کشاورزی لرستان - اولین مجله علمی کشاورزی دانش سبز (دانشجویان لرستانی)
در سال1387 سال نوآوری و شکوفایی ایران اسلامی شروع کار و تلاش می کنیم آخرین اخبار و مقالات علمی کشاورزی و لینک سایتهای برتر کشاورزی را در وب قرار دهیم ...
کلمات کلیدی مطالب
موضوع : روستا، تمام نمي‌شود
ساعت ۱٢:۳٤ ‎ق.ظ روز جمعه ۱٤ اردیبهشت ۱۳۸٦   کلمات کلیدی:
صريح، كوتاه و پرنكته. پاسخهاي دكتر قطب‌الدين صادقي از نام آشناترين‌هاي تئاتر كشور و پژوهش هنر درباره آسيب‌شناسي فرهنگ بومي و روستايي،‌ اين گونه است. او معتقد است روستاهاي ما براي ارائه آثار هنري، آن اندازه كاركرد مضموني دارند كه هيچ گاه رو به اتمام نمي‌رود.

 

v      چندي پيش يكي از فيلمسازان كه اغلب آثار روستايي مي‌سازد در گفتگو با ما گفت كه در روستا از منظر انساني، منطقه‌اي و بومي موضوعهاي بسياري وجود دارد كه مي‌توان روي آن كار كرد. آيا شما به عنوان كارگرداني كه وفاداري خود را به مفاهيم بومي نشان داده‌ايد، چنين نظري داريد؟

·         من معتقدم روستاها داراي گذشته‌اي غني و در عين حال سرشار از ارزشها و حوادث و قهرماناني هستند كه اگر تمام عمر هم از آن بنويسيم، تمام نمي‌شود.

 

v    پس چرا برخي همكاران شما در تئاتر، به طور خاص، اين التفات را كمتر به روستا نشان داده است؟

·         چون همين به تعبير شما، برخي، از اهل هنر، معلوماتي در حد چند كتاب ترجمه شده دارند و سرزمين و بوم و آيين خود را نمي‌شناسند. در واقع اطلاعات افراد در اين مواد كم است و اين بي‌اطلاعاتي به هر حال آزاد دهنده است.

 

v    قضيه و ميانداري مباحث جهاني شدن فرهنگ بومي طي اين چند سال بر اين عامل تاثير‌گذار بوده است يا اين كه به طور مجزا قابل طرح است؟

·         بي‌شك امروزه و در دوره گذار كه در حال دل كندن از فرهنگ سنتي و روي آوردن به فرهنگ مدرن هستيم، مهم ترين هنر تنها و تنها هنر ملي است. اما خطرهايي نيز پيش روي آن وجود دارد كه دشمن هنر ملي تلقي مي‌شود و آن يكسان‌سازي فرهنگي است كه هم اكنون در دنيا اتفاق مي‌افتد.

 

v  به رغم تاكيدي كه بر ظرفيتهاي فرهنگي بومي، روستايي داشته‌ايد، اما همچنان نمايشهايي به صحنه و نظاره مي‌آيد كه اغلب اقتباسي از آثار خارجي و غيربومي ما است. البته مي‌دانيد و منظورم اين نيست كه چرا آثار خارجي و حتي داخلي حتي غيرروستايي قوي كار مي‌شود؟!

·         بسياري از كارهاي ايراني، اداي بيهوده‌اي از كارها و آثار خارجي است. اصلاً عده‌اي علاقه‌مندند اثرشان شبيه كارهاي خارجي باشد. البته جهاني شدن و Globalism چنين پيامدي دارد كه همه هنرها را شبيه يكديگر مي‌سازد. اما الگو‌برداري سطحي كه نه متعلق به ما است و نه با فرهنگ ما همخواني دارد، غلط است.

 

v         آقاي دكتر! اگر اجازه دهيد كمي به ابتدا بازگرديم، شما گفتيد كه اطلاعات برخي از اهل هنر درباره مباحث بوم و روستا كم است. اين رويداد در بخشهاي پژوهشي نيز چنين بعد و رويي دارد؟

·         حتي بسياري از استادان دانشگاه هم از فرهنگ خود اطلاعات كمي دارند. بسياري از معلمان به اعتبار يك تكه كاغذ كار مي‌كنند و تعداد افرادي كه مقالات پژوهشي مي‌نويسند يا كارگرداني مي‌كنند در اين عرصه بسيار اندك است. به نظر من خطر اصلي متوجه مسئولان است.

 

v    چرا؟

·         براي اين كه آنان بايد مطلع باشند و فرهنگ بومي و در نهايت "ملي" را تقويت كنند. اين در حالي است كه حتي بسياري از همين مسئولان، چند كار نمايشي درجه چهار اروپايي را به خارج مي‌برند و به عنوان كار ايراني عرضه مي‌كنند.

 

v درباره مسئولان نمي‌گويم. اما شرايط زمانه شايد به نوعي پژوهشگران و هنرمندان نمايش باعث شده است تا كمتر فرصت تحقيق و پژوهش و توجه به مسائل و مفاهيم روستايي داشته باشند. اما مشكل آن جاست كه در شناسنامه كاري افرادي در اين حوزه فعاليت دارند، سوژه‌هاي بومي و روستايي كمتر ديده مي‌شود. تجربه سالها تدريس شما در دانشگاه در اين مورد به ما چه مي‌گويد؟

·         در واقع يكي از مشكلات ما نپرداختن دانشجويان روستايي به موضوعهاي بومي و منطقه‌اي در تئاتر كشور است. من دانشجويان زيادي داشته‌ام كه از شهرستانهاي كوچك به تهران آمدند و بعد حاضر نشدند تهران را ترك كنند. چرا كه شهرنشيني جذاب است. اين افراد در حال فرار از خود و به فراموشي سپردن ريشه‌هايشان هستند. اينها به نوعي از خود بيگانه شده‌اند و هيچ كدامشان حاضر نيستند حتي بگويند اهل كدام روستا هستند!

 

v    شما چند سال پيش در يكي از فرهنگسرا‌هاي پايتخت درباره تئاتر شهرستانها كار كرديد. نتيجه‌اش اين روند را بهبود نبخشيد؟

·         هدف ما در آن جا خدمت به تئاتر شهرستانها بود و البته تعدادي نيز تربيت شدند تا به شهرستانها باز گردند اما حالا شاهد اين قضيه هستيم كه افراد حاضر نيستند به شهرستان باز گردد.

 

v    حاضر نيستند به شهرستان بازگردند، روستا بماند به كنار....

·         در روستا‌ها نيز يا امكانات جذب اين افراد وجود ندارد و يا فضايي وجود دارد كه امكان كار كردن به كسي را نمي‌دهند. بدين ترتيب افراد در تهران اغلب عمرشان را تلف مي‌كنند، بدون آن كه كار مفيدي انجام دهند.

 

v    چه بايد كرد؟

·         مي‌بايد فرهنگهاي گوناگون در ايران، معتبر شمرده شود. رسانه‌ها نيز در اين ميان اغلب فهرنگ بورژوازي و پايتخت نشيني را تبليغ مي‌كنند و در اين راه به جوانان روستايي و شهرستاني قرباني مي‌شوند!/

خبرنگار: اسماعيل نايبي


 
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :


زیارت عاشورا
وضعیت یاهو مذهبی
پیج رنک گوگل ساعت فلش مذهبی اوقات شرعی

بسيجي يعني علي
Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net

Powered by aeka.persianblog.ir

بانک صوت و فیلم مذهبی
PageRank
بسيجي يعني علي
مجله دانش سبز
PageRank RSS Feed Readers outils webmaster
دریافت کد
>>فرم اشتراک<<
{PAGETITLE}
pagerank search engine optimization Submit ExpressSearch Engine Marketing Services تماس با ما