کشاورزی لرستان - اولین مجله علمی کشاورزی دانش سبز (دانشجویان لرستانی)
در سال1387 سال نوآوری و شکوفایی ایران اسلامی شروع کار و تلاش می کنیم آخرین اخبار و مقالات علمی کشاورزی و لینک سایتهای برتر کشاورزی را در وب قرار دهیم ...
کلمات کلیدی مطالب
193 طرح تحقیقاتی کشت دیم در کشور اجرا شد
ساعت ۸:٢٥ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢ بهمن ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: اخبار ،دیم ،پژوهش ،کشاورزی

طی سال زراعی گذشته

193 طرح تحقیقاتی کشت دیم در کشور اجرا شد

تهران - خبرگزاری کشاورزی ایران
سرویس پژوهش و تحقیقات

193 طرح تحقیقاتی در 412 منطقه توسط موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور در سال زراعی گذشته اجرا شد.
   

به گزارش ایانا از روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی، بر اساس گزارش موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور از این تعداد طرح تحقیقاتی،‌90 طرح مربوط به غلات، 36 طرح حبوبات، 35 طرح دانه‌های روغنی، 25 طرح مدیریت منابع و به‌زراعی محصولات زراعی دیم و هفت طرح مربوط به گیاهان علوفه‌ای بوده است.

طرحهای غلات نیز شامل 74 طرح گندم و 16 طرح جو، طرحهای حبوبات شامل 33 و 13 طرح در زمینه نخود و عدس و طرحهای دانه‌های روغنی شامل 16 طرح کلزا، 15 طرح گلرنگ و 4 طرح آفتابگردان است.

محققان این مؤسسه در تعداد زیادی از مزارع الگویی با به کارگیری یافته‌های پژوهشی نظیر استفاده از ارقام اصلاح شده، تاریخ مناسب کاشت، استفاده از فرمول کودی توصیه شده، رعایت تناوب زراعی و ... به ارقام اصلاح شده برتر از ارقام بومی و همچنین متحمل و پرمحصول در شرایط خشکی شدید دست یافته‌اند.

از سوی دیگر، شناسایی ژنوتیپهای سازگار ارقام در شرایط محیطی در آزمایشهای ایستگاهی و آنفارم، نویدبخش امکان مقابله جدی‌تر با خشکسالی در سالهای آتی است، به طوری که بعضی از این ژنوتیپ‌ها در تمامی ایستگاه برتر از ارقام رایج و معرفی شده بوده و به طور متوسط 10 تا 15 درصد نسبت به شاهد سازگار منطقه، افزایش محصول داشته است.

اجرای سیستمهای تناوبی گندم- گندم، نخود- گندم و آیش- گندم به طور آزمایشی از دیگر اقدامات این مؤسسه است که نتایج حاصل از آن نشان می‌دهد با توجه به اهمیت حفظ خاک، ذخیره رطوبت، ماده آلی،‌اصلاح خصوصیات فیزیکی و افزایش منبع نیتروژنی خاک و تولید پایدار گندم، بهترین سیستم تناوبی در مزارع سیستم گندم- گندم و بعد از آن آیش- گندم می‌باشد که برای تمام مناطق، این نتیجه همخوانی دارد.

بر پایه این گزارش محلول‌پاشی پنج درصد اوره در مرحله پنجه‌زنی گندم رقم آذر 2 نیز توانست عملکرد دانه این رقم را 150 کیلوگرم در هکتار نسبت به شاهد افزایش دهد./


 
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :


زیارت عاشورا
وضعیت یاهو مذهبی
پیج رنک گوگل ساعت فلش مذهبی اوقات شرعی

بسيجي يعني علي
Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net

Powered by aeka.persianblog.ir

بانک صوت و فیلم مذهبی
PageRank
بسيجي يعني علي
مجله دانش سبز
PageRank RSS Feed Readers outils webmaster
دریافت کد
>>فرم اشتراک<<
{PAGETITLE}
pagerank search engine optimization Submit ExpressSearch Engine Marketing Services تماس با ما