کشاورزی لرستان - اولین مجله علمی کشاورزی دانش سبز (دانشجویان لرستانی)
در سال1387 سال نوآوری و شکوفایی ایران اسلامی شروع کار و تلاش می کنیم آخرین اخبار و مقالات علمی کشاورزی و لینک سایتهای برتر کشاورزی را در وب قرار دهیم ...
کلمات کلیدی مطالب
افزايش دو برابري قيمت برنج در جهان
ساعت ٧:۱٤ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٩ بهمن ۱۳۸٥   کلمات کلیدی:
موضوع : افزايش دو برابري قيمت برنج در جهان
گزارش : گزارش ايانا از وضعيت توليد برنج در جهان ،
  

توليد برنج در دنيا از اوايل سال 2000 ميلادي با چالشهاي جدي مواجه است كه اين موضوع جامعه جهاني را نگران تأمين غذا در آينده و احتمال بروز بحران كرده است.

 به گزارش ايانا در حالي كه از سال 2000 تا 2002 جمعيت جهان با 26/1 درصد افزايش سالانه مواجه است ولي توليد برنج در دنيا، سطح زيركشت و عملكرد به‌ترتيب با كاهش ساليانه 5/2، 16/2 و 35/0 درصد مواجه بوده است.

 وجود چنين روندي موجب افزايش قيمت برنج در سطح جهان شده به نحوي كه قيمت برنج از سال 2001 تاكنون به طور متوسط با افزايش 60 درصدي مواجه بوده است. در حالي كه در طي اين مدت برخي ارقام مورد نياز كشور ايران به دو برابر افزايش يافته است.

دكتر علي‌نيا رييس موسسه تحقيقات برنج كشور در اين خصوص مي‌گويد: به دليل سرمايه‌گذاري دو كشور عمده توليد كننده برنج نظير چين و ويتنام جهت توسعه شهري و صرف‌نظر كردن از بخشي از مزارع برنج، پيش بيني مي‌شود توليد برنج در عرض دو سال آينده كاهش و قيمت برنج به دو برابر قيمت فعلي در سطح جهان افزايش يابد.

وي مي‌افزايد: بر اساس گزارش موسسه بين المللي برنج، روند رو به افزايش تقاضا به ويژه در آسيا موجب افزايش قيمت برنج در طي سالهاي گذشته شده است.

علي نيا اضافه كرد: با توجه به اينكه كه صرفاً 5 درصد از كل توليدات برنج در چرخه صادرات جهاني قرار مي‌گيرد (اين در حالي است كه حدود 25 درصد از كل توليدات جهاني گندم در چرخه صادرات است) نگرانيها براي تهيه برنج در سطح دنيا توسط كشورهاي وارد كنندة برنج پيش از پيش افزايش مي‌يابد.

بدين ترتيب كه با وجود بحران در توليد كشورهاي بزرگ توليد كنندة برنج، احتمال اينكه هيچ برنجي براي خريد توسط كشورهاي وارد كننده وجود نداشته باشد، بالا است.

او با اشاره به اين مطلب كه كشورهايي نظير ايران با مصرف سرانه بالاي برنج نيازمند واردات برنج براي تامبن غذاي مردم هستند، اظهار داشت:امكان كاهش چشمگير اين مصرف در كوتاه مدت وجود ندارد بنابراين ضروري است تا برنامه‌اي منسجم و قوي براي حفظ ساختارهاي شاليزار و حفظ ضريب بالايي از خود اتكايي در توليد برنج تدوين شود.

رييس موسسه تحقيقات برنج ادامه مي‌دهد: به دليل محدوديت اراضي و منابع آبي در كشور راهي غير از افزايش توليد برنج در واحد سطح وجود ندارد و تجربه كليه كشورهاي دنيا نشان داده است كه افزايش عملكرد در واحد سطح و كاهش هزينه توليد بدون توسل به راهكارهاي علمي و توجه ويژه به تحقيقات كاربردي ارائه كننده راهكارهاي علمي و عملي، حل مشكلات فني توليد برنج ميسر نخواهد بود.

او معتقد است: در طي سالهاي گذشته به دليل بي‌رغبتي مديران به روشهاي علمي و تحقيقات و به رغم صرف هزينه‌هاي فراوان نتوانستيم شاهد تحول شايسته‌اي را در توليد برنج در كشور و به ويژه در استان گيلان باشيم.

علي نيا خاطرنشان مي‌كند: بخش قابل توجهي از فعاليت‌هاي ستاد ملي موسسه تحقيقات برنج براي بهبود و ارتقاي توليد برنج در استان گيلان است.

وي مي‌افزايد: در اين برهه حساس و حياتي كه برنامة خودكفايي برنج يكي از محورهاي اصلي فعاليت وزارت جهاد كشاورزي بوده و استقبال گسترده كشاورزان از فناوري برنج هيبريد نشان از ضرورت برخورداري از برنامه‌هاي تحقيقاتي ـ آموزشي و ترويجي قوي و منسجم در استان است لذا توجه ويژه به تحقيقات برنج براي ادامه روند معرفي فناوريهاي نوين در زمينه‌هاي مختلف نظير معرفي ارقام پرمحصول، معرفي فناوريهاي بهزراعي، فناوري‌هاي كشت توام برنج و ماهي و برنج و اردك، فناوريهاي  مكانيزاسيون كاشت، داشت و برداشت، روشهاي كاهش ضايعات، روشهاي مصرف بهينه كود و سموم شيميايي، محصولات مناسب كشت دوم، افزايش عملكرد ارقام بومي و غيره بسيار حياتي است.

علي‌نيا در خصوص فناوريهاي برنج هيبريد مي‌گويد: در حال حاضرنه تنها از فناوري برنج هيبريد كه برتري خود را با متوسط 5/9 تن در هكتار عملكرد در سال جاري به وضوح نشان داده است حمايت مناسبي صورت نگرفته است بلكه به نظر مي‌رسد هنوز براي برخي مسئولان براي ضرورت خودكفايي، مزيت نسبي و هزينه توليد برنج جاي ابهام وجود دارد.

وي با اشاره به اينكه سال 2000 به دليل كاهش سالانه سطح زيركشت به نام سال بين‌المللي برنج نامگذاري  شده اظهار داشت: كاهش سطح زير كشت روند بسيار نگران كننده‌اي در دنيا بوده كه اين روند موجب شده تا با افزايش قيمت برنج مواجه شويم.

علي‌نيا اضافه مي‌كند:  كشور عضو انجمن كشورهاي آسياي جنوب شرقي (ASEAN) كه از كشورهاي عمده توليد كننده برنج دنيا هستند به دليل بروز سه چالش اصلي، طي نشستي در سطح وزرا همراه با مؤسسة بين‌المللي تحقيقات برنج اقدام به تدوين سه استراتژي و امضاي تفاهم‌نامه همكاري براي ارتقاي وضعيت توليد برنج در منطقه كرده‌اند.

رييس موسسه تحقيقات برنج پرورش نسل آينده شاليكاران و محققان برنج را يكي از چالشهاي جدي توليد برنج در دنيا به ويژه در منطقه اعلام كرد و ادامه داد: افراد جوان تمايل كمتري به فعاليت در زمينة برنج (اعم از كشت و كار و يا تحقيق) دارند لذا ضروري است تا شرايطي ايجاد شود تا بتوان نسلهاي جوان را جذب و براي تحقيق و توليد برنج تربيت كرد.

وي مي‌افزايد: انتقال دانش و اطلاعات به شاليكاران از ديگر چالشهاي ياد شده است كه در اين رابطه تهيه بانك دانش برنج براي سرويس‌دهي اطلاعات برنج به كشاورزان براي توسعه و رشد كشت و كار برنج در منطقه كه معتبر، موثق و اطلاعات مرتبط با تقاضاي كشاورزان باشد،  بسيار ضروري است كه در اين راستا مؤسسة بين‌المللي تحقيقات برنج به كشورهاي منطقه كمك خواهد كرد./

/گزارش: مرضيه رستمي


 
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :


زیارت عاشورا
وضعیت یاهو مذهبی
پیج رنک گوگل ساعت فلش مذهبی اوقات شرعی

بسيجي يعني علي
Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net

Powered by aeka.persianblog.ir

بانک صوت و فیلم مذهبی
PageRank
بسيجي يعني علي
مجله دانش سبز
PageRank RSS Feed Readers outils webmaster
دریافت کد
>>فرم اشتراک<<
{PAGETITLE}
pagerank search engine optimization Submit ExpressSearch Engine Marketing Services تماس با ما