کشاورزی لرستان - اولین مجله علمی کشاورزی دانش سبز (دانشجویان لرستانی)
در سال1387 سال نوآوری و شکوفایی ایران اسلامی شروع کار و تلاش می کنیم آخرین اخبار و مقالات علمی کشاورزی و لینک سایتهای برتر کشاورزی را در وب قرار دهیم ...
کلمات کلیدی مطالب
تکثیر آزمایشگاهی دشمن طبیعی آفت مزارع شمال کشور
ساعت ٧:٥٦ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢ بهمن ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: اطلاعیه ،اخبار ،تکثیر آزمایشگاهی ،آفات

با هدف توسعه مبارزه بیولوژیک صورت گرفت

تکثیر آزمایشگاهی دشمن طبیعی آفت مزارع شمال کشور

تهران - خبرگزاری کشاورزی ایران
سرویس پژوهش و تحقیقات

محققان موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور موفق به شناسایی دشمن طبیعی پروانه سفید امریکایی که از آفات مهم باغها و مزارع شمال کشور محسوب می‌شود، شدند.
   

به گزارش ایانا، رئیس موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور با اشاره به اهمیت موضوع در حفاظت و حراست از محیط زیست گفت: کنترل این آفت با توجه به محدوده فعالیت آن باید به طور عمده مبتنی بر روشهایی باشد که برای حفظ محیط زیست کمترین آسیب را به همراه داشته باشد؛ از این رو شناخت عوامل بیولوژیکی و کنترل طبیعی آفت که کاملاً سازگار با محیط زیست باشند،‌ در اولویت قرار دارد.

حسن عسکری با معرفی سن شکارگر Arma custos به عنوان دشمن طبیعی پروانه سفید امریکایی افزود: گروهی از کارشناسان موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی به سرپرستی دکتر جعفر محقق نیشابوری، پس از شناسایی این حشره مفید، موفق به دستیابی روش تکثیر آزمایشگاهی آن شدند.

دکتر جعفر محقق نیشابوری در این باره گفت: سن شکارگر Arma custos از جمله دشمنان طبیعی پروانه سفید امریکایی است که در مناطق متعددی از استان گیلان و برخی از استانهای همجوار وجود دارد.

این پژوهشگر با اشاره به این که تقویت جمعیت این دشمن طبیعی می‌تواند در راهبرد کنترل تلفیقی آفت نقش قابل ملاحظه‌ای ایجاد کند، گفت: مطالعات اولیه درباره رفتارشناسی و بیولوژی حشره، امکان تکثیر آن در آزمایشگاه فراهم ساخته است.

از سوی دیگر دکتر حسن عسکری نیز با اشاره به این موفقیت اعلام کرد:‌ با توجه به نتیجه‌بخشی مطالعات آزمایشگاهی تولید و تکثیر سن شکارگر Arma custos و بر اساس ساختار مطالعاتی انجام گرفته، پروژه‌ای پیشنهاد شده است که در مقیاسی وسیع، به تکثیر و رهاسازی سن شکارگر جهت مبارزه با پروانه سفید آمریکایی، پرداخته شود./


 
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :


زیارت عاشورا
وضعیت یاهو مذهبی
پیج رنک گوگل ساعت فلش مذهبی اوقات شرعی

بسيجي يعني علي
Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net

Powered by aeka.persianblog.ir

بانک صوت و فیلم مذهبی
PageRank
بسيجي يعني علي
مجله دانش سبز
PageRank RSS Feed Readers outils webmaster
دریافت کد
>>فرم اشتراک<<
{PAGETITLE}
pagerank search engine optimization Submit ExpressSearch Engine Marketing Services تماس با ما