کشاورزی لرستان - اولین مجله علمی کشاورزی دانش سبز (دانشجویان لرستانی)
در سال1387 سال نوآوری و شکوفایی ایران اسلامی شروع کار و تلاش می کنیم آخرین اخبار و مقالات علمی کشاورزی و لینک سایتهای برتر کشاورزی را در وب قرار دهیم ...
کلمات کلیدی مطالب
گیاه دارویی آنغوزه در افزر قیر وکارزین فارس کاشته شد
ساعت ۱٠:۳۸ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٤ تیر ۱۳۸۸   کلمات کلیدی: گیاهان دارویی ،اخبار ،اطلاعیه ،آنقوزه

گیاه دارویی آنغوزه در افزر قیر وکارزین فارس کاشته شد
شیراز- سرپرست اداره منابع طبیعی و آب خیز داری شهرستان قیر و کارزین فارس گفت: در 250 هکتار از ارتفاعات یک هزار و 500 متری کوه افزر از توابع شهرستان قیرو کارزین بذر گیاه دارویی آنغوزه کاشته شد.

عبدالرضا محمدی در این زمینه گفت: گیاه آنغوزه(با نام علمی ferula assa foetida)،‌ گیاهی چند ساله، ‌علفی بزرگ، دارای ریشه راست گوشتی و نسبتاً ضخیم و ساقه‌ای قوی، ‌خشن و فیبری است و در انواع اشکمی یا دانه‌ای و توده‌ای وجود دارد. 
این گیاه در نواحی بایر، زمین‌های ماسه‌ای خشک و آهکی گرم می‌روید و منشاء آن درمناطق استپی افغانستان و ایران نظیر استان‌های یزد، خراسان و کرمان ،‌هرمزگان ،‌ بوشهر و فارس می‌باشد. 
وی درباره خواص درمانی این گیاه اظهار داشت: آنغوزه دارای اثر ضد تشنج ، قاعده آور وضد کرم است و در رفع بیماریهای منشاء عصبی دستگاه تنفسی ، اسپاسم حنجره و دستگاه هضم ، آسم و رفع یبوست افراد مسکن بکار می رود . 
وی ادامه داد: از نظر دفع کرم برروی بعضی از انواع آنها مانندکرمک و لومبر ها اثر دارد بعلاوه در دفع کرم در Brohite Vermineuse دورو کبدی اثر قاطع ظاهر می سازد. 
محمدی گفت: از آنغوزه در دامپزشکی استفاده بسیار بعمل می آید و در تهیه بعضی از فرآورده های غذایی نیز به کار می رود . 
و ی افزود: آنغوزه به علت بوی ناپسندی که دارد همیشه بصورت حب ( حب ها 0/2 گرمی به تعداد دو تا پنج عدد در هر روز ) مصرف می شود . 
او همچنین گفت: در 20 هکتار از مراتع آب سکویه هم با همکاری بسیج سازندگی نهال کنار برای جلوگیری از فرسایش خاک و افزایش پوشش گیاهی کاشته می شود. 
محمدی ادامه داد: کنار نوعی درخت جنگلی و دارویی است که نیاز به آبیاری ندارد و با آب و هوای گرم و خشک سازگار است. 
وی افزود:این درخت در فصل پاییز گل می دهد که علاوه برعلوفه دام، خاصیت دارویی صدر و شهد آن هم غذای مناسبی برای زنبور عسل وحشی است. 
سرپرست اداره منابع طبیعی و آب خیز داری شهرستان قیر و کارزین گفت: زنبورها تولید عسل طبیعی را همراه با گل دادن درختان کنار آغاز می کنند و عسل طبیعی بدون هزینه درآمدی خدادادی برای بیکاران است. 
محمدی همچنین اظهار داشت: اجرای طرح آب خیز داری تل دراز با اعتبار پنج میلیون ریال آغاز شده است. 
وی افزود: طرح های آب خیز داری روستاهای هورز و کردیل هم در مجموع با دو میلیارد ریال اعتبار و به ترتیب با 95 و 75 درصد پیشرفت فیزیکی در حال انجام است. 
شهرستان ‏قیروکارزین به مرکزیت قیر در‏169 ‏کیلومتری جنوب غرب شیراز قرار دارد. 
7380 / 675

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر 399194


 
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :


زیارت عاشورا
وضعیت یاهو مذهبی
پیج رنک گوگل ساعت فلش مذهبی اوقات شرعی

بسيجي يعني علي
Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net

Powered by aeka.persianblog.ir

بانک صوت و فیلم مذهبی
PageRank
بسيجي يعني علي
مجله دانش سبز
PageRank RSS Feed Readers outils webmaster
دریافت کد
>>فرم اشتراک<<
{PAGETITLE}
pagerank search engine optimization Submit ExpressSearch Engine Marketing Services تماس با ما