کشاورزی لرستان - اولین مجله علمی کشاورزی دانش سبز (دانشجویان لرستانی)
در سال1387 سال نوآوری و شکوفایی ایران اسلامی شروع کار و تلاش می کنیم آخرین اخبار و مقالات علمی کشاورزی و لینک سایتهای برتر کشاورزی را در وب قرار دهیم ...
کلمات کلیدی مطالب
خاک رس مقاوم در برابر پرتودهی با نان
ساعت ٧:۱٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢۸ آبان ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: نانو ،خاک شناسی ،رس ،مقاومت
دست آورد جدید محققان ایرانی:
خاک رس مقاوم در برابر پرتودهی با نانو

محققان کشورمان طی پژوهشی موفق به سنتز نانوکامپوزیت‌های پلی اتیلن- خاک رسی را ساختندکه در برابر پرتودهی مقاوم است و نیز تولید پلیمرهای تقویت شده به همراه واکنش کراسلینک شدند.

 

به گزارش سروس دانش و فناوری برنا،این نانوکامپوزیت‌ها قابلیت کاربرد در صنایع خودروسازی، کابل‌ها، ظروف آزمایشگاهی، اندام مصنوعی پیشرفته، صنایع نظامی، هوا فضا و غیره را دارا هستند.

این پژوهش در قالب پایان‌نامه کارشناسی ارشد احمد محدث‌پور (دانش‌آموخته کارشناسی ارشد دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه تهران)، با همکاری شهریار جعفری‌نژاد و با راهنمایی حسین ابوالقاسمی (عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه تهران) و سید جواد احمدی (عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فنون) انجام گردیده است.

محدث‌پور اظهار داشت: "وقتی نانوکامپوزیت‌های پلی اتیلن در معرض پرتودهی قرار می‌گیرند به علت چسبیدن زنجیرهای پلیمر، مقاومت آنها تا مقدار خاصی از پرتودهی تغییر می کند.

در حقیقت، مقدار بهینه‌ای برای پرتودهی وجود دارد که برای پلیمرهای خاص باید تعیین شوند. افزودن خاک رس در مقیاس نانو به پلیمر در مقیاس بسیار اندک باعث بهبود چشمگیر خواص این پلیمرها می‌شود و وقتی با مقدار مناسبی از پرتودهی همراه شوند، خواص آنها به صورت بسیار چشمگیری بهبود می‌یابد".

ایشان در ادامه گفتگو در تشریح نحوه انجام گفت: "ابتدا باید خاک رس در ابعاد نانومتری تهیه گردد. بعد از آن عمل مهمی که در این خصوص باید انجام شود اصلاح خاک رس است. خاک رس ماده معدنی است و سازگار با محیط آلی و مواد پلیمری نیست که قابل به کار‌گیری با آنها باشد. لذا سطح لایه‌های خاک رس با موادی همچون آمین‌ها و فسفات‌ها اصلاح می‌گردد.

کار دیگری که در این پروژه انجام شد، به کار‌گیری سازگار‌کننده آلی در کنار اصلاح‌کننده ماده معدنی یا همان خاک رس بوده است. در واقع، ما شرایط را برای همگون کردن پلیمر و ماده معدنی بهینه نمودیم. این عمل باعث شد که لایه‌های خاک رس که در مقیاس نانو بودند به صورت لایه لایه در زمینه پلیمری پخش شوند و محیط همگنی به‌وجود آید. در حقیقت، جذابیت کار در همین نقطه است که تنها این ساختار لایه لایه است که باعث بهبود چشمگیر خواص پلیمر می‌شود. لذا به کار‌گیری این دو ماده در کنار هم برای تولید نانوکامپوزیت‌های پلیمری دستاورد جدیدی به شمار می‌رود.

در نهایت، این مواد در راکتوری به حجم 50 سانتیمتر مکعب در دمای آنیله شدن پلیمر با هم مخلوط می‌شوند تا نانوکامپوزیت، تحت شرایط کنترل شده حاصل گردد. سپس محصول به‌دست آمده به منظور انجام آزمون‌ها، رول شده و در پرس گرم قالب‌گیری می‌شود.

انتهای خبر // شبکه خبری برنا//69 - 69 - 50//www.BornaNews.ir


 
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :


زیارت عاشورا
وضعیت یاهو مذهبی
پیج رنک گوگل ساعت فلش مذهبی اوقات شرعی

بسيجي يعني علي
Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net

Powered by aeka.persianblog.ir

بانک صوت و فیلم مذهبی
PageRank
بسيجي يعني علي
مجله دانش سبز
PageRank RSS Feed Readers outils webmaster
دریافت کد
>>فرم اشتراک<<
{PAGETITLE}
pagerank search engine optimization Submit ExpressSearch Engine Marketing Services تماس با ما