کشاورزی لرستان - اولین مجله علمی کشاورزی دانش سبز (دانشجویان لرستانی)
در سال1387 سال نوآوری و شکوفایی ایران اسلامی شروع کار و تلاش می کنیم آخرین اخبار و مقالات علمی کشاورزی و لینک سایتهای برتر کشاورزی را در وب قرار دهیم ...
کلمات کلیدی مطالب
تقاضاي جهاني براي سوخت‌هاي گياهي افزايش يافت
ساعت ۱٠:٤٤ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۸٦   کلمات کلیدی:
موضوع : تقاضاي جهاني براي سوخت‌هاي گياهي افزايش يافت
گزارش : بنزين مي‌رود اتانول مي‌آيد ،
  
 

به گزارش خبرنگار ايانا در طي يك سال گذشته، بخش كشاورزي در سراسر جهان با پديده‌ي جديدي به نام سوختهاي گياهي روبه رو شده است كه در آينده نزديك نظام‌هاي توليد كشاورزي را تغيير خواهد داد.

لازم به ذكر است سوختهاي گياهي اصطلاحي است كه به الكل استخراج شده از منابع قند گياهي و كاربرد آن بعنوان سوخت در ماشينها اطلاق مي‌شود.

بر طبق اين گزارش اتانول جايگزين مكمل بسيار خوبي براي بنزين است. اتانول را مي‌توان با بنزين به نسبتهاي مختلفي مخلوط كرده و به اين ترتيب مصرف بنزين و فرآورده‌هاي نفتي در خودروها كاهش مي‌يابد. تمامي موتورهاي بنزيني فعلي مي‌توانند با مخلوطي از بنزين و اتانول ميزان 90 به ده درصد به خوبي كار كنند كه به آنها اصطلاحاً E10 گفته مي‌شود. البته موتورهاي دوگانه‌سوز و موتورهاي طراحي شده‌اند كه با سوخت 100 درصد اتانول نيز كار مي‌كنند اتانول به عنوان مكمل سوخت بنزين براي كاهش آلودگي‌هاي ناشي از مكمل‌هاي شيميايي و نيز بهسوزي بنزين ماده بسيار موثري است.

اين گزارش مي‌افزايد: اتانول از تخمير قندهاي گياهي و يا اتيلن به دست آمده از نفت توليد مي‌شود اما در سالهاي اخير توجه عمومي بر روي توليد آن از منابع كشاورزي به عنوان يك منبع پايدار و قابل اتكا براي تهيه سوخت متمركز شده است.

همچنين در سال 2004 حدود 42 ميليارد ليتر اتانول در جهان توليد شده كه بيشتر آن بعنوان سوخت خودروها مصرف شده است.

بر طبق اين گزارش برزيل يكي از بزرگترين توليد كنندگان و صادر كنندگان اتانول است و در سال 2005 حدود 5/4 درصد از اراضي كشاورزي خود را به توليد محصولات زراعي بويژه نيشكر براي تهيه اتانول اختصاص داده است.

لازم به ذكر است در ماه مارس سال جاري يكي از بزرگترين قراردادهاي تجاري مربوط به توليد اتانول بين ژاپن و برزيل منعقد شد.

براساس اين قرارداد دولت ژاپن 8 ميليارد دلار در صنعت توليد اتانول برزيل سرمايه‌گذاري مي‌كند كه اساساً بصورت خريد سهام كارخانه‌هاي توليد كننده اتانول از نيشكر است. ژاپن دومين مصرف كننده انرژي در آسيا است و انتظار دارد از اين طريق بخشي از نيازهاي انرژي خود را به جاد مواد نفتي از اتانول تامين كنيد.

اين گزارش تصريح مي‌كند،‌از سال 2005 دولت آمريكا تلاشهاي بسياري را براي جايگزيني سوخت‌هاي فسيلي با اتانول آغاز كرده است و يارانه‌هاي انرژي اساساً متوجه اين بخش هستند. دولت آمريكا در نظر دارد تا سال 2020 حدود 25 درصد از سوخت بنزين را با اتانول جايگزين كند. هم اكنون حدود 4 ميليون وسيله نقليه دوگانه‌سوز با مصرف كننده اتانول در آمريكا مشغول تردد هستند. بسياري شركت‌هاي بزرگ اتومبيل‌سازي دنيا نظير كرايسلر و جنرال موتوري تمامي موتورهاي توليدي خود را با امكان مصرف سوخت بنزين همراه با 10 درصد اتانول طراحي مي‌كنند.

همچنين برزيل ، كلمبيا،‌چين،‌آمريكا جزء كشورهاي پيشرو در زمينه توسعه كاربرد سوختهاي گياهي به شمار مي‌روند. بسياري از كشورهاي در حال توسعه توليد ذرت و فروش آن را براي توليد اتانول بعنوان آينده بخش كشاورزي مطرح كرده و اميدهاي زيادي در كشاورزان آن كشورها بوجود آورده است.

رشد قيمتهاي ذرت در جهان بويژه در 6ماه گذشته موجب افزايش بي‌سابقه زير كشت آن در جهان شده است.

برطبق اين گزارش توسعه موتورهايي كه با اتانول كا مي‌كنند از يكسو و رشد تكنولوژي‌هاي توليد اتانول كه باعث شده‌اند تا اين ماده با هزينه كمتري توليد شود از سوي ديگر باعث شده‌اند تا در سالهاي اخير در جهان گرايش فراواني براي اين محصول پيدا شود. نوسانات قيمت نفت و قيمت رو به رشد آن به اين امر دامن زده است.

سوخت اتانوا از ابعاد مختلفي داراي مزيت نسبت به بنزين است.

-          آلودگي زيست محيطي بسيار پايين دارد

-          قيمت آن كمتر است

-          امكان توليد آن تقريباً در تمامي كشورها وجود دارد.

اين گزارش افزود: مهمترين منابع موجود براي توليد اتانول محصولات كشاورزي بويژه ذرت، نيشكر و سيب زميني شيرين هستند. چالشها و ترديد‌هايي نيز در زمينه توسعه سوختهاي گياهي وجود دارد. بسياري از محققان اعتقاد دارند كه افزايش كاربرد محصولات كشاورزي عنوان منبع توليد سوخت موجب افزايش قيمت مواد غذايي و كاهش سطح امنيت غذايي بويژه فقيران در جهان شده است از سوي ديگر محققان از تغيير كاربري اراضي كشاورزي و توجه به توليد انرژي به جاي توليد غذا نگرانند.

لازم به ذكر است در ماه مارس سال جاري ،‌مدير اجرايي برنامه محيط زيست سازمان ملل نگراني خود را از افزايش تقاضاي جهاني اتانول كه موجب افزايش سطح زير كشت، نيشكر در برزيل شده است اعلام كرد. وي گفت كه افزايش تقاضا براي اتانول و سوختهاي گياهي تهديدي براي جنگلهاي آمازون به شمار مي‌رود چرا كه موجب افزايش ميزان جنگل‌زدايي و تبديل جنگلها به اراضي كشاورزي براي توليد نيشكر مي‌شود. هم اكنون هياتي از سازمان ملل براي بررسي موضوع مذكور به برزيل اعزام شده‌اند./


 
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :


زیارت عاشورا
وضعیت یاهو مذهبی
پیج رنک گوگل ساعت فلش مذهبی اوقات شرعی

بسيجي يعني علي
Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net

Powered by aeka.persianblog.ir

بانک صوت و فیلم مذهبی
PageRank
بسيجي يعني علي
مجله دانش سبز
PageRank RSS Feed Readers outils webmaster
دریافت کد
>>فرم اشتراک<<
{PAGETITLE}
pagerank search engine optimization Submit ExpressSearch Engine Marketing Services تماس با ما