بازار کار:بیش از 54 درصد اعضای سازمان نظام مهندسی کشاورزی کشور جویای کار هستند

 

بیش از 54 درصد اعضای سازمان نظام مهندسی کشاورزی کشور جویای کار هستند
 رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور اعلام کرد: بیش از 54 درصد از اعضای حقیقی این سازمان جویای کار هستند.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور اعلام کرد: بیش از 54 درصد از اعضای حقیقی این سازمان جویای کار هستند.
مهندس "محسین موحدیان عطار" روز سه شنبه در نشست مطبوعاتی در گرگان شمار اعضای حقیقی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور را تاکنون 105 هزار نفر ذکر کرد و افزود: از این تعداد، 24 هزار نفر در دستگاههای بخش دولتی، 22 هزار نفر در نهادهای بخش خصوصی اشتغال داشته و مابقی اعضا، بیکار هستند. وی اضافه کرد: تاکنون چهار هزار شرکت و موسسه نیز به عنوان اعضای حقوقی، به عضویت سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور پذیرفته شده اند.
وی، ترکیب جنسی اعضای حقیقی سازمان نظام مهندسی کشاورزی کشور را 34 درصد بانوان و 66 درصد آقایان ذکر کرد و گفت: از تعداد کل اعضاء، 700 نفر در سطح دکترا، هفت هزار نفر در سطح کارشناسی ارشد و مابقی دارای درجه کارشناسی هستند.
وی درباره تاریخچه این سازمان اظهار داشت: سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی به عنوان یک سازمان صنفی تخصصی براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی در سال 80 ایجاد شد و فعالیتهای اجرایی آن عملا با هدف ارائه خدمات فنی و مهندسی در بخش کشاورزی، در قالب شوراهای شهرستانی، استانی و مرکزی از سال 81 آغاز گشت.
موحدیان عطار، عمده اهداف این سازمان را ساماندهی متخصصان بخش کشاورزی، معرفی ظرفیتهای ملی به حوزه اجرا و استفاده از دانش فنی متخصصان در بخش کشاورزی عنوان کرد. وی در تبیین وظایف و فعالیتهای سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور گفت: یکی از وظایف، مهندسی شدن فرآیند تولید در بخش کشاورزی است، بدین معنا که تمامی فعالیتها، با افزایش کمی و کیفی کلیه محصولات زراعی، منتهی به توسعه بخش کشاورزی شود.
وی، اظهار نظر درباره قوانین و مقررات بخش کشاورزی، حمایت صنفی تخصصی از اعضاء در مواجهه با مسائل و مشکلات برون سازمانی، حمایت از بهره برداران بخش کشاورزی که از خدمات فنی و مهندسی اعضای سازمان بهره می برند، نظارت بر حسن اجرای امور از سوی اعضاء در محیطهای کشاورزی را از دیگر فعالیتها برشمرد. وی همچنین به تلاش برای ساماندهی اشتغال اعضای سازمان نظام مهندسی کشاورزی اشاره کرد و گفت: هر چند تولید شغل را از وظایف دولت می دانیم اما تلاش ما این است که از ظرفیتهای شغلی که در محیطهای کشاورزی، ایجاد می شود برای اشتغال اعضا، استفاده کنیم.
موحدیان عطار، در ادامه، از دیگر وظایف سازمان نظام مهندسی را، هماهنگی و همفکری با مراجع ذیربط برای گسترش فعالیتهای علمی و تحقیقاتی در امور کشاورزی و منابع طبیعی کشور، تدوین و تنظیم تعرفه های بخش کشاورزی که البته تصویب آن بر عهده مراجع دولتی است، تدوین دستورالعملهای خاص صنفی برای اعضا و رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه ای اعضا در هیئتهای انتظامی که سازمان در درون خود دارد و نماینده ای نیز از سوی قوه قضائیه در این هئیتها حضور دارند، عنوان کرد.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور، وظیفه عمده دیگر این سازمان را بازآموزی اعضاء ذکر کرد و گفت: برای توانمندسازی اعضاء با توجه به پیش بینی برنامه چهارم، از کل سهمیه 17 هزار کارورز در تمامی بخشهای تولیدی، جذب ده هزار کارورز، به تنهایی سهم بخش کشاورزی کشور بوده است.
موحدیان ادامه داد: براساس این برنامه که مصوبه سال 86 بوده و امسال شکل اجرایی به خود گرفته است تاکنون موفق شده ایم که بیش از ده هزار واحد پذیرنده را در سطح کشور شناسایی کنیم و این واحدها برای پذیرش کارورزان اعلام آمادگی کرده اند و طی این مدت سپری شده از سال، بیش از هفت هزار کارورز به این محیطهای پذیرنده، معرفی شده اند.
این مقام، واحدهای پذیرنده را واحدهایی تعریف کرد که به لحاظ کشاورزی پیشرفته بوده و قابلیت آموزش در سطوح بالا را دارند و از دانش و فناوری روز برای افزایش مهارت استفاده می کنند که می توان در این زمینه مجتمع های کشاورزی، مجتمع های کشت و صنعت و مزارع نمونه را نام برد.
وی دوره کارآموزی را 11 ماه عنوان کرد و گفت: کارورزان در محیطهای کارورزی استقرار یافته و با فعالیتهای محیط آشنا می شوند. وی عمده این فعالیتها را در دو بخش سرمایه گذاری و ارائه خدمات در محیطهای کشاورزی عنوان کرد. رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور درباره آموزش اعضاء گفت: از سال 81 تاکنون، در مجموع حدود 540 هزار نفرروز، آموزش نظری و عملی به اعضاء ارایه شده که البته عمده این آموزشها جنبه عملی و مهارتی داشته چرا که اقتضای کار کشاورزی، افزایش سطح مهارتهاست.
١۴:٠ ١۴/٠٨/١٣٨٧
منبع :
/ 2 نظر / 107 بازدید
مهندس شعبانی

سلام سجاد خان وب زیبایی داری لطفا منو لینک کن تا من تو رو لینک کنم .