حداکثر باقیمانده مجاز هزار سم محصول تعیین شد

رییس موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور:

حداکثر باقیمانده مجاز هزار سم محصول تعیین شد


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: پژوهش و تحقیقات

تاکنون هزار MRL (حداکثر باقیمانده مجاز سموم شیمیایی) که مطابق استاندارد فائو است، تعیین شده است.


به گزارش خبرنگار ایانا، رییس موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور با اعلام این مطلب گفت: در قانون حفظ نباتات کشور تعیین MRLها بر عهده وزارت جهاد کشاورزی گذاشته شده است و این موسسه به عنوان ناظر و مجری تدوین آفت کشها را به عهده گرفته و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز مجری پایش آنها در محصولات کشاورزی است.

دکتر حسن عسکری افزود:‌ تا پایان سال 1386 حدود 278 مورد MRL توسط این موسسه تعیین شد و به موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی کشور جهت تایید و چاپ در کتابچه فرستاده شد. اما از آنجایی که باید تمام محصولات کشاورزی تحت پوشش قرار گیرند، سال گذشته در موسسه کارگروهی تشکیل شد تا میزان اثر تمامی آفت کشها به مرور مورد بررسی قرار گیرد.

وی ادامه داد: نتیجه کار این کارگروه، تهیه نقشه راهبردی کاربرد آفت کشهاست که به صورت رسمی رونمایی شد و با کار شبانه روزی محققان این موسسه سموم ثبت شده که وارد سبد غذایی مردم می شوند برای هزار سم محصول تعیین شد که مطابق استانداردهای مورد قبول سازمان فائو است.

عسکری درباره نحوه تعیین حداکثر مجاز باقیمانده سموم خاطرنشان کرد: بر روی لایه های اطلاعاتی میزان مصرف هر یک از سموم بر محصولات مختلف بررسی شده و میزان حدمجاز آن در بدن انسان نیز مورد بررسی قرار می گیرد. در مراحل بعد این عدد در قالب کتابچه ای به موسسه استاندارد اعلام می شود و وزارت بهداشت نیز مسئول اجرای آن در سراسر کشور است. مدنظر این موسسه نیست که به هر قیمتی محصولات کشاورزی افزایش داشته باشد. زیرا این به صلاح مملکت نیست زیرا باید شاخصه ای برای سنجیدن محصولات کشاورزی تعیین شود.

وی بر تولید محصول سالم از بدو اولیه رشد تاکید کرد و اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی مسئولیت دارد، محصولی که به بازار عرضه می کند ازنظر میزان باقیمانده سموم دارای استاندارد باشد.

 

تعیین MRLها هرگز تمام نمی شود

عسکری با اعلام اینکه سموم شیمیایی در هر زمانی نیاز به بازنگری دارد افزود: طبق نقشه راهبردی تبیین شده لازم است که در هر زمان سموم شیمیایی مورد پایش قرار گیرد تا برخی از سموم کم خطر حذف و جایگزینی برای آنها پیدا شود.

رییس موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور از حذف چهار سم پرخطر در بخش کشاورزی خبر داد و گفت: مواد اولیه این چهار سم تجاری دیگر به کشور وارد نخواهد شد و آنچه در انبارها وجود دارد مصرف خواهد شد.

وی تصریح کرد: کار حذف یک سم باید به صورت تدریجی انجام شود، نه ناگهانی. زیرا حذف یک سم نیاز به بررسی و ترویج جایگزین مناسب برای آن دارد.

عسکری افزود: برای برخی از محصولات از جمله انار، پسته، زعفران و زغال اخته که ویژه کشور ماست لازم است شاخصهای MRL ملی و ویژه تعریف شود.

وی به لزوم سیاست تشویقی برای مصرف محصول سالم اشاره کرد و گفت: برای آنکه محصولات سالم تهیه شده مورد توجه مصرف کنندگان قرار گیرد، لازم است در سالهای اول این محصولات شناسنامه دار به مردم با سیاستی تشویقی معرفی شود. یعنی اول محصول سالم را از غیرسالم تفکیک کنیم و سپس درصدد ترویج آن برآییم.

 

اختصاص بخشی از یارانه ها به سمت عوامل بیولوژیک جدید

رییس موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور درباره یارانه سموم نیز گفت: حذف یارانه سموم تا حدی می تواند کمک کند ولی تمام کار این نیست. نگاه دولت بر اختصاص بخشی از یارانه به مردم است. اما لازم است که دولت برای تقویت جایگزینی مواد بیولوژیک نیز زیرساختهایی را فراهم کند.

عسکری افزود: می توان بخشی از یارانه سموم را به واردات عوامل بیولوژیک اختصاص داد که بدین ترتیب ضمن ایجاد اشتغال و بازار کار جدید سلامت محصولات کشاورزی نیز حفظ می شود و انباشت دانش فنی با کمک یارانه ها در حد تجاری سازی جلو می رود.

وی خاطرنشان کرد: در طول چند سال اخیر حداقل 30 مورد عامل بیولوژیک و تکنولوژی ساخت 40 نوع فرمون جلب کننده حشرات ساخته شد که برخی از آنا در مرحله تجاری سازی قرار دارد و مابقی منتظر حمایتهای دولت است.

عسکری افزود: با آزادسازی یارانه سموم و حرکت آن به سمت عوامل جایگزین طبیعی می توانیم عوامل بیولوژیک جدید را به عرصه بیاوریم.

وی کرم گلوگاه انار را آفتی عنوان کرد که حتی اگر باغداران بخواهند سم مصرف کنند نمی توانند آن را به صورت کامل کنترل کنند.

رییس موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور در ادامه گفت: محققان این موسسه وسیله ای را برای این بازار طراحی کردند که پرچم انار را حذف می کند و بدین ترتیب آفت نمی تواند در محل گلگاه تخمریزی کند و بدین ترتیب خسارت ناشی از آن کاهش یافته و بخش عظیمی از انار کشور از کرم خوردگی در امان خواهد ماند.

عسکری به وجود سرمایه گذاری برای تولید تجای این دستگاه و سایر دستگاههای اینچنینی اشاره و عنوان کرد: اگر از محل یارانه ها اعتباری برای این منظور اختصاص یابد، بخش خصوصی می تواند عهده دار تولید این ادوات شده تا سال بعد بخش خصوصی قادر به تولید انبوه شود.

وی افزود: در صدد هستیم سال آینده حجم محصولات سالم کشورمان را به شدت افزایش دهیم.

عسکری به حساس بودن محصول چای اشاره کرد و گفت: اگر در چای سمی مصرف شود به دلیل مصرف بالای این محصول در طول روز توسط انسانها، دز بالایی از سموم وارد بدن شده و مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد. بنابراین این موسسه کنترل بیولوژیک را به جای سموم شیمیایی را جایگزین مناسبی برای چای ایرانی معرفی کرده است.

وی محصول چای را ارگانیک خواند و گفت: چای ایرانی اگر خوب فرآوری شود، کیفیت بالایی خواهد داشت و ازنظر سلامت مطمئن است.

رییس موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور خاطرنشان کرد: گاز اتیلن که به صورت طبیعی در محصولات کشاورزی وجود دارد باعث رسیدگی میوه ها می شود و باید در مصرف آن برای محصولاتی چون موز که به صورت سبز برداشت می شود دقت کرد تا میزان استفاده آن از حدمجاز بالاتر نرود. زیرا باعث سیاهی و له شدن پوست میوه شده و مقداری از آن نیز به پوسته داخلی نفوذ می کند و خطر بزرگی را برای سلامت انسانها دارد.

عسکری در پایان درباره استفاده از گاز اسیتلن به جای اتیلن برای زودرس کردن برخی محصولات کشاورزی هشدار داد و افزود: این گاز همان گازیست که در جوشکاری مورد استفاده قرار می گیرد و نباید در بخش کشاورزی به مصرف برسد./

 

خبرنگار: مژگان ستار

/ 1 نظر / 79 بازدید
باران بهاری

سلام باعرض خسته نباشید یه کمک میخواستم درمورد این مطالب رشد وتکثیر و........کلا" زندگی نامه گل حسرت . درمورد هرس پرچینها مانند: شمشاد ویا اسپیره و........ ممنون میشم اگر تونستید کمکم یا حق موفق باشید