کشاورزی لرستان - اولین مجله علمی کشاورزی دانش سبز (دانشجویان لرستانی)
در سال1387 سال نوآوری و شکوفایی ایران اسلامی شروع کار و تلاش می کنیم آخرین اخبار و مقالات علمی کشاورزی و لینک سایتهای برتر کشاورزی را در وب قرار دهیم ...
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سجاد - جمعه ٥ خرداد ۱۳٩۱

رئیس اتحادیه فروشندگل و تولید‌کنندگان گل و گیاه تهران گفت: ارزآوری و اشتغال‌زایی در صنعت گل و گیاه نکات اساسی است که دولت باید به آن توجه کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس سید جلال عجایبی رئیس اتحادیه فروشندگان و تولید‌کنندگان گل و گیاه استان تهران با توجه به نامگذاری سال‌جاری از سوی مقام معظم رهبری تحت عنوان «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه‌ ایرانی» در مورد چالش‌های تولید در صنعت گل و گیاه همچنین وضعیت این صنعت در ایران نسبت به جهان با توجه به اینکه این صنعت یکی از صنایع پرسود در جهان است گفت: در سال‌های اخیر فعالیت در این زمینه بیشتر شده و حتی چندین برابر مصرف تولید داشته‌ایم،اما رونق مانند کشورهای دیگر نبوده است.

وی در مورد اینکه چگونه این صنعت را می‌‌توان به یک صنعت سود ده تبدیل کرد و چه حمایت‌هایی باید از آن به عمل آید،گفت: باید تکنولوژی‌های جدید در این زمینه به کار گرفته شود،همچنین سرمایه‌گذاری لازم در این بخش انجام شود و لازمه‌ این سرمایه‌گذاری برخورداری از وام بانکی با بهره‌ کم است، همان‌طور که در سایر نقاط دنیا نیز این نوع وام‌ها در اختیار تولید‌کنندگان قرار می‌گیرد و در این صورت است که مؤسسات تولیدی می‌توانند بازده داشته و جوابگوی مخارج سنگین خود باشند.

رئیس اتحادیه تولید‌کنندگان و فروشندگان گل و گیاه استان تهران افزود: حذف یارانه‌ها باعث افزایش هزینه‌ها شده و تولید را تا حد زیادی با مشکل مواجه کرده است، همچنین این صنعت بازار رو به رشدی ندارد و در مقابل هزینه‌های تولید بسیار بالا است.

عجایبی در پاسخ به این سؤال که برای ایجاد یک بازار مناسب چه راهکارهایی باید اندیشیده شود و از دولت چه انتظاری می‌توان داشت،گفت: تولید نیازمند بازار خوب است و برای دستیابی به بازار باید بخشی از محصولات تولیدی صادر شود، برای صادرات یک پایانه بین‌المللی که همپای پایانه هلند است ساختیم که در صورت تکمیل این پایانه صادرات از وضعیت مناسبی برخوردار خواهد شد.

وی افزود: تکمیل این پایانه نیاز به سرمایه دارد که قرار بود دولت بودجه آن را تأمین کند، اما هنوز این کار صورت نگرفته و در حال حاضر دچار کمبود هستم و با این کمبودها از کار عقب افتادیم.

رئیس اتحادیه‌ فروشندگان و تولید‌کنندگان گل و گیاه استان تهران در خصوص وضعیت تکنولوژی مورد نیاز برای تولید بهینه در صنعت گل و گیاه گفت: هم‌اکنون تکنولوژی مورد نیاز این صنعت در کشور وجود دارد ولی امکان ساخت و ساز گلخانه‌ها با تکنولوژی‌های جدید برای همه تولید‌کنندگان میسر نیست، بازسازی گلخانه‌های قدیمی و راه‌اندازی گلخانه‌ها صنعتی هزینه‌های هنگفتی دارد که به دلیل کمبود سرمایه و بالا بودن بهره بانکی این امکان برای تولید‌کنندگان داخلی وجود ندارد.

عجایبی در مورد مشکلات ناشی از واردات گفت: متأسفانه هیچ‌گونه کنترلی از سوی بخش خصوصی و اتحادیه بر روی مقوله صادرات وجود ندارد و وزارت جهاد کشاورز مجوز واردات را به برخی افراد می‌دهد و این امکان در دست بعضی محدود شده است. در کنار این مسئله ورود اجناس قاچاق و غیرمجاز هم بسیار زیاد شده که ضرر و زیان فراوانی را به تولید‌کنندگان این بخش تحمیل کرده است.

وی در ادامه گفت: رکود در بازار تولید محصولات داخلی نتیجه واردات اجناس از تایلند، چین و غیره است که با قیمت پایین‌ در بازارهای داخلی عرضه می‌شوند. امیدواریم با همکاری وزارت بازرگانی، مرکز توسعه واردات ، اتحادیه گل و گیاه و افراد صاحبنظر صنف این مشکلات تا حدودی حل شود.

رئیس اتحادیه فروشندگان و تولید‌کنندگان در پاسخ به این سؤال که وضعیت سرمایه در گردش و تسهیلات در صنعت گل و گیاه چگونه است و چه انتظاری از دولت و بانک‌ها دارید، گفت: صنعت گل و گیاه باید بیشتر از آنچه که الان شاهد هستیم توسعه یابد و توسعه نیازمند سرمایه‌گذاری در این بخش است، تأمین سرمایه نیز باید از طریق بانک‌ها و با بهره کم صورت گیرد بدون سرمایه‌گذاری با بهره‌ کم این تکامل و توسعه به جایی نمی‌رسد و نتیجه‌ای نخواهد داشت.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا بانک کشاورزی تسهیلات با بهره‌ کم در اختیار فعالان این صنعت قرار می‌دهد؟گفت: همه بانک‌ها یکسان عمل می‌کنند و در درجه اول به فکر سود و بهره خود هستند، اکثر افرادی که از بانک‌ها وام گرفته‌اند قادر به بازپرداخت نیستند، البته در این بین بعضی‌ها هم موفق شده‌اند، نظام صحیح در این کارها وجود ندارد امیدواریم کم‌کم موقعیت‌هایی پیش‌ آید و این مشکلات اصلاح شود.

وی گفت: نکته اساسی که دولت باید به آن توجه کند ارزآوری و اشتغال‌زایی این صنعت است که اگر به آن توجه بیشتری شود امیدوار هستیم در آینده موفقیت‌هایی نصیب کشور شود.

نویسنده: سجاد - جمعه ٥ خرداد ۱۳٩۱

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور از تدوین دستورالعمل تولید محصول سالم برای نخستین بار در کشور خبر داد.

به گزارش ایانا پایگاه اطلاع‌رسانی ایصدا،فتوحی گفـت: با توسعه کشاورزی مدرن در همه گلخانه های کشور، تولید افزایش یافته و کیفیت و طعم محصولات بهتر می شود و استفاده از سموم با خطر متوسط و پرخطر حذف می شود.

وی افزود : 5 سم پرخطر که در سال های گذشته بیش از 3 هزارتن به مصرف می رسید، از خط تولید و مصرف خارج شده و 17 سم کم خطر و کم مصرف که از عصاره گیاهان و مواد معدنی تشکیل شده، جایگزین سموم پرخطر شده است.

رییس سازمان حفظ نباتات کشور درباره افزایش مصرف سموم بیولوژیک گفت: امسال مبارزه بیولوژیک با آفات را افزایش می دهیم و گلخانه های صیفی و سبزی دارای کارشناس ناظر هستند که بر چگونگی مبارزه با آفات و بیماری ها در این گلخانه ها نظارت می کنند و پس ازتائید آنها محصول مورد نظر به بازار عرضه خواهد شد.

وی همچنین از تدوین دستورالعمل تولید محصول سالم برای نخستین بار در کشور خبر داد و افزود: همه کشاورزان موظف می شوند که محصولات خود را شناسنامه دار کرده و مصرف کنندگان هم باید از این پس فقط محصولات شناسنامه دار را خریداری کنند.

به گفته فتوحی قرار است بارکد 16 رقمی بر روی محصولات کشاورزی درج شود که مشخص می کند محصول مورد نظر نشان دهنده اطلاعاتی از قبیل استان، شهرستان، زارع، روش مبارزه با آفات و نوع مواد مصرفی برای مبارزه با آفت یا بیماری محصول است.وی اظهار داشت : 4300 نفر از مهندسان گیاهپزشکی بر کشت های گلخانه ای نظارت می کنند تا ضمن مصرف بهینه نهاده های تولیدی، کیفیت و توان رقابتی محصولات نیز تضمین شود.فتوحی با بیان اینکه نظارت هوشمند بر گلخانه ها تقویت می شود، یادآور شد: امسال دولت 300 میلیارد ریال برای توسعه فعالیت های کشاورزی در این محیط ها اختصاص داده و شبکه های پیش آگاهی در سطح 2.3 میلیون هکتار ایجاد می شود.

نویسنده: سجاد - جمعه ٥ خرداد ۱۳٩۱

خشکی جهانی آب و هوا که به معنی خشک شدن محصول گندم در کانزاس، تهدید شدن صادرات روسیه و کندی کاشت در استرالیا خواهد بود، یادآوری کننده به موقعی برای صندوق‌های سرمایه گذاری است که هنوز فاصله زیادی با دوران مازاد این غله وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، قیمت‌های معاملات گندم شیکاگو در بزرگ‌ترین افزایش از سال 1996، هفته گذشته بیش از 17 درصد افزایش یافت و به بالاترین سطح در 9 ماه گذشته رسید اما تا روز سه شنبه، شش روز خرید فروکش کرد زیرا وحشت ناشی از آب و هوای نامساعد جای خود را به این نظر معقولانه داد که شرایط آنقدر هم وخیم نیست یا حداقل به وخامت سال 2010 که تجارت جهانی گندم به دلیل محدود شدن عرضه از سوی کشورهای تولیدکننده به میزان چشمگیری کاهش یافته بود، نشده است. به دنبال پیش‌بینی‌ها در مورد بارندگی در مناطق اصلی تولیدکننده گندم در روسیه، قیمت‌های گندم شیکاگو 2.6 درصد کاهش یافت.

پیش‌بینی‌های جدید برای بارندگی در روسیه و استرالیا احتمالا به محدود کردن خسارت کمک می‌کند. ذخایر جهانی بیش از 50 درصد بیشتر از سال 2007 هستند اما خطرات جدیدی ظاهر می‌شوند. اداره هواشناسی استرالیا نسبت به بازگشت احتمالی پدیده جوی ال نینو در پایان سال جاری در این کشور که صادراتش حدود یک ششم از مبادلات جهانی گندم را تشکیل می دهد، هشدار داده است.

آنچه در سال 2010 روی داد موجب حساسیت همگانی به این موضوع شده است. وزارت کشاورزی آمریکا پیش بینی کرده است ذخایر جهانی گندم تابستان آینده کاهش یابد و به پایین‌ترین میزان از سال 2009 برسد که به اندازه تامین صد روز تقاضا باشد اما تامین جهانی باید بیش از 50 میلیون تن که تقریبا دو برابر صادرات آمریکا است، کاهش پیدا کند تا ذخایر را به سطح اندک مشابه در سال 2007 برساند که در آن زمان افزایش قیمت و هشدار نسبت به تورم جهانی و امنیت غذایی را در پی داشت.

تحلیلگران اظهار می‌کنند وخامت اوضاع در سال جاری به میزان زیادی به شرایط آب و هوایی در کشورهای شوروی سابق بستگی دارد. هیچ شکی وجود ندارد که آب و هوای خشک زیان آور از میزان محصول پربار گندم امسال کم می‌کند اما تا زمانی که محصول نیم کره شمالی در عرض چند هفته آینده برداشت نشود، دانستن اینکه این خسارت تا چه اندازه بد بوده است و اینکه در هفته‌های آینده بدتر خواهد شد یا خیر، دشوار خواهد بود.

کیفیت محصول گندم در کانزاس که بزرگترین ایالت تولیدکننده این غله در آمریکاست، هفته گذشته بدترین کاهش هفتگی را در چهار سال و نیم گذشته داشت. برخی از تولیدکنندگان آمریکایی مزارع ضعیف را برای یونجه اختصاص داده‌اند در حالی که سایرین به بازده پایین‌تر پیش‌بینی شده به دلیل کاهش سریع سطح رطوبت خاک در نبود بارندگی، رضایت داده اند.

با این همه روسیه همچنان بزرگ‌ترین منبع نگرانی است بویژه پس از گذراندن بدترین خشکسالی نیم قرن اخیر خود در سال 2010 که موجب کاهش محصول این کشور به 41.5 میلیون تن شد. وزارت کشاورزی آمریکا پیش بینی می‌کند این کشور 20.5 میلیون تن در محصول سال جاری تا ژوئن 2012 صادر کند که حدود 14 درصد از تجارت جهانی خواهد بود اما تحلیلگران می‌گویند این میزان ممکن است به دلیل آب و هوای نامساعد و ذخایر داخلی اندک به میزان یک سوم کاهش یابد.

دفتر موسسه پژوهشی کشاورزی فرانسوی اگریتل در کی‌یف پیش بینی کرده است که محصول 2012 بین 50 تا 53 میلیون تن باشد که کمتر از 52.6 میلیون تن سال گذشته و پایین‌تر از 56 میلیون تن مورد پیش بینی وزارت کشاورزی آمریکا خواهد بود. منطقه اصلی تولید گندم در این کشور از سرمای زمستان آسیب دیده و اکنون با کمبود آب روبرو است.

پیش‌بینی می‌شود محصول گندم زمستانه اوکراین در فصل جاری به دلیل خشکسالی شدیدی که از اواخر تابستان سال گذشته آغاز شد و سرمای شدیدی که به دنبال آن در ژانویه و فوریه پیش آمد، کاهش داشته باشد.

محصول گندم قزاقستان حدود 18 میلیون تن در برابر 23 میلیون تن در سال 2011 پیش بینی شده است که کل برداشت دریای سیاه در سال جاری را به حدود 84 میلیون تن می رساند که 17 درصد کمتر از 101 میلیون تن در سال گذشته خواهد بود اما همچنان بالاتر از 68 میلیون تن برداشت شده در سال 2010 است.

در استرالیا آب و هوای خشک مشکلی برای کشاورزان است که اکنون در اواسط کاشت محصول گندم جدیدشان هستند.

شرکت تحلیلگر اینفورما اکونومیکس پیش بینی کرده که تولید جهانی گندم در سال جاری که از اول آوریل آغاز شده است، به 679.41 میلیون تن می رسد. موسسه پژوهشی ممفیس نیز پیش کرده که تولید جهانی از 696.097 میلیون تن برآورد شده در سال گذشته به 679.65 میلیون تن کاهش می یابد.

نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :


زیارت عاشورا
وضعیت یاهو مذهبی
پیج رنک گوگل ساعت فلش مذهبی اوقات شرعی

بسيجي يعني علي
Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net

Powered by aeka.persianblog.ir

بانک صوت و فیلم مذهبی
PageRank
بسيجي يعني علي
مجله دانش سبز
PageRank RSS Feed Readers outils webmaster
دریافت کد
>>فرم اشتراک<<
{PAGETITLE}
pagerank search engine optimization Submit ExpressSearch Engine Marketing Services تماس با ما