ژاپن و كره جنوبي انار ايران مي‌خرند

موضوع : ژاپن و كره جنوبي انار ايران مي‌خرند
گزارش : گزارش ايانا از توليد محصولا ارگانيك در ايران

s

توليد برخي محصولات كشاورزي در ايران ازجمله انار و انجير به روش كاملا ارگانيك صورت مي‌گيرد و به همين دليل كشورهاي ژاپن و كره جنوبي براي خريد انار اقدام كرده‌اند.

سيدرضا نوراني، رييس هيات‌مديره انجمن توسعه و ترويج محصولات كشاورزي ارگانيك ايران در جلسه‌اي با حضور خبرنگار ايانا و دو نفر از اعضاي هيات‌مديره اين انجمن گفت: انجمن توسعه و ترويج محصولات كشاورزي ارگانيك ايران به‌منظور ساماندهي و ايجاد وحدت رويه و هماهنگي در فرآيند توليد، فرآوري، بازرگاني و بازاريابي محصولات كشاورزي اعم از زراعي، باغي، دامي، آبزي‌پروري و غذايي و توليدكنندگان محصولات بيولوژيك كشاورزي در 15 مهرماه سال‌جاري در اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران به ثبت رسيد.

وي افزود: هيات‌مديره اين انجمن متشكل از توليدكنندگان و صادركنندگان محصولات كشاورزي، توليدكنندگان كودهاي بيولوژيك، بازاريابان و محققان كشاورزي ارگانيك و همچنين رييس سازمان توسعه تجارت از وزارت بازرگاني، معاون سازمان حفظ نباتات و معاون امور باغباني وزارت جهاد كشاورزي است.

نوراني عنوان كرد: هدف از ايجاد اين انجمن جلوگيري از مصرف بي‌رويه كودهاي شيميايي و سموم، توليد محصولاتسالم و توسعه صادرات و درنتيجه حفظ جايگاه بخش كشاورزي ايران در جهان است.

وي ادامه داد: ايران يكي از 10 كشور اول دنيا در توليد محصولات كشاورزي است و از آن‌جايي‌كه از سال 2008 صادرات محصولات كشاورزي ايران به كشورهاي حوزه خليج فارس از نظر مانده‌هاي شيميايي مورد آزمايش قرار خواهد گرفت، انجمن توسعه و ترويج محصولات كشاورزي ارگانيك ايران با شعار "تغذيه سالم، جامعه سالم" به‌عنوان بازويي در كنار وزارت جهاد كشاورزي و وزارت بازرگاني جهت نيل به اهداف نامبرده ايجاد شده است.

رييس هيات‌مديره انجمن توسعه و ترويج محصولات كشاورزي ارگانيك ايران با اشاره به 35 هزار هكتار سطح زيركتش انجير در ايران تاكيد كرد: تمام انجير، انار، گياهان دارويي و بخشي از برنج و گندم در ايران به روش كاملا ارگانيك توليد مي‌شود.

وي افزود: از نظر توليد مواد ارگانيك، كشور انگليس قادر به تامين تنها 25 درصد مصرف داخلي است و مابقي را وارد مي‌كند، همچنين برخي از كشورهاي خاورميانه به‌ويژه ژاپن، مالزي، كره جنوبي براي واردات محصولات ارگانيك اقدام كرده‌اند به‌طوري‌كه انار ايران يكي از محصولاتي است كه طي سه سال گذشته به كشورهاي ژاپن و كره جنوبي صادر شده است.

نوراني تصريح كرد: در بعضي نقاط ايران محصول پسته نيز به روش ارگانيك توليد مي‌شود كه باتوجه به زمينه‌سازي ايران براي پيوستن به سازمان تجارت جهاني، توليد محصولات ارگانيك مي‌تواند مانع از ضرر و زيان كشاورزان در آينده شود.

وي اظهار داشت: انجمن توسعه و ترويج محصولات كشاورزي ارگانيك ايران با تاسيس آزمايش‌هاي مجهز و سنجش ميزان سم و كود محصولات، در جهت كاهش استفاده از سموم و كودهاي شيميايي و جايگزين كردن آنها با مشابه بيولوژيك، به‌منظور حفظ امنيت غذايي جامعه فعاليت مي‌كند.

وي افزود: از آن‌جايي‌كه توليد محصولات ارگانيك عاري از ماده‌هاي شيميايي در بخش كشاورزي يك حركت ملي است، بخش خصوصي نمي‌تواند اعتبار آن را تامين كند و نياز به حمايت دولت دارد.

نوراني گفت: براي توليد محصولاتي مانند خيار گلخانه‌اي گاهي تا 27 مرتبه سم استفاده مي‌شود كه فاجعه بزرگي است و باتوجه به اين‌كه استفاده از كودها و سموم بيولوژيك علاوه بر افزايش استحكام گياهان باعث بهبودن باروري خاك نيز مي‌شود، با فرهنگ‌سازي مناسب در روستاها، مي‌توان كشاورزان را به استفاده از كودها و سموم بيولوژيك و درنهايت توليد محصولات ارگانيك تشويق كرد.

دكتر مسعود دانيالي، عضو هيات‌مديره انجمن توسعه و ترويج محصولات كشاورزي ارگانيك ايران و پايه‌گذار مبارزه بيولوژيك در سازمان حفظ نباتات عنوان كرد: زماني در كشورهاي مختلف جهان محصولات ريزوكرده به‌دليل اين‌كه به‌صورت ارگانيك توليد مي‌شدند ارزش بيشتري نسبت به محصولات درشت و سالم داشتند، زيرا توليد محصولات ارگانيك به‌صورت طبيعي انجام مي‌شد و راهكاري براي مبارزه با آفات نبود.

وي ادامه داد: امروزه با استافده از بيوتكنولوژي روش‌هاي جديد براي مبارزه با آفات گياهي و بهبود باروري خاك ارايه شده است تا توليدكنندگان قادر به توليد محصولي بدون باقي‌مانده سم و كود، با همان كيفيت ظاهري و اصلي باشند.

دكتر دانيالي گفت: هرچند در كشور ايران كودها و سموم بيولوژيك و روش‌هاي مديريتي تلفيقي به‌منظور عدم استفاده يا استفاده حداقل از كودها و سموم شيميايي براي حمايت كشاورزان در توليد محصولات سالم توزيع مي‌شود، اما در بازارهاي داخلي كيفيت ارزشي ندارد و محصولات عاري از سم و كود به‌دليل گران بودن نسبت به محصول مشابه توليدشده با كود و سم شيميايي، به‌فروش نمي‌رسند و از طرف دولت نيز براي كاهش قيمت اين محصولات و يا تشويق مردم به خريد آنها اقدامي صورت نمي‌گيرد.

وي خاطرنشان كرد: يكي از وظايف اصلي انجمن توسعه و ترويج محصولات كشاورزي ارگانيك ايرانف اطلاع‌رساني و ارايه راهكارهاي توليد محصول سالم و ارزشيابي كيفيت محصولات است.

دكتر دانيالي افزود: توليد محصولات ارگانيك هدف اين انجمن است كه در درازمدت حاصل خواهد شد، زيرا در ابتدا بايد با كاهش استفاده از سموم و كودهاي شيميايي و تلفيق آنها با مشابه بيولوژيك رفاه جامعه را ايجاد كرد تا توليدكنندگان باتوجه به نياز مصرف‌كننده براي توليد محصولات ارگانيك گام بردارند.

وي تصريح كرد: محصولات كشاورزي توليدي ايران از نظر رنگ، بو، عطر و كيفيت در دنيا بي‌همتا است اما به‌دليل استفاده مكرر از سموم و كودهاي شيميايي، اثرات باقي‌مانده سم در اين محصولات مشاهده شده و به‌همين دليل ارزش محصولات ايراني كاهش يافته است و درصورت برطرف نمودن اين عيب، كشور ايران مي‌تواند كل بازار كشاورزي دنيا را تحت كنترل خود درآورد.

دكتر دانيالي در واكنش به پيشنهاد يكي از استاتيد مبني بر قطع يارانه كودهاي شيميايي به‌منظور كاهش استفاده از اين مواد تاكيد كرد: قطع يارانه بدون فرهنگ‌سازي در استفاده از كودها و سموم بيولوژيك راهگشا نخواد بود و شايسته است به‌منظور تحريك كشاورزان و تشويق آنها به استفاده از كودها و سموم بيولوژيك، يارانه‌هايي به اين مواد تعلق بگيرد.

سيد وحيدرضا ابطحي، عضو هيات‌مديره انجمن توسعه و ترويج محصولات كشاورزي ارگانيك ايران نيز در اين جلسه اعلام كرد: بر اساس گزارش مركز پژوهش مجلس شوراي اسلامي، در سال 2003 ميلادي 24 ميليون هكتار از اراضي كشاورزي دنيا زيرپوشش محصولات ارگانيك بوده است و قاره اقيانوسيه با سطح زيركشتي معادل 8/41 درصد بيشترين رتبه در توليد محصولات ارگانيك را به خود اختصاص داده، در حالي‌كه اين ميزان براي دوقاره آسيا و آفريقا از همه‌جاي دنيا كمتر و تنها پنج درصد است.

وي افزود: همچنين در اين آمار سطح زيركشت محصولات ارگانيك در قاره آمريكا 1/30 درصد و در قاره اروپا 1/23 درصد كل سطح زيركشت محصولات مشابه در جهان اعلام شده است.

وي اظهار داشت: به‌دليل عدم توجه مسوولين و پيگيري آنها در آمار مذكور، به محصولات ارگانيكي كه به‌صورت سنتي در كشور ايران كاشت مي‌شوند همچون انار، انجير، گياهان دارويي، مقداري از پسته، برنج و زعفران توجهي نشده است.

شايان ذكر است، در كشور ايران از مجموع 239 هزار و 462 هكتار اراضي زيركشت ارگانيك، 113 هزار و 659 هكتار از محصولات زراعي و 125 هزار و 802 هكتار از محصولات باغي، به‌صورت ارگانيك كاشت مي‌شوند./

/ 1 نظر / 75 بازدید
خزايي

سلام با توجه به سهولت انجام صادرات در صورت خشك كردن محصولات مي خواستم خواهش كنم اگر به اطلاعاتي راجع به صادرات انار خشك شده از ايران يا ساير كشورها بر خورديد در وبتون بگذاريد. ممنونم.