لرستان با داشتن ظرفیت کشاورزی و آب فراوان نباید دارای مردم فقیر باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان:

لرستان با برخورداری از 13 میلیارد متر مکعب آب فاقد هرگونه سد است

خبرگزاری فارس: رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: این استان با داشتن ظرفیت کشاورزی و آب فراوان نباید دارای مردم فقیر باشد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس اعزامی به لرستان، ایمان جمشیدی رئیس سازمان جهاد کشاورزی گفت: لرستان در قلب زاگرس واقع است که 8/2 میلیون هکتار وسعت و جمعیت 7/1 میلیون نفر که 40 درصد آنها روستایی و 60 درصد شهری هستند.
وی با اشاره به اینکه این استان 13 میلیارد مترمکعب آب جاری دارد، گفت: متاسفانه هیچ گونه سدی دراین استان احداث نشده و با میانگین بارندگی 570 میلیمتر که در سال 5 ماه از سال دچار خشکی است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان افزود: 760 هزار هکتار اراضی زراعی که 25 درصد آبی و سنتی و 560 هزار هکتار اراضی دیم است که 5 درصد اراضی کشور در این استان وجود دارد.
وی گفت: عمده محصول استان گندم در 280 هزار هکتار کشت می‌شود که سالهای گذشته 530 هزار تن تولید می‌شد و امسال به دلیل خشکسالی حداکثر 250 هزار تن تولید شده است.
وی افزود: 155 هکتار زیر کشت جو با تولید 180 هزار تن به طور میانگین، 125 هزار هکتار زیر کشت حبوبات با تولید 95 هزار تن در استان همچنین 3 میلیون هکتار باغ وجود دارد که 9/44 هزار هکتار باغ استان زیر کشت انگور، سیب، انجیر سیاه و انار قرار دارد.
جمشیدی افزود: در کوهدشت بزرگترین باغ انار کشور به وسعت هزار هکتار وجود دارد که تولید سالانه آن 17 هزار تن و تولید انار استان 24 هزار تن برآورد می‌شود.
وی افزود: لرستان دارای رتبه مناسبی در دامپروری است که 3/6 میلیون واحد دامی در استان شامل 2/3 میلیون گوسفند و 3/1 میلیون واحد راس بز و 114 هزار راس گاو اصلاح نژادی، 150 هزار راس گاو دو رگ و 26 هزار راس گاو اصیل در استان وجود دارد. همچنین 2/7 میلیون قطعه مرغ در هر دوره پرورش پیدا می‌کند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان افزود: 110 هزار کندوی عسل در استان وجود دارد، تولید گوشت قرمز 55 هزار تن به مقدار 7 درصد تولید کشور است تولید مرغ 31 هزار تن 2/2 درصد کل کشور و تولید شیر 310 هزار تن 7/3 درصد و تولید تخم مرغ 5500 تن 7 دهم درصد در استان تولید می‌شود.
جمشیدی با اشاره به اینکه پرورش ماهی از 10 سال پیش در استان لرستان شروع شده گفت: 300 مزرعه پرورش ماهی در استان وجود دارد که بیش از 10 هزار تن ماهی تولید می‌شود همچنین 10 مرکز تکثیر و پرورش ماهی با ظرفیت 5/77 میلیون قطعه در سال فعالیت می‌کنند.
وی افزود: استان لرستان با داشتن 2/1 میلیون هکتار جنگل با گونه غالب بلوط با حداکثر ارتفاع 7 تا 8 متر دارای جنگلهای پراکنده‌ای است که از فرسایش خاک جلوگیری می‌کنند همچنین 780 هزار هکتار مرتع در استان با ظرفیت 220 هزار تن تولید علوفه در سال وجود دارد.
جمشیدی افزود: 5/1 میلیون واحد دامی استان مربوط به عشایر است که 16 هزار خانوار عشایر با جمعیت 106 هزار نفر وجود دارند که 11 هزار تن از 55 هزار تن گوشت قرمز استان را تامین می‌کنند، همچنین 18 هزار تن شیر تولید می‌‌شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به اینکه 300 هزار هکتار زمین شیب‌دار در استان وجود دارد که به جای زراعت می‌توان تبدیل به باغ کرد گفت: براساس برنامه مصوب دولت در سفر استانی 40 هزار هکتار باغ در زمین‌های شیب‌دار ایجاد می‌شود.
جمشیدی افزود: با توجه به منابع غنی آب جاری در استان تولید آبزیان را می‌توان از 10 هزار تن کنونی تا 50 هزار تن افزایش داد.
وی افزود: براساس مصوبه سفر دولت به استان 5/3 میلیون تومان برای احداث مجتمع‌های گاوداری صنعتی و همچنین احداث 40 هزار هکتار آبیاری نوین و تحت فشار در مزارع اختصاص داد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان در پاسخ به این پرسش خبرگزاری فارس که چگونه این استان با داشتن آب فراوان و منابع خاک غنی دچار محرومیت است، گفت: استان دارای استعداد فراوانی است که اگر شرایط فراهم باشد می‌توان کشاورزی و صنایع تبدیلی را در استان رونق داد.
همچنین با داشتن 13 میلیارد مترمکعب آب جاری شرین تنها 18 میلیون مترمکعب ظرفیت ذخیره آب یعنی حدود 5/1 درصد وجود دارد که یکی از مشکلات استان نبود سد برای ذخیره آب در فصل غیربارندگی است.
جمشیدی افزود: 17 ایستگاه پمپاژ آب برای زمین‌های کشاورزی بالا دست احداث شد که تنها حدود 7 هزار هکتار زمین را سیراب می‌کند، همچنین کانالهای سنتی و خاکی تبدیل به کانالهای سیمانی شده است.
جمشیدی افزود: عدم سرمایه‌گذاری در بخش آب باعث شده عمده کشاورزی استان دیم بوده به گونه‌ای که میانگین تولید گندم در هکتار حدود 5/2 تن است اما کشاورز نمونه 12 تن در هکتار گندم برداشت کرده است.
وی افزود: بنابر مصوبه سفر دوم دولت به استان 330 میلیارد تومان تسهیلات برای بخش کشاورزی و توسعه 40 هزار هکتار باغ در اراضی شیب‌دار همچنین رفع مشکل دو واحد تولید تخم‌مرغ تصویب شد و نیز برای انتقال آب به باغ‌های منطقه کاکارضا با روند کنونی اعتبارات نیاز به 50 سال زمان است.
جمشیدی با اشاره به اینکه 270 سد در کشور بعد از انقلاب احداث شده گفت: سهم استان لرستان از این تعداد هیچ است و هیچ گونه سدی در استان احداث نشده است.
وی با اشاره به چالش یک و نیم ساله بانکها و بنگاههای زود بازده افزود: در سفر دولت بخش عمده‌ای از مشکلات بنگاهها مطرح و برای تامین اعتبار به بانکها معرفی شده‌اند.
جمشیدی در مورد مشکل کشاورزان در تامین وثیقه برای تسهیلات بانکی گفت: با هماهنگی بانک سند اصلاحات ارضی و سند زمین‌های کشاورزی بعنوان وثیقه قبول می‌شود.
به گزارش فارس، خبرنگاران در دیدار با کشاورزان استان لرستان این مساله را از کشاورزان پرسیدند و چندین نفر از آنها اذعان داشتند که بانک سند زمین‌های کشاورزی آنها را به عنوان وثیقه قبول نمی‌کند و آنها مجبورند با داشتن چندین هکتار زمین برای گرفتن وام سند زمین‌های شهری و یا سند مغازه برای وثیقه تهیه کنند.
جمشیدی افزود: 380 میلیارد تومان خسارت به کشاورزان از ناحیه خشکسالی وارد شد فقط 70 میلیارد تومان برای استان اختصاص داده شد که از این رقم 15 میلیارد تومان برای امهال تسهیلات و هزینه سود کارمزد بانک و 36 میلیارد تومان نیز برای تامین علوفه یارانه‌دار در اختیار دامداران قرار گرفت.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان با اشاره به ظرفیت استان در تولید گیاهان دارویی گفت: چند کارخانه برای فرآوری گیاهان دارویی در استان در حال احداث است.
وی افزود: هزارو500 رشته قنات در استان مشمول لایروبی قرار می‌گیرند، اما آب سطحی قنات مطمئن نیست و باید آب مطمئن برای کشاورزان فراهم شود به گونه‌ای که رودخانه‌‌ سیمره که در استان خوزستان تبدیل به سد کرخه می‌شود امسال با دبی پایه 1 دهم آبدهی دارد.
وی افزود: در منطقه کوهدشت آب زیرسطحی زمین 20 متر افت داشته و متاسفانه هیچگونه سدی در این منطقه احداث نشده است.
جمشیدی گفت: در حالیکه بانکهای استان تا دو برابر منابع خود می‌توانستند تسهیلات بپردازند در سفر هیات دولت تصویب شد این رقم تا دو و نیم برابر افزایش یابد.
همچنین قدرت‌الله ترابی‌نژاد رئیس حوزه ریاست سازمان جهاد کشاورزی لرستان افزود: صنایع تبدیلی کشاورزی سالهای گذشته در استان وجود نداشت و از 4 سال پیش رونق گرفته است.
وی افزود: عمده مشکلات کشاورزان نبود سردخانه و ظرفیت نگهداری محصول است که در سفر اول رئیس جمهور به استان 21 هزار تن افزایش ظرفیت سردخانه تصویب شد که 8 هزار تن تا پایان امسال و بقیه نیز در حال پیگیری است.
ترابی‌نژاد با اشاره به اینکه منطقه ونایی بروجرد قطب تولید خیارشور است گفت: تعداد زیادی طرحهای صنایع تبدیلی در این منطقه تصویب شده که عمده آنها نیمه تمام است.
وی افزود: میانگین ضایعات محصولات کشاورزی در استان 23 تا 25 درصد است که با احداث صنایع تبدیلی می‌توان آن را به 10 تا 15 درصد کاهش داد.
همچنین پیرحیاتی افزود: امسال علیرغم خشک‌سالی وضعیت تولید سیب‌زمینی مناسب بوده و به‌گونه‌ای که در کل کشور کشاورزان با مشکل فروش مواجه بوده‌اند و براین اساس مصوبه‌ای گرفته شد که 100 هزار تن سیب‌زمینی مازاد استان همدان صادر شود.
پیرحیاتی افزود: همچنین قیمت خرید تضمینی از 108 تومان به 135 تومان افزایش یافت. پیرحیاتی در پاسخ به این پرسش که چه اقدامی برای جلوگیری از زیان در انبار ماندن 4 هزار تن سیب‌زمینی در انبار یک کشاورز لرستانی انجام داده‌اند گفت: این انبار متعلق به آقای صفدر اسکندری است که متاسفانه با افت قیمت قادر به فروش آن در بازار نیست و براساس تفاهم‌نامه‌ای که با وی امضا کرده‌ایم اگر تا 6 ماه آینده توانست در بازار آزاد می‌فروشد در غیر این صورت دولت همه آن سیب‌زمینی را به نرخ 135 تومان خریداری می‌کند.
صفدر اسکندری کشاورز سیب‌زمینی کار نمونه کشور از شهرستان ازنا روستای گنجه در جمع خبرنگاران گفت: در حال حاضر 4 هزار تن سیب‌زمین تولید امسال در انبار موجود دارد که به دلیل ارزانی سیب‌زمینی قادر به فروش نیست.
این کشاورز نمونه گفت: سازمان تعاون روستایی استان لرستان تنها 350 تن سیب‌زمینی خرید کرده در حالیکه من کشاورز به تنهایی 4 هزار تن سیب‌زمینی در انبار موجود دارم.
وی گفت: در صورتیکه هزینه تمام شده هر کیلو سیب‌زمینی 160 تومان است اما دولت نرخ تضمینی آن را 135 تومان اعلام کرده و هم‌اکنون در بازار قیمت سیب‌زمینی زیر 100 تومان مشتری دارد.
انتهای پیام/

/ 0 نظر / 61 بازدید