تولید قارچ خوراکی صدفی بر ضایعات کنجد و خرماتولید قارچ خوراکی صدفی بر ضایعات کنجد و خرما


بوشهر  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: کشاورزی

تولید قارچ خوراکی صدفی بر ضایعات کنجد و خرما در استان بوشهر با موفقیت انجام شد.


به گزارش ایانا، معاون پژوهش مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان بوشهر گفت: برای اولین بار تولید قارچ صدفی بر روی ضایعات کنجد و خرما با مواد غنی شده در استان بوشهر مورد برسی قرار گرفت و نتایج آن بسیار موفقیت آمیز بود.

خادمی افزود: این طرح به مدت دو سال از سال 85 تا 87 در سطوح آزمایشی، در سالنهای آزمایش و پرورش قارچ مرکز تحقیقات کشاورزی انجام شد.

وی ادامه داد: مهمترین عامل محیطی جهت پرورش قارچ صدفی دما و رطوبت است که در استان بوشهر با توجه به شرایط اقلیمی مناسب ترین زمان آن در طول پاییز و زمستان است.

معاون پژوهش مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان بوشهر دمای مناسب پرورش  قارچ صدفی  در مراحل رشد را در بین 18 تا 26 درجه ذکر کرد که بابرخی از گونه های سازگار با گرما نیز حتی تا 30 درجه سانتیگراد نیز پرورش آن امکان پذیر است.

خادمی اظهار داشت: از ضایعات خرما وکنجد می توان جهت پرورش قارچ خوراکی استفاده کرد.

وی در ادامه گفت: با توجه به شرایط آب و هوایی استان بوشهر که متوسط درجه حرارت و رطوبت آن نسبتا بالا است قارچ صدفی Pleurotus spp بهترین گزینه ا ست که در شرایط آب و هوایی منطقه به خوبی رشد می کند.

گفتنی است، در استان بوشهر بیش از شش میلیون اصله نخل خرما در سطحی بالغ بر 35 هزار هکتار وجود دارد که هرساله در نتیجه حذف برگهای مسن خوشه های خشک شده و برگهای باقیمانده از سالهای گذشته شاهد انباشت مقادیر زیادی از ضایعات آن از قبیل برگ و لیف و برگ هستیم که اکثر مواد سوزانده می شود و ضایعات کنجد نیز بعد از برداشت در محلی انباشته و بعد از جداسازی سوزانده می شود./

/ 1 نظر / 164 بازدید
باران

ممنون آقا سجاد از مطالب سايت شما خيلي استفاده كردم... موفق باشيد