توليد دانه‌هاي روغني از رشد 222 درصدي برخوردار شد

مدير کل پنبه و دانه‌هاي روغني وزارت جهاد کشاورزي:

توليد دانه‌هاي روغني از رشد 222 درصدي برخوردار شد

تهران - خبرگزاری کشاورزی ایران
سرويس کشاورزي

از سالهاي قبل از انقلاب اسلامي تاکنون دانه‌هاي روغني شاهد رشد 100 درصدي در سطح زير کشت و 222 درصدي در توليد بود.
   

به گزارش ايانا، مدير کل پنبه و دانه‌هاي روغني وزارت جهاد کشاورزي با اعلام اين مطلب گفت: کشور ايران از ارقام زودرسي با دوره رشد 4 ماهه و بررسي با دوره رشد 11 ماهه و مقاوم‌ به سرماي 30− درجه و گرماي 50 درجه سانتيگراد در دانه‌هاي روغني برخوردار است.

اسماعيل نگارش افزود: دستيابي به خودکفايي در دانه‌هاي روغني يکي از سياستهاي وزارت جهاد کشاورزي است و در اين راستا حرکتهاي خوبي آغاز شده است.

وي با اشاره به توليد 65 هزار تني دانه‌هاي روغني در سالهاي قبل از انقلاب گفت: مصرف سرانه روغن در کشور 3/16 کيلوگرم براي هر نفر است که وزارت بهداشت 5/12 کيلوگرم را مجاز براي سلامتي اعلام کرده است.

مدير کل پنبه و دانه‌هاي روغني وزارت جهاد کشاورزي ادامه داد: از ابتداي برنامه چهارم توسعه تاکنون 18 درصد در سطح زير کشت و 19 درصد در توليد دانه‌هاي روغني رشد داشته‌ايم.

نگارش ضريب خودکفايي دانه‌هاي روغني در سال 1380 را 4/7 درصد و در سال 1385، 18 درصد اعلام کرد و افزود: در دو سال اخير اين ضريب دو برابر سالهاي ماقبل افزايش داشته است.

اين مقام مسئول تاکيد کرد: در جهت تعامل وزارت جهاد کشاورزي با بخش صنايع، درخواست پنبه تاربلند به صنايع نساجي داده شده است.

نگارش درباره متوسط عملکرد دانه‌هاي روغني گفت: متوسط توليد پنبه 2 تن و 200 کيلوگرم در هکتار است و رکورد توليد 6 تن و 500 کيلوگرم را نيز داشته‌ايم.

همچنين در زمينه گلرنگ متوسط توليد 650 کيلوگرم و رکورد 5 تن بود.

نگارش از اجراي طرح آرماني دانه‌هاي روغني خبر داد و افزود: توليد بذر دلينته پنبه يکي از موفقيت‌هاي اين بخش است که ضمن صرفه‌جويي در مصرف بذر در افزايش عملکرد موثر است./

خبرنگار: مژگان ستار

/ 0 نظر / 8 بازدید