کشاورزی لرستان - اولین مجله علمی کشاورزی دانش سبز (دانشجویان لرستانی)
در سال1387 سال نوآوری و شکوفایی ایران اسلامی شروع کار و تلاش می کنیم آخرین اخبار و مقالات علمی کشاورزی و لینک سایتهای برتر کشاورزی را در وب قرار دهیم ...
کلمات کلیدی مطالب
انتقال يافته­هاي تحقيقاتي به مزارع توليدات ديم را تا 250 درصد افزايش داد
ساعت ۸:۱۱ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٥ شهریور ۱۳۸٦   کلمات کلیدی:
خبرگزاري کشاورزي ايران - سرويس پژوهش و تحقيقات : انتقال يافته­هاي تحقيقاتي به اراضي ديم­خيز كشور منجر به افزايش 120 تا 250 درصدي توليدات ديم در كشور شد.    

رئيس موسسه تحقيقات ديم كشاورزي كشور با اعلام اين مطلب در گفت و گو با خبرنگار ايانا گفت: در سال زراعي جاري با انتقال تعدادي از يافته‌هاي تحقيقاتي به سطوح وسيعي از اراضي زارعين در مناطق ديم‌خيز كشور به طور متوسط 120 درصد (در بعضي موارد تا 250 درصد) افزايش محصول در مقايسه با مزارع شاهد بدست آمد كه موفقيت بي‌نظيري براي موسسه و كارشناسان كشاورزي اين مناطق به حساب مي‌آيد.

عبدالعلي غفاري افزود: در شهرستان دهگلان از استان كردستان گندم آذر 2 در دو منطقه با سطح زيركشت 14 و 100 هكتار، به ترتيب 4هزار و 430 و 3هزار و 700 كيلوگرم در هكتار عملكرد داشت كه اين در حالي است كه به علت شرايط بسيار بد آب و هوائي سالجاري در اكثر مناطق سردسير كشور عملكردهاي اين مناطق در شرايط خوب از يك هزارو 500 كيلوگرم بيشتر نيست.

وي ادامه داد: جو رقم آبيدر در شهرستان قروه در مزرعه نمايشي (طرح انتقال يافته‌ها) داراي عملكرد 3هزار و 200 كيلوگرم در هكتار بود.

غفاري همچنين اضافه كرد: در شهرستان مراغه كه مورد بازديد اكثر متوليان زراعت كشور قرار گرفت، متوسط عملكرد لاين‌هاي جديد و ارقام آذر 2 و سرداري در مزارع پايلوت بيش از 3 تن در هكتار (متوسط عملكرد مزارع شاهد 1200- 800 كيلوگرم در هكتار) بود.

وي با اشاره به افزايش 10 برابري عملكرد نخود در كشور اظهار داشت: بعضي از كشاورزان با رعايت دقيق اين نكات فني و مديريت صحيح، عملكردهاي دور از انتظار در شرايط ديم داشته‌اند بطوريكه كشاورز روستاي تپه‌رس از منطقه روانسر كرمانشاه با كشت رقم اصلاح شده نخود 4هزار و 920 كيلوگرم در هكتار محصول برداشت كرد.

رئيس موسسه تحقيقات ديم كشاورزي كشور همچنين گفت: وضعيت كشت كلزا در مناطق ديم گرمسير در سال جاري نشان داد كه با رعايت توصيه‌هاي فني موسسه در كشت كلزا  شامل تهيه زمين، عمق كشت، تاريخ كشت و تراكم بوته، عملكردهاي مناسبي در مناطق مختلف حاصل مي‌شود./

خبرنگار:مرضيه رستمي


 
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :


زیارت عاشورا
وضعیت یاهو مذهبی
پیج رنک گوگل ساعت فلش مذهبی اوقات شرعی

بسيجي يعني علي
Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net

Powered by aeka.persianblog.ir

بانک صوت و فیلم مذهبی
PageRank
بسيجي يعني علي
مجله دانش سبز
PageRank RSS Feed Readers outils webmaster
دریافت کد
>>فرم اشتراک<<
{PAGETITLE}
pagerank search engine optimization Submit ExpressSearch Engine Marketing Services تماس با ما