کشاورزی لرستان - اولین مجله علمی کشاورزی دانش سبز (دانشجویان لرستانی)
در سال1387 سال نوآوری و شکوفایی ایران اسلامی شروع کار و تلاش می کنیم آخرین اخبار و مقالات علمی کشاورزی و لینک سایتهای برتر کشاورزی را در وب قرار دهیم ...
کلمات کلیدی مطالب
میوه بلوط در درمان زخم معده و روده کاربرد دارد
ساعت ٧:۱۳ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٦ فروردین ۱۳۸٩   کلمات کلیدی: گیاهان دارویی ،بلوط ،پژوهش ،زخم معده و روده

یک کارشناس گیاهان دارویی :
میوه بلوط در درمان زخم معده و روده کاربرد دارد 

خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه لرستان

میوه بلوط در درمان زخم معده و روده کاربرد دارد

یک کارشناس گیاهان دارویی گفت : میوه بلوط در درمان زخم معده و روده ، شب ادراری کودکان و اسهال و... کاربرد دارد .


دکتر فتح اله شفیع زاده در گفتگو با خبرنگارخبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)-منطقه لرستان ، افزود : بلوط درختی خودرو از تیره پیاله داران یا ماگاسه بوده و دارای برگهایی رنگ سبزه و چرمی است .


وی با بیان اینکه میوه بلوط فندقه است ادامه داد : پوست میوه بلوط دارای 3 قسمت بوده که قسمت خارجی آن زرد رنگ و در اصطلاح محلی به کچل معروف است ، قسمت دوم پوست درخت به جفت معروف بوده و مغز قهوه ای رنگ آن به مصارف تغذیه ای و دارویی می رسد .


این کارشناس گیاهان دارویی اضافه کرد : در اثر گزش حشره ای به نام (جینیپس گالی) از برگ و جوانه های بلوط موادی ترشح می شود که یکی از این مواد زرد رنگ بوده و مازو نام دارد و در دباغی چرم بکار می رود .

شفیع زاده با اشاره به مصارف دارویی مازو خاطر نشان کرد : در کتاب قانون ابوعلی سینا به خاصیت مازو اشاره شده است؛ مازو در درمان بیرون زدگی مقعد کودکان کاربرد داشته و دارد .


وی دومین ماده ترشح شده از برگ و جوانه های بلوط را قلقاف بیان کرد و یادآور شد : قلقاف از مازو کوچکتر بوده و در صنعت دباغی کاربرد دارد .


دکتر شفیع زاده گره ، خارنگ و گزوله را از دیگر مواد ترشح شده از برگ و جوانه بلوط برشمرد و خاطر نشان کرد:گزوله ماده ای شیرین و قهوه ای رنگ بوده که از مخلوط گزوله با گل اخری قدما برای مومیایی کردن اجساد استفاده می کردند و ما در صنعت مومیایی از کشورهایی از جمله مصر جلوتر بوده ایم .


وی تصریح کرد : نوعی از بلوط را مزرو می گویند که روستائیان به عنوان هیزم و سوخت از آن استفاده می کنند .


این کارشناس گیاهان دارویی اضافه کرد : (دارمازو) نیز از خود بلوط بلندتر بوده و کمتر مصارف دارویی داشته اما در صنعت و کشاورزی کاربرد بیشتری دارد .


وی به قسمت مورد استفاده بلوط یعنی پوست ، برگ و میوه چرب آن اشاره کرد و اذعان داشت : ترکیبات میوه بلوط شامل نان ، نشاسته ، مواد روغنی و اسیدهای چرب مختلف بوده که بلوط میوه ای شیرین و مغذی بوده و به لحاظ طب سنتی سرد است ، از میوه و پوست بلوط به عنوان قابض استفاده می کنند .


دکتر شفیع زاده با اشاره به گفته ابوعلی سینا در کتاب قانون متذکر شد : از میوه بلوط برای درمان زخم معده و روده استفاده می شود بطوریکه ابوعلی سینا در کتاب قانون گفته که اگر روزی 10 گرم میوه بلوط را کوبیده و در نیم لیتر آب جوشانده شود و صبحها نصف لیوان مصرف شود زخم معده و روده درمان خواهد شد .


این کارشناس گیاهان دارویی گفت : میوه بلوط در درمان اسهال کودکان و بزرگسالان ، شب ادراری کودکان ، درمان نابسامانی عادت ماهانه بانوان و گواتر ساده کاربرد دارد .


وی با بیان اینکه پودر میوه سوخته بلوط برای درمان زخمهای اگزمایی یا زخم سودایی پوست بدن کاربرد یادآور شد : قرقره 50 تا60 گرم پوست ساقه بلوط در یک لیتر آب جهت تقویت لثه و همچنین پودر میوه سوخته بلوط برای درمان شب ادراری کودکان کاربرد دارد .


این کارشناس گیاهان دارویی اضافه کرد : غیر از مصارف غذایی ، روستائیان از آرد بلوط به عنوان نان استفاده می کردند که نان بلوط در شمال لرستان به نام (کلک) و در جنوب لرستان به (کزکه) معروف است . 

 

شفیع زاده بابیان اینکه از جفت باوط برای دباغی مشک دفع و خیک روغن استفاده می شود،خاطر نشان کرد : در صنعت دارو ، جوهر و چرم سازی ، حفاری چاههای نفت و روکش چوب از بلوط استفاده می شود .

 


انتهای پیام


 
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :


زیارت عاشورا
وضعیت یاهو مذهبی
پیج رنک گوگل ساعت فلش مذهبی اوقات شرعی

بسيجي يعني علي
Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net

Powered by aeka.persianblog.ir

بانک صوت و فیلم مذهبی
PageRank
بسيجي يعني علي
مجله دانش سبز
PageRank RSS Feed Readers outils webmaster
دریافت کد
>>فرم اشتراک<<
{PAGETITLE}
pagerank search engine optimization Submit ExpressSearch Engine Marketing Services تماس با ما