توسعه 50 درصدی زیتون در اراضی دیم

معاون فنی اجرایی زیتون وزارت جهاد کشاورزی خبر داد:توسعه 50 درصدی زیتون در اراضی دیمتهران- خبرگزاری کشاورزی ایرانبا توجه به اینکه میزان آب مورد نیاز زیتون یک سوم سایر گیاهان است، سطح توسعه این گیاه در اراضی دیم به میزان 50درصد پیش بینی شده است.
به گزارش خبرنگار ایانا، معاون فنی اجرایی زیتون معاونت تولیدات گیاهی با اعلام این مطلب در حاشیه همایش  برنامه ریزی و بهبود تولید ارقام نهال در جمع خبرنگاران گفت: درخت زیتون چون از آب کمتری استفاده می کند و  بهره وری بیشتری نیز دارد در اراضی که سایر درختان قابل توسعه نیستند، استفاده می شود.
مهندس جهانگیر عرب افزود: با توسعه و کشت این گیاه، علاوه بر افزایش تولید، سطح آب سفره های زیرزمینی هم افزایش می یابد.
وی با اشاره به سیاست استراتژیک معاونت تولیدات گیاهی بر توسعه گیاهانی که آب کمتری مصرف می کنند گفت: توسعه کشت زیتون در کشور علاوه بر بهره وری بیشتر، اشتغال جدیدی را هم ایجاد می کند.
معاون فنی اجرایی زیتون وزارت جهاد کشاورزی سطح زیر کشت زیتون را طی سال جاری 27 هزار و 500 هکتار ذکر کرد و افزود: اقدامات لازم انجام شده و در شرایط خشکسالی گیاه زیتون مشکلی نخواهد داشت.
وی در ادامه گفت: در سال گذشته (1386) شاهد 65 هزار تن تولید دانه زیتون در کشور بودیم که این مقدار نسبت به سال گذشته از افزایش قابل توجهی برخوردار بود.
مهندس عرب افزود: به دلیلی آنکه کنسرو زیتون سریع تر به بازار مصرف می رسد و برای کشاورزان درآمدزایی زودتری دارد، علاقمندی شاورزان به آن بیشتر است اما برنامه ریزیهایی انجام شده است که عمده زیتون تولیدی در کشور به سمت روغن هدایت شود./
 خبرنگار: مژگان ستار11A-8702-1405 

/ 0 نظر / 3 بازدید