندگی این گیاه کوتاه بوده و بیشتر دوران رشد

و نمو گیاه منطبق بر ماههای پاییز و زمستان بوده که امکان رشد برای سایر

گیاهان زراعی وجود ندارد. بنابراین در تمام طول سال از زمین استفاده نمی کند،

لذا کشت مخلوط زعفران با سایر گیاهان زراعی ممکن است با صرفه اقتصادی

همراه باشد. به منظور ارزیابی پتانسیل کشت مخلوط زعفران با سایر گیاهان زراعی،

این آزمایش در مزرعه تحقیقاتی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد

در سال های 87-1385 به صورت طرح بلوک های کامل تصادفی با سه تکرار به

مرحله اجرا درآمد. تیمارها عبارت بودند از ترکیبات مختلف زعفران با سه گروه

از گیاهان زراعی شامل غلات: گندم بهاره و پاییزه(Triticum aestivum، 

حبوبات: عدس (Lens culinarisو نخود (Cicer arietinumو

گیاهان دارویی: اسفرزه (Plantago ovata)، خاکشیر(Discurinia sophia،

سیاه دانه (Nigella sativa)، زنیان (Carum copticumو 

زیره سبز(Cuminum cyminumکه به صورت ردیف های جایگزین کشت شدند.

تیمار کشت خالص زعفران نیز به منظور مقایسه، در نظر گرفته شد.

نتایج بدست آمده از تجزیه مرکب آزمایش نشان داد که مزیت نسبی

کشت مخلوط زعفران با سایر گیاهان زراعی از لحاظ مجموع ارزش نسبی(RVT) 

تنها در کشت مخلوط زعفران با سیاه دانه و زنیان بدست آمد. مقادیرRVT  در

کشت مخلوط زعفران با سیاه دانه و زنیان به ترتیب 85/1 و 16/2 بود.

کشت خالص زعفران با 06/1 و مخلوط آن با زنیان با 12/0 کیلوگرم در هکتار

به ترتیب بیشترین و کمترین میزان عملکرد را دارا بودند. اما بطور کلی

عملکرد زعفران در تیمارهای کشت مخلوط بجز در بین کشت مخلوط زعفران

با عدس و مخلوط آن با زنیان تفاوت معنی داری با یکدیگر نداشتند.

بین تیمارها از نظر تعداد کورم در بوته، تعداد جوانه در کورم و نیز وزن تر و خشک

کورم نیز تفاوت معنی داری وجود نداشت. با افزایش تعداد دفعات آبیاری

(آب مورد نیاز برای گیاه زراعی همراه)، از میزان عملکرد زعفران کاسته شد

(05/p<0)، اما بین RVT و تعداد دفعات آبیاری، ارتباط مثبتی وجود داشت (05/p<0).

 
کلید واژه: زعفران، کشت مخلوط، گیاه دارویی، مجموع ارزش نسبی (RVT)، آبیاری
 
 
 

نویسنده: سجاد - جمعه ٢٧ فروردین ۱۳۸٩

 

مجله علوم زراعی ایران بهار 1387; 10(1 (پیاپی 37)):31-46.
 

اثر تاریخ کاشت و کشت مخلوط ذرت (.Zea mays L) و ارزن دم روباهی

(.Setaria italica L) بر عملکرد دانه آن ها و کنترل علف های هرز

 
شایگان ماندانا,مظاهری داریوش,رحیمیان حمید,پیغمبری سیدعلی
 
 
 

به منظور بررسی اثر کشت مخلوط ذرت و ارزن دم روباهی بر عملکرد و کنترل علف های

هرز ، آزمایشی به صورت طرح کرت های خرد شده در قالب بلوک های کامل تصادفی در

4 تکرار در مزرعه تحقیقاتی دانشکده کشاورزی دانشگاه تهران، واقع در کرج، در سال

1385 اجرا گردید. در این پژوهش، ذرت (SC704) و ارزن دم روباهی (KFM4) به صورت

مخلوط افزایشی کاشته شدند. در این آزمایش، عامل اصلی شامل 4 تاریخ کاشت

مختلف ارزن دم روباهی (کاشت ارزن 20 روز پیش از ذرت، 10 روز پیش از ذرت،

همزمان با ذرت و 10 روز پس از ذرت) و عامل فرعی شامل نسبت های مختلف کاشت

(کشت های خالص دو گیاه و 3 نسبت مختلف کاشت 100% ذرت %12.5+ ارزن دم

روباهی، 100% ذرت + 25% ارزن دم روباهی و 100% ذرت+ 50% ارزن دم روباهی )

بود. در این بررسی نتایج نشان داد، کشت مخلوط ذرت و ارزن دم روباهی در کنترل

علف های هرز موفق عمل کرد و نسبت کاشت 100% ذرت + 50% ارزن دم روباهی

پایین ترین میزان بیوماس و تراکم علف هرز را دارا بود. تیمار100% ذرت + 50%

ارزن دم روباهی در تاریخ کاشت همزمان دو گیاه را می توان به عنوان برترین تیمار

معرفی کرد، زیرا بالاترین میزان نسبت برابری زمین (1.435) و بیشترین میزان عملکرد

دانه از این تیمار به دست آمد. علت این امر را می توان به استفاده بهتر از نهاده ها

در کشت مخلوط در مقایسه با تک کشتی و کنترل جمعیت و بیوماس علف های هرز

در کشت مخلوط نسبت داد. بنابراین کشت مخلوط 100%ذرت +50% ارزن دم روباهی

در تاریخ کاشت همزمان دو گیاه، به دلیل افزایش عملکرد، افزایش استفاده از منابع

رشد و کاهش علف های هرز تیمار برتر این مطالعه بود.

 

کلید واژه: کشت مخلوط، ذرت، ارزن دم روباهی، علف هرز، تاریخ کاشت،

نسبت برابری زمین

 
 
http://www.sid.ir

 

نویسنده: سجاد - جمعه ٢٧ فروردین ۱۳۸٩

دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت با همکاری مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار می کند:

همایش ملی سهم کشاورزی و منابع طبیعی در توسعه جمهوری اسلامی ایران در افق 1404

زمان: 7 مرداد ماه 1389

مکان: سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت واقع در پل تالشان

 

محورهای اصلی و فرعی کشاورزی در ایران 1404

1- راهبردها، قوانین، سیاست ها و برنامه های توسعه بخش کشاورزی و سند چشم انداز:

-          راهبردها و سیاست های توسعه کشاورزی ایران در 1404.

-          نقش و سهم بخش کشاورزی در ایران1404.

-          عملکرد و برنامه های توسعه و نقد و تطبیق آنها با اهداف برنامه های سند چشم انداز.

-          سیاست ها و راهبرد های توسعه کشاورزی جهان در سال 2025 و انطباق آن با سیاست ها و راهبردهای کشاورزی کشور.

-          نقش و تأثیر قانون گذاری در بخش کشاورزی مناسب با اهداف سند چشم انداز و خلاء های قانونی.

-          هماهنگی راهبردها و سیاست های برنامه پنجم توسعه با سند چشم انداز.

 

2- امنیت غذائی:

-          راهبردها و سیاست های تحقق امنیت غذائی در برنامه های توسعه سند چشم انداز (تولیدات، سلامت، واردات، تراز غذائی و ارزی)

-          امنیت غذائی و توسعه پایدار کشاورزی.

-          ظرفیت های خود اتکائی محصولات کشاورزی.

 

3- اقتصاد بخش کشاورزی:

-          مطالعه تطبیقی اقتصاد متکی بر کشاورزی.

-          خصوصی سازی و اصل 44 قانون اساسی در بخش کشاورزی.

-          سرمایه گذاری و جذب سرمایه داخلی و خارجی در بخش کشاورزی.

-          هدفمند کردن یارانه ها و حمایت از تولید کنندگان بخش کشاورزی.

-          بورس کالای کشاورزی.

-          رقابت پذیری محصولات کشاورزی در بازار های جهانی.

-          ارزیابی برنامه های حمایتی بخش کشاورزی در گذشته و پیشنهاد حمایت های مناسب در بخش کشاورزی.

-          تغییرات جمعیت، درآمد کشاورزان و شاغلین بخش کشاورزی و پیشنهاد ها برای آینده.

 

4- مدیرت و بهره وری منابع در بخش کشاورزی:

-          نقش و تأثیر بخش کشاورزی و بهره وری در اقتصاد.

-          مدیریت و بهره وری از منابع تولید (آب و خاک) و ارزیابی و پایداری آنها.

-          مدیریت و بهره وری از منابع انسانی در بخش کشاورزی.

-          بهره وری سرمایه و سایر عوامل و نهادهای تولید بخش کشاورزی.

-          مدیریت و بهره برداری از فناوری های نوین و دستاوردهای علمی جدید در بخش کشاورزی.

-          مدیرت بهره وری انرژی، IT و ضایعات در بخش کشاورزی.

-          تغییر اقلیم تأثیر آن بر بخش کشاورزی.

-          مدیریت منابع طبیعی کشور (جنگل، مرتع و منابع ژنتیکی) و ارائه پیشنهاد ها در راستای توسعه و حفاظت آنها.

 

5- تحقیقات، دانش و فناوری های نوین در بخش کشاورزی:

-          بخش کشاورزی و تکنولوژی های جدید (بیو و نانو تکنولوژی، فناوری اطلاعات و ارتباطات).

-          کشاورزی، تحقیقات و فناوری های نوین در افق 1404.

-          آموزش ترویج در بخش کشاورزی در افق 1404.

 

6- توسعه پایدار روستایی:

-          راهبردها و سیاست های توسعه روستایی در ایران 1404.

-          ارزیابی برنامه های توسعه روستایی و تطبیق آنها با سند چشم انداز.

-          توسعه پایدار روستایی و رابطه آن با محیط زیست، اقتصاد روستایی و خدمات.

 

7- تعاملات ملی، منطقه ای و بین المللی:

-          ارزیابی رابطه مبادله بخش کشاورزی با سایر بخش ها در برنامه های توسعه و ارائه پیشنهادات برای 1404.

-          ارزیابی راهبردها و سیاست های بخش کشاورزی و تعاملات منطقه ای و بین المللی.

-          تعاملات بخش کشاورزی با سازمان های منطقه ای و بین المللی.

-          اقتصاد و تجارت و تعاملات منطقه ای در بخش کشاورزی.

 

8 – اصلاح الگوی تولید و مصرف در بخش کشاورزی:

-          اصلاح الگوی تولید در بخش کشاورزی بر اساس ظرفیت های بهینه تولید با لحاظ تکنولوژی های کارآمد.

-          ترویج و تشویق جامعه در اصلاح  الگوی مصرف متناسب با ظرفیت های تولید کشور.

-          ارزیابی سیاست ها و راهبردهای بخش کشاورزی در ارتباط اصلاح الگوی تولید و مصرف.

-          اصلاح الگوی تولید و مصرف پایدار و تغییرات آب و هوا.

 

9- کشاورزی و توسعه کارآفرینی:

-          جایگاه کار آفرینی در سیاست ها و راهبردهای بخش کشاورزی و سند چشم انداز.

-          توسعه کار آفرینی و نظام آموزش عالی در بخش کشاورزی.

-          توسعه کار آفرینی و نقش کشاورزی با تاکید بر ایجاد فرصت های جدید کسب و کار.

 

 

10- نهادهای مردمی، مشارکت و تشکل های تولیدی بخش کشاورزی:

-          تشکل های تولیدی (عملکرد، چالش ها و فرصت ها) در افق 1404.

-          ارزیابی راهبردها و سیاست های برنامه های توسعه از حیث مشارکت های مردمی و تشکل های تولیدی.

-          تشکل های تولیدی و توسعه پایدار بخش کشاورزی.

نویسنده: سجاد - جمعه ٢٧ فروردین ۱۳۸٩

 

محورها و عرصه های پژوهشی صندوق حمایت از پژوهشگران کشور

 کشاورزی و منابع طبیعی

 • مدیریت پایدار محیط زیست و منابع طبیعی
  • ایمنی زیستی و ارزیابی تأثیرات زیست محیطی و کاهش مصرف نهاده ها
  • بررسی و تعییین الگوی مدیریت پایدار در حوزه های آبخیز کشور
  • تامین منابع آب و استفاده بهینه از آنها
  • کاهش استرس های محیطی و افزایش میزان بهره وری
  • حفظ تنوع زیستی و ثبت گونه های نادر
 • شناسایی منابع، مقادیرو پویایی (دینامیک ) آلاینده های آب، خاک و هوا وروشهای کاهش تاثیرات آنها
  • مطالعات سنجشی گروه های مختلف مواد آلاینده در آبهای داخلی و دریایی، رسوبات، خاک و محصولات کشاورزی (زراعی، دام و آبزیان)
  • سلامت غذایی جامعه و مطالعه راهکارهای کاهش خطرات تهدید کننده سلامت غذای جامعه
 • افزایش بهره وری منابع طبیعی و استفاده از ضایعات تولیدات کشاورزی، آبزیان و صنایع مرتبط برای تولیدات دارویی، بهداشتی و...
  • ارزیابی بهبود و توسعه روشهای عرضه محصولات جدید در کشاورزی و کاهش ضایعات آنها
  • چگونگی بسته بندی، عرضه و نگهداری نانهای سنتی کشور و راهکارهای کاهش آن.
  • ارزیابی، فرآوری و توسعه کاربرد پسماند گیاهان کشاورزی وضایعات صنعتی لیگنو سلولزی  برای تولید فراورده های مختلف سلولزی
  • کاربرد فناوری های نوین در افزایش و تنوع محصولات کشاورزی، جنگلی و دامی
  • کاهش استرس های محیطی و ایمنی زیستی
  • اقتصاد و بازاریابی تولیدات کشاورزی

http://www.insf.org/OvlaviatHa.php

سایت : www.insf.org

 

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: سجاد - پنجشنبه ٢٦ فروردین ۱۳۸٩

یک پژوهشگر در حوزه زراعت:

بهره گیری از کشاورزی دقیق، بهترین راهکار برای اصلاح الگوی مصرف است

یک پژوهشگر در حوزه زراعت گفت: بهره‌گیری از کشاورزی دقیق یا کاربرد فن آوری اطلاعات در کشاورزی، بهترین راهکار برای اصلاح الگوی مصرف است.

 

سجاد احمدی در گفت‌وگو با خبرنگار «شبکه خبر دانشجو» در خرم آباد، بهره‌گیری از کشاورزی دقیق را از شیوه های سنتی، مطلوبتر دانست و اظهار داشت: بهبود کیفیت، استفاده کارآمد از مواد شیمایی، صرفه جویی در مصرف انرژی، حفاظت از آب و خاک، کاهش هزینه های تولید، کاهش آلودگی و کسب سود بیشتر از جمله مزایای بهره گیری از شیوه‌های کشاورزی دقیق است.

وی با اشاره به نامگذاری سال 88 به نام سال اصلاح الگوی مصرف از جانب رهبر فرزانه انقلاب بر ضرورت اصلاح الگوی مصرف در حوزه کشاورزی با استفاده از کشاورزی دقیق تاکید کرد و اذعان داشت: کشاورزی دقیق در حال حاضر در کشورهای پیشرفته دنیا نظیر آمریکا در حال استفاده است.

احمدی با اشاره به خرده مالک بودن زمین های کشاورزی ایران از جمله در لرستان، موقعیت کوهستانی اکثر این زمین‌ها و هزینه بر بودن اجرای کشاورزی دقیق با بهره‌گیری از فن آوری اطلاعات، بهترین راه حل اجرای شدن این طرح را تشکیل تعاونی ها و حمایت یارانه دولت و افزایش عرصه امکانات مورد نیاز عنوان کرد./انتهای پیام/

http://www.snn.ir/NewsContent.aspx?NewsID=134207

 

نویسنده: سجاد - پنجشنبه ٢٦ فروردین ۱۳۸٩

یک کارشناس گیاهان دارویی :
میوه بلوط در درمان زخم معده و روده کاربرد دارد 

خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه لرستان

میوه بلوط در درمان زخم معده و روده کاربرد دارد

یک کارشناس گیاهان دارویی گفت : میوه بلوط در درمان زخم معده و روده ، شب ادراری کودکان و اسهال و... کاربرد دارد .


دکتر فتح اله شفیع زاده در گفتگو با خبرنگارخبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)-منطقه لرستان ، افزود : بلوط درختی خودرو از تیره پیاله داران یا ماگاسه بوده و دارای برگهایی رنگ سبزه و چرمی است .


وی با بیان اینکه میوه بلوط فندقه است ادامه داد : پوست میوه بلوط دارای 3 قسمت بوده که قسمت خارجی آن زرد رنگ و در اصطلاح محلی به کچل معروف است ، قسمت دوم پوست درخت به جفت معروف بوده و مغز قهوه ای رنگ آن به مصارف تغذیه ای و دارویی می رسد .


این کارشناس گیاهان دارویی اضافه کرد : در اثر گزش حشره ای به نام (جینیپس گالی) از برگ و جوانه های بلوط موادی ترشح می شود که یکی از این مواد زرد رنگ بوده و مازو نام دارد و در دباغی چرم بکار می رود .

شفیع زاده با اشاره به مصارف دارویی مازو خاطر نشان کرد : در کتاب قانون ابوعلی سینا به خاصیت مازو اشاره شده است؛ مازو در درمان بیرون زدگی مقعد کودکان کاربرد داشته و دارد .


وی دومین ماده ترشح شده از برگ و جوانه های بلوط را قلقاف بیان کرد و یادآور شد : قلقاف از مازو کوچکتر بوده و در صنعت دباغی کاربرد دارد .


دکتر شفیع زاده گره ، خارنگ و گزوله را از دیگر مواد ترشح شده از برگ و جوانه بلوط برشمرد و خاطر نشان کرد:گزوله ماده ای شیرین و قهوه ای رنگ بوده که از مخلوط گزوله با گل اخری قدما برای مومیایی کردن اجساد استفاده می کردند و ما در صنعت مومیایی از کشورهایی از جمله مصر جلوتر بوده ایم .


وی تصریح کرد : نوعی از بلوط را مزرو می گویند که روستائیان به عنوان هیزم و سوخت از آن استفاده می کنند .


این کارشناس گیاهان دارویی اضافه کرد : (دارمازو) نیز از خود بلوط بلندتر بوده و کمتر مصارف دارویی داشته اما در صنعت و کشاورزی کاربرد بیشتری دارد .


وی به قسمت مورد استفاده بلوط یعنی پوست ، برگ و میوه چرب آن اشاره کرد و اذعان داشت : ترکیبات میوه بلوط شامل نان ، نشاسته ، مواد روغنی و اسیدهای چرب مختلف بوده که بلوط میوه ای شیرین و مغذی بوده و به لحاظ طب سنتی سرد است ، از میوه و پوست بلوط به عنوان قابض استفاده می کنند .


دکتر شفیع زاده با اشاره به گفته ابوعلی سینا در کتاب قانون متذکر شد : از میوه بلوط برای درمان زخم معده و روده استفاده می شود بطوریکه ابوعلی سینا در کتاب قانون گفته که اگر روزی 10 گرم میوه بلوط را کوبیده و در نیم لیتر آب جوشانده شود و صبحها نصف لیوان مصرف شود زخم معده و روده درمان خواهد شد .


این کارشناس گیاهان دارویی گفت : میوه بلوط در درمان اسهال کودکان و بزرگسالان ، شب ادراری کودکان ، درمان نابسامانی عادت ماهانه بانوان و گواتر ساده کاربرد دارد .


وی با بیان اینکه پودر میوه سوخته بلوط برای درمان زخمهای اگزمایی یا زخم سودایی پوست بدن کاربرد یادآور شد : قرقره 50 تا60 گرم پوست ساقه بلوط در یک لیتر آب جهت تقویت لثه و همچنین پودر میوه سوخته بلوط برای درمان شب ادراری کودکان کاربرد دارد .


این کارشناس گیاهان دارویی اضافه کرد : غیر از مصارف غذایی ، روستائیان از آرد بلوط به عنوان نان استفاده می کردند که نان بلوط در شمال لرستان به نام (کلک) و در جنوب لرستان به (کزکه) معروف است . 

 

شفیع زاده بابیان اینکه از جفت باوط برای دباغی مشک دفع و خیک روغن استفاده می شود،خاطر نشان کرد : در صنعت دارو ، جوهر و چرم سازی ، حفاری چاههای نفت و روکش چوب از بلوط استفاده می شود .

 


انتهای پیام

نویسنده: سجاد - پنجشنبه ٢٦ فروردین ۱۳۸٩

فستیوال بزرگ «رابو» در دانشگاه لرستان برگزار می‌شود

دبیر انجمن علمی - دانشجویی تولیدات گیاهی دانشگاه لرستان از برگزاری فستیوال بزرگ «رابو» از 11 تا 13 اردیبهشت ماه سال جاری در این دانشگاه خبر داد.

 

مجید فلاحت پیشه در گفت‌وگو با خبرنگار «شبکه خبر دانشجو» در خرم آباد، گفت: این فستیوال در بخش های مختلفی شامل بازدید از گلخانه ها، شرکت های گیاهان دارویی، باغات، برگزاری کارگاه های آموزشی شامل کارگاه های تکثیر، مشاوره کشاورزی، شناسایی و نمایش انواع بذرها، محیط کشت، انواع گیاهان باغچه ای، درخت های زینتی، ابزار آلات کشاورزی و در مجموع کلیه امور مربوط به رشته باغبانی برگزار می شود.

وی برگزاری همایش را از دیگر بخش های فستیوال «رابو» اعلام کرد و افزود: این همایش به صورت استانی و با محورهای سبزی و صیفی، طراحی فضای سبز، بررسی سیستم های باغداری در ایران، ضعف ها، چالش ها و راهبردها در باغبانی، گلخانه و گلخانه داری، گیاهان دارویی و کارآفرینی در کشاورزی برگزار می شود.

دبیر انجمن علمی - دانشجویی تولیدات گیاهی دانشگاه لرستان ادامه داد: علاقه مندان به شرکت در این همایش می توانند مقالات خود را از 16 فروردین ماه تا چهارم اردیبهشت ماه سال جاری به انجمن علمی - دانشجویی تولیدات گیاهی دانشگاه لرستان واقع در دانشکده کشاورزی این دانشگاه ارسال کنند.

فلاحت پیشه اظهار داشت: همزمان با برگزاری این فستیوال، چهار دستاورد دانشجویی شامل ماکت گلخانه، ماکت سیستم های احداث باغ، ماکت کشت هیدروپونیک و طراحی فضای سبز فاز 2 دانشکده کشاورزی به نمایش درخواهد آمد.

وی خاطرنشان کرد: این فستیوال با اهداف ایجاد شرایط علمی و عملی در قالب کارگاه، مشاوره علمی و بازدیدها برای تقویت بعد علمی و عملی دروس، آشنایی و آگاهی بخشی هر بیشتر دانشجویان در رابطه با فعالیت های انجام شده و ارائه دستاوردهای جدید مربوط به رشته باغبانی برگزار می شود.

دبیر انجمن علمی - دانشجویی تولیدات گیاهی دانشگاه لرستان گفت: این فستیوال توسط انجمن علمی دانشجویی تولیدات گیاهی دانشگاه لرستان و با همکاری سازمان جهاد کشاورزی استان، مرکز تحقیقات کشاورزی لرستان و تعدادی از شرکت های گیاهان دارویی، باغبانی و گلخانه های استان برگزار می شود.

لازم به ذکر است، «رابو» به معنای گل خوشبو است./انتهای پیام/

http://www.snn.ir/NewsContent.aspx?NewsID=137155

 

نویسنده: سجاد - پنجشنبه ٢٦ فروردین ۱۳۸٩

یک پژوهشگر:
بهره گیری از کشاورزی دقیق، بهترین راهکاراصلاح الگوی مصرف است

خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه لرستان

 

یک پژوهشگر گفت: بهره‌گیری از کشاورزی دقیق یا کاربرد فن آوری اطلاعات در کشاورزی، بهترین راهکار برای اصلاح الگوی مصرف است.

سجاد احمدی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)-منطقه لرستان، بهره‌گیری از کشاورزی دقیق را از شیوه های سنتی، مطلوبتر دانست و اظهار داشت: بهبود کیفیت، استفاده کارآمد از مواد شیمایی، صرفه جویی در مصرف انرژی، حفاظت از آب و خاک، کاهش هزینه های تولید، کاهش آلودگی و کسب سود بیشتر از جمله مزایای بهره گیری از شیوه‌های کشاورزی دقیق است.


وی با اشاره به نامگذاری سال 88 به نام سال اصلاح الگوی مصرف از جانب رهبر فرزانه انقلاب بر ضرورت اصلاح الگوی مصرف در حوزه کشاورزی با استفاده از کشاورزی دقیق تاکید کرد وبیان داشت: کشاورزی دقیق در حال حاضر در کشورهای پیشرفته دنیا نظیر آمریکا در حال استفاده است.


احمدی با اشاره به خرده مالک بودن زمین های کشاورزی ایران از جمله در لرستان، موقعیت کوهستانی اکثر این زمینها و هزینه بر بودن اجرای کشاورزی دقیق با بهره‌گیری از فن آوری اطلاعات، بهترین راه حل اجرای شدن این طرح را تشکیل تعاونی ها و حمایت یارانه دولت و افزایش عرصه امکانات مورد نیاز عنوان کرد.

 لینک:

http://lorestan.isna.ir/mainnews.php?ID=News-18764


 

نویسنده: سجاد - سه‌شنبه ۳ فروردین ۱۳۸٩

سال 1389 سال همت مضاعف و کار مضاعف مبارک باد

سال ١٣٨٩ مبارک

نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :


زیارت عاشورا
وضعیت یاهو مذهبی
پیج رنک گوگل ساعت فلش مذهبی اوقات شرعی

بسيجي يعني علي
Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net

Powered by aeka.persianblog.ir

بانک صوت و فیلم مذهبی
PageRank
بسيجي يعني علي
مجله دانش سبز
PageRank RSS Feed Readers outils webmaster
دریافت کد
>>فرم اشتراک<<
{PAGETITLE}
pagerank search engine optimization Submit ExpressSearch Engine Marketing Services تماس با ما