کشاورزی لرستان - اولین مجله علمی کشاورزی دانش سبز (دانشجویان لرستانی)
در سال1387 سال نوآوری و شکوفایی ایران اسلامی شروع کار و تلاش می کنیم آخرین اخبار و مقالات علمی کشاورزی و لینک سایتهای برتر کشاورزی را در وب قرار دهیم ...
کلمات کلیدی مطالب
ساخت فرمون مبارزه با سوسک شاخدار برای اولین بار در کشور
ساعت ٩:٠٤ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢ بهمن ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: اخبار ،آفات ،سوسک شاخدار ،گیاه پزشکی

رئیس موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور خبر داد:

ساخت فرمون مبارزه با سوسک شاخدار برای اولین بار در کشور

تهران - خبرگزاری کشاورزی ایران
سرویس پژوهش و تحقیقات

محققان موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی برای اولین بار در کشور موفق به ساخت فرمون تجمعی سوسک شاخدار شدند.
   

به گزارش ایانا، رئیس موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی گفت: برای اولین بار در کشور، محققان این موسسه موفق شدند برای مبارزه با سوسک شاخدار خرما که یکی از آفات مهم خرما محسوب می‌شود، فرمون تجمعی این حشره را سنتز و تولید کنند.

دکتر حسن عسکری افزود: این فرمون طی چهار مرحله و توسط محققان بخش تحقیقات آفت‌کشها در موسسه تحققیات گیاه‌پزشکی ساخته شده است.

وی در ادامه گفت:سوسک شاخدار خرما (Oryctes elegans) از مهمترین آفات خرماست که موجب ایجاد خسارت در نخلستانها می‌شود به طوری که بنا بر گزارشهای موجود، خسارت این آفت بین پنج تا 20 درصد برآورد شده است.

رئیس موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی با تاکید بر این که مبارزه شیمیایی در کنترل سوسک شاخدار خرما تاثیری ندارد، گفت: با نصب تله‌های فرمونی، می‌توان جمعیت آفت را به میزان قابل توجهی کاهش داد و به این طریق ضمن حذف روش شیمیایی، به مبارزه با آن پرداخت.

عسگری خاطرنشان کرد: ایران با سطح زیر کشتی برابر 184 هزار هکتار، دومین تولیدکننده خرما در جهان است.

وی با بیان این که تولید خرما در سال 1386 بالغ بر 875 هزار تن به ارزش هشت هزار و 750 میلیارد ریال بود، ادامه داد:  در صورت عدم مبارزه صحیح، این آفت می تواند در نخلستانهای کشور خسارتی در حدود 100 تا 500 میلیارد ریال به بار آورد.

رئیس موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی از آمادگی این موسسه برای انتقال دانش فنی این فرآورده جدید خبر داد و گفت: دانش فنی ساخت این مواد، تنها در اختیار موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور است و در صورت تقاضای بخش خصوصی، آمادگی انتقال تکنولوژی آن وجود دارد.

فرمون‌ها نوعی مواد شیمیایی هستند که حشرات از آنها برای انتقال پیامهای خود به یکدیگر بهره‌ می‌گیرند. با تولید آزمایشگاهی و مصنوعی این ترکیبات شیمیایی و کاربرد آنها در باغها می‌توان این که به موجودات مفید طبیعت آسیبی وارد یا آثار سویی در محصولات کشاورزی و محیط زیست ایجاد شود، حشرات زیان‌آور و مضر را جمع‌آوری و از خسارت آنها جلوگیری کرد./


 
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :


زیارت عاشورا
وضعیت یاهو مذهبی
پیج رنک گوگل ساعت فلش مذهبی اوقات شرعی

بسيجي يعني علي
Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net

Powered by aeka.persianblog.ir

بانک صوت و فیلم مذهبی
PageRank
بسيجي يعني علي
مجله دانش سبز
PageRank RSS Feed Readers outils webmaster
دریافت کد
>>فرم اشتراک<<
{PAGETITLE}
pagerank search engine optimization Submit ExpressSearch Engine Marketing Services تماس با ما