کشاورزی لرستان - اولین مجله علمی کشاورزی دانش سبز (دانشجویان لرستانی)
در سال1387 سال نوآوری و شکوفایی ایران اسلامی شروع کار و تلاش می کنیم آخرین اخبار و مقالات علمی کشاورزی و لینک سایتهای برتر کشاورزی را در وب قرار دهیم ...
کلمات کلیدی مطالب
مصرف عرق بید در زنان باردار توصیه نمی‌شود
ساعت ٦:۳٠ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸۸   کلمات کلیدی: اخبار ،اطلاعیه ،گیاهان دارویی ،عرق بید

استاد گیاه شناسی و گیاهان دارویی دانشگاه اراک:
مصرف عرق بید در زنان باردار توصیه نمی‌شود
عوارض ناشی از مصرف گیاهان دارویی در کودکان بیشتر است

خبرگزاری دانشجویان ایران - اراک
سرویس: بهداشت و درمان - عمومی

 

استاد گیاه شناسی و گیاهان دارویی دانشگاه اراک گفت: برخی از گیاهان دارویی باید به صورت استاندارد شده مصرف شوند و مصرف مستقیم آنها بعضاً باعث بروز مسمومیت های شدید و گاهی مرگ می شود.

ناصر حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه مرکزی، افزود: گیاهانی که مواد موثر آنها از نوع الکالوئید و برخی از گلیکوزیدهاست باید با احتیاط مصرف شوند.

وی تصریح کرد: بذر البنج، گل انگشتانه، تاتوره و شوکران از جمله این گیاهان هستند. برای مثال گلیکوزیدها ترکیباتی هستند که پس از وارد شدن در سیستم گردش خون به سرعت وارد قلب شده و قلب را از کار می‌اندازد به طوری که قبایل بومی آمازون هنوز هم از شیره وعصاره برخی تیره های گیاهی برای زهرآلود کردن نیزه ها و تیرهای شکار خود استفاده می کنند این گیاهان دقیقاً همان گیاهانی هستند که مواد استاندارد شده استخراج شده از آنها مصرف گیاهی دارد.

حسینی گفت: عوارض ناشی از مصرف گیاهان دارویی در کودکان بیشتر است و باید حتما در حد توصیه شده مصرف شوند. مثلاً حتی مصرف عرق نعنا که به ظاهر بی ضرر است درکودکان باید مرتب باشد و هر بار پس از دو هفته استعمال باید مدتی به کودک استراحت داده شود در ضمن در هنگام استفاده نیز بهتر است رقیق شده با آب مورد استفاده قرار گیرد.

این استاد گیاه شناسی افزود:عرق بید باعث بروز عوارض کلیوی و مغزی می شود و مصرف آن در زنان باردار به هیچ وجه توصیه نمی شود برای اطمینان از سالم بودن گیاهان دارویی بهتر است محصولات شرکت‌های معتبر استفاده شود.

وی توضیح داد: گیاهان کشت شده قابل اطیمنان ترهستند و گیاهانی که از مراتع جمع آوری می شوند آلودگی دارند و گاهی به علت عدم شناسایی دقیق آنها توسط عطاری ها، اشتباه تجویز می شوند.

حسینی گفت: اخیراً تلاش‌هایی از طرف وزارت بهداشت برای سازماندهی مصرف گیاهان دارویی صورت گرفته است که از طریق نظارت به عطاری ها تلاش می شود از فروش فله‌یی مواد جلوگیری شود و اقداماتی که در زمینه تربیت افراد متخصص در رشته‌ای ویژه این حرفه در دانشگاه صورت گرفته است به تدریج افراد کم تخصص را از این رشته کنار خواهد زد. 


 
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :


زیارت عاشورا
وضعیت یاهو مذهبی
پیج رنک گوگل ساعت فلش مذهبی اوقات شرعی

بسيجي يعني علي
Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net

Powered by aeka.persianblog.ir

بانک صوت و فیلم مذهبی
PageRank
بسيجي يعني علي
مجله دانش سبز
PageRank RSS Feed Readers outils webmaster
دریافت کد
>>فرم اشتراک<<
{PAGETITLE}
pagerank search engine optimization Submit ExpressSearch Engine Marketing Services تماس با ما