توزیع نهاده های کشاورزی از سال 90 هوشمند می شود

اقتصادی » کشاورزی و صنایع غذایی
1389/11/10 15:29*آرشیو* توزیع نهاده های کشاورزی از سال 90 هوشمند می شود مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گفت: از سال 1390 نهاده های مورد استفاده در بخش کشاورزی در مراحل توزیع، حمل و نقل و فروش بصورت هوشمند در اختیار کشاورزان قرار می گیرد که این کار کنترل آنان را درمراحل مختلف برای متولیان فراهم می کند.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران؛ احمدطمراسی ظهر امروز دهم بهمن در نشست خبری که درمحل این شرکت برگزار شد،‌در جمع  خبرنگاران افزود: براساس استانداردهای فائو 11 مؤلفه برای استاندارد بودن سموم وجود دارد که  ما امسال همه ی این 11 مؤلفه را مورد آزمایش قرار داده و در تهیه سموم استاندارد با آزمایش آخرین مؤلفه یعنی تغییرات دمایی به شرایط ایده آل رسیده ایم.
وی با اشاره به اینکه استانداردهای کودهای شیمیایی با توجه به شرایط کشور  تهیه می شود تصریح کرد:  هم اکنون 70 درصد کودهای شیمیایی مورد  نیاز در کشور از طریق تولیدات داخلی تهیه می شود  که علاوه بر آن بستر صادرات این کودها نیز فراهم شده است.
مدیر عامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، اعتبارات صرف شده در بخش تامین قطعات و  ماشین آلات و مکانیزاسیون را 90 میلیارد ریال دانست و افزود:  تحویل 250 هزار لیتر سم مخصوص آفت زنگ گندم و 2 هزار و 380 تن انواع مختلف سموم به کشاورزان، تأمین 100 هزار تن بذر در بخش تولید و توزیع و تحویل 2 میلیون و 880 هزار تن کود که تاکنون بیش از 2 میلیون و هفتصد و بیست و هشت هزار تن آن توزیع شده از برنامه های اجرایی این سازمان در سال 89 بوده است.
طمراسی با اشاره به اینکه نهاده های کشاورزی تا پایان سال 89 بصورت یارانه ای توزیع می شود ادامه داد:  پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها تاکنون هیچ افزایش قیمتی نداشته ایم و نهاده ها با آخرین قیمتی که به کشاورزان اعلام شده تحویل داده می شود.
وی افزایش توزیع نهاده ها از 9 هزار تن به 13 هزار تن بصورت روزانه از تاثیرات مثبت اجرای قانون هدفمندی یارانه ها دانست و گفت:  قیمت نهاده ها در سال 90 هم اکنون مشخص نبوده و باید توسط وزارت جهاد کشاورزی اعلام شود.
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در خصوص کود پتاسه که یکی از پر مصرف ترین کودها است افزود: برای تولید و تهیه کود پتاسه،‌ هم اکنون باید یک کارخانه ی تولید کننده موجود در کشور قرار داد خریداری 10 هزار تن کود امضاء شده و ما بقی آن تا 150 هزار تن نیاز سالانه ی کشور وارد کشور خواهد شد.
طمراسی در خصوص کود فسفاته یکی از دیگر از پرمصرف ترین کودهای کشور تصریح کرد:  کود  فسفاته به 3 صورت سوپر فسفات ساده و کود سوپر فسفات تریپل و دی آمونیوم فسفات تهیه می شود که کود سوپر فسفاته ساده 100 درصد در داخل تهیه می شود، سوپر فسفات تریپل که با 400 تا 500 هزار تن پرمصرف ترین کود است 40 هزار تن در داخل و ما بقی آن وارد می شود و دی آمونیوم فسفات نیز که نیاز کشور به آن 160 تا 170 هزار تن است 30 هزار تن از کارخانه های داخلی و مابقی از خارج کشور تامین می شود.
وی در خصوص کود سوپر فسفات تریپل که مصرف بسیار زیادی در کشور دارد گفت:  فرمول پیشنهادی ما به وزارت جهاد کشاورزی برای جایگزینی کود سوپر فسفات تریپل داده شده که در صورت تایید، کود جایگزین بصورت کامل در داخل کشور تولید می شود./ی

/ 0 نظر / 98 بازدید