کشاورزی لرستان - اولین مجله علمی کشاورزی دانش سبز (دانشجویان لرستانی)
در سال1387 سال نوآوری و شکوفایی ایران اسلامی شروع کار و تلاش می کنیم آخرین اخبار و مقالات علمی کشاورزی و لینک سایتهای برتر کشاورزی را در وب قرار دهیم ...
کلمات کلیدی مطالب
همه مثل هم همه مثل ...
ساعت ٧:۳٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٥ شهریور ۱۳۸٦   کلمات کلیدی:

همه مثل هم همه مثل ...

... واسپس روزگارى كه نام‏بسيارى از مردان بزرگ چونان‏حكيم «ناصر خسرو قباديانى‏» ،«ابن‏بطوطه‏» و «سعدى شيرازى‏» برتارك آن سالها مى‏درخشد ، هنوزهم وقتى سفرنامه‏هاى باقيمانده ازايام ماضى را مى‏خوانيم حتى، سفرنامه سياحانى كه طى يكى دوقرن گذشته عرصه زمين را زيرگامهاى خود پيموده‏اند، پيش روى‏خود، جهانى را نظاره مى‏كنيم كه‏مملو از تفاوت، رنگارنگى و تنوع‏اند.تنوع شهرها ، پوشش‏ها، ادوات وابزار ، آداب و رسوم و سنتهاى‏فرهنگى كه هر يك از آبشخورويژه‏اى سيراب شده‏اند. همين امر،حكيمان و عارفان و سياحان اهل‏ذوق را وامى‏داشت تا شال بر كمربسته و با گيوه كشيده رنج راه ومشقت‏سفر را بر خود هموار كنند، تاشايد از اين رهگذر، ره توشه‏اى‏بزرگ از معرفت ، جهان‏شناسى وسير در آفاق و انفس فراهم آورده‏باشند.

آثار بزرگ انديشمندانى چون‏«ناصر خسرو» و «سعدى‏» مشحون‏از اينهمه دريافت ، ديدار و خاطره‏است، بدان سان كه چشم بر بسيارى‏از دقايق و ظرايف نهفته در پهنه‏زمين گشوده مى‏شود.

هيچ انديشيده‏ايد كه چرا امروزه‏همه شهرها و بلاد منتشر در روى‏زمين، از منتهااليه صحارى اريزوناگرفته تا افريقاى جنوبى و از آنجا تاكراچى و سيدنى كم و بيش يكسان ويك شكل‏اند؟

شايد پاره‏اى تفاوتهاى جزيى‏مثل‏نوع پلها،رنگ‏آميزى‏دروپنجره‏هاو يا جدول‏بندى خيابانها و چراغهاى‏آويز در ميان شهرها متفاوت باشندليكن، همگونى دهشتناكى ميان همه‏پايتختها و به تبع آنها شهرهاى‏كوچك و بزرگ عالم به چشم‏مى‏خورد.

در ديار خودمان هم همين است،براحتى مى‏توان اسم شاهرود را بركرمانشاه نهاد و نام كرمانشاه را برنيشابور، مشروط به اينكه ، در اين‏ميانه باقيمانده آثار تاريخى‏گذشتگان مثل مسجدها، برجها وكاروانسراها را برداريد. آنچه‏مى‏ماند چند خيابان است وعمارتهاى يك شكل ، جامه‏هاى‏همگون مردمان، مهمانسراها وهتلها و چند پارك و شهربازى باانواع آب‏نماهاى رنگارنگ كه‏مردمان يك شكل و يك قدو قواره رابه سوى خود جلب مى‏كند وپاساژهاى رنگارنگ و فروشگاههاى‏زنجيره‏اى. به قول معروف، «به هركجا كه روى آسمان همين رنگ‏است.»

همه كشورها، شهرها، محله‏ها وخانه‏ها حتى انسانها و آرزوهايشان‏هم يكسان و يك شكل‏اند. اسباب ووسايل و حتى نحوه زندگى يك‏شهروند اهل كراچى همان است كه‏در گوشه‏اى ديگر مردى سياه ياسفيد شبانگاه بر مبلمان خود تكيه‏مى‏دهد،سوسيس‏مى‏خورد،كوكاكولامى‏نوشد و در عين خستگى در حال‏ديدن فيلمى كه از تلويزيون پخش‏مى‏شود به خواب مى‏رود.

همه اين ساكنان منتشر، بى‏آنكه‏بدانند و يا بخواهند، بسان هم به‏جهان مى‏نگرند. از تماميت‏حيات‏خود يك خواست واحد دارند و همگى‏با باز كردن پيچ راديو محلى خود ازشنيدن خبرى انگشت‏به دهان‏مى‏گزند كه، در آن طرف كره خاك‏مردى ساكن مالزى يا سنگاپور. و ياهر دو با خواندن گزارشى حيرت‏مى‏كنند كه يك مركز واحداطلاع‏رسانى آن را بر روى آنتنهاى‏يك شكل و يك قواره نهاده در پشت‏بامهاى يك شكل و يك قواره مردم‏اين كره خاك فرستاده است.

اينان ، گاه با ساده‏انديشى تمام‏خود را در پوشيدن جامه‏ها مختارمى‏پندارند اما، درست آنگاه كه‏پيراهنى را مى‏خرند و با شادى و يابى‏تفاوتى به صحن خيابان مى‏آيندناظر لباسهاى يك شكل، كفشهاى‏يكدست، كتهاى يك قواره ديگرهمشهريهاى خودند.

كوتاهى و بلندى قدها و يا لاغرى‏و چاق بودن آدمهاست كه كمى درنوع رنگ و اندازه جامه ديگرگونى‏ايجاد كرده ورنه چنين مى‏نمايد كه‏همگى از يك سوپر ماركت‏بزرگ ويكى از فروشگاههاى زنجيره‏اى‏منتشر در ميان شهرها خريد كرده‏باشند.

براى يك معمار ساكن ايتاليافرقى نمى‏كند كه در كجا و براى چه‏كسانى خانه مى‏سازد، به همان گونه‏كه براى دانشجوى رشته معمارى‏يكى از دانشگاههاى فلورانس فرقى‏نمى‏كند كه پس از فراغت از تحصيل‏به كجا مى‏رود. او ياد گرفته است تاالگويى واحد را براى همه مردمى كه‏ديگر از خواسته‏اى واحد برخوردارشده‏اند به كار برد. به همان راحتى‏كه مى‏تواند در هر جاى اين پهنه‏خاك زندگى كند.

جوانان گويى تابلوهاى سيارى‏هستند كه بى‏آنكه مزدى دريافت‏كرده باشند، توليدات شركتها وكارخانه‏هاى كشورهاى غربى را به‏نمايش گذارده‏اند. [ Marllboro ],[ Sony ],[ Puma ],[ Addidas ] وصدهانام‏ديگر،نقش‏آفرين‏جامه‏هاى‏جوانانى‏اند كه به خيابان مى‏آيند وكفش و كيف و شلوار خود را، بى‏مزدو منت در اختيار دستگاه تبليغاتى‏توليدكنندگان اروپايى مى‏گذارند.

به همان سان كه خانه‏ها،چشمهاى ساكنانشان را با انواع‏محصولات فرنگى مى‏آرايند تا زنان‏خانه‏دار و مردان بچه‏دار، درآشپزخانه‏هاى باز و بر صندليها وكرسيهاى منقش غذاى مهيا شده‏كدبانوى منزل را كه برگرفته از ميان‏بورداها و كتابهاى آشپزى ترجمه‏شده‏اند، صرف كنند.

شهرسازان و معماران نيز،برجها را زينت‏بخش شهرهاشان‏مى‏سازند تا با متجمع ساختن‏انبوهى از مردمان در ميان قفسهاى‏آهنى و سنگى، پيشرفت و تمدن‏شان‏را به رخ ديگران بكشند.

همگى در مسابقه‏اى باورنكردنى‏شركت كرده‏اند تا جام پيروزى را ازدست داوران فرنگى بربايند. قاليهاى‏رنگارنگ و منقش از ميان صحن‏اطاق به چارچوب قابها كشيده‏شده‏اند و صندليها و ميزها درصحن اطاقهايى با كف سراميك ومنور از نور آباژورها خودنمايى‏مى‏كنند تا اين انسان تهى از خود وگريزان از سؤالهاى اساسى ، درغفلت تمام شبى را به سر آورد وديگر بار به صحن شهر گسيل شود.

«همسان‏سازى‏» ديگر از هيات‏طراحى مزورانه در ذهن دشمن‏خارج و تبديل به آرزويى بزرگ دردل آدميان شده است. مسابقه‏عجيبى براى متشبه‏شدن به غربيان‏در بين همه ساكنان ربع مسكون‏درگرفته است. چنان مى‏نمايد كه‏دستى پنهان با شعبده‏بازى همه‏سالهاى جوانى و همه هويت وفرهنگ اين ملتها را به يغما برده‏است كه بى‏آنكه بخواهند و اراده‏اى‏داشته‏باشندمبلغان،مصرف‏كنندگان‏و فروشندگان محصولات‏كمپانيهاى‏دولتهاى استعمارى‏اند و بى‏آنكه‏بدانند، هادم همه ابنيه ايمان ورستگارى.

هيچ انديشيده‏ايد كه چراكودكانمان بازى نمى‏كنند؟ بله! آنهابازى كردن را فراموش كرده‏اند.اينان تماشاكنندگان منفعل بازى‏بزرگان‏اند و در واقع بازى‏خورندگان صحنه گردانان پشت‏پرده.

اينان همه رفتن، آمدن، نشستن،خوردن، خفتن، گفتن و ديگر اعمال ومناسبات خود را از ميان الگوهاى به‏تصوير كشيده شده دستگاههاى‏ارتباط جمعى مى‏گيرند و آن را درصحنه بزرگ شهر به نمايش‏مى‏گذارند تا از قافله تمدن عقب‏نمانند.

سالها پيش «آلدوس هايكسلى‏»داستان خيالى «دنياى قشنگ نو» رانوشت. داستان شهرى كه ساكنانش‏از خط توليد يك كارخانه بيرون‏آمده بودند. مثل هم راه مى‏رفتند،مثل هم مى‏خوردند، مثل هم بودند وبراى كارى واحد ساخته شده بودند،محكومانى كه براى همه عمر كارگرمى‏ماندند و يا بنا به خواست طراح‏كارخانه ، با كم و زياد كردن الكل وگرما و سرما، نقشى ديگر را تا پايان‏عمر ايفا مى‏كردند.

اينان همه احساس شاعرانه وتمايلات روحى خود را از دست داده‏بودند، چه ، گردانندگان شهر بزرگ‏«بوخافسك‏» در داستان دنياى‏قشنگ‏نو، چنين مى‏خواستند تاانسانهاى يك دست و يك قواره مثل‏روبات و آدم‏ماشينى تنها ساكنان‏رام اين شهر باشند.

تلقينهاى مصنوعى، نوارهاى‏ضبط صوت و ديگر ادوات، آخرين‏نيروهاى مقاومت‏كننده در نهاد اين‏موجودات دستكارى شده را كه ديگربى‏آنكه پدر و مادرى داشته باشند ازخط توليد كارخانه خارج شده بودنددرهم مى‏شكستند تا ماشينى درهيات انسان راهى اين شهر بزرگ‏ساخته ذهن الدوس‏هايكسلى شود.

امروز، سالها از اين داستان‏خيالى مى‏گذرد اما، به هر كجاى‏جهان كه رو كنى در مى‏يابى كه طرح‏ذهنى آلدوس تبديل به واقعيتى‏دهشتناك شده است. شهرهاى‏يكسان، آدمهاى يكسان، خانه‏هاى‏يكسان و خواسته‏هاى يكسان.آدمهايى كه چشم خويش را بر روى‏واقعيتى شگرف بسته‏اند.

هيچ درباره مسابقه پنهان امابزرگى كه همه مردم جهان را براى‏كسب مدرك دانشگاهى به رقابت‏واداشته است، انديشيده‏ايد؟ و تلاش‏بى‏وقفه پدران و مادرانى كه براى‏نشاندن كودكانشان بر يكى از آن‏صندليها تا مرز خودكشى پيش‏مى‏روند؟ گوييا بى‏اين‏همه، بودن ونبودن جوانانشان در عرصه خاك‏يكى است. هيهات كه همه فلاح ورستگارى، همه پاكى و پاك دامنى،كسب روزى حلال و خدمت‏وبالاخره‏تضمين بى‏خدشه رزق و سلامتى درعنوان و مدركى دانشگاهى خلاصه‏شده است.

در شهرهاى بزرگ بى‏دروازه‏امروز، مردمان بى‏آنكه بدانندمحصور در ميان خواسته‏هاى‏نظريه‏پردازان و كاوشگرانى هستندكه براى رسيدن به اهداف پليد وشوم خود، استراتژى بزرگ خود را«يكسان‏سازى‏»ومشابه‏سازى،آدمهاقرار داده‏اند و برآنند تا با انواع حيل،آخرين مقاومتهاى اقوام را براى‏تحقق اهدافشان درهم بشكنند. شايدبرخى اين گفتار را ناشى از اتفاقى‏ساده بدانند. شايد آنها هيچگاه‏آنچنان كه شايسته است، جهان‏اطراف خود و حال و روز مردمان راننگرند. اما، بايد دانست كه همواره‏طرحهاى ذهنى نظريه پردازان وبرنامه‏سازان، در قالب يك پروژه،يك پيشنهاد و يا مصوبه‏اى قانونى‏از سوى صاحبان قدرت وگردانندگان سازمانهاى بين‏المللى به‏ساكنان سرزمينها و ملل غيرغربى‏تحميل شده و يا با بسط انواع‏محصولات فرهنگى (فيلم، نشريه، ...)آنان را ناخودآگاه به سوى مقاصدخود سوق داده‏اند، با اين همه، جاى‏اين پرسش مى‏ماند كه: غرب دربرنامه پيگير «همسان سازى‏جهانى‏» جوياى چيست؟


 
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :


زیارت عاشورا
وضعیت یاهو مذهبی
پیج رنک گوگل ساعت فلش مذهبی اوقات شرعی

بسيجي يعني علي
Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net

Powered by aeka.persianblog.ir

بانک صوت و فیلم مذهبی
PageRank
بسيجي يعني علي
مجله دانش سبز
PageRank RSS Feed Readers outils webmaster
دریافت کد
>>فرم اشتراک<<
{PAGETITLE}
pagerank search engine optimization Submit ExpressSearch Engine Marketing Services تماس با ما