کشاورزی لرستان - اولین مجله علمی کشاورزی دانش سبز (دانشجویان لرستانی)
در سال1387 سال نوآوری و شکوفایی ایران اسلامی شروع کار و تلاش می کنیم آخرین اخبار و مقالات علمی کشاورزی و لینک سایتهای برتر کشاورزی را در وب قرار دهیم ...
کلمات کلیدی مطالب
معرفی کتاب
ساعت ٩:٤٤ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٧ آبان ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: معرفی کتاب ،کتاب ،گیاهان دارویی ،کشاورزی

 

راهنمای تداخلات گیاهان دارویی با داروهای شیمیایی (به انضمام موارد منع مصرف و عوارض گیاهان دارویی)
مولفین: دکتر فرحناز خلیقی سیگارودی، میترا تقی زاده، دکتر صغری جاروندی
نوبت چاپ: اول- 1384
ناشر: انتشارات جهاددانشگاهی واحد شهیدبهشتی

هزاران سال است که ساکنین مناطق مختلف جهان، از گیاهان برای درمان بیماری ها و حفظ سلامتی استفاده می نمایند. بسیاری از داروهایی که امروزه تجویز می شوند از گیاهان مشتق شده اند. یک چهارم از داروهای مرسوم، که حدود 120 داروی جدید نسخه شده را شامل می شوند، حاوی حداقل یک ترکیب فعال مشتق شده از گیاهان می باشند. داروهایی نظیر آسپیرین، آتروپین، کدئین، مرفین، کلشی‌سین، دیگوکسین و افدرین همگی منشاء گیاهی دارند.
به گزارش سازمان جهانی بهداشت، 80 درصد جمعیت دنیا از درمان های گیاهی استفاده می نمایند. امروزه تعداد زیادی از بیماران به طور همزمان از چند دارو، گیاه و مکمل غذایی استفاده می نمایند. به موازات اثرات مفید حاصل از ترکیبات مختلف موجود در گیاهان، امکان بروز عوارض و تداخل ناشی از مصرف توام فرآورده های مختلف گیاهی و شیمیایی نیز وجود دارد، که واضح است پیش بینی تمامی این تداخلات بسیار مشکل بوده و از طرف دیگر تصور عدم ایجاد تداخل نیز بی اساس می باشد.
برای حل این مشکل، شناخت مکانیسم تداخلات دارو- دارو و گیاه- دارو ضروری به نظر می رسد. شناخت این مکانیسم ها، باعث تشخیص تداخلات بالقوه می شود، که برای جلوگیری از بروز آنها باید تصمیم مناسبی اتخاذ نمود. باید توجه داشت که مصرف توام فرآورده های گیاهی و داروهای شیمیایی همیشه باعث تداخل بالینی گیاه- دارو نمی شود، هرچند که نمی توان وجود بالقوه آن را انکار نمود.
علاوه بر آن منظور از واژه تداخل، همیشه به معنای تداخلات مضر نمی باشد، بلکه در برخی موارد، تداخلات مفیدی که در اثر مصرف چند فرآورده دارویی مختلف اعم از گیاهی و شیمیایی نیز ممکن است بروز نماید، می تواند مدنظر قرار گیرد.
بنابراین همک برای پیشگیری از بروز تداخلات مضر و هم برای استفاده مناسب از تداخلات مفید، داشتن آگاهی کافی نسبت به احتمال بروز هر یک از این تداخلات، ضروری به نظر می رسد.
 
در فصل اول کتاب حاضر، اشاره مختصری به مکانیسم های مختلف تداخلات شده و در فصول بعدی به تفصیل به شرح تداخلاتی که از گیاهان مختلف در منابع گوناگون آمده است، پرداخته می شود. در بخش ضمایم نیز موارد منع مصرف گیاهان دارویی در دوران بارداری و شیردهی و بیماری های مختلف، همچنین عوارض جانبی گیاهان دارویی و آزمون هایی که باید در بیمارانی که گیاهان دارویی مصرف می کنند مورد بررسی قرار گیرند، جداولی ارایه می شوند.
لازم به ذکر است ، این کتاب با قیمت12000ریال ودر قالب114صفحه در اختیار علاقه مندان قرار دارد.ح/الف

منبع :

http://www.acecr.net/frmArticle_fa-IR.aspx?ID=37393&CategoryID=27


 
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :


زیارت عاشورا
وضعیت یاهو مذهبی
پیج رنک گوگل ساعت فلش مذهبی اوقات شرعی

بسيجي يعني علي
Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net

Powered by aeka.persianblog.ir

بانک صوت و فیلم مذهبی
PageRank
بسيجي يعني علي
مجله دانش سبز
PageRank RSS Feed Readers outils webmaster
دریافت کد
>>فرم اشتراک<<
{PAGETITLE}
pagerank search engine optimization Submit ExpressSearch Engine Marketing Services تماس با ما