ضريب مكانيزاسيون برنج بايد افزايش يابد

ضريب مكانيزاسيون برنج بايد افزايش يابد

 
خبرگزاري کشاورزي ايران - گروه کشاورزي :

معاون وزير جهاد كشاورزي بر ضرورت افزايش ضريب مكانيزاسيون برنج به دليل قيمت‌گذاري و مسايل ديگر تاكيد كرد.
به گزارش ايانا دكتر محمدرضا جهانسوز در همايش توسعه مكانيزاسيون كشاورزي گفت: در بخش كشاورزي بايد طبقه‌بندي مطمئن و قوي وجود داشته باشد و تا حدود زيادي بايد صنعتي شود و در مراحلي كه راهكار سنتي است بايد مسايل مربوط به كشت و كار و استفاده از گاو‌آهن‌هاي سنتي مورد توجه قرار گيرد.

وي افزود: امروزه در عرصه‌هايي كه بارندگي نسبتاً بالا دارند حركت مي‌كنيم با يك فاجعه زيست محيطي مواجه مي‌شويم كه اين اتفاق در بسياري از قطعات زراعي كه در شيب بالا هستند زياد است.

دكتر جهانسوز لطمه‌زني به طبيعت در سيستم‌هاي سنتي را بسيار پايين ذكر كرد و اظهار داشت: در كشاورزي سنتي و بومي به دليل استفاده از گاوآهن‌ در اين عرصه‌ها درصد لطمه‌زني بسيار پايين است در حالي كه اگر گاو‌آهن برگرداندار نبود با يك مكانيزم ساده در خاك خراش ايجاد كرده و گاو روي خطوط تراز حركت مي‌كرد.

وزير جهاد كشاورزي ادامه داد: در بازديد از عرصه‌ها مشخص شد كه در بعد مكانيزاسيون برنج بسيار ضعيف هستيم و بايد به خاطر مواردي همچون قيمت‌گذاري برنج ضريب مكانيزاسيون محصول را به شدت افزايش داد.

وي مكانيزاسيون را يك مديريت دانست و اضافه كرد: مكانيزاسيون مفهوم نرم‌افزاري قوي‌تر از سخت‌افزاري داشته و به عنوان يك مديريت مطرح است ولي استفاده حضور و بالا بودن تعداد ماشين‌ها اصلاً به مفهوم موفقيت در اين امر نيست.

دكتر جهانسوز به تشكيل گروهها و تشكلهاي مكانيزاسيون در كشور تاكيد كرد و گفت: نظام بهره‌برداري را بايد به استفاده از ادوات كشاورزي عادت دهيم و در اين راستا اولويت اول ما حركت به سوي تشكل‌هاي موجود و در راس آنها تشكل تعاوني‌هاست.

معاون زراعت وزارت جهاد كشاورزي اضافه كرد: بها دادن به تشكل‌ها و دادن ادوات به آنها راهكار مناسبي در توسعه بخش كشاورزي است و توجه به تشكل‌ها و هسته‌هاي مردمي و قوي مكانيزاسيون به مراتب مهمتر از ماشين است.

وي تصريح كرد: مكانيزاسيوني كه ممكن است امروز در بعد آسيب‌زني به محيط زيست مهمترين نقش را داشته باشد مي‌تواند بزرگترين عامل حفظ محيط زيست هم به حساب آيد.

جهانسوز يكي از رسالت‌هاي مهم مكانيزاسيون را حركت به سمت جلوگيري از بيابان‌زايي و مبارزه با بيابان‌شدن دانست و افزود: در اين راستا بخش منابع طبيعي بايد تدابيري براي مكانيزه كردن منابع طبيعي و استفاده از ادواتي كه

از بياباني‌شدن جلوگيري مي‌كنند اتخاذ شود.

وي در پايان گفت: روند تست وسايل و استاندارد‌سازي بايد به سرعت انجام شود كه برنامه‌ريزي در اين زمينه لازم و ضروري است./

خبرنگار: مرضيه رستمي

/ 0 نظر / 5 بازدید