کشاورزی لرستان - اولین مجله علمی کشاورزی دانش سبز (دانشجویان لرستانی)
در سال1387 سال نوآوری و شکوفایی ایران اسلامی شروع کار و تلاش می کنیم آخرین اخبار و مقالات علمی کشاورزی و لینک سایتهای برتر کشاورزی را در وب قرار دهیم ...
کلمات کلیدی مطالب
راه اندازی دفتر تجاری سازی و انتقال فناوریهای بخش کشاورزی
ساعت ٧:٢۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۳٠ آذر ۱۳۸۸   کلمات کلیدی: اخبار ،تات ،تجاری سازی ،فناوری های کشاورزی

معاون برنامه ریزی و پشتیبانی سازمان تات خبر داد:

راه اندازی دفتر تجاری سازی و انتقال فناوریهای بخش کشاورزی


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: پژوهش و تحقیقات

دفتر تجاری سازی و انتقال فناوریهای بخش کشاورزی با هدف فروش و انتقال دانش فنی طرحهای تحقیقاتی در سازمان تات راه اندازی شد.


به گزارش خبرنگار ایانا، معاون برنامه ریزی و پشتیبانی سازمان تات با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران گفت: 75 درصد از تحقیقات انجام شده در بخش کشاورزی، کاربردی و مبتنی بر نیاز است و مستقیما در عرصه تولید ظاهر می شود.

دکتر نادرقلی ابراهیمی افزود: هفته پژوهش، هفته ایست که برخی از فعالیتها در مراسم خاصی ارج گذاشته می شود.

وی با اعلام اینکه کشاورزی ایران دارای قدمتی هفت هزار ساله است، گفت: قدمت چند هزار ساله کشاورزی با زندگی مردم عجین شده است و در مقایسه با سایر تمدنها، تمدن ایرانی توانسته بیشترین استفاده را از فناوریهای جدید انجام دهد.

ابراهیمی به نویسنده کتاب قناتها اشاره کرد و افزود: حاسف کرجی ابداع گر روش حفر قناتها بود که در حال حاضر در بسیاری از دانشگاههای بین المللی در زمینه حفر تونل و قنات به یافته های این ایرانی اشاره می شود.

وی خاطرنشان کرد: تنها پنج درصد کشاورزی در دست بخش دولتی است و مابقی خصوصی بوده و با فهم و دانش بومی عجین است.

معاون برنامه ریزی و پشتیبانی سازمان تات تحولات انجام شده در زمینه افزایش تولید در واحد سطح، غذای سالم، افزایش کمی و کیفی محصولات زراعی – باغی، جنگل و صنایع تبدیلی را مرهون کار پژوهش برشمرد و گفت: قسمت اعظم آن توسط دانش محققان ایرانی انجام شده است.

 

ریسک پذیری تولید محصولات کشاورزی بالاست

ابراهیمی در ادامه گفت: با توجه به چهار اقلیم متفاوت کشورمان، ریسک پذیری در تولید محصولات کشاورزی بالا است. اما با این وجود، رکورد تولید گندم آبی 5/11 تن در هکتار، سیب درختی 126 تن در هکتار و در چغندر قند تولیدی بیش از 160 تن در هکتار را شاهد هستیم.

وی افزود: بخش کشاورزی باید بر تقویت تشکلها و اصناف کشاورزی تاکید داشته باشد. زیرا اینها می توانند جهت انعکاس تحقیقات بسیار موثر عمل کنند.

ابراهیمی مجمع ملی خبرگان را عصاره افراد صاحب نظر، محقق و اهل اندیشه عنوان کرد و گفت: این مجمع نقش تعیین کننده ای در انتقال یافته های تحقیقاتی دارد.

 

افتتاح همزمان 25 پروژه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی در سراسر کشور

وی در ادامه اظهار داشت: به طور همزمان در هفته پژوهش 25 پروژه زیرساخت و تجهیز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی در سراسر کشور به بهره برداری رسید.

ابراهیمی افزود: بهره برداری از تجهیز اراضی تحقیقاتی در سطح 480 هکتار، پروژه آبیاری تحت فشار در 14 ایستگاه تحقیقاتی کشاورزی در استانهای کردستان، سمنان، اصفهان، کرمانشاه، مرکزی، چهارمحال و بختیاری، فارس، کهگیلویه و بویراحمد و یزد به عنوان طرحهای الگویی تحقیقی – ترویجی هستند که با هزینه ای معادل 5/14 میلیارد ریال به بهره برداری رسید.

وی گفت: همچنین مجموعه اداری – تحقیقاتی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گیلان با زیربنایی معادل سه هزار و 330 مترمربع و هزینه ای معادل 20 میلیارد ریال نیز از دیگر طرحهای به بهره برداری رسیده است.

معاون برنامه ریزی و پشتیبانی سازمان تات از افتتاح آزمایشگاه مرجع ملی روغن گیاهی با زیربنای 300 مترمربع خبر داد و افزود: این آزمایشگاه به منظور تجزیه کمی و کیفی تمام روغنهای گیاهی در موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر با هزینه ای معادل 8/1 میلیارد ریال شروع به کار کرد.

ابراهیمی خاطرنشان کرد: مجموعه آزمایشگاههای تحقیقاتی منابع طبیعی، علوم دامی، خاک و آب، گیاهپزشکی و اصلاح و تهیه بذر و نهال در مجموعه ساختمان جدید مورد بهره برداری مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان مازندران نیز با زیربنایی معادل 750 مترمربع و با هزینه تجهیز 3/1 میلیارد ریال روز گذشته آغاز به کار کرد.

وی همچنین به انار به عنوان یکی از محصولات بازارپسند بین المللی اشاره کرد و گفت: انار کشور ما ارگانیک بوده و بازارپسندی بالایی در کشورهایی چون کره و آمریکا دارد.

 

ساخت دستگاه پرچم زدای انار برای مقابله با کرم گلوگاه

ابراهیمی افزود: تعیین فرمون کرم گلوگاه انار توسط محققان ایرانی یکی دیگر از افتخاراتیست که در کنترل این آفت نقش تعیین کننده ای دارد و در افزایش بازارهای صادراتی انار موثر است.

وی از ساخت دستگاه جدیدی به نام پرچم زدای انار نام برد و گفت: این دستگاه با جدا کردن پرچمهای انار از تخم ریزی کرم گلوگاه جلوگیری کرده و خسارت آفت را می کاهد.

ابراهیمی در ادامه درباره کاربردی کردن تحقیقات گفت: نتایج اولیه تحقیقات، تماما دانش فنی نیست و در مراحل بعدی دستاورد می تواند به دانش فنی و تکنولوژی تبدیل شود و گسترش یابد و در حال حاضر بیش از 75 درصد تحقیقات کاربردی است و مبتنی بر نیاز بخش است.

وی خاطرنشان کرد: نتایج تحقیقات کاربردی مستقیما در عرصه تولید ظاهر می شود و در برخی موارد که نیاز به وجود ماشین آلات است، این یافته ها در حد نمونه تولید و پس از تجاری سازی به بخش وارد می شود.

ابراهیمی همچنین اظهار داشت: دفتر تجاری سازی و انتقال فناوریهای بخش کشاورزی طی دو سال گذشته رسالت خود را برای ثبت و تجاری سازی یافته های جدید بخش دولتی و خصوصی به انجام رسانده است.

معاون برنامه ریزی و پشتیبانی سازمان تات به ناکافی بودن بودجه پژوهش اشاره کرد و افزود: در سال جاری گشایشی در اعتبارات به وجود آمده که امید می رود در سالهای آینده نیز ادامه داشته باشد./

 

خبرنگار: مژگان ستارکد خبر: 13R-8809-2501_R


 
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :


زیارت عاشورا
وضعیت یاهو مذهبی
پیج رنک گوگل ساعت فلش مذهبی اوقات شرعی

بسيجي يعني علي
Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net

Powered by aeka.persianblog.ir

بانک صوت و فیلم مذهبی
PageRank
بسيجي يعني علي
مجله دانش سبز
PageRank RSS Feed Readers outils webmaster
دریافت کد
>>فرم اشتراک<<
{PAGETITLE}
pagerank search engine optimization Submit ExpressSearch Engine Marketing Services تماس با ما