کشاورزی لرستان - اولین مجله علمی کشاورزی دانش سبز (دانشجویان لرستانی)
در سال1387 سال نوآوری و شکوفایی ایران اسلامی شروع کار و تلاش می کنیم آخرین اخبار و مقالات علمی کشاورزی و لینک سایتهای برتر کشاورزی را در وب قرار دهیم ...
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سجاد - چهارشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩٠

 'برنج ابتدا حدود نه هزار سال قبل در چین کشت شد'

براساس این مطالعه برنج اولین بار حدود هشت تا نه هزار سال قبل توسط بشر کشت شد

دانشمندان به شناخت بهتری از ریشه های برنج کشت شده توسط بشر، یکی از مهم ترین اقلام غذایی جهان، دست یافته اند.

مطالعه نقشه ژنتیکی برنج حاکیست که این گیاه فقط یک بار توسط انسان اهلی شد، و از آنجا به سایر نواحی انتقال پیدا کرد نه اینکه توسط گروه های مختلف به طور جداگانه و مستقل کشت شده باشد.

این مطالعه که در نشریه اقدامات آکادمی ملی علوم آمریکا چاپ شده است حاکیست که برنج اولین بار حدود 9 هزار سال قبل در چین کشت شده است.

یک تئوری دیگر حاکیست که دو زیرگونه اصلی برنج - Oryza sativa japonicaو O. sativa indica- به طور جداگانه و در نواحی مختلف آسیا کشت شدند.

بررسی اختلافات بزرگ ژنتیکی میان این دو زیرگونه از این نظریه پشتیبانی می کند. چندین تلاش برای بازسازی تاریخ تکامل این محصول نیز موید این نظریه است.

نوع "جاپونیکا" چسبناک با دانه های کوتاه است، در حالی که برنج "ایندیکا" غیرچسبناک و با دانه های بلند است.

در تازه ترین تحقیقات، یک تیم بین المللی تاریخ تکامل برنج را با استفاده از داده های ژنتیکی بررسی کرد.

پژوهشگران با استفاده از الگوریتم های کامپیوتری به این نتیجه رسیدند که جاپونیکا و ایندیکا دارای یک ریشه مشترک بوده اند زیرا شباهت ژنتیکی آنها به یکدیگر بیش از هر گونه برنج وحشی دیگری که در چین یا هند یافت می شود بود.

آنها سپس از تکنیک موسوم به "ساعت ملکولی" برای تاریخ گذاری سرگذشت تکاملی برنج استفاده کردند.

بسته به اینکه محققان ساعت را چگونه تنظیم کردند، داده ها به ریشه های حدودا 8200 ساله برنج اهلی اشاره دارد.

این مطالعه حاکی از آن است که زیرگونه های جاپونیکا و ایندیکا حدود 3900 سال قبل از هم جدا شدند.

تیم محققان می گوید که این یافته با شواهد باستان شناسی برای کشت برنج در دره یانگ تسه چین در حدود هشت تا نه هزار سال پیش و کشت برنج در ناحیه گنگ هند در حدود چهار هزار سال قبل همخوانی دارد.

مایکل پوروگانان از دانشگاه نیویورک و از نویسندگان این مقاله علمی گفت: "با انتقال برنج از چین به هند توسط تجار و کشاورزان مهاجر، احتمالا این محصول به طور گسترده با برنج وحشی محلی ترکیب شد."

"بنابراین برنج کشت شده که فکر می کردیم ریشه در هند دارد عملا از چین سرچشمه می گیرد."

مدلی که به یک سرچشمه واحد برای همه انواع برنج اشاره دارد حاکیست که ایندیکا و جاپونیکا هر دو از برنج وحشی او.روفیپوگون آمده اند.

محققان چندین سال قبل گفتند که شواهدی از دانه های سوخته 15 هزار ساله برنج در کره جنوبی یافته اند، که این نظر که برنج اولین بار در چین کشت شد را زیر سوال می برد.

با این حال آن شواهد در عالم آکادمیک کاملا پذیرفته شده نیست.

نویسنده: سجاد - چهارشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩٠

کفشی‌که‌پس‌ازاستفاده ‌کاشته‌می‌شود! +عکس
یک شرکت هلندی کفشی را عرضه کرده است که پس از استفاده می تواند در باغچه کاشته شود و جوانه بزند.
 
به گزارش مهر، یک شرکت هلندی به نام Oat نوعی کفش کتانی را عرضه کرده است که کاملا تجدیدپذیر زیستی است.

درحقیقت، ویژگی این کفش عجیب در این است که به جای دور انداخته شدن می تواند در باغچه کاشته شود و همانند یک گیاه رشد کند.

این کفش که ظرف چند هفته آینده بر روی سایت این شرکت برای فروش عرضه می شود سبزترین و تجدیدپذیر ترین کفش دنیا است.

shose

محققان این شرکت برای اختراع این کفش قابل جوانه زدن دو سال تحقیق کردند. این کفش از چوپ پنبه، شاهدانه، کتان زیستی، پلاستیک تجدیدپذیر و سفیدکننده های غیر کلرات ساخته شده است.

براساس گزارش آنسا، این کفش که برنده جایزه زیستی ترین محصول "هفته مد آمستردام" شد به محض اینکه در خاک قرار بگیرد کاملا تجزیه می شود و دانه هایی که داخل زبانه بالایی آن قرار گرفته اند شروع به جوانه زدن کرده و یک گیاه واقعی را به وجود می آورند.

نویسنده: سجاد - چهارشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩٠
استفاده از لیزر برای حفظ و نجات جنگلهای جهان
سیستم لیزری جدیدی می تواند به کشورهای حاضر در نشست 2010 تغییرات آب هوایی سازمان ملل کمک کند تا با سرعتی بالاتر، دقتی بیشتر و هزینه ای کمتر به کنترل روند جنگل زدایی و آلودگی های کربنی ناشی از آن بپردازند.

به گزارش خبرگزاری مهر، تخریب جنگلها پس از سوختهای فسیلی به عنوان دومین عامل اصلی تغییرات آب و هوایی شناخته می شود، به طوری که 20 درصد از آلودگی های کربنی جهان ناشی از این رویداد است.

کشورهای مختلف جهان با شناسایی ارتباط میان این دو پدیده در دسامبر سال گذشته، قوانینی را برای استفاده از مکانیزمی به نام REDD تصویب کردند که می تواند آلودگی های ناشی از جنگل زدایی و تخریب جنگلها را کاهش دهد. عملکرد این مکانیزم بر اساس شناسایی و ارزیابی یکی از بزرگترین ویژگی های جنگلهای پایدار است: جمع آوری و ذخیره کردن آلودگی های مخرب کربنی در صورتی که کشوری بتواند میزان جنگل زدایی و آلودگی های کربنی مرتبط با آن را کاهش دهد، مبالغی را دریافت خواهد کرد. این بودجه از دیگر کشورهای حاضر در نشست 2010 کنترل شرایط آب و هوایی سازمان ملل و با اهداف مشترک کنترل شرایط آب و هوایی تامین می شود.

این ایده بسیار تاثیرگذار تنها زمانی کارایی خواهد داشت که بتوان میان میزان ورودی و خروجی دی اکسید کربن تعادلی برقرار کرد، امری که تا به امروز بسیار دشوار، پر هزینه و غیر دقیق بوده است اما با استفاده از راه حلی غیر عادی از این پس می توان دقت، سرعت و هزینه این روند را بهبود بخشید.

laser

در این شیوه جدید پرتوهای لیزری با سرعت 200 هزار فوتون در ثانیه از درختان تابیده خواهند شد، راهکاری که به صورت خلاصه LiDAR نام دارد، ردیابی و مسافت یابی نوری.

جمع آوری اطلاعات درباره ساختار جنگلها با استفاده از شیوه شمارش درختان کاری غیر ممکن نیست، اما بسیار دشوار است. از خطرات طبیعی موجود در جنگلها گرفته تا شرایط آب و هوایی نامطلوب در جنگلهایی مانند آمازون و محدود بودن ابزارهای مورد نیاز برای بررسی درختان، تمامی این عوامل می توانند چنین شیوه مطالعاتی را شیوه ای نامناسب جلوه دهند.

این در حالی است که با استفاده از LiDAR می توان به اطلاعات هوایی از درختان دست پیدا کرد که نقشه های زمینی جنگلها در برابر آنها بسیار بی ارزش خواهند شد. نتیجه استفاده از این شیوه خلق الگوریتمی خواهد بود که می توان با کمک آن از ماهواره های تصویربرداری برای شمارش درختها و میزان کربن موجود در آنها استفاده کرد.

بر اساس گزارش ان بی سی، تا کنون استفاده از این سیستم در جنگلهای نپال آغاز شده و پس از آن دیگر کشورها به ویژه تایلند از آن استفاده خواهد کرد.

نویسنده: سجاد - چهارشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩٠
در گفتگو با مهر اعلام شد:
افزایش ماندگاری محصولات‌کشاورزی با پرتو دهی/ راه‌اندازی سامانه پرتودهی
رئیس مرکز طرحهای کلان ملی فناوری معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به راه اندازی سامانه پرتو دهی گفت: سامانه های پرتودهی ماندگاری محصولات کشاورزی را افزایش می دهد ضمن آنکه می توان در استریلیزه کردن تجهیزات پزشکی از آن استفاده کرد.

دکتر غلامحسین رحیمی در گفتگو با خبرنگار مهر، با تاکید بر اینکه سامانه های پرتودهی برای دو هدف مهم به کار برده می شوند، افزود: این نوع سامانه های پرتودهی برای پرتو دهی محصولات کشاورزی و استریلیزه کرده تجهیزات پزشکی به کار برده می شود.

رئیس مرکز طرحهای کلان ملی فناوری معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور ادامه داد: با پرتودهی محصولات کشاورزی، میکروارگانیزمهایی که منجر به پوسیدگی و فساد می شوند از بین می روند که این امر منجر به ماندگاری بیشتر محصولات زراعی می شود از این رو بیشترین کاربرد این سامانه ها در افزایش کیفیت و طول ماندگاری محصولات کشاورزی است.
 
وی با تاکید بر اینکه افزایش ماندگاری با استفاده از روش پرتودهی ضررهای روشهای شیمیایی را به دنبال ندارد، خاطر نشان کرد: با توجه به مزایای این نوع سامانه ها طرح کلانی با همکاری سازمان انرژی اتمی کشور در این زمینه تعریف شد و با تفاهم نامه هایی که با حضور رئیس جمهور به امضا رسید، اقدام به ایجاد سامانه های پرتودهی در کشور شد.
 
رحیمی با بیان اینکه تاکنون دو سامانه پرتودهی در شهرکرد و بناب راه اندازی شده است، یاداور شد: این دو شهر از جمله قطبهای کشاورزی کشور هستند.
 
وی با اشاره به مزایای این سامانه ها اضافه کرد: این سامانه ها توانایی پرتودهی تا 100 هزار متر مکعب انواع محصولات کشاورزی و خشکبار و تجهیزات پزشکی را دارد ضمن آنکه کاملا صنعتی هستند و آمادگی لازم را برای پذیرش محصولات کشاورزی برای افزایش زمان ماندگاری را دارند.
 
رحیمی ادامه داد: سامانه های پرتودهی قابلیت پرتودهی طیف وسیعی از محصولات کشاورزی را دارد و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.
 
رئیس مرکز طرحهای کلان ملی فناوری معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور، زمان اتمام این پروژه را 2 ساله دانست و اظهار داشت: این سامانه ها با مدیریت پژوهشگاه علوم و فنون سازمان انرژی اتمی کشور به بهره برداری می رسد.
 
وی میزان اعتبارات راه اندازی این دو سامانه را بالغ بر 12 میلیارد تومان ذکر کرد و گفت: این اعتبارات از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تامین شده است.
 
رحیمی از راه اندازی این سامانه ها در سایر مناطق کشور خبر داد و افزود: تاکنون تقاضاهایی برای راه اندازی سامانه های پرتودهی به معاونت ارسال شده است ولی ما تمایل داریم سامانه های جدید با مشارکت بخش خصوصی راه اندازی شود.
 
وی با تاکید بر اینکه راه اندازی این سامانه ها برای بخش خصوصی توجیه اقتصادی دارد، گفت: در حال حاضر تقاضایی از سوی مسئولان شهرستان گرگان ارسال شده است که امیدواریم بخش خصوصی گامهایی را در این زمینه بردارد.
 
به گفته رئیس مرکز طرح‌های کلان ملی فناوری معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور، ساخت این سامانه پتانسیل بسیار خوبی را در حوزه استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته ای در منطقه ایجاد خواهد کرد.

به گزارش مهر، پرتودهی کاربردهای مختلفی در کشاورزی و صنایع غذایی، پلیمر، شیمی و محیط زیست، صنعت، پزشکی و بهداشتی دارد که از جمله آنها جلوگیری از فساد محصولات کشاورزی، کاهش آلودگی های میکروبی، افزایش زمان ماندگاری میوه و مواد غذایی، اصلاح ساختار مولکولی و بهبود خواص حرارتی، فیزیکی و شیمیایی مواد پلیمری ارزان قیمت، حفاظت از محیط زیست با طراحی، فرمولاسیون و تهیه پلیمرهای زیست تخریب، سترون سازی تجهیزات و محصولات یک بار مصرف پزشکی، پرتو دهی فرآورده های خون و لوازم آن و بازیافت ضایعات پلاستیک و تفلون را می توان نام برد.
نویسنده: سجاد - چهارشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩٠

محققان کشور موفق شدند؛
تولید محصولات کشاورزی بدون استفاده از خاک/ افزایش راندمان تولید
پژوهشگران مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه شهرکرد با دستیابی به دانش فنی تکنولوژی کشت هیدروپونیک عمودی موفق به کشت توت فرنگی با استفاده از این روش شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر، میثم سهیلی پور- مجری طرح، هیدروپونیک را روش کشت و تولید محصولات کشاورزی بدون استفاده از خاک دانست و گفت: سیستم کشت هیدروپونیک عمودی یک روش بسترسازی برای کشت هیدروپونیک است که با افزایش تراکم کشت گیاه موجب افزایش بهره وری از یک مساحت ثابت تحت کشت می شود.

وی با اشاره به جزئیات این تکنولوژی، یاداور شد: در این پژوهش به تکنولوژی کشت هیدروپونیک عمودی با استفاده از ستون های چرخان با قابلیت چرخش 360 درجه در گلخانه دست یافتیم.
 
مجری طرح به بیان مزایای این تکنولوژی پرداخت و اظهار داشت: با استفاده از این روش می توان راندمان تولید محصول در گلخانه یا زمین مورد نظر را تا 30 درصد افزایش داد و باتوجه به ثابت ماندن هزینه های مربوط به گرمایش و سرمایش و همچنین هزینه های بسترسازی میزان تولید خالص نیز افزایش می یابد.
 
وی از اجرای پایلوت این طرح در استان چهارمحال و بختیاری خبر داد و افزود: این روش در استان چهارمحال و بختیاری با پشتیبانی مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه شهرکرد در گلخانه ای با مساحت هزار مترمربع برای کشت توت فرنگی ارگانیک مورد استفاده قرار گرفت که نتایج بسیارمطلوبی به دست آمد.
 
سهیلی پور با تاکید بر اینکه این روش برای کشت انواع میوه و سبزی و حتی گلهای کوچک در گلخانه ها قابل اجرا است، خاطر نشان کرد: این روش به دلیل کاهش چشمگیر مصرف آب، در مناطق کم آب کشور قابل اجرا است به علاوه این روش کشت قابلیت انطباق با روش کشت آکوپونیک و سیستم های هیدروپونیک را نیز دارد.

نویسنده: سجاد - دوشنبه ۱٩ اردیبهشت ۱۳٩٠

ضرورت مدیریت یکپارچه منابع آبی


گروه: صنایع و توسعه روستایی

نویسنده / مولف: آلاله قائمی - عبدالرضا کریمی

تحصیلات / سمت: کارشناس امور آب

قرن بیست و یکم، قرن جنگ بر سر آب نام گرفته است. در قسمتهای مختلف دنیا، به خصوص در کشورهای در حال توسعه، مسایل مرتبط با آب از قبیل کمبود آب، آلودگی آب و افزایش خسارات ناشی از سیل وجود دارد. این مسایل کمبود مواد غذایی و به دنبال آن گسترش بیماریها را در پی خواهد داشت.

 

قرن بیست و یکم، قرن جنگ بر سر آب نام گرفته است. در قسمتهای مختلف دنیا، به خصوص در کشورهای در حال توسعه، مسایل مرتبط با آب از قبیل کمبود آب، آلودگی آب و افزایش خسارات ناشی از سیل وجود دارد. این مسایل کمبود مواد غذایی و به دنبال آن گسترش بیماریها را در پی خواهد داشت. بنابراین در کشورهایی مانند ایران که با کمبود منابع آبی مواجه است، توجه به کلیه منابع آبی از اهمیت بالایی برخوردار است که این امر در قالب مدیریت یکپارچه منابع آبی قابل اجرا خواهد بود. مدیریت یکپارچه منابع آب، یک فرآیند سیستماتیک برای توسعه پایدار، تخصیص و پایش منابع آبی است که برای اهداف اجتماعی، اقتصادی و محیط زیستی استفاده می شود.

رشد روز افزون جمعیت، توسعه اراضی کشاورزی در مناطق خشک و نیمه خشک جهان، گسترش صنایع، توزیع ناهمگون زمانی و مکانی آب شیرین به لحاظ کمی و محدودیتها و مشکلات روزافزون کیفی منابع آبی، در بسیاری از کشورها، تامین آب مطمئن را به یکی از چالشهای اساسی قرن حاضر تبدیل کرده است. مدیریت یکپارچه منابع آبی، ضمن جبران برخی از کمبودها، باعث افزایش ذخیره منابع آبی موجود، حداقل کردن اثرات منفی استفاده مجزا از منابع و مدیریت مؤثر و بهینه آب می شود. در این مقاله، مدیریت یکپارچه منابع آبی در قالب منابع آب سطحی، منابع آب زیرزمینی، استفاده مجدد از پسابها و آبهای مجازی مورد بحث قرار گرفته است.

درگیر بودن سازمانهای مختلف در تامین و مصرف آبهای شرب، کشاورزی، صنعتی، فضای سبز و همچنین تصفیه فاضلاب و کاربری پساب تصفیه شده، لزوم هماهنگی بیشتر بین کلیه دست اندرکاران مسایل آب برای مشارکت و به حداقل رساندن اثرات نامطلوب بخشی بودن حیطه مسئوولیتها و عملکردها و در نهایت مدیریت یکپارچه منابع آبی را اجتناب ناپذیر می کند.

 

سرآغاز

استفاده مجزا از منابع آبی منجر به بروز مشکلاتی از قبیل کمبود آب در مواقع خشکسالی به دلیل کمبود منابع آب سطحی، ناپایداری در تولید محصول، آسیب به محیط زیست و افت تراز سطح ایستابی و اختلاط آب شور و شیرین در نواحی ساحلی می شود. در بهره برداری تلفیقی، نیازهای آبی توسط دو منبع سطحی و زیرزمینی تامین می شود. در این دسته بندی، پساب تصفیه شده، به عنوان یک منبع آبی در مدیریت یکپارچه منابع آب، به خصوص در کشور کم آب ایران، از جایگاه ویژه ای برخوردار است. توسعه بهره برداری از آبهای زیرزمینی در مقایسه با سدسازی دارای مزایای متعددی بوده و مشکلات به مراتب کمتری دارد. در این بین می توان به هزینه کمتر، عدم وجود مشکل رسوب و تبخیر، مشکلات کیفی کمتر و عدم وجود مشکلات محیط زیستی، اجتماعی و فرهنگی اشاره کرد.

 

مدیریت یکپارچه منابع آبی

در جهان، تقاضا برای منابع آبی روزانه در حال افزایش است. در گذشته، آب منبعی فراوان و ارزان بود و فاضلاب نیز بدون هزینه ها و محدودیتهای زیاد می توانست به منابع آب سطحی و یا به سیستمهای فاضلاب تخلیه شود. به هر حال، افزایش هزینه های تامین آب و دفع فاضلاب، مشوقهای اقتصادی را برای کاربرد تکنولوژیهایی که محیط زیستی تر هستند و می توانند بازدهی استفاده از منابع طبیعی را اطمینان دهند، افزایش داده است.

بسیاری از شهرهای کشورهای در حال توسعه، دارای رشد جمعیت بالا بوده که بدون برنامه ریزی توسعه می یابند. از پیامدهای این توسعه، کاهش اراضی قابل دسترس برای کشاورزی، آلودگی منابع آب سطحی و زیرزمینی و تغییر کاربری منابع آب کشاورزی اطراف شهرها جهت تامین نیازهای شهری است. لذا استفاده مجدد از فاضلاب خام و تصفیه شده در کشورهای در حال توسعه واقع در مناطق خشک و نیمه خشک رو به افزایش است.

معیارهای اصلی که بایستی در دستیابی به اهداف مدیریت یکپارچه منابع آب مورد توجه قرار گیرند، عبارتند از:

- بازدهی اقتصادی در استفاده که به دلیل کمبود آب و افزایش تقاضا برای دستیابی به حداکثر بازدهی ممکن مطرح می شود.

- پایداری اکولوژیکی و زیست محیطی که حفاظت اکوسیستمها و محیط زیست برای نسلهای بعدی است.

- مساوات که هر شخصی دسترسی مطمئن به منابع آبی داشته باشد.

منابع آبی قابل استفاده، شامل منابع آب سطحی و زیرزمینی است. محدودیت منابع آبی باعث شده که به آبهای شور و لب شور و همچنین آبهای حاصل از تصفیه فاضلابها نیز به عنوان منابع آبی توجه شود. در این راستا مدیریت یکپارچه منابع آبی از اهمیت ویژه ای برخوردار خواهد بود.

از دیگر منابع آبی که به خصوص در کشورهای کم آب بایستی مورد توجه قرار گیرد، آب مجازی (Virtual Water) است. آب مجازی آبی است که نه به صورت واقعی، بلکه به صورت مجازی در محصول نهفته است و آن میزان آبی است که برای تولید محصول مورد نیاز است. برای مثال برای تولید یک کیلوگرم گندم به حدود یک هزار لیتر آب نیاز است، لذا آب مجازی یک کیلوگرم گندم حدود یک هزار لیتر است. این میزان برای یک کیلوگرم گوشت پنج تا 10 برابر است. با تجارت محصولات غذایی و یا هر نوع کالایی، یک جریان آب مجازی از کشورهای صادرکننده به کشورهای واردکننده این محصولات ایجاد می شود.

کشورهایی که با بحران آب مواجه هستند، می توانند محصولاتی که نیاز فراوان به آب دارند را وارد کنند. این موضوع باعث ذخیره سازی آب و کاهش فشار به منابع آبی و اختصاص آب در دسترس به دیگر مقاصد می شود. این کشورها به جای پمپاژ بیش از حد آبهای زیرزمینی، باید با دخالت دادن تجارت آب مجازی در سیاستهای آبی خود، علاوه بر دسترسی مناسب به منابع آب جهانی، از افزایش فشار به منابع محدود خود نیز بکاهند. در سطح جهانی، کشاورزی به عنوان بزرگترین بخش اقتصادی از لحاظ مصرف آب و تجارت محصولات کشاورزی، جزو اصلی ترین بخش تجارت آب مجازی محسوب می شود.

 

پساب به عنوان یک منبع آبی

محدودیت منابع آبی از یک طرف و آلودگی منابع آبی موجود توسط فاضلابهای شهری، صنعتی و کشاورزی از طرف دیگر، توجه به مدیریت فاضلابها را دو چندان می کند. به دلیل کمبود منابع آبی، به ویژه در مناطق خشک و نیمه خشکی مانند کشور ایران، استفاده مجدد از فاضلاب تصفیه شده در آبیاری فضای سبز و کشاورزی و مصارف دیگر، به عنوان یکی از اهداف اصلی در نظر گرفته می شود. لذا بررسی استانداردهای مورد نیاز در کاربریهای مختلف و توجه به عوامل بهداشتی از قبیل پیشگیری از بروز مخاطرات بهداشتی و انتقال بیماریها، حفاظت محیط زیست و حفظ تعادل اکولوژیکی از اهمیت خاصی برخوردار است.

رشد روزافزون جمعیت و توسعه سریع صنایع از عواملی هستند که افزایش مصرف آب و تولید فاضلاب در جوامع را باعث شده اند. با توجه به محدود بودن منابع آب در دسترس، استفاده از فاضلاب تصفیه شده می تواند ضمن حفاظت از منابع آبی، بخشی از کمبود آب را نیز جبران کند.

تصفیه فاضلاب جهت استفاده از آن در مصارف خاص با اهداف زیر صورت می گیرد:

- تقلیل شدت آلودگی در حدی که فاضلاب تصفیه شده در محیط زیست ایجاد آلودگی نکند.

- حذف یا کشتن عوامل میکروبیولوژیکی بیماریزا در فاضلاب به طوری که با اطمینان خاطر فاضلاب تصفیه شده را بتوان در مصارفی که مجاز است، به کار برد.

رشد جمعیت، توسعه صنایع و کشاورزی، نه تنها باعث مصرف بیش از حد آب شده، بلکه با سرازیر شدن مقادیر عظیم آلودگی ناشی از فاضلابهای شهری و صنعتی و کشاورزی، دگرگونیهای مهمی در اکوسیستم طبیعت به وجود آمده و باعث محدودیت شدید استفاده از آبهای طبیعی شده است، به طوری که از هم اکنون در بیشتر اجتماعات، بشر قادر به تامین آب مورد نیاز خود از منابع طبیعی نیست. همچنین تهیه آب مورد نیاز با کیفیت مورد نظر از آبهای آلوده موجود، هزینه های سرسام آوری در بر دارد. مواجه شدن با کمبود آب باعث شده که انسان در برنامه ریزیهای اقتصادی و اجتماعی خود با مشکالات زیادی مواجه شود.

یکی از راههای مبارزه با کمبود آب، تامین بخشی از نیازهای آبی از طریق مصرف فاضلابهای شهری و صنعتی است و چون هر مصرفی از این آبهای بازیافتی به کیفیت خاصی نیاز دارد، در تصفیه خانه های فاضلاب برای تامین کیفیت مورد نظر، درجه تصفیه مناسب آن را بکار می برند.

بدیهی است تصفیه های مورد نظر و مصارف فاضلابهای تصفیه شده باید تابع ضوابط تدوین شده در هر اجتماع باشد تا از طریق این مصارف مشکلات بیشتری از نظر زیست محیطی تولید نشود. در حال حاضر مهمترین مصارف قابل تصور فاضلابهای تصفیه شده عبارتند از:

- مصارف آبیاری کشاورزی

- مصارف صنعتی

- تغذیه مصنوعی آبهای زیرزمینی

- پرورش ماهی

- مصارف شهری

عوامل مختلفی مانند دسترسی به آبهای تازه و قیمت آن، شرایط اقتصادی، شرایط اقلیمی و کیفیت فاضلاب تصفیه شده در انتخاب نوع مصرف دخالت دارند. قطعا کشاورزی بزرگترین مصرف کننده فاضلاب تصفیه شده است و علت آن وجود ترکیبات ازت و فسفر در فاضلاب است که هر دو از مهمترین مواد غذایی برای باروری زمینهای کشاورزی است. صنعت بعد از کشاورزی دومین مصرف کننده فاضلاب تصفیه شده است و مزیت عمده این مصرف، کاربرد دایمی آن در طول سال است.

در نقاط خشک و نیمه خشک شاید بهترین مصرف فاضلاب تصفیه شده، تغذیه مصنوعی آبهای زیرزمینی باشد. قسمت مهمی از مواد باقیمانده در فاضلاب در حین نفوذ از خاک حذف می شوند. از منافع اولیه استفاده مجدد از فاضلاب تصفیه شده، سود حاصل از فروش پساب و یا کاهش میزان مصرف کودهای شیمیایی قابل ذکر است. از منافع دیگر آن کاهش افت سطح آب زیرزمینی و بهبود کیفیت و زیبایی محیط زیست است.

در کشورهای توسعه یافته، قوانین سخت گیرانه ای برای کنترل و جلوگیری از آلودگی ناشی از استفاده مجدد فاضلاب در کشاورزی وجود دارد. در این کشورها قوانین خاصی برای استفاده مجدد وجود دارد و فرآیندهای تصفیه معمولا در سطح تصفیه پیشرفته و گندزدایی است. لذا کیفیت پساب خروجی از فرآیندهای تصفیه، الزامات استفاده مجدد از پساب را تامین می کند.

در مکانهایی که منابع آبی در دسترس محدوده شده و نمی تواند جوابگوی افزایش نیازهای آبی جهت توسعه جوامع باشد، استفاده مجدد از آب توصیه می شود. استفاده مجدد از آب، منبع آبی است که به طور مداوم و حتی در خشکسالیها در مناطق شهری قابل دسترس بوده و می توان برای مصارف مختلف استفاده کرد.

بازیابی آب، از طریق تصفیه فاضلاب به میزانی که معیارهای کیفی آب تامین شود، صورت می گیرد. استفاده از فاضلاب تصفیه شده برای کاربریهای مختلف از قبیل آبیاری اراضی کشاورزی و سیستمهای خنک کننده صنایع، استفاده مجدد از آب نامیده می شود. فاضلاب تصفیه شده شهری در مقایسه با جریانات برگشتی کشاورزی، روان آبهای سطحی و پساب صنایع، برای استفاده مجدد از قابلیت اعتماد و اهمیت بالاتری برخوردار است.

 

ضرورت توجه به مدیریت یکپارچه منابع آبی در ایران

کشور ایران سرزمین خشکی است که نزولات جوی آن از یک سوم متوسط نزولات جهان کمتر است. بر اساس مطالعات سازمان هواشناسی، ایران جزو کشورهایی است که در حال حاضر در تنش آبی به سر می برد و هر ساله بر شدت این تنش افزوده می شود. طبق استانداردهای جهانی، شهرهایی که سهم سرانه آب آنها بین یک هزار تا یک هزار و 700 مترمکعب در سال است، شهرهای تحت فشار و شهرهایی که سهم سرانه آنها کمتر از یک هزار مترمکعب در سال است، شهرهای در تنگنای آبی تلقی می شوند. سهم سرانه شهر تهران، حدود 500 مترمکعب در سال است که نشان می دهد کلان شهر تهران در بحران کم آبی بسر می برد.

استفاده مجدد از پساب تصفیه شده در کشاورزی، به خصوص در کشورهای در حال توسعه ای که محدودیت منابع آب پاک دارند، در حال افزایش است. به خوبی مشخص شده که تصفیه ناکافی و عدم مدیریت مناسب فاضلاب، باعث ایجاد مشکلات بهداشتی از طریق بیماریهای عفونی می شود.

ضرورت مدیریت یکپارچه وقتی بیشتر جلوه گر می شود که کیفیت آب مصرفی در هر بخش با یکدیگر متفاوت بوده و میزان اتلاف و نیز پساب هریک با یکدیگر متفاوت است. لذا نحوه دفع، تصفیه و بازیابی و استفاده مجدد بر اساس انواع نیازها، جنبه های اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی متفاوت می شود.

مدیریت یکپارچه منابع آبی، در راستای تضمین استفاده پایدار از منابع آبی است. مدیریت یکپارچه منابع آب تنها راه حل جامع برای اقداماتی نظیر کاهش مصارف سنتی آب، اعمال محدودیتهایی در مورد کمیت و کیفیت آب مصرفی، ایجاد تغییرات در الگوهای جمعیتی و تولیدی جهت نیل به توسعه پایدار است.

در این شیوه مدیریت منابع آب، عملکردها و نحوه تاثیر اقدامات، شفاف تر بوده و تاثیر بر کلیه اجزای قابل ارزیابی و قضاوت است. در این سیستم هرچند کل سیستم به صورت یکپارچه، حجیمتر و ایجاد حرکت در آن با اینرسی بیشتری رو به رو است، ولی تاثیر اقدامات و نحوه برنامه ریزی و بهره برداری به همان نسبت موثرتر و کارآتر خواهد بود.

در این روش مدیریت، هرچند برنامه ریزیها در سطح کلان و با در نظر گرفتن کلیه نظرات و نیازهای اجزا و اهداف مختلف صورت می گیرد، ولی هر بخش مسئوول و مجری محدوده خود بوده و از این رو مساله تداخل مسئوولیتها مطرح نخواهد شد و دستگاههای اجرایی با اطمینان بیشتر از نحوه عملکرد خود و تأثیرات متقابل بر روی عملکرد دستگاههای دیگر کار خواهند کرد. مدیریت یکپارچه این قابلیت را دارد که فرآیند برنامه ریزی جامع آب را به طور چشمگیری تسریع کرده و سطح آن را ارتقا بخشد. در این بین دو مقوله مشارکت مردمی و همکاری سازمانی از اهمیت بالایی برخوردار بوده که در ذیل به اختصار توضیحاتی ارایه می شود.

مشارکت عمومی

مشارکت عمومی، یکی از فاکتورهای کلیدی در موفقیت مدیریت یکپارچه منابع آبی است. مشارکت ذینفعان محلی در تصمیم گیریها، بخصوص در موضوعاتی که به طور مستقیم بر رفاه مردم تاثیر گذار است از اهمیت ویژه ای برخوردار است. وقتی که مردم در مدیریت منابع آبی درگیر می شوند، ایجاد تغییر در عملکردهای آنها که تاثیرات منفی بر مدیریت منابع آبی دارد راحت تر و سریعتر صورت می گیرد. از طرفی اجتماعات محلی دارای اطلاعات، تجربیات و ایده های با اهمیتی هستند که در حل مشکلات مدیریت منابع آبی می توانند مفید باشند. مشارکت عمومی همچنین باعث افزایش آگاهی مردم در مدیریت یکپارچه منابع آبی می شود. تاریخ نشان می دهد که بسیاری از شکستها در مدیریت منابع آب، به دلیل نوع نگاه به آب به عنوان یک کالای آزاد و نه به عنوان یک کالای اقتصادی، حادث شده است. یکی از عوامل عمده بروز مشکلات زیست محیطی به ویژه در زمینه مدیریت منابع آب، عدم مشارکت و فقدان احساس مسئوولیت مردم، چه از نظر فردی و چه از لحاظ اجتماعی است.

همکاری سازمانی

هرچند روشهای سازه ای در مقایسه با روشهای غیر سازه ای دارای اهداف ملموس تری بوده و زود بازده هستند، لیکن روشهای غیر سازه ای، از جمله همکاری بین سازمانی در دراز مدت نتایج مطلوب تری را ارایه می دهند. برای مدیریت یکپارچه منابع آبی بطور موفقیت آمیز، چارچوب سازمانی موثری که به روشنی نقش و مسئوولیت هر سازمان و هر یک از ذینفعان را تعریف کند، ضروری است. ساختار سازمانی لازم برای مدیریت منابع آب، به سیاستها، قوانین و مدیریت بهره برداری کمی و کیفی خوبی نیاز دارد. در تمامی برنامه ریزیهای اجرایی، توجه به توانایی مردم در اجرای اقدامات برنامه ریزی شده برای آنها، از اهمیت بالایی برخوردار است.

ساختار کنونی مرتبط با مدیریت منابع آب، بر اساس سیاست مسئوولیتها و عملکردهای مستقل سازمانهای مختلف درگیر است. ولی نحوه نگرش برتر، در یکپارچگی و تفکر هماهنگ یا نظام مند است که همه چیز را در محیط زیست در پیوند با یکدیگر مد نظر قرار می دهد و از این رو هر پدیده ای را در ابعاد اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی بر یکدیگر تاثیر گذار و متاثر از هم، مورد بررسی قرار می دهد. نمود عینی بخشی کردن مدیریت منابع آب، تاثیرات سوء آن بر محیط زیست است. بدین ترتیب که هر بخش برای اطمینان از عملکرد خود، در محدوده عملکرد و در راستای تامین اهداف خود خواهد کوشید و اثرات خارج از مرزهای عملکرد مورد توجه لازم قرار نمی گیرد./

نتیجه گیری

ضرورت مدیریت یکپارچه وقتی بیشتر جلوه گر می شود که کیفیت آب مصرفی در هر بخش با یکدیگر متفاوت بوده و میزان اتلاف و نیز پساب هر یک با یکدیگر متفاوت است. لذا نحوه دفع، تصفیه و بازیابی و استفاده مجدد بر اساس انواع نیازها، جنبه های اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی متفاوت می شود. در این شیوه مدیریت منابع آب، عملکردها و نحوه تاثیر اقدامات، شفافتر بوده و تاثیر بر کلیه اجزای قابل ارزیابی و قضاوت است. در این سیستم هرچند کل سیستم به صورت یکپارچه، حجیمتر و ایجاد حرکت در آن با کندی بیشتری رو به رو است، ولی تاثیر اقدامات و نحوه برنامه ریزی و بهره برداری به همان نسبت موثرتر و کارآتر خواهد بود.

 

منابع و مآخذ

1- صفوی حمیدرضا، 1377. مدیریت یکپارچه آب در محیطهای شهری، مجله آب و فاضلاب، شماره 28.

2- Metcalf & Eddy, 2007. Water Reuse, Issues, Technology and Application, McGraw-Hill.

3- Anderson J., 2003. The environmental benefits of water recycling and reuse. Water Science and Technology: Water Supply, 3(4), 1-10.

4- Metcalf and Eddy, 2003. Wastewater engineering: treatment, disposal, reuse. Tata McGraw-Hill, 4th ed., New Delhi.

5- Hoekstra, A. Y., 2003. Virtual Water Trade, Proceedings of the international Expert Meeting on Virtual Water Trade, IHE Delft.


کد مقاله: D-900117-01_A

نویسنده: سجاد - دوشنبه ۱٩ اردیبهشت ۱۳٩٠

تولید محصول سالم در گلخانه های سنتی غیر ممکن نیست 


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: پژوهش و تحقیقات

رعایت عملیات مربوط به IPM برای تولید محصول سالم در گلخانه های سنتی مشکل است، اما غیر ممکن نیست.

 

رییس موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور در گفتگو با خبرنگار ایانا با اعلام این مطلب گفت: این موسسه با همراهی سازمان جهاد کشاورزی استان تهران و البرز برنامه های مشترکی را برای تولید محصول سالم در دستور کار دارد.

دکتر حسن عسگری افزود: سازمان جهاد کشاورزی استان تهران، دربهای گلخانه ها را به روی مردم باز گذاشته تا شاهد روند تولید محصولات سالم باشند.

وی خاطرنشان کرد: فرهنگسازی برای مصرف محصولات سالم که حداقل میزان باقیمانده های شیمیایی را دارا هستند، آغاز شده و امیدواریم سطح عملیات تولید محصولات سالم در سال جاری به 20 تا 25 هکتار در گلخانه ها برسد.

عسگری ادامه داد: رعایت اصول IPM مبتنی بر یک سری عملیات است که لازم است گلخانه مورد نظر تا مدتی تحت نظارت قرار گیرد.

وی تصریح کرد: گلخانه هایی که اقدام به تولید محصولات سالم می کنند، تحت نظارت دستگاههای نظارتی از جمله سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی قرار می گیرند و پس از پایش نمونه های تولیدشده، موفق به دریافت نشان سبز خواهند شد.

 

محصولات سالم نشان سبز دریافت می کنند

رییس موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور یادآور شد: محصولی که نشان سبز از اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی دریافت می کند، از لحاظ باقیمانده ها و آلاینده های شیمیایی بررسی شده و دارای حداقلهایی است که برای سلامتی انسان ضرری ندارد.

عسگری تاکید کرد: شبکه هایی در دست تشکیل است که بر اساس آن محصولات سالم از سایر محصولات قابل تشخیص است.

وی اظهار داشت: تولید محصول سالم نیاز به کاری چندجانبه و منسجم دارد. به گونه ای که موسسه گیاهپزشکی در ارایه دانش فنی لازم همکاری می کند و سازمانهای جهاد کشاورزی نیز برنامه های اجرایی را مدیریت می کند.

 

محصولات سالم دارای جایگاههای اختصاصی در میادین میوه و تره بار می شوند

رییس موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور گفت: اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی نیز کیفیت محصولات را مورد بررسی قرار داده و سازمان نظام مهندسی کشاورزی شبکه های توزیع را مدیریت می کنند.

عسگری از اختصاص جایگاههای خاص در میادین میوه و تره بار برای عرضه محصولات سالم خبر داد و افزود: به زودی شاهد ایجاد غرفه هایی رسمی در میادین میوه و تره بار خواهیم بود که محصولات سالم را عرضه می کنند.

وی خاطرنشان کرد: برای تشکیل چنین تیمی به کار گسترده گروهی نیاز است که در سال جاری امیدواریم شاهد عرضه چنین محصولاتی در میادین میوه و تره بار باشیم.

 

یکهزار و 680 MRL به تایید رسیده است

رییس موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور ادامه داد: این موسسه موفق شده برای کل سموم و محصولات شیمیایی فرمول حداکثر میزان مجاز باقیمانده سموم شیمیایی را تدوین کند.

عسگری تصریح کرد: تاکنون یکهزار و 680 MRL ملی به تایید رسیده که برای تمامی محصولات کشاورزی و سموم شیمیایی کاربرد دارد و در صورت بازنگری و یا افزایش سمی جدید، تعداد این MRLها قابل افزایش خواهد بود.

وی در پایان یادآور شد: فایل مربوط به حداکثر میزان مجاز باقیمانده های سموم و کودهای شیمیایی باز است و قابلیت تغییر و افزایش را دارد./

 

خبرنگار: مژگان ستار


کد خبر: R-900219-02_R

نویسنده: سجاد - دوشنبه ۱٩ اردیبهشت ۱۳٩٠

مروز به امضا رسید:

تفاهمنامه همکاری بین سازمان تات و سیمیت


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: پژوهش و تحقیقات

امروز تفاهمنامه همکاری مرکز بین المللی تحقیقات ذرت و گندم (CIMMYT) و سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی بین دکتر لامپکین مدیرکل آن مرکز و دکتر پرهمت معاون وزیر و رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به امضا رسید.

 

به گزارش ایانا، رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در این مراسم گفت: در بدو انقلاب تولید کشاورزی 25 میلیون تن بود و امروز به 107 میلیون تن رسیده است. این امر نشانگر توجه خاص به علم و فناوری است که به مزرعه انتقال یافته و امروز بخش قابل توجهی از این تولید بالا مرهون علم و فناوری است.

دکتر جهانگیر پرهمت از آمادگی برای همکاری مشترک با سیمیت خبر داد و افزود: آمادگی داریم که همکاری مشترک در سطح منطقه داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: ما آمادگی داریم در برنامه های کلان سیمیت شرکت کنیم و در این راستا، هم در چارچوب همکاریهای کلان دولت جمهوری اسلامی ایران و هم در چارچوب سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به طور خاص آن را دنبال کنیم.

پرهمت ادامه داد: ما همکاری با سیمیت را در برنامه های منطقه ای، با توجه به ظرفیتهای علمی و تحقیقاتی خود مدنظر داریم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: برای بخش اول چند تفاهمنامه تهیه شده که با شما امضا می کنیم و برای بخش دوم پیشنهاد اول ما این است که یک پایگاه منطقه ای برای سیمیت ایجاد کنیم. این پایگاه منطقه ای برای ذرت در منطقه آسیا در ایران احداث شود و این نمایندگی را ایران در منطقه بر عهده گیرد. در این رابطه دفتر بین المللی سازمان ما می تواند این نقش را ایفا کند و بدین منظور بایستی دفتر سیمیت در ایران تقویت شود.

وی چارچوب همکاری با مرکز بین المللی سیمیت را بر مبنای دستیابی به ارقام مناسب و پرمحصول، مقاوم سازی در مقابل آفات، مدیریت مزرعه، خاک ورزی حفاظتی و مقاومت ارقام در مقابل تهدیدهای محیطی در رابطه با ذرت و گندم اعلام کرد.

 

روابط ایران با سیمیت در زمینه تحقیقات و پژوهش مستحکمتر می شود

مدیرکل مرکز بین المللی تحقیقات ذرت و گندم (CIMMYT) نیز گفت: من در مناطق کم آب و با کشاورزی دیم تجربیات زیادی کسب کرده ام و بنابراین با آب و هوای ایران هم مانوس هستم و می توانم آن تجربیات را در اختیار شما قرار دهم.

دکتر لامپکین افزود: از وقتی که من با تیم بسیار فعالی در سیمیت همکاری می کنم، بودجه اش دو برابرشده است.

وی ادامه داد: فلسفه کاری ما برنامه راهبردی تا سال 2050 است. بدیهی است که تا آن زمان (2050) تغییرات بسیاری در منابع آب، نفت، آب و هوا و کشاورزی ایجاد خواهد شد و از این رو برای مواجهه با این تغییرات باید آمادگی لازم را کسب کنیم.

لامپکین خاطرنشان کرد: در این راستا تلاش می کنیم فعالیتهای تحقیقاتی را در عمل برای تولید بهتر غلات بکار برده و چالشها را پوشش دهیم.

وی از پیوستن چندین کشور به سیمیت خبر داد و تصریح کرد: در اکتبر سال گذشته دولت مکزیک 130 میلیون دلار برای 10 سال به ما کمک کرد همچنین کابینه هند با واگذاری 500 هکتار زمین و 25 میلیون دلار برای موارد تحقیقاتی موافقت خود را اعلام کرده است. در چین نیز چند مرکز تحقیقاتی در اختیار ما قرار داده اند و تلاش می کنیم یک مرکز تحقیقاتی منطقه ای در آن کشور ایجاد کنیم.

مدیرکل مرکز بین المللی تحقیقات ذرت و گندم (CIMMYT) یادآور شد: در آفریقا این مرکز تحقیقات وسیعی را در زمینه ذرت و گندم دنبال می کند.

لامپکین در خصوص ایجاد روابط مستحکم با جمهوری اسلامی ایران در زمینه تحقیقات و پژوهش ابراز امیدواری کرد.

وی تاکید کرد: کشورهای در حال توسعه بیشتر از کشورهای توسعه یافته به ما کمک کرده اند و ما یک موسسه غیر انتفاعی هستیم و می خواهیم با شما همکاری داشته باشیم./


کد خبر: R-900219-04_R

نویسنده: سجاد - دوشنبه ۱٩ اردیبهشت ۱۳٩٠

مدیرکل مرکز بین المللی تحقیقات ذرت و گندم خبر داد:

کاهش 10 درصدی تولید گندم در ایران و جهان


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: پژوهش و تحقیقات

پدیده خشکسالی باعث شد که تولید گندم حدود 10 درصد در ایران و جهان کاهش یابد.

 

به گزارش ایانا، مدیرکل مرکز بین المللی تحقیقات ذرت و گندم در مصاحبه خبری در این باره گفت: ایران نظیر سایر کشورهای جهان امسال با پدیده خشکسالی مواجه است در نتیجه تولید گندم حدود ده درصد در ایران و جهان کاهش می یابد.

دکتر لامپکین افزود: ایران برای تولید پایدار در زمینه گندم باید با بیماریهایی نظیر زنگ گندم مقابله کند.

وی درباره وضعیت تحقیقات کشاورزی در ایران خاطرنشان کرد: جهان با مشکل کمبود مواد غذایی رو به رو است. بهای نفت در بازارهای جهانی افزایش پیداکرده و بهای کودهای کشاورزی هم به تبع آن بالا رفته است. از طرف دیگر جهان با کمبود آب و منابع آبی رو به روست و منابع سطحی و زیرزمینی آب هم در جهان رو به کاهش است.

لامپکین ادامه داد: به واسطه رشد جمعیت جهان ما شاهد افزایش تقاضا برای غذا در جهان بوده ایم و همین مساله به افزایش بهای مواد غذایی منتهی شده، بنا بر این ایران می تواند در این زمینه با جهان همکاری کند.

وی تصریح کرد: ایران تحقیقات و فعالیتهای تحقیقاتی خوبی در بخشهای مختلف کشاورزی انجام داده، تولید گونه های مقاوم گندم و ذرت در مقابل آفات و تولید گونه های مقاوم در برابر تغییرات آب و هوایی از جمله فعالیتهایی بوده که ایران انجام داده و می تواند در این زمینه دستاوردهای خود را به جهان ارایه دهد.

لامپکین یادآور شد: البته من هنوز اطلاعات کافی در زمینه تحقیقات کشاورزی در ایران کسب نکرده ام و امیدوارم در بازدیدهایی که از مراکز تحقیقاتی ایران انجام می دهم، اطلاعات کافی کسب کنم. در عین حال ایران می تواند از دستاوردهای تحقیقاتی در مراکز و موسسات تحقیقاتی کشاورزی جهان بهره گیرد و موسسه ما که در زمینه تحقیقات گندم و ذرت فعالیت دارد آماده گسترش همکاریهای پژوهشی با ایران است.

 

ایران می تواند روی مساله خودکفایی دایمی گندم اقدام کند

مدیر برنامه جهانی گندم مرکز بین المللی تحقیقات ذرت و گندم (CIMMYT) نیز گفت: ایران یکی از تولیدکنندگان اصلی گندم در جهان است و مصرف سرانه گندم در این کشور بالا است به همین دلیل تولید گندم برای جمهوری اسلامی ایران از اهمیت زیادی برخوردار است.

دکتر براون افزود: ایران در زمینه خودکفایی گندم فعالیتهای خوبی داشته و باید ظرفیت تولید گندم را در کشت آبی افزایش دهد. از سوی دیگر باید به ارتقای بهره وری در کشاورزی دیم توجه داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: باید به این مساله توجه داشت که کشاورزی دیم همواره در معرض خطر است و راههای مختلفی برای غلبه بر این چالش وجود دارد. بهره گیری از سامانه های خاکورزی کشاورزی می تواند یکی از بهترین شیوه ها برای کاهش این خطرات باشد.

براون با اعلام اینکه گندم برای ایران یک محصول راهبردی است، ادامه داد: تولید گندم یک اولویت ملی است و ایران می تواند روی مساله خودکفایی دایمی گندم اقدام کرده و پس از آن به فکر صادرات باشد.

وی درباره وضعیت تحقیقات کشاورزی در ایران تصریح کرد: 21 سال است که با تحقیقات کشور ایران در زمینه گندم ارتباط دارم. ایران سرمایه گذاری زیادی در زمینه تحقیقات گندم و خودکفایی آن انجام داده اما با توجه به خشکسالیها باید ریسک پذیری را با سرمایه گذاریهای مجدد کاهش دهد تا به خودکفایی پایدار برسد.

گفتنی است، مرکز بین المللی تحقیقات ذرت و گندم (International Maize and Wheat Improvement Center) به عنوان یکی از موسسات تحقیقاتی بین المللی کشاورزی وابسته به گروه مشورتی بین المللی تحقیقات کشاورزی (Consultative Group for International Agriculture Research=CGIAR) در سال 1966 تاسیس شده است. افزایش چشمگیر گندم در دهه 1960 از دستاوردهای مهم این مرکز بین المللی است. مرکز بین المللی تحقیقات ذرت و گندم (CIMMYT) یک مرکز تحقیقاتی و آموزشی غیر انتفاعی است که به طور مستقیم با 100 کشور در حال توسعه از طریق دفاتر این مرکز در آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین ارتباط و همکاری دارد.

مرکز بین المللی تحقیقات ذرت و گندم (CIMMYT) فعالیتهای تحقیقاتی خود را در قالب پنج برنامه اصلی برنامه ریزی، سازماندهی و اجرا می کند. این برنامه ها عبارتند از:

1- برنامه جهانی گندم (Global Wheat Program)

2- برنامه جهانی ذرت (Global Maize Program)

3- برنامه ذخایر ژنتیکی (Genetic Resources Program)

4- برنامه اقتصادی – اجتماعی (Socio-Economics Program)

5- برنامه کشاورزی حفاظتی (Conservation Agriculture)

با انجام تغییرات ساختاری جدید در سیستم CGIAR مسئولیت برنامه های جهانی تحقیقات گندم و ذرت برعهده سیمیت واگذار شده است./


کد خبر: R-900219-05_R

نویسنده: سجاد - جمعه ۱٦ اردیبهشت ۱۳٩٠

السلام علیک یا فاطمة الزهرا علیها سلام

شهادت دخت نبی(صلی الله علیه و آله و سلم) را به تمام شیعیان آن حضرت تسلیت عرض می نمایم.

مجله دانش سبز

نویسنده: سجاد - چهارشنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳٩٠

استاد دانشگاه در گفتگو با ایانا عنوان کرد:

مهمترین مشکل بازاریابی ایران نگرش بر تولید است، نه بازار


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: پژوهش و تحقیقات

مهمترین مشکل بازاریابی محصولات کشاورزی در ایران، به جای آنکه به بازار توجه شود، نگرش حاکم بر تولید است.

 

یک استاد دانشگاه در حاشیه دوره آموزشی بازاریابی و فروش محصولات کشاورزی در گفتگوی اختصاصی با ایانا گفت: هنوز تولیدکنندگان ایرانی نمی دانند که چگونه می توانند با توجه به نیاز مخاطب، تولید کنند.

دکتر احمد روستا افزود: در دنیای امروز، مشتری و بازار به عنوان نقطه اول قرار دارد و نوع محصولات و شرایط موجود باید به گونه ای تنظیم شود که به سمت نیازهای اولیه مشتری سوق داده شود.

وی خاطرنشان کرد: تولید صرف نمی تواند کافی باشد. بلکه باید صنایع تبدیلی و بسته بندی کشاورزی را نیز مدنظر قرار دهیم.

روستا، بسنده کردن تولیدکنندگان بخش کشاورزی به بازارهای داخلی را از دیگر مشکلات موجود برشمرد و ادامه داد: لازم است برای آنکه محصولات کشاورزی نیز از بازاریابی مناسبی برخوردار باشند، پا را فراتر گذاشته و در بازار رقابتی برون گرا ظاهر شویم. به گونه ای که تنها به بازارهای داخلی اکتفا نکنیم.

وی تصریح کرد: سرمایه گذاری بر فعالیتهای بازار و استفاده از شرکتهای بازاریابی می تواند توسعه صادرات را در بر داشته باشد.

 

تشکلها تشنه بازاریابی نوین هستند

این استاد دانشگاه یادآور شد: حضور فعال مدیران تشکلها و اتحادیه های بخش کشاورزی در دوره آموزشی بازاریابی و فروش محصولات کشاورزی نشان می دهد این قشر که ارتباط مستقیمی با بخش تولید دارند، تشنه آموزش روشهای بازاریابی نوین هستند.

روستا تاکید کرد: روشهای بازاریابی سنتی، امروزه در دنیا منسوخ شده است بنابراین لازم است تولیدکنندگان و اتحادیه های روستایی و کشاورزی کشور آموزشهای جدید را در زمینه بازاریابی فرا گیرند تا بدین ترتیب دست واسطه ها کوتاه شود.

وی اظهار داشت: لازم است سازمانهای مسئول و ارگانهای دولتی نیز ارتباطشان با بخش خصوصی در این زمینه بیشتر شود./

 

خبرنگار: مژگان ستار


کد خبر: R-900124-01_R

تعداد دفعات مشاهده این خبر: 595 بار


۱۳۹۰/۱/۲۴  شمسی        ٩/۵/١۴٣٢  قمری        ۲۰۱۱/۴/۱۳  میلادی       ۱۲:۰۵:۱۳  به وقت تهران

نویسنده: سجاد - چهارشنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳٩٠

آویشن، کلسترول زرده تخم مرغ را کاهش می دهد


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: پژوهش و تحقیقات

نتایج تحقیق پژوهشگران علوم دامی دانشگاه تربیت مدرس نشان داد که افزودن آویشن به جیره غذایی مرغهای تخمگذار باعث کاهش سطح کلسترول زرده تخم مرغ می شود. همچنین آویشن به دلیل داشتن رنگدانه، رنگ زرده تخم مرغها را به صورت معناداری افزایش می دهد.

 

به گزارش ایانا از روابط عمومی دانشگاه تربیت مدرس، کارشناس ارشد علوم دامی و مجری این طرح تحقیقاتی در این خصوص گفت: به منظور بررسی اثر عصاره گیاه دارویی آویشن باغی و ویتامین E بر علمکرد و پاسخ ایمنی، کیفیت تخم مرغ، میزان کلسترول (خون و زرده) و نیز ماندگاری تخم مرغ مرغهای تخمگذار در شرایط استرس حرارتی، آزمایشی به مدت شش هفته با استفاده از 108 قطعه مرغ تخمگذار انجام شد.

طهماسبی افزود: در این طرح تحقیقاتی فاکتورهای مورد آزمایش شامل دما (خنک و گرم)، چربی (اشباع و غیر اشباع به میزان پنج درسد در جیره پایه) و افزودنیها (گروه کنترل، ویتامین E (200PPM) و عصاره آویشن باغی که برای سالن خنک یک درصد و برای سالن گرم 6/0 درصد به صورت محلول در آب آشامیدنی استفاده شد) بود. خصوصیات کیفی تخم مرغ (شامل وزن زرده، رنگ زرده، واحد هاو، وزن پوسته، مقاومت پوسته و ضخامت پوسته) به صورت تازه در هفته پنجم آزمایش و به صورت نگهداری شده به مدت یک ماه دردماهای متفاوت (چهار و 27 – 23 درجه سلسیوس) مورد ارزیابی قرار گرفتند.

وی در تشریح یافته های این پژوهش خاطرنشان کرد: نتایج آزمایش نشان داد که تغذیه با آویشن به طور معنی داری میزان تولدی مالون دی آلدهید در زرده تخم مرغ را کاهش داده است. استرس حرارتی بر میزان خوراک مصرفی، وزن تخم مرغ و وزن توده تخم مرغ اثر معنی دار است اما اثر معنی داری بر ضریب تبدیل خوراک مصرفی و درصد تولید نداشت. افزایش دمای محیط نگهداری با افزایش ترشح کورتیکوسترونها و ایجاد آلکالوز تنفسی در مرغها موجب کاهش خصوصیات کیفی تخم مرغ شد.

طهماسبی در پایان ادامه دادک تیمار آویشن به دلیل داشتن رنگدانه، موجب افزایش معنی دار رنگ زرده تخم مرغهای تازه شد. سطوح کلسترول سرم خون و زرده تخم مرغ به طور معنی داری با افزودن آویشن به جیره کاهش یافت. مصرف چربی اشباع در مرغهای تخمگذار نیز به طور معنی داری کلسترول زرده را افزایش داد.

گفتنی است، این پژوهش با راهنمایی دکتر فرید شریعتمداری و با مشاوره دکتر محمدامیر کریمی از اعضای هیات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه انجام شد./


کد خبر: R-900202-01

تعداد دفعات مشاهده این خبر: 517 بار


۱۳۹۰/۲/۲  شمسی        ١٨/۵/١۴٣٢  قمری        ۲۰۱۱/۴/۲۲  میلادی       ۰۹:۳۵:۳۳  به وقت تهران

نویسنده: سجاد - چهارشنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳٩٠

رییس ایستگاه تحقیقات گل و گیاه محلات خبر داد:

ایجاد پژوهشکده تحقیقات گل و گیاه در سال جهاد اقتصادی


مرکزی  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: پژوهش و تحقیقات

flower

تا پایان سال جاری پیگیری برای تبدیل شدن ایستگاه تحقیقات به پژوهشکده تحقیقات گل و گیاه کشور در دستور کار است.

 

رییس ایستگاه تحقیقات گل و گیاه محلات در گفتگو با خبرنگار ایانا با اعلام این مطلب گفت: در سال جهاد اقتصادی مهمترین دستورالعمل این ایستگاه، پیگیری ایجاد پژوهشکده تحقیقات گل و گیاه کشور است.

بنی جمالی افزود: در یکی از مصوبات سفر سوم هیات دولت به استان مرکزی تبدیل شدن ایستگاه ملی تحقیقات به پژوهشکده ای کشوری به تصویب رسید.

وی خاطرنشان کرد: در هیات امنای سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، ایجاد پژوهشکده تحقیقات گل و گیاه کشور به تصویب رسیده و مرحله بعدی برگزاری جلسه مشترک سازمان تات با شورای گسترش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است که پس از تصویب این شورا و اجرایی شدن کار، حمایتهای نهاد ریاست جمهوری در خصوص تامین نیروی انسانی و اختصاص اعتبار ایجاد خواهد شد.

بنی جمالی پیش بینی کرد: تا پایان سال جاری یا اوایل سال 1391 شاهد ایجاد نخستین پژوهشکده گل و گیاه در کشور خواهیم بود.

وی ادامه داد: ارتباط منسجم و سازمان یافته در بخش گل و گیاه با مجامع بین المللی، حقیقتی اجتناب ناپذیر است که با ایجاد پژوهشکده گل و گیاه این مهم محقق می شود.

رییس ایستگاه تحقیقات گل و گیاه محلات تصریح کرد: این پژوهشکده خواهد توانست دانشجویانی در مقاطع مختلف فوق لیسانس و دکترا در شاخه گل و گیاه پرورش دهد.

بنی جمالی یادآور شد: با اختصاص اعتبار برای این پژوهشکده، استقلال در بخش گل و گیاه حاکم می شود و از حالت وابستگی خارج خواهیم شد.

 

اجرای 30 طرح تحقیقاتی در زمینه گل و گیاه در سراسر کشور

وی تاکید کرد: برای سال جاری، اجرای حدود 30 طرح تحقیقاتی در سراسر کشور پیش بینی شده است که نسبت به سال گذشته اندکی افزایش طرح تحقیقاتی داریم.

بنی جمالی اظهار داشت: همچنین امسال به دنبال ثبت ارقام جدید داوودی هستیم که 100 رقم جدید در دست پیگیری است.

وی در ادامه گفت: 250 رقم داوودی نیز در مرحله نامگذاری قرار دارد.

رییس ایستگاه تحقیقات گل و گیاه محلات در پایان افزود: تا پایان امسال ارقام متنوعی از گلهای رز که دارای تنوع رنگی هستند و از ارقام محلی تهیه شده اند، به بخش معرفی می شود./

 

خبرنگار: مژگان ستار


کد خبر: R-900207-01_R

تعداد دفعات مشاهده این خبر: 353 بار


۱۳۹۰/۲/۷  شمسی        ٢٣/۵/١۴٣٢  قمری        ۲۰۱۱/۴/۲۷  میلادی       ۱۱:۳۹:۵۴  به وقت تهران

نویسنده: سجاد - چهارشنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳٩٠

با حضور رییس کمیسیون آب، کشاورزی و منابع طبیعی مجلس انجام شد:

رونمایی از پنج دستاورد مهم تحقیقاتی کشاورزی


کرج  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: پژوهش و تحقیقات

طراحی و ساخت کیت شناسایی مقاومت و حساسیت ژنتیکی به بیماری اسکراپی در گوسفند، معرفی رقم جدید گندم نان با نام میهن، معرفی رقم جدید لوبیا چیتی با نام صدری، دانش فنی پرورش میگوی پاسفید غربی با منابع آب لب شور از دستاوردهای است که روز گذشته رونمایی شد.

 

به گزارش ایانا در این مراسم رییس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی فعالیتهای تحقیقاتی را در توسعه این بخش بسیار با اهمیت دانست و ضمن تاثیرگذاری این دستاوردها در خودکفایی کشور، این رونمایی را بسیار مهم ارزیابی کرد.

رییس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی نیز اهتمام هرچه بیشتر محققان وزارت جهاد کشاورزی را در سال "جهاد اقتصادی" ضروری دانست و بر افزایش مهارت کشاورزان در خودکفایی کشور تاکید کرد.

جهانگیر پرهمت گفت: هر روز توفیق جدیدی را در بخش کشاورزی تجربه می کنیم و این هدیه ها در زمان بسیار کوتاهی رونمایی می شود.

وی با اشاره به نیاز بخش کشاورزی به تحولهای بنیادی به خصوص در سال جهاد اقتصادی این بخش را نیازمند یک حرکت جهادی ادامه دار دانست و تصریح کرد: باید با جدیت هرچه بیشتر این فعالیتها را تداوم بخشیده و فرصتها را غنیمت شماریم.

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، بخش کشاورزی را در حال حاضر نیازمند انتقال دانش، تکنولوژی و فن آوری دانست و با تاکید بر این نکته که برای این کار، حوزه علم و فناوری باید نقش خود را به خوبی ایفا کند، آن را نیازمند شبکه های منسجم تحقیق، ترویج و آموزش بهره برداران معرفی کرد.

وی ضمن ضروری شمردن ترویج و آموزش بهره برداران کشاورزی و فراهم کردن زیرساختهای لازم برای این کار، این حرکت را یکی از مهمترین نیازهای بخش کشاورزی برشمرد.

پرهمت سرمایه گذاری در بخش کشاورزی و شکوفایی این حوزه را عامل مهمی در بسترسازی برای توسعه اقتصادی و رشد فزاینده این بخش دانست و با اشاره به ضرورت فعالیتهای ترویجی و آموزشی اظهار داشت: در حوزه تحقیقات، ترویج و آموزش کشاورزی بستر خوبی فراهم شده و مجموعه توانمندی را در اختیار بخش کشاورزی قرار داده است.

 

 اجرای بیش از هشت هزار طرح تحقیقاتی در سال گذشته

وی حمایت از این فعالیتها را یک ضرورت و الزام اساسی برای توسعه کشاورزی ارزیابی کرد و اظهار داشت: در سال 89 بیش از هشت هزار طرح تحقیقاتی به اجرا درآمد و مجموعه این فعالیتها نه در یک سال بلکه بعضی از دستاوردها ده تا پانزده سال کار مستمر محققان را در برداشته است.

پرهمت از اقدامهای خوب در سال 89 به ارائه بیش از یکهزار و سیصد یافته تحقیقاتی از هشت هزار طرح تحقیقاتی اشاره کرد و گفت: حدود 571 فناوری از مجموعه دستاوردها در فن بازار در معرض فروش قرار گرفت و برای جلب سرمایه در بخش کشاورزی توجه صاحبان سرمایه را به خود جلب کرد.

رییس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی با ضروری دانستن ورود دانش در عرصه کشاورزی و روزآمد کردن فعالیتهای این بخش برای افزایش بهره وری افزود: بدون انتقال دانش فنی به بخش کشاورزی، افزایش تولید غیرممکن است و در سال "جهاد اقتصادی" تحقیق می تواند مصداق خوبی برای سرعت بخشیدن بخش کشاورزی باشد.

معاون وزیر جهادکشاورزی سال 89 را سال خوبی برای فعالیتهای ترویجی دانست و با اشاره به افزایش و رشد چشمگیر فعالیتهای ترویجی، آن را یک مسیر جدید برشمرد و گفت: با استفاده از همه امکانات و ظرفیتهای موجود در بخش و سازمانهای خصوصی به عنوان یک بستر و ابزار ترویج و انتقال دانش و نهادهای عمومی و کارآفرین، ترویج توانست این وظیفه را به خوبی به ثمر برساند.

وی در ادامه، سال جدید را سال مهم برای ارتقای سطح فعالیتهای تحقیقی، ترویجی و آموزشی اعلام کرد و جهاد اقتصادی را ارتقای فعالیتهای کشاورزی علمی دانست.

پرهمت در حوزه بهره برداران بخش کشاورزی ارتقاء دانش و مهارت آنان را بسیار مهم دانست و گفت: بخش کشاورزی نیازمند به تکنسین کشاورزی است و قرار نیست بهره برداران کارگر ساده باشند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزایش بهره وری را در این حوزه نیازمند آموزش مهارتی و ارتقای توانمندی بهره برداران دانست و گام نهادن در این مسیر را موجب شکوفایی این بخش ارزیابی کرد.

پرهمت قطع کامل وابستگی در این بخش را مدیون صدور خدمات علمی و فنی که در کشور شکل گرفته است دانست و با تاکید بر اینکه برنامه های تحقیقاتی باید با سرعت هرچه بیشتر در سال جهاد اقتصادی ادامه و گسترش پیدا کند، افزود: کوتاه کردن تولید رشد محصولات اساسی کشاورزی، ارقام مقاوم به شرایط محیطی با توجه به شرایط خاص اقلیمی کشور، کاهش ضریب تبدیل در واحدهای تولیدی، کاهش مصرف نهاده های اساسی بخش کشاورزی در واحد سطح و افزایش بهره وری برای تولید محصول در واحد سطح، از مهمترین برنامه های سازمان تحقیقات در سال جاری است.

جهانگیر پرهمت با اشاره به این مهم که اگر میزان مهارتهای بهره برداران افزایش پیدا کند می تواند بهره وری را در این بخش افزایش دهد، گفت: میزان مصرف نهاده ها اگر کاهش یابد میزان یک دوره آبیاری کاهش خواهد یافت و در یک دوره کاهش مصرف آب، حدود 500 تا 1000 مترمکعب آب در هکتار صرفه جویی خواهد شد.

وی کاهش مصرف آب را از طریق افزایش بهره وری در این حوزه بسیار مهم دانست و گفت: در برنامه ریزیهای سازمان، این مهم در دستور کار محققان قرار دارد.

وی با اشاره به مدیریت جهادی در سال "جهاد اقتصادی" شکوفایی در بخش کشاورزی را شدنی دانست و سرمایه گذاری در این بخش را برای سرمایه گذاران دست یافتنی ارزیابی کرد.

در پایان پرهمت از مجلس شورای اسلامی و کمیسیون کشاورزی در یاری رساندن این بخش به افقهای ترسیم شده در برنامه های مصوب تشکر کرد./


کد خبر: R-900205-01_R

تعداد دفعات مشاهده این خبر: 385 بار


۱۳۹۰/۲/۵  شمسی        ٢١/۵/١۴٣٢  قمری        ۲۰۱۱/۴/۲۵  میلادی       ۱۰:۲۷:۰۵  به وقت تهران

نویسنده: سجاد - چهارشنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳٩٠

با موافقت نمایندگان انجام شد:

الزام شرکت بازرگانی دولتی به خرید گندم کشاورزان با قیمت تضمینی


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: مجلس

نمایندگان، شرکت بازرگانی دولتی را موظف کردند که محصول گندم کشاورزان را با تقاضای آنان برای خرید و با قیمت تضمینی خریداری کند.

 

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایانا، نمایندگان در نشست علنی مجلس در ادامه بررسی جزئیات بخش هزینه ای لایحه بودجه، با الحاق بخش هزینه ای بند 31 به این لایحه موافقت کردند.

بر اساس بخش هزینه ای بند الحاقی 31، در اجرای ماده 33 قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی مصوب 23/4/1389 بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از طریق بانک های عامل مکلف است تسهیلات لازم را برای خرید گندم تولید داخلی به قیمت تضمینی تا سقف 40 هزار میلیارد ریال از محل منابع داخلی بانکها در اختیار کارخانجات آرد و بخش خصوصی قرار دهد.

شرکت بازرگانی دولتی موظف است به خرید گندم با تقاضای خرید از سوی کشاورزان یا گندم خریداری نشده از سوی بخش خصوصی با تقاضای کشاورز و با قیمت تضمینی اقدام کند و با احتساب هزینه های تبعی در اختیار بخش خصوصی و کارخانه های آرد قرار دهد.

دستورالعمل این بند با پیشنهاد مشترک معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری و وزارتخانه های جهاد کشاورزی، بازرگانی و امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به تصویب شورای اقتصاد می رسد./

 

خبرنگار: فاطمه مهردادیان


کد خبر: P-900214-04

تعداد دفعات مشاهده این خبر: 10 بار


۱۳۹۰/۲/۱۴  شمسی        ٣٠/۵/١۴٣٢  قمری        ۲۰۱۱/۵/۴  میلادی       ۱۰:۳۰:۵۷  به وقت تهران

نویسنده: سجاد - چهارشنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳٩٠

از 28 تیرماه در مازندران برگزار می شود:

نخستین نمایشگاه تخصصی کشاورزی، نهاده ها، آبیاری و صنایع وابسته


مازندران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: کشاورزی

water

نخستین نمایشگاه تخصصی کشاورزی، نهاده ها، آبیاری، آبرسانی، صنایع و ماشین آلات وابسته از 28 تا 31 تیرماه سال جاری در مازندران برگزار می شود.

 

به گزارش ایانا، این نمایشگاه تخصصی در محل مرکز نمایشگاهی مازندران واقع در قائم شهر به منظور ایجاد تحول ارتباطی و تخصصی، تلفیق دانش و عمل، جایگزین کردن روشهای مکانیزه و اعمال روشهای نوین آبیاری در بخش کشاورزی برگزار می شود و آمادگی لازم برای برگزاری سمینار، همایش و کارگاههای آموزشی توسط متخصصان را دارد.

علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند با شماره های ستاد برگزاری نمایشگاه 2659468-0311 و 22668759-021 تماس بگیرند.

گفتنی است، استان مازندران با در اختیار داشتن 45 درصد سطح زیر کشت و 47 درصد میزان تولید مرکبات رتبه اول کشوری را داشته و در تولید محصولات دیگری همچون برنج، چای، موز، قارچ صدفی، گیاهان دارویی و توت فرنگی نیز حائز رتبه های کشوری است./


کد خبر: A-900214-01

تعداد دفعات مشاهده این خبر: 13 بار


۱۳۹۰/۲/۱۴  شمسی        ٣٠/۵/١۴٣٢  قمری        ۲۰۱۱/۵/۴  میلادی       ۱۱:۰۷:۵۲  به وقت تهران

نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :


زیارت عاشورا
وضعیت یاهو مذهبی
پیج رنک گوگل ساعت فلش مذهبی اوقات شرعی

بسيجي يعني علي
Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net

Powered by aeka.persianblog.ir

بانک صوت و فیلم مذهبی
PageRank
بسيجي يعني علي
مجله دانش سبز
PageRank RSS Feed Readers outils webmaster
دریافت کد
>>فرم اشتراک<<
{PAGETITLE}
pagerank search engine optimization Submit ExpressSearch Engine Marketing Services تماس با ما