بسیاری از گیاهان دارویی کشور در معرض نابودی قرار دارند

 
بسیاری از گیاهان دارویی کشور در معرض نابودی قرار دارند
کرج - مدیر گروه احیای مناطق خشک و کوهستانی و استاد پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران گفت: بسیاری از گیاهان دارویی خودرو در کشور در معرض خطر انقراض قرار دارند.

بسیاری از گیاهان دارویی کشور در معرض نابودی قرار دارند

حسین آذرنیوند روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: کشور ما با اینکه در زمره کم بارش ترین مناطق جهان قرار دارد، از نظر تنوع گیاهی از غنی ترین مناطق دنیاست.
وی خاطرنشان کرد: تاکنون در ایران هشت هزار گونه گیاهی شناسایی شده، درحالی که در قاره اروپا با آن وسعت و شرایط آب و هوایی، 12 هزار گونه گیاهی شناخته شده است.
آذرنیوند گفت: با این وجود، به دلیل بی توجهی و تخریب زیستگاههای گیاهی، بسیاری از این گیاهان درحال نابودی هستند.
این استاد دانشگاه ادامه داد: گیاهان بویژه در مناطق بیابانی و نیمه بیابانی کشور دارای ترکیبات شیمیایی و ذخایر بسیار موثری هستند که باید مورد توجه قرار گیرند.
آذرنیوند افزود: ترکیبهای شیمیایی گیاهان بخاطر ویژگیهای بیولوژیکی و طبیعی، عوارض و خطرهای ترکیبهای شیمیایی مصنوعی را ندارند پس از این گیاهان می توان در زمینه های گوناگون بویژه در صنایع دارویی کشور بهره جست.
وی گفت: توجه به گیاهان دارویی ضمن حفظ سلامت انسانها، فرصتهای شغلی جدیدی را نیز ایجاد کرده و بهره برداری از این گیاهان در تمام زمینه ها، چه اقتصادی و چه آموزشی از نیازهای کشور است.
اکنون گروه مهندسی احیای مناطق خشک و کوهستانی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران در گرایشهای آبخیزداری، علوم مرتع، بیابان زدایی، مرتعداری و مدیریت مناطق بیابانی در سه مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا فعال است.
پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران با بیش از سه هزار دانشجو در 90 رشته تحصیلی در مقاطع گوناگون در کرج واقع است. ک/3
7419/561/ 684/ 1645


انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر 416151 
/ 0 نظر / 91 بازدید