افزایش پنج برابری تولید زعفران


مدیرعامل اتحادیه تولیدکنندگان زعفران در گفتگو با ایانا خبر داد:

افزایش پنج برابری تولید زعفران


خراسان  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: تشکلهای غیردولتیاز اواخر آبان ماه برداشت زعفران از استانهای سه گانه خراسان آغاز می شود و پیش بینی می شود حجم تولید امسال زعفران به پنج برابر سال گذشته برسد.


مدیرعامل اتحادیه تولیدکنندگان زعفران کشور در گفتگو با خبرنگار ایانا گفت: از اواخر آبان ماه برداشت از مناطق کوهپایه ای تربت حیدریه آغاز و در مدت 40 روز کار برداشت در تمامی مناطق زعفران خیز استانهای سه گانه خراسان به اتمام خواهد رسید.

 

محمدحسین مشکانی افزود: با توجه به محلول پاشی اراضی زعفران کاری و فرآیند رشد پیازهای زعفران پیش بینی می شود حجم تولید زعفران سال جاری با عبور از 100 تن به پنج برابر تولید سال گذشته برسد.

 

وی تصریح کرد: شهرستان قاین به علت برخورداری از خاک و اقلیم مناسب از زعفران مطلوبتری برخوردار است.

 

 

 

کشت زعفران در منطقه کوهستانی پایدار نیست

 

مدیرعامل اتحادیه تولیدکنندگان زعفران همچنین با اشاره به کشت زعفران در استانهای کوهستانی و سردسیر گفت: نیاز به آب کمتر به عنوان مهمترین شاخصه زعفران باعث شده است مناطق خشک و کویری در اولویت کشت قرار گیرد. این در حالیست که تولید زعفران در مناطق سردسیری و کوهستانی به علت رطوبت و آب زیاد مقرون به صرفه نیست.

 

مشکانی تصریح کرد: رطوبت بالا قدرت انطباق پیاز زعفران را کاهش داده و مانع از کشت پایدار در مناطق سردسیری و کوهستانی می شود. این در حالیست که تولید زعفران در استانهای گرم و خشک در دوره پنج تا 10 ساله قابل برداشت است.

 

وی ادامه داد: علاوه بر پایداری، آفتاب گیری گل در مناطق گرمسیر و خشک باعث افزایش کیفیت زعفران برداشتی به لحاظ بو و رنگ خواهد شد که به نظر می رسد این شاخص در استانهای سردسیر با چالش روبرو شود.

 

مشکانی نبود الگوی کشت را مهمترین مسئله زعفران دانست و افزود: در حالی که کشور با نیازهای متفاوت کشت مثل چغندر، علوفه و غلات روبروست به علت نبود الگوی کشت به جای استفاده بهینه از آب به علت استفاده تجاری و سود بازرگانی سایر مناطق نیز به کشت زعفران اختصاص پیدا کرده اند.

 

 

 

زعفران عربستان، زعفران نیست

 

وی با اشاره به واردات پودری نارنجی رنگ که به عنوان زعفران عربستان وارد کشور شده است، گفت: آنچه به عنوان سوغاتی از عربستان توسط زائران با عنوان زعفران عربستانی وراد کشور شده به هیچ عنوان زعفران نبوده و ماده شیمیایی است.

 

مشکانی تصریح کرد: با افزایش قیمت هر کالایی هجوم متقلبان برای وارد کردن کالاهای با مشخصات ظاهری مرغوب اما بی کیفیت و حتی مضر آغاز می شود که واردات پودر به قیمت نازل از کشوری که زعفرانی نمی کارد در همین راستا است./

 

 

خبرنگار: فاطمه مهردادیان

 

 

 کد خبر: 12N-8804-2804

/ 0 نظر / 58 بازدید