افزایش تولید برنج در خشکسالی

واقعیتی که دیده نشد

افزایش تولید برنج در خشکسالی

تهران - خبرگزاری کشاورزی ایران
سرویس کشاورزیافزایش تولید برنج در خشکسالی

افت تولید محصولات کشاورزی بخصوص خشکسالی عظیم و پردامنه سال گذشته موضوعی غیرعادی نیست، به ویژه آن که می‌دانیم با وجود قرار گرفتن ایران روی نوار بیابانی جهان، وقوع خشکسالی در ایران امری عادی است ولی متاسفانه تاکنون زیرساختهای کشور با این ویژگی اقلیمی و طبیعی تطبیق پیدا نکرده است.
   

در چنین شرایطی، خبر افزایش تولید برنج که دست بر قضا در بین گیاهان زراعی به آب دوستی شهره و برای تولید آن به حجم بالایی از آب نیاز است، به طور قطع خبر شگفت‌انگیزی تلقی می‌شود که متاسفانه در هیاهوی وقوع خشکسالی و مسائل مربوط به استیضاح وزیر جهاد کشاورزی گم شد و کسی بدان توجه نکرد.

در واقع پس از وقوع خشکسالی در حالی که اکثر فعالان و برخی از سیاسیون به انتقاد از وزیر جهاد کشاورزی پرداختند که اسکندری در وقوع خشکسالی هیچ نقشی نداشت و در عین حال هیچ کس هم به اتفاقات مثبتی که در زمان وقوع خشکسالی رخ داد، توجهی نشان نداد. این در حالی است که حضور بسیار پررنگ و همه جانبه وزیر جهاد کشاورزی در شمال کشور و دستور صریح او برای انتقال برخی از یافته‌های تحقیقاتی در شالیزارها نه تنها از افت تولید برنج جلوگیری کرد، بلکه پیش‌بینی می‌شد تولید برنج به 50 درصد سال گذشته کاهش یابد، که اما با وجود کاهش حدود 50 هزار هکتاری سطح زیر کشت این محصول به تولید برنج در سال زراعی گذشته، با حدود 50 هزار تن افزایش به دو میلیون و 150 هزار تن رسید و به طور قطع این حجم از تولید با وجود کاهش سطح زیر کشت و خشکسالی شدیدی که در کشور حاکم بود، اتفاق بسیار مبارک و میمونی است که متاسفانه در هیاهوی مسائل سیاسی‌کاری برخی افراد گم شد و از همه بدتر این که روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی نیز در قبال این اتفاق بزرگ یک موضع انفعالی پیشه کرد.

اهمیت افت نکردن تولید برنج و افزایش تولید آن در جایی است که بدانیم تحلیل اشتباه مسئولان وزارت بازرگانی از تولید برنج کشور منجر به واردات گسترده برنج در سال گذشته شد. وارداتی که از یک سو وزیر جهاد کشاورزی با وجود نقشی در آن به خاطر گستردگی آن بارها از سوی سیاسیون، ‌افکار عمومی و کشاورزان مورد شماتت قرار گرفت و از سوی دیگر اسکندری به دلیل فروش نرفتن برنج داخلی مورد سرزنش قرار گرفت. این در حالی است که این اتفاق عجیب و برخورد عجیب‌تر با مسائل و واقعیتها فقط در فضای سیاست‌زده کشور ما رخ می دهد.

در واقع وزیری که با درایت خود و همکارانش در شرایط شدید خشکسالی از افت تولید یکی از استراتژیک‌ترین محصولات کشاورزی نه تنها جلوگیری کرده بلکه باعث افزایش تولید شده است، به جای تشویق و حمایت در روزهای گذشته بارها مورد هجوم همه جانبه رسانه‌ها، فعالان بخش و حتی کشاورزان قرار گرفته است و چوب تحلیل غلط وزارت بازرگانی از تولید و واردات بی‌رویه و در انبار ماندن برنجهای داخلی و افت قیمت آن نیز متاسفانه بر سر و روی او و همکارانش خورد.

کاش کمی خوش انصاف بودیم و واقعیتها را وارونه جلوه نمی‌دادیم./

/ 0 نظر / 69 بازدید