پیمودن راه خودکفایی دور از دسترس نیست

استفاده از تمام ظرفیت های بخش کشاورزی در تحقق شعار ' تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی' ضروری است. وزارت جهاد کشاورزی بر اساس مصوبه مجلس موظف شد سالانه 10 درصد به میزان تولیدات داخلی محصولات کشاورزی و زراعی بیفزاید تا این کالاها به مرز خودکفایی برسند.کاهش قیمت تمام شده و افزایش کیفیت محصولات کشاورزی سیاستی است که این باید با قرار دادن در سرلوحه فعالیت ها، رقابت با محصولات خارجی و رونق دادن به تولیدات ملی در پیش می گیرد.

ظرفیت های کار در بخش کشاورزی بسیار گسترده است و می توان با استفاده از ظرفیت های نهفته آن در راستای عمل به فرمان رهبر معظم انقلاب قدم های اساسی برداشت.حوزه های دام، شیلات، زنبورداری، کرم ابریشم، زراعی و گلخانه ای از جمله بخش هایی است که می توان با برنامه ریزی دقیق و استفاده از ظرفیت های نهفته آنها تولید داخلی را افزایش و موقعیت های شغلی را فراهم نمود. وارد کردن یافته های تحقیقاتی جدید به عرصه های مختلف کشاورزی از جمله برنامه هایی است که این سازمان در سال جدید برای ارتقای تولید در سطوح کشاورزی و حمایت از سرمایه گذاری های این بخش پیاده خواهد کرد. زمینه های سرمایه گذاری در بخش کشاورزی نیز در حال احصاء شدن است تا بتوانیم ضمن حمایت از سرمایه ایرانی، ایجاد کار و ارتقای سطح تولید را تضمین کرد. حمایت از صنایع تبدیلی و فرآوری محصولات کشاورزی به عنوان یکی از بخش های مهم ،می توان به رونق گرفتن تولید داخلی کمک کرد. کشاورزی بخشی است که می توان با حمایت از آن علاوه بر تامین نیازهای داخلی، افزایش صادرات غیرنفتی محسوس خواهد بود.

بر اساس مصوبه مجلس وزارت جهاد کشاورزی موظف است در واردات هر یک از کالاهای بند الف ماده یک این قانون برای تامین نیاز داخلی و تنظیم بازار به نحوی عمل نماید که سالانه حداقل 10 درصد به میزان تولید داخلی این محصولات افزوده شود تا کالاهای مزبور به مرز خودکفایی در تولید داخلی برسند. کالاهای ذکر شده در بند الف ماده یک شامل محصولات و کالاهای اساسی زراعی، باغی و گیاهان دارویی شامل گندم، برنج، جو، ذرت، پنبه‌وش، روغن و دانه‌های روغنی، چای، سیب‌زمینی، پیاز، حبوبات، سیب، پرتقال، خرما، کشمش، قند، شکر، کنجاله و همچنین محصولات دامی طیور و آبزیان شامل: شیر و فرآوردهای لبنی، گوشت سفید، گوشت قرمز، تخم‌مرغ و نیز پیله‌ابریشم است.

ایران پیشرو در تولید محصولات گلخانه‌ای و باغی است و به رغم اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها که تا حدودی تولید کنندگان را با بالا بردن قیمت حامل‌های انرژی و سایر نهاده‌ها در تنگنا قرار داد و نیز نوسان‌های شدید ارزی که قیمت تمام شده تولیدکنندگان را بالا برد تولید و صادرات بسیاری محصولات کشاورزی وضعیت مناسبی دارد و قیمت مناسب محصولات باغی در بازار حاکی از عرضه فراوان این محصول در بازار است.طی سالهای اخیر کشاورزی کشور رشد قابل توجهی داشته و در حالی که قبل از انقلاب تولید کل محصولات کشاورزی کشور 25 میلیون تن بود با بیش از 4 برابر افزایش به 118 میلیون تن رسیده این در حالی است که جمعیت کشور تنها دو برابر شده است. ظرفیت‌های مناسب بخش کشاورزی در قانون افزایش بهره‌وری و سیاستهای مناسبی که وزارت جهادکشاورزی اجرا کرد در کنار تلاش تولید کنندگان رقم خورد.

 

*ایران در میان هفت کشور نخست دنیا

 

میزان تولید محصولات کشاورزی ایران از 25 میلیون تن ابتدای انقلاب اسلامی به 118 میلیون تن در سال جاری افزایش یافته که با رشد 4.7 برابری مواجه بوده است. بر اساس گزارش فائو، ایران پس از انقلاب در تولید 22 محصول مهم کشاورزی در میان هفت کشور نخست دنیا قرار گرفته و رتبه اول تولید زعفران، خاویار و انار، رتبه دوم تولید پسته،خرما و زردآلو ، رتبه سوم در تولید گیلاس، خیار ، رتبه چهارم در تولید هندوانه، کیوی، سیب، گردو و به را از آن خود کرده است.همچنین بر اساس آمارهای سازمان جهانی خوار و بار و کشاورزی (فائو) میزان تولید غلات در ایران بیش از 12 میلیون تن افزایش یافته است.

میزان تولید محصولات کشاورزی کشور تا پایان برنامه پنجم توسعه باید به 300 میلیون تن برسد چرا که کشاورزی ایران ظرفیت تغذیه 200 میلیون نفر یعنی حدود سه برابر جمعیت کنونی را دارد که با برنامه‌ریزی، مدیریت و اجرای دقیق وظایف محوله قانونی مانند انتزاع وظایف بازرگانی بخش کشاورزی دور از دسترس به نظر نمی‌رسد.

 

محصولات کشاورزی – برنامه پنجم توسعه -

/ 18 نظر / 32 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سارینا

سلام خوبی گلم؟ به ما هم سر بزن http://dl.xco.ir/bazaryabi منظرتم زود بیا

بهزاد منفرد

چه پست خوبی بود به منم سر بزن اگر دوست داشتی تبادل لینک هم بکنیم

خاله لیلا

بهترین روش از نظر خاله لیلا برای افزایش بازدید وبلاگ ثبت وبلاگ در 4 دایرکتوری مهم ایران است لیست این داریکتوری ها؛ http://iranarena.net http://fabner.net http://nimdar.net http://pesmal.net ما که ثبت کردیم وبلاگمون بازدیدش رفت بالا شما هم ثبت کن از قدیم گفتن ؛ سنگ مفت گنجشک هم مفت با تشکر خاله لیلا

مینا سازش

سلام از اینکه وبلاگت را هر روز آپ میکنی خوشم اومد با معرفت یه سری هم به ما بزن و آدرس وبلاگت را برام بذار چون آدرست را گم کرده بودم بیا حتما

علی

با توجه به محتوای وبت می خواستم یه سایت که مطمئنم که خیلی بهت کمک می کنه رو معرفی کنم فکر می کنم بتونی استفاده کنی http://magiran.com/searchp.asp?p=&s=كشاورزي&search=&exclude=&include=&atleast=&t=m&field=all

رویا

سلام آقا سجاد دمت گرم با این مطالب جالبت

سجاد

برای فروش مقاله وآگهی رایگان به سایت ما مراجعه فرمایید آگهي رايگان با آمار و ايندکس بالا

سجاد

برای فروش مقاله وآگهی رایگان به سایت ما مراجعه فرمایید آگهي رايگان با آمار و ايندکس بالا

سجاد

برای فروش مقاله وآگهی رایگان به سایت ما مراجعه فرمایید آگهي رايگان با آمار و ايندکس بالا

دانشجو آنلاین

سلام دوست عزیز هر وقت نیاز به ترجمه، تایپ، تحقیق ، ترجمه تخصصی وتایپ مقالات پایان نامه پیدا کردین، موسسه ما در خدمت شما می باشد. ترجمه انگلیسی، ترجمه روسی، ترجمه عربی، ترجمه فرانسه، ترجمه اسپانیایی، ترجمه ایتالیایی، ترجمه چینی، ترجمه ترکی، ترجمه ژاپنی و غیره تاپیپ فوری و ارزان اکسپت مقالات isi و isc تحقیق و سمینار کلاسی و کلی خدمات دیگه اگه از وبسایت ما خوشتون اومد، ممنون میشم ما رو هم جز لینک هاتون قرار بدین. ممنون www.daneshjoonline.net دانشجو آنلاین