کشاورزی لرستان - اولین مجله علمی کشاورزی دانش سبز (دانشجویان لرستانی)
در سال1387 سال نوآوری و شکوفایی ایران اسلامی شروع کار و تلاش می کنیم آخرین اخبار و مقالات علمی کشاورزی و لینک سایتهای برتر کشاورزی را در وب قرار دهیم ...
کلمات کلیدی مطالب
تقاضای جهانی خرید پسته افزایش یافت
ساعت ۱٢:٢٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢ امرداد ۱۳٩٢   کلمات کلیدی: اخبار ،کشاورزی ،پسته ،تجارت کشاورزی
  • دبیر انجمن پسته کشور:
 

تقاضای جهانی خرید پسته افزایش یافت

به‌دلیل توسعه اقتصادی کشورهای پرجمعیت چین، هند و برزیل و بزرگ‌تر شدن قشر متوسط این جوامع، تقاضا برای خرید این کالای لوکس در بازارهای جهانی روند افزایشی دارد.

 

دبیر انجمن پسته کشور در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این مطلب گفت: در بازار جهانی تقاضای پسته در سال‌های اخیر افزایش یافته و این روند طی سال‌های آینده رو به رشد خواهد بود.

حمید فیضی افزود: به‌دلیل توسعه اقتصادی کشورهای پرجمعیت چین، هند و برزیل و بزرگ‌تر شدن قشر متوسط این جوامع، تقاضا برای خرید این کالای لوکس در بازارهای جهانی روند افزایشی داشته است.

وی خاطرنشان کرد: از گذشته تقاضای خرید این محصول در بازارهای جهانی همواره بیشتر از عرضه آن بوده است که در دو سال گذشته شاهد روند سعودی تقاضا و بالا رفتن دو دلاری نرخ این محصول در سال هستیم.

دبیر انجمن پسته کشور ادامه داد: به‌طور معمول هرساله در نیمه دوم سال زارعی (مهر تا شهریورماه) قیمت‌های این محصول کاهش می‌یابد، ولی امسال انواع مختلف این محصول در بازار هشت الی 9 دلار به فروش می‌رسند.

فیضی تصریح کرد: در سال گذشته کشور چین به‌تنهایی 90 هزار تن پسته وارد کرد که این تقاضا طی سال‌های گذشته هرساله افزایش داشته است.

وی یادآور شد: زمانی که در بازارهای جهانی تقاضا برای خرید این محصول وجود دارد، دلیلی ندارد که تولیدکنندگان، محصول خود را در بازارهای داخلی پایین‌تر از نرخ‌های جهانی به فروش برسانند.

فیضی در پاسخ در پاسخ به این سؤال که تا چه اندازه شرایط توسعه سطح زیر کشت تولید این محصول در کشور وجود دارد، تأکید کرد: در مناطقی از کرمان و یزد به‌دلیل محدودیت‌های آب، امکان افزایش سطح زیر کشت وجود ندارد، ولی در بسیاری از استان‌های دیگر کشور مانند خراسان و فارس با امکان عمل‌آوری این محصول ظرفیت بالایی برای تولید و جایگزینی محصولاتی مانند گندم، جو و یونجه با بهره‌وری کمتر دارد./

 

خبرنگار: ابراهیم نژادرفیعی

N-920502-01

 


 
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :


زیارت عاشورا
وضعیت یاهو مذهبی
پیج رنک گوگل ساعت فلش مذهبی اوقات شرعی

بسيجي يعني علي
Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net

Powered by aeka.persianblog.ir

بانک صوت و فیلم مذهبی
PageRank
بسيجي يعني علي
مجله دانش سبز
PageRank RSS Feed Readers outils webmaster
دریافت کد
>>فرم اشتراک<<
{PAGETITLE}
pagerank search engine optimization Submit ExpressSearch Engine Marketing Services تماس با ما