'برنج ابتدا حدود نه هزار سال قبل در چین کشت شد'

 'برنج ابتدا حدود نه هزار سال قبل در چین کشت شد'

براساس این مطالعه برنج اولین بار حدود هشت تا نه هزار سال قبل توسط بشر کشت شد

دانشمندان به شناخت بهتری از ریشه های برنج کشت شده توسط بشر، یکی از مهم ترین اقلام غذایی جهان، دست یافته اند.

مطالعه نقشه ژنتیکی برنج حاکیست که این گیاه فقط یک بار توسط انسان اهلی شد، و از آنجا به سایر نواحی انتقال پیدا کرد نه اینکه توسط گروه های مختلف به طور جداگانه و مستقل کشت شده باشد.

هم اکنون ده ها هزار نوع برنج وجود دارد، اما اینها در دو زیرگونه کلی جای می گیرند.

این مطالعه که در نشریه اقدامات آکادمی ملی علوم آمریکا چاپ شده است حاکیست که برنج اولین بار حدود 9 هزار سال قبل در چین کشت شده است.

یک تئوری دیگر حاکیست که دو زیرگونه اصلی برنج - Oryza sativa japonicaو O. sativa indica- به طور جداگانه و در نواحی مختلف آسیا کشت شدند.

بررسی اختلافات بزرگ ژنتیکی میان این دو زیرگونه از این نظریه پشتیبانی می کند. چندین تلاش برای بازسازی تاریخ تکامل این محصول نیز موید این نظریه است.

نوع "جاپونیکا" چسبناک با دانه های کوتاه است، در حالی که برنج "ایندیکا" غیرچسبناک و با دانه های بلند است.

در تازه ترین تحقیقات، یک تیم بین المللی تاریخ تکامل برنج را با استفاده از داده های ژنتیکی بررسی کرد.

پژوهشگران با استفاده از الگوریتم های کامپیوتری به این نتیجه رسیدند که جاپونیکا و ایندیکا دارای یک ریشه مشترک بوده اند زیرا شباهت ژنتیکی آنها به یکدیگر بیش از هر گونه برنج وحشی دیگری که در چین یا هند یافت می شود بود.

آنها سپس از تکنیک موسوم به "ساعت ملکولی" برای تاریخ گذاری سرگذشت تکاملی برنج استفاده کردند.

بسته به اینکه محققان ساعت را چگونه تنظیم کردند، داده ها به ریشه های حدودا 8200 ساله برنج اهلی اشاره دارد.

این مطالعه حاکی از آن است که زیرگونه های جاپونیکا و ایندیکا حدود 3900 سال قبل از هم جدا شدند.

تیم محققان می گوید که این یافته با شواهد باستان شناسی برای کشت برنج در دره یانگ تسه چین در حدود هشت تا نه هزار سال پیش و کشت برنج در ناحیه گنگ هند در حدود چهار هزار سال قبل همخوانی دارد.

مایکل پوروگانان از دانشگاه نیویورک و از نویسندگان این مقاله علمی گفت: "با انتقال برنج از چین به هند توسط تجار و کشاورزان مهاجر، احتمالا این محصول به طور گسترده با برنج وحشی محلی ترکیب شد."

"بنابراین برنج کشت شده که فکر می کردیم ریشه در هند دارد عملا از چین سرچشمه می گیرد."

مدلی که به یک سرچشمه واحد برای همه انواع برنج اشاره دارد حاکیست که ایندیکا و جاپونیکا هر دو از برنج وحشی او.روفیپوگون آمده اند.

محققان چندین سال قبل گفتند که شواهدی از دانه های سوخته 15 هزار ساله برنج در کره جنوبی یافته اند، که این نظر که برنج اولین بار در چین کشت شد را زیر سوال می برد.

با این حال آن شواهد در عالم آکادمیک کاملا پذیرفته شده نیست.

/ 8 نظر / 41 بازدید
admin

درود پایگاه تخصصی بهداشت عمومی از افراد علاقه مند و فعال برای نوسندگی در این پایگاه دعوت به عضوت مینماید

parsa

گل رفت و شميم خوشش اينجاست هنوز بلبل به هوا ي گل چه شيداست هنوز رفتي ز جهان اگر چه اي روح خدا ليکن علم و مهر تو بر پاست هنوز رحلت جانسوز امام خميني(ره) تسليت باد بادانلود صوتي تفسير سوره حمد توسط امام خميني و دانلود برنامه زيبا و جالب صحيفه امام نسخه 3 بروزيم....

مهیار (شهر تجارت)

پولدار شوید!!! چند روش خیلی عالی برای پولدار شدن بدون درد سر پیدا کردم. یه سر به این آدرس بزن میفهمی. من خودم هم اونا رو اجرا کردم.

درامد

درود روش درامد زایی اینترنتی بصورت اطمینانی و تضمینی بروش بازاریابی فقط کافیه ثبت نام کنی توی سایت و لینک بنر رو توی وبلاگت بزاری هر خریدی که بشه تو سهم خودتو میگیری اگه خوب کار کنی تا ماهی 150 یا حتی بیشتر هم گیرت میاد

admin

درود دوست تارنمای بهداشت عمومی بروز شد از باشندگی شما سپاسگذارم

درامد

سلام درامد زایی اینترنتی مطمئن و تضمینی بروش بازاریابی اینترنتی فقط کافیه توی این سایت ثبت نام کنی و کد تبلیغشو بزاری توی وبلاگت به ازای هر فروش پورسانت خودتو میگیری اگه خوب تبلیغ کنی تا ماهی 150 هزار یا حتی بیشتر در میاری حتما ثبت نام کن موفق باشی

اشعار فاطمي

با سلام وبلاگ جالب و پرباري است. فقط بالاخره نگفتيد فايل دستتون رسيد يا نه البته اين وبلاگ اشعارم خصوصي است و در محيط كار كمتر مي گويم. التماس دعا