کشاورزی لرستان - اولین مجله علمی کشاورزی دانش سبز (دانشجویان لرستانی)
در سال1387 سال نوآوری و شکوفایی ایران اسلامی شروع کار و تلاش می کنیم آخرین اخبار و مقالات علمی کشاورزی و لینک سایتهای برتر کشاورزی را در وب قرار دهیم ...
کلمات کلیدی مطالب
استفاده از روشهای آبیاری نوین برای کاهش اثرات خشکسالی
ساعت ۸:۳٥ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳۸٧   کلمات کلیدی:

استفاده از روشهای آبیاری نوین برای کاهش اثرات خشکسالی

 هرمزگان – خبرگزاری کشاورزی ایراناستفاده از روشهای آبیاری نوین در بخش کشاورزی استان در جهت ارتقاء بهره وری منابع آبی و کاهش اثرات خشکسالی ضروری است.
به گزارش ایانا، استاندار هرمزگان با اعلام  این مطلب در اولین نشست کارگروه آب کشاورزی و منابع طبیعی در سال جاری با بیان اینکه اصلاح روشهای آبیاری با عزم راسخ مسئولان، متولیان، تشکلها و کشاورزان باید با سرعت هر چه بیشتر صورت گیرد گفت: مدیریت روان آبها و اجرای طرحهای آب و خاک و آبخیزداری برای مقابله با بحران خشکسالی یک راهکار اساسی است که باید مدنظر قرار گیرد و با سرعت بیشتری انجام شود.
عبدالعلی صاحب محمدی با اشاره به اینکه راندمان آبیاری در بخش کشاورزی پایین است افزود: استان با خشکسالی مواجه شده و حتی اگر هم خشکسالی اتفاق نمی افتاد باز هم باید منابع آب مدیریت و در مصارف آن صرفه جویی می شد و اکنون نیز باید با مدیریت صحیح و اصولی سعی شود با مشارکت جمعی، کشاورزان را به استفاده از روشهای آبیاری تحت فشار ترغیب کرد و مسئولان نیز حمایتهای لازم را در این زمینه بعمل آورند.
استاندار هرمزگان با بیان اینکه حدود 18 درصد از اراضی کشاورزی استان تحت پوشش سیستم های آبیاری تحت فشار است گفت: هرچند بکارگیری سیستم های آبیاری روند خوبی در استان داشته است اما باید آن را در کمترین زمان ممکن افزایش داد و کشاورزان نیز با حمایت مسئولان در زمینه مشارکت فعال داشته باشند.
وی همچنین بر حمایت از کشاورزان و تولیدکنندگان این بخش تاکید کرد. رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان نیز با ارائه گزارشی از وضعیت منابع آبی استان و اجرای طرحهای آبیاری تحت فشار گفت: بخش کشاورزی مصرف کننده 91 درصد آب استان بوده و 93 درصد اراضی کشاورزی استان نیز آبی است و این در حالی است 59 درصد اراضی کشور آبی است و در استان هرمزگان میزان تولید در اراضی دیم فقط 4/0 درصد است.
محمد نصوری راندمان آبیاری در استان را 43 درصد عنوان کرد و گفت: باغات و مزارع استان تحت تنش آبی قرار دارد و از این رو افزایش راندمان آبیاری و ارتقاء بهره وری آب مصرفی در بخش کشاورزی بای د به عنوان راهکار اساسی و مهم مد نظر قرار گیرد.
وی اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار ، انجام عملیات یکپارچه سازی و تجهیز نوسازی، طرحهای پوشش انهار، احداث و بهسازی کانالهای آبیاری عمومی، اجرای شبکه های آبیاری زهکشی و توسعه کشتهای گلخانه ای را از دیگر راهکارهای مهم در مدیریت منابع آب و ارتقاء بهره وری آب مصرفی بخش کشاورزی برشمرد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان از اجرای طرح آبیاری تحت فشار در بیش از 3 هزار و 600 هکتار از اراضی کشاورزی استان طی سال گذشته خبر داد و گفت: سطح زیر کشت اراضی آبی استان 150 هزار و 866  هکتار است که تاکنون 27 هزار و 250 هکتار از این اراضی معادل 18 درصد به سیستم آبیاری تحت فشار مجهز شده است.
وی با اشاره به مشکلات موجود در اجرای طرحهای آبیاری تحت فشار گفت: بدهکار بودن اکثریت کشاورزان به بانک و سررسید شدن اقساط آنها باعث شده که تعداد زیادی از آنها نتوانند تسهیلات مورد نیاز اجرای طرح را دریافت دارند و هزینه بالا برای اجرای طرح آبیاری تحت فشار نیز باعث شده که سقف ضمانتی تکافوی طرح را نکنند و لذا     خیلی ها با توجه به عدم امکان وثیقه لازم از اخذ تسهیلات محرومند.
نصوری همچنین تصریح کرد: قیمت لوازم و تجهیزات مورد نیاز طرح آبیاری تحت فشار دائم در حال افزایش است به نحوی که از مرحله برآورد قیمت اجرای طرح تا اخذ تسهیلات بانکی تفاوت قیمت زیادی دارد و برای کشاورزان مشکل است.
وی افزایش سهم کمهای دولتی به اجرای طرح آبیاری تحت فشار حداق در حد سایر طرحهای زیربنایی آب و خاک خصوصا" اینکه نقش این طرح در افزایش بهره وری و از منابع آبی و نیز در کیفیت محصولات بسیار موثرتر از سایر طرحها است را از راهکارها و پیشنهادات این بخش عنوان و بر نظارت و پیگیری بیشتر ارگانهای مسئول بر کیفیت لوازم و تجهیزات طرحهای آبیاری تحت فشار ساهت داخل کشور نیز تاکید کرد.
او همچنین تسریع در تحویل آب کشاورزی به صورت حجمی با نصب ابزار مورد نیاز توسط دولت به منظور اعمال صرفه جویی در مصرف آب کشاورزی را از دیگر پیشنهادات مطرح کرد که طی آن بهره برداران تشویق به اجرای سیستم تحت فشار خواهد شد.

گفتنی  است در این نشست همچنین گزارشی از تحلیل جلسات کارگروه آب کشاورزی و منابع طبیعی و مصوبات جلسات کارگروه در سال گذشته ارائه شد و چهار محور پیشنهادی این کارگروه در سال جاری نیز خشکسالی، اشتغال و امنیت غذایی مطرح شد./

منبع :http://www.iana.ir/emage/87/02/14/11A-8702-1402.mht
 
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :


زیارت عاشورا
وضعیت یاهو مذهبی
پیج رنک گوگل ساعت فلش مذهبی اوقات شرعی

بسيجي يعني علي
Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net

Powered by aeka.persianblog.ir

بانک صوت و فیلم مذهبی
PageRank
بسيجي يعني علي
مجله دانش سبز
PageRank RSS Feed Readers outils webmaster
دریافت کد
>>فرم اشتراک<<
{PAGETITLE}
pagerank search engine optimization Submit ExpressSearch Engine Marketing Services تماس با ما