راه اندازی دفتر تجاری سازی و انتقال فناوریهای بخش کشاورزی

معاون برنامه ریزی و پشتیبانی سازمان تات خبر داد:

راه اندازی دفتر تجاری سازی و انتقال فناوریهای بخش کشاورزی


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: پژوهش و تحقیقات

دفتر تجاری سازی و انتقال فناوریهای بخش کشاورزی با هدف فروش و انتقال دانش فنی طرحهای تحقیقاتی در سازمان تات راه اندازی شد.


به گزارش خبرنگار ایانا، معاون برنامه ریزی و پشتیبانی سازمان تات با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران گفت: 75 درصد از تحقیقات انجام شده در بخش کشاورزی، کاربردی و مبتنی بر نیاز است و مستقیما در عرصه تولید ظاهر می شود.

دکتر نادرقلی ابراهیمی افزود: هفته پژوهش، هفته ایست که برخی از فعالیتها در مراسم خاصی ارج گذاشته می شود.

وی با اعلام اینکه کشاورزی ایران دارای قدمتی هفت هزار ساله است، گفت: قدمت چند هزار ساله کشاورزی با زندگی مردم عجین شده است و در مقایسه با سایر تمدنها، تمدن ایرانی توانسته بیشترین استفاده را از فناوریهای جدید انجام دهد.

ابراهیمی به نویسنده کتاب قناتها اشاره کرد و افزود: حاسف کرجی ابداع گر روش حفر قناتها بود که در حال حاضر در بسیاری از دانشگاههای بین المللی در زمینه حفر تونل و قنات به یافته های این ایرانی اشاره می شود.

وی خاطرنشان کرد: تنها پنج درصد کشاورزی در دست بخش دولتی است و مابقی خصوصی بوده و با فهم و دانش بومی عجین است.

معاون برنامه ریزی و پشتیبانی سازمان تات تحولات انجام شده در زمینه افزایش تولید در واحد سطح، غذای سالم، افزایش کمی و کیفی محصولات زراعی – باغی، جنگل و صنایع تبدیلی را مرهون کار پژوهش برشمرد و گفت: قسمت اعظم آن توسط دانش محققان ایرانی انجام شده است.

 

ریسک پذیری تولید محصولات کشاورزی بالاست

ابراهیمی در ادامه گفت: با توجه به چهار اقلیم متفاوت کشورمان، ریسک پذیری در تولید محصولات کشاورزی بالا است. اما با این وجود، رکورد تولید گندم آبی 5/11 تن در هکتار، سیب درختی 126 تن در هکتار و در چغندر قند تولیدی بیش از 160 تن در هکتار را شاهد هستیم.

وی افزود: بخش کشاورزی باید بر تقویت تشکلها و اصناف کشاورزی تاکید داشته باشد. زیرا اینها می توانند جهت انعکاس تحقیقات بسیار موثر عمل کنند.

ابراهیمی مجمع ملی خبرگان را عصاره افراد صاحب نظر، محقق و اهل اندیشه عنوان کرد و گفت: این مجمع نقش تعیین کننده ای در انتقال یافته های تحقیقاتی دارد.

 

افتتاح همزمان 25 پروژه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی در سراسر کشور

وی در ادامه اظهار داشت: به طور همزمان در هفته پژوهش 25 پروژه زیرساخت و تجهیز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی در سراسر کشور به بهره برداری رسید.

ابراهیمی افزود: بهره برداری از تجهیز اراضی تحقیقاتی در سطح 480 هکتار، پروژه آبیاری تحت فشار در 14 ایستگاه تحقیقاتی کشاورزی در استانهای کردستان، سمنان، اصفهان، کرمانشاه، مرکزی، چهارمحال و بختیاری، فارس، کهگیلویه و بویراحمد و یزد به عنوان طرحهای الگویی تحقیقی – ترویجی هستند که با هزینه ای معادل 5/14 میلیارد ریال به بهره برداری رسید.

وی گفت: همچنین مجموعه اداری – تحقیقاتی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گیلان با زیربنایی معادل سه هزار و 330 مترمربع و هزینه ای معادل 20 میلیارد ریال نیز از دیگر طرحهای به بهره برداری رسیده است.

معاون برنامه ریزی و پشتیبانی سازمان تات از افتتاح آزمایشگاه مرجع ملی روغن گیاهی با زیربنای 300 مترمربع خبر داد و افزود: این آزمایشگاه به منظور تجزیه کمی و کیفی تمام روغنهای گیاهی در موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر با هزینه ای معادل 8/1 میلیارد ریال شروع به کار کرد.

ابراهیمی خاطرنشان کرد: مجموعه آزمایشگاههای تحقیقاتی منابع طبیعی، علوم دامی، خاک و آب، گیاهپزشکی و اصلاح و تهیه بذر و نهال در مجموعه ساختمان جدید مورد بهره برداری مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان مازندران نیز با زیربنایی معادل 750 مترمربع و با هزینه تجهیز 3/1 میلیارد ریال روز گذشته آغاز به کار کرد.

وی همچنین به انار به عنوان یکی از محصولات بازارپسند بین المللی اشاره کرد و گفت: انار کشور ما ارگانیک بوده و بازارپسندی بالایی در کشورهایی چون کره و آمریکا دارد.

 

ساخت دستگاه پرچم زدای انار برای مقابله با کرم گلوگاه

ابراهیمی افزود: تعیین فرمون کرم گلوگاه انار توسط محققان ایرانی یکی دیگر از افتخاراتیست که در کنترل این آفت نقش تعیین کننده ای دارد و در افزایش بازارهای صادراتی انار موثر است.

وی از ساخت دستگاه جدیدی به نام پرچم زدای انار نام برد و گفت: این دستگاه با جدا کردن پرچمهای انار از تخم ریزی کرم گلوگاه جلوگیری کرده و خسارت آفت را می کاهد.

ابراهیمی در ادامه درباره کاربردی کردن تحقیقات گفت: نتایج اولیه تحقیقات، تماما دانش فنی نیست و در مراحل بعدی دستاورد می تواند به دانش فنی و تکنولوژی تبدیل شود و گسترش یابد و در حال حاضر بیش از 75 درصد تحقیقات کاربردی است و مبتنی بر نیاز بخش است.

وی خاطرنشان کرد: نتایج تحقیقات کاربردی مستقیما در عرصه تولید ظاهر می شود و در برخی موارد که نیاز به وجود ماشین آلات است، این یافته ها در حد نمونه تولید و پس از تجاری سازی به بخش وارد می شود.

ابراهیمی همچنین اظهار داشت: دفتر تجاری سازی و انتقال فناوریهای بخش کشاورزی طی دو سال گذشته رسالت خود را برای ثبت و تجاری سازی یافته های جدید بخش دولتی و خصوصی به انجام رسانده است.

معاون برنامه ریزی و پشتیبانی سازمان تات به ناکافی بودن بودجه پژوهش اشاره کرد و افزود: در سال جاری گشایشی در اعتبارات به وجود آمده که امید می رود در سالهای آینده نیز ادامه داشته باشد./

 

خبرنگار: مژگان ستارکد خبر: 13R-8809-2501_R

/ 5 نظر / 75 بازدید
عاشورا

بسم الله الرحمن الرحیم سلام، واقعه ی کربلا گذشت ... دیروز در کربلا یزیدیان سر حسین (ع) را به نیزه کردند و امروز نیز همان یزید منشان تیشه بر اسلام ناب میزند و افسوس که بر این ستمگران خیال نابودی اسلام ناب هنوز پابرجاست ... و امروز عاشورا افتتاح شد . www.ashoora.ir عاشورا فقط از عاشورا نمی گوید ! عاشورا از تفکر ناب عاشورا و عاشوراییان می گوید و می نگارد... از عشق ، ایثار ، سکوت ؛ از نگاه های بی انتها ... و از شهادت ... مفتخریم که در این راه در تمامی حوزه های مرتبط دینی و فرهنگی نیازهای شما را تامین کنیم . خواهشمندیم با عضویت در عاشورا و با بیان نظرات ارزشمندتان ما را در پیشبرد و گسترش فرهنگ عاشورا یاری نمایید . سیستم بی نظیر کاربری اعضا ، بانک جامع مقالات ، بانک کم نظیر و جامع صوتی و مجموعه تصاویر متنوع ، تنها بخشی از خدمات ماست. و در انتها ، خواهشمندیم ما را به لیست دوستانتان اضافه کنید. کربلا ادامه خواهد داشت ... به امید حضورتان پایگاه جامع عاشورا www.ashoora.ir

دارالترجمه اینترنتی مهشا

سلام و خسته نباشید وبلاگ خوبی دارین موفق باشید. اگه تمایل به تبادل لینک بودین ما رو لینک کنید و خبر بدین تا ما هم شما رو لینک کنیم. سپاس

کانون دانشجویی هلال احمر قوچان

ثبت نام نیروی امدادی جهت اعزام به هائیتی کورش کبیر بنیان گذار حقوق بشر تاتو و خالکوبی و عوارض ان روانشناسی خواب و ... در سایت کانون دانشجویی هلال احمر دانشگاه ازاد قوچان helal-iauq.blogfa.com

سلام خوشحالم که هنوز مینویسید . امیدوارم موفق باشید . گاهی به مطالب شما سر میزنم. اگه میشه کمتر از خبرها بنویسید بیشتر از مطالب روز کشاورزی استفاده کنید موفق باشید

بهداد

با سلام خدمت دوستان و هم فکران خوبم از تلاش شما در جهت اطلاع رسانی عمومی متشکریم وب خوبی و پر محتوایی را مهیا کرده اید امیدوارم با پشت کار این راه را ادامه بدهید ما با اجازه شما آدرس وبتان را در وبلاگ انجمن حرفه ای پرورش گل و گیاهان زینتی لینک کرده ایم اولین انجمن حرفه ای گل و گیاه زینتی در ایران ما با در زیر نظر داشتن حدود 300 پایانه ی تولید گل و گیاه زینتی در شمال ( تنکابن – رامسر - لاهیجان و ..... ) این امکان را فراهم کردیم تا در زمینه ی ترویج و ارتباطات کشاورزی خدمت کوچکی به تولید کنندگان گل و گیاه منطقه کرده باشیم . ما انجمنی را مبنی بر علم روز تشکیل داده ایم تا به اهداف والایمان مانند حمایت از تولید کننده و کشاورزان زحمت کش - حذف دلالان نابودگر – بهبود بحث اقتصادی کشاورز و انجمن و غیره برسیم . این انجمن هفته ای 5 ساعت آرشیو خود را با علم کشاورزی روز دنیا آپدیت می کند تا بتوانیم قسمتی از مشکلات مدیریتی ، اجرایی که در ایران وجود دارد را بهبود بخشیم و از اطلاعات اندوخته شده در آرشیومان به بهترین نحو لذت ببریم . در این وبلاگ شما می توانید بهترین گیاهان زینتی را با کیفیت فوق العاده جهت انجام طرح