کشاورزی لرستان - اولین مجله علمی کشاورزی دانش سبز (دانشجویان لرستانی)
در سال1387 سال نوآوری و شکوفایی ایران اسلامی شروع کار و تلاش می کنیم آخرین اخبار و مقالات علمی کشاورزی و لینک سایتهای برتر کشاورزی را در وب قرار دهیم ...
کلمات کلیدی مطالب
كرم گلوگاه انار 90 درصد محصول را از بين مي‌برد
ساعت ٤:۱٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۸٦   کلمات کلیدی:

كرم گلوگاه انار 90 درصد محصول را از بين مي‌برد

 
خبرگزاري کشاورزي ايران - سرويس کشاورزي : 

کرم گلوگاه همچنان به باغات انار استهبان خسارت وارد می‌کند و راه‌هاي اجراء شده تاكنون نتوانسته است آفت مذكور را به نحو مطلوب كنترل كند.    

به گزارش ایانا، مسئول حفظ نباتات شهرستان استهبان با اعلام اين مطلب در جمع خبرنگاران گفت: چون لاروهاي اين آفت در داخل ميوه انار فعال است و تخم‌ريزي پروانه در محل تاج انجام مي‌شود بنابراين مبارزه شيميايي با آن موثر نيست و ساليانه خسارات زيادي به باغات انار وارد مي‌كند.

هدایت زارع در ادامه به راه‌هاي كنترل اين آفت در سطح شهرستان اشاره و تاكيد كرد: تاكنون به منظور كنترل اين آفت به روش‌هاي طرح‌هايي اجرا شده است كه از جمله آن مي‌توان به جمع‌آوري و انهدام انارهاي آلوده در طول فصل و بخصوص در فصل زمستان اشاره كرد.

وی با بيان اين مطلب كه عمليات جمع‌آوري و حذف انارهاي آلوده در فصل زمستان سال قبل انجام گرفته است، تصريح كرد: در سال جاري اين آفت به صورت طغياني در باغات ظاهر شده است، بطوري كه گاهي تا 90 درصد محصول را مورد خسارت قرار مي‌دهد.

مسئول حفظ نباتات شهرستان استهبان اظهار داشت: به نظر مي‌رسد كه مبارزه عليه آفت كرم گلوگاه انار در فصل زمستان بخاطر از بين رفتن حشرات مفيد زمستان گذران در ميوه‌هاي انار باقيمانده در باغ چندان رضايت‌بخش نبودن بلكه بهتريت راه مبارزه مكانيكي در طول فصل فعاليت درخت است.

زارع يادآور شد: دست‌اندر‌كاران امر بايد در جهت كنترل اين آفت مهم راه‌هاي ديگري را نيز پيدا كرده و به مرحله اجرا درآورند چون راه‌هاي اجراء شده تا كنون نتوانسته است آفت مذكور را به نحو مطلوب كنترل كند.

مسئول حفظ نباتات شهرستان استهبان تاكيد كرد: كنه، شته و مگس سركه در انجير، كرم گلوگاه انار، سن گندم و سوسك سرشاخه‌خوار رزاسه از جمله شايع‌ترين نوع آفات در شهرستان است كه براي مقابله با آنان روش‌هاي مختلفي نظير روش‌هاي زراعي، مكانيكي، شيميايي و غير‌شيميايي جهت پايين آوردن جمعيت و خسارت آفات به كار گرفته شده است./


 
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :


زیارت عاشورا
وضعیت یاهو مذهبی
پیج رنک گوگل ساعت فلش مذهبی اوقات شرعی

بسيجي يعني علي
Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net

Powered by aeka.persianblog.ir

بانک صوت و فیلم مذهبی
PageRank
بسيجي يعني علي
مجله دانش سبز
PageRank RSS Feed Readers outils webmaster
دریافت کد
>>فرم اشتراک<<
{PAGETITLE}
pagerank search engine optimization Submit ExpressSearch Engine Marketing Services تماس با ما