کشاورزی لرستان - اولین مجله علمی کشاورزی دانش سبز (دانشجویان لرستانی)
در سال1387 سال نوآوری و شکوفایی ایران اسلامی شروع کار و تلاش می کنیم آخرین اخبار و مقالات علمی کشاورزی و لینک سایتهای برتر کشاورزی را در وب قرار دهیم ...
کلمات کلیدی مطالب
منابع طبيعي به يك مديريت منسجم و ممتد نياز دارد
ساعت ٧:٠۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٩ بهمن ۱۳۸٥   کلمات کلیدی:
موضوع : منابع طبيعي به يك مديريت منسجم و ممتد نياز دارد
گزارش : گزارش خبرنگار ايانا از وضعيت مراتع در كشور ،
  
 

مراتع از نظر توليد علوفه براي چراي دام، توازن­هاي زيست­محيطي، تنظيم چرخه هيدروليكي، پالايش آلاينده­هاي محيطي، حفظ خاك و جلوگيري از فرسايش آبي و بادي، توليد اكسيژن و آب، وجود گياهان دارويي و صنعتي و غيره اهميت بسيار بالايي دارد.

براساس آمار سال 1364 از 90 میلیون هکتار مرتع ایران،3/9 میلیون هکتار مرتع خوب و 4/43 میلیون هکتار مرتع فقیر به شمار می­آمد، اما در سال 1382 کل مراتع ایران 86 میلیون و 104 هزار هکتار برآورد شدند که تنها 7 میلیون هکتار آن مرتع خوب و 56 میلیون هکتار مرتع فقیر نام گرفت.   

در حال حاضر در اغلب مناطق به دلايل مختلف از جمله چراي بيش از حد دام، چراي زودرس، افزايش جمعيت، بوته­كني، تخريب و بهره­برداري غير اصولي از پوشش گياهي، تبديل مراتع به زمين­هاي كشاورزي و رها كردن آنها پس از چند سال و مسايل اقتصادي و اجتماعي به ويژه مسايل مالكيت اراضي و غيره، سرعت تخريب اين مراتع ارزشمند بيشتر از گذشته شده است.

اهميت مراتع در كشور به اندازه­اي است كه انجمن مرتعداري ايران در سال 1378 با هدف ايجاد هماهنگي بين متخصصان رشته­هاي علوم مرتعداري به منظور حفظ، احيا، بهبود و توسعه كمي و كيفي نيروهاي متخصص و بهبود بخشيدن به امور آموزشي و پژوهشي تشكيل شد.

در اين گزارش سعي شده است با اشاره به وضعيت مراتع از دهه­هاي گذشته تا­ كنون، اهميت اين منابع ارزشمند از ديدگاه­هاي مختلف بررسي شود.

 دكتر محمدرضا مقدم، رييس هيات مديره انجمن مرتعداري ايران، در نامه ارسالي خود به اين خبرگزاري مي گويد: جمعيت انسان و دام طي چند دهه گذشته با توجه به پيشرفت­هاي علمي و ارتقاي سطح بهداشت افزايش يافته كه اين مساله همزمان با افزايش سطح زندگي، فشار بر مراتع را زياد مي­كند.

وي مي­افزايد: در حال حاضر حركت دامداران به مكان­هاي مختلف به دليل وجود دام­هاي گرسنه و عدم توجه به حفاظت آب و خاك، باعث تخريب مراتع و بيابان­زايي شده است، به گونه­اي كه حتي در اطراف تهران ماسه­هاي روان تشكيل شده­اند.

دكتر مقدم در ادامه عنوان مي­كند: بر اساس برآورد سازمان خواروبار جهاني، از 45 مورد ارزش منابع طبيعي، مواردي شامل كنترل بيولوژيكي، خاك­زايي، تنظيم جريان­هاي هيدرولوژيكي، كنترل و فرسايش آبي و بادي، اكوتوريسم، تنوع ذخاير توارثي گياهي، گرده­افشاني، تنظيم گازها و تنظيم شرايط اقليمي، نهادي و غيربازاري شناخته شده­اند.

وي ادامه مي­دهد: بر مبناي محاسبات انجام شده مي­توان ادعا كرد كه ارزش اقتصادي خدمات غيربازاري جنگل­ها و مراتع در سال 1382 به تنهايي معادل 43 درصد كل ارزش توليد ناخالص داخلي و 4 برابر ارزش افزوده بخش كشاورزي در زير بخش­هاي زراعت، باغباني، دامداري، جنگلداري و ماهيگيري در سال 1381 بوده است.

وي معتقد است: وزارت نيرو سالانه هزينه­هاي هنگفتي را صرف ساختن سدهايي مي­كند كه علاوه بر تنظيم جريان آب­هاي سطحي، باعث حفظ و ذخيره آب­هاي خارج از دسترس نيز مي­شود، اما هرچند اين وزارت­خانه عمر مفيد سدهاي احداثي را 50 تا 100 سال در نظر گرفته است، براي جلوگيري از پرشدن مخزن اين سدها از رسوبات خاك­هاي حاصلخيزي كه در نتيجه عدم حفاظت خاك از حوزه­هاي آبخيز به سمت مخازن سدها حركت كرده و باعث پر شدن آنها مي­شوند، اقدامي كه در عمل مشاهده شود، انجام نمي­دهد.

دكتر مقدم مي­گويد: در حال حاضر با وجود شرايط اقتصادي خوب كشور و يا استفاده از منابع مالي ناشي از صادرات نفت و گاز و ساير منابع مي­توان هزينه رسيدگي به اين سدها را پرداخت كرد، اما نمي­توان اطمينانداشت كه با پر شدن اين سدها در 50 يا 100 سال آينده، زير ساختار سدها، سرمايه­گذاري­هاي انجام شده و همچنين تامين آب شرب و حتي آب صنعتي بخش­هاي پايين دست با مشكلي رو­به­رو نخواهد شد.

مهندس افسانه حكمت، عضو كميته پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي واحد كرمان در گفتگو با خبرنگار ايانا مي­گويد: هرچند در سال 1346 نهادي با عنوان وزارت منابع طبيعي راه­اندازي شد، اما چون فرصتي براي كسب تجربه نيافت، نتوانست چنان كه شايسته است، از اين منابع حفاظت كند.

حكمت عنوان مي­كند: منابع طبيعي در حال حاضر در شرایطی قرار دارد که برای حفظ آن اقدامات موثری صورت نمی­گیرد و هرچند به آن اهميت زيادي داده می­شود، اما ارزش واقعي اين منابع درک نشده است.

وي مي­افزايد: يكي از گروه­هايي كه منابع را حفظ مي­كنند، عشاير هستند كه با كوچ خود از يك منطقه به منطقه ديگر، از دير باز همان عمل آيش را در بخش كشاورزي انجام مي­دادند، ولي امروزه با اسكان عشاير و ملي كردن مراتع، استفاده از آنها به صورت رقابتي شده و دام، بي­رويه براي چرا فرستاده مي­شود.

حکمت ادامه می­دهد: براساس آمار سال 1372، تعداد 4/37 میلیون راس گوسفند و بره و 9/18 میلیون راس بز و بزغاله در کشور وجود داشت، اما در سال 82 تعداد 37 میلیارد راس گوسفند و 20 میلیارد راس بز شمارش شد که با توجه به اقتصادی بودن پرورش دام سبک برای تولید گوشت، افزایش ناگهانی جمعیت دام منطقی به نظر می­رسد، ولی عدم رسیدگی به وضعیت مراتع، منجر به نابودی صنعت دامپروری در سال­های آتی خواهد شد.

وي تصریح می­کند: با توجه به اين كه انجام هر پروژه­اي نياز به مطالعه و تجربه دارد و در يك دوره حداقل 10 ساله جواب خواهد داد، شايد بهتر آن بود كه در زمان تاسيس وزارت منابع طبيعي در سال 1346، حداقل يك فرصت 10 ساله به اين وزارت­خانه داده مي­شد، تا امروز مساله تخريب مراتع به اين شدت مطرح نشود./


 
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :


زیارت عاشورا
وضعیت یاهو مذهبی
پیج رنک گوگل ساعت فلش مذهبی اوقات شرعی

بسيجي يعني علي
Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net

Powered by aeka.persianblog.ir

بانک صوت و فیلم مذهبی
PageRank
بسيجي يعني علي
مجله دانش سبز
PageRank RSS Feed Readers outils webmaster
دریافت کد
>>فرم اشتراک<<
{PAGETITLE}
pagerank search engine optimization Submit ExpressSearch Engine Marketing Services تماس با ما