24 مهرماه روز جهانی غذا (WFD)

24 مهرماه روز جهانی غذا (WFD)


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: کشاورزی


با شعار دستیابی به امنیت غذایی در زمانهای بحران، 24 مهرماه روز جهانی غذا گرامی داشته شد.


به گزارش ایانا از روابط عمومی سازمان شیلات ایران، 24 مهرماه سال جاری مصادف با گرامیداشت روز جهانی غذا (WFD) است که هرساله در 16 اکتبر در سراسر جهان گرامی داشته شده و مراسم ویژه ای در کشورهای جهان به همین مناسبت توسط FAO و دفاتر وابسته به فائو برگزار می شود که نظر به اهمیت موضوع و نقش بخش کشاورزی در تامین امنیت غذایی و همچنین فرآورده های آبزیان، در این راستا به شعار روز جهانی غذا در سال 2009 با عنوان «دستیابی به امنیت غذایی در زمانهای بحران» پرداخته شد و همچنین پیام فائو به همین مناسبت در ادامه خواهد آمد.

 

دستیابی به امنیت غذایی در زمانهای بحران

Achieving Food Security in Times of Crisis

در حالی که بحران اقتصادی سرفصل خبرها را به خود اختصاص می دهد، جهان باید آگاه باشد که همه مردم جهان در ادارات و یا کارخانجات اشتغال ندارند و بحران روی مزارع کوچک که بیش از 70 درصد گرسنگان جهان در آن محدوده زندگی و فعالیت می کنند نیز سایه افکنده است.

بر اساس تخمین تعداد 105 میلیون گرسنه در جهان در سال 2009، بیش از 02/1 میلیارد انسان مبتلا به سو تغذیه وجود دارند که در واقع بیانگر این است که تقریبا 6/1 جمعیت کل جهان از گرسنگی رنج می برند و برای رهایی از این شرایط، سرمایه گذاری های بخش خصوصی و دولتی نیاز است یا به عبارت دیگر، برای ترغیب سرمایه گذاری بخش خصوصی و به خصوص زارعان، لازم است دولتها سرمایه گذاری های هدفمندی را آغاز کنند.

در سالگرد برگزاری هفته جهانی غذا (نوامبر 2009) و روز جهانی غذا در 16 اکتبر سال 2009 لازم است روی انسانهایی که به دلیل شرایط پیش آمده گرسنه هستند تمرکز کنیم. بحران باشد یا نباشد، باید چاره ای برای گرسنگی اندیشید. اگر این موضوع را جدی بگیریم می توان برای رهایی از این مشکل و کمک به رفع گرسنگی نسبت به جمع آوری پول اقدام کرد. بگذارید همه با هم تلاش کنیم که گرسنگی را به عنوان یک مشکل جهانی معرفی کرده و برای حل این مشکل بسیج شویم. گردهمایی جهانی امنیت غذایی توسط سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در نوامبر 2009 می تواند مبنایی برای ریشه کنی گرسنگی باشد.

 

At a time when the global economic crisis dominates the news, the world needs to be reminded that not everyone works in offices and factories. The crisis is stalking the small-scale farms of the world too, where 70 percent of the world’s hungry live and work.

With an estimated increase of 105 million hungry people in 2009, there are now 1.02 billion malnourished people in the world, meaning that almost one sixth of all humanity is suffering from hunger.

Both public and private investments are needed, more specifically through targeted public investment to encourage and facilitate private investment, especially by farmers themselves.

On the occasion of World Food Week and World Food Day 2009, let us reflect on those numbers and the human suffering behind them. Crisis or no crisis, we have the know-how to do something about hunger. We also have the ability to find money to solve problems when we consider them important. Let us work together to make sure hunger is recognized as a critical problem, and solve it. The World Summit on Food Security proposed by FAO for November 2009 could be fundamental for eradicating hunger.

/ 0 نظر / 64 بازدید