کشاورزی لرستان - اولین مجله علمی کشاورزی دانش سبز (دانشجویان لرستانی)
در سال1387 سال نوآوری و شکوفایی ایران اسلامی شروع کار و تلاش می کنیم آخرین اخبار و مقالات علمی کشاورزی و لینک سایتهای برتر کشاورزی را در وب قرار دهیم ...
کلمات کلیدی مطالب
جایگاه علمی ایران فراتر از گزارش پایگاه استنادی اسکوپوس
ساعت ۱:٥٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٩ مهر ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: جایگاه علمی ایران ،اسکوپوس ،اخبار ،وضعیت علمی
جایگاه علمی ایران فراتر از گزارش پایگاه استنادی اسکوپوس
 
اگرچه از طرف پایگاه استنادی اسکوپوس، ایران با ثبت 21 هزار مقاله از نظر جایگاه علمی از رتبه 37 به جایگاه 16 ارتقا یافته است؛ اما به نظر می‌رسد ...
 
گروه علمی «خبرگزاری دانشجو»- سجاد احمدی، «یکى از صحنه‌هاى بسیار مهم دیگرى که مردم عزیز ما در آن نقش ایفا کردند و کسى هم تصور نمی کرد که این صحنه اینجور براى نقش‌آفرینى ظرفیت داشته باشد، عرصه‌ علم و فناورى است.
 
کى خیال می کرد جوانان ما اینجور وارد این میدان شوند؟ بمجرد اینکه نهضت تولید علم و جنبش نرم‌افزارى با نخبگان و زبدگان دانشگاهى مطرح شد، آنچنان حرکت عظیمى به وجود آمد که شد یک گفتمان عمومى، شد یک حرکت همگانى.
 
امروز در سرتاسر کشور، در استان هاى مختلف، در شهرهاى کوچک و بزرگ، بخصوص در مراکز علمى و حساس، جوان هاى ما کارهاى حساسِ بزرگى را از لحاظ علمى و فناورى دارند انجام می دهند؛ کارهایى که بعضى از آنها صد درصد به نتیجه رسیده است و بعضى هم در راه است.
 
اینها را ملت ایران خواهند دید. این کارهاى علمى مایه‌ اعتماد به نفس ملت ایران است، مایه‌ رونق اقتصادى است. تجارت هاى پرسود مادى، ناشى از پیشرفت هاى علمى است. جوانان ما در این زمینه وارد شدند و آمارهاى جهانى هم این را تأیید کرد؛ البته مسئولان هم تلاش هاى باارزشى می کنند.» (بیانات امام خامنه ای در اجتماع بزرگ مردم کرمانشاه‌ 20/07/1390).
 
براساس آخرین رتبه بندی، پایگاه استنادی اسکوپوس در هلند، ایران از نظر تولید علم درجهان در رتبه شانزدهم و در منطقه در جای نخست قرار گرفت. موسسات بین المللی مختلفی تولید علم کشورها را رصد و تحلیل می کنند اما دو موسسه از همه مهم‌تر شمرده می شوند؛ یکی نظام استنادی ISI در آمریکا و دیگری اسکوپوس در آمستردام هلند.
 
این به دلیل آن است که دانشمندان ایرانی بیش از 21 هزار مقاله در مجلات معتبر بین المللی چاپ کرده اند. ایران در سال 2000 در میان 148 کشور تولیدکننده علم، در رتبه 48 قرار داشت و این رتبه در سال 2005 به رتبه 37 صعود پیدا کرد و اکنون در سال 2012 شاهد رتبه 16 جهان هستیم و در منطقه رتبه نخست را داریم.
 
سیاست های کلان جمهوری اسلامی ایران و برنامه پنجم توسعه کشور درحوزه علم و فناوری محقق شده و این به آن معناست که تا ایران 1404 به لحاظ توسعه علمی مشکلی وجود ندارد.

در سخنان گوهربار حضرت علی (ع) در نهج‌البلاغه جمله‌اى هست که خیلى جمله‌ پرمغزى است و می فرماید: «العلم سلطان»؛ علم اقتدار است. سلطان یعنى اقتدار، قدرت. «العلم سلطان من وجده صال و من لم یجده صیل علیه»، علم اقتدار است؛ هر کس این قدرت را به چنگ آورد، می تواند تحکم کند، می تواند غلبه پیدا کند، هر کسى که این اقتدار را به دست نیاورد، «صیل علیه»، بر او غلبه پیدا خواهد شد و دیگران بر او قهر و غلبه پیدا می کنند و به او تحکم می کنند.

ما در کشورمان تعداد زیادی مجله علمی پژوهشی معتبر در رشته ها و گرایش های مختلف داریم که زیر نظر اساتید معتبر و نخبه جامعه به چاپ می رسد. در این مجلات داخلی که به زبان های مختلف به تحریر در می آیند، آخرین دستاوردهای پژوهشی محققین کشورمان به چاپ می رسد و این درحالی است که روزانه تعداد زیادی همایش های علمی در سطوح بین الملی، ملی، منطقه ای و داخل دانشگاهی در کشومان در حال برگزاری است که مقالات حاصل تحقیقات دانشجویان و محققین به دبیرخانه این همایش ها ارسال می گردد و بیشتر این فعالیت های پژوهشی در راستای رفع نیازها و مشکلات کشور انجام می شود.

باید یادآور شویم که تحقیقاتی که انجام می شود به زبان فارسی نوشته می شوند و در مقالات خارجی فقط مقالات لاتین پذیرش می گردد و نکته دیگر اینکه دانشمندان کشورها در هرجای دنیا که باشند به نام کشور خودشان مقاله می نویسند نه مرکز تحقیقات محل فعالیتشان و ما دانشمندان فراوانی در دنیا داریم که خود را از سوی ایران معرفی نمی کنند و از طرف موسسه محل کار، خود معرفی می نمایند.
 
پس اگر دیگر مقالات منتشر شده توسط سایر ایرانیان خارج از کشور که مقالات خود را نه به نام ایران بلکه به نام موسسه‌ای که در آن فعالیت می‌کنند محاسبه کنیم، قطعا جایگاه علمی کشورمان فراتر از جایگاهی است که این پایگاه به آن اشاره کرده است.

در مجموع طبق اعتراف دوست و دشمنان نظام که ما در منطقه رتبه اول و در جهان جزو کشورهای پیشرفته علمی قرار گرفته ایم را به ملت شریف ایران اسلامی تبریک عرض نموده و آرزومندیم در تمامی حرکت ها و تلاش های جوانان این مرز و بوم، پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران در بالاترین جایگاه در جهان برافراشته گردد.

 
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :


زیارت عاشورا
وضعیت یاهو مذهبی
پیج رنک گوگل ساعت فلش مذهبی اوقات شرعی

بسيجي يعني علي
Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net

Powered by aeka.persianblog.ir

بانک صوت و فیلم مذهبی
PageRank
بسيجي يعني علي
مجله دانش سبز
PageRank RSS Feed Readers outils webmaster
دریافت کد
>>فرم اشتراک<<
{PAGETITLE}
pagerank search engine optimization Submit ExpressSearch Engine Marketing Services تماس با ما