کشاورزی لرستان - اولین مجله علمی کشاورزی دانش سبز (دانشجویان لرستانی)
در سال1387 سال نوآوری و شکوفایی ایران اسلامی شروع کار و تلاش می کنیم آخرین اخبار و مقالات علمی کشاورزی و لینک سایتهای برتر کشاورزی را در وب قرار دهیم ...
کلمات کلیدی مطالب
تکثیر گیاه رو به انقراض «سرخدار» در مازندران در آینده نزدیک
ساعت ٥:٥٤ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸۸   کلمات کلیدی: اخبار ،اطلاعیه ،گیاهان دارویی ،سرخدار

رییس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خبر داد:
تکثیر گیاه رو به انقراض «سرخدار» در مازندران در آینده نزدیک

خبرگزاری دانشجویان ایران - ساری
سرویس: پژوهشی

 

رییس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی از تولید گیاه رو به انقراض سرخدار در مجموعه جهاد دانشگاهی مازندران با حمایت سازمان جهاد کشاورزی استان در آینده نزدیک خبر داد.

شمسعلی رضازاده در گفت‌و‌گو با خبرنگار پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) در مازندران با اشاره به اینکه توسعه و تولید گیاهان دارویی در مازندران از برنامه های عمده این پژوهشکده است، موقعیت مازندران را به لحاظ جغرافیایی و علمی برای پرورش و پژوهش گیاهان دارویی بسیار مناسب عنوان کرد و افزود : حجم عمده فارغ التحصیلان در این زمینه در مازندران ویژگی خاصی را برای این استان در بخش پژوهش گیاهان دارویی ایجاد کرده است.

رییس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی تصریح کرد: پیدا کردن گیاهان مؤثر برای درمان دیابت، اولویت اول پژوهشی و استحصال مواد اولیه از گیاهان دارویی نیز در اولویت بعدی بخش پژوهشی این مرکز قرار دارد.

وی به فعالیت این پژوهشکده در زمینه کشاورزی اشاره کرد و گفت: بالا بردن میزان مواد مؤثر گیاهان کاشته شده در ایران و تولید گیاهان دارویی با روش های جدید مانند کشت بافت و ازدیاد سلولی از برنامه‌های پژوهشکده در این زمینه است .

رییس مرکز رشد فن‌آوری گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی با بیان اینکه گیاهان دارویی در دنیا به عنوان یک مقوله پر جاذبه و اقتصادی مطرح است، تصریح کرد : متأسفانه ایران نیم درصد از بازار مصرف گیاهان دارویی جهان را پوشش می دهد که برای افزایش این سهم باید بخش پژوهشی و آموزشی خود را ارتقاء دهیم .

به گزارش ایسنا، درخت سرخدار با نام علمی .Taxus baccata L. یکی از سوزنی برگان متعلق به خانواده Taxaceae است.

سرخدار، درختی است سایه پسند که به صورت مخلوط با سایر گونه‌های جنگلی در اشکوب زیرین جنگل‌های مرطوب نواحی مدیترانه‌یی و برخی نقاط آسیا مثل شمال ایران یافت می‌شود. ارزش دارویی گونه T. baccata به واسطه وجود ماده Paclitaxel با نام تجاری تاکسول در برگ‌های سوزنی آن می‌باشد.

تاکسول با تشکیل دوک تقسیم غیرطبیعی، موجب توقف رونویسی DNA در مرحله G2/M تقسیم میتوز شده و بدین ترتیب موجب مرگ سلول‌های در حال تکثیر می‌شود. تاکسول در سال 1977 برای درمان سرطان رحم و سرطان پستان توسط FDA مورد تایید قرار گرفت.

با وجود ابداع روش‌های جدید تهیه Taxol نظیر کشت سلول، هنوز استخراج از منبع گیاهی اهمیت و جایگاه خود را در تامین این داروی ارزشمند حفظ کرده است.

این گونه گیاهى که در معرض خطر نابودى است از گونه هاى مشترک هیرکانى- اوگزینى است که بر اساس مطالعات فسیل‌شناسى از 190 میلیون سال پیش مى زیسته اند. 


 
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :


زیارت عاشورا
وضعیت یاهو مذهبی
پیج رنک گوگل ساعت فلش مذهبی اوقات شرعی

بسيجي يعني علي
Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net

Powered by aeka.persianblog.ir

بانک صوت و فیلم مذهبی
PageRank
بسيجي يعني علي
مجله دانش سبز
PageRank RSS Feed Readers outils webmaster
دریافت کد
>>فرم اشتراک<<
{PAGETITLE}
pagerank search engine optimization Submit ExpressSearch Engine Marketing Services تماس با ما