کشاورزی لرستان - اولین مجله علمی کشاورزی دانش سبز (دانشجویان لرستانی)
در سال1387 سال نوآوری و شکوفایی ایران اسلامی شروع کار و تلاش می کنیم آخرین اخبار و مقالات علمی کشاورزی و لینک سایتهای برتر کشاورزی را در وب قرار دهیم ...
کلمات کلیدی مطالب
ضريب مكانيزاسيون برنج بايد افزايش يابد
ساعت ٩:٥٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٤ امرداد ۱۳۸٦   کلمات کلیدی:
ضريب مكانيزاسيون برنج بايد افزايش يابد

 
خبرگزاري کشاورزي ايران - گروه کشاورزي :

معاون وزير جهاد كشاورزي بر ضرورت افزايش ضريب مكانيزاسيون برنج به دليل قيمت‌گذاري و مسايل ديگر تاكيد كرد.
به گزارش ايانا دكتر محمدرضا جهانسوز در همايش توسعه مكانيزاسيون كشاورزي گفت: در بخش كشاورزي بايد طبقه‌بندي مطمئن و قوي وجود داشته باشد و تا حدود زيادي بايد صنعتي شود و در مراحلي كه راهكار سنتي است بايد مسايل مربوط به كشت و كار و استفاده از گاو‌آهن‌هاي سنتي مورد توجه قرار گيرد.

وي افزود: امروزه در عرصه‌هايي كه بارندگي نسبتاً بالا دارند حركت مي‌كنيم با يك فاجعه زيست محيطي مواجه مي‌شويم كه اين اتفاق در بسياري از قطعات زراعي كه در شيب بالا هستند زياد است.

دكتر جهانسوز لطمه‌زني به طبيعت در سيستم‌هاي سنتي را بسيار پايين ذكر كرد و اظهار داشت: در كشاورزي سنتي و بومي به دليل استفاده از گاوآهن‌ در اين عرصه‌ها درصد لطمه‌زني بسيار پايين است در حالي كه اگر گاو‌آهن برگرداندار نبود با يك مكانيزم ساده در خاك خراش ايجاد كرده و گاو روي خطوط تراز حركت مي‌كرد.

وزير جهاد كشاورزي ادامه داد: در بازديد از عرصه‌ها مشخص شد كه در بعد مكانيزاسيون برنج بسيار ضعيف هستيم و بايد به خاطر مواردي همچون قيمت‌گذاري برنج ضريب مكانيزاسيون محصول را به شدت افزايش داد.

وي مكانيزاسيون را يك مديريت دانست و اضافه كرد: مكانيزاسيون مفهوم نرم‌افزاري قوي‌تر از سخت‌افزاري داشته و به عنوان يك مديريت مطرح است ولي استفاده حضور و بالا بودن تعداد ماشين‌ها اصلاً به مفهوم موفقيت در اين امر نيست.

دكتر جهانسوز به تشكيل گروهها و تشكلهاي مكانيزاسيون در كشور تاكيد كرد و گفت: نظام بهره‌برداري را بايد به استفاده از ادوات كشاورزي عادت دهيم و در اين راستا اولويت اول ما حركت به سوي تشكل‌هاي موجود و در راس آنها تشكل تعاوني‌هاست.

معاون زراعت وزارت جهاد كشاورزي اضافه كرد: بها دادن به تشكل‌ها و دادن ادوات به آنها راهكار مناسبي در توسعه بخش كشاورزي است و توجه به تشكل‌ها و هسته‌هاي مردمي و قوي مكانيزاسيون به مراتب مهمتر از ماشين است.

وي تصريح كرد: مكانيزاسيوني كه ممكن است امروز در بعد آسيب‌زني به محيط زيست مهمترين نقش را داشته باشد مي‌تواند بزرگترين عامل حفظ محيط زيست هم به حساب آيد.

جهانسوز يكي از رسالت‌هاي مهم مكانيزاسيون را حركت به سمت جلوگيري از بيابان‌زايي و مبارزه با بيابان‌شدن دانست و افزود: در اين راستا بخش منابع طبيعي بايد تدابيري براي مكانيزه كردن منابع طبيعي و استفاده از ادواتي كه

از بياباني‌شدن جلوگيري مي‌كنند اتخاذ شود.

وي در پايان گفت: روند تست وسايل و استاندارد‌سازي بايد به سرعت انجام شود كه برنامه‌ريزي در اين زمينه لازم و ضروري است./

خبرنگار: مرضيه رستمي


 
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :


زیارت عاشورا
وضعیت یاهو مذهبی
پیج رنک گوگل ساعت فلش مذهبی اوقات شرعی

بسيجي يعني علي
Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net

Powered by aeka.persianblog.ir

بانک صوت و فیلم مذهبی
PageRank
بسيجي يعني علي
مجله دانش سبز
PageRank RSS Feed Readers outils webmaster
دریافت کد
>>فرم اشتراک<<
{PAGETITLE}
pagerank search engine optimization Submit ExpressSearch Engine Marketing Services تماس با ما