کشاورزی لرستان - اولین مجله علمی کشاورزی دانش سبز (دانشجویان لرستانی)
در سال1387 سال نوآوری و شکوفایی ایران اسلامی شروع کار و تلاش می کنیم آخرین اخبار و مقالات علمی کشاورزی و لینک سایتهای برتر کشاورزی را در وب قرار دهیم ...
کلمات کلیدی مطالب
500 هزار درخت لیموترش در کشور آلوده است
ساعت ٩:۳۱ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٧ اسفند ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: کشاورزی ،بیماری های گیاهی ،لیمو ترش ،جاروک
مدیر برنامه‌ریزی بیماری جاروک لیموترش خبر داد:
500 هزار درخت لیموترش در کشور آلوده است

500 هزار درخت لیموترش در کشور آلوده است
تهران - خبرگزاری کشاورزی ایران

سرویس پژوهش و تحقیقات

بیماری جاروک لیموترش با گسترش سریع موجب ابتلای 500 هزار درخت شده است.
   

به گزارش ایانا،  مدیر برنامه بیماری جاروک لیموترش با اعلام این مطلب در جمع خبرنگاران گفت: بیماری جاروک لیموترش برای نخستین بار در سال 1386 در سیستان و بلوچستان شناسایی شد، و پس از ورود به استان هرمزگان در سال 1377تعداد 52 درخت را آلوده کرد.

دکتر محسن مرادی با اعلام این که بزرگترین مشکل این بیماری نبود سابقه تحقیقات در جهان است، افزود: در سال 1385 کمیته‌ای برای پیگیری و انجام پژوهش در کشور تشکیل شد.

وی افزود: در سال 1386 حدود یک میلیارد تومان اعتبار در هیات دولت مصوب شد و در انتهای سال گذشته نیز مبلغ 2.5 میلیارد تومان به مدت پنج سال برای کمک به اجرای برنامه در نظر گرفته شد.

دکتر مرادی خاطرنشان کرد: عامل این بیماری یک نوع شبه باکتری است و دوره کمون آن شش تا یک سال است و پس از سه تا هفت سال موجب نابودی درخت می‌شود.

وی در ادامه گفت: بالای 25 درصد از باغهای استان هرمزگان آلوده است و از بین بردن منابع آلودگی در شرایط حاضر تنها راه‌حل است.

دکتر مرادی اصلاح و جایگزینی باغهای آلوده لیموترش که از سال گذشته تاکنون در سطح سه هزار هکتار انجام شده است،ایجاد پستهای قرنطینه در مبادی ورودی استانهای سالم کشور و ... را برخی از اقدامات بسیار موثر دراین زمینه عنوان کرد.

وی خاطرنشان کرد: از سال گذشته، حدود 44 پروژه در کشور در حال اجراست و ما به دنبال ارقام مقاوم هستیم.

دکتر مرادی از تشکیل شبکه بین‌المللی جاروک لیموترش در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: تهیه کیتهای تشخیص مولکولی، بررسی کانداهای مقاوم به بیماری برخی دیگر از مهمترین اقدامات درزمینه این بیماری است./

 

خبرنگار: مژگان ستار

 


 
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :


زیارت عاشورا
وضعیت یاهو مذهبی
پیج رنک گوگل ساعت فلش مذهبی اوقات شرعی

بسيجي يعني علي
Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net

Powered by aeka.persianblog.ir

بانک صوت و فیلم مذهبی
PageRank
بسيجي يعني علي
مجله دانش سبز
PageRank RSS Feed Readers outils webmaster
دریافت کد
>>فرم اشتراک<<
{PAGETITLE}
pagerank search engine optimization Submit ExpressSearch Engine Marketing Services تماس با ما