محققان ایرانی موفق به تولید اتانول سوختی از ضایعات کشاورزی شدند

/اتانول، خونی سبز در کالبد خودرو ایرانی/

محققان ایرانی موفق به تولید اتانول سوختی از ضایعات کشاورزی شدند

خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: پژوهشیمحققان ایرانی موفق به تولید اتانول سوختی از ضایعات کشاورزی شدند

 

پژوهشگران پژوهشکده مهندسی جهاد کشاورزی مرکز تحقیقات فارس موفق به تولید اتانول (الکل اتیلیک) سوختی از مواد سلولزی شده‌اند که می‌تواند به عنوان بهترین جایگزین برای سوخت‌های فسیلی به صورت خالص یا به صورت مخلوط با بنزین استفاده شود.

به گزارش خبرنگار «پژوهشی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با توجه به محدود بودن منابع سوخت‌های فسیلی و لحاظ کردن مشکلاتی که این نمونه سوخت‌ها از نظر زیست محیطی به وجود می‌آورند، بحث سوخت جایگزین که سازگاری بهتری با محیط زیست داشته باشد و از منابع تجدید پذیر حیات تامین شده باشد به طور جدی مطرح است و علاقه به تولید الکل از سلولز در تمام دنیا رو به افزایش است.

با استفاده از مواد سلولزی در تولید سوخت که در این طرح محقق شده، افزایش گازهای گلخانه‌یی نخواهیم داشت و مواد سلولزی به صورت محصول جانبی فرایندهای صنعتی و کشاورزی شامل ضایعات محصولات زارعی و باغی و کارخانه‌های کاغذسازی که سالیانه در کشور به عنوان مواد زاید و دور ریخته می شوند، قابل دسترسی است.

گفتنی است، دور ریختن این مواد باعث تخریب محیط زیست و سوزاندن آنها آلودگی شدید هوا را به دنبال دارد.

بر اساس این گزارش، یکی از راه‌های مناسب برای استفاده از این زائدات تبدیل آنها به الکل اتیلیک می‌باشد.

اتانول جایگزین مناسبی برای سوخت‌های فسیلی به صورت خالص یا به صورت مخلوط با بنزین است و تولید این ماده از منابع تجدید پذیر حیات برپایه مواد سلولزی که به میزان قابل توجهی در طبیعت یافت می‌شود، از مزایای این طرح است.

همچنین می‌توان از آن به عنوان حلال و سوخت تمیز و کاهنده گازهای گلخانه‌یی استفاده کرد.

انتهای پیام

/ 0 نظر / 126 بازدید