کشاورزی لرستان - اولین مجله علمی کشاورزی دانش سبز (دانشجویان لرستانی)
در سال1387 سال نوآوری و شکوفایی ایران اسلامی شروع کار و تلاش می کنیم آخرین اخبار و مقالات علمی کشاورزی و لینک سایتهای برتر کشاورزی را در وب قرار دهیم ...
کلمات کلیدی مطالب
کاهش 10 درصدی تولید گندم در ایران و جهان
ساعت ۸:٥٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٩ اردیبهشت ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: اخبار ،کشاورزی ،گندم ،کشاورزی جهان

مدیرکل مرکز بین المللی تحقیقات ذرت و گندم خبر داد:

کاهش 10 درصدی تولید گندم در ایران و جهان


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: پژوهش و تحقیقات

پدیده خشکسالی باعث شد که تولید گندم حدود 10 درصد در ایران و جهان کاهش یابد.

 

به گزارش ایانا، مدیرکل مرکز بین المللی تحقیقات ذرت و گندم در مصاحبه خبری در این باره گفت: ایران نظیر سایر کشورهای جهان امسال با پدیده خشکسالی مواجه است در نتیجه تولید گندم حدود ده درصد در ایران و جهان کاهش می یابد.

دکتر لامپکین افزود: ایران برای تولید پایدار در زمینه گندم باید با بیماریهایی نظیر زنگ گندم مقابله کند.

وی درباره وضعیت تحقیقات کشاورزی در ایران خاطرنشان کرد: جهان با مشکل کمبود مواد غذایی رو به رو است. بهای نفت در بازارهای جهانی افزایش پیداکرده و بهای کودهای کشاورزی هم به تبع آن بالا رفته است. از طرف دیگر جهان با کمبود آب و منابع آبی رو به روست و منابع سطحی و زیرزمینی آب هم در جهان رو به کاهش است.

لامپکین ادامه داد: به واسطه رشد جمعیت جهان ما شاهد افزایش تقاضا برای غذا در جهان بوده ایم و همین مساله به افزایش بهای مواد غذایی منتهی شده، بنا بر این ایران می تواند در این زمینه با جهان همکاری کند.

وی تصریح کرد: ایران تحقیقات و فعالیتهای تحقیقاتی خوبی در بخشهای مختلف کشاورزی انجام داده، تولید گونه های مقاوم گندم و ذرت در مقابل آفات و تولید گونه های مقاوم در برابر تغییرات آب و هوایی از جمله فعالیتهایی بوده که ایران انجام داده و می تواند در این زمینه دستاوردهای خود را به جهان ارایه دهد.

لامپکین یادآور شد: البته من هنوز اطلاعات کافی در زمینه تحقیقات کشاورزی در ایران کسب نکرده ام و امیدوارم در بازدیدهایی که از مراکز تحقیقاتی ایران انجام می دهم، اطلاعات کافی کسب کنم. در عین حال ایران می تواند از دستاوردهای تحقیقاتی در مراکز و موسسات تحقیقاتی کشاورزی جهان بهره گیرد و موسسه ما که در زمینه تحقیقات گندم و ذرت فعالیت دارد آماده گسترش همکاریهای پژوهشی با ایران است.

 

ایران می تواند روی مساله خودکفایی دایمی گندم اقدام کند

مدیر برنامه جهانی گندم مرکز بین المللی تحقیقات ذرت و گندم (CIMMYT) نیز گفت: ایران یکی از تولیدکنندگان اصلی گندم در جهان است و مصرف سرانه گندم در این کشور بالا است به همین دلیل تولید گندم برای جمهوری اسلامی ایران از اهمیت زیادی برخوردار است.

دکتر براون افزود: ایران در زمینه خودکفایی گندم فعالیتهای خوبی داشته و باید ظرفیت تولید گندم را در کشت آبی افزایش دهد. از سوی دیگر باید به ارتقای بهره وری در کشاورزی دیم توجه داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: باید به این مساله توجه داشت که کشاورزی دیم همواره در معرض خطر است و راههای مختلفی برای غلبه بر این چالش وجود دارد. بهره گیری از سامانه های خاکورزی کشاورزی می تواند یکی از بهترین شیوه ها برای کاهش این خطرات باشد.

براون با اعلام اینکه گندم برای ایران یک محصول راهبردی است، ادامه داد: تولید گندم یک اولویت ملی است و ایران می تواند روی مساله خودکفایی دایمی گندم اقدام کرده و پس از آن به فکر صادرات باشد.

وی درباره وضعیت تحقیقات کشاورزی در ایران تصریح کرد: 21 سال است که با تحقیقات کشور ایران در زمینه گندم ارتباط دارم. ایران سرمایه گذاری زیادی در زمینه تحقیقات گندم و خودکفایی آن انجام داده اما با توجه به خشکسالیها باید ریسک پذیری را با سرمایه گذاریهای مجدد کاهش دهد تا به خودکفایی پایدار برسد.

گفتنی است، مرکز بین المللی تحقیقات ذرت و گندم (International Maize and Wheat Improvement Center) به عنوان یکی از موسسات تحقیقاتی بین المللی کشاورزی وابسته به گروه مشورتی بین المللی تحقیقات کشاورزی (Consultative Group for International Agriculture Research=CGIAR) در سال 1966 تاسیس شده است. افزایش چشمگیر گندم در دهه 1960 از دستاوردهای مهم این مرکز بین المللی است. مرکز بین المللی تحقیقات ذرت و گندم (CIMMYT) یک مرکز تحقیقاتی و آموزشی غیر انتفاعی است که به طور مستقیم با 100 کشور در حال توسعه از طریق دفاتر این مرکز در آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین ارتباط و همکاری دارد.

مرکز بین المللی تحقیقات ذرت و گندم (CIMMYT) فعالیتهای تحقیقاتی خود را در قالب پنج برنامه اصلی برنامه ریزی، سازماندهی و اجرا می کند. این برنامه ها عبارتند از:

1- برنامه جهانی گندم (Global Wheat Program)

2- برنامه جهانی ذرت (Global Maize Program)

3- برنامه ذخایر ژنتیکی (Genetic Resources Program)

4- برنامه اقتصادی – اجتماعی (Socio-Economics Program)

5- برنامه کشاورزی حفاظتی (Conservation Agriculture)

با انجام تغییرات ساختاری جدید در سیستم CGIAR مسئولیت برنامه های جهانی تحقیقات گندم و ذرت برعهده سیمیت واگذار شده است./


کد خبر: R-900219-05_R


 
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :


زیارت عاشورا
وضعیت یاهو مذهبی
پیج رنک گوگل ساعت فلش مذهبی اوقات شرعی

بسيجي يعني علي
Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net

Powered by aeka.persianblog.ir

بانک صوت و فیلم مذهبی
PageRank
بسيجي يعني علي
مجله دانش سبز
PageRank RSS Feed Readers outils webmaster
دریافت کد
>>فرم اشتراک<<
{PAGETITLE}
pagerank search engine optimization Submit ExpressSearch Engine Marketing Services تماس با ما